V riendschaps verdrag onderteekend Lord Lothian overleden OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL BIRMINGHAM DITMAAL HET DOELWIT De positie van Italië Tusschen Hongarije en Zuid-Slavie Het oorlogsdoel van Engeland FRANKRIJK EN JAPAN DE OORLOG IN ALBANIË Engeland herstelt betrekkingen met Mexico Een beschouwing van de Giornale d'Italia Ook militaire doelen in Zuid-Engeland en de Midlands aangevallen AANVALLEN OP SCHEPEN MUTATIES BIJ DE BRITSCHE VLOOT V.j DE OPBOUW VAN DUINKERKEN DUITSCHLAND'S FINANCIEN Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1?40 BELGRADO. 12 December (D N.B.l. Donderdagmiddag om 18 uur plaatselijken tijd is tusschen Zuid-Slavü en Hongarije een vriendschapsverdrag onderteekend in het ministerie van buitenlandsche zaken alhier. De onderteekening werd verricht door Cincar Markowltsl en den voor een officieel bezoek in Belgrado vertoevenden Hon- gaarschen minister van buitenlandsche zaken Graaf Csaky- Het nact behelst drie artikelen. Artikel I zest: Tusschen het Koninkrijk Zuid- Slavië en het Koninkrijk Hongarije zal permanent vrede heerschen en een eeuwige vriendschap hestaan" Artikel 2 luidt: ..De hooee verdragsluitende partijen zijn over eengekomen te beraadslagen over alle problemen die naar haar meening de weder- ziidsche betrekkingen zouden kunnen raken". Artikel 3 zegt: ..Dit verdrag wordt gf ratificeerd De ratificatieoorkonden zullen zoo spoedig mogelijk in Boedapest worden uitgewisseld. Het verdrag wordt van kracht op den dag der uitwisseling der ratifi catie-oorkonden". In aansluiting op de onderteekening van het vriendschapsverdrag tusschen Hongarije en Zuid Stavië heeft de Zuid Slavische minister van buitenlandsche 2aken tijdens epn ontvangst van de bin nen- en buitenlandsche pers een verkla ring afgelegd, waarin hii onder meer zeide: Het gesloten verdrag hevestigt thans ook formeel de reeds bestaande oprechte vriendschapsbetrekkingen tus schen Hongarije en Zuid-Slavië. De mi nister verzocht in het verdrag een oieu we bijdrage te zien van de politiek van den vrede en van dp constructieve samenwerking der regeeringen van Hongarije en Zuid Slavië in de Donau- rulmte. De Hongaarsrhe minister van huiten landsche zaken, graaf Csaky verklaarde den- iournalisfpn dat het verdrag kort maar des te duidelijker was Het wezen liike is in hpf ppretp artikel «samengevat Alle streven moet. vooral in deze moei lijke tijden, er op gericht ziin in het ge bied van Midden- en Zuidoost-Europa den vrede te bewaren De heide verdrag sluitende landen kunnen zich thans aan het werk der nationale ronsolideerthv wijden, ten einde ook van hun kant op de hpsfp wijze hij fp dragen -tot het stre ven de mogendheden, welker doel het is om tenminste dit dppl van Europa de catastrophe te besparen en waarden te behouden, die van nut kunnen zijn voor dp hprhoren wereld. Tot besluit van hpt offiripple bezoek van den Hongaarschen minister van buitenlandsche zaken. C,ra:.f Csaky. aan de .Toego Slavische hoofdstad is een of ficieel communiqué gepubliceerd. waar- In o.a. verklaard wordt- Tijdens het verblijf van den Hongaar schen minister. Graaf Csaky. te Belgra do zifn tusschen hem en den Joego-Sla- vischen minister van buitenlandsche zaken. Cincar Markowitsj. op 11 en 12 Decemher in vriendsrhannelijke. harte lijke sfper besprekingen gevoerd over de betrekkingen tusschen Hongarije en Joegoslavië. Bovendien hebben zij van gedaaèten gewisseld over de vraagstuk ken. die betrekking hebben op den in ternationalen toestand in dit deel van Europa. Bij deze