Hoe Amerika Engeland wil helpen „Carnavon Castle," meerde te Montevideo OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Verscheidene koopvaardij schepen getorpedeerd Nieuwe mutaties in Italië Na het zeegevecht met een Duitschen hulpkruiser Koningin en Prins Bernhard naar Amerika? Joegoslavië en de as- mogendheden Amerikaansche diplomatieke activiteit Geen regeeringscrediet, doch versterking van particulier kapitaal Beleggingen als garantie Vliegongeluk in Italië FLANDIN IN DE REGEERING? INDOCHINA EN THAILAND Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1940 Hef schip in Montevideo aangekomen Nader wordt uit Montevideo gemeld: De Engelsche hulpkruiser Carna von Castle is Zaterdagmiddag om 16 uur 45 met duidelijke slagzij naar bakboord de haven van Montevideo binnengeloopen. Men kon waarne men, dat het schip midscheeps, een weinig boven de waterlijn, tweemaal getroffen was. Ook de schoorsteen vertoonde verschil lende beschadigingen. Voorts was een groot stuk uit de railing van het prome nadedek weggerukt. Een zware treffer op de commandobrug aan stuurboord zijde was reeds van verre zichtbaar. Tal rijke ambulances wachtten het schip in dc haven op. Het aantal gewonden wordt thans opgegeven als 20. dat der dooden als 7. De Engelsche gezant Mil- lington Drake heeft een bezoek gebracht aan het Uruguaysche ministerie van buitenlandsche zaken om voor het schip verlof te vragen voor een verblijf van 48 uur in de haven van Montevideo. Het antwoord van het ministerie van buiten landsche Zaken is tot op dit oogenblik nog niet bekend. Omtrent de door den Engelschen hulpkruiser Carnavon Castle van het Briziliaansche S.S. Itape weggehaalde Duitschers, wordt volledig stilzwijgen bewaard. Het. avondblad „Montevideo" publiceert, groot opgemaakt, een niet bevestigd gerucht, volgens hetwelk de Duitschers buiten de Uruguaysche ter ritoriale wateren door dc Carnavon Castle zouden zijn gebracht aan boord van den Engelschen kruiser Corinaldo. die Zondagmiddag de haven van Mon tevideo is binnengeloopen. De kruiser ligt hier nog voor anker. Des middags heeft de politie de eeheelc haven van publiek gezuiverd. Na een oponthoud van 4V2 uur waren do dooden en ge wonden van de Carnavon Castle nog niet aan land gebracht, aangezien tus- srhen de autoriteiten alhier en den En gelschen gezant verschillen van mee ning zijn ontstaan, omdat laatstgenoem de dc gewonden naar het Engelsche hos pitaal zou willen laten brengen. De autoriteiten houden er echter aan vast. dat zij ceinterneerd moeten worden in het militaire hospitaal. Officieel is nog niet beslist, of de Car navon Castle na afloop van 48 uur we der moet vertrekken. Tntusschen wordt koortsachtig gewerkt om de erstige be schadigingen te herstellen. Van den in gang van de haven af is duidelijk te zien, hoe de kolos naar bakboord slag zij maakt. BEURS VAN ANKARA NAAR ISTANBOEL? ISTANBOEL. 8 Dec. (D.N.B.). - Het blad Journal d' Orient meldt uit Anka ra. dat de regeering van plan is de beurs van Ankara naar Istanhoel over te plaatsen. JAPANSCHE AMBASSADEUR BIJ CLANO ROME. 8 Dec. (D.N.B.). De nieuwe Japansche ambassadeur bij het Quiri naal, Horikiri. heeft Zaterdag zijn eer ste bezoek afgelegd bij den Italiaan- echcn minister van buitenlandsche za ken, graaf Ciano. MONTEVIDEO8 Dec. (D.N.B). Zaterdag circuleerde in Uruguay het gerucht, dat de Engelsche hulpkruiser Carnavon Castle", die zwaar beschadigd is tijdens een zeegevecht in het Zuidelijke deel van den Atlantischen Oceaan, nog in den loop van den nacht te Montevideo zou binnenloopen. Later, verluidde, dat het eerst den vol genden morgen om zes uur en nog later dat hij pas in den middag te