VOOR HET KIND Het potje appelmoes De afzetmogelijkheden van Indische producten r RUBRIEK VAN OOM BOB Twintigste Indische Landbouwweek Diefstal van weermachtsbanden Directeur voor de rechtbank ,UIT EIGEN PEN" BRIEFWISSELING Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 DECEMBER 1940 De positie van de rubber, koffie en thee AMSTERDAM. 12 Dec. De laat ste dag van de twintigste Indische Landbouwweek, welke in het Kolo niaal Instituut te Amsterdam ge houden is, was vooral de afzet mogelijkheden der producten en aan de financiering der Europee- sche landbouwhpdrijven gewijd. Als eerste inleider sprak van daag dr. ir. R. Houwink, directeur- generaal van de 'luhherstichting te Delft, over: De afzet van Neder- landsch Indische rubber. Hi deed uitkomen, dat het alleen in economisch opzicht zin heeft urn de Ned.-Ind. .rubher apart van de rest te beschouwen, omdat in technisch op zicht de rubbers uit dt verschillende productielanden zich zoo w?inig van elkander onderscheiden, dat ze volko men door elkaar heen gebruikt wor den. Dit neemt niet wee. dat er toch een zekere variabiliteit is als ;ev»lg van seizoensinvloeden, bodemgesteldheid, ouderdom der hoornen, eet. Deze biliteit is echter per par'i; anwezig. onafhankelijk ervan uit welk produc tieland de rubher komt. Aan de hand van een film o\ - dt fahriekmatigc ver-verking in de con- sumptirlanden, toonde spreker aan tot welke moeilijkheden deze variabiliteit, vooral die in de vulcanisaliesnelheid hij de fahricagp van rubberartikelen leidt De heer M. W. Fleury hield daarna een voordracht, over het onderwerp: „De afzet van Nederlandsch Indische kof fie." Allereerst besprak de heer Fleur de vraag: „Hoe vindt die afzet plaats?" Het antwoord op die vraag luidt dan: „grootendeels door tusschenkomst van de in Nederlandsch Indië werkzame ex- porthuizen en/of van de hoofdkantoren van die exporthuizen in Nederland". Daarna gaf spr. een overzicht van de consumptiegebleden, waarheen de Indi sche koffie wordt afgezet, waarbij hij tot de conclusie kwam, dat. die koffie haar weg vindt naar vrijwel .alle markten van eenig belang. Na deze bespreking nam spr. de vraag in behandeling of de gevolgde wijze van verkoop grootendeels door tusschen komst van de in Indië werkzame export- huizen aan de Nederlandsch-Indische koffieproducenten voldoende waarbor gen biedt voor een regelmatigen afzet van hun product en voor een zoo hoog mogelijke opbrengst daarvan. Spr. meende deze vraag bevestigend te moe ten heantwoorden. Nadat vervolgens een korte middag pauze gehouden was, sprak de heer W. F.. Hoogerwerff over: ..De afzet van de Npderlandsch-Tndische thee". De spreker wees er allereerst op, dat het. niet mogelijk is om -over den afzet van de Nederlandsch-Indische thee be schouwingen te geven, al daarbij de thee van de andere productielanden ge heel buiten bespreking gelaten wordt. De Nederlandsch-Indische thee heeft immers geenszins een mono polie als b.v. bloembollen uit Nederland of kina van Ned.-Indië en hoewel Ned.-Indië een behoor lijk kwantum van den wereldthee- aanvoer levert, is Ned.