Het bakken voor Kerstmis SCHOTERMAN'S lruik f 3.45 OUDE GENEVER bij 6 kr. i, f 3.25 „EXTRA" bij 12 kr. a f 3.15 WILLY PÉTILLON schrijft voor onze lezeressen over: RECEPTEN Prijzen van vleesch en vleeschwaren Dood door schuld Verdacht van brand stichting HOEST EN r €S) VERKOUDHEID.' Plundering in oorlogstijd Onfortuinlijke inbrekers gesnapt DE STEEKPARTIJ TE BREDA Levering van boter aan handelaren BETALING ABONNEMENT AMERSFOORTSCH DAGBLAD ~^Mr. STEVENS UIT DETROIT 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 Utr.str. 17 Tel. 3450 Ao 1873 /NDERTIJD het is verscheidene laren geleden hadden wij een Duitsche huis houdster. Zij kon zich in het algemeen vrij gemakkelijk aan de Hollandsche ge woonten aanpassen, al vond zij verschillende van onze keukengebruiken zij was in haar land een uitstekende kookster kortweg idioot. En er z ij n verschillende din gen geweest, waarvan ik haar nooit heb kunnen afbrengen- Maar ze werd eenvoudig wanhopig, toen haar eerste Kerstfeest in Nederland naderde en de dagen voorbijgingen zonder dat er geweldige bak- en braadtoebereid- selen gemaakt werden. Haar humeur leed er onder, ze was heelemaal niet blij met de verminderde hoeveelheid werk. ze vertoonde verschijnselen van heimwee. Tenslotte vroeg zij mij op den man af of er voor Kerstmis niets gebakken moest worden. Ceen kransenC.ccn taarten? Geen pasteien, groote of kleine? Geen koekjes? Geen kleine kransjes? Géén amandclpers? Geen niets? Toen ik haar vertelde, dat wat er noo- dig was yan den banketbakker zou komen,1 schudde ze het hoofd en begreep niet hoe iemand zich zoo kon rutnecrcn. De mededceling dat het zoo'n vaart niet loopen zou. want dat we niet zulke geweldige hoeveelheden gebak dachten te consumecren. sloeg zij de oogen ten hemel. Daarna kreeg ik een opsomming van wat er bij de familie, waar zij in betrekking was geweest, allemaal voor Kerstmis gebakken werd. Het leek iets op de lijst van gerechten voor een Nederlandschen schuttersmaaltijd in de zeven tiende eeuw. En zij was diep teleurgesteld, dat we dat niet eens verleidelijk vonden. TV/TAAR hot bakken vnor Kerstmis zat -LV1 haar te veel in het bloed. Ze kon het eenvoudig niet laten. F,n vele jaren achtereen hebben we in do dagen rond kerstmis heerlijkheden gegeten, zoet en zout, die anders hot heeie jaar niet op tafel verschenen. Sterker, als je haar bijvoorbeeld in den zomer vroeg om. bij voorbeeld ter eere van logees, eens zulke pasteitjes te maken, dan was dat met geen goed of kwaad gezicht van haar gedaan te krijgen. Dat hoorde bij kerst mis en dat dééd je niet in den zomer. Kr is iets voor te zeggen. Er zijn spe ciale kerstgerechtcn en kersttractaties en ik wil eerlijk bekennen, dat een kerst krans in den zomer me ook even vreemd zon aandoen. In Oostenrijk, de tegenwoordige Ost- mark, als ik me niet vergis, is liet al niet anders; in Spanje, in Hongarije, in Italië heeft men zijn eigen speciale kerstlekernijen. die de huisvrouw zelf bereidt in plaats van ze. zooals wij, van den banketbakker te laten komen. Niet alleen op het continent is die gewoonte ingeworteld. Ook Engeland heeft zijn eigen kerstgerechten cn de Engelsche huisvrouw zijn reeds weken van te voren bezig om de plumpudding en do mincepies in gereedheid te bren gen. want die moeten lang van te voren gereed gemankt worden om met kerst mis eenvoudig te worden opgewarmd. Zo schijnen Jekkerder te worden van het lange staan. Ook in Amerika heeft dio gowoonte burgerrecht, wat niet te verwonderen is. Veel uit de Engelsche keuken is mee overzee gegaan. Zien we naar het Noorden dan ont dekken we ook dezelfde toebereidselen voor Kerstmis» Veel drukte in de keu kens. veel gebak met speciale kerstbe- teekenis. Veel-meer dan elders heeft in het Noorden het