gelegenheid hebben de beide ministers ook een vriendschaps verdrag tusschen Hongarije en Joego Slavië ondertepkend. In leidende politieke kringen van de Joego-Slavische hoofdstad is men om trent het Hongaarsch-Joego-Slavtsche vriendschapspact de opvatting toege daan. dat dit eigenlük slechts de uiter HJke voltooiing vormt van de oplossing van de tusschen heide landen hangende kwesties, die met steun van Duitschland en met medew-pten van Italië tot stand gekomen is. Hef verdrag vormt even als dat van 24 Januari 19.1? tusschen Jopgo-Slavië en Bulgarije slechts een omlijsting en dipnt hoofdzakelijk tot zui vering van de atmosfeer. Daarbuiten beeft het geen bijzondere beteekenis en bevat ook geenertei bepalingen en ver plichtingen voor Joego-Slavië. Nog min der kan het als uitgangspunt voor de vorming van een blok bestempeld wor den. Ten slotte heeft Jopgo Slavië ook geen behoefte aan een middelaar om zijn vriendschapshanden met de as en vooral met Berlijn nauwer aan te halen. De Bulgaarsch-Hongaarsche betrekkingen BOEDAPEST. 12 Dec. (D.N.B.) - In een aan den specialen correspondeni van het regeeringshlad „Magyar Ors zag" toegestaan onderhoud heeft de Bulgaarsche minister van buitenland sche zaken. Popoff. de Bulgaarsch-Hon gaarsche vriendschap een „historisch feit" genoemd, dat nieuwe mogelijkhe den voor ppn verdere ontwikkeling openlaat. Minister Popoff kondiede aan. dat in de naaste toekomst een cultu reels Overeenkomst tusschen helde re geeringen in Sofia onderteekend zat worden en dat de heidp landen alles in bef werk zullen stellen om hun weder zijdsche economlschp betrekkingen tr verlevendigen Minister Popoff wees er on. dat op de conferpntje van Craiova het vraagstuk van den eehiedsafstanrl zonder oorlog opgelost kon worden en legde voorat den nadruk op het initia tief en de daadwerkelijke hulp voor de sntlmogendheden hij het oplossen van deze kwestie. Daarvoor ziin de Bulgaren den spitmogendheden even dankhaar als d® Hongaren, die aan deze medewerking den terugkeer van Zevenburgen te dan ken hebben. JAPANSCHE AANVAL OP K0ENM1NG TOKIO. 12 Dec. (Domei). Van een Japansrhe marineiuchthasis ergens in Indntbir.a wordt gemeld dat .lapansche marinevliegtuigen de Chineesche pro vincie Yoennan ziin binnengevlogen en te Koenming de luchthaven en de lucht- vaartsrhnn! gebombardeerd hebben. Op den beganen grond staande Chineesche vliegtuigen werden met machinegeweren beschoten en vernield terwijl een toe stel dat probeerde te ontkomen werd neergeschoten. Andere marinevliegtui- gen bombardeerden de plectrische cen trale te Ami. Alle vliegtuigen keerden behouden terug. Verklaring van Churchill te wachten STOCKHOLM. 12 Dec. (Europapress) Van officieele Londensche, zijde is Woensdagavond voor de eerste maal toegegeven, dat de regeering sedert lan gen tijd beraadslagingen heeft gevoerd over de oorlogs- en vredesdoelstellingen des lands. Er wordt gezegd, dat minis ter-president Churchill in begin Januari van het volgend,® jaar een belangrijke verklaring zal afleggen over de oorlogs doelen van Engeland, ofschoon zij in algemeene bewoordingen zal worden ge houden. Economische onderhandelingen zullen worden geopend GENèVE, 12 Dec. (D.N.B.) Tusschen Japan en Frankrijk zullen, naar in Vichy officieel wordt bevestigd, binnen kort economische onderhandelingen ge opend worden. Het betreft hier .de be sprekingen, die indertijd bij het sluiten van de Fransch-Japansche overeen komst betreffende Indochina vastgelegd waren. Op het oogenhlik is een Fran- sche missie via Moskou onderweg