ONZE STRIJD IS EEN STRIJD VOOR DE TOEKOMST De hulp van de V.S. aan Engeland Twee wereldbeschouwingen die lijnrecht tegenover elkaar staan DE EEMLANDER Woensdag 11 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39 e Jaargang No. 141 HITLER'S REDE: Duitschland bouwt zich een socialen volksstaat op De werkloosheid in Nederland Wil Roosevelt de neutraliteitswet doen intrekken? Generaal der vliegers Fr. Christiansen wordt morgen 61 jaar De besprekingen van Phillips Uitvoer ijzererts uit de Ver. Staten De Italiaansche verlieslijst AMERSFQQRTSCH DAGBLAD •BONNtMtNÏSPaiJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95; per maand 0.65; pei week I 015 Binnenland trance per post per 3 maanden 2 85 Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER ADVERTENÏIEN vanl—4 regela fl.05 met inbegrip van een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. Kleine Advertentiën „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0 05 RIJKSKANSELIER Adolf Hitler heelt in het verdere deel van zijn rede erop ge- vezen dat in Duitschland een volksgemeenschap is tot stand gekomen. Eerste eisch daartoe was de nationale eenwording van het volk. welke langzamerhand wer kelijkheid is geworden. Ook de tweede eisch is thans verwezenlijkt: wegneming van den buitenlandschen pulitieken druk. dié ontstaan is door Versailles In dit verband wees Hitler erop, dat er twee soorten volken zijn: bezittende en niet bezittende Tot de laatsten behoort Duitschland. Men zou moeten meenen dat in de landen der vrijheid en van den rijkdom een on gehoord welzijn voor het volk zou moeten bestaan Het omgekeerde is echter het geval. In deze landen is de nood der groote massa grooter dan ergens anders. Zoo in dit rijke Engeland. Veertig millioeh vierkante km worden door dit land gecontro leerd Daarvoor moeten b v honderdmillioen koloniale arbeiders in Indië werken op een erbarmeliiken levensstandaard Men zou kunnen meenen dat in Engeland dan toch ten minste ieder afzonderlijk deelgenoot zou moeten zijn aan dezen riikdom Integen deel In deze landen is het klasseonderscheid het ergste dat men zich kan voorstel len. Ondenkhare armoede aan de eene ziide en aan den anderen kant even ondenkbare rijkdom. Fngeland heeft tientallen iaren twee en een half millioen werkloozen gehad en het rjike Amerika tien tot dertien millioen. Wat zouden zij dan eerst van ons willen zeggen"* In deze wereld der kapitalistische de mocratie luidt het belangrijkste econo mische principe: het volk is er voor het bedrijfsleven en het bedrijfsleven is er voor het kapitaal. Wij hebben dit be^ ginsel omgekeerd: het kapitaal is er voor het bedrijfsleven ep het hedrijfsle ven is er voor het volk. Al het andere is slechts een middel tot het doel. Wan neer een huishouding er niet in slaagt een volk te voeden, te kleeden enz., dan is zii slecht, volkomen onverschillig of een naar honderd menschen zeggen: „Voor mii is zij uitstekend, mijn divi denden staan er schitterend voor." Wii hebben hier grenzen getrokken Daarover zesrt men terstond: gij terro riseert de vriiheid Dan ferroriseeren wii dus de vrijheid ten koste van de ge meenschap. Deze lieden hebben de mo gelijkheid. om slechts een vonrheeld te noemen, uit hun hewapeningsindustrie tot 160 procent dividend on te steken Zij zeggen: wanneer deze Duitsche me thoden om zich heen griinen en over winnen. dan houdt dit on Doarin heb ben zii volkomen eelijk. Ik geloof dat 6 procent voldoende js