Eerste uitdeeling van de Winterhulp Van boter, kaas en eieren Snqsi^ondm Oud-Amersfoort (364) A.P.W.C. tegen Quick op Birkhoven Wat in Utrecht en omgeving werd opgebracht PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Markthandel was slap H.V.C. gaat naar De Spartaan WINSTKANSEN VOOR A.M.H.C. UIT DEN G.U.K.B. Frankrijk subsidieert de sportbeoefening Ze BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 7 DECEMBER 1940 DE Provinciaal Directeur der Win terhulp Nederland in de pro vincie Utrecht deelt mede, dat de op brengst van de eerste collecte van dien aard is, dat reeds onmiddellijk met de hulpverleening een aanvang kan worden gemaakt. Daar nog slechts één collecte ge houden is. zijn de ter beschikking staande bedragen niet toereikend om reed3 thans alle in nood verkee- rende landgenooten afdoende te hel pen. Daarom zal de eerste hulpver- leening meer gericht zijn op die ge zinnen, welke, speciaal ten aanzien van de kinderen, in benarde omstan digheden verkeeren, De aanwijzing van de gezinnen, die voor de verleening van deze eerste win terhulp in aanmerking komen, geschiedt door de burgemeesters. Men gelieve zich derhalve met aanvragen om hulpverlee ning niet tot de provinciale directie, doch tot de plaatselijke bureau's te wen den. De aandacht zij er op gevestigd, dat do winterhulp niet beperkt is tot gezin nen van werkloozen. Ook gezinnen van hen, die werk hebben, doch in nood ver- keercn. komrfi voor hulp in aanmer- klng. Verzoek aan de winkeliers Het Provinciaal Bureau Utrecht, Ma liebaan 90. doet een beroep op alle win keliers om bij aanbieding van waarde bons deze als betaling aan te nemen. De winkeliers kunnen deze waardebons bij bankinstellingen ter plaatse verzilveren. De opbrengst 'THANS zijn ook de gegevens bekend van de opbrengst der gehouden col lecten ten bate van de Winterhulp Ne derland. Wij laten hieronder een speci ficatie volgen van de opbrengst der col lecten in Utrecht en omliggende plaat sen. Abcoude-Baambrugge 47.35 Abcoude-Proostdij 96.55 143.90 Achttienhoven en Aehttienhoven-Westbroek 84.52% Amerongen 445.81% Amersfoort 4.930.19 Baarn Benschop Benschop-Ho enkoop Benschop-Polsbroek De Bilt Breukelen-Nijenrode en Breukelen-St. Pieters Bunnik Bunnik-Odijk B-nnik-Werkhoven Bunschoten Cothen-Langbroek Doorn Driebergen-Rij senburg Eemnes Haarzuilens Harmeien Harmeien-Veldhuizen ro.21% 48.96 31.78 104.31 30.18% 150.95% 1.705.31 194.20 200.02% 64.25 563.22 1.134.82% 188.65 35.01% Hoogland Houten IJsselstein Jaarsveld, Jaarsveld-Lopik en Jaarsveld-Willige Langerak Jutphaas Kamerik 83.72% Kamerik-Zegveld 240. 134.49% 128.56 200.— 259.94 321.94 1.264.03 Koekengen 81.13 Kockcngen-L. Nieuwkoop 27.94 109.07 Langbroek 68.77 Leersum 812.— Leusden 296.99 Leusden-Stoutenburg 93.74 390.73 Linschoten 97.30 Lin schoten-Snelrewaard 33.02 130.32 Loenen 218.43% Loenersloot en Loenersloot-Ruwiel 62.33 Loosdrecht 132.31 Maarn 526.35 Maarssen en Maarssen-Maarsseveen 312.53% Maartensdijk 441.37% Mijdrecht 175.49% Mijdrecht-Wilnis 76.50 251.99% Montfoort 102.05 Montfoort-Willeakop 60.78 162.83 Nigtevecht 59.76 Xigtevecht-Vreeland 111.02% 170.78% Oudenrijn R.pf. .75 95.53 Renswoude 71.54 Rhenen 431.29 Schalkwijk 76.48% Schalkwyk-T. en 't Waal 38.10 114.58% Soest 2.032.03 Tienhoven 34.55 Utrecht w.o. Kon Olie 2500.17.630.77 Veenendaal Vinkeveen en Waverveen Vleuten Vreeswijk Wijk bij Duurstede Woudenberg Zeist Zuilen Totaal 2.375.! 