BONNEN DIE NU GELDIG ZIJN STADSNIEUWS Inbraak in vier woningen De Echo-put Levensmiddelen als buit Thomas More Hetaandenkenvoor Bergen Voorden gewonden soldaat Gemeente- Rekening 1939 Sint Nicolaas bij de opbouwers Ifi de*e t0l PE* Wèl de straatmaar niet de menschen Üqsunda Qnqsijondsm 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1940 ZATERDAGNACHT zijn hier in de stad verschillende inbraken ge pleegd. Het ongewenechte bezoek aan een woning in de Balietraat ie maar van korten duur geweest. Ge bleken is, datvmen zich hier toegang heeft weten te verschaffen door een open kelderraam. Tijdens de „opera tie" is de bezoeker blijkbaar ge stoord en vlug weggegaan, zonder iets mede te nemen. In denzelfden nacht hebben ook twee woningen aan de Mr. Th. Heemskerklaan en een woning aan de Soembastraat bezoek gehad. Men is, zonder dat de bewoners hiervan iets bemerkt heb ben, binnen gekomen door verbre king van glasruiten. Vermist wor den een hoeveelheid cigaretten, eeni- ge kisten sigaren, een flesch met dirank én een lap wollen stof. De inbrekers hebben een grondig onderzoek in de huizen ingesteld en de kamers flink overhoop ge haald, maar behalve het bovenge noemde geen geld kunnen ontdek ken. De inbraken zijn vrijwel op dezelfde wijze gepleegd. Aan de achterzijde werd een ruit ingedrukt, waarna men via de achterdeur in de keuken kwam. Vin gerafdrukken zijn niet gevonden, zoo dat vermoedelijk mannen van het vak aan het werk geweest zijn. In de wo ning aan de Soembastraat heeft de be zoeker, om moeilijkheden te voorkomen, de telefoondraad doorgesneden. De po litie stelt een uitgebreid onderzoek in. In den nacht van Vrijdag op Za terdag is een poging gedaan om in te breken in een pakhuis aan de St. Agathastraat. Het is bij een poging gebleven, omdat de buit reeds „bin nen" was, voordat de inbreker bin nen was! Er stond n.l. buiten het pakhuis een bakfiets, waarvan het deksel was afgesloten. Een kleine moeite was het om 't slot van dit deksel te verbreken. In den laad bak bevond zich een hoeveelheid le vensmiddelen tot een gezamenlijk bedrag van 75. Al deze levensmid delen zijn in handen gevallen van den onbekende, die zich verder niet meer druk gemaakt heeft met het pakhuis. Bij de politie i6 verder aangifte ge daan door vijf wielrijders, dat hun fiet sen gestolen zijn. Een burger, die van nacht na twaalf uur on straat liep, is aangehouden en geverbaliseerd! Nel Oosthout droeg voor TV/TONUMENTAAL heeft Henriëtte Ro- ■IV1 land 'Holstv. d. Schalk haar „Tho mas More" gehouwen uit den rijkdom der taal Nel Oosthout gaf er gister middag in de Remonstrantsc'he kerk voor de Maatschappij tot Nut van 't Al gemeen een volkomen verantwoorde ver tolking van. Als voordrachtskunstenares moet Nel Oosthout van nature dicht bij het werk van Henriëtte Roland Holst staan, want de liefde, voor het grootsche en vlam mende, voor de breede schildering met woorden, draagt zij met zich. Het werk „Thomas More" boort diep in de bronnen van i|ealisme en verwijt, van hopen en verwelken. Het spant over een historisch martelaarsschap de lich tende koepel der schoonheid en opent het verschiet van een bevrijding. Net Oosthout moest een buitengewoon zware taak vervullen: De taal van Hen- riette Roland Holst staat ondanks de pa thetiek. waar ze aan grenst. Ver van de woordkunst in gangbare gedaante. Haar taal is als beeldhouwwerk. Zulk een mo numentaliteit te verwoorden vraagt een diep ingaan tot de gevoels- en gedachten- wereld. die er adem aan gaf. Nel Oosthout heeft die adem voor ons opgeroepen. Zij heeft de geschiedenis van Thomas