Montevideo ver wacht kon worden. Naar het heette, werd deze vertraging door de averij van het schip veroorzaakt daar het slechts langzaam voerDe ochtendbladen publiceeren onder vette koppen, dat het schip een onbekend aantal dooden en gewonden aan boord heelt. Groole belangstelling is in Montevideo getrokken door het feit, dat het Engelsche schip ..Argentina", hetwelk Vrijdag uit Montevideo vertrokken was. ter hoogte van Punta del Este door een Engelsch radiostation opdracht gekregen had terug te kecren .wegens gevaarlijkheid van de route". Het zou terugkeeren naar de haven van Montevideo. Ilct Duitsche weermachtsbericht van Vrijdag vermeldde een zeegevecht in het Zuidelijk deel van den Atlantischen Oceaan tusschcn een Duitschen en een Engelschen hulpkruiser. In den loop van dit gevecht kreeg het Britsche oor logsschip zware beschadigingen. Hieromtrent heeft intusschen de Brit sche Admiraliteit een officieel commu niqué uitgegeven waaruit men om te beginnen verneemt, dat dit de hulpkrui ser „Carnavon Castle" was. De Admira liteit erkent „lichte beschadigingen" en „eenige verliezen". Zij verklaart voorts, dat de „Carnavon Castle" den Duitschen hulpkruiser cenicen tijd achtervolgd heeft, doch dat men niet weet of de Duitsche hulpkruiser eveneens bescha digd is. Omtrent deze voorstelling verneemt het D.N.B. het volgende: De „Carnavon Castle" is een in vredestiid gebouwd luxe schip van de Union Castle Line. Het heeft, in September 1938 het snel heidsrecord voor de vaart van en naar Kaapstad gewonnen. Dit maakt de be wering van een langdurige, onsucces volle achtervolging van den Duitschen hulpkruiser bij-voorbaat ongeloofwaar dig. Dat de beschadigingen van dit En gelsche zeer moderne motorschip van 21.222 br. ton niet van lichten aard ziin. bewijst het hierboven vermelde bericht uit Amerika, dat. inmiddels een reis om de wereld gemaakt heeft en vermeldt, dat de „Carnavon Castle" de haven van do hoofdstad van IJrugua Montevideo, moet aandoen. Dus moeten de beschadi gingen toch van ernstigen aard zijn. Naar men weet, bestaat er een interna tionale regeling, dat oorlogsschepen, die een neutrale haven aangedaan hebben, binnen 24 uur weer moeten vertrekken, of geinterneerd worden. ROME, 8 Dec. (D.N.B.) De Vecchi, een van de leden van het quadrumviraat, is afgetreden als gouverneur-generaal van de Ita- liaansche Dodekanesos en als op perbevelhebber van de strijdmach ten aldaar. Tot zijn opvolger is be noemd generaal Ettore Bastico. Ettore Bastico werd in 1876 in Bo- logne geboren. Hij heeft deelgenomen aan den strijd om Tripolis en aan den wereldoorlog. Tijdens den Spaanschen veldtocht onderscheidde hij zich als be velhebber van de Italiaansche troepen, die Santander innamen. Tn December 1937 werd hij tot commandant van een legergroep benoemd. Bastico is sedert 1939 lid van den Italiaanschen senaat De chef van den Italiaanschen marinestaf admiraal Dominico Ca- vagnari, is op eigen verlangen uit zijn functie getreden. Tot zijn op volger Is benoemd admiraal Arturo Riccardi en tot diens plaatsvervan ger Inigo Campione. Tot bevelheb ber ter zee van de vloot is admiraal Angelo Jachino benoemd. Admiraal Cavagnari is ook"kfgetredep als onderstaatssecretaris in het mi nisterie van Marine. Zijn opvolger als chef van den general en staf der Ita liaansche marine, admiraal Riccardi, heeft zich ook belast met zijn post van onderstaatssecretaris. De nieuwe chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht, gene raal Cavallero. heeft de volgende bood schap aan den Duce gezonden: „Op het oogenblik waarop ik uit naam des Konings en Keizers en op uw hevel de functie van chef van den generalen staf