212.69 185.43 138.45% 212.— 347.94 3.101.26 355,89% ZONDAG 8 DECEMBER St. Joriakerk 10 uur v.m. prof. dr. S. H. F. J. Berkelbaeh v. d. Sprenkel, Utrecht, Jeugddienst, 2.30 uur; ds. Posthumus Meijjes, Hoog land. Nieuwe Kerk 10 uur v.m. ds. v. d. Berg. 2.30 uur: ds. Blok. Emmakerk 10 uur v.m.^ds. Gerritsen. 2.30 uur:"ds. Pannebakker. Kapel „Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta. Gasthuiskerk 10 .uur v.m. de heer v. d. Heide. Wiikgebouw Laurens Costerplein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" 10 uur v.m. Kinderkerk. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur v.m. Gecomb. dienst met de Vrijz. Hervormden. Vrijz. Hervormden Luthersche kerk 10.30 uur: ds. van Rossuzn. Remonstr. Gemeente 10.30 uur v.m. dr. R. Miedema. Doopsgezinde Gemeente 10.30 uur: ds. Goltermen. Geref. Kerk (Zuidsingel) 9.30 uur: cand. van Buuren. 2.30 uur: ds. Holwerda. Geref. Kerk (L. Vrouwestrast)' 9.30 uur: ds Holwerda. 2.30 uur: ds. Popma. Westerkerk 9.30 uur: ds. Popma. 2.30 uur: cand. van Buuren. Gebouw „Bethel" (Kema Vraat) 10 uur kinderkerk. V.C.J.G.-Gebouw Bloemweg 10-30 uur: Ned; Ver. v. Spiritisten „Harmo nie". Ds. J. v. d. Pol, Doorn. Vrjje Evang. Gemeente (Geb. Concordia, Langestraat 118). 10 en 3.30 uur: Evangelist v. Trommelen, Driebergen. Geref. Kerk in Hersteld Verband 10 uur: de heer M. Fokkema. Chr. Geref. Gemeente 10 en 3 uur: ds. Drenth. Kinderkerk N.P.B. 10 30 uur: School Waalstraat. Da. C. Elink Schuurman. Vrge Geref. Gemeente (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 3 uur a.m. Godsdienst oefening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 3.30 uur: Godsdienstoefening. 12 Dec. 7 uur: ds. J. R. van Oordt, Zei3t. Oud Katholieke Kerk 't Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 3.30 uur Vesper in kapel van het Oud- Katholieke Seminarie. Vrije Katholieke Gemeente Theosofische Loge Geen dienst Leger des Heils (Havik 25) 7.30 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 5 uur: Heilsbijeenkomst. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsere dienst; 11-15 English service. Onderwerp: „God de Eenige Oor zaak en Schepper". Nicasinsstraat 4 10 uur Eeredienst. 15.80 uur Prediking des Woords. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge 10.30 uur: Ds. G. W. Oberman, Utrecht. On derwerp: „Redding uit den nood". Kinderkerk (Kerk Appelweg). Jeriël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n.m. en Zondag 6 unr n.m. Evangelisatiezending N. Vetter. HOOGLAND 10 unr v.m. ds. Posthumus Meijjea. LEUSDEN 10 en 2.80 uur: ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H. Franciscus Xaverius t Zand 31 H.H. Missen om 8 uur, 9.15 en 10.30 gezon gen Hoogmis, 4.30 uur Lof. Parochie O.L. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 8, 9.15 en 10.45 uur gezon gen Hoogmis, 4 uur Broëderschapslof. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 8.30, 10 uur Hoogmis en 11.30 uur gelezen H. Mis. 4.45 uur Advents- oefening. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob C&tslaan 28 H.H. Missen om 8 en 9.30 uur. Hoogmis te 11 uur. 4.30 Adventsoefening. De aanvoer op de Donderdagmorgen te Barneveld gehouden eiermarkt was, zelfs de tegenwoordige capaciteit van de pluimvee- bedrijven in aanmerking genomen, niet groot. Deze geringere aanvoer is een gevolg van het vaststellen van den maximum kilo- pry's voor kipeieren. De handelaar doet than3 al het 'mogelijke aan een zeker kwantum eieren te komen om althans een gedeelte van zijn klanten tevreden te kunnen stellen. De handelaar, die daartoe in staat is, haalt, ten gerieve van den pluimveehouder, de eieren graag van huis af. Maar hoe begrij pelijk deze handelwijze overigens ook is, toch dient opgemerkt dat de belangen van onze markt hiermede niet gediend zijn, om van een onbillijkheid tegenover de koop lieden, die van andere plaatsen moeten ko men, nog maar te zwijgen, want deze men- schen vinden hier slechts een half uitver kocht huis. De eendeneieren, waarvoor tot nog toe, geen maximum kiloprijs is vastgesteld, gol den van 5.75 tot 6.75. Zooals men weet, geldt voor deze eieren echter wel de maxi-: mum-winkelprijs, zoodat vergelijkenderwijs ook deze eieren tamelijk behoorlijk in prijs komen te staan. De pluimveemarkt was nog wat kalmer dan de vorige week. Deze kalme kwalificatie heeft vooral betrekking op den handel in oude kippen. De oorzaak van de zen gang van zaken is wel in de eerste plaats gelegen in het feit, dat men in den pluim- veehandel hoogstwaarschijnlijk staat voor het vaststellen van maximumprijzen. Werd langen tijd de verwachting gekoesterd dat men hiertoe voor den pluimveehandel niet zou overgaan, de abnormale prijsstijging van oude kippen op de markt van vorige week, toen de prijs zelfs opliep tot ƒ1.20 per kilo,} heeft velen aan het twijfelen gebracht. Van-I zelfsprekend toonden zij, die in een spoedig! aan banden leggen van den pluimveehandel: gelooven, de grootste reserve bü het doenl van hun inkoopen en de prijzen ondervonden; hiervan danig den weerslag. Ook de .handel, werd dientengevolge verre van vlot en voori zoo ver na te gaan kwam de kiloprijs voor' oude kippen thans niet boven 1. Blijkbaar verwachten sommigen, o. i. ten onrechte, dat indien het tot het vaststellen van de prijzen komt, dit alleen zal zijn voor de oude kippen. Zy, die van deze veronderstelling uitgingen, wijdden hun aandacht weer aan den anderen aanvoer als ganzen, kalkoenen, het wild enz. Hierdoor kwamen deze prijzen weer op een hooger niveau te liggen, zoo werd er b.v. voor kalkoenen graag een kiloprijs van 2 betaald. Voor een volwassen dier beteekent deze kiloprijs dus een aanzienlijke opbrengst. Vette ganzen werden verhandeld tot een prijs van ƒ10 per stuk en het was geen bij zonderheid dat er voor een goeden haas ƒ5.50 tot 6 besteed werd. De geheele markt had echter toch een eenigszins stug voor komen. Ook boven deze markt hangt thans, als het zwaard van Damocles, de vermoede lijke vaststelling van de maximumprijzen voor pluimvee, enz. Toen wlT Woensdag en Donderdag van uifl jden trein gezien hebben, dat slechts hier er daar nog wat melkkoeien in de [dachten wij aan den kaasboer, :den tot klagen heeft wat [zetten van zijn vee, want nu omstreeks be gin December eerst de veestapel op. stal kwam, werd eenig kostbaar hooi uitgespaard en bovendien is grasmelk vóói beter voor kaasproductie, dan atalmelk. De meeste melk4 koeien worden nu droog gezet, tot om streeks Maart, tegen het kalven der koeien, en behoeft men nu geen krachtvoeder tos te dienen aan de droog-staande melkkoeien, Eerst eenigen tijd vóór begin Maart begint de veehouder eenig extra krachtvoeder toa te dienen, om daardoor een behoorlijke melk- productie te kunnen hebben. Het is te hopen, dat de huidige vleescb4 schaarschte hier en daar niet tot oorzaak zal hebben, een inkrimping van de veestapelj wij nemen