Begrooting van Soest verschenen De opbrengst van de Kinderzegels EEN RIVIERA-HAL in Rotterdamsche Diergaarde Bende straatdieven gearresteerd St. Nicolaas bij de wandelaars BETALING ABONNEMENT AMERSFOORTSCH DAGBLAD Afdeeling Utrecht N.V.B. Het Soesterkwartier won wederom Prof. dr. J. van Dam en de Lich. Opvoeding Mr. STEVENS UIT DETROIT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 9 DECEMBER 1940 GERAAMD TEKORT BEDRAAGD f 43.500 SOEST. B. .en W. hebben den Baad de begrooting voor 1941 doen toekomen, met een totaal aan ge raamde ontvangsten van 1.180.899.09 en uitgaven tot een totaal van 1J224.399.09. zoodat de begrooting met een nadeelig saldo van 43.500,— sluit. Ter toelichting hiervan merkt het college op, dat voor de bebrooting 1940 een extra bijdrage en een belastingbijdrage uit het werkloosheidssubsidiefonds waren geraamd met een totaal van 65.S00,Een dergelijke ontvang stenraming was voor lfWl niet mo gelijk, daar Gedeputeerde Staten onlangs, op verzoek van het waarn. Hoofd van het Departement van Binnenlandsche Zaken, hebben me degedeeld, dat, indien de begrooting voor 1941 niet op de gewone wijze sluitend is te maken, voorshands geen posten voor bijzondere bijdra gen uit 's Rijks kas moeten worden opgenomen. Om deze redenen zijn de genoemde posten voorloopig pro memorie geraamd. Zooals uit het verschil ad. 43.500 tusschen de geraamde inkomsten en uitgaven blijkt, is ook voor 1941 geen sluitende begrooting met eigen midde len te verkrijgen. Wel is het geraamde tekoit van 43.500.— lager dan oor spronkelijk voor 1910 werd geraamd 65.800,—doch hierbij mag niet uit het oog worden verloren dat de dienst 1940 opende zonder saldo van vorige jaren, ^terwijl voor 1941 h.eschikt kan .worden over een batig saldo over 1939 tot een bedrag van 43.327,02. In ver hand met dit geraamde tekort vragen B. en W. den Raad machtiging bij de Secretaris-Generaal van het Departe ment van Binnenlandsche Znken een bijzondere bijdrage uit 's Rijkskas voor dat jaar aan te vragen tot een bedrag van 43.500,—. Blijkens een berekening, welke B. en W. aan 'den Raad overleg den blijft de aan te vragen bijdrage zeer belangrijk beneden het maximum be drag, dat. verleend zou kunnen worden. B. cn W. stellen voor de overeenkomst met de „Vrijwillige Brandweer van Soest", de ..Vrijwillige Brandweer van Soesterberg"; den dienst van Staats- boschbebeer en met den heer Job. Kraaycnhagen (deze laaste betreffende toezicht op de plantsoenen, bosscben en de werkverschaffing in de bossdhen) ook in 1941 te bestendigen. De In de ontwerpbegrooting voorko mende subsidies zijn met uitzonde ring van die voor het Maatschappelijk Hulpbetoon en bet Nijverheidsonder wijs tot gelijke bijdragen geraamd als in de begrooting 1940. Posten voor subsidies aan bijzondere bewaarscholen en voor gymnastiekvereenigingen wer den niet uitgetrokken daar gebleken is 'dat van boogerhand daartegen bezwa ren bestaan. Hoewel de Raad bij de behande ling van de begrooting voor 1940 de (betreffende post schrapte, hebben B. en W. thans opnieuw een bedrag op de begrooting voor 1941 uitgetrok ken voor de aanstelling van een ambtenaar voor de eigeridomsadmi- nisfratie. B. en W. motivceren dit door er op te wijzen dat het niet alleen wenschelijk maar noodzake lijk is de eigendommenadministra- tie behoorlijk in te richten en hij te houden. Bovendien zal deze amb tenaar verschillende transacties tus- schen de gemeeente en derden, waarvoor tot dusver notarieele ak ten werden opgemaakt, bij onder- handsche akten kunnen regelen. Voor onvoorziene uitgaven werd een post uitgetrokken groot 19.814.17, waaronder is begrepen een voor bijzon dere uitgaven gereserveerd bedrag van 4.900,—, zoodat feitelijk voor de in den loop van den dienst 1941 opkomen de onvoorziene