-Indië de jongste Van de belangrijke produ centen. Van de drie hoofdsoorten thee behan delde spr. alleen de zwarte thee. Na, er de aandacht op gevestigd te hebben, dat .thee geen vrucht van een plan* >s, doch een blad op speciale wijze bereid, r^erkte spr. op.'dat thee een Qualiteitsproduct is in vele honderden kwaliteiten en dat een „standaard-no teering" in tegenstelling met b.v. copra. Suiker, of wel katoen, vetten of granen niet bestaat op de wereldmarkten. De laatste inleiding, welke gehouden werd, was van jhr. mr. W. J. de Jonge, dij sprak over: „De financiering van de organisaties der F.uropeesche landbouw bedrijven onder invloed van de land- bouwcrisismaatregelen in Ncderlandsch- Indië". Spr. ving aan met er op te wijzen, dat ten aanzien van productie-research voor verscheidene bergcultuurproducten, en van consumptie-research en propaganda voor rubber, alsmede van propaganda voor thee en koffie, in Indië zoowel als ln Nederland voortreffelijk werk is en "wordt, verricht, dat tot ver buiten de grenzen groote waardeering ontmoet. Hij schetste de vele en ernstige moei lijkheden, die op financieel gebied ten behoeve van een ongestoorde uitvoering dier werkzaamheden, speciaal die der proefstations, ondervonden zijn. Tot 1025 waren de proefstations locale in slellingen. waarvan de financiering op vrijwillige basis steunde. Etappes gewijze beschouwde spreker de geschiedenis welke vele ups en downs inhoudt en het arbeidsveld der hetreffende proefstations op Java en Zuid- en West-Sumatra. Daarna gaf hij een uiteenzetting hoe men met re- geeringshulp via vroegere plannen tot oprichting van z.g. kamers van landbouw in 19.33 gekomen is tot een centralisatie in de te Batavia gevestig de centrale proefstations vereenieing. De tegenstelling fussehen de hasis van financiering vóór en na 1932 werd uit voerig belicht. Was die finaneierine vóór 1933 vrijwillig, daarna werden mid dels de rrisis-rnltuurwetgeving alle Furopeesche rubber-, thee-, koffie-, kina en cacao-ondernemingen verplicht om de kosten op fp brengen, welke verhnn dep ziin aan de exploitatie van de proef stations, aan liet werk der nibhpr con sumptieresearrh en aan dat der rubber-, thee- en koffiepropaganda. Hierbij werd het steeds nagestreefde, principieele uitgangspunt (het gezamen lijk dragen der kosten) wettelijk vast eelegd Na afloop van de rede van jhr. De Jonge nam de voorzitter der regelings commissie, de heer T. A. C. Schoevers het woord voor een slotrede, waarin hij allen, die medegewerkt hadden aan de totstandkoming van dit zoo geslaagde congres zijn hartelijken dank betuigde Vier jongemannen stonden terecht voor het Duitsche Feldgericht s-HERTOGENBOSCH, 12 Dec. (A.N.P.) Voor het Duitsche Feldgericht, dat gis terochtend zitting hield in het Paleis van Jusitie te 's-Hertogenbosch, hebben terecht gestaan vier jongemannen uit Den Bosch, namelijk de gebroeders M en H. den O., een zekere v. d. V. en een zekere A. V. Zij hadden zich op den avond ven den 27en October in een ho tel te VHertogenbosch schuldig ge maakt aan diefstal van de gele handen met opschrift, welke de dames, die werkzaam zijn bij de Duitsche weer macht om den mouw van hear mantels dragen, waarbij de verdachte A. V. bo vendien nog met een mes den mouw van een mantel van een Duitsch meisje heeft stukgesneden. Tegen de twee gebroeders den O. en tegen den verdachte V. d. V. ei6chte de Staatsflnwalt negen maanden gevange nisstraf. Tegen den verdachte A. V eischte hij een gevangenisstraf van een jaar en vier maanden. Voor alle vier verdachten werd aftrek van het voorar rest, zijnde zes weken, geëischt. Als verdediger voor den verdachte V. d. V. trad op mr. Swane uit Den Bosch, en als verdediger van de ver dachten Den O. en V. trad op mr. Paul v Scheefhals, uit Den Bosch, die beide^n 2 een mildere straf bepleitten. Het Feldgericht heeft de volgende straffen opgelegd: de gebroeders Den O. werden veroordeeld ieder tot zes maan den gevangenisstraf. De verdachte V. d. V. tot vier maanden gevangenisstral en de verdachte A V. tot een gevange nisstraf van een jaar en twee maanden Voor alle vier verdachten werd het voorarrest, zijnde zes weken, in