AKKERTJE STADSNIEUWS Smalfili Naar de vijftigduizend Üqsundu Wiehadmetdemelk geknoeid? Mr. Sieburgh contra het O.M. :n Voor houders van paarde ARBEIDSBEURS miiga Amersfoort nadert een belangrijke mijlpaal f f inwonertal onzer stad blijft de stijgende lijn volgen. Met j aart zekerheid grenzende waarschijnlijkheid mag voorspeld j wordendat DE VIJFTIG-DU1ZENDSTE geboekt zal worden in j het begin van het volgend jaar. Veelbelovend debutant Centrale keuken bij de Gasfabriek Gcp^bac-^toQ? /AtrêO, Cognac HARDY MASSA»1; Haastige spoed is zelden goed Openbare Leeszaal en Bibliotheek VEENENDAAL'S leesportefeuille VERKOOPINQEN Amersfoort Hoogland B aam Nijker k 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 KANTONGERECHT Marietje's moeder was rad van t°ng yUFFRÓUW de Gr. mocht dan ten- slotte voorkomen. Zii had den hee- len morgen al zitten wachten en sier de de getuigenbank met haar Spaken- burgsche kleedii. Glimlachend stelde zij zich in postuur en niets wees er op, dat zii bevreesd was voor de ge strenge heer en tegenover haar Trou wens het was niet de eerste keer, dat zij kwam om zich vrij te pleiten. U begint me al te kennen, meneer, zei ze tegen den kantonrechter en deze knik te beamend. Ja. ze heette nog altijd juffrouw de Gr. en ze was nog altijd de moeder van Marietje, het dochter tje. dat zoo nu en dan op school ver stek liet gaan Marietje was ook in Augustus weg gebleven en daarom kwam moeder eens praten. Zij zou eens haarfijn uitleggen, waarom haar Marieke meesters oog verre gebleven was. Op dien bewusten dag was moeder gaan vischventen. Bij de buren had zij een jonge Spakenburg- sche bereid gevonden, om op de kleine kinderkens te passen, want Marieke kon dat niet doen. daar die natuurlijk naar school moest Het toeval wilde echter, dat het vriendelijke daghulpje zelf oo-k weg moest, en toen had die de onschul dige Marieke thuis gehouden. Moeder wist van dat alles niets af, maar zij was er van overtuigd, dat de meester, wanneer hij de toedracht geweten had, het heele geval door de vingers gezien sou hebben. Want Marieke verzuimt anders nooit, voegde moeder er aan toe. Maar daarmee was de kantonrechter het niet eens. Het schriftelijk rapport van meester vermeldde, dat haar bank op de Vrijdagen nog wel eens meer leeg was. want dan gins haar moeder visch venten. Moeder praatte daar snel overheen. Marieke was heel knap cn kreeg steeds heel hooge cijfers op haar rapporten. De kantonrechter rekende moeder voor, Waarom zij haar dochter thuis hield en het O.M., waargenomen door jiir. Albarda, hield rekening met de toe komst. Als hij ip dit geval niet strafte,- dan gingen de kleinere broertjes en zusjes denzelfden weg op. Maar daarmede wasv moeder het niet eens. Als zij eenmaal haar Marieke voor goed thuis had. was al het leed gele den. Zij hoopte dan ook. dat Marieke niet te spoedig zou trouwen. En verder was het een slechte tijd. Óf de boete dus niet te hoog mocht zijn. Omdat het de tweede keer was, werd o geëischt met de waarschuwing, dat Marieke's moeder bij een dérden keer naar het Huis van Bewaring zou gaan. De kan tonrechter deed er een guldentje af. Water bij de melk TV/IEN zal zich misschien herinne- ren, dat hier veertien dagen ge leden een zaak behandeld is tegen den zeventigjarigen