De enkeling heeft bij ons niet het recht volkomen vrij te beschikken over hetgeen in het belang der volksgemeenschap mopt worden be steed. Wanneer hij persoonlijk ver standig daarover beschikt is het goed, wanneer" hij er niet verstandig over beschikt, grijpt de nationaal- socialistische slaat in. Twee werelden T_I ET zijn dus twee werelden die te- genover elkander staan. De anderen hebben gelijk wanneer zij zeggen: me: deze wereld kunnen wij ons nooit ver zoenen. Zij strijden b.v voor de instand houding van den gouden standaard der valuta- Voor ons is het goud zelfs heelemaal geen woardefactor. maar slechls een factor tot onderdrukking en overheer sching van het volk. De Duitsche arbeidskracht is ons goud en dat is ons kapitaal, en met dil goud versla ik iedere andere macht Ier wereld. Ik heb mijn economie slechts opgebouwd volgens het begrip: arbeid Wanneer wij de arbeidskracht van ons volk tot het uiterste mobilisccren zullen ook de enkelingen steeds meer levensgoederen krijgen. Wij hebben de zeven millioen werkloozen ingeschakeld in de economische productie. Nog zes millioen menschen. die een halven tijd werkten, hebben wij tot volledige arbei ders gemaakt. En dat alles wordt be taald met den Rijksmark, die zoo lang de vrede duurde en eerst recht in den oorlog zijn waarde behield. Wat wij hier ophouwen is ook een we reld, een wereld van den gemeenschap- pelijken arbeid. Maar tevens een wereld van gemeenschappelijke plichten. Wij hebben groote mogelijkheden ge schapen door dezen staat geheel van on der af op te houwen. Dat is nu eenmaal ons doel en dat is ook onze heele levens vreugde. Voor onze oogen zweeft een staat in de toekomst, waarin iedere, po sitie door den bekwaamsten zoon van ons volk zal zijn bekleed, vojkomen on verschillig, waar hij vandaan komt. Daar staat nu epn andere structuur tegenover, een andere wereld waarin het laatste ideaal toch steeds weer de strijd om het vprmogen. om het kapi taal, om hpt egoïsme van den enkeling is. Wanneer de andere wereld breekt ben ik er van overtuigd, dat de wereld dan pas vrij wordt. Want onze strijd is niet gericht tegen den Engelschman als man, of tegen den Franschman. Tep-cn hen hebben wij niets. Wij hebben niets geëischt, niets verlangd. Hef was steeds „neen" HOE vaak heb ik hun de hand niet gereikt? Ik had heelemaal geen zin om te bewapenen. Dat verslindt zooveel arbeidskracht. Ik wilde de Duitsche ar beidskracht voor andere plannen, ik heb de eerzucht het Duitsche volk rijk. het Duitsche land 6choon te maken. Ik heb voorstellen gedaan om de bewapeningen te beperken. Men heeft mij uitgelachen. Ik vernam slecht^ een „neen". Ik heb voorge steld afzonderlijke bewapeningen te beperken. Men sloeg dat af. Ik heb voorgesteld het luchtwapen in zijn geheel uit den oorlog weg te nemen. Men heeft ook dat afgewezen. Ik heb voorgesteld, het wapen der bommenwerpers te beperken. Men .heeft alles afgewezen. Men zeide, dat is het juist, waarmede wij jullie ons regime willen opdringen. Nu is de strijd gekomen. Ik heb ook hier alles gedaan wat een mensch maar kon doen. bijna tot zelfvernedering toe. om hem te vermijden. Ik heb den En- zelschen aanbod na aanbod gedaan, ik heb met hun diplomaten hier bespre kingen gevoerd en re bezworen, toch verstandig te zijn. Maar zij wilden den oorlog en dat hebhen ze ook heelemaal niet verheeld. Sedert zeven jaren ver klaarde Churchill: ,.Tk wil den oorlog". Hij heeft hem nu. Ik heb het