minde ring gebracht. ROTTERDAM, 12 Dec. De 54-jarige directeur K. L. A. M. S. had zich voor de Rotterdamsche rechtbank te verant woorden wegens overtreding van de ontslagverordening. Verdachte had per soneel ontslagen zonder daarvoor ver gunning te vragen. Verdachte zeide, het personeel uitdrukkelijk op proef te heb ben aangenomen. Aan het eind van den proeftijd had hij wegens onvoldoenden aanleg moeten ontslaan. Verdachte was door den kantonrechter veroordeeld. De officie'*, mr. Reumer, eischte beves tiging van het vonnis. De verdediger, mr. W. A. Hoek, wees er op, dat de proeftijd van twee maan den voor 9 Mei was aangegaan. Er is hier geen sprake van „ausge- prochene entlassung" waarvan de Duitsche verordening spreekt, omdat de aanstelling voor dengene, die niet vol doende aanleg toont te bezitten, auto matisch ontslag inhoudt. Uitspraak 20 December a.s. Districtshuis Ned. Midden standsfront te R'dam 's-GRAVENHAGE, 12 Dec. De pers- dienst van de N.S.B. meldt: Onder groote belangstelling van plaat- selijke en landelijke middenstandsorga nisaties is hedenmiddag het nieuwe districtshuis van het Nederlandsch Middenstandsfront aan het G. W. Bur gerplein lc te Rotterdam geopend. On der de vele aanwezigen bevond zich ook de plaatsvervangend directeur van markten en beurzen te Rotterdam, de heer Ploeg. De landelijk leider van het Midden standsfront, de heer J. H. Scholte uit Den Haag, sprak er zijn vreugde over uit, dat nu ook Rotterdam zijn centrale punt heeft. Als kind van zijn tijd is de behoefte van het Nederlandsch. Midden standsfront reeds gebleken om den mid denstand gereed te doen zijn voor de nieuwe orde die komende is. De heer van Burink. die als districts organisator zal optreden, riep de mede werking in van allen die van goeden wil zijn om het gestelde doel te berei ken. NEGER VEROORDEELD AMSTERDAM 12 December. De rechtbank heeft vandaag uitspraak ee daan in de zaak tegen den neger Ali, die eenige weken geleden gepoogd had op zijn werkgever, directeur van een be kend restaurant in de binnenstad, te schieten. Het schot was echter niet af gegaan, omdat wel het magazijn van de browning kogels hpvaffe. doch zich geen kogels in den loop bevonden. Hij kon na een worsteling overmand en ontwapend worden. De rechtbank veroordeelde Ali tot. een gevangenisstraf van tien maanden. INVENTARISATIE VAN VEE- VOEDERPRODUCTEN 's GRAVENHAGE. 12 Dec. - Met ver wijzing naar het hericht inzake de in veritarisatie van veevoederproducten enz., wordt er de aandacht op gevestigd, dat het daarin bednplde vervoerverbod •eldt voor de periode van 15 tot pn met 1 December, dus niet tot en met '20 December, zooals aanvankelijk werd vermeld. door HANNI FRANKEN Nu was 't dan eindelijk Nieuwjaar geworden en vandaag zou hij naar oom de-bakker mogen. Oom-de-bakker woon de in 't naburige dorp. een uur lopen was 't wel. Maar daar zag Bob niet tegen op. Hii was een echte wandelaar, zo klein als hij was! En om naar oom de-bakker te mogen, daarvoor liep je wel zes uur als het nodig zou zijn. Want in de winkel stond 't vol lekkere dingen en overal mocht je van proe ven, als je 't eerst maar vroeg. En na tuurlijk mocht je geen hele taart op eten of de mokka er afscheppen. En ook niet alleen de amandelen van de koeken halen en de koeken verder laten staan. Maar dat zou je zelf niet eens willen! Ja, naar oom-de-bakker gaan was een echt feest en in de bakkerij was 't zo leuk. Daar stoof 't meel om je oren en de oven was gloeiend heet. Bob stond te trappelen van ongeduld. Mocht hij dan nog niet gaan? Maar dit keer wilde moeder met hem meegaan. Er lag een dik pak sneeuw op alle