G. van 't. H. uit Soest, die een hoeveelheid melk ter aflevering voorhanden had, welke- met water gemengd was. Mr. Sie burgh uit Utrecht trad toen als ge machtigde op; terwijl de dochter van van 't H. als getuige verscheen. De ambtenaar van het O.M. eischte 300 subs, dertig dagen hechtenis. Mr. Sieburgh hield toen een uitvoe rig pleidooi, waarin hij o.m. naar voren bracht dat het niet onmogelijk was, dat de schuld bij de Soester Zuivelfabriek lag. Hij kon dat ech ter niet bewijzen, daar hij geen in zage had gekregen van de betreffen de dossiers omtrent deze zuivelfa- briek. Wel had hij gehoord, dat de directeur van «deze fabriek op dien zelfden dag, waarop de overtreding bij van 't H. geconstateerd was, voor hetzelfde feit geverbaliseerd was. Een en ander vond gemachtigde be langrijk genoeg, om deze zaak nader te onderzoeken. De kantonrechter stelde daarop de zaak veertien da gen uit. Gistermorgen kwam deze kwestie we derom aan de orde en ditmaal trad als getuige een van de zoons van van 't. H. op, die verklaarde, dat hij en niet zijn vader met de melk geknoeid had. Het O.M. was van nieening,. dat hier niet de fabriek schuldig was maar de familie van 't H. Op dien bewusten dag in Mei hadden alle venters goede melk verkocht, alleen de van 't. H.'s niet. De vader diende als hoofd van het bedrijf verantwoordelijk te zijn en daarom per sisteerde de ambtenaar bij zijn eisch van 300 subs. 30 dagen hechtenis. Mr. Sieburgh zeide deze zaak grondig onderzocht te hebben. Inderdaad bleken de van 't H.'s water in de melk gehad te hebben. De oude man is echter bedlege rig en heeft niet geknoeid. De zoon ver klaarde dat immers nadrukkelijk. Men moest deze kwestie vooral uit maat schappelijk oogpunt bekijken. De melk zaak van van 't. H. is nu overgedaan, met het melkventen is het voortaan ab soluut uit. De zoons zullen trachten op een andere wijze aan den kost te komen. Waarom dan nu nog zoo n hooge boete te eischen? Verder zegt het O.M.. aldus gemachtigde, dat de fabriek niet schul dig is. Maar toch is de directeur dezer dagen veroordeeld tot een hooge boete en verantwoordelijk gesteld voor fouten van een ander. De oude van 't H. ver keert in hetzelfde geval. Mr. Albarda zeide te betreuren, dat de directeur veroordeeld en verantwoor delijk gesteld was voor knoeierij van venters. Maar men mag hem als leider van een groot bedrijf niet vergelijken met een vader van twee zoons die pre cies van elkaar weten, wat zij wel en wat zij niet doen. Deze familie staat op het gebied van de warenwet heel slecht bekend en het gaat niet aan, dat de zoon nu de schuld op zich gaat. nemen, omdat zijn vader in overtreding is tijdens een proeftijd, daar hij nog niet lang te voren ook voor eenzelfde feit veroordeeld is. Een volgenden keer zou de andere zoon de straf wel willen overnemen. Het doet er trouwens niet toe, of de zoon. zooals hij zegt, ge knoeid heeft. De vader is tenslotte het hoofd van het bedrijf en dus ook aan sprakelijk. Mr. Sieburgh repliceerde scherp. Niet het O.M., maar gemachtigde kon met genoegen vaststellen, dat het O.M. en niet hij thans inzag, dat de directeur van de Soester Zuivelfabriek ten on rechte veroordeeld was. Spreker durfde te zeggen, dat hij wist dal het O.M. ook niet overtuigd was van de