der Italiaansche weermacht op mij neem, wilt gij mij wel toestaan u de trotsché gevoelens van dezen generalen staf en van de generale staven der weer macht tot uitdrukking te brengen, even als het vaste besluit van allen om zich zonder reserve te geven, teneinde de eindoverwinning waarheen uw wil ons leidt, te bespoedigen." STAAN DE V.ST. 30 TORPEDOJAGERS AAN MEXICO AT? NEW YORK. 8 Dec. (D.N.B. De Herald Tribune meldt uit Mexico, dat de V.S. weldra dertig verbouwde torpe dojagers ter \ersterking van de kust verdediging aan dit land zullen afstaan. Dit zijn oude jagers van hetzelfde type als Engeland gekregen heeft. HOOP OP EEN DUURZAME VRIENDSCHAP VAN SPANJE EN FRANKRIJK MADRID. 8 Dec (D.N.B.). De nieuwe Fransche ambassadeur te Madrid. Pietri heeft bij de overhandiging van zijn ge loofsbrieven aan het Spaansche staats hoofd in zijn rede verklaard, dat hij zicb gelukkig aohtte als opvolger van maar schalk Pétain den Caudillo zijn geloofs brieven te kunnen overhandigen, de am bassadeur betoogde, dat dc Fransche na tie van nu af zich met een eerlijkheid, die door het woord van het staatshoofd gewaarborgd wordt, geheel en al zal be zig houden met de hervorming en den wederopbouw van haar politiek en so ciaal gebouw, dat jaren lang ondpr de kalklaag van 1918 oiepe, gevaarlijke scheuren vertoond heeft. Tot slot wees de ambassadeur np rijn wil tot bevorde ring der wederzijdsche belangen en van pen vruchtbare vriendschap tusschen Spanje en Frankrijk. Het Spaansche staatshoofd herinnerde in zijn antwoord aan het optreden van maarschalk Pétain. die als afgezant van Frakrijk in Spanje de taak had een vriendschap, die door een kennelijk vij- andige politiek ernstig in gèvaar ge bracht was, opnieuw aan te knoopen Franco gaf de verzekering, dat Spanje de huidige situatie ten volle begrijpt Spanje volgt met algchecle sympathie de Fransche vernieuwingsplannen. Ge neraal Franco betoogde tenslotte, dat hij bereid was zich in te spannen voor een duurzame vriendschap tusschen beide volken. ENGELSCHE VLIEGERS IN SPANJE GEÏNTERNEERD SARAGOSSA, 8 Dec. (D.N.B.). De Engelsche vliegers, die enkele dagen geleden een noodlanding hebben ge maakt op het eiland Beda in de Delta van de Ebro, zijn door de Spaansche autoriteiten naar Saragossa overge bracht, waar zij geinterneerd zullen worden. KINDERHOEKJE 161. Intusschen hadden de gewone reizigers hun moed weer terug gekregen en in de wagons plaats genomen. De conducteurs waren allen ook weer op postDe hoofd con ducteur kwam Kobus bedanken en zei: „Ik zal er rapport over uitbrengen, meneer Kobusje-" 162. Zooveel moed en ondernemingsgeest dient beloond te worden. De trein ging er nu vandoor met zijn vreemden last. De locomotief had zwaar werk- De arme stakker zweette er van. Vooral de olifant was ontzettend zwaar. Uit de beestenwagen klonk een helsch kabaal. NEW YORK, 8 Dec. (D.N.B.) Binnen enkele weken wordt alhier de aankomst verwacht van Ko ningin Wilhelmina en Prins Bern hard, die als gevolg van den lucht- o:rlog het verblijf in Engeland wen- schen te beëindigen en naar de Vereenigde Staten willen vertrek ken. Duitsche weermachtsberichten BERLIJN. 