More. met al de visionnaire as pecten. die de schrijfster er aan gaf. met de schier-evangelische strekking van de verbeelding, zoo eigen aan Henriette Ro land Holst, doen opstaan uit de kluisters van het woord. Zij kon dit door een volledig verstaan van en een zich verzinken in haar tekst En daarom paart zich de bewondering voor Nel Oosthout's weergave een waar deering voor de geheugentechniek, die haar in staat stelde, deze solo-voordracht van enkele uren te volbrengen. Dit werk is zoo. dat het van het pu bliek een uiterste aan volgzame aan dacht vergt, wil het den inhoud van be gin tot. einde gaaf in zich opnemen. Men moet het natuurlijk kennen, liefst kort voor de voordracht, nog eens opslaan, om het daarna te beluisteren. We hadden tot dit laatste geen gelegenheid en mis schien is dit de reden, waardoor het eerste bedrijf maar een proloog ons minder boeide dan de volgende. Mis schien ook zou dit bedrijf iets korter, iets gëkristalliseerder, kunnen zijn. Namens de Maatschappij tot. Nut van t Algemeen heeft mr. H. E, Beunke Nel Oosthout. dank gezegd, onder het aanbie den van bloemen. COMMISSIE VAN TOEZICHT OP DE BIOSCOPEN Wegens vertrek uit de gemeente van <fen secretaris der Plaatselijke com missie van Toezicht op de bioscopen, de heer J. M. N. v. d. Drift, is, op voor dracht der Commissie, door B. en W. to lid der Commissie benoemd de heer J. J. H. Haan alhier. De plaatselijke commissie heeft tot haar secretaris benoemd het lid, ds heer J. G. van Zanten. KAASMARKT Amersfoort, 9 Dec. Op de Aimersfoortsche kaasmarkt werden 9 wagens aangevoerd, bevattend? 1800 k.g. Prijs ƒ40 per 50 k.g. Handel vlug. V O ALS reeds eerder werd mede- gedeeld, zal aan de Gemeente Bergen (N.H als blijk van erkente lijkheid voor de genoten gastvrijheid tijdens de oorlogsdagen .een herinne- ringsbank worden aangeboden. Door de verschillende omstandighe den is de uitvoering van dit plan ten zeerste vertraagd. Thans echter kan de aanbieding er van op korten termijn worden tege moet gezien. De bank, ontwerp van architect W. J. van den Heuvel, wordt vervaardigd door de firma Vinkeman en Vredeling (Timmerfabriek „De Vlijt"). Bij de aanbieding zal tevens een oor konde worden overhandigd, welke vervaardigd is door onzen stadgenoot, den heer Veis Heijn. Deze oorkonde is, met de- teekening van de bank, te be zichtigen in de étalage van boekhandel Haverman, H. v. Viandenstraat vanaf Dinsdag 1 t/m. Vrijdag 13 Dec. en in de étalage van Boekhandel Veenendaal, Langestraat, vanaf Zaterdag 14 t/m. Woen6dg 18 Dec. a.s. De stadgenooten, welke niet alle in de gelegenheid zullen zijn bij de aan bieding in Bergen tegenwoordig te we zen. kunnen op deze wijze toch een in druk krijgen van het aandenken, dat aan de Gemeente Bergen zal worden geschonken. Het Comité voor den gewonden en zieken soldaat meldt ons: Vrijdagavond werd in het Militair Hospitaal door eigen krachten de St. Nicolaasrevue „Vol verwachting klopt mijn hart" opgevoerd. De auteurs, re gisseur en requisiteur waren verpleeg den, terwijl de revue geheel in elkaar was gezet door soldaat J. Levy, gedu rende zijn, te huis doorgebracht, ver- Icf. Vlot en aan elkaar sluitend gingen de tafereelen voorbij, totdat na de sauze in hoogst eigen persoon St. Nico- aas, onder het zingen van „Daarginds komt de stoomboot uit Spanje weer aan" zich door de zaal naar het podium begaf. De stemming steeg geleidelijk, nadat achtereenvolgens eenige dokto ren, verplegers patiënten, zusters en comitéleden en tenslotte 5 dames-leer lingen van de huishoudschool, die zich verdienstelijk hadden gemaakt, voor den