naar Tokio, terwijl uit Hanoi een uit Fran- schen en Indochineezen bestaande dele gatie is vertrokken. Het Britsche offensief in Noord-Afrika BERN, 12 Dec. (Stefani). Het Engelsche nieuwsagentschap Ex change Telegraph meldt, dat een di visie Italiaansche Alpenjagers een machtig tegenoffensief heeft ontke tend in de streek van Moskopolis. waar het Grieksche opperbevel een groot aantal manschappen en ma terieel had samengetrokken voor een aanval in de richting der petroleum- gebieden. De gevechten zijn verbit terd en het Britsche agentschap meldt, dat het Italiaansche tegen offensief omvang aanneemt. Voorts meldt Stefani uit Bern: Ten aanzien van de verbitterde gevechten die geleverd worden in de zóne tusschen Sidi el Barrani en Boegboeg schrijven de Engelsche binden het offensief toe aan de interventie van pantserwagens. De militaire rpdacteur van de Times waarschuwt zijn lezers echter tegen eèn te groot en voorbarig enthousiasme zeggende, dat tot dusverre slechts Itali aansche dekkingstroepen, voor het meer endeel inboorlingen en een eenheid lichte tanks, in den strijd zijn verwik keld. De kern der Italiaansche troepen is samengetrokken voor FJ Solloem en tot Woensdagavond was deze nog niet ln den slag tusschenhpide gekomen. BERLIJN, 12 Dec. (D.N.B) - De on derstaatssecretaris in het Britsche mi nisterie van buitenlandsche zaken Butler heeft heden in het Lagerhuis medegedeeld, dat Engpland de diploma tieke betrekkingen met Mexico opnieuw aangeknoopt heeft. Voorts kondigde hij aan. dat dp Britsche regeering voorne mens is. het in der tijd tusschen Mexico en Groot-Rrittannië ontstane oliecon flict on rechtvaardige wijze te regelen en hij te leggen. CFTNEESHHE AMBASSADEUR BIJ DE JAPANSCHE REGEERING SJANGHAI. 12 Der. (D.N.B.) - Ts|oe Min-Ji. tot dusverre minister van hui fenlandsche zaken in de regeering te Nanking, is tot eersten Chineesehen am- h*««i»ffeiir te Tokio benoemd. GROOTE BRAND OP MARTINIQUE GENèVE. 12 Dec. (D.N.B,) Naar uit Vjchv ge or-ld word' hepft volgens een medederling van het ministerie van koloniën een geweldige hran-t een stads wijk van f.amentin op Martinique ver woest. fox detoe it/cCen van ffooaméefpaling PHtltPS £AMP£Af De beste en zuinigste lampen ooit door Philips vervaardigd WASHINGTON. 12 December. (D.N.B.). In den afgèloopen nacht is de Britsche ambassadeur te Washington in de Engelsche ambassade aldaar overleden. Philip Henry Kerr, markies van Lo thian, werd in 1882 geboren. Zijn oplei ding genoot hij aan de Oratory School en op de universiteit van^Oxford. In 1906 werd hij assistent secretaris van den interkoionialen raad. de Trans vaal- en Oranje rivier kolonie terwijl hij zitting had in de. spoorwegcommis sie der Centrale Zuid-Afrikaansche Spoorwegen. Deze functies bekleedde hij tot 1908. In de politiek deed hij zijn stem hooren als mede-redacteur van de Round Table. In 1916 werd hij secretaris van den Britsch.en minister-president- Lloyd George, waarna hij sedert 1925 als secretaris van de Rhodes Trust fungeer de. In de eerste nationale regeering. wel ke in 1931 optrad, bekleedde hij de func tie van kanselier van het hertogdom Lancaster: Voorts bekleedde hij regee- ringsposten in 1911 en 1912 als onder staatssecretaris voor Indië, en voorzit ter van de z.g. Round Table Francise Committee. Lord Lothian was lid van de Liberale partij. Uiterst belangwekkend is de rol, die Lord Lothian heeft, vervuld in de ont wikkeling der Engelsch-Duitsche be trekkingen sedert de omwenteling in Duitschland. Aanvankelijk toonde hij een open oog te