betreurd, dat volkeren tegen elkander moeten strijden, die ik gaarne tot elkander wilde brengen, die in mijn oogen met elkander slechts goeds tot stand had den kunnen brengenMaar wanneer deze heeren het doel hadden, den nationaal- socialistischen staat uit den weg te ruimen het Duitsche volk te ontbinden en weer in zijn bestanddeelen uiteen te trekken, enzoo- voorts. zooals hun oorlogsdoelstellingen immers luidden, en in hun hart ook thans nog luiden dan zullen zij ditmaal een ver rassing beleven en ik geloof, dat deze ver rassing reeds begonnen is. De offers C* N nu de offers. Zij zijn voor den en 1keling zeer zwaar. Wanneer wij dit echter optellen, en vergelijken met de offers van den wereldoorlog, wat zijn zij dan onvergelijkelijk klein. Wij hebben in de verste verte nog niet zooveel doo- den, als Duitschland had in 1870-1871 i.n den strijd tegen Frankrijk. Door deze of fers hebhen wij den ring om Duitsch land doen springen. Het aantal gewon den is eveneens slechts een gedeelte van wat wij zelf eens hadden verwacht In dezen strijd is het munitie-pro bleem in het geheel geen probleem ge weest. Hoogstens het probleem van het transport naar het front. Toen de strijd ten einde was. hadden wij op alle ge bieden nauwelijks de opbrengst van een maand van onze productie verbruikt Wij zijn thans gewapend voor ieder ge val. Engeland moge doen, wat het wil Het zal met iedere week grootere sla gen krijgen en wanneer het ergens op het vasteland vasten voet wil krijgen, dan zullen wij ons weer aan hen voor stellen. F.n ik hoop. dat wij niets ver leerd hebhen. Het is te hopen, dat de Engelschen niets hebhen vergeten. Wanneer het oogenblik van den beslissenden strijd zal komen, wordt door ons hepaald. En daarbij ben ik voorzichtig. Wij zouden ook in den herfst van het vorige jaar misschien in het westen hébben kunnen aan vallen, maar ik wilde goed Weer af wachten. Ik geloof, dat dat ook de moeite waard is gêweest. Wij zijn op zoo vanzelfsprekende wijze over tuigd van het succes onzer wape nen, dat wij ons dat kunnen veroor loven. Het Duitsche volk zal den tijd beslist uithouden. Ik geloof, dat het Duitsche volk mij dankbaar zal zijn wanneer ik liever vaker eenigszins wacht met deD tijd en het in ruil daarvoor vele offers bespaar. Ook dat behoort tot het wezen van den nationaal socialistischen volks staat. dat hij zelfs in- den oorlog, waar dat niet onvoorwaardelijk noodzakelijk is, den mensch spaart en verschoont Het blijven steeds volksgenooten Overigens hebben wij allen slechts de hoop, dat eens het oogenblik zal komen, waarop het verstand weer zegeviert en de vrede wordt hersteld. Van één ding moet de wereld kennis nemen: een ne derlaag van Duitschland zal er noch militair noch wat den tijd betreft, noch economisch komen. Wat er ook moge gebeuren, Duitschland zal zegevierend uit den strijd te voorschijn komen. Ik ben niet de man, die een strijd eenmaal heeft aanvaard en hem ten ongun ste van zichzelven afbreekt. Strijd om de toekomst DEZE strijd is niet slechts een strijd om het heden, maar hij is in de eer ste plaats een strijd voor de toekomst. Ik heb het op den 3den September 1939 tot uitdrukking gebracht, zeggende dat noch de tijd ons zal overwinnen, noch economische moeilijkheden ons ooit zul len verslaan, en nog veel minder dat Dé Rijkscommissaris geeft in éen interview eenige cijfers BRUSSEL, 10 Dec. (D....B.) De Rijkscommissaris voor de Nederlanden, Rijksminister Seyss-Inouart, heeft