echter aan dat men hiervoor wel zal oppassen, want de gevolgen zouden van groote beteekenis kunnen worden voor den veehouder, den kaashandel en de consument ten. Naar wy uit betrouwbare bron vernemen^ Is de voorraad kaas in ons land nog vrijj groot, zoodat kort geleden een belangrijke! hoeveelheid kon worden afgegeven door da; Nederlandsche Zuivelcentrale te Den Haag. Tenslotte deelen wij nog mede, dat met groote zekerheid verondersteld kan worden, dat tientallen van kaasboeren wèl met hun vracht kaas ter markt komen, echter werd de partij reeds thuis aan een koopman verkocht, welke in gewone tijden ook de kaas kocht van dien producent. Men komt ter markt rijden, betaalt het verplichte marktgeld, staat voor den vorm met koop lieden te praten, maar alras is het kaaskleed dicht gedaan en de producent vertrekt naar* de kaaswaag van den koopman, welke reeds j eenige dagen geleden, op de boerderij thuis| de kaas gekocht heeft. i-rt- KOSTELOOZE VACCINATIE Blijkens een doeltreffende publicatie in dit blad bestaat er Woensdagmiddag gelegenheid tot kostelooze inenting in het gebouw Westsingel 45. Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. TWEE CONCERTEN OP TWEEDEN KERSTDAG Geachte Redactie, Het blijkt, dat op tweaden Kerstdag e.k. tegelijkertijd door het „Amers- foortsch Mannenkoor" een concert in de St. .Torisikerk en door „De Stem des Volks" een in de Valk wordt gegeven. Dat is jammer! Voor de uitvoerende vereenigingen, omdat het bezoek bij bei de er onder moet lijden: voor het mu- ziekminnend publiek, ómdat men maar één van beide concerten kan bijwonen. Een dergelijke coïncidentie ware toch zoo gemakkelijk te voorkomen geweest en is voor de toekomst zoo gemakkelijk te voorkomen! In October 1939 besloten de besturen van bet Departement Amersfoort van de Maatschappij tot Nut van 't Alge meen en van den Amersfoortsdhen Kunstkring in den vervolge overleg te plegen omtrent de data van uitvoerin gen en andere in Amersfoort op cultu reel gebied werkzame vereenigingen uit te noodigen hetzelfde te doen. Als cen traal punt, waar de vastgestelde data geregistreerd zouden worden en waar men inlichtingen zou kunnen bekomen, alvorens een dag te bepalen, zou optre den bet secretariaat van bet Nutsdcpar- tement. Aan eenige tientallen vereenigingen bier ter stede is toen een circulaire»ge zonden met het verzoek aan de uitvoe ring van dit plan, dat was bedoeld als een eerste stap om wellicht la'ter tot verdergaande samenwerking bij de ver wezenlijking van plannen, die boven de krachten van de afzonderlijke vereeni gingen uitgingen, te komen, mede te werken. Een aantal besturen beeft zich bereid verklaard een gedeelte daarvan beeft inderdaad gedurende het seizoen 1939/40 overleg gepleegd, in Biet thans loopende seizoen is er nog slechts een enkele secretaris (-esse), die zich deze moeite getroost. De tweede Kerstdag de monstreert, wat hiervan de consequen tie is! Ik wil daarom te dezer plaatse nog maals alle vereenigingsbe6turen aan sporen van de geboden gelegenheid ge bruik te maken. Het behoeft geen be toog. dat bet doel slechts dan volledig bereikt kan worden,-indien all ©.ver eenigingen medewerken. Hst adres van den secretarie van bet Nutsdepartement is thans: Mr. H. E. Beunke, Telef: 6284, Ji v. Oldenbarneveltlaan 10. Met de meest© hoogachting: H. E. BEUNKE FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT, 6 Dec. Comtesse de Paris 13—28 per kg. St. Rémi 18 per kg. IJsbouten 15—16 per kg. Tomaten 21—27 per 'Kg. Bloemkool 17 per stuk. Boeren kool 2—6 per kg. Geele kool 5354 per 10 kg. Groene kool 20—44 per 10 kg. Roode kool 57—61 per 10 kg. Andijvie 411 per kg. Sla 1740 per 10 stuks. Spruiten 11—17 per kg. Bieten 40 per 10 kg. Witlof 20 per kg. Uien 4070 per 10 kg. Waspeen 59 per kg. Bospeen 7 per bos. Wortelen 50 per 10 kg. Knol len 7 per 'kg. Veldsla 1519 per kg. Sel derij 512 per bakje. Peterselie 1213 per bakje. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- INSTITUUT •s-GRAVENHAGE, 6 Dec. Koersen voor stortingen op 7 December 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75.36 Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 Noorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44.85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kroncr. (nieuwe schalden) 7.54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4.23 Turksehe ponden 1.45% Lewa 2.30. Uit Stads Resolutie boeken 1775 (140) NIET DEZELFDE WEG BEWANDELD BIJ het vestigen te Amers foort in 1726 van het Seminarium der Roomsch Katholieken van de Oud Bisschoppelijke Cleresy cn later bij het aanvaarden van een legaat deed onze Ma gistraat al het mogelijke om te bestempelen, dat deze groep geloovigen iets anders was dan de Roomsch Katho lieken tegen wie de placca- ten van 1644 cn 1664 waren uitgevaardigd. Hierbij was o.a. het aan RK. jonge dochteren of weduwen zon der kinderen verboden ge heel zelfstandig over haar goederen te beschikken. Bij het maken van een testament moesten twee leden en de secretaris van de Stadraad aanwezig zijn om te verhoe den. dat geld of bezittingen werden vermaakt aan gees telijken of R.K. inrichtingen- Na deed zich volgend ge val voor. 22 Aug. 1774 hadden de gezusters de Wijs van de Cleresy zich tot de Stads raad gewend met het ver zoek om onderling een mu- tucl wederkerigtestament te mogen maken. Tevens zou dan een legaat komen aan een nicht en de Bis- schopstiend in de Duist aan de Armen der Cleresy. De gezusters dachten wel niet, dat zij zouden vallen onder het placcaat bovengenoemd- Voor alle zekerheid echter hadden ze dit request inge zonden; men wilde different voorkomen. Ook wij. gezien het voor afgaande. verwachtten geen ander antwoord dan: Per missie niet nodig. Mis hoor. Het antwoord van 24 April 1775 luidde, dat permissie werd verleend voor mutuel testament en voor legaat aan nicht Elisa beth Christina van der Borch- Over de Bisschops tiend ten voordele der Cle- resyarmen wordt niet ge~ rept. KOMT DAAR NU EENS OM.' T OEN de veeziekte woed- -* de over ons ganse land, was van Stadswege in 1770 de melkprijs verhoogd. In 1775 was dat achter de rug en de melkprijs werd weer teruggebracht op die van ouds. ter wille van het ge bruik van dat nodige voed sel zo voor de goede Inge zetenen in 't generaal als voor de zuigelingen en an dere behneftigden. die het zelve niet wel kunnen ont beren. Als prijs zou gelden 8 dui ten (een stuiver) per minge len (liter) in de zes maanden Mei—October en 10 duiten in de andere. Voor iedere transgressie zou men met 1 gld 10 stuiv. beboet worden ten voordele van den aan brenger, terwijl de melk ver beurd werd ten bate van het Burgerweeshuis.' Een request van koehou ders om ook in zomermaan den 10 duiten te mogen heffen, werd van de hand gewezen. EEN STIJFSELFABRIEK yA. men wilde wel werk gelegenheid schaffen, we tend dat reikhalzend daar naar