DE AANVALLEN OP DE STAD SHEFFIELD. BETALING ABONNEMENT DE CAPITULATIE VAN BELGIE Zij hebben de actie tegen Coventry in hevigheid nog overtroffen VERWOESTINGEN TE BRISTOL DE OORLOG TER ZEE Fransche gouverneur beklaagt zich Hertog van Windsor ambassadeur in Amerika? ENGELAND EN DE BLOKKADE ITALIË VOERT economische onderhandelingen DE ITALIAANSCHE PERS OVER DE SITUATIE De Britsche weigering aan de commissie- Hoover Ulster en Eire AMERSFOORTSCH DAGBLAD "Mr. STEVENS UIT DETROIT Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 vloeiing van Don en Sheaf maken Shef field rot een van de leeilikete steden des land#-. Voor de wapenindustrie werken moto renfahrieken voor vliegtuigen en auto's, fabrieken waar vliegtuigonderdeelon worden vervaardigd, munitie-, vutirwa pene- en hommenfabrieken. Ook worden in Sheffield pantserplaten en geschut van allerlei kaliber geproduceerd. Bo vendien staat Sheffield hekend om zijn talrijke fabrieken van het beste staal en de daarvan vervaardigde stalen pro ducten Bond 200 cokesfabrieken wer ken aan de vervaardiging van benzol en ook de textiel- en kleurstoffenindustrie heeft hier haar zetel. Fabrieken voor optische instrumenten en cementfabrie ken voltooien het heeld van dit uiterst belangrijke Britschf bewapeningscen- trum. De Duitsche formaties gevechtsvlie gers vonden hier dus een uiterst succes vol terrein voor hun vernielingswerk. BERLIJN 13 Dec. D.N.B)De Britsche berichtendienst meldt dat de Duitsche luchtaanvallen van den afzeloopen nacht hoofdzakelijk op Sheffield zericht waren, waar een mcnizte brand- en dynamietbommen werd neerzeworpen. Er ontstonden branden. Een aantal gebouwen is vernield straten zijn beschadizdOp sommize pun ten heeft men deze straten voor het verkeer moeten afsluiten. Volzens de verklaringen van noezetuieen overtreft de zroote aanval der Duitsche bommenwerpers op Sheffield zelfs de actie tezen Coventry in hevizheid. Vele hon derden vliegtuigen hebben aan den aanval deelzenomen Op een afstand van 120 kilo meter waren de laaiende branden te zien- Alle Duitsche toestellen, die boven Sheffield hebben gevlogen, zijn behouden op hun bases teruezekeerd- BERLIJN. 13 Dec. (D.N.B.). - De laat «te dagen hebben Duifsche verkenning* vliegtuigen door nauwkeurige waarne ming on foto's kunnen vaststellen, dat de verwoestingen te Bristol, aangericht door de lolrijke branden; welke het ge volg van den grooten Duitschen lucht aanval in den nacht van 6 op 7 Decern her waren, geheel in overeenstemming zijn met herspeld, dat de Duitsche vlie gers rpods kort na don aanval van 'ie stad kregen Deze vliegprs hodden ge constateerd. dat vooral de bedrijven, die voor den oorlog en de ravitailleering van belang zijn. zeer zwaar getroffen en voor een deel vernietigd waren. De aan weerszijden van de Avon liggende groanpakhuizen en groote meelfabrie ken zijn geheel uitgebrand F.en groote gasfabriek werd door Verscheidene hom men getroffen, terwijl een groote hout opslagplaats geheel afgphrand schijnt te zijn. In eph aantal andere gebouwen complexen in dezelfde wijk, waar de be langrijkste bedrijven gevestigd zijn. is een schede aangericht, welker herstel buitengewoon veel tijd zal vorderen. Ook aan de havenwerken en kaden te Avonmouth en aan de meelfabrieken op de plaats, waar de Avon in het Kanaal van Bristol uitmondt, is groote 6chade ioegebnachi. Commentaar op het weermachtsbericht BERLIJN. 13 December (D.N.B.)! - Het weermachthericht van heden maakt weer melding van verscheidene groote successen, die ook de fraaiste woorden der F.ngelsche agitatie niet verbloemen J<an. De laatste twee op elkander vol gende nachten zijn sterke en zeer ster ke formaties Duitsche gevechtsvliegtui gen massaal opgetreden tegen de wa pensmidsen in de Midlands. Nadat Bir mingham in den nacht van 19 op 20 November voor de laatste maal een vreeselijken slag van het Duitsche lucht wapen moest incasseeren, is het thans, zooals reeds gemeld, in den nacht van 11 op 12 December opnieuw zeer SWaar aangevallen. Het effect was ontzaglijk. Het weer machthericht maakt met 6oberc woor den melding van reeksen treffers op de industrieele en spoorweginstallaties der stad