uitgaven een bedrag van 14.914,17 resteert B. en W. merken hierbij op dat blijkens de ervaring met een lager bedrag niet zal kunnen wor den volstaan, daar op dezen post ook eenige reserve moet worden behouden voor prijsstijgingen en voor uitgaven, in verband met de tegenwoordige bui tengewone omstandigheden. Geraamd is aan ontvangsten uit het gasbedrijf 4000.aan retributie en wegens winstuitkeering aan de gemeen te 5.700,—. B. en W. stellen voor de beheersverordening voor het gasbedrijf te wijzigen waardoor de Technisch amb tenaar, die dan den titel van Directeur zal krijgen, ontlast zal worden van het administratief- en kasbeheer, welke werkzaamheden aan een ambtenaar zullen worden opgedragen. Voor Maatschappelijk "Hulpbetoon werd een subsidie geraamd van 121.000,— tegen de 128.300— welke in 1940 werden gevoteerd. Van het. Soester Natuurbad werd geen voor- of nadeelig saldo geraamd. BINNENLAND Een en ander over de verdeeling De Centrale Propaganda Commissie voor den verkoop der kinderpostzegels schrijft ons: Voor wie gaarne weten wil wat er nu precies gebeurt met de opbrengst van de zegels en kaarten „Voor het Kind" moge het volgende een aanwijzing zijn. Het aandeel is voor elke instelling verschillend, het kan uiteenloopen van het minim'um van 5.tot 12.000. -toe. Een eenvoudig voorbeeld moge dit duidelijk maken. Vereeniging A. een vacantiehuis, herbergt in 1 jaar 100 kinderen ieder gedurende 30 dagen. Vereeniging B., een opvoedingsgesticht, herbergt in 1 jaar 100 kinderen, ieder geduren de 300 dagen. Dan krijgt B. tienmaal zooveel als A. Dat is de zeer eenvou dige grondslag. Aangezien echteg de getallen voor kinderen en dagen nooit zoo mooi rond zijn en voor geen twee instellingen ge lijk. komt aan het einde van de reken som voor ieder een ander onregelmatig bedrag voor den dag. Het groote voordeel Is dat verschillen de instellingen met eenzelfde doel ook precies dezelfde berekeningen onder gaan. Er wordt slechts één onderscheid gemaakt, n.l. tusschen de instellingen die een bijzondere kostbare verzorging moeten geven aan de haar toevertrouw de kinderen, en die welke een normale verzorging verschaffen. Het spreekt vanzelf dat aan 100 doof stomme. of gebrekkige kinderen gedu rende 300 dagen oneindig veel meer ten koste moet worden gelegd aan me dische hulp. aan leermiddelen enz. dan aan 100 verwaarloosde of zwakke kin deren. Daarom krijgen al deze ..kostbare" in stellingen een iets hooger percentage uit de opbrengst. Ook hier echter geldt bin nen dezelfde rubriek instellingen voor allen precies dezelfde maatstaf. Onderscheidene instellingen verschaf fen zelf de gegevens voor de berekening van haar aandeel, zooveel mogelijk on der bevestiging door baar accountant. Ontbreekt deze bevestiging, dan wordt ten gerieve van de berekening van het aandeel hier en daar een accountants onderzoek uitgelokt. Eenvoudig in zijn grondslagen, strikt rechtvaardig jegens allen en controleer baar voor alle betrokkenen, aldus is het systeem van verdeeling van de op brengst der Weldadigheidspostzegels en Prentbriefkaarten. ROTTERDAM. 9 Dec. De Rivièra- hal van de Diergaarde Blijdorp te Rot terdam, die uniek in Europa is, is Zater dag onder groote belangstelling van vele autoriteiten en genoodigden in ge bruik genomen. Zondagmiddag wordt deze bal voor het publiek opengesteld. Hiermed9 is het tweede gedeelte van deze Diergaarde gereed gekomen. Het omvat bet geheele Zuidelijke gedeelte van den tuin, met de monumentale entree, de inrijhekken en loketten. Te eener zijde biervan ligt bet administra tiegebouw. te anderer zijde de speel plaats met het z.g. „kinderbuis". Dit gedeelte bevat verder de roofdieren'ter rassen, het bruine berenterras, bet ser vice-centrum, nacbtstallen, en als mid delpunt het