wegen en „verbeeld, je, Bob, dat je de weg eens kwijt raakt of in een sneeuwhoop zakt", zei moeder. Daarom ga ik dit keer met je mee. Bob moest z'n dikste winterjas aan en daarover heen ging nog een warme wollen sjaal. Op z'n bol kreeg hij een muts van bont en z'n handen moesten in warme, wol len wanten. En toen pas gingen ze op weg. Bob voorop en daarachter z'n móe der. Die had -aan haar arm een grote hengselmand. Voor straks. Want oom- de-baikker was lang niet. gierig. Dus nu begrijp je 't wel van 'die mand! Bob stapte stevig door en floot onderwijl een vrolijk wijsje. Dat deed hij altijd als hij in z'n schik was en z'n ogen lachten en zagen er uit als twee glimmende krieken. „Bob, jij hebt 't wel naar je zin, be?," ri*p moeder en zij bad plezier om z'n jolige bui. ,Noü". riep Bob en hij draaide zich eens om en wreef eens over z'n maag. ,,We zijn er zo", zei moeder en dan komt je maag aan de beurt. Een kwatiertje later stapten ze de winkel binnen en oom kwam hen al tegemoet. In de kamer achter de winkel stond de tafel gedekt te wachten. Maar toen Bob er was, was 't met dat wach ten gauw gedaan. In een wip zat hij op z'n vaste plaatsje en keek nieuwsgierig naar wat daar al zo stond. In het midden prijkte een tulband met suiker zo wit als sneeuw en dan waren er van die leuke kleine broodjes die knapten als je er in beet. En er wa ren nog koeken en bollen en een hele ketel met chocolade. Bob zat wel een half uur aan tafel en dat was voor Bob 8l heel erg lang! En toen ging hij naar de bakkerij om te helpen, maar dat ging niet door. Want 't was Nieuwjaar en alles was al gebakken en de oven die was koud. Maar in de winkel stond oom 1e verkopen en Bob gaf hem alles aan. 't Werd een reuze leuke middag en 't was jammer dat hij niet blijven kon. Maar moeder wilde vroeg thuis zijn en om vier uur gingen ze al weer weg. Moeder met een propvolle mand en Bob met een grote pot appelmoes, die in de mand geen plaatsje meer had kunnen krijgen, 't Was appelmoes met rozijnen, zoals je ze wel in taartjes vindt. En ze was prachtig rose. Daar gingen ze dan. Moeder met de mand en Bob met de appelmoes. En nu liep moeder voorop. Want de wind was scherp geworden en de sneeuw nog dikker dan straks. „Stap jij maar in mijn voetstappen", zei ze, dan kom je heter vooruit. En houdt de pot. appelmoes recht, hoor, want anders valt ze er uit!" „O, die mooie appelmoes, die mooie rode appelmoes", hoorde ze Bob zeggen en als ze omgekeken had. zou ze gezien hebben, dat Bob liefkozend over 't potje treek. En ze zou nog meer gezien heb ben! Nu dacht zé alleen maar: „Wat die jongen toch een plezier heeft met een potje appelmoes!" „O, die mooie appelmoes, die mooie rode appelmoes", mompelde Bob maar steeds achter haar rug. Moeder lette er niet eens meer op. Haar gedachten waren al thuis. Of alles wel gebeurd zou zijn zoals ze had gezgd. Hout op 't vuur en zou de pap wel gekookt zijn voor Miesje? En zou ermoeder dacht maar aan thuis en Bob had 't maar over de appelmoes! „Dat zal smaken op 't brood, hè jon gen" zei ze vrolijk. Maar Rob zei niets, die mompelde nog steeds hetzelfde: „O, die mooie appel moes." Ze stapten flink door, want 't werd hoe langer hoe kouder en de wind beet lelijk in je neus en je oren en een beet je donker werd 't ook al. Ze verlangden echt naar 't warme vuur. Ze schoten aardig op. de eerste huis jes van hun dorp doken al op en ze waren dicht bij de weg met de be sneeuwde dennen en dan waren ze heel gauw thuis. „Ben je niet moe. Bob?", vroeg moe der, zonder zich om te keren, maar Bob zei geen „ja" en Bob zei, geen „neen". Bob zei niets anders dan: „O, die