8 Dec. (DjNjB.). Het opperbevel der weermacht deelde Zondag mede: „Een duikboot heeft twee vijandelijke koopvaardijsche pen, met een gezamenlii'ken inhoud van zeventienduizend ton, tot zinken gebracht. Een andere duikboot bracht twee vijandelijke koopvaardij schepen, met een totalen inhoud' van twaalfduizend ton, waaronder een tankschip van negenduizend ton, tot zinken. ZQoals reeds gemeld, hebben forma ties gevechtsvliegers in den nacht vafi 6 op 7 December de havenwerken en docks en ander voor den oorlog belang rijke objecten te Bristol aangevallen. In verschillende deelen der stad, in het bij zonder in de nabijheid der waterleiding, zijn ontploffingen en verscheidene bran den waargenomen. Op 7 December bleef de bedrijvigheid der luchtmacht beperkt tot aanvallen op afzonderlijke voor den oorlog belangrijke objecten aan de Zuid- Oostkust van Engeland. Bij de gewapen de verkenning boven de zee ten Oosten en ten Noord-Oosten van Great Yar mouth zijn van geringe hogte bommen geworpen naar twee koopvaardijsche pen. Beide schepen werden getroffen en raakten in brand. In den nacht van 7 op 8 December hebben Britsche vliegtuigen Boven het Een opmerkelijke beschouwing van den Hongaarschen minis ter graaf Csaky SOFIA, 8 Dec. (D.N.B.). De Bul- gaarsche pers wijdt groote aandacht aan de verklaringen van den Joego- slavischen minister-president betref fende de bereidwilligheid van Joego slavië om aan de nieuwe ordening van Europa mede te werken. Deze verklaringen hebben hier zeer groo- ten indruk gemaakt en worden druk besproken. De bladen onthouden zich echter nog van een eigen stand punt. De minister van buitenlandsche za ken, graaf Csaky, heeft in het tijdsohrift Das Schaffende Unearn van den afge vaardigden Georg Olah die tot de Imre- dy-groep behoort, een interessant artikel gepubliceerd onder den titel: „Waarom Hongarije tot het pact van drie toetrad een ondubbelzinnig besluit". Na gewezen te hebben op -het succes, dat de strijd van het Trianon-Hongarije om de gerechtigheid eindelijk gehad heeft dank zij de hulp van Duitschland en Italië, verklaart de minister dat in de geschiedenis der menschheid geen tweede voorbeeld aan te wijzen valt. dat oorlogvoerende mogendheden belangstel ling besteden aan andere volken dan de tegenstanders of de wapenbroeders. Duitschland en Italië zijn er mid den in den oorlog op bedacht de we reld te foonen. dat goede wil en een vast besluit altijd en overal hulp en zegen kunnen brengen. Wie zich niet wil aansluiten bij het reorgani- satiestreven van de asmogendheden in Europa, zal de consequenties daarvan ook moeten dragen, daar hij de teekenen des tijds niet ver staan heeft. Hongarije, zoo schrijft Csaky tot be sluit, behoeft zich geen oogenblik te be denken. Zijn toetreding tot het driemo- gendheden-pact is niet andere dan het lastbare gevolg van de Hongaarsche bui tenlandsche politiek, die sinds twintig jaar slechts één doel voor oogen gehad heeft: vestiging van een rechtvaardigen, duurzamen vrede in Zuid-Oost Europa en verzekering van een vreedzame sa menleving der volken in dit gebied. bezette gebied en West-Duitsc'hland ge vlogen en verscheidene bommen gewor pen. Op drie plaatsen werd geringe schade aan fabrieksinstallaties toege bracht. Bovendien werden op verschei dene plaatsen huizen beschadigd, waar bij zes personen om het leven kwamen en verscheidene gewond werden. Vrijwel alle slachtoffers bevonden zich (buiten de schuilgelegenheden. Vier vijandelijke vliegtuigen werden neergeschoten, waar van drie door luchtdoelgeschut. Twee Duitsche toestellen worden vermist. Het Duitsche weermachts bericht van Zaterdag Het opperbevel van de weermacht deelde Zaterdag mede: Ondanks de slechte weersomstandigheden vielen ge vechtsvliegtuigen, zooals reeds gemeld, in den nacht van 5 op 6 December Lon den en Portsmouth aan. Talrijke hom treffers veroorzaakten geweldige bran den. In den loop van den dag voerde het luchtwapen verkenningsvluchten en af zonderlijke aanvallen uit. In den nacht van 6 op 7 December bestookten ge vechtsvliegtuigen Bristol en andere voor den oorlog belangrijke doelen aan de Kanaalkust. met bommen. De vijand ondernam in den afgeloo- pen nacht