rivièra-complex. Langs bet buiten- en binnenterras voor de kleine beren, komt men in bet hoofdgebouw, qntworpen door ir. S. van Ravesteyn, waarvan de groote Rivièra- hal een imposanten indruk maakt. De ze bal, die oorspronkelijk als wintertuin gedacht was, heeft een oppervlakte van circa 1400 M2 en een gemiddelde hoogte van 13 M. In de ronde kap, die gedeel telijk uit glas vervaardigd is, zijn dui zenden electrische lampen, alsmede eenige neonverlichtingslijnen aange bracht., die een overvloed van licht zul len verspreiden wanneer eenmaal ook des avonds deze hal in gebruik kan worden genomen. Het ligt in de bedoeling, het podium ook te bezigen voor het geven van con certen, dans- en kleinkunstuitvoeringen. Aan de eiscben der acoustiek is hierbij tegemoet gekomen. Voorts is er een foyer en zijn er vestiaires ingericht. Ten slotte kan nog worden gemeld, dat tijdens de kerstweek het Neder- landscb Symphonieorkest. gevormd door werklooze musici, met het Neder- Iandsch Ballet, te zamen 150 man sterk, in de groote zaal zal optreden. GRONINGEN, 7 Dec. Den laat- sten tijd werden te Groningen zeer vele straatdiefstallen gepleegd van allerlei aard. Hèt is de recherche ge lukt een bende jongens op te sporen, die zich aan deze diefstallen schuldig maakte. De hoofdschuldige bleek de vijf tienjarige H. T. uit Groningen te zijn, die geen rijwiel liet staan. Hij is ter beschikking van de Justitie gesteld. Het onderzoek wordt voortgezet. l ANGESTRAAT 63 TEL. 3324AMERSFOORT ALLE SOORTEN MATRASSEN REPARATIEN IN EEN DAG WANDELT OU RISME Wandelmarsch georganiseerd door „Trekvogels" en „St. Hubertus'* TER eere van den verjaardag van den Spaanschen weldoener St. Nicolaas, die nog in ons land ver toeft, hielden de wandelsportver- eenigingen „Trekvogels" en .,St. Hu bertus" gistermiddag een wandel marsch. Aanvankelijk zag het weer voor een wandeltocht er allesbehalve aanlokkelijk uit, dpch tegen het ver trekuur werd het weer beter. De zon kwam er zelfs door, zoodat men be sloot, de deelnemers te laten ver trekken. Er bleek van de zijde der leden van •beide wandelvereenigingen groote be langstelling voor dezen marsc'h te be staan. Precies honderd wandelaars stel den zich bij de startplaats „Concordia" op. Ook de jeugd was goed vertegenwoor digd. In een flink tempo en in gezellige stemming begon men te marcheeren. Vrijwel de geheele route, welke in de omgeving van Amersfoort uitgestippeld was, bleef deze stemming gehandhaafd. Na eenige uren stevig gewandeld te hebben, kwam men weer in „Concordia" terug, waar bet St. Nicolaasfeest voort gezet werd. De voorzitter van „Trekvogels' de heer A. v. d. Klok richtte een woord van wel kom tot de aanwezigen, in het bijzónder tot het bestuur van de gymnastiek ver eeniging „St, Hubertus", den beer Krij- nen, bestuurslid van den S.G.W.B. en het strijkje, dat zich belangloos beschikbaar gesteld had. Nadat spreker een opwek kend woord gericht had tot die wande laars, die nog geen lid van één der ver- eenigingen zijn, sprak hij den wensch uit dat de vriendschapsbanden met St. Hu bertus in de toekomst verstevigd zullen worden. Ook de heer v. d. Linden sprak een kort propagandistisch woord, waarbij hij tevens melding maakte van het feit, dat het initiatief voor dezen marsch is uit gegaan van „Trekvogels". Vervolgens was het woord aan den heer Krijnen, die een woord van dank bracht aan de oudei's, die hun. kinderen aan dezen marsch lieten meedoen. Tenslotte deed spreker een beroep op de leden toe te treden tot den N.W.B. om te komen tot een sterk Nederland. .Voor velen en vooral voor de jeugd brak toen het groote moment aan, de komst van St. Nicolaas met zijn dienaar Zwarte Piet. Op uitbundige wijze werd de Hooge Gast begroet, waarna de heer v. d. Lin den hem toesprak. St. Nicolaas bleek