mooie appelmoes, die mooie rode appelmoes." Moeder zei er maar niets van en liet 'm stil begaan. Ze waren nu vlak bij het dorp en kwanaen al jongens tegen met sleden en in de verte zagen ze al de ramen van hun huis. En de wolken leken wel rode vlammen, maar vlammen, waarvoor je niet bang behoefde te zijn. Ze leken opappelmoes. Op mooie rode appelmoes. Zoals in het potje van Bob. Voor de deur 6tampts moeder de sneeuw van haar schoenen en zei: „Geef die appelmoes maar hier. Bob. En stamp eerst goed de sneeuw van je schoenen voor je naar binnen gaat." Bob gaf haar bet potje. Dat potje was helemaal leeg. En zo schoonge likt, alsof er nooit, appelmoes in geweest was. „Jou nare jongen," riep moecler boos. „Had maar één keer geroepen: o. die lékkere appelmoes. Dan had ik geweien hoe laat 't was. Nu is -het te laat. Maar je gaat nooit meer achter me lopen, als we van oom-debakker komen.heb je dat goed verstaan?" Bob had wel onder de tafel willen kruipen, zo schaamde hij zich. Nu pas dacht hii er aan. dat hii toch op z'n minst wel wat voor Miesje had kunnen overlaten. Dat hij Miesje, z'n enige zusje, had vergeten, dat vond hij heus heel nrg. Hij wilde 't dadelijk goed maken. F.n weet je, wat hij deed? Hij liep stil naar zijn eigen kastje en nam daar z'n spaarpot uit. Toen liep hij naar de voordeur en sloop naar buiten toe. Heel alleen liep hij weer naar 't dorp van oom-de-bakker. En toen hij er was, trok hij hij oom heel hard aan de bel, Die deed hem zejf open en was niet, wei' mg verbans<i! Maar Bob vertelde alles en vroeg om de lekkerst? taart, die hii voor zijn spaargeld kon krijgen. Dat was net dertig cent. Oom-de-bakker trok-een ernstig gezicht, toen hij alles gehoord had en even ernstig gaf hij z'n mooiste taart. De dertig cent zou hij onder een paar arme jongens verdelen. En toen dat afges'proken was, wilde Bob gauw naar huis, maar oom liet 'm niet alleen gaan. De bakkersknecht moest met 'm mee. Die vrosg: „Bob. zal ik de taart vpor je dragen, want anders je kunt nooit weten Bob." De tranen sprongen Bob in de ogen, maar heel flink zei hij: „neen". Toen zei de knecht: „Zal ik jou dan dragen?" En toen zei Bob dadelijk: „graag!" Halverwege kwamen ze moeder tegen. Die liep te zoeken naar Bob en was erg ongerust. Met z'n vieren gingen ze toen verder: moeder, de knecht. Bob en. de taart. En Bob kreeg geen enkel standje, zelfs niet een heel kleintje. Zo blij was moeder, dat hij er weer was. En nog blij der was ze met de taart. Niet met die taart zelf. maar omdat ze nu zeker wist, door die taart, dat Bob niet zelfzuchtig was en zich met die appelmoes alleen maar had vergist Toen ze thuis waren, kreeg de knecht een warme kop koffie en allemaal kre gen ze een stuk van de taart. En toen ging de knecht weer naar oom-de-bak ker en Bob ging naar z'n bed. En toen moeder h'm lekker toestopt*, sloeg hij opeens z'n armen om haar hals en vroeg met een vloeiend stemme tje: „Als we nou weer naar oom-de-bak ker gaan. mftg ik dan toch achter U lopen? Ookals ik soms weer.... appelmoes moet dragen?" Toen gaf moeder hem een zoen en zei duidelijk: „Ja". V.. Beste rtlehten en neven. NA Sinterklaas volgt altijd een saai week je en dan maken we al gauw weer plannen voor Kerstmis. Ik heb gehoord, dat jullie een extra lange vacantie krijgen, ma&T zeker weet ik het niet. Als het zo is, boffen jullie toch maar. Het zou voor jullie wel leuk zijn, als er eens ijs zou komen. Maar het moet er dan niet zo erg koud bü zijn, dat vind ik er van: Wat rnjj betreft, mogen jullie zoveel schaat sen als je wilt, misschien klim ik er dan ook weer eens op. Om jullie vast in de stemming