hebben voor de vernieu wing van krachten, die in Duitschland aan den dag trad. en trachtte hij in En geland daar een beter begrip voor te wekken. In de eerste, jaren van het aan de macht zijn der nationaal socialisti sche beweging in Duitschland was hij een der genen, die herhaaldelijk met de nieuwe Duitsche gedachtenwereld en de Duitsche leidende figuren contact zocht en die als zijn overtuiging naar voren bracht, dat het nieuwe Duitschland en liet, Britsche Rijk geenszins onverzoen lijk tegenovpr elkander behoefden te staan, doch dat een samengaan van beide rijken in dë wereld een mogelijk- heid was. welke zeer stellig kon worden verwezenlijkt, wanneer van Engelsche zijde hef noodige begrip voor het levens krachtige nieuwe, dat in Duitschland bezig was te ontstaan, kon worden ver worven. Deze houding echter liet hij na -September 1918 volkomen varen, om zich aan te sluiten bij het kamp, dat ziin meest kenmerkenden verteeenwonr diger vond in den huidipen Britschen minister-president. Churchill. Eenmaal tot dit kamp overgegaan, deed hij op nieuw zijn intrede in de practische poli tiek door een benoeming te aanvaarden als ammassadeur in de Vereenigde Sta ten. Deze benoeming werd een feit op 10 Augustus 1919, enkele dagen voor het uitbreken van den oorlog tusschen En- ge'anr] en Duitschland. De Britsche ambassade te Washington deelt volgens Reuter mede. dat de dood van Lord Lothian een gevolg is van uraemische infectie. KINDERHOEKJE 769- Kobus begreep, dat de leeuw goede maatjes met hem wilde worden, daar hij bang was. dat hij betooverd zon worden. Hü ging naast den leeuw zitten en nam het pe- kingeesje op zijn schóótHet kleine hondje scheen dit een heele eer te vinden, want het keek trotscher dan ooit. 170. De kameel scheen een beetje verkouden. HU hoestte en proestte en stond juist achter Kobus Deze schrok van het lawaai en liet zijn stokje vallen. De ekster ging er da delijk mee vandoor Hij had het dwars in zijn grooten snavel. ROME. 12 Dec. (Stefani). De Gior nale d'Italia merkt op. dat Engeland alles, wat het op militair en omroepge- hied beschikbaar heeft, samentrekt voor een offensief tegen Italië en zulks om verscheidene redenen. In de eerste plaats om het moreel der Engelsche onenhare meenine te verbeteren en in dp tweede plaats om den slechten indruk weg te nemen, dip ln Amerika is gewekt door de ononderbroken reeks mislukkin gen, die tot dusverre door Engeland zijn ondervonden en om de Vpreenigde Sta ten over te halen de levering van mate riaal te intensifieeren en credieten toe te staan. Engeland meent, dat h.pf nuttig is te "en Italië een svsteem van zenuwenoor- log te paan voeren dat reeds tegen Duitschland is mislukt, evenals het mis lukte tijdens de Italiaansche campagne in Ahessinië. Wanneer men er te Londen van overtuigd mocht ziin. dat een leu pencamnagnp het moreel der Ttalianpn 'al knrtnnn aantasten, hp'eekerit dit. dat men Ttatië slecht kent. De F.ngelschen T'in hezi" pen wanhoni-»o na'tii te spe len doop Italië aan te vallen op alle oor 'oestonnrelen tegelijk. Italië lïcrf thans dus in hpt centrum zefvë van de groote worsteling en heeft tegen rich alle imperiale krachten van Groot-Rriltannië te verweren. Toen de Ducp op 10 Juni aankondigde, dat Italië aan den oorlog ging deelnemen, zeide hi}, dat de Italianen wisten dat zij gr on 'p. mnpillike en harde takpp ondpr oogen 'e zien zouden krijgen Dp Italianen we ,rtn. dat oorlogsoperaties ups en downs HERLIJN, .12 Dec. (D-N.B-). Naar de Britsche berichtendienst meldt, lag het zwaartepunt der