werd uitgezien en dat men veel faciliteiten en tege moetkoming van de Stads regering kon verwachten, want de armoe en werknood was groot. Wijnand Koop man. onze stijfselman. zocht dan ook reeds van concur rentie en van allerlei belas tingen vrij te komen, voor hij met zijn stijfselmakerij begon. Hoor maar. 30 Jaar lang exclusie of uitsluiting van anderenHet benodigde graan zou mogen ingevoerd worden zonder importbelasting. Hij zou het mogen breken op eigen mo len, dus geen verplichting van breken door de koren molens van hei gilde; geen waaggeld en geen excijs op de turf en de kolen voor drogen en bewerken. Maar wel import op de stijfsel, die van buiten de provincie Utrecht zou worden inge voerd. Over dit belasten van vreemde stijfsel staan een paar foliovellen papier vol geschreven. Hoever Wijnand Koopman het met zijn wensen heeft klaar gespeeld, daaraan zijn we nog niet toe. Het Provinciaal bestuur zal wel bezwaren hebben geopperd, want niet moet uit het oog worden verloren, dat 3l4 der belastingopbrengst was voor het Gewestelijk bestuur en slechts ll4 voor de Stad zelve. DE KERKKLOK FOOR een kerkdienst in de St. Joris op Zondag voormiddag en -namiddag werd telkens driemaal de klok getrokken. Een uur te voren, een halluur en een kwartier. Dat trekken 2al ook toen wel het werk zijn geweest van diaconieman nen. zoals het later was met gastelingen uit het Diaconie- Oude mannen- en vrouwen huis aan het Zuidsingel, die bfi de stichting van het rust huis Zon en Schild daar heen medegingen. Thans wordt electrisch geluld- DE BLAUWVÈRVERIJ van Alijda Nieuwenburgh mnest blijven bestaan, al was haar man. gildelid. overleden. Wat zou zonder deze blauwververij de nog in wezen zijnde bombazijn we verij beginnen en vooral de Kalandermolen op het Sin gel (Zuidsingel). Dan zou men in Hilversum hulp moeten zoeken. HEUNKS SPORT EN SPEL Pï E dag van morgen wordt in ver- schillende afdeelingen gebruikt, om het achterstallig programma in te halenDe tweede klassers echter ko men allen in het strijdperk. H.V.C. gaat naar Amsterdam, om daar Spar taan in eigen huis te bestrijden. Dat zal onzen stadgenooten niet meeval len. Zondag jl. heeft Spartaan zich hersteld en uit van De Kennemers ge wonnen, waardoor deze ploeg nu vier punten bij H.V.C. ten achter is. Dit houdt in, dat de Amsterdammers er alles op zullen zetten, om zich nog dichter bij de leiders te voegen. Ter reinvoordeel zal hier wellicht ook een hartig woordje meespreken. H.V.C- weet, wat haar te wachten staat en zal heel goed moeten spelen, wil zij er zonder kleerscheuren afkomen. Een gelijk spel. na een spannenden kamp, lijkt ons niet zoo ver mis. E.D.O. rei6t naar Volendam, waar de Haarlemmers op kloeken tegenstand kunnen rekenen. Het zou ons niet ver wonderen, als de thuisclub, een puntje in de wacht sleepte, al moet E.D.O. krachtens haar spel sterker aangesla gen worden. Watergraafsmeer zal thui6 wel van H.F.C. winnen, terwijl Hercu les de beste kansen heeft tegen R.C.H. Of de Utrechtenaren deze in winstpun ten zullen omzetten, willen wij eerst nog afwachten. Velox krijgt het verre van gemakkelijk tegen Hilversum, maar een kleine zege zit er wel voor de thuisclub in. Wat de Kennemers en H.B.C. elkaar zullen doen. weten wij niet. Misschien ie H.B.C. wel de geluk kige i In de derde klasse is niet veel te doen, Amersfoorhers komen niét in het strijdperk. Z.N.C. verliest uit van H.M.S., terwijl Zwaluwen Vooruit te gen V.V.IJ. wel baas in eigen huis kan blijven. rpOCH is onze stad niet geheel van voetbal verstokenOp Birkhoven zal morgen een wedstrijd gespeeld worden, die van groot belang is voor het kampioenschap van de vierde klas se. A.P.W-C. krijgt nl. bezoek van Quick. De paarsgelen staan er goed voor; wanneer zii hun achterstallige wed strijden winnen, hebben zij twee pun ten meer dan Ouick. 