schuld van den ouden van 't. H. Met het oog op de omstandigheden diende hier ook geen veroordeeling te volgen. liet O.M. wilde pleiter'? bewering niet omtkennnen, maar de aanspratkelijke man diende gestraft te worden. Na een kort debat over de materieele en do strafrechtelijke zijde van deze overtreding en de vermelding dat ver dachte reeds drie veroordeelingen van resp. f 30 f, 80 en f 100 achter den rug heeft, bepaalde de kantonrechter de uitspraak tot over acht dagen. Allerlei DE Spakenburger C. R. kreeg te hoo- ren, dat hij dronken in de dorps straat geloopen had. R. deed erg ver wonderd, hij was zich v an niets bewust. Dat had z.i. betrekking op zijn kame raad, want zelf had hij maar een glaas je bier gehad. Kantonrechter: Dan was zeker de ver balisant niet nuchter. Dat zullen we toch eens onderzoeken. Verdachte: Laat 'm maar gerust ko men. die verbalisant. Kantonrechter: En kom jij dan ook maar gerust. Tot volgende week. Ongeveer 4% water was aan de melk toegevoegd, die door den broer van den Barnevelder F. afgeleverd was. Hoe dat water in die melk kwam. begreep F. zelf niet. Belang had hij er niet bij om te knoeien, want hij had zelf koeien en verkocht doorgaans de melk van deze viervoeters zonder ooit last te hebben. Dien keer had hij echter melk van een kennis, een boer, er bij-gehaald, omdat hij anders te kort kwam. De fout was dus in die richting te zoeken. In ieder geval betrok hij sindsdien geen melk meer van dien boer, maar van de fa briek. Het O.M. wilde niet te hoog gaan en eischte 10 subs. 5 dagen, de uitspraak werd 6 subs. 3 dagen. Eind Augustus was tegen een bewo ner van den Utrechtscheweg proces verbaal opgemaakt wegens lichtuitstra- ling uit zijn woning. De bewoner ont kende de mogelijkheid daarvan., de- leden van den luchtbeschermingsdienst moesten zich vergist hebben. Gistermor gen verklaarde een van hen als getuige, dat van de bewuste woning een raam helder verlicht en wel op 500 -Meter afstand zichtbaar was. Weshalve de uitspraak luidde 5 subs. 3 dagen. De provinciale voedselcommissaris voor Utrecht maakt bekend, dat een ieder, die bezitter en/of houder is van een of meer paarden, ouder dan drie jaar (geen hengsten), verplicht is. deze paarden op Vrijdag 20 of Maandag 23 December des voormiddags uiterlijk 10 uur ter monstering aan te bieden voor eventueele levering aan de Duitsche Weermacht. Paardenhouders te Amers foort dienen zich met hun paarden te melden op de Beestenmarkt Verdere bijzonderheden leze men in de desbetreffende publicatie ip dit blad. Het overzicht van de werkzaamhe den der Arbeidsbeurs gedurende de maand November j.l. luidt als volgt: Afdeeling voor mannen: Aanvragen van werkgevers 210; aanbiedingen van werkzoekenden 1338: aantal plaatsin gen 444; (over de maand November van het vorige jaar waren deze cijfers respectievelijk 1350, 1898 en 1378). Afdeeling voor vrouwen: Aanvragen van werkgevers 166; aanbiedingen van werkzoekenden 352: aantal plaatsingen 85; (over de maand November van het vorig)? jaar waren deze cijfers respec tievelijk 344, 387 en 122). Oprichting van een plaat selijke afdeeling Gisteravond heeft ten huize van Dr. Steenhuisen de oprichting plaats ge vonden van de afdeeling Amersfoort van de Nederlandsche Smalfilmliga. Deze oprichting, waartoe