Duitsche luchtaanvallen van den afgeloopen nacht op Birmingham. De aanvallen waren buitengewoon hevig en duurden den geheelen nacht voort. Een zoo langdurige aanval is tot dusverre niet op een Engelsche stad gedaan. Er is een geheele reeks branden uitgebroken. Ook boven andere dcelen van het land verschenen in den afgeloopen nacht Duitsche toestellen, die bommen lieten vallen. In Londen is een zekere schade" aangericht- D.N.B. meldt voorts uit Berlijn: In den nacht van li op 12 December waren vrij sterke afdeelingen van het Duitsche luchtwapen onderweg om belangrijke militaire doelen in Zuid-Engeland en in de Midlands aan te vallenVerscheidene steden aan de Engelsche Zuidkust werden succesvol met bommen bestookt. Een aantal groote bran den. die aanzienlijke vernielingen aanrichtten, werden op ondubbelzinnige wijze waar genomen. Nadere bijzonderheden over deze aanvallen ziin nog niet ontvangen. In den loop van gisteren werden in totaal vier vijandelijke vliegtuigen, waarvan twee door de luchtdoelartillerie, neergeschoten. Twee eigen vliegtuigen worden vermist. gesprek verklaard, dat, ofschoon Enge land in zijn verzet tegen Duitschland zeer hardnekkig is, meer dan de helft der Londenaars reeds oorlogsmoede is. den vrede wenscht, om het even wie et overwint. De teekenen van oorlogsmoe heid, zoo verklaarde Okawa, zijn sedert Juni, naar duidelijk aan het licht trad, steeds meer toegenomen. Een uiting hiervan is ook het vredesvoorstel van leden der arbeiderspartij. De autoritei ten oefenen scherp toezicht uit op alle communique's betreffende den militai ren.toestand, doch de bevolking ver neemt spoedig elk resultaat der Duit sche luchtaanvallen en wel meestentijds door vluchtelingen, die op andere plaat sen een toevlucht zoeken. Ook de mede deelingen, waarmede de regeering tracht de scheepsverliezen tp verbloe men, vinden geen geloof meer. Reeds toen de Japansche zegsman op 3 Sep tember Londen verliet, schenen o.a. de scheepswerven van Londen volkomen verwoest. Vreeselijke tooneelen speelden zich hij d"e luchtaanvallen af. daar de schuilkelders na eenigen tijd werden ge sloten en degenen, die op straat liepen, geen mogelijkheid meer hadden zich in veiligheid te stellen. Vreeselijk was ook de toesland op het platteland, waar de kelders meestal zoo laag waren, dat het niet mogelijk was, recht op te staan en de ventilatie ramp zalig was. Okawa wees er verder op. dat. de prijzen voortdurend stegen en dat bijvoorbeeld visch voor den arbeider onbetaalbaar was. Okawa wees er meermalen op, dat. de Londenaars niets vuriger wenschten dan slaap. Ten aanzien van de economische posi lie van Engeland verklaarde Okawa. dat Engeland het niet lang meer kan uithou den als het zoo doorgaat. De massa van het volk vreest de 'overwinning van Duitschland, Zij durft daarover echter niet te spreken. In den aanvang waren nok voldopndp levensmiddelen voorradig geweest, doch, naar Okawa zeide. was het reeds bij zijn vertrek onmogelijk ge weest, noQr conserven of iets dergelijks te koopen. Het grootste deel van het Engel sche volk is verbitterd en' beschuldigt Eden. Cooper en de Joden er van. dat zij den örtrlog hebben ontketend, doch ne hoogere kringen in Engeland streven naar voortzetting van den oorlog en kon digen de hulp van Amerika en andere staten aan. Discipline was er volgens Okawa nog nauwelijks. Vooral werd over het slechte gedrag der Canadeesche soldaten ge klaagd. Een andere Japanner, ITahekisji Abe meende, dat de Biitsche militaire autori teiten de Londenaren op iedere nieuwe militaire