's Graveland en S.E.Cliggen ech ter op den loer en hebben het groot ste belang bij den uitslag van morgen. Het is een- traditie, dat A.P.W.C. haar plaatselijke ontmoetingen tegen Quick pleegt te winnen. De strijd op Dorre- stein eindigde na veel spanning in een 22 gelijk spel. De wederzijdsche krachten ontloopen elkaar dus weinig. A.P.W.C. is den laatsten tijd goed op dreef, hetgeen niet van Quick gezegd kan worden. Deze ploeg wacht nog steeds op den dag, dat zij aan de aan vankelijk gestelde verwachtingen zal beantwoorden. Of A.P.W.C. haar daar toe de gelegenheid zal geven, betwijfe len wij. De paarsgelen hebben een meer homogene en physiek sterkere ploeg. Voor deze laatste factor kon wel eens den doorslag geven, wanneer Quick het in te kort spel zoekt, een euvel, waar aan deze ploeg zich vaak bezondigt. Wij slaan de kansen van de thuis club hooger aan en verwachten ook, dat de penningmeester van A.P.W.C. een goeden dag zal heb ben. Daarvoor is alleen de mede werking van hel weer noodig, want aan spanning waar het publiek in hoofdzaak voor komt zal het in dezen plaatselijken wedstrijd ze ker niet ontbreken. Zeer waarschijnlijk komt A.P.W.Q uit met: Hienekamp (d.); H. v. Flier en Chr. van Putten (a.): J. v. d. Flier, J. H, v. d. Brom en W. van Eden (m.); W. van Empelen, B. van Empelen, Joh. van Empelen, P. Snijders en S. Mossing (v.). De mogelijkheid is echter niet uit gesloten, dat de ploeg ook de beschik king zal hebben over Tommei, back, en v. d. Klier, midvoor. Quick komt vrijwel- met dezelfde op stelling als tevoren uit. Alleen heeft men Nijenhuis op de middenvoorplaats gezet., Cesar, rechtsbinnen en de Jong, rechtsbuiten. In deze afdeeling wint verder Kam pong wel van E.A.C. Hef eerste heeren-elftal naar Baarn T NDIEN het weer zich beter weet A te houden, dan het de vorige week het geval was. kunnen de rood wit ten een prettig dagje tegemoet zien. Dit geldt vooral voor het eerste en tweede heeren-elftal. die zwakkere tegenstanders tegenover zich vin den, t.w. Baarn II en Kampong II, terwijl ihet tweede dameselftal op Birkhoven tegen Voordaan een kans heeft. Of Heeren II het in Utrecht xal kunnen bolwerken, staat zeer te bezien. Het eerste dameselftal heeft vrijaf, aangezien de dames G. Garrels en J. Langelaan in de proefwedstrijden voor het vertegenwoordigende dames hockey- elftal van Noord-Holland zullen uitko men. Wij wenschen haar beiden veel succes! Het eerste heerenelftal, dat het er tegen Apeldoorn leelijk bij liet. zitten, zal in den uitwedstrijd tegen Baarn II hopenlijk een herhaling van een derge lijke vergissing achterwege laten. Zij kunnen er echter van op aan, dat de Ka naries, die zich op eigen veld vaak tot bijzondere prestaties weten op te wer ken, zich niet zonder slag of stoot ge wonnen zullen geven, integendeel. Wij hebben niettemin het. volste vertrouwen dat de roodwitten aan de hen gestelde opgave zullen weten te voldoen. Ook Heeren II. hoewel ernstig gehan dicapt door het ontbreken van rechts achter Borren. kan uit het bezoek van Kampong