met den toestand van beide vereenigin- gen uitstekend op de hoogte te zijn. Speciaal richtte hij zich tot de bestuurs leden, om het contact dat tusschen deze vereenigingen ontstaan is, ook te hand haven. (Hij hoopte, dat het volgend jaar alle zusterverenigingen aan dezen marsch izullen deelnemen. Zwarte Piet was, nadat hij eenige ma len gestrooid had. al spoedig goede maatjes met de jeugd. St, Nicolaas deel de aan de kinderen, die meegewandeld hadden, de 'belooningen uit, waarbij hij een speciaal woordje richtte tot den jongsten deelnemer. (Het bleef niet alleen bij de belooningen, want de jeugdige aanwezigen werden door den Sint ook gul onthaald. Voor de ouderen waren er vele attrac ties, waarbij men fraaie prijzen kon winnen. Doch het voornaamste was, dat er stemming en sfeer heerschten, waar voor het strijkje en de ebonieten schijf zorgden. Onnoodig te zeggen, dat men zich ook op de dansvloer waagde, onder leiding van den heer Gerrit v. d. Wal. SCHAKEN SPANGEN I—STAUNTON I De schaakwedstrijd voor de competi tie van de eerste klasse K. N. S. B. afd. B. tusschen Spangen I (Rotterdam) en, Staunton I (Groningen) zal op Zondag middag 15 December a.s. in de speel zaal van A. S. V. A. (Hotel Monopole) gespeeld worden. Voor de Amersfoortsche schaakenthou siasten is het toegestaan den wedstrijd bij te wonen, hetgeen zeer leerzaam kan zijn. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. De uitslagen zijn: le klasse A: Gooi6che BoysGroen Zwart 0—2 (gestaakt), Stichtenaren—R.U.C. afg., SperwerMinerva afg., Utr. BoysNjjenro- des afg. le klasse B: Oranje WitF.A.K. 31, D.E.V.O.D.N. 0—0, W\jk btf Duurstede— H.D.S. 50, VreeswijkSoesterberg 61, V.V.A.—IJ.F.C. afg. 2e klasse D: K.V.V. ASpoorvogels 33. 3e klasse: PlasvogelsD.E.C. 32, D.O.V. Sparta afg., R.Z.C.—Aurora 6—2, Semper AvantiH.V.V. afg. Res. le klasse A; Quick 2Soesterberg 2 30 (gestaakt). Res. 2e klasse C: Zw. Vooruit 2D.O.S. 4 2—1. Res. 2e klasse D: D.W.S.V. 2—Utr. Boys 2 46. Res. 3e klasse C: R.Z.C. 2Stichtsche 2 Res. 3e klasse B: D.E.V. 2—D.E.V. 8 8-0, H.D.S. S—Wijk bü Duurstede 2 2—5. Res. 4e. klasse A: H.V.V. 3Brederodes 3 24. Res. 4e klasse B: Zw. Vooruit 4R.Z.C. 3 5—0, C.D.N. 4—D.S.O. 4 3—1. Res. 4e klasse E: Quick 4—Putten 3 8—0 A.P.W.C. 3—Sop da 8 3—0. ATHLETIEK A.A.V. VELDLOOP UIT GESTELD De jaarlijksche A.A.V. veldloop, welke gisteren gehouden zou worden vond geen doorgang. Zeer waarschijnlijk zal deze veldloop nu op één der Kerstda- gen plaats vinden. VOETBAL DE SPARTAANH.V.C. GING NIET DOOR Het terrein van „De Spartaan" bleek het vele regenwater niet te kunnen ver zwelgen, zoodat de consul het veld voor onbespeelbaar verklaarde. 'H.V.C. be hoefde dus de reis niet naar" Amsterdam te maken. IJSHOCKEY EERSTE WEDSTRIJD IN DE APOLLO-HAL AMSTERDAM, 8 Dec. De kunstijs baan in de Apollohal heeft over belang stelling niet te klagen. Dit heeft ertoe geleid dat nog eerder dan men aanvan kelijk gedacht had, overgegaan kan wor den tot het houden van wedstrijden. De gelegenheid deed zich voor het char mante Weensche kunstrijderspaar Use en Eric Pausin naar Amsterdam te la ten komen. Woensdag 11 December a.s. zal een goed programma worden gebo den. De ijshockeyploegen van Den Haag en Amsterdam zullen na een lange periode wederom elkanders krachten meten, ter wijl het kunstrijderspaar dezen avond zal opluisteren met een gevarieerd pro gramma. RUGBY OVERWINNING VAN HET GOOI BUSSUM, 8 December. Voor de com petitie van den Nederlandschen Rugby- Bond speelde te Bussum 't Gooi tegen A.R.V.C., welke een groote overwinning opleverde voor de thuisclub, daar 't Gooi deze ontmoeting won met 248. Wederom is het de korfbalclub „Het Soesterkwartier" gelukt een overwin ning te behalen. Deze keer was het de „Stichtsche korfbalvereniging" die de