reeds lang plannen bestonden, zou oorspronkelijk hebben plaats gevonden op 15 Mei 1940, doch werd door het oorlogsgebeuren ver hinderd. Thans is het er eindelijk van gekomen. Verwacht wordt, dat het be staan van deze afdeeling aan den wénsch van vele smalfilmers zal tege moet komen. De Smalfilmliga stelt zich ten doel het bevorderen van de Kinematografie onder amateurs in den meest ruimen zin. Tot voorloopige bestuursleden werden verkozen de heeren: S. Steenhuizen, voorzitter, C. van Ham, penningmeester en H. Brouwer, secretaris. Het secreta riaat is gevestigd: 't Stort Noord 20. Wij vernamen dat het in de bedoeling ligt. om binnenkort een m'eer officieelen opiichtingsavond te houden, waarbij dan hef woord gevoerd zal worden door een der hoofdbestuursleden eri diverse films zullen worden gedemonstreerd. Voor de constructie van het nieuwe gebouw der Amsterdamsche gemeentetelefoon in de hoofdstad zijn de werkzaamheden op het groote terrein aan de Hobbema- kade in vollen gang. Een overzicht van de bouwputten. (Foto Pax Holland). j Uit onderstaand overzicht blijkt, dat in de maand November onze stad er 131 zielenbij kreeg. Wanneer Amersfoort thans nog een winst van 378 inwoners boekt,'is de 50.000 bereikt! Loop der bevolking in de maand November. M V Totaal Aantal geboorten 31 25 56 Aantal overledenen 16 11 27 Meer geboren dan overleden 15 14 29 Gevestigd 206 241 447 Vertrokken 189 156 3 45 Meer gevestigd dan vertrokken 17 85 102 Totale vermeerdering 32 99 131 Bevolking op 1 December 1940 T(G). 24213 25409 49622 Court Veldkamp houdt zijn eerste tentoonstelling in „Sierkunst!' Het Nederlandsche kenmerk onmiskenbaar aanwezig A AN ondernemingslust ontbreekt het de directrice van Sierkunst mevr. Hen driks— Delzenne geenszins. In haar moge lijkheden werd zij echter den laatsten lijd belemmerd, en nog steeds wordt de be kende toonzaal voor andere doeleinden ge bezigd. zoodat haar de eigenlijke tentoon stellingsruimte ontbreekt. Geen nood. De ruimte achter den winkel plus een ge deelte van het magazijn zelf zijn nu tot expositie-gelegenheid ingericht, en, of schoon er bezwaren zijn: ik ken zaaltjes in Parijs met den weidschen naam ^Gale rie", die in werkelijkheid niet veel royaler of beter geoutilleerd zün. f N deze zaaltjes nu heeft een jong Amersfoortsch kunstenaar, Court Veldkamp, gelegenheid gekregen tot ex- poseeren. Een volledig debuut, is dit niet; Veldkamp heeft namelijk wel eens tezamen met een paar confrères zijn werk aan het publiek getoond. Het is echter de eerste maal dat hij „solistisch" optreedt. Een natuurlijke bescheidenheid en een waardeerbare artistieke overwe ging zouden hem wellicht, nog van deze onderneming hebben afgehouden. Hij zou hebben willen wachten tot hij ge noeg werk bijeen had om een zuiver „einheitliche" selectie aan den toeschou wer voor te zetten. Wat. mij betreft, ik geloof dat net goed is geweest, dat hij dezen schroom heeft overwonnen. Ten slotte is het ook voor den schilder zelf heel nuttig zijn werk eens op een af stand te zien, en voor zichzelf comlu- sie's te trekken uit onderlinge vergelij king. En aan den anderen kant. meen ik, dat zijn kunst hoezeer zij ook nog kenmerken draagt van een aanvang toch al voldoende kwaliteit bezit, om er in het publiek