II een volledige puntenwinst behalen. Echter zal het derde heeren elftal. dat in Utrecht de gast is van Kampong III, wel een veer moeten la ten. Het tweede dameselftal tenslotte maakt, zooals gezegd, een goede kans tegen Voordaan I. De uitwedstrijd in Maartensdijk werd destijds op het kantje af verloren, zoodat een revanche der Amersfoortsche dames zeer wel mo gelijk geacht mag worden. HOCKEY-PROGRAMMA VOOR ZONDAG Hockey heeren Eerst® klasse. Het Westen. Hilversum— BMHC; Amsterdam—Gooi; TOGOHOC: HHYCHDM. Promotieklasse B. Be FairHilversum 2; Gooi 2SCHC; PinokkioBaarn; Alk maarLaren. Tweede klasse D. Hilversum 3—Be Fair 2; SCHC 2Gooi 3; Baarn 2Amersfoort; Laren 2Schaerweyde. Derde klasse F. Be Fair 3—SCHC 4; Schaerweyde 2—Kampong 1; Amersfoort 2 Kampong 2; Kameleon 2—SCHC 3. Vierde klasse K. Be Fsir 4Hilversum 6; Voordaan 1Gooi 5; Gooi 6—Voordaan 2; Hilversum 7—Be Fair 5. Vierde klasse L. SCHC 5Schaerwevde 3; Kameleon 4—Voordaan 3; Laren 4—BHV 3; Kampong 3Amersfoort 3; Gooi 7Ka meleon 3. Dame a Het Westen. Gooi. Gooi 3Baarn; Be Fair 2Gooi 2. GooiHilversum A. Gooi 4Kampong; KameleonHilversum 2; Amersfoort 2 Voordaan. Gooi. Laren 2BHV 2; Voordaan 2 Kampong 4; Be Fair 4Gooi 6. KORFBAL Eerste klasse. Noord-Holland. Blauw WitOosterkwartier; WesterkwartierKoog Zaandjjk; DVDSportief; SVKSwift. Zuid-Holland. DeetosHKV; Het Zui den—DKC; AchillesOns Eibernest; Fluks HSV. Gelderland. WilskrachtVADA; Steeds HoogerZKC; Onder OnsEKCA. Overysel. Oranje ZwartZwart-Wit; RigtersbleekAKC; Groen ZwartDOS. Zuid. DetoRood Wit; PSVVolt. Noord-Holland. Tweede klasse A. DDV— Excelsior; OlympiaBilthoven; VogelSa- mos; RohdaDTV. Derde klasse A. Samos ,2—De.Zwaluwen; De ToversExcelsior 2. HANDBAL Utrecht. Heeren. Tweede klasse Amers foortZeist. WIELRENNEN DE STAYER METZE IS GEVALLEN BERLIJN. 7 December. (A.N.P.). De bekende Duitsche stayer Metze maakte Zondag j.l. een zwaren val op de baan in de Deutschlandhalle te Berlijn. Met verschillende kwetsuren werd hij opgeno men en in bewusteloozen toestand over gebracht naar een ziekenhuis. Gebleken is, dat zijn toestand tengevolge van den noodlottigen val zeer ernstig is. alhoe wel niet hopeloos. Behalve een schedel- basisfractuur heeft hij een ernstige her senschudding opgeloopen en een zijner sleutelbeenderen gebroken. Na een rus- tigen nacht is Metze wederom tot be wustzijn gekomen. Met. zijn volledig herstel zullen ver moedelijk verschillende maanden ge moeid zijn. Het G.U.K.B. programma luidt: Klasse I: Olympia 2Bilthoven 2; Soesterkwartier IStichtsche K.V. Klasse II A: Excelsior 4Jong Leven; Soesterkwartier 2—Zwaluwen 3. Klass II B: Tovers 4Vogel 3; Sa- mos 5Tovers 3. Adspiranten; lOlvmpia A—Bil-thoven A: Tovers CS-K.V.; Jong LevenTo vers B; Excelsior BOlympia B. PARIJS, 7 December. (A.N.P.). De Fransche regeering heeft onlangs een crediet van 1.9 milliard frank ter be schikking gesteld ter subsidieering van de nationale sportbeoefening. Thans wordt bekend gemaakt, dat suhsidies als volgt zijn verdeeld: voor den aanleg en inrichting van gymnas tieklokalen, speelvelden en zweminrich tingen: 1.5S0 millioen frank. Subsidies voor verschillende takken van sport en voor den aanleg van verscheidene sport stadions: 290 millioen frank. Voor den aankoop van sportartikelen, subsidiee ring van speciale sportcolleges en een controle' van de nationale sportbeoefe ning: 30 millioen frank.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6