kerstfeest e en sterk folkloristische tint en dit komt in het kerstgebak sterk tot uiting. Daar zijn kerstbrooden en kerstkoeken, aan wel ker ontstaan legenden zijn verbonden en waarvan do bereiding berust op een traditie van eeuwen. Als we aan al die bedrijvigheid in de landen om ons heen denken een be drijvigheid. die zelfs door do oorlogs gebeurtenissen niet geheel en al aan banden gelegd Ran worden, dan staan we daar met ons kerstbrood de ge ïmporteerde Wclhnachtsstollc en on ze kerstkrans wel wat nuchter bij. In menig hart moet de wonsch wel opko men om óók iets zelf te doen ter eere van het kerstfeest, zelf zich moeite te geven en dan de vreugde tö hebben van het slagen der pogingen. Niét uit een soort snobisme van iet9 te willen, puur en alleen onidat anderen het ook doen. maar om de blijdschap die het geeft iets voor anderen te bereiden en hun daarmede vreugde te verschaffen. DAAR Is in ons wel een wonderlijk verlangen om alles „uit een win kel" te hebben. Het moet ons kant en klaar en keurig en netjes thuis ge bracht worden. Geen eigen handwerk, onverschillig of het bakken of breien, borduren of naaien betreft; het moet door anderen voor ons gedaan zijn. Hierin begint wel een kentering te komen. Onze dochters zijn trotsch op hun handgebr'cide jumpers en pakjes, waaraan ze zelf hard gezwoegd hebben. Handweefstoffon. die dan ook werkelijk met de hand geweven zijn. vormen voor ons een kostbaar bezit. Dat zijn stappen in de goede richting. Toch vond ik on langs in een boekje met verschillende aanwijzingen voor zelf te vervaardigen geschenken, als hoogste aanbeveling van- een bepaald werkstukje. .,dat er in het gchepl niet aan te zien was. dat het eigen maaksel was." Waarom zou men dat niet mogen zien. niet mogen weten? Verhoogt het niet de waarde van een geschenk, onver schillig of het een handwerk is of een keukenproduct, dat de geefster het zelf gemaakt heeft? Zelf zich moeite heeft getroost, zich ingespannen, haar fanta sie zoowel als haar handen aan het werk heeft gezet om iemand een genoe gen te doen? Laten we ons toch niet schamen voor eigen werk, voor handwerk. Het zal misschien wat éénvoudiger, want min der geraffineerd zijn dan wat men in een winkel koopt ,er staat tegenover, dat het een geheel eigen cachet heeft, het stempel der persoonlijkheid van de maakster. Daarbij komt, dat wij. als wij zelf de hand aan het werk slaan en onze voor^ bereidingen voor het kerstfeest, treffen door zelf wat te produceeren, we daar mee van zelf nu reeds de stemming in huis brengen van liefde en welbehagen, een stemming, die we anders misschien op het laatste oogenblik nog haastig moeten trachten te veroveren. Ragout van gevogelte Benoodigdheden: Resten van gevogel te, onverschillig wat of een halve koude gekookte kip. Een half ons boter, een paar uien, een paar eetlepels tomaten puree. een takje peterselie, een snuifje thym, een laurierblad, zout en peper naar smaak. Bereiding: Snijd het gevogelte in kleine stukjes en bak deze bruin in de boter. Neem ze uit de pan en houd ze warm. Fruit nu in hetzelfde vet de fijngesnipperde uien en zoo mogelijk, als het te krijgen is, wat fijngesneden ham of spek. Het behoeft slechts heel weinig te zijn. Is dit niet voorhanden, clan laat men liet eenvoudig weg. Voeg hij de uien de tomatenpuree en de krui den, giet er wat kokend water bij. doch Iaat de saus niet te slao worden. In BINNENLAND Waarschuwing aan de slagers VGRAVENHAGE. 