Verslag van inspectiereis naar Egyptisch front Wat ziekteverzekering betreft gelijkgesteld met Duitschen arbeider Het boterverbruik steeg boven de verwachting De situatie in Libye Sterke druk op Italiaansch front in Albanië Ned. journalisten te Berlijn Oplichter uit Assen opereert te Groningen Bomaanvallen op Nederland Ook familieleden in Nederland profiteeren hiervan Twee jongens gedood Bevolking moet zich aanpassen Clandestien vervoer MIJNEN BIJ SCHEVENINGEN DISTRIBUTIE VAN BOTER EN VETTEN De „Aaltje Johanna" in nood Jongen door trein aangereden Ie BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1940 VAN DE EGYPTISCHE GRENS, 8 Dec. (D.N.B.). Dè Engelsche propa ganda hééft in dén laatsten tijd berich ten verspreid, volgens welke de op marsch Von het. leger van Graziani en de ravitailleeringsliniee door het Engel sche luchtwapen door voortdurende aanvallen op de troepen, de havens van Lvbië en de verkeerswegen in groote mate gestoord zouden zijn. Door de zware beschadigingen der havens be stemd voor het aanvoeren van reserves en van de ravitalHeeringsvvegen wofdt de opmarsch van Graziani rcede voel baar getroffen. Een vertegenwoordiger van het D.N.B beeft tijdens een uitgebreide inspectie reis naar het Egyptische front gelegen t beid gehad deze Engelsche beweringen aan dé waarheid te toetsen. Hij bezich tigde alle havens en de voornaamste verbindingswegen van Benghazi naar de oude Egyptische grens en verder den door Graziani nieuw aangelegde woes tijnweg via Solloem en Sidi Barani tol El Maktila., den uitersten voorpost van het Italiaansche leger, dertig kilometer ten Oosten van Sidi Barrani. „Hoewel niemand bier het door En geland gepresteerde voor de verdedi ging van de Britsche posities in Egypte kleineert en iedere.en zich bewust is van de moeilijkheden en de zwaarte van dc taak van Graziani om den uiterst zwaar bewapenden tegenstander te vernietigen; aldus de correspondent van het D.N.B., berust de bovengenoem de bewering van de Engelsche propa ganda geheel en al op fantasie. In de havens van Lybië i6 geen militaire schade van eenige beteeken is te consta- teeren. Er zijn alleen hier en daar sche pen, die in de havens door het uitbre ken van den oorlog verrast zijn en in de havenbekkens tot zinken zijn ge bracht. Eenige andere schepen zijn vrij willig op het strand gezet en zullen la ter weer vlot gesleept worden. Aan den anderen kant heb ik in «He havensle den woonhuizen gezien, die donr Engel sche vliegtuigbommen beschadigd zijn Onder de Mohammedaanschp bureerbe vol king waren bij deze Engelsche aan vallen dikwijls donden en gewonden te hetreuren. Hiervan afgezien echter, is in alle steden het normale leven vergele ken met vredestijd, niets veranderd. En waf tenslotte de wegen betreft waarlangs de ravitailleering van het le ger van Graziani plaats vindt, ik heb daarop 700 kilometer hoen én terug af gelegd. Alle wegen en ook de ontelbare bruggen waren volkomen intact en be wijzen de absurditeit van de Engelsche beweringen. Ik heb ook geen enkel f-poor kunnen ontdekken, dat de gemo toriseerde Italiaansche colonnes op den opmarschwee vernietigd of ook maar beschadigd zijn. Tenslotte kon ik mij ervan overtuigen, dat de verrassende mislukkingen van de Royal Air Force aan het Egyptische front alleen door de superioriteit van het Italiaansche lucht wapen te verklarpn zijn. liet Italiaansche luchtwapen valt de Brit6che slellingen met een geheel an dere aanvalsvreugde. met. een grooteren massalen inzet, met handiger neerge worpen en beter bommenmateriaal aan dan het de Royal Air Force doet. Als gevolg van den goeden Italiaanschen afweer krijgen de Britsche bommenwer pers aan den anderen kant ook