mee voor den dag te mo gen komen. \eldkamp heeft de Rotterdamsche Academie voor beeldende kunsten be zocht, en telt onder de Rotterdamsche kunst broeders meer dan één vriend. La ter heeft hij, in Amsterdam, nauwe aan raking gekregen met den bekenden Gro- ningschen kunstenaar Jan Wiegers, wiens wijze van werken en coloriet zeer zeker niet. zonder invloed zijn gebleven op eldkamp's palet en vooral op zijn kleurengamma (men denke speciaal aan het felle blauw en rood op Anjelieren). Maar terwijl Wiegers een tijdlang aan het expressionisme van Ivi'rchner ver want was. heeft Veldkamp meer de Ecole de Paris tot richtsnoer genomen. Hij werd door Jan de Cler in diens ope ningswoord tot het „fauvisme" gere- kpnd. Een dergelijke ruhrireering de Cler merkte het zelf bok al op zegt meestal te veel en te weinig. Dat is ook hier het géval. Het verwijst naar een systeem, waar Veldkamp zekere vrijheid aan t,e danken heeft, zonder er wat zijn stijl betreft in op te gaan. En het zégt niets omtrent Veldkamp's zeer persoon lijke eigenheden. Het Nederlandsche element is ondanks zijn coloristische vrijheden onmiskenbaar aanwezig, ter wijl hij formeel modern is zonder al te geavanceerd te zijn. J N den betrekkelijk korten tijd dat Veldkamp op eigen wieken drijft heeft hij reeds getoond op meer dan één paard te kunnen zitten. Hij geeft landschap, stilleven, figuur en por tret, en in al deze genres toont hij zich iemand, die niet te gauw los laat, niet met een a peu prés tevre den is, maar naar een wezenlijke harmonie en een doorleefde visie streeft. Het landschap leek, althans in zijn schilderijen, zijn zwakste zij de, maar een enkele teekening liet reeds anders vermoeden, en in Ar beidershuisje (5) geeft hij iets, dat door de kleur en den navranten herfstsfeer bizonder treft. Ook in het portret gaat hij de moei lijkheden en moeiten geenszins opzij, al blijft hij in een enkel détail beneden zijn kunnen (de hand van Nelleke), en waar hij den academischen opzet vrij wel geheel vaarwel 2egt. als in no. 12 (Corry) blijft hij niettemin geheel als portrettist ingesteld. Zijn evolutie is wellicht nog beter af te lezen in zijn stillevens. Dat met de Delftsche vaas had misschien achterwege kunnen blij ven, maar van Begonia (6) naar Mi mosa en Kinderspeelgoed is een belang rijke stap. In het laatste voelt men een zekere (vermoedelijk onbewuste) ver wantschap met Greet Feuerstein. Ik heb de idee. dat tenslotte het felle coloriet hoe beschaafd hij dit ook hanteert niet zijn blijvende bevredieing zal vor men. De mooiste aquarel ('die welke af gezonderd achter glas hangt) is in ge broken finten gemaakt, en ik dénk. daf dit eerder zijn ..stiel" is dan het tegen elkaar zetten van bijna primaire kleu ren. Maar hoe dit alles zij men heeft hier met een schilder te doen, wiens kunstenaarschap dank zij een reeds gezonde techniek en een kennelijk groote mate van geduld en liefde zeker tot iets wezenlijks zal uit groeien. C. A. SCHILP. ^"^NDER de 33 gemeenten, waarin te zijner tijd in totaal 50 gaar keukens geplaatst zullen worden, wordt Amersfoort genoemd. Hoewel men ons hierover van gemeenteziide nog geen mededeelingen kon ver strekken. omdat een en ander cen traal geregeld wordt, is hef wel reeds als vaststaand te beschouwen, dat de gaarkeuken hier bij de Gas fabriek geplaatst wordt. 