12 Dec. Het rijks bureau voor de voedselvoorziening in oorlogstijd vestigt de aandacht op het volgende Het is gebleken, dat in verschillende plaatsen slagers misbruik maken van de tijdelijke schaarschte aan vleesch, door aan het puhliek voor vleesch en vleesch waren hoogere prijzen in rekening te brengen dan hun is geoorloofd. Daarom wordt nogmaals onder de aandacht van het publiek gebracht, dat in iedere slagerij een vanwege het gemeentebestuur goedgekeurde prijslijst voor vleesch en vleeschwa ren op een voor het publiek duide lijk zichtbare plaats aanwezig moet zijn en dat een slager, die voor vleesch of vleeschwaren hoogere prijzen in rekening brengt dan die, welke op die lijst vermeld zijn. in overtreding is. Tegen dergelijke ernstige overtredin gen zal in het vervolg met gestrengheid worden opgetreden. Niet alleen zal pro- ces-verbaal van deze overtredingen wor- den opgemaakt, doch overtreders zullen onmiddellijk door de Nederlandsche veehouderijcentrale van een toewijzing van vee en vleesch voor een zekeren tijd worden uitgesloten. Aan het publiek wordt in zijn eigen helang geraden de gevallen, waarin voor vleesch of vleeschwarpn te hooge prijzen worden berekend, onverwijld ter kennis van de politie in zijn woonplaats te brengen. Op deze wijze zal aan deze er gerlijke prijsopdrijving spoedig een ein de worden gemaakt. Verdachten door het Hof vrijgesproken LEEUWARDEN. 12 Dec. Uit gods dienstige overwegingen had het echt paar T. de J. te Zwartemeer in Drente geen geneesheer geroepen bij hun doch tertje van nog geen jaar oud, dat aan bronchitis leed. Uit deze bronchitis ont stond een ernstige longontsteking, waar aan het meisje overleed. De ouders hadden enkel voor herstel Van hun kindje gebeden. De justitie, met den gang van zaken op de hoogte gebracht, stelde een onder zoek in. Naar aanleiding hiervan stond het echtpaar terecht terzake dood door schuld. De Asser rechtbank veroordeelde het echtpaar tot twee maanden gevangenis straf. Na de behandeling voor het ge rechtshof te Leeuwarden eischte de pro cureur-generaal bevestiging van het As ser vonnis. Heden evenwel sprak het Hof de ver dachten vrij. daar dit college hetgeen ten laste was gelegd, niet bewezen acht te. plaats van water kan bouillon gebruikt worden, wat de saus smakelijker maakt. Laat de saus tien minuten zachtjes koken; neem er dan een takje peter selie en het laurierblad uit. Doe de stukken gevogelte in de saus en laat de pan dichtgedekt op een zacht vuur staan. Hoe langer de inhoud stooft, hoe smakelijker de ragoüt wordt; minstens drie kwartier moet men er voor reke nen. Als de saus te veel inkookt, voeg dan wat water of bouillon bij. Verdachte had juist zijn verzekering laten verhoogen ROTTERDAM. 12 Dec. De Rotter damsche rechtbank heeft heden uit spraak gedaan in de zaak tegen den 27-jarigen chauffeur te Lange Ruige Weide, die er van werd verdacht in den nacht van 14 April brand in zijn woning te hebben gesticht. Er was een aantal voor verdachte verzwa rende feiten ontdekt, zoo was er op drie plaatsen tegelijk brand ontdekt in zijn woning, terwijl verdachte .kort tevoren zijn verzekering had laten verhoogen van 2.000.op 3.000.—. Volgens den politiedeskundige J. van Tas bestond er geen twijfel, dat de brand opzettelijk was gesticht, terwijl het voorts onmogelijk moest worden ge acht. dat dit van buiten af was gebeurd, zoodat ook de broer van verd. zooals verd. had gesuggereerd, dit niet had kunnen doen, omdat deze buitenshuis vertoefde. De rechtbank was van meening, dat het ten laste gelegde bewezen moest worden geacht en veroordeelde verd. tot een gevangenisstraf van een jaar. De officier, mr. baron van Dedem, had een gevangenisstraf van tien maanden geëischt. Dan rug en borsl inwrijven met Da mpo. Wonderlijk zooalsdathelpll Pot 50 ct. Tube 40 ct. Doos 30 ct. Een blik appelstroop, wat 9uiker, een pakje kindermeel en vijftig cents gestolen ARNHEM, 12 December. Het Arnhemsche gerechtshof heeft van daag wederom eenige zaken behan deld betreffende plundering in oor logstijd. Terecht stond de 47-jarige