puntjes op Birkhoven achter moest la ten. De eindstand werd 61. Het is een aardige wedstrijd geworden. Vrijwel de heele wedstrijd door voerde Het Soester kwartier den boventoon. Toch zagen we ook van de Stichtsche korfbalvereeni ging verschillende staaltjes van zeer goed spel. Tot vlak voor het einde heeft Het Soesterkwartier weten te voorko men, dat de Utrechtenaren een doel punt maakten, doch dezen streden hard om bet puntje, dat de eer moest red den, wat hun tenslotte gelukt is ook. Reeds na vijf minuten viel het eerste doelpunt. Met een hard en ver schot gaf Van Empelen zijn vereeniging de leiding (l-r-0). Even hierna maakte mej. Van Em pelen van onder den paal het tweede doelpunt. Toen kwamen Van Eist, c.s. in het aanvalsvak. Verschillende kansen bleven onbenut. Hard werd er van bei de zijden gestreden maar tot doelpun ten kon men niet komen. Met een 20- voorsprong gingen onze stadgenooten de rust in. Vlak na het begin der tweede helft pakte Het Soesterkwartier goed aan met' als gevolg een doelpunt. Van Eist slaagde er na een doorbraak in den bal door den vijandelijken korf te wer pen. Ook De Bot mocht dit een keer gelukken, waardoor de stand 40 werd. M. Gouverneur, die daarna in het aanvalsvak kwam, kreeg eveneens een kans om te doelpunten, die hij niet voorbij liet gaan. Een strafworp tegen Het Soesterkwartier werd door S. K. V. gemist. Gouverneur maakte het zesde doelpunt. Toen was het eindelijk de beurt van S. K. V. om te scoren. Met een mooi ver schot maakte Woudenberg het eenige doelpunt voor S. K. V. Het tweede twaalftalvan Het Soes terkwartier verloor op eigen terrein van het Hilversumsche twaalftal De Zwalu wen 3. De eindstand werd 0—2 en bracht dus niet zoo'n groot verschil in punten-tal. AMSTERDAM, 7 Dec. Naar het A.N.P. verneemt ligt het niet in de be doeling van den nieuwbenoemden en reeds in functie getreden secretaris-ge neraal van het departement van Opvoe ding, Wetenschap en Cultuurbescher ming, om wijziging te brengen in den stand van zaken ten aanzien van het gymnastiekonderwijs op de lagere soho- len. In een kort onderhoud dat een der redacteuren van het A.N.P. met prof. van Dam had. verklaarde de secretaris generaal, dat de lichamelijke opvoeding zijn volledige aandacht heeft. Over zijn plannen inzake dit belangrijke onder deel van zijn taak wenschte prof. van Dam zich nog niet uit te laten. Eerst wil hij zich volledig inwerken in zijn nieu wen werkkring en de deskundigen raad plegen om in onderling overleg tot de juiste maatregelen te komen in het be lang der lichamelijke opvoeding van ons volk. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 42) „We komen vandaag niet meer in Bat- hurst," riep hij. om het loeien van den wind te overschreeuwen. „Ik moet meer op de kust aanhouden. We moeten een eiland aanloopcn. daar is een kleine baai. dio beschut ligt! Ik kan met mijn zwakken motor geen koers houden! Op open zee kan ik me niet in den storm wagen, dat is te gevaarlijk!" .Als cr verraad in het spel, is, zal Je er van lusten!" dreigde Peters. „We zouden toch al op Engelsch gebied moe ten zijn, als we hier aan land gingen!" Lopez keek Peters met een onheilspel lend gezicht aan. „Ik kan niet aan land gaan wegens de zware branding! Begrijp je dan niet?" „Neen," riep Peters." „dat begrijp Ik niet! Heeft een eiland dan geen bran ding?" Lopez glimlachte hoonend en verach telijk. „Ik zal het je duidelijk maken, dan kun je straks dien moordenaar daar, je vriend, opheldering geven. We varen nu zoo, dat we het eiland tusschen ons en de open zee krijgen, zoodat het als golf breker dienst doet. Van de landzijde at hebben we op het eiland geen branding, daar kunnen we gemakkelijk een bocht in de luwte binnenvaren. Zeg dat maar aan dien moordenaar, als hij wakker