in éen aan de Brüsseler Zeitung verleend interview verklaard, dat de Duitsche autoriteiHn, toen zij haar werkzaam heid in Nederland aanvingen, daar rond 500.000 werkloozen aantroffen, waarvan er nog 100.000 deel uitmaakten van het Nederlandsche leger. Thans, zoo ver klaarde de Rijkscommissaris, zijn er nog 9lechts 185.000 werkloozen, waarvan de helft in het geheel niet tot werken in staat is. In deze getallen zijn de ontsla gen krijgsgevangenen begrepen. Tol dusver hebhen rond 80.000 arbei ders door de hemiddelingsbureaux in Duitschland werk gevonden, De belang rijkste taak van het Rijkscommissariaat is het herstel der verkeerswegèn, brug gen en versperde waterwegen. In het najaar was het gelukt, aldus de Rijks commissaris, alle noodzakelijke kunst werken weder in bruikbaren en stabie- len toestand te brengen. NEW-YORK, 10 December. (A.N.P.) De verdeeldheid onder de leden van het congres ten aanzien van Amerikaansche hulp aan Engeland neemt steeds scherpere vormen aan. De bekende republi- keinsche senator Nye heeft Maandag een verklaring afgelegd, waarin hij beweerde, dat president Roosevelt voornemens is, de neutraliteits wet door het congres te doen intrekken en dat hij tracht, de ontwik keling daarheen te leiden, dat met de neutraliteitswet ook de laatste hinderpaal voor deelname der Ver. Staten aan den oorlog wegvalt. Senator Nye besloot zijn verklaring met de openlijke waarschuwing, dat iedere aan de Engelsche regeering geleende dollar verloren is. wapens ons kunnen overwinnen. Dat is gegarandeerd door de houding van het Duitsche volk. De verwezenlijking hier van zal ook in het Duitsche volk in de toekomst een rijke belooning brengen. Wij allen hebben ons hier groote plan nen gemaakt, die alle uitgaan naar hel eene doel: den Duitschen volksstaat nu eens recht op te richten en hem steeds meer te vervolmaken, het Duitsche volk steeds meer binnen te leiden in de groo te geschiedenis van ons bestaan. Maar tegelijkertijd voor dit volk ook alles open te stellen, wat het bestaan waard maakt geleefd te worden. Wij zijn vast besloten alle barrières steeds meer om ver te halen, welke voor den enkeling gesteld kunnen zijn om met zijn be kwaamheden omhoog te komen en de 'plaats in te nemen, die hem toekomt. Wij hebben den vasten wil, een socialen staat op te bouwen, die een voorbeeld moet zijn en zal zijn op alle gebieden van het leven. 'SrGRAVENHAGE, 11 Dec. De Duit sche militaire bevelhebber in het be zette Nederlandsche gebied, de generaal der vliegers Fr. Christiansen, viert mor gen zijn 61sten verjaardag. De weermachtbevelhebber ih Neder land. de generaal der vliegers Friedrich Christiansen, stamt uit een der oudste Noord-Friesche families in Wijk op Foehr, waar hij op 12 December 1879 werd geboren. Zijn leven was sinds de prille jeugd ten nauwste verbonden met de zeevaart. De kinderschoenen nauwe lijks ontgroeid, bevoer hij reeds met een transatlantisch zeilschip de zeeën aller werelddeelen. Zijn eerste militaire opleiding ontving generaal Christiansen als vrijwilliger voor één jaar bij een torpedo-divisie. Na afloop van den militairen diensttijd, en nadat hij nog als scheeps-officier dienst had gedaan, nam hij het commando van een stoomschip op zich. In 1913 leerde hij op de lu.chtvaartschool van Karl Cas par het vliegen. In het voorjaar van 1914 nam hij réeds als volledig opgeleid oorlogspiloot aan een record-vlucht deel, waarbij hij met 13 uur en eenige minu ten