werk man H. K. uit Zutfen. De bevolking van de buurtschap de Hoven aldaar, wae» op 10 Mei plotseling geëva cueerd naar Klarenbeek. Velen, on der wie K., hadden onvoldoende mondvoorraad meegenomen en zoo besloot K. op 12 Mei naar de Hoyen terug te keeren om te zien of hij wat etenswaren kon bemachtigen. Uit een winkel heeft hij toen een blik appelsiroop, wat suiker, een pakje kin dermeel en vijftig ct. meegenomen. De suiker en het kindermeel waren noodig voor de baby van verd. De rechtbank te Zutfen veroordeelde K. tot anderhalf jaar gevangenisstraf, de officier van justitie had twee jaai geëischt. De advocaat-generaal bij het Arnhem sche hof. mr. Hermans, zeide heden in zijn requisitoir deze straf ongehoord zwaar te vinden, in vergelijking met el ders opgelegde straffen. Bovendien heeft verd. aannemelijk gemaakt, dat hij vooi zijn kinderen wilde zorgen. In verband hiermede eischte spr. vier maanden ge vangenisstraf. Terecht 6tond voorts de 19-jarige boe renknecht II. J. R. uit Leur, gem. Berg- haren, tijdens den oorlog had hij ven den loswal te Batenburg twee zakken meel en een doos veekoeken weggeno men. De Arnhemsche politierechter ver oordeelde hem tot zes weken gevange nisstraf, nadat de officier drie maanden had geëischt. De advooaat-generaal eischte thans opnieuw drie maanden ge vangenisstraf. Uitspraak in beide zaken 21 Decem ber a.s. Een jaar tegen twee broers geëischt AMSTERDAM, 12 Dec. Een mooi voorbereide inbraak, opgezet door twee broers, een 46-jarige chauffeur en een 39-jarige varensgezel, liep voor de twee misdadigers slecht af, door het ingrijpen van de politie en de arrestatie van de gebroeders van der S. In den avond van den 21en Octo ber kwamen bewoners van een be nedenhuis in de Pretoriusstraat thuis. Zij struikelden over het zeil in het portaal. Tot hun schrik za gen zij, dat het boven een luik, dat zich daar bevindt. ,stuk gesneden Onmiddellijk dachten zij en naar la ter zou blijken terecht aan inbrekers, een verschijnsel, dat In de Indische buurt niet vreemd was. De politie werd gealarmeerd en 'n paar agenten stelden in de groote kelders onder bet huis een onderzoek in. Maar zonder resultaat. La ter zou blijken dat zij zich haastig ver stopt hadden achter pijpleidingen. De politie vertrok weer. echter niet zonder een goeden raad te geven aan de bewoners van bet benedenhuis: „Spij ker het luik stevig dicht, als er dan 'iemand in de kelders zit. zit hij als een rat in de val". Spijkers en een hamer waren bij de hand en weldra zat het luik. dat uit nieuw hout gemaakt was, muurvast. Zeer tot ongerief van de in brekende gebroeders was de terugweg afgesneden, want het. was niet mogelijk de spiikers uit het nieuwe hout te druk- ken. Dies besloot het tweetal een ande ren uitweg te zoeken Zij vonden verder op een luik, dat uitkwam in het nabij gelegen magazijn van een groot levens* middelenhedrijf. Toen zij bezig waren via dit luik te vertrekken werden zij ge snapt. Uit de eerste kelder hadden zij loodkabels en eenige werktuigen meege nomen. Het tweetal, dat vandaag voor de vijf de kamer terecht stond, ontkende, dat het de bedoeling was geweest om in bet magazijn van het levensmiddelenbedrijf in te breken. Toevallig hadden zij ge hoord. dat in den kelder loodkabels la gen opgeslagen en dat was de reden van hun ongewenscht bezoek geweest. Zij ontkenden iets met. andere inbraken in deze buurt te maken te hebben gehad. Herhaaldelijk was in de Indische buurt op dezelfde wijze ingebroken, nl. via kelders en geforceerde luiken. De officier van justitie mr. Bakhoven vorderde tegen belde verdachten, waar van de oudste reeds zes vonnissen heeft ondergaan een jaar gevangenisstraf. Mr. R. Polak, optredende voor den jongsten verdachte,, die slechts éénmaal