te bren gen lnat ik je nu het opstel van Fikkie Nougat lezen. OP HET IJS Truus was de hele week al druk in de weer geweest. Toen ze haar werk voot school af had, ging ze er op uit om by haar tante een broek te halen. Een jon gensbroek, wat ze ook wel een pofbroek noemen. En bij haar andere tante een passend blousje. Ze kreeg een kampeerblous van een van haar neven. Toen nog een ouwe pet en Truus had alles wat ze moest hebben. Thuis gekomen bleek het, dat de ouwe broek haar niet paste, ze was cr veel ie dik voor. Haar moeder moest er een stuk aanzetten en eindelijk kon ze er in en paste hü haar. Waarvoor was toch al die drukte? Wel Truus zou meedoen aan de wedstrijd van de A.IJ.V. Dan moest je gecostu- meerd zijn en zo over de baan gaan rijden, Truus zou als Boefje gaan. Eindelijk was de avond aangebroken en ging ik Truus halen. Ze zag er enig uit. Een touw om haar broek en een van de riempjes onderaan was los. En het leukste was, dat ze haar gezicht zwart had gemaakt. Haar haren hingen slor dig en door de war op haar hoofd en een slip van een rooïe zakdoek hing uit haar zak. Haar ogen zag je haast niet meer, van wege de klep van haar pet, die ze er over heen had getrokken. Ook had ze nog een pijp in haar mond, die ze later op de baan aanstak. Toen we op de baan kwamen, wa ren daar een heleboel verklede kinderen. Sneeuwwitje met de prins en de zeven dwer gen; een leger van Finse soldaten; India nen; een meisje met een hart van prikkel draad; Mohammedaanse priesters; een Chi nees; boeren en boerinnen en nog veel meer. Eindelek werd er gezegd, wie de prijzen zouden krijgen. En Truus kreeg ook één van de 1ste prijzen. Ze was ook zo echt, dat toen ze naar den baanveger ging, deze haar de baan af wou sturen. Gelukkig had ze dat kaartje, waar opstond dat ze deelnam, in haar zak. Om 11 uur gingen we naar huis en na een kopje thee gedronken te hebben gingen we naar bed. waar we weldra sliepen als rozen. PIKKIE NOUGAT 15 jaar. Sneeuwwitje. Wat jammer, dat je zo laat was met je briefje. Misschien weet je niet, dat de briefjes altijd Woensdags middags voor drie uur in de bus moeten ziin. Als je later bent, kan het antwoord Vrijdags niet meer in de krant staan. De raadsels waren goed, nu weet je dus de oorzaak en zullen we maar zeggen, tot de volgende week. Juffrouw Snap. Voor my is bet een rustige tijd, als jullie het erg druk hebben, want dan krüg ik veel minder brie ven. Toch heb ik er^deze keer niet over te klagen gehad, de meèsten van m'n neven en nichten konden nog even tyd voor mu vin den. Ik vind Sinterklaasavond ook gezellig, al heb ik het dit jaar rustig gevierd. Leergraag. Vooral nu we de don kere dageYi voor Kerstmis hebben, komen we veel zon te kort. Toch zullen we ons best doen, onze vroiykheid niet te verliezen. En fin jy hebt het ook nog druk genoeg met je repetities en dan nog de verjaardagen, die je in het vooruitzicht hebt. Viooltje. Je hebt füne cadeaux ge kregen. Jammer, dat zo'n boek zo vlug uit is, maar je leest het misschien nog wel eens over een poosje. Kan je het liedje al goed spelen? Pikkie Nougat. Ik wil graag ge loven, dat je blij bent, dat de drukte achter de rug is. Het lijkt mij niet meevallen in zo'n bakkerij, 't Was ook overal zo druk. Je bent goed bedacht, nuttige en gezellige ca deaux zün altyd welkom. Poppen moeke. Als je eens wer kelijk- goed ziek bent geweest, waardeer je het dubbel, als je weer gezond bent. Êy.n, dat ze het Sint Nicolaasfeest weer heeft kunnen meevieren. Ik ben het niet met je eens, wat betreft een tienmaal per jaar terugkerend Sinterklaasfeest. Juist die éne dag in het jaar is zo leuk. Speenkruid