niet den lijd om op hun gemak hun bommen te kunne,n richten. Derhalve vallen ZÜ in den laatsten tijd alleen nog des nachts of in de schemering aan en werpen dajj als gevolg van den hevigen afweer der Italianen hun hommen lukraak neer. ROME MELDT: ERGENS IN ITALIË, 8 Dec. (Stefani) Het 184ste communiqué van Het Itali aansche hoofdkwartier luidt: „In Alba nië zijn hernieuwde vijandelijke aanval len togen den linkervleugel van het negende leger door onze troepen afge slagen. Aan de rest van bet front wederzijd- sche activiteit van patrouilles. Onze vliegtuigen hebben militaire objecten te Prevesa en op Itheca gebombardeerd. Vijandelijke vliegtuigen hebben aanval- üen op Valona gedaan. Zij werden door een snel en nauwkeurig afweervuur ontvangen en door onze jagers aange vallen. Een. der vijandelijke vliegtui gen werd dpor-de batterijen van de ma rine neergeschoten, sen ander werd door onze - jagers neergehaald. Aan boord van twee vijandelijke vliegtuigen, die door onze jagers werden achter volgd cn in de wolken verdween, deden zich teekenen van brand voor. In Noord-Afrika heeft een onzer jachlafdeeling in scheervlucht het ma- schinegeweervuur geopend op talrijke gemechaniseerde strijdmiddelen ten Óos* ten van Birenba. Eenige dezer oorlogs machines werden onbruikbaar ge maakt. Een onzer vliegtuigen heeft, vij andelijke militaire werken bij Wadi el Rami (in de nabijheid van Merea-Ma- trooh) gebomhardoerd. In Oogt-Afrika hébben onze vliegtui gen aanvallen gedaan op een twintigtal vrachtauto's te Mecali Welles, ten Noor den van Kassala, op het spoorwegsta tion van Malawiya, ten Zuiden van Kas sala. cn op een vliegtuig van het type Welieslev, dat op het vliegveld van S'a- raf Said, ten Noord-Oosten van Galla- bat. stond. Al onze toestellen zijn terug gekeerd." Strijd bij Pogradec Het legerbericht no. 183 van het Itali aansche hoofdkwartiér luidde als volgt: In Albanië blijft de vijand druk uit oef énen op onzen uitersten linkervleu gel cn wel in hel gebergte ten Westen van Pngradec, waarbij de activiteit van den vijand aan bet front beperkt blijft tot plaatselijke aanvallen in de zóne van Argirocastro. Onze 1cg?naanvallen heb- bpn ons in staat gesteld verscheidene stellingen te heroveren Hierbij hebben zich in het bijzonder onderscheiden hol bataljon Alpenjagers „Bolzano", het tweede regiment der Rersaglieri en het 26sle -regiment artillerie. Ondanks de zepr slechte weersom standigheden en het 'hevige afwe.érge- sohut heeft onze luchtmacht tal van aanvallen ondernomen, waarhij zij vrachtauto's en 'ravitaillperringsafdee- lingen met bommen en mitrailleurvuur bestookte, de wegen onbegaanbaar maakt? cn de centra, waar de verster kingen tezamen komen teisterde. De militaire doelen van Zante en Arta zijn hevig gebombardeerd. Te Ei'seke is een opslagplaats van munitie in de lucht gevlogen. In Oost-Afrika hebben vier vijandelij ke vliegtuigen van liet type Wellesly Furie mét mitrailleurvuur beschoten. Hierbij werd een persoon gerlnod on werden eenige nnrlere gevyond. Onze jaeihtloeslellen traden op en schoten drie vijandelijke machines nc?r. Ande re vijandelijke toestellen hebben een dorp gcbomhardpprd ten Nnor.d-Westen van Sabderat. Hierbij werden eenige in landers gedood en gewond. Te Gheleba (CaHam1) hebben vijandelijke bommen drie inlandsche vrouwen en vier inland- scho kinderen gewond Te Melemma en nabij Sahderi hebben vijandelijke lucht aanvallen geen slachtoffers gemaakt en ge?n schade aangericht. Të Néghelli is een Askari gedood. BINNENLAND Help de post 's avonds uw huis vinden! •s-GRAVENHAGE, 6 Dec. Ondanks de verduistering en de vele moeilijkhe den, welke hierdoor ontstaan, gaan de bestellingen gedurende de