inrichting: wezen om de hevol- king moed in te snreken. Het district Kent schijnt bijzonder krachtig versterkt te zijn. Overal ziet men prikkeldraad en tankversperringen. In elke boerderij heeft men een geweer ter verdediging leopn Duitsche valschermspringers. Een Japansche dame. Sanira genaamd, verklaarde ten slotte, dat zij nractisch den ceheelen tijd Ie-Londen in schuil kelders had doorgebracht,-die buitenge woon ongerieflijk, onhygiënisch en slecht gebouwd waren. Twee maanden lang had zij niet van klceren kunnen In den nacht van 11 op 12 December vielen, naar het D.N.B. verder ver neemt, snelle Duitsche bommenwerpers een olieopslagplaats aan de monding van de Theems en militair belangrijke doelen aan de Zuidkust van Engeland aan. Door een op Southend en verschei dene andere steden in Zuid-Engeland gerichten aanval ontstonden verschei dene branden. Eveneens werd.een aan- lal bomtreffers geplaatst in de ravitail- leeringsbedrijven van Hastings. De gisteren door afdeelingen van het Duitsche luchtwapen uitgevoerde aan vallen op Engelsche scheepsdoelen had den een mooi succes. Een klein koop vaardijschip werd door een handigen duikaanval aan den achterspiegel zoo zwaar getroffen, dat de scheepsschroef vernield werd en het schip, niet in staat om nog te manoeuvreeren, stil bleef liggen. Een koopvaardijschip van ongeveer 200 brt. werd ten Zuidoosten van Clacton on Sea aan de Engelsche Oostkust door twee voltreffers tot zin ken gebracht. Een tankschip, dat even eens in de richting van de Theemsmon- ding tusschen Harwich en Clacton on Sea voer, werd met bommen en kanon nen aangevallen, in brand gescholen en tot zinken gebracht. Een ander koop vaardijschip van ongeveer 1500 brt. kreeg zoo zware treffers, dat het met slagzii bleef liggen. De bemanningen der Duitsche vliegtuigen konden bij het vertrek vaststellen, dat het schip in zinkenden toestand verkeerde. De secretaris van het Japansche ge nootschap te Londen Sjokisü Okawa, die vandaag met de Soewa Maroe te Yoko hama is aangekomen, heeft in een. pers met zich mede brengen. Zij herinneren zich ook, dat de Oostenrijkers doorge drongen waren tot Pavia en dat dit niet verhinderd heeft, dat de overwinning van Vittoria Veneto kwam. De Italianen van heden zijn even zeker van de over winning als de Italianen van gisteren En zij weten, dat in dit conflict Italië reeds een Engelsche kolonie heeft ver overd: Snmaliland. Zij weten dat de Ita liaansche troenen diep zijn doorgedron een in de Britsche bezittingen van Kenya en den Soedan en in Egypte, Zij hebben de Engelsche scheepvaart ver hinderd tusschen de beide hekkens van de Middellnndsche Zee, zij hebben 16 vij andelijkp oorlogsschepen Int zinken g'p bracht. 20 duikbonten. 25 koopvaardij schepen en 6 tankschepen. Zij hebben 61 Eneelsehe. norlogsvliegtuicen bescha digd. 2 duikhooten. 26 koopvaardUsch" nen. De Italiaansche luchtmacht beeft 685 Engelsche vliegtuigen neergeschoten en waarschijnlijk nog 99. De Itnliaansrho vlnnt onereprde evenzeer on de Midde'- landsrhp Zee als op dp Rnode Zee en np den Aftant'scbpn Ocpaan. Dpze oorlogsinspanning der Italianpn legen het groote Rritsrhe riik hnezpni* de.wereld respect in en vormt een elpment van de snoedige overwinning der spi'mogendhpden. Dp Giornale d'Ttalia eindigt met de woorden aan te halen, die door Lord Lothian aan den vnoravond van- zijn iond ziin uitgesnroken om de interven tie der Yereeniede Staten te vragen, zon der welke de ambassadeur van-Enee- land de nederlaag van Groot-Brittanni* voorzag. STOCKHOLM. 