wordt, anders krijgt hij weer den kolder te pakken. Als hij het soms beter weet, dan moet hij het commando maar over nemen." „Zou ik Beverly wakker maken?" vroeg Peters peinzend. „Kunnen we hier iets doen?" De steeds heviger wordende storm be lette Edna, te antwoorden. De eerste breker stroomde over het dek. Geduren de enkele seconden was alles onder den vloedgolf bedolven, daarna liep het water door de spuigaten weg. Ben Beverly stond met een vloek overeind. Eindelijk een uurtje-slaap en daar komt me zoo'n vloedgolf! Dat was beslist weer de schuld van den kapitein! Met een ver ward gezicht zag hij, wat er zich gedu rende de laatste uren had afgespeeld. Peters vertelde, hem in een paar woor den. wat Lopez daarop te zeggen had gehad. „Wat zullen we doen?" vroeg Peters tenslotte. „Zullen we erop staan dat de kotter in open zee blijft?" Beverly vertrok zijn mond tot een ver- achtelijkcn glimlach. „Deze mestpraam houdt geen storm op de open zee uit, die schooier van een Lopez zal nu wel het beste doen, wat er te doen is! Ik blijf in ieder geval op alles voorbereid. Het slechte weer is den man te hulp gekomen en we kunnen hem nu niet bij zijn kraag pakken, omdat hij ons niet naar Bathurst brengt." „Neen," zei Peters, „dat kunnen we niet. jammer genoeg kunnen we dat niet! Heb je..." Peters moest er verder het zwijgen toe doen, want een nieuwe breker sloeg over het achterdek en maakte alles doornat, wat tevoren nog droog mocht ?ijn gebleven. Peters schudde zich uit en vloekte. „Zou hij ons met opzet zoo nat laten worden?" „Ik geloof met water," knorde Ben Beverly. „Goed gezegd," grijnsde Peters. „Maar om op ons onderwerp terug te komen: weet je wat een vlootsteunpunt is? Het humeur van Ben Beverly was door de natheid, waarmee hij nu al voor dc tweede maal op dezen dag had ken nis gemaakt., een paar graden gedaald. Hij tikte een paar maal met zijn wijs vinger tegen zijn voorhoofd. „Wou je me nu op dit oogenblik een lesje in de maritieme krijgskunde ge ven?" Peters lachte, omdat hij hoopte, op die manier ook de rillende Edna wat te kunnen opmonteren. „Neen, Beverly, die bedoeling heb ik heelemaal niet. Maar desondanks moet ik je heel veel vertellen. Nu dan, een vlootsteunpunt dient daarvoor, dat, een schip het kan opzoeken, als het water aan de lippen staat!" Beverly schudde zijn hoofd. „Als men je zoo hoort praten dan zou men kunnen twijfelen...." „Ik weet het: aan mijn verstand," cring Peters voort. „Maar laat me eens uitspreken! De oude zeeroovers van de echte soort hadden ook steunpunten. Daar hadden ze hun proviandmagazijn, hun buit en hun vrouwen. De moderne niraten moeten daar eigenlijk benzine tanks en dergelijke dingen in reserve hebben. Neem nu eens dit schip, dat twee tot drie vlaggen voert en naar het uiterlijk visschen vangt. Deze kotter ligt dus met de Franschen overhoop. De Franschen zeggen het aan de Engel- schen en beiden laden ze hun kanonnen en willen aan de „Dolfijn" eens en voor al een einde maken. De „Dolfijn" zegt echter bij zichtzelf: ik wil liever niet met een groote mogendheid te doen hebben, maar liever verdwijnen. Wat dan, Beverly?" „Dan verdwijnt het schip!" „Neen," schreeuwde Peters, want de wind was plotseling weer beginnen te huilen, „fout., klopt niet! Dan zoekt het eerst zijn vlootsteunpunt op en maakt zich voor een poosje onzichtbaar, tot de douancbooten hun onderzoek staken en dan verdwijnt het pas. Om te ver dwijnen moet het goed weer afwachten, proviand en brandstof innemen hé, daar is land in zicht!" Ben Beverly en Edna zagen' eveneens land. „Die groote zwarte vlek daar voor aan is een eiland," verklaarde Peters, „en de donkere streep daarachter is het vasteland. Nu, Ben Beverly, wat doen we, als Lopez ons met zijn „Dolfijn" naar het vlootsteunpunt van de