avonduren zooveel mogelijk gewoon door. De brievenbestellers hebben echter in vele gevallen moeite de woningen der geadresseerden té vinden. Nog veel be zwaarlijker is de toestand voor de be stellers van expresse-stukken en tele grammen, die uiteraard-de wijk. waarin zij bestellen, niet zoo in bijzonderheden kennen als de dagelijksche wijk-bestel- ler. Daarom wordt een dringend beroep op het publiek gedaan de post te helpen door huisnummer, huishei en brieven bus met witte of lichtgevende verf ken baar te maken. Waar voortuintjes zijn verdient het, aanbeveling, het. huisnum mer op het buitenhek aan te brengen. Witte verf. is ook in de diepste duister nis naar verhouding nog zeer goed zicht baar. Wie zijn huis op deze wijze ge makkelijk vindbaar maakt, bewijst niet alleen de bestellers een dienst, maar ook zichzelf, omdat aldus verkeerde bestel ling wordt voorkomen. BERLIJN, 7 Dec. Onze V.P.B.-cor- respondent meldt: De heeren dr. T. Goedewaagen, secre taris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, A.Meyer Schwencke, vice-president van den raad van voorlichting der Nederlanclsche pers, N. Oosterbaan. directeur van het perswezen bij het departement voor noemd en J. Learbuch. hoofd van het bureau van den raad van voorlichting der N'ederlandsche pers boden in het Gemeinschaftshaus der. Arbeitsfront den te Berlijn -geaccrediteerdcn N'ederland sche dagbladcorrespondenten een noen maal aan, waaraan ook miuisterialral Fink van liet bureau van den rijkscom missaris te 's-Gravenhage en de te Ber lijn gevestigde kunstenaars Johan Heesters en kammersaengcr Louis v. d. Sande aanzaten. Het doel van den maal tijd was het tot stand brengen "van een persoonlijk contact tusschen ne leiding van het N'ederlandsche perswezen cn de Nederlandsehe journalistieke voorposten te Berlijn.- die juist in dezen tijd voor een uiterst verantwoordelijke taak staan. Dr. Goedewaagen wees hierop in een rede. waarin hij tevens de aandacht op een nieuwe organisatie van het N'eder landsche perswezen en de bemoeiingen van den staat met de kunst vestigde. Hij sprak de hoop uit. dat het nieuwe de partement den arbeid van de te Bprlijn gevestigde Nederlandsrhe berichtgevers zal mogen verlichten De heeren Oosfpr- haan en Learbuch deelden daarop nog bijzonderheden omtrent de nieuwe rege ling van het perswezen in Nederland mede. BRITISH VRACHTSCHIP TOT ZINKEN GEBRACHT NEW YORK. 3 Dec. (D.N.B.). Naar hiep radiografisch bekend wordt, is het Britsche vrachtschip „Palmella" (1578 ton) in den nacht van Donderdag oj Vrijdae op ongpveer 120 mijl ten Westen van Portugal tof zinken gebracht Voorts is te New York een rndioteleeram ongevangen van het Snaansrhe vracht schin „Navemar" waarin gemeld wordt dat het schin 23 schiphrpukelïneen van het Brrtsche vrachtschip „Palmella" (1578 ton) aan boord heeft genomen. Een nauwkeurig politie-onder- zoek ingesteld GRONINGEN, 7 Dec. In het begin van deze week hebben wij gemeld, dat een handige oplichter in Assen geope-' reerd heeft. Thans hóeft deze onbekende ook Groningen met een bezoek vereerd cn hier slachtoffers gemaakt. Op geraf fineerde- wijze wist hij zich in te drin gen b\j families, waarvan de man in Duitschland woont. De oplichter deed het, voorkomen, alsof hij eveneens in Duitschland woont en den man zeer goed kende. Hij verrel! uitvoerige en geloof waardige verhalen o.m., dat hij belast is niet de loonregeling van dien man. Voorts vertelt hij, dat hij juist een con ferentie in Den Haag heeft gehad, dat zijn koffers aan het station staan enz. Hij wist. het zoo ver te brengen, dat de mcnschen hem hulp gaven in den vorm van logies of geld aanboden, De recher che stelt een nauwkeurig onderzoek in. J. C. PAUL f HARDERWIJK. 