nl. op zijn 18e jaar. met. de justitie in aanraking kwam. pleitte vrijspraak Zijn cliënt heeft nl. niet daadwerkelijk meegeholpen bij het openen van het luik. Mr. J. Maarsen bepleitte voor den oudsten verdachte clementie. Vonnis 24 December. Anderhalf jaar gevangenis straf geëischt BREDA, 12 Dec. Bij een kraampje op de Vischmarkt te Breda heeft op 9 October 's avonds een steekpartij plaats gehad, waarbij de heer Vreeken en diens zoon zoodanig werden gewond, dat zij in ernstigen toestand naar het ziekenhuis moesten worden vervoerd. Als verdacht van deze mishandelin gen stond heden voor de Bredasche rechtbank de 27-jariee thans gedetineer de koopman A. van P. uit Etten terecht Hij hoorde een gevangenisstraf van een jaar en zes maanden tegpn zich eischen met aftrek van voorarrest. Uitspraak 19 December. 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. De se cretaris-generaal van het departement van Landbouw en Visscherij heeft een wijziging gebracht in het Crisis-Zuivei- besluit 1940. waardoor het aantal hande laren. aan wie de boterproducenten ver plicht zijn een gedeelte van hun produc tie te leveren, wordt beperkt tot hen. die in de basisperiode van de totale door hen ingekochte hoeveelheid boter, zijn de ten minste 250,000 kg., ten minste 60 pet rechtstreeks hebben betrokken van producenten en ten minste 60 pet. hebben verhandeld aan anderen dan consumenten. MOLEN MET AFBRAAK BEDREIGD HOOFDDORP, 12 December. Er is sprake van, dat do korenmolen „De Eer steling" in Hoofddorp, de eenige molen in de Haarlemmermeer, welke nog in tact ie, zal worden gesloopt. De molenaar verklaart geen geld voor hei-stel te hebben. Zelfs brandstof- schaarschte, welke op het molenaarsbe drijf, dat nu gemotoriseerd is, drukt, zal den slooper rriet. van het erf kunnen houden. Zonder brandstof wordt het be drijf stopgezet. „De Eersteling" werd in 1856 door den grootvader van den tegenwoordigen eigenaar gebouwd. SERUM TEGEN TUBERCULOSE ONT DEKT? BUENOS AIRES, 13 Dec. (D.N.B.). Een assistent aan het bacteriologisch Instituut alhier, Jesus Pueyo, heeft be kend gemaakt dat hij een goed werkend serum tegen tuherculose ontdekt heeft. In kringen der faculteit kon hij echter geen steun vinden om zijn uitvinding te probeeren. De minister van binnenland- sche zaken heeft thans besloten, om Puevo het noodige wetenschappelijke materiaal en personeel ter beschikking te stellen, opdat hij gedurende'een jaar proeven kan nemen op 200 patiënten als mede op dieren De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekening, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven worden. DE ADMINISTRATIE. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 46) „Ja," zeiden de andere leden van dit eerbiedwaardige gezelschap. .Gomez heeft gelijk. Wat heeft Lopez zoo lang met hom te praten? Hoe konrt hij er hij zonder ons te onderhandelen?" En zoo stonden er enkelen op en gin gen naar de hut. Een van hon het was Kill, klopte aan de deur. „Hé Lopez, wat is er aan de hand? Waarom kom je niet terug?" Er volgde een siilte Allen wilden we ten waarom I.opez niet terug kwam. Nu werden de mannen ongeduldig. Ze lie pen naar het vuur. namen er een paar brandende takken uit. die hun als fak kcls moesten dienen, keerden naar de hut terug en opende de deur. Wat ze toen zagen wa* verrassend en weinig opbeurend en daarom begonnen ze he vig 1e vloeken. Lopez was dood en ta melijk- toegetakeld ook. En de man, die dat op r.iin geweten had. was door een gat in den achterwand van dc hut er van door gegaan. Kill.'die in de meening verkeerde, dat hij na Lopez de man met do meeste er varing was. brulde: Stilte!" Maar ook Gomez kon wel de meening zijn toege daan, dat hij nu het commando moest overnemen, want hij maakte Kill er