vliegtijd het toen geldende wereld record dicht benaderde. Toen de wereldoorlog uitbrak meldde zich Fr. Christiansen als onder-officier- torpedist bij de marine en vrijwillig bij den marinc-vliegdienst. Echter pas in de lente van het jaar 1915 kreeg hij in Zeebrugge aan de Vlaamsche kust een frontcommando. Zijn groote successen als militair vlieger werden zeer snel door promoties en talrijke onderschei dingen erkend. Op zijn geboortedag in het jaar 1917 werd hom de hoogste Pruisische oorlogsorde „Pour le Mérite" verleend. Na den oorlog, waarvan de ongeluk kige afloop een einde maakte aan het Duitsche militaire vliegwezen, was generaal Christiansen tot 1921 in dienst van de Nporsche luchtvaart. Daarna ging hij opnieuw tot de zeevaart over. Samen met zijn broer, den tegenwoor- digen directeur van het Hamburger Walfischkontor, hoofdcommissaris van politie. Korvettenkapitan Karl Chris tiansen, nam hij beslissend deel aan den wederopbouw van de Duitsche handels vloof. Als commandant van groote schepen bevoer hij weer de oceanen. Op zijn talrijke zeereizen had hij meer malen gelegenheid uitstekende red dingsacties uit te voeren. Zijn actie tot redding van schipbreukelingen werd met het verleenen der groote zilveren en gouden medaille voor de redding van in nood verkeerende schepen beloond. Na 1930 werd de naam Christiansen over de geheele wereld beroemd door de wereldvlucht met de door hem be stuurde Do X, wier landine bij Amster; dam ook door de Nederlandsche pers Generaal F. Christiansen (Foto Archief A.D.) met levendige belangstelling werd ver meld. Nadat in Duitschland de nationaal- socialistische beweging de macht in handen had gekregen, werd hij in het nieuw gestichte luchtvaartministerie opgenomen, waarin hij als comman dant van aile luchtvaartscholen met al le middelen de stichting van vlieg- sportscholen ter hand nam. De vlieg- sportscholen werden tenslotte in mili taire luchtvaartschdlen veranderd. Hun eerste commandant, was Fr. Christian sen. In 1938 kreeg hij als generaal het com mando over het uit den Duitschen lucht sporthond voortgekomen nationaal-so- cialistische vliegerkorps; Als korpsleider en luitenant-generaal en later als gene raal der vliegers leidde 'hij de Duitsche jeugd als een keurkorps op een zoo breed mogelijke basis voor de luchtvaart op. Eind Mei 1940 werd de generaal der vliegers Fr. Christiansen door den Fuehrer op zijn- tegenwoordige verant woordelijke plaats als weprmachtbevel- hebber in Nederland geroepen en kort daarna door rijksmaarschalk Goering met het gouden vlieger-kenteeken met brillanten onderscheiden. De naam van generaal Fr. Christian sen is in het binnen- en buitenland een begrip geworden. Hij wordt niet alleen door de oudere generatie geëerd, maar juist de „vliegende" jeugd ziet in hem haar bezielend voorbeeld. DE WERKLOOSHEID IN ENGELAND BERLIJN. 10 Dec. (D.N.B.). Het aantal ingeschreven werkloozen in En geland bedroeg volgens een Reuterbe- richt uit Londen op 11 November nog steeds 791.180. Omtrent den aard der bespre kingen tusschen den Amerikaan- schen minister van financiën, Morgenthau en den Britschen on derstaatssecretaris van financiën, Phillips, tast men geheel in het duister. In politieke kringen te dezer stede wordt vermoed, dat de Engelschman bij deze gelegen heid den inventaris van de Brit- sche activa op het Westelijk half rond overgereikt heeft aan Mor genthau. die hierom had gevraagd ten einde inzicht te verwerven