piraten brengt?" „Dan dan moge de duivel ons halen," riep Ben Beverly, die nu zijn goede humeur heelemaal kwijt was. Hij dacht, dat Peters wel eens gelijk kon hebben en de toekomst zag er voor het drietal heelemaal niet rooskleurig uit. Het werd moeilijk, nog een gesprek "te voeren. De storm begon te huilen, zoo dat er geen woord meer te verstaan was. De kokende zee wierp de „Dolfijn" heen en weer, alsof het scheepje een notedop was. Van de zijde van Lopez en de bemanning was op dat oogenblik niets meer te vreezen, want ze voerden een zwaren strijd ter wille van hun schip en van hun leven. Peters nam het touw, dat de grens had gevormd van hun „neutrale zone." en bond Edna aan de verschansing vast. Toen dat gebeurd was, kuste hij haar en riep haar in het oor, dat het hem speet, haar in di't avontuur te heb ben gewikkeld. Edna glimlachte zwakjes. „Ik heb nooit het sterke verlangen gehad zeventig te willen worden!" „Moed," brulde Ben Beverly, die alles gezien had, „moed, juffrouw Bosch, wij leven nog! Dat pirateneiland zal eens met Ben Beverly kennis maken, dan zullen we eens zien, wat de centrale re..." Een nieuwe breker maakte een einde aan zijn toespraak.De kotter kreunde, alsof het schip ten onder zou gaan. Het eiland lag nu aan stuurboord zijde. De motor werkte met uiterste kracht, maar men merkte er alleen iets van, wanneer de schroef suizend in de vrije lucht ronddraaide. Beverly en Stevens klampten zich bij iederen nieuwen breker krampachtig aan de verschansing vast. Zoo ging een half uur voorbij. Daarna veegde er plotseling geen breker meer over het dek. daar het eiland nu tus schen ht schip en de kokende zee in lag. De kotter koerste thans naar .het Westen en voer langzaam in de richting van een bocht, die, door een gordti van kale rotsen beschermd, achter het eiland lag. HOOFDSTUK XL Toen de „Dolfijn" de bocht was bin nengevaren, had de plotseling ingetre den rust od de opvarenden de uitwer king van een verdooving. Nog honderd meter en toen verstomde de motor, de kiel schuurde over het vlakke strand en een vlakte van wit. zuiver zand strekte zich aan den oever uit. Een ruwe brug was eén eindweegs in het water gebouwd en precies naast, deze brug, met een zekerheid, waaraan een langdurige oefening ten grondslag moest leggen zette Lopez den kotter op het strand. Jim en Kill sprongen op de brug en liepen .naar den oever, terwijl ze een lijn uitrolden, waaraan ze „de Dolfijn" nog eenige meters landwaarts voort trokken. Op het strand kwamen eenigo gestalten te voorschijn. Ze zagen eruit, zooals visschers er op deze breedtegaten uitzien. Hun kleeren leken meer op lom pen. Het waren vijf of zes blanken en een paar negers. Lopez keek toe, of het touw aan het strand goed werd bevestigd, en daarna schudde hij zich, alsof hij het koud had. Tenslotte wendde hij zich tot de drie pas sagiers. In zijn oogen was een koud sar casme te lezen, toen hij een kleine bui ging maakte. „U bent in veiligheid! Op dit eiland zult u geen politie vinden. De Engel- schen en de Franschen maken geen ru zies over dit kleine plekje, omdat het voor hen geen heteekenis heeft. Niemand bekommert zich om dit eiland. Er wonen hier alleen maar een paar visschers en enkele negers zijn er ook bij. Een hotel is tot mijn spijt niet aanwezig. We gaan straks Roger hegraven, wilt u daar soms bij tegenwoordig zijn? Ik hoop, dat over een paar dagen het weer wat rustiger is. dan hoeven we hier niet al te lang blij ven liggen. Een hut heb ik wel voor u. Maar wanneer u liever op het schip wilt blijven, dan kunt u uw gang gaan. Al leen zal het niet al te comgortabel voor u zijn. De bemanning slaapt beneden. Of rlat de meest geschikte plaats is voor epn dame .weet ik niet." (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6