geen enkele poging om het Duitsche Rijksgebied binnen Ie vliegen. Patrouillevaartuigen van de marine schoten twee Britsche torpedovliegtuigen neer. Van Duitsche zijde werden, geen verliezen geleden. Van de gisteren als vermist opgegeven Duitsche vliegtuigen zijn er inmiddels nog twee teruggekeerd. ROME, 8 Dec. (D.N.B.). De nieuw benoemde Amerikaansche zaakgelastig de. Alexander Kirk, die de Ver. St. in de plaats van den onlangs naar Washing ton ontboden Amerikaanschen vertegen woordiger Reed zijn land bij 't Quirinaal zal vertegenwoordigen, is Zaterdag pei vliegtuig te Rome aangekomen. De Amerikaansche zaakgelastigde Murphy, die geruimen tijd in de Ver- St vertoeft, beeft, is weer te Vichy aangeko men, naar vandaar gemeld wordt. Men verwacht daar de aankomst van den nieuwen Amerikaansche ambassadeur, admiraal Leahy, over omstreeks veer tien dagen. Kolonel Donovan is met het Clipper toestel naar Europa vertrokken. Volgens de New York Times zal hij Afrika, Grie kenland en Spanje bezoeken. Op het ministerie van buitenlandsche zaken te Washington verklaart men, niets te weten over het doel van deze reis. NEW YORK, 8 December. (D-N.B.) De New York Sun meldt uit Washington, dat de Amerikaansche regeering op het oogenblik een reeks plannen overweegt, die betrekking hebben op de mogelijkheid om Engeland een crediet te verlecnen zonder de neutraliteitswetten te moeten opheffen. Deze plannen, aldus het genoemde blad. komen er op neer, dat geen directe re- gceringsleening wordt gegeven, maar dat het particuliere kapitaal wordt ingeschakeld In het bijzonder wordt overwogen een groote particuliere maatschappij op te richten voor de financiering van Britsche aankoopen in de V. S. volgens dit plan zou Enge land zijn bewapeningsopdrachten evenals tot dusver volgens de wettelijke voorschrif ten in contanten betalen, doch de gelden zouden verschaft worden door het fonds van deze op te richten Amerikaansche financieringsmaatschappij. Twee generaals omgekomen ROME, 8 December (Stefani). Een militair vliegtuig is op weg van Rome naar Turijn met aan boord eenige leden der Italiaansche wa penstilstandscommissie omlaag ge stort door nog niet bekende oorza ken, gistermiddag om 13 uur in Pie- mont. De inzittenden, onder wie zich de legergeneraal Pietro Pinto en de luchteskadergeneraal Aldo Pelle grini bevonden, zijn bij het ongeluk omgekomen. BERN. 8 Desember. (D.N.B.). Uit Vichy komen geruchten over een moge lijke wijziging in de bezetting van en kele ministerposten. De voor heden avond uitgeschreven ministerraad wordt in dit verband als belangrijk be schouwd. O.a. beweert men. dat de te Vichy aangekomen voormalige premier Flandin de portefeuille van binnen- landsche zaken zal overnemen en Peyrouthon naar koloniën zal over gaan. Volgens andere geruchten zal de minister van justitie, Alibert uit de regeering treden. Als garantie zal Engeland beleggingen op het westlijke halfrond kunnen aan bieden, die in totaal geraamd worden, op een waarde van ruim 9 milliard. Mocht Engeland na 15 of 20 jaar de door de Amerikaansche financieringsmaatschap pij toegestane credieten niet hebben af gelost, dan zouden de verpande Engel sche securities eigendom van deze maat schappij worden. WASHINGTON. S Dec. (D.N.B.). Een lid van de Grieksche legatie alhier heeft de pers medegedeeld, dat de Ver eenigde Staten aan Griekenland ..iedere gewenschte hulp" hebben beloofd. Het aanbod van de Vereenigde Staten heeft betrekking op alle soorten oorlogstuig, maar in de eerste plaats op vliegtuigen, Het is bekend, dat de Grieksche gezant in Washington sedert eenigen tijd met den Amerikaanschen minister van finan ciën, Morgenthau, en