6 Dec. De heer J. C. Paul, sedert 1 Oct. 1039 belast met de leiding van den distributiekring (omvat tend de gemeenten Harderwijk en Er- rnelo) is hedenmorgen kort na aankomst op zijn kantoor op 56-jarigen leeftijd plotseling overleden. Eén doode en enkele gewonden 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. Engel- sche vliegers hebben in den afgeloo- pen nacht op enkele plaatsen van óns land hommen geworpen. Al deze bommen misten het doel en de aan gerichte schade is op een uitzonde ring na. van geen beteekenis. In dat eene geval raakte een bom een woonhuis, dat totaal werd vernield. Een der bewoners is gedood, twee personen zijn zwaar en drie licht ge wond. Vele ruiten van nabijgelegen woningen sprongen. DOOR DUISTERNIS MISLEID ROTTERDAM. 7 Dec. Waarschijn lijk door de duisternis misleid is de" 63- jarige schipper Th. Ehans, gewoond hebbende in de Willem Barendsz- straaf, in het water van de Rotte te Rotterdam geraakt en verdronken. Van morgen bij het krieken van den dag vonden voorbijgangers zijn lijk drijven de. Het is naar het lijkenhuisje op de Algemeene begraafplaats overgebracht. De Ned. arbeider in Duitschland 's-GRAVENHAGE. 7 Dec. Over de rechtspositie ten aanzien van de sociale verzekering der in Duitschland werken den Nederlandfiche arbeiders en hun families deelt, ons de leider van de vak groep „Sozialc verwaltung", de heer Jacob, bet, volgende mede: In den laatsten tijd heeft de Duitsche minister van arbeid een door mij voor gestelden maatregel getroffen, welke voor de in Duitschland te werk gestelde Nederlandsehe arbeiders en hun fami lieleden yan groot 'belang is. Zooals he kend, valien deze arbeiders in Duitsch land onder de wettelijke ziekteverzeke ring. Als yerzekeringsplichtigen wordt de wettelijk voorgeschreven bijdrage in de premie van hun arbeidsloon afge trokken. Desondanks konden zij tot nu toe geen aanspraak maken op alle voor- deelen, welke uit de wettelijke ziekte verzekering voortvloeien. In 't bijzonder was het-niet mogelijk, de bepalingen betreffende hulp aan verwanten toepas selijk te doen zijn op hur in Nederland verblijvende familieleden. Ook kon de verzorging van den verzekerde niet voortgezet worden als deze in geval van ziekte naar Nederland terugkeerde of wanneer hij ziek werd gedurende een verlof in het vaderland. Want naar de voorschriften van de Duitsche verorde ning mogen alleen prestaties geleverd worden ten opzichte van verzekerden, die zich in Duitschland bevinden. Volgens de betreffende regeling van den minister van arbeid des dijks, zal in de toekomst, deze bepa ling met betrekking tot Nederland niet worden toegepast. Als gevolg daarvan zullen voortaan ook de in Nederland wonende familieleden van de bepalingen der ziekteverze kering profiteeren. Hiertoe behoort de ziekenverzorging, welke cmvat kostelooze geneeskundige hulp, ook op het gebied van den tandarts, specialistische hulp. zoo mede kostelooze verstrekking van medicijnen en kléine hulpmiddelen (b.v. brillen, breukbanden enz.), zoo noodig een kostelooze ziekenhuis- verpleging. Hierop kunnen de echtgenootc van den verzekerde en diens kinderen aan spraak maken. Tot de prestaties ten op zichte van de familiehulp behoort ook de kraamverplcging. Volgens de voor schriften van de wettelijke ziekteverze- keuring ontvangen onder bepaalde voorwaarden dc echtgonooten, zoomede dochters, stief- en pleegdochters dei- verzekerden, die in huiselijk verband leven, bij bevalling of zwangersrhaps- moelijkheden, de hulp voor een vroed vrouw, medicijnen en kleine hulpmid delen en voorts nok. voor het geval dezp noodig is, geneeskundige behandeling. Ten slotte houdt de bedoelde maat