12Dec. (A.N.P.). - Van daag ziin nieuwe mutaties hij de Engel sche marine hpkend gemaakt. Tot plaats vervangend bevelhebber der Home Fleet is vice admiraal William Whitwnrth en tof plaatsvervangend bevelhebber van de Britschp Middellandscbe Zepvloot vire admiraal Henrv Pridham Winnet hpnnomd Vice admiraal >sir Frederick Collins paat naar Gibraltar in plaats van admiraal Sir Dudley North. r Postgiro-No's van de Winterhulp Nederland Winterhulp Nederland, Den Haag, no. 5553. Als bank der Winterhulp Nederland is aan gewezen de Kasvereeniging N.V., Amsterdam no, 877. Stort op 5553 of 877 Ge brengt geluk in veler leven Stad zal zoo worden herbouwd, dat alle monumenten tot hun recht komen DUINKERKEN. 12 Dec. (Belgapress). De stad Duinkerken, welke ook in dezen oorlog weer vreeselijk geteisterd is, is thans nog slechts grootendeels een puin hoop. Tot dusver hebben de werkloozen eenig opruimingswerk verricht, doch dit werk vond in vertraagd tempo plaats daar de werkloozen het uitbetaalde loon te laag achtten. Het oorlogscomité, on der leiding van den burgemeester A. Waetere, heeft toen voorgpsteld het werk aan ondernemingen uit de streek op te dragen. Daartoe is thans bestoten. Ge vraagd naar de plannen, heeft de bur gemeester verklaard, dat eerst het puin volkomen opgeruimd moef worden. Zoo doende zal de stad op een soort woestijn gaan gpliiken. waar na afloop van den strijd weer onbebouwd 7a] worden wat de oorloe heeft vprnield. De stad zal zoodanie herhomvd worden, dat alle mo numenten tot hun recht komen. De kerk van St. Elooi zal niet meer door com- nlexpn huizen onzichtbaar ziin. De zui lengalerij die de kerk met het Belfort verbond zal weer opeebomvrl worden. Aan hpf stadhuis zullen verschillende hiigehouwpn wordpn toegevoegd zoodat alle gemeentediensten in een gebouw verppnigd zi|n. Op de plaats der stads wallen zullen groote moderne gebouwen van 7 tot 8 verdieningen worden opge richt. Het hersfphverk zal worden uit gevoerd onder leiding van den heer De- 'attrp hoofdingenieur bij den dienst van Onenhare Werken. Staatssecretaris Reinhardt ver klaart dat zij volkomen gezond zijn De kinderbijslag POSEN', 1? nee (D.N.B - De staats- secretaris in het Rijksministerie van fi nanciën. Reinhardt. heeft in een hier gehouden voordracht hef bewijs gele verd. dat de financiën van het Duitsche rijk volkomen gezond zijn en dat Dnifschlands finanrieele kracht sterker is dan ooit. Hef i<s Duitschland op elk oogenhlik zonder eenive moeite mógelijk om te voorzien in de finanrieele behoefte welke huilen de belastingopbrengst noo. dig is. Eveneens is de Duitsche industrie thans znnder mopjte in staat, zich kapi faal te verschaffen. Hoe gunstig de po« sitie is op de geld- en kapitaalmarkt hltfkt wel'Uit het feit. dat de reptetarie- ven onlangs vprlaagd n'in De gunstige oosfitie der rijksfinanciën is voorname- Hik fop fp schrijven aan de hilzonder "unetifp ontwikkeling 'van de opbrengst dpr belastingen Vervolgens wees Rein hardt on de 1 Jan 1911 in werking tre dende uitbreiding van den kinderbijslag. Dan z.ullén alle Duitsche gezinnen voor hpf rfprdp ph pik verdere mindpriarige een hiislng van tien mark per maand k:iïgon. milliopTi kinderen zullen de zen maandplijkschen bijslag ontvangen. MUNTEN MET BEELDENAAR VAN PETAIN GENEVE. 11 Dec. (D.N.B.). Uit Vi chy wordt gemeld, dat binnenkort mim- tpn zullen verschijnen van. 10 en 20 francs met Hen beeldenaar van maar schalk Pétain. De Fransche graveurs ziin uitgenoodigd ontwerpen in te die nen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2