en van zware ontploffingen in het zuidelijke deel der slad Voorts vloog een gasfabriek in de lucht, waardoor een groote brand ontstond. Als beste be wijs voor het algeheele succes konden in aansluiting hierop talrijke groote, mid- delgroote en kleine branden waargeno men worden. Nauwelijks twaalf uur la ter vielen zeer sterke Duitsche forma ties gevechtsvliegtuigen voor de eerste maal een nieuw doel in groote attaques san. De ongeveer 50 K.M. van Manches ter gelegen reusachtige stad Sheffield werd, om een uit de Vereenigde Staten afkomstige uitdrukking te gebruiken, gecoventreerd (afgeleid van Coventry!. De teruggekeerde vliegtuigbemannin- gen melden eensluidend, dat de aange richte vernieling in de talrijke bewape- ningshedrijven nog grooter is dan inder tijd in Coventry. De aanvallen geschiedden in voortdu rend op elkander volgende golven gedu rende den EPheelen nacht en zii werden begunstigd door helder maanlicht, dat het gemakkelijk maakte de meest loo- jiende doelen uit te zoeken. Sheffield is met zijn 550.000 inwoners de op vijf na grootste stad van Enge land. De beroete fabrieken en de primi tieve arbeiderswijken aan de samen- Koning Leopold, heeft Engeland en Frankrijk van te voren op de hoogte gebracht GENEVE. 13 Dec. (D.N.B.). - On der het opschrift „Een legende die ongedaan gemaakt moet worden, Leopold TTT heeft zijn bondeenootpn in Me! 1940 niet verraden", bevat dê Moniteur. die nauw contact onder houdt met Pierre Laval een artikel, waarin de omstandigheden der ca pitulatie van het Belgische leger, in tegenstelling tot de deetlids door de vroegere regeering Raynaud af ge* legden verklaringen in haar ware gedaante geschilderd worden De Fransche openbare meening heeft schrijft het bted sinds de beweringen van Reynaud den indruk gehad, dal Leopold TTT zltn nliehfen tegenover her niet vervuld heeft die hli voor zlin land te hulp rien. en dat hli door het vroeg tildlg neerleggen van de wanenen In sterke mafp tot de definitieve nederlaag van FrankrMV hppff hH<7edrao"»n. Noch de Belgische Koning, noch het Rplgisehe 'egpr kunnen pchter aangeklaagd wor den. hun nlfchten verwaarloosd te heb hen. Met het oog on den militairen toe stand, waarin hpf Relgierbp Ipgpr zich bevond, bestond er deetlids blilkhaa' slprhts de keuze tusechen pen vtppspIM ke slachting onder de Belgische solda ten en burners, hetgeen ovprigens he« verzet slechts korten tiid had kunnen verlenepn en het door Leopold TTT ge nomen besluit. Het blad wijst erop. dat Koning Leopold den wensch nm de wapens neer te leggen aan Frankrijk en En- eeland tot uiting heeft gebracht en hen daarvan driemaal op de hoogte heeft gesfpld. Ten slofte constateert de Moniteur dat hef dus hliikt hoez?er het verwijl Duitsch vrachtschip door eigen bemanning tot zinken gebracht BERLIJN. 13 Deo. (D.N.B.) Een kleine duikboot heeft, naar het D.N.B verneemt, drie gewapende vijandelijke koopvaardijschepen, met in totaal 15.800 brl. inhoud, in den grond geboord. Het Duitsche vrachtschip „Idarwald" is op 10 Decemher döor zijn eigpn be manning tot zinken gebracht in de wateren van Midden-Amerika, ten einde te voorkomen, dat het schip door den Britschen kruiser „Diomede" zou wor den opgebracht Volgens berichten uit Havanna heeft dit voorval hij het publiek en in de pers van Midden-Amerika veel opzien ge haard. Het vooraanstaande Cubaansche blad ..El Mundo" schriift„Onverschil lig of het Duitsehe schip werd opge bracht of tot zinken gebracht, het feit blijft, dat de Amerikaansche neutrali- teifszöne. en wel de wateren van Ar gentinië. Uruguay. Brazilië, de Domini- caansche republiek. Mexico en Cuba, op nieuw geschonden is." Naar het D.N.B. voorts verneemt, meldt een Duitsche duikboot het tot zin ken brengen van 27.000 ton vijandelijke koopvaardijscheepsruimte. Over het optreden van de Engelschen GENEVE. 