regel yan den rijksminister van arbeid ook bepalingen in voor het geval dat een Nederlandsehe arbeider ziek uil Duitschland terugkeert of gedurende een verlof in zijn vaderland ziek wordt Ook ir. deze crevallen ontvangt dc ver zekerde dezelfde behandeling als dip welke hij zou hebben genoten wanneer hij in Duitschland zou zijn gebleven. De Nederlandsehe arbeider die in Duitschland werkt, wordt dus met betrek kin g to' de ziekteverzekering in ieder op zicht gelijkgesteld met ziin Duitsche mak kers. Daarmede wordt hii tevens ontheven van de zorg om het lot van ziin familie in geval van ziekte. Tegenover den toestand, zooals die. tot heden bestond brengt de nieuwe regeling een niet te onderschatten materieel voordeel, want het is in de toe komst niet meer noodzakeliik dat een in Duitschland 1 wcrkgestelde Nederland sehe arbeider ziin familie verzekert bij een ziekenfonds en naast de bijdragen tol de wettelijke ziekteverzekering ook nog bijdraagt voor de vrijwillige verzekering van zün familie. Met deze gelijkstelling van den Ne- derlandschen arbeider met den Duit schen op het gebied van het sociale verzckerings-recht is wede"om het, be wijs geleverd, dat de arbeider uit de be zette gebieden, die in Duitschland werk gekregen heeft, geenszins de sociale zorg, waarop hij aanspraa.k kan ma ken, mist, doch als gelijkberechtigde in de groote sociale gemeenschap van do werkende menschen in het. Groot-Duit- sche rijk opgenomen wordt en deel heeft in de sociale voorzieningen. Deze gelijkstelling wederlegt opnieuw een leugen der vijandelijke propaganda, die over het zoogenaamde harde nood lot, dat de arbeider uit de bezette go- bieden in Duitschland moet dragen, op huichelachtige wijze bitter klaagt. Hoe Duitschland voor de Nederland sehe arbeiders zorgt, wordt, verder be wezen door het. feit. dat. in den laatsten tijd tisschen bevoegde Duitsche en Ne derlandsehe instanties besprekingen hebben plaats gehad, welke ten doel hadden, door gepaste maatregelen ieder nadeel voor de in Duitschland werken de Nederlandsehe arbeiders op het ge bied der invaliditeitsverzekering uit. te schakelen, verwacht kan worden, dat de in deze aangelegenheid voorgenomen regeling in ieder geval reeds zeer bin nenkort openbaar gemaakt zal worden Over de invoering der nieuwe bepa lingen ten aanzien v^n de ziekteverze kering, zooals die hierboven werd uit eengezet,. zullen nadere mededeelingen geschieden in binnenkort te houden ra d i ovoord ra eb ten Verdere inlichtingen worden ook ver schaft door het. daartoe ingerichte spe ciale bureau der algemeene ziekenkas Julich Raamweg 90 Den Haag en door de burgemeesters. Door ontploffend projectiel 's-GRAVENHAGE. 8 Dec. Van middag zijn wederom twee jongens het slachtoffer geworden van het spelen met onbekende voorwerpen. Om ongeveer vier uur speelden een paar Soheveningsche jongens bij het pad naar de Wieringschestraat niet een aangespoeld projectiel. Een pas- seerende burger waarschuwde hen, doch zij sloegen hierop geen acht. De burger was slechts op korten af stand gekomen toen het projectiel ontplofte. De gevolgen waren ontzettend. Twee jongens werden op slag ge dood, namelijk de 10-jarige G. den H. uit de Pluvierstraat en de 13-ja rige J. van D. uit de Markensche straat. De zwaar verminkte lijken werden door den geneeskundigen dienst naar het ziekenhuis aan den Zuidwal overgebracht. Een in de nabijheid zijnde 11-jarige iongen. C. L. den H.. van het Meeuwen hof werd gewond. Hij kon zich echter naar huis begeven. Ook een 14-jarig meisje, M. J. van der R-. uit de Haag beukstraat, keeg epn blessure. Zij werd aan het kinderziekenhuis-verbonden en kon naar huis gaan. Oorzaken der boterschaai schte 