14-jarige knaap kwam in het water van den Zuidsingél terecht De 14-jarige H. reed gistermorgen zoo snel met 'zijn fiets uit de Kleine Haag naar den Zuidsingel, dat hij de bocht niét meer kon halen. Hij geraakte van den rijweg af en hotste tegen de houten versperring tusschen de hoornen. Toen de .plank het gewicht niet. verwerken kon en los sprong, schoot de wielrijder het water in. Een passeerend melkboer heeft den drenkeling die het bewustzijn verloren had. op het drooge gehaald. Na bij omwonenden te zijn binnenge bracht, is de knaap op medisch advies per ziekenauto naar het St. Elisabeth's ziekenhuis overgebracht. Het rijwiel is door omstanders op den beganen grond getrokken. Overzicht over November. Aantal uitge leende banden; 7971. Aantal bezoekers aan lees- en studiezaal: 1763. Eenige nieuwe aanwinsten: Bergh, G. van den. Aarde en wereld in ruim te en tijd. 523 Ber. 1. Bromfield, L. Nachten in Bombay. 823. 7 Brom. 6. Buck, P. S. Other gods. E 823. 7 Bu. 11. Cocheret, Ch. A. .Nederland lachtcau serie over J. F. Buziau. 927 Coc. 1. Eekhout, J. H. De neger zingt. 811. 6 Eek. 1. Fallada. H. Kleiner Mann, groszer Mann- al les vertaus'cht. D 833. 7 Fal. 3. Franke. S. De wajangpop. 813.6 Fr. 1. Haan, J. C. de, en P. J. van Winter. Neder landers over de zeeën. 960 Haa. 1. Jonge, C- H. de. Jan van Scorel. 759. 1 Jon. 2. Keyzer, J. Zjjn onze kinderen muzikaal? 37'J. 4 Key. 1. Knipping, J. B. Hugo van der Goes. 759. 9 Kni. 1. Last, J. Kinderen van de Middernachtzon. 914 Las. 1. Marsman, H-, en S. Vestdijk. Heden ik, mor gen gij. 813. 6 Marsm. 1. Mok, M. Figuren in het zand. 813. 6 Mok. 1. Mok, M. Kaas- en broodspel. 811. 6 Mok. 1. Njjlen, J. van. Gedichten: 19041938. 811. 6 Nijle. 1. RiemensReurslag, J. Kinderen spelen. 370. 4 Rie. 2. Roest Crollius, B. Het roekelooze hart. 813. 6 Roes. 1. Selms, A. van. God en de menschen. 220. 9 Sel. 1. Swillens, P. T. A. Prentkunst in de Neder landen tot 1800. 760 Swi. 1. Vestdijk, S. Sint Sebastiaan. 813. 6 Ves. 4. Vries, A. de. Bartje zoekt het geluk. 813. 6 Vriesa. 4. Vriesland, V. E. van. Spiegel van de Neder landsche poëzie door alle eeuwen. 811 Vri. I. EXAMEN Voor het practijk examen Boekhou den van de Ned. Verecniging tot Be vordering der Handelswetenschappen te Utrecht, slaagden onze siadgcnootcn de heeren A. Nieuwenhuis en D. Rui tenbeek. DE ZATERDAGMARKT De markt, welke op Zaterdag gehou don wordt, begint om 11 uur en eindigt om 5 uur. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 13 Dec. Hoendereieren 1.07-per kilo; eendeneieren 6.50—7. 100 st.: kippen 1.252.25: hanen 22.60; tamme konjjnen 3.75- 6 50, wilde konijnen 1.902.25 hazen 4.50—6.50; fazanten 2.J0—2.40 alles per stuk; biggen 1822 per stuk. Aangevoerd waren ongeveer 20.-000 stuks hoendereieren. 200 st. eendeneieren, 70 big gen. BURGERLIJKE STAND Overleden: Pieter Houtzager, oud 71 J. echtgenoot van Catharina Carbaat; Willem van. Wijk. oud 41 j. echtgenoot van Gerrig- je Zwerus; Gerrit van Apeldoorn, oud 53 j. echtgenoot van Maartje Boerthavën; Jan de Wit, oud 73 j. ongehuwd. Een UITKOMST voor WINTERAVONDEN: „EIGEN KEUZE" VRAAGT PROSPECTUS: Langestraat 33 Tel. 3232 GRAND THéSTRE. Van Vrijdag 10 t.m. Donderdag 19 Dec. vertooning van de film „De trouwelooze Eckehart". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15; Zondag 1.45. 4. 6 15 en 8.30; Maandag 8; andere dagen 6.30 en 8: Woensdag en Zaterdag matinée om 2 30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 13 t.m. Donderdag 19 Dec. vertooning van de film „Was ik maar hooit getrouwd." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8 15; Zon dag 1.45, 4. 6.15 en 8.30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdag familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. Vertooning van de film „De familie van m\Jn vrouw." STERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor afie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds. R.K. OPENBARE LEESZAAL. - Wb'era- OPENBARE LEESZAAL MET JEUGDLEES ZAAL. Muurhuizen 9. straat 2. SIERKUNST. 11 t.m. 23 Dec. Tentoon stelling van söhilderijen, aquarellen en teekeningen van Court Veldkamp. CLUBGEBOUW ZANDBERGEN. 13 Dec. Lering van den heer D. Q. R. Mulock Houwer voor de Vereeniging voor "Pae- dagogiek. 19.30 uur. DE VALK. 14 Dec. Non-stop-cabaretavond voor de tooneelv. „Spatram". 7 uur. GILDEHUIS A.K.G. 15 Dec. Concert van Anr.ie Eland, piano en Jo Blok, viooL 3.30 uur. DE VALK. 17 Dec. Tooneeluitvoering Pos tale Tooneelclub „De Schijnwerper". Op voering „De Baas in Huis". 8 uur. AMICITIA. 22 Dec. Concert voor de Con- certvereeniging. Noske en Flipse. Concordia. 17 Dec. 3 uur n.m. Verkoo- ping van heerenhuizen, Utrechtscheweg 98 en 100; pakhuizen, Scherbierstraat 4 en 6a; huizen Soesterweg 93, 95, 97 en 99; Eemstraat. IS, 20, 22 en 24; gebouw Lavendelstraat 3. De Valk. 23 Dec. 3 uur. Veiling van woonhuizen Sint Agathastraat 12, 14, 16, IS en 20; en woonhuis Hoogeweg 33. Koffiehuis v. d. Hoef a. d. Brand. 19 Dec. 11 uur v.m. Verkooping van een perceel hooi- en weiland in polder „De Haar" en woonhuis a. d. Hoog en Wel- derlaan C 55 bi6. Hotel „De la Promenade'' 19 De cember 2 uur n.m. Verkooping van villa Weteringstraat 1 en woonhuis Ba- li straat 22. Hotel „De Roskam" 19 December 11 uur v.m. veiling van bouwmanswonin- gen „Plankenburg" en Laak F. 223. tot last en moeilijk voor Uw omgeving? Neem dan direct 'n" AKKERTJE" en ge voelt een weldadige rust over Ukomeni AKKERTJES kalmeeren, door hun bijzondere sa menstelling als regel reeds binnen een kwartier het overprikkelde zenuwstelsel en Ge voelt U als na'n verkwikkende slaap. "AKKERTJES" bevatten géén verdoovende bestanddeelen en ze zijn niet schadelijk. tegen hoofdpijn, pijnen, koorts, kou. Doos: IS stuks - 12 stuivers; 2 stuks - 2 stuiver» STAFTROMPETTER M. KLIJNEN De heer M. Klijnen, staftrompetter van het voormalig eerste Regiment Huzaren, is als zoodanig met ingang van 26 November j.l. geplaatst bij het wapen der marechaussee, standplaats Apeldoorn. KOERSEN NEDERLANDSCII CLEARIN GINSTITU UT 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. Koersen voor stortingen op 13 December 1940 tegen ver plichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30,1432 Zwitsersche francs 43,56 Lires 9.87 Deensche kronen 36.40 \oorsche kronen 42.80 Zweedsche kronen 44 85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6.42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45(4 Lewa 2,30

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5