op opmerkzaam, dat hii zelf het meeste la waai maakte. Piëteitloos. zooals zij bei den nu eenmaal waren keken zij met hooze blikken elkaar aan. Er kwam een stemming van haat, waar eigenlijk een kalm overleg op zijn plaats geweest zou zijn. Alleen Jim. de neger, grijnsde, en bewees daarmee dat hem de geweldda dige dood van zijn kapitein en de reeds opkomende strijd over de opvolging ta melijk onverschillig was. Een van de, mannen, die tot de vaste bewoners van het eiland behoorde, merkte op. dat men dadelijk naar de hocht moest gaan en dat men vóór al les dadelijk de aanwezige booten in vei ligheid brengen, dat wil zeggen, bewa ken moest. Natuurlijk, dat was op dit oogenblik het voornaamste. Vijf. zes mannen ijl den naar het strand, terwijl de anderen allen in de hut hieven, naar het stof felijk overschot van Lopez keken en vermoedens uitten over de vraag, wat zjj met den gevangene moesten doen. als ze hem eenmaal te nakken hadden' Toen werd hun opmerkzaamheid afge leid geroep on het strand verkondig de. dat deze ellendeling, die zich nie» knlrn als een Inm wilde laten mishan delen en afpersen, reeds een hoot ge nakt had en daarmee de bocht was opgevaren. Dadelijk sprongen ppn paar onbezonnen mannen in een andere boot pn»roeiden eveneens de hocht op. in de hoop. den vluchteling te vatten, voor hij den kotter zou hebben hereikt HOOFDSTUK XLT1I Het was Ben Beverlv volkomen, dul delijk. dat alleen de scherpste waak zaamheid de kansen in zich borg voor een verder verblijf op deze heerlijke we reld. Daarom liep hij voortdurend zachtjes op het dek heen en weer, luis terde naar alle kanten en probeerde met zijn oogen de duisternis te doorbo ren. Hij hoorde plotseling het zachte plassen van riemslagen, die nadre sche nen te komen dat was waarschijnlijk do naderende aanval. Er was geen twij fel aan, nu zou het spel beginnen. Beverly wekte Peters en Edna en een minuut later stonden beiden al klaar. Ook Edna hield een geweer in haar arm. Na eenigen tijd geloofden zij ook de vage omtrekken van de naderende boot te zien. Beverly hief zijn geweer rustig op, mikte lang en zorgvuldig maar Peters drukte het wapen in een andere richting. „Wacht eerst even," zei hij. „We moe ten doen alsof we verrast zijn en dan houden we meteen een grondige oprui ming." Ben Beverly liet zich overtuigen, want hij voelde eveneens veel voor een grondige opruiming. Terwijl de beide mannen als jagers op hun wild loerden, begaf Edna zich naar de andere zijde van den kotter om een verrassing te verhinderen. Peters en Beverlv waren zeer ver baasd toen ze bemerkten, dat er slechts één man in de zware boot zat en dat deze man onder hot roeien voortdurend zuchtte en hijgde. Na een tijdje scheen hij eindelijk te merken, dat hij zich aan nieuwe gevaren hloot stelde. Hij trok langzaam de riemen op en kondigdp zich met half luide stem aan. „Hallo!" „Hallo!" zei Ben Beverlv eveneens. „Ik heb die menschen hooren ver tellen, wat. er gebeurd is," zei de man „en daarop ben ik gevlucht. Laat mij asjeblieft aan boord komen!" Peters gaf Ben Beverly een duw in zijn zijde. „Dat is Stevens", fluisterde hij opge wonden. Ben Beverly kuchte eens. „Wie ben je", vroeg hij luid en scherp. „Ik heet Peters", antwoordde de man. „Je heet Stevens, mannetje", wierp Ben Beverly hem tegen. „En ik ben Ben Beverly van de centrale recherche in Washington. Ik ben je op het spoor gebleven om je te arresteeren", besloot hij, niet zonder zelfbewuste overdrij ving. Stevens, de echte, scheen hier gewel dig van te schrikken, want hij maakte aanstalten om weer naar zijn riemen te grijpen. Daarop dacht hij er waarschijn lijk aan, wat hem aan den oever wacht te. „Ik kom aan boord", zei hij zwak. „Dan kunnen we over dat alles eens rustig praten. Er