in de Britsche behoefte aan finan- cieele hulp. Vóór den terugkeer van president Roosevelt volgens verwachtingen half December kunnen geenerlei beslis singen worden tegemoet gezien. Een be vestiging van deze opvatting ziet men in de ontbieding van den Amerikaan- schcn militairen attaché te Londen, bri gade-generaal Raymond Lee, die naar Washington geroepen is voor het ver strekken van inlichtingen, naar wordt beweerd. Generaal Lee, die de laatste maan den als eerste militair? waarnemer der Amerikaansche regeering te Londen werkzaam gewdest is, zal waarschijnlijk ongeveer gelijktijdig met Roosevelt te Washington aan komen en dezen een uitvoerig ver slag, dat op persoonlijke waarne mingen berust, over de situatie in Engeland en den doeltreffendsten vorm van hulp aan Groot-Brittan- nië voorleggen. Het ministerie van oorlog heeft medegedeeld, dat voor het mid den van het volgende jaar waar schijnlijk nog twintig duizend re serve-officieren onder de wape nen zullen worden geroepen. De minister van financiën. Mor genthau, heeft Dinsdag een bespre king gehad met een reeks hooge regeeringsambtenaren cn leden der verdedigingscommissie, om hun feiten omtrent de Britsche finan- cieele positie mede te deelen, die hem Maandagavond door den En gelschen onderstaatssecretaris Phil lips, waren voorgelegd. De strijd in Albanië Wij geven hierbij een kaartje van Al banië, waar op het oogenblik, blijkens de Italiaansche legerberichten, hevig gevochten wordt tusschen de Italiaan sche en Grieksche troepen. In het Zuiden, bij de kust van de Adriatische zee. ziet men Argirocastro, dat naar men weet. door de Italianen is ont ruimd. meer naar het Noorden, bij dc grens van Joego-Slavië ligt het meer van Ochrida. met de stad Pogradec, ten Westen waarvan eveneens verbit terde strijd wordt geleverd. (Foto archief A.D.) ERGENS IN ITALlë, 10 Dec, (Stê- fani) Het Italiaansche hoofd kwartier publiceert een lijst met de namen der gesneuvelden en gewon den gedurende de maand Novem ber .In Albanië zijn 772 Italianen en 8 Albaneezen gesneuveld, en 1874 Italianen en 43 Albaneezen gewond. Vermist worden 711 Italianen en 20 Albaneezen In Noord-Afrika 42 dooden, 107 ge wonden, 10 vermisten. In Oost-Afrika 26 dooden, 70 gewonden, 7 vermisten. Bij de marine 89 dooden, 182 gewon den, 130 vermisten. Bij de luchtmacht: 50 dooden. 92 ge wonden. 162 vermisten. De inheemsche troepen in Noord- Afrika hebben de volgende verliezen: 59 dooden, 33 gewonden, 4 vermisten. WASHINGTON, 11 Dec. (D.N.B.) President Roosevelt heeft do vcreischte exportvergunning thans uitgebreid t ot den uitvoer van ijzererts, schroot, ij/.er- legeeringen alsmede bepaalde fabrika ten en halffabrikaten uit ijzer en staal. De export-vergunning voor dc genoemde fabrikaten en grondstoffen zal voortaan slechts verleend worden voor den uit voer naar het Britsche rijk. het Weste lijke halfrond en soms naar bepaalde andere landen, in verhouding tot de vooroorlogsche exportquanta. Dc veror- dening die 30 December van kracht wordt, wordt noodzakelijk genoemd we gens de toenemende behoefte van de be wapeningsindustrie. <XXX><XX><XXXXX><XX><><XX>0<>c'0<X>0 l DE VERDUISTERING g O Vandaag gaat de zon om 17.28 uur X 9 onder. O O Maan op 15-55. onder 5-49 d.a.v, 9 9 Op Donderdag 12 December: Zon X X op 9.42 uur; onder 17.28 uur. O 6 Maan op 16-27 uur. onder 6.50 uur Y X d.a.v. <><>>x><xxxxx>oo<xxxxxx>o<x>oo<x>

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1