13 Dec. (D.N.B.). Naar uit Vichy gemeld wordt heeft, gouverneur- generaal Carde zich bij maarschalk Pé- tain beklaagd over de behandeling, die de Engelschen hem bij zijn inspectiereis naar de Fransche Antillen hebben aan gedaan. De Engelschen hebben den Franschen gouverneur en den kapitein luitenant ter zee die zich in zijn gezel schap bevond, drie weken lang vastge houden en onwaardig behandeld. Later werden beiden door dp Engelschen op de Bermuda eilanden in een concentra tiekamp opgesloten, ofschoon zij een speciale vergunning van den Britschen ambassadeur te Washington hadden. Zij werden ook hierop een onwaardige wijze behandeld. In Fransche polilieke krin gen te Vichv, zoo wordt, verder gemeld, heeft dit bericht, van den gouverneur- generaal aan den maarschalk groote op winding veroorzaakt. De gouverneur- generaal behoort tot de meest verdien stelijke 'en bekendste koloniale ambte naren van Frankrijk. MIAMI (Florida), 13 Dec. (D.N.B.) Associated Press meldt, dat de Her tog van Windsor Vrijdagochtend met een marinevliegtuig naar een onbekende bestemming is vertrok ken. Steeds hardnekkiger wordt het gerucht, dat de Hertog een bespre king met president Roosevelt zal hebben en dat, hij wellicht tot Britsch ambassadeur in de Ver. Sta ten zal worden benoemd. Naar Associated Press uit Charleston (South Carolina) meldt, is de kruiser Tuscaloosa met president Roosevelt aan boord op weg naar Charleston, waar hij Zaterdagmiddag verwacht wordt. Roo sevelt zal van daaruit per specialen trein naar Washington doorreizen. van Rêvnand ïpgens den Bplcischpn Ko ning. dat hii de bondgenooten niet op 1e honete gebracht zou hebben van de crltieke positie van het Releische lege? en van de noodzakelijkheid de wapens te «trekken nnr»e.vw>nri ju. Beschouwing van de Diplo over het Britsche standpunt BERLIJN. 13-Dec. (D.N.B.). De Deut- sche diplomatisch-politische Korrespon denz levert commentaar op het Engel sche besluit tot voortzetting van een mepdoogenloozen hongeroorloe tegen het sreheele Europeeeche vasteland. Dat de van verschillende kanten naar voren ge brachte motiveering vaak rechtstreeks tegenover elkaar staan, aldus deze dienst, is van geen belang. Het sprak vanzelf, dat do Britsche propaganda kwaadwillig onderstelde, dat levensmid delen, en vooral vet. door de Duitscher9 in beslag zouden worden eenomen. niet in de laatste plaats voor de productie van ontplofbare stoffen Dat echter met het grootste deel der levensmiddelen h.v. met eraan, een dergelijke meta morphose met den bpsten wil ter wereld niet mogelijk is. wordt natuurlijk ver zwegen. Anderen, zooalp Lothian, gingen uit van het standpunt, dat op zichzelf in de door Duitschland gecontroleerde gebie den genoeg levensmiddelen voorhanden zijn, voorzoover Duitschland voor een juiste verdeeling zou zorgen. Ook deze motiveering is misplaatst, daar de le vensmiddelen van het Duitsche Rijk naar gelang van de behoefte der eigen bevolking opgeslagen zijn. De Engelsche minister voor de blokka de. Cross, heeft openlijk gezegd, dat de blokkade des te menschelijkér..is, naar mate zii vollediger is. Dat maakt den zin van het Britsche standpunt volko men duidelijk, aldus de Korrespondenz Engeland heeft wederom van het uitbre ken der vijandelijkheden af den honger oorlog toegepast, en bewust -ook tegen vrouwen en kinderen. Het acht dien oorlog thans ook aangewezen tegen de bevolking van het bezette gebied, dus t? gen zijn vroegere bondgenooten en- wel om twee redenen. Aan den een én kant schijnt Engeland, dat zelf bereid is.an deren te laten verhondergen, van Duitschland te verwachten, dat het dezo onmenschelijke schpnding van het vol kenrecht door eigen offers met goed zou vergelden. Aan den anderen kant echtpr gelooft het klaarblijkelijk, hij wijze van aanvullende pronaganda, door de folte ring van den honger de .bevolking zoo ver te kunnen brengen, dat zij in haai nood en wanhoop den hezettingsautori teiten moeilijkheden veroorzaakt en nieuw bloed voor Engeland vergiet. Dit is dus het ware gezicht der zoogenaam de Britsche humaniteit. Alle volken ter wereld, vriend of vijand, moeten onder gaan, opdat Engeland bij zijn oorlog, als het even kan, geen eigen bloed behoeft te vergieten. Besprekingen met Zweden, Bulgarije, Slowakije en Denemarken ROME, 13 Dec. (Stefani). In gezag hebbende kringen te Rome wijst, men er op, dat parallel met de oorlogsactiviteit de Italiaansche regeering een groote be drijvigheid op politiek en economisch gebied ontplooit