de prioriteitscom missie, onderhandelingen heeft gevoerd over het ter beschikking stellen van Amerikaansch oorlogstuig voor Grieken land. De steunpunten WASHINGTON, 8 Dec. (D.N.B.). Een bericht, volgens hetwelk de Ver eenigde Staten torpedobootjagers zou den leveren aan Mexico in ruil voor steunpunten is door den minister van buitenlandsche zaken, Huil, volkomen tegengesproken. Huil verklaarde uitdrukkelüK dat het bericht van iederen grond ontbloot is. Geen Amerikaansch crediet voor Spanje WASHINGTON, 8 Dec. (D.N.B.) De minister van buitenlandsche zaken, Huil, heeft in de persconferentie ver klaard, dat het toestaan van een crediet aan Spanje niet wordt overwogen.. De kwestie van een ondersteuning van Spanje is echter in bewerking. In dit verband verluidt, dat het in het voornemen zou liggen, om door het Ame rikaansche Roode Kruis levensmiddelen en verbandstoffen naar Spanje te zen den, evenals naar het niet bezette Frank rijk. De najaarsmesse te Krakau telt meer dan 200 deelnemers Een kijkje op de afdeeling metaalindustrie (FotoWeltbild) De spanningen schijnen nog meer te zijn toegenomen TOKIO, 8 Dec. (D.N.B.) Domei meldt uit Hanoi, dat de spanningen tusschen Thailand en Fransch In- do-China nog meer zijn toegenomen. Het Thailandsche consulaat in Sai gon is Vrijdag gesloten en de con sul heeft zich met. alle employes naar Bangkok ingescheept. Het con sulaat was de eenige diplomatieke vertegenwoordiging van Thailand in Fransch Indo-China. Domei voegt hieraan toe, dat de eva cuatie van Thailandsche onderdanen uit Fransch Indo-China reeds geheel ten uitvoer is gelegd. Volgens nadere be richten doen zich dagelijks grensinci denten voor, vooral in het grensgebied van Cambodja. Thailandsche vliegtui gen zouden de hoofdstad van Laos, Vientiane, verscheidene malen hebben aangevallen. De autoriteiten in Fransch Indo-China. hebben getracht telegra fisch verbinding tot stand te brengen met Bangkok, hetgeen tot. dusver echter vergeefs is geweest, aangezien naar het schijnt de onderzeesche kabel via Sin gapore verbroken is. Volgens de Tokio Asahi Sjimboen maakte de pers in Fransch Indo-China Zaterdag melding van Thailandsche be richten, volgens welke strijdkrachten van Fransch-Indo-China getracht heb ben te landen op dén westelijken oever van de Mekong en in de bocht van Siam. Zij zouden echter zijn afgeslagen De genoemde dagbladen verklaren In verband met deze Thailandsche berich ten. dat de Fransch-Indochineesche troepen nergens een naging tot een lan ding hebben ondernomen. In een commentaar op het huidige ge schil tusschen Thailand en Fransch- Indochina schrijft de Japan Times van daag in een hoofdartikel, dat de thans door Thailand naar voren gebrachte eischen steeds in het nationaal bewust zijn van Thailand hebben gesmeuld en het Fransche geweten voorgehouden zijn sedert het betrokken gebied in 1893 met geweld was genomen. Het D.N.B. meldt nog uit Tokio: In de slotbijeenkomst van het Thai landsche parlement heeft, volgens een bericht van Domei uit Bang kok, minister-president Songgram ó.a. verklaard, dat, de regeering en de weermacht blijven staan op de gebiedseischen ten aanzien van Fransch-Indochina. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. Koersen voor stortingen op 9 December 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30.1432 Zwitscrsche francs 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42,80 Zweedsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude scholen) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden} 7,54 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45)4 Lcwa 2,30

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2