's-GRAVENHAGE, 7 December. Van bevoegde zijde wordt medegedeeld: In vroegere jaren bedroeg van het geheele spijsvettenverbruik van het Ne derlandsehe volk het boteraandeel minder dan 25 Meer dan de helft van de boterproductie werd geëxporteerd, voornamelijk naar Engeland. Dat is inmid dels volkomen veranderd. Toen in Juni bij den melkovcrvloed tot een grooter boterverbruik in Nederland moest worden overgegaan, werd dat opgevat als een diepingrijpen in de hier te lande bestaande gewoonten. Merkwaardigerwijze is echter gebleken, dat hel Nederlanclsche volk van de mogelijkheid om boter in plaats van margarine of epijsvetten te nemen, in veel grootere mate gebruik heeft gemaakt dan van de zijde der Nederlandsehe instanties aangenomen werd. Tezamen met het feit, dat op sociale gronden boter goedkooper kon worden ge kocht, leidde dit juist naar een omkeering van de tot nu toe bestaande ver- bruiksverhoudingen. De met het seizoen samenhangende teruggang in de melk productie was oorzaak, dat het boterverbruik, dat boven verwachting was geste gen, niet kan worden gehandeld in den tot nu toe bestaanden vollen omvang. Aan de van het seizoen afhankelijke productie- schommelingen HET het oog op deze veranderlijke productieverhoudingen was reeds voor November het betrekken van een wekelijksch rantsoen naar keuze ook voor margarine vrijgegeven. De Neder iandpche instanties hadden varwacht, dat deze maatregel door de bevolking, die in strijd met haar vroegere gewoon ten, thans uitsluitend boter gebruikt, dankbaar begroet zou worden In tegen stelling met de verwachting is de mogelijkheid margarine inplaa'a van boter te betrekken, weinig of heel»maal geen gebruik gemaakt. De beschikkin gen van de bevoegde Nederlar»ische in stanties wérden daardoor zeer gestoord. Voor de komende periode zal daarom het betrekken van een ze kere hoeveelheid margarine, reep. spijsolie, verplicht moeten worden gesteld om een gelijkmatige en rechtvaardige verdeeling der be schikbare boter te waarborgen. Zooals de statistiek van de Zuiver- centrale aanwijst, is zelfs bij dezen maatregel het aandeel van het boter verbruik van de Nederlandsehe bevol king nog veel grooter dan in het voor jaar en de export, in wezen geringer. De Nederlandsehe bevolking moet zich daarom aan de van het seizoen afhankelijke productieschommelingen bij het verbruik aanpassen en voor het geval, dat in de wintermaanden de be hoefte grooter is dan de productie, ge bruik maken van de andere ter be schikking gestelde vetten. Twee expediteurs gearresteerd AMSTERDAM, 7 Dec. Vrijdag- middag werd door ambtenaren van den Crisis Controle Dienst op den Haarlemmerweg een auto aangehou den. waarin zich een mand bevond met bloembollen. Het label, dat aan de mand hing. vermeldde althans dit artikel, doch toen de ambtena ren. voor wie deze aanduiding niets beteekende, eens een blik in de mand wierpen, bleek deze geen bloembollen doch varkensbouten te bevatten. Zij hadden slechts dit ge meen met de bollen, dat zij uit de zelfde streek afkomstig waren. De chauffeur van de auto werd aan een verhoor onderworpen, waaruit kwam vast te staan, dat de mand uit Lisse afkomstig was. In samenwerking met de politie in deze plaats werd door de ambtenaren een onderzoek ingesteld in een garage van een expediteur, waat 350 kg. varkensvleesch, 4300 blikken ge condenseerde melk. 78 kazen en een baal suiker werden aangetroffen. De expedi teur verklaarde zich omtrent de her komst van deze goederen niets te kun nen ..herinneren". Hij en een tweede verdachte werden gearresteerd en in het politiebureau te Lisse opgesloten. De goederen zijn in beslag genomen. Aantal huizen ontruimd. Verschillende straten voor het verkeer afgesloten 's GRAYENHAGE. 