je. Daar kan je je leven lang plezier van hebben. Ik kan mü voorstellen, dat je er blij mee was. Je hebt weer niet te klagen en je houdt er over het algemeen de moed nog sl in, ook wat het licht betreft. Put maar veel wisheid uit je boeken, dan ben je het volgend jaar weer een stapje verder. Pinguïn. Het gebeurt niet dikwyis, dat m'n felicitaties op de dag zelf komen. Dat treffen we dus vandaag bijzonder Pin- guin en ik wens je van harte geluk. Is het cadeau al in je bezit? Dat is lang niet mis zeg. Het is vervelend met dat cluivenvoer, je zult je duiven dan waarschijnlijk wel weg moeten doen. Mü lijken het leuke hondje en ik zou er ook wel een willen hebben en dat gaat ook niet, dus laten we elkaar maar troosten. Buitenkind, Ben je de lastige hoest al weer kwjjt? Het was ook geen mooi weer voor verkouden menschen. Over hel algemeen zijn de vorige raadsels niet lastig gevonden. Je was niet te laat met je brief. Lilliputter. Jullie hebben er veel werk van gemaakt. Ik heb nog nooit eerder gehoord, dat de bel bezweek. Het Is een aardig idé van die pop, deed je nogal een gelukkige greep? Is Tarzan meegenomen door Zwarte Piet? Ik miste z'n brief dezp week. Sijsje. Zie je wel, dat je nooit hele maal vergeten wordt? Op zoveel had je niet eens gerekend. Dat kleine zusje is een leuk, pienter ding, dat heb ik wel uit je verhalen begrepen. Oranjepop. Stout, ben ik niet ge weest., aan die mogeiykheid heb je zelf geen ogenblik gedacht zelfs. Maar weet je wat ik geloof? Sinterklaas geeft veel meer om kinderen, dan om grote mensen. Toch ben ik niet helemaal vergeten en kan ik 's avonds voorloopig genieten van een mooi boek en ter verpozing wat snoepen ook. Nufje. Het was lang niet mis, wat jü allemaal kreeg. Postpapier was een prae- tisch cadeau, want als je 50 velletjes hebt, kan je mu een jaar lang iedere week schrij ven. Je andere cadeaux zün ook fün, je bent zeker wel erg tevreden? Rozeknopje. Gelukkig was je nog juist op tüd met je brief en er zat nog wel zo'n mooie tekening in. Je vraagt, of ik die in de krant kan zetten, maar dat gaat niet zo gemakkelijk. Was het een varken, dat in het water plonsde? Juffrouw Snip. Oef, wat een groot cadeau kreeg je. Fün, dat je nu zo'n leuke kamer hebt, dat is altyd de moeite waard. Ik kan mü voorstellen, dat je op zo iets geweldigs niet gerekend had. De andere dingen zün ook leuk. Je bent toch maar een geluksvogel. Madeliefje. Zo verwend als jij bent met je cadeaux, ben ik niet. Toch ben ik wel tevreden. Ik kreeg ook een boek en dat vind lk fün. Mooi is het weer zeker niet de laatste dagen, dat ben ik met je eens. Boefje. Wat aardig, dat je nu die série compleet hebt. In de loop van die vier jaren (wat een tyd Boef) heb je een heel bibliotheekje bü elkaar gewonnen. Ik heb dat raadsel voor allemaal goed gere kend, omdat ik het zo moeilijk gemaakt had. Vind je het een troost, dat iedereen de repe tities zo slecht maakte? Zonnebloempje. Bü jullie is nie mand vergeten, zelfs de honden en de poes niet. Zo erg verwend ben ik niet, maar eho- culade letters heb ik ook gekregen. Ik houd erg van chocolade, dus dat kwam goed uit. Vind je het erg jammer, dat er maar één maal per jaar Sinterklaas is. Bedankt voor het raadsel, ik zal het by gelegenheid plaatsen. Tom M i x. Ik geloof, dat jy nog het allerbeste bedacht bent door Sinterklaas. Je hoeft je voorlopig niet te vervelen. Die ene avond in het jaar is er nu eenmaal om el kaar te foppen en dan is het flauw om er boos om te worden. Ik vind taai-taai ook lekker, vooral bü de koffie. DE OPLOSSINGEN I. De plaatsnaam in Zuid-Holland luidt: Hellevoetsluit, met de woorden: Haas, ezel, land, loof, Edam, voet, orde, even, tent, saai, loos, Uden, idee, sein. II. Het spreekwoord luidt: Zoals d« ouden zongen, piepen de jongen. De pry's is gewonnen door: Madeliefje DE RAADSELS xxxxxxxxxxxx X X X X X X X X X X X 4 i I I 4 Op de kruisiy'nen moet je de naam invul len van een onzer wegen, straten of lanen. 