grijzen bisschop werden geroepen. Piet stond den bisschop goed terzijde, vooral toen de twee zusters een klin kend dankoffer in ontvangst moesten nemen! St. Nicolaas was mild en deel de met een door soldaat L. voorgelezen toespraak, aan iedereen een geschenk uit. Ten slotte defileerden alle ver pleegden voor den bisschop en moch ten zij grabbelen uit een ton met klei nigheden en uit een andere ton met ge schenken. In de pauze werden choco lade, appelhollen enz. rondgedeeld. Het was een St. Nicolaasavond, die door de patiënten niet gauw zal worden ver geten, want dank zij het medeleven van de Amersfoortsche burgerij met onze militairen heeft het hun aan niets ontbroken. Toen zij laat op den avond op de slaapzalen terugkwamen, De Commissie van Voorbereiding van het onderzoek der gemeente-rekeningen voorzitter de heer H. G. Huslage heeft aan de raadsleden h?t rapport van haar bevindingen uitgebracht. Hét onderzoek heeft de Commissie over het algemeen bevredigd». Wel wordt bezwaar geuit tegen kleine uitgaven, waarbij niet altijd de gewenschte zui nigheid betracht is. Ü3 Commissie geeft in overweging, om zoo 6poedig mogelijk meerdere cre- dieten af te sluiten, te weten: doortrek king Prinses Marielaan. verbetering B. W. laan, le gedeelte, ontwerpen plan nen voor verbinding met. het Soester- kwartier, wegenaanleg Vermeerstraat- kwarfier en verbouwing Meisjes U.L.O. school. De Commissie stelt tenslotte voor. tot d? voorloopige vaststelling der bedrijfs- rekeningen en der gemeenterekening 1939. alsmede van de rekeningen 1937 en 1938 van het huurverlagingsfonds. te besluiten. Naar aanleiding van dit rapport schrij ven B. en W. aan de raadsleden, dat op verzoek van deze Commissie een ver goeding van ƒ3000 aan het. Wonïhgbe- drijf uitgekeerd wordt, welk bedrag op de ontwerpbegrooting 1941 uitgetrokken is. B. en W. hebben geen bezwaar, om de bovengenoemde credieten zoo snel mo gelijk af t? sluiten, weshalve een over zicht van de verbetering van de B. W. laan (eerste gedeelte) overgelegd wordt. B. en W. stellen voor, om tot afsluiting van dit, crediet te besluiten. Het crediet. bed.roeg ƒ83.000. De uit gaven tot en met. 1939 waren 80.749.64. Er resteert dus een crediet per 31 Dec. 1939 (dat niet meer noodig is) van ƒ2.250,36. Vrijdagavond werd in bijzijn van den korpscommandant, vele officieren, on derofficieren en vrijwel het geheele 3e korps in d? cantine van het kamp „Wa terloo"' het SL Nicolaasfeest gevierd. Dank zij de van vele kanten ondervon den medewerking o.a. had het co mité „Onze Marine" vele verrassingen gezonden kon aan alle aanwezigen een suprise word,en uitgereikt. De aan wezigheid van St. Nicolaas met 2 zwar- ta Pieten, die vele boosdoenders op het tooneel verzochten, om hun bestraffing in ontvangst te nemen en een geani meerd cabaretprogramma o.l.v. Cor van Kuvk droegen veel bij tot het succes van dezen avond. Tot slot werd een collecte gehouden t.b.v. de nagelaten be trekkingen van de gesneuvelden, die ruim 40.— opbracht. 1,eSp«ri"g s<roo»'ti'<*r T4, pHI Oe beste en zuinigste lampen ooit door PHILIPS vervaardigd 22 r. lage'n op ieder bed verschillende ver rassingen. Hoe dankbaar men was, bleek uit het slotwoord van een der patiënten, die het langst in het hospitaal is geweest. Hij vergeleek het verblijf in het Mili tair Hospitaal in Juni en zooals het nu is en getuigde namens allen van groo- te dankbaarheid voor alles wat Amers foort voor zijn gewonde en zieke mili tairen doet. De heer en mevrouw N. van Sw. zon den een kist met appels. Mevr. van R. zond een prachtige collectie, kleine ge schenken, Kapper W. een doos met al lerlei toiletartikelen. Mevr. van R. liet een groote hoeveelheid geillustreerde tijdschriften bezorgen. Giften werden ontvangen van mevr. G. KI. B. f 2.50, IrT H. f 10.