moeten vergissingen in het spel zijn Nu moest de werkelijke Peters la chen; ondanks al het gevaar en on danks het merkwaardige avontuur, waarin hij verwikkeld was. lachte hij luid en sloeg hij zich op de dijen, dat het klapte. „Vergissingen. Stevens! Nu begin jp werkelijk grappig te worden! Jij hebt nota bene Grizzard vermoord!" Stevens dacht eraan, dat zijn vervol gers ieder oogenblik konden opduiken en dat hii aan boord van de „Dolfijn" verreweg het veiligste was. „Ik kom eerst aan boord", zei hij nog eens haastig. Maar hij Peters werd zijn vronlijkheid plotseling door een ongemotiveerden woede-aanval gevolgd. „Als wij er niet waren", riep hij hef tig. „We zullen je laten, waar je thuis behoort blijf jij maar bij die hals- afsnijders!" Stevens kreunde. „Peters", zei hij, „weet je wel. wat ze met mij gedaan hebben? Ik moest een losgeld laten betalen en ze hebben me eiken dag mishandeld, omdat ik heele maal niet wist, waar ik dat losgeld vandaan moest, halen". „Halt", onderbrak hem Ben Beverly op een gewichtigen toon. „U noemde daar juist den naam Peters. Geeft u dus toe, dat u Stevens bent?" „Ja", zei Stevens, die volkomen gede moraliseerd was. „Ik ben Stevens, maar laat me nu aan boord, want die kerels kunnen dadelijk hier zijn". „Neen", riep Peters woedend. „Eerst wil ik alles weten! Heb jij Grizzard doodgeschoten?" Stevens meende iets te hooren. Tïij kromp ineen, want hij dacht, dat ieder oogenblik een schot kon knallen, dat een eind aan zijn leven zou maken maar hij zweeg. Edna stond aan den anderen kant van het schip, maar desondanks verstond zij ieder woord, dat gesproken werd. Haar hart klopte heftig. Er verstreek oen minuut en Stevens scheen eindelijk tot de conclusie te zijn gekomen, dat Peters en Ben Beverlv on vermurwbaar waren. Ze bevonden zich zelf in groot gevaar en het liet hun eigenlijk volkomen koud. of Henrv Ste vens zijn leven verloor of niet. Peters was geheel veranderd. DaU -was niet meer de man, dien hij kort. tevoren op een autotocht har! loeren kennen. Dat was een koelbloedige avonturier, die om een mensrhenleven niet veel gaf. Ste vens haalde diep adem. „Goed dan, ik heb Grizzard doodge schoten. ik geef het toe! Kan ik nu aan boord komen?" „Nog niet", zei Ben Beverly. „U doet daar een bekentenis, die u ieder oogen blik weer kunt herroepen. Daarmee kunt u ons niet tevreden stellen. We moeten alle omstandigheden weten! U moet ons alles zoo vertellen, dat ik den ketting van aanwijzingen kan sluiten. Wat voor een wapen hebt u daarbij ge bruikt?" „Goeie help nog 'n toe. jullie willen me hier voor je eigen oogen laten vermoor den", steunde Stevens. „Dat willen we niet", zei Ben Beverlv rustig. „Dan kan ons niets schelen. Hnor eens, Stevens, je hebt toegegeven, dat je Stevens bent, en verder, dat je Grizzard vermoord hebt. Wanneer je nu door die boséhjesmannen vermoord wordt, dan kun je niets herroepen cn dat bespaart me pen hoop arbeid. Als je dat. niet pret tig vindt, maak dan een beetje voort, Stevens, en vertel ons alles precies zoo als het. gebeurd is. opdat je verklaringen ook bewezen worden". „Jullie moeten me aan boord nemen", zei Stevens heesch. „Dat is eenvoudig jullie plicht!" Ben Beverly lachte. „Dat. is maar ten deele waar. Stevens. Onze plicht, dat wil zeggen, mijn plicht, is het, de gerechtigheid een beptje tf helpen. Hoe. dat komt er tenslotte niel op aan. Tk heb me genoeg over jou er over je rluhbelganspr gpörgprd. nu wil ik eindelijk een behoorlijke bekentenis Als ik die niet krijg, laat ik je niet aan boord kommi, pn daarmee hespaar ik mezelf een hoop werk. dagenlange bek- vechterijen met ie advoraa» en meel zulke beroerde dingen. Zoo. denk er nu eerst nog maar eens over na!" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6