1. Gevraagde naam. 2. Belangrük. 3. Schrikachtig. 4. Komediezaal. 5. Gordelband. 6. Telwoord. 7. Hevige storm. 8. Landbouwwerktuig. 9. Burcht. Maaksel van een spin. Boom. Medeklinker. n. Gevraagd wordt een spreekwoord van 4 woorden. 8 9 10 roem 11 12 8 4 6 een rivier in Noord-Brabant. 1 16 13 5 17 jonge menien. 14 18 19 20 jongensnaam. 7 2 15 lomp. RUILHANDEL Leergraag kan wwi cp „Apen en Hoefdieren" rekenen. F. D. krügt in ruil voor de gezonden bonnen, Droste, Paula, en Flitsende Vinnen. Mevr. P. aan Verkade bonnen kan ik U nog helpen. Pinguïn voor jou is er een Droste bon. Nufje spaart boekenbonnen. Boefje eveneens boekenbonnen. Maandagmiddag na 8 uur, kunnen de bon nen worden gehaald. Hartelü'k gegroet van OOM BOB. ZATERDAG 14 DECEMBER HILVERSUM I. 415 M. Nederlandsch programma. VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek. (In de pauze: VAR A-Almanak). 10.00 VPRO: Morgenwyding. 10.20 Voor arbeiders in de Continubedrüven. 12.00 VARA-Harmonie- orkest. 12.40 VARA-Almanak. 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Esme ralda, soliste en gram.muziek! 2.00 Causerie „Het impressionisme in de beeldhouw kunst". 2.15 Gram.muziek. 3.00 Tuinbouw- halfuurtje. 3.30 Revue-programma. 4.10 Or gelspel. 4.30 Lezing „Gemeenschap en Maat- schappü". 4.15 Kinderkoor „De jonge Stem" (opn.). 5.15 Nieuws-, economische- en beurs berichten ANP. 5,30 Bravour en charme. 6.00 Causerie „Van Staat en Maatschappij". 6,15 De Ramblers. 6.43 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.00 7.15 Vragen van den dag en nieuwsberichten ANP, sluiting. HILVERSUM II. 301 M. KRO. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wü begin nen den dag. 8.30, Gram.muziek. 10.00 Musi- quette. 10.45 Gram.muziek. 11.00 Rococo- octet. 113.0 Godsdienstig halfuurtje. 12.00 Gram.muziek. 12.15 KRO-Groot-Amusements- orkest. 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Gram.muziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Rotterdamsch Philharmonisch orkest en solist. (3.454.15 Gram.muziek). 5.00 VPRO: Bybelvertelling. 5.15 Nieuws-, economische- en beursberichten ANP. 5.80 Reportage. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Propagan- da-toespraak. 6.30 Overpeinzing met muzi kale omiy'sting. 6.457.00 Actueele repor tage of gram.muziek. KOOTWIJK, 1875 M. AVRO. 7.00 Berichten (DuitBch). 7.15 Gram.mu ziek. 7.30 Berichten (Engelsch). 7.45 Gram. muziek. 8.00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Gram.muziek. (9,009.15 Berichten Duitsch). 10.00 Morgenwijding. 10.15 Orgel spel (gr.pl.). 10.30 AVRO-Amusementsorkest. 11.30 Berichten (Engelsch). 11.45 Gram.mu ziek. 12.00 Berldhten. eventueel gram.mu ziek. 12.15 Gram.muziek. 12.30 Berichten (Duitsch). 12.45 Nieuws- en economische be richten ANP. 1.00 Omroeporkest (opn.). 1.30 Berichten (Engelsch). 1.45 Gram.muziek. (2.00—2.15 Berichten Duitsch. 2.30—2.45 Berichten Engelsch). 8.05 Cyclus .Xeeven en daden onzer doorluchtigste zeehelden". 3.30 Berichten (Engelsch). S.45 Concertge bouworkest (opn.). 5.00 Berichten (Duitsch). 5.15 Nieuws-, economische- en beursberich ten ANP. 5.30 Omroeporkest. 6.30 Berichten (Engelsch). 6.45 Gram.muziek. 7.007,15 Groningsch praatje en nieuwsberichten ANP, sluiting.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7