7 Dec. De storm, die vannacht heeft gewoed, heeft tal van mijnen in de nabijheid van Scheveningen gebracht. Ver schillende huizen zijn ontruimd en de Ilellingweg. Houtrustweg en het terrein van de Scheveningsche Sleephelling maatschappij zijn afge sloten. In het ververschingskanaal bij de sluizen drijven drie mijnen en tusschen de pieren van het Kanaal en die van de haven vier. Door den G.G.D. zijn verschillende zieken uit de ontruimde huizen vervoerd. 's-GRAVENHAGE, 7 Dec. De secretaris-generaal, waarnemend hoofd van het departement van Landbouw en Visscherij maakt bik kend, dat alsnog kan worden goed gekeurd, dat de met „20" genum merde bon van de boterkaart zoowel als van de vetkaart naast boter en margarine tevene recht geeft op het koopen van vet. Tot en met Vrijdag 13 December a*. kan de met „20" genummerde bon dus gebruikt worden voor het koopen van een half pond boter óf een half pond margarine óf twee ons vet. De op 22 November jl. reeds bij de producenten of in den handel aanwezige voorraden spijsvet in verpakking van 250 gram mogen voorts tegen inlevering van een met. ,^0" genummerden. bon worden verkocht. De bonnen, welke op 13 December a.i. nog niet gebruikt zijn, blijven nog gel dig gedurende de week van tl tot en met 20 December. Het schip op.drift geraakt Bemanning gered HARDERWIJK, 6 Dec. Het vracht schip ..Aaltje Johanna" van den groot handelaar in groenten, den heer W. Fop pen (Havenkadc) alhier, was hedenmor gen uit Broekerhaven vertrokken en des avonds nog niet ter bestemder plaatse gearriveerd. In verband met het vliegende storm weer maakte men zich ongerust over het lot van de' bemanning, t.w. G. Lam (schipper) en den 15-jarigen zoon van den eigenaar Gerard Foppen. Een speur tocht per sleepboot leverde geen resul taat op. Tegen vijf uur hedenayond kwam bericht uit Elburg, dat de „Aaltje Johanna" nabij de stad op de krib ben geloopen was en de bemanning gered was. Toen het anker niet hield was het schip op drift geraakt met het bekende gevolg. Morgen vroeg zal men probeeren het vaartuig vlot te brengen en de la ding groenten in veiligheid te brengen. OOSTZAAN. 7 Dec. Vanochtend omstreeks kwart over acht passeerde de dertienjarige Jan de Jong per rij wiel een Voetpadovergang over de spoor lijn Oostzaan—Zaanhrug, op ongeveer vijfhonderd meter afstand van het sta tion Oostzaan. toen de trein uit de rich ting Enkhuizen passeerde. Zijn achter hem aan fietsende kameraad trachtte hem nog te waarschuwen, doch door den storm hoorde de jongen dit niet. Het gevolg was. dat de locomotief den fietsenrijder raakte en deze links van de spoorlijn terecht kwam mot een ge compliceerde beenbreuk cn schaafwon den, alsmede een geheel versplinterd rijwiel, werd de jongen door zijn kame raad aangetroffen. Door het spoorweg personeel van Oostzaan is dc jongen naar het station icrvoerd. waar hem geneeskundige hulp werd verleend. Per ziekenauto is hij naar het ziekenhuis te Purmerend vervoerd. PETROLEUM VOOR VERWARMING VAN OPSLAGPLAATSEN 's-GRAVENHAGE, 7 Dcc. - In ver band met de ingetreden koude bestaat thans bij verschillende bedrijven d> noodzaak bepaalde opslagplaatsen (b.v. van aardappelen en bloembollen) te verwarmen, teneinde de goederen tegen bevriezen te vrijwaren. Met nadruk moet er op worden gewezen, dat voor deze doeleinden in geen geval petrole um ter beschikking kan worden gesteld Deze brandstof kan slechts worden toe gewezen aan hen die geen andere mo gelijkheid voor koken of verlichten heb ben dan met petroleum, foj netroleum-- verbruik moet nu emma»» u«» le i aller noodzakelijkste worden beperkt.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 3