—, A. G. L. f 2.50, drs. B. A. L. J. f 3.—, J. J. P. f 2.50. Stortingen kunnen geschieden op Gironummecr 25047 van H. A. Fischer, Mauritslaan 4. Weer komt een paardentram in eere. Van Ede naar Wageningen zal de volgende week een paardentram gaan rijden, waartoe een nieuwe autobus wordt omgebouwd (Foto Pax-Holland) BROOD EN BLOEM Van 9 Dec. t. e. m. 15 Dec. zijn de met 18 ge nummerde bonnen van het nieuwe broodbonboekje geldig. Verkrijgbaar 125 gram roggebrood of 10U gram ander brood, of 1 rantsoen gebak. De bonnen welke 15 Dec. nog niet gebruikt ïijn, blijven nog geldig t. e. m. 22 Dec., echter niet in h6tels of restaurants. Bons 2 van de nieuwe bloemkaart: 60 65 gram roggebrood of 50 gram an der brood of rantsoen gebak of 35 gram meel of bloem. Geldig van 2 Dec. tot en met 29 Dec. BOTER, KAAS, EIEREN EN VET Bon 20 (boterkaart) 2% ons boter of 2i/t ons mar garine of 2 ons vet. Bon 20 (vetkaart) 2>/i ons margarine of 2% ons boter of 2 ons vet. Beide geldig tot en met 13 Dec. Niet gebruikte bons tot en met 20 Dec. Bons 49, 50, 62 en 63 een ons kaas. Geldig tot en met 29 Dec. Bon 23: Een ei. Geldig van 9 t e. m. 15 Dec. Niet gebruikte bons t. e. m. 22 Dec. Tevens blijft de vorige bon (36) geldig tot en met 15 Dec., maar niet in hStels. SUIKER KOFFIE EN THEE Bon 30: een kilo suiker tot en met 20 December. Bon 81: »/j pond koffie of 75 gram thee tot en met 20 Dec. GRUTTERSWAREN Bon 43: pond rjjst of rijstemeel of grutte- meel tot en met 27 Dec. Bon 83. Vi pond haver mout of havervlokken of gort of grutten tot en met 27 Dec. Bon 88: Uitsluitend pond gort of gortmout of grutten. Geldig tot en met 27 Dec. Bon 93: 1 ons maïzena of griesmeel of sago. of aardappelmeel, of pud dingpoeder tot en met 27 December. Bon 98: 1 ons maca roni of vermicelli of spa ghetti tot en met 27 Dec. Bon 56. kg peulvruch ten. Geldig van 19 Nov. t. e. m. 16 Dec. VLEESCH Bons 11 van de vleesch- kaart elk 100 gram vleesch of een rantsoen vleesch- waren. Bon 11 (worst, vleesch- waren) van de vleesch- aart uitsluitend een rantsoen vleeschwaren: 75 gram gerool e worstsoor ten, of 100 gram gekook te worstsoorten of 125 gram lever-artikelen, of 150 gram bloedworst. Gel dig van 5 tot en met 15 December. Bons, die op 15 Dec. nog niet zijn verbruikt, blijven geldig tot en met 18 Dec. PETROLEUM Petroleumzegel. Periode 7. Geldig tot en met 29 Dec. (alleen voor diegenen die daartoe vergunning hebben). Periode b. Geldig t.e.m. 15 Dec. Geeft recht op 2 L. petroleum. ZEEP Bon 17: 150 gram toilet zeep (nieuwe samenstel ling) df 120 gram huis houdzeep öf 200 gram zachte zeep óf 250 gram zeeppoeder óf 125 gram zeepvlokken 6f 250 gram zelfwerkende waschmidde- len, óf 200 gram vloeibare zeep, tot en met 31 Dec. No. 116 van de bonnen welke togeljik met de tex- tielkaart aan mannelijke personen boven 15 jaar werden verstrekt: 50 gram scheerzeep of een tube scheercrême of een pot scheerzeep tot en met 31 December. Verder worden voor kin- deren beneden 2 jaar 6 rantsoenen zeep en 6 rant soenen toiletzeep beschik baar gesteld. Voor kinderen van 2 tot 8 jaar alleen 6 rantsoenen zeep. Deze rantsoenen moeten verdeeld worden over 6 distributieperioden voot zeep en men moet er mee doen tot 24 Januari 1941 HONDEN- EN KATTENBROOD Op bon no. 11 van de voederkaart voor honden wordt beschikbaar gesteld voor honden van: Groep 1: 10 kg. hon denbrood. Groep 2: denbrood. Groep 8: denbrood. Groep 4: denbrood. Groep 5: denb.ood. Groep 6: denbrood. 10 kg. hon- 8 kg. hon- 5 kg. hon- 4 kg. hon- 8 kg. bon Op bon no. 11 van de voe derkaart voor katten wordt kg. kattenbrood be schikbaar gesteld. Alles geldig van 1 tot en met 31 December. DISTRIBUTIE VASTE BRANDSTOFFEN VOOR DE MAAND DECEMBER Per bon kan men 1 een heid van de gewenschte soort vaste brandstoffen verkrijgen. Tot en met 14 Dec. zjjn geldig: Bon 04, 05, 06, 07. van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Haarden, kachels). Bon 08 t. e m. 11 van dezelfde kaart met dien verstande, dat men recht heeft op: óf deze maand 1 eenheid turf per bon; óf later in het stooksei-' zoen op 1 eenheid per bon van steenkolen of andere brandstoffen. Bon 07 t. e. m. 14 van bonkaart distributie vaste brandstoffen. (Centrale verwarming). Hoeveel is de eenheid van de gewenschte soort? 1 eenheid is gelijk: 1 hl. van max. 75 kg anthraciet, steenkolen, in dustrie- of eierbriketten: 2H hl. kolenslik; 2 hl. (max. 100 kg.) cokes (ook gascokes); 110 kg. bruinkolenbriket ten; 450 stuks (200 kg.) bag gerturf; 300 stuks (195 kg.) pers- turf; 175 kg. fabrieksturf; De veel gebruikte in houdsmaat 1 mud 1 hl 200 kg. overige soorten turf. UITKNIPPEN EN BEWAREN!! DE N.S.B. heeft, zoo schrijft de (anti- rev.) .Nieuwe Prov. Gron. Crt.", de straat veroverd. Tenminste in Den Haag. De Leider van de Weerafdeeling aldaar, een gewezen officier, heeft het zelf mee gedeeld. Met kleine patrouilles is hij be gonnen, aldus vertelde hij. de straat te beheerschen. Iedere provocatie, moest, dus leidde zijn order, met de vuist wor den beantwoord. En het is best gegaan. „Verleden week Vrijdag en Zaterdag waren de straten van Den Haag volledig in onze handen". De straat is dus veroverd. Het is een wonderlijk geval. Het is ook een heschamend geval. Want niet een Weerafdeeling van de N.S.B. of wie of wat dan ook'heeft op te treden, als er rellgijes zijn. Daarvoor is het. gezag. Dat is hier de gemeentelijke politie, al of niet versterkt met rijkspo litie. En nu moeten wij het beleven, dat een Weerafdeeling van een politieke partij bij een relletje de relletjes zelf ver- oordeelen wij natuurlijk, behoeft het wel apnart vermeld? de straat schoon veegt Voorloopig zal het nog wel een raad^ sel blijven hoe zoo iets mogelijk is. Volgens een Duitsch blad. dat verslag gaf van een marsch der Weerafdeeling door Den Haag en waarbij veel politie in den stoet mee marcheerde, zou dit laat ste een gevolg zijn van het feit. dat de politie met de N.S.B. sympathiseert. Een meening, die wij geheel voor rekening van dat blad laten. Intusschen heeft de N.S.B. de straat veroverd. Met welk feit de „beweging" zeer in haar schik blijkt te zijn. Een kinderhand is toch wel spoedig gevuld. Want al mogen zij dan „de straat" hebben, de menschen, die in die stra ten 'wandelen en wonen en van wie erreweg de meesten zoo verstandig zijn, de Weer-afdeelingen rustig te laten marcheeren en te negeeren, die men schen heeft zij niet. Met een propagandamarsch zet men de geesten niet om. Ons volk is nu eenmaal een volk van vastomlijnde beginselen. Het staat daarop zoo sterk, dat, naar bekend, er bij verkiezingen zoo goed als geen ver andering in de partijensterkte te bren gen was. De Duitsche publicist Hallen heeft dat ook wel bespeurd. Hij schreef: „De Nederlandsche mensch denkt langzaam maar daardoor des te grondiger. Hij doordenkt vijftig of meër partijdoctri nes, tot hij zal komen aan de wereld beschouwing, welke bij zijn wezen past. Deze houdt hij echter vast, zooals hij ook zijn land vasthoudt, dat hij van de zee heeft afgedwongen." In dat „vijftig of meer partijdoctri nes" zit een sterke overdrijving. Wij kennen aldus het Anti-Rev. blad in hoofdzaak drie stroomingen: de R.K., de humanistischen en de prot. christe- lijken; die zijn er altijd geweest, zij zijn niet een uitvinding van Dr. Colijn zooals dezen door de Ned. Unie is ver weten maar overigens teekent Hallen ons volk tamelijk juist. En nu kan de N.S.B. „de straat ver overen" en met extra treinen de man nen van haar Weerafdeeling naar Am sterdam doen komen, om daar voor den leider te dcfileeren, daar wordt negen tig en meer procent van ons volk niet anders van. Misschien komt er op een of ander strak gelaat een glimlach. Maar dat is er dan niet een van goed keuring, doch van iets anders. Op „de straat" kan men nooit tot overeenstem ming komen. Daarom hebben wij het indertijd bejammerd, dat ook de Ned. Unie de straat op wil. Ook zij heeft naar men weet, gevraagd, een Weer afdeeling te mogen oprichten. Die heet daar Ordedienst. Maar dat is lood om oud ijzer. De idee is hetzelfde. Colpor teurs moeten beveiligd, vergaderingen beschermd. De toestemming tot oprich ting is nog niet afgekomen. Als die komt, dan zien wij daar weer een poli tieke partij de straat opgaan. Iets. wat wij diep zouden betreuren. Het leidt tot niets goeds. Het kan alleen veel kwaad in zich bergen. De macht op de straat dient alleen de politie te hebben, niet een Weerafdee ling van de N.S.B. of eventueel een Or dedienst der N.U.^Met het veroveren van de straat worden'ook de problemen niet opgelost. Met een partijtje knokken, om nu eens taal van de straat te bezigen, komen wij er niet. Iets natuurlijk niet alles, want wij hebben een 'bezet tende Overheid, die van haar kant eischen stelt zou er te bereiken val len, als de goedwillenden onder on£ volk aan de eonferentictafel zouden willen gaan zkten. En dan met behoud van ieders gevoe len, wat zeer wel mogelijk is, op con crete punten samenwerking zochten. Zulk een samenwerking is mogelijk. Die wordt van Protestantsch-Christe- lijke zijde ook niet afgewezen. Maar men late „de 6traat" straat Zij is, om met het Frie6ch Dagblad te spreken, niet een arena, maar een ver keersweg. Zonder meer. GRAND THéftTRE. Van Vrtfdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de film „Eine Frau wie Du." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1;45, 4, 6.15 en 3.30; Maandag 8; andere dagen 7 en 8; Woensdag en Zaterdag matinée om 2.80 uur. CITY THEATER. Van Vrjjdag t.m. Don derdag 12 Dec. vertooning van de film „Op Stap". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zon dag 1.45, 4, 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „Inspecteur Eyck in de val." STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor alie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen dea avonds. OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9.^ R.K. OPENBARE LEESZAAL. WHers- straat 2. MUSEUM FLEHITE, Westsingel. - Geopend dagelijks van 10—12 en 1—4 uur, uitge zonderd Zondag, 's Zaterdags, 10—12 en L8® 8 uur. (Stadgenooten hebben s Zaterdags vrjjen toegang). Buiten verantwoordelijkheid der Redactie. TWEE CONCERTEN OP TWEEDEN KERSTDAG Geachte Redactie. Vriendelijk verzoek ik opname van het volgende naar aanleiding van het inge zonden artikel van den heer mr. H. E. Beunke, onder lh?t opschrift: Twee con certen op tweeden Kerstdag. Inderdaad, is het verkeerd, dat twee koorvereenigingen een uitvoerine orga- niseeren op denzelfden dag, dat geeft, verbrokkeling en moeilijkheid voor de bezoek?rs. De Kerstuitvoering in de St. Joriskerk door Amersfoort's Mannen- koof te geven, was echter reeds begin September vastgesteld. Door omstandig heden die hier niet ter zake doen, kan van plaats en datum daarvan niet wor den afgeweken. Bovendien verwijs ik naar een bericht over deze uitvoering in de plaatselijk? pers van begin November j.l., waarin de volgende zinsnede voorkomt: Het bestuur van Amersfoort's Mannenkoor meende reeds nu mel ding te moeten maken van deze uit voering op Tweeden Kerstdag, in de hoop dat and,ere vereenigingen hiermede rekening willen houden en dus geen samenkomsten op den zelfden middae zullen beleggen. Men heeft met djt venzoek dus geen rekening gehouden, wat het bestuur van A.M.K. zek?r spijt, temeer nu de op brengst van deze uitvoering bestemd is voor het Diaconessenwerk en de» ver- eeniging Kinderzorg hier ter plaatse. Hoewel in deze uitvoering geen ver andering kan worden gebracht, is het hestuur van Amersfoort's Mannenkoor in andere gevallen steeds gaarne bereid overl3g te plegen. Met dank voor de plaatsing, Hoogachtend, G. BENDERS. Voorzitter Amersfoort's Mannenkoor. BINNENLAND ZANDSCHEEPJE GEZONKEN ROTTERDAM, 7 Dec. Gistermiddag om drie uur is in de Maashaven het motorklipperschip Talif, schipper eige naar A. v. d. Wiel uit Sliedrecht, ten gevolge van den sterken wind en den hevigen golfslag volgeloopen en gezon ken. Het schip was onderweg van de Maashaven naar de Parksluizen en ge heel geladen met zand. De echtgenoote en een kind van den schipper konden tevoren worden overgebracht op de sleepboot Christiaan. De schipper en zijn knecht D. van Wijngaarden sprongen op het laatste oogenblik te water. Zij konden worden gered door opvarenden van de sleepboot Volharding 15. OUD-COMMISSARIS VAN POLITIE TE ROTTERDAM OVERLEDEN HEEMSTEDE, 7 Dec. In den ouder dom van 58 jaar is gisteren te Heem stede, waar hij sedert kort woonde, overleden de oud-commissaris van poli tie te Rotterdam, de heer J. A. Kok. Laatstelijk was hij commissaris voor den linker Maasoever en hij heeft mede leiding gegeven aan de concentratie van het corps. _In totaal heeft de heer Kok de politie 35 jaar gediend. Eenige maanden ge leden zag hij zich genoodzaakt wegens gezondheidsredenen ontslag uit den dienst te nemen. De teraardebestelling zal plaats vin den op Dinsdag 10 December a.s. te twee uur op de Algemeene Begraaf plaats Crooswijk te Rotterdam. DE TOESTAND VAN BURGE MEESTER DE VLUGT AMSTERDAM, 7 Dec. Omtrent den toestand van burgemeester De Vlugt, die gisteren in een ziekenhuis is opge nomen, vernemen wij, dat dr. De Vlugt een betrekkelijk rustigen nacht heeft gehad. Zijn toestand is wel ernstig, doch er bestaat geen levensgevaar. SPOORWEGARBEIDER AANGEHOU DEN DELFT, 7 Dec. De politie te Delft heeft in arrest gesteld den spoorweg arbeider van der B. die tal van goede ren uit zendingen aan Delftsche zaken lieden heeft gestolen. In zijn woning werden aangetroffen ham. koffie, thee, tabak, sigaren, ongeveer drieduizend sigaretten, cacaou en margarine. Ook werden nog levensmiddelen aangetrof fen. die door v. d. B. onder den vloer van de goederenloods waren geborgen. VERDRINKINGSGEVAL MEPPEL, 7 Dec. Gisteravond is de 81 jarige heer r. Wildeboer te Meppel in de Keizergracht aldaar geloopen. Op zijn hulpgeroep schoten omwonenden toe. die er in slaagden -den drenkeling op het droge te brengen. Hij was toen reeds bewusteloos. Pogingen om de levensgeesten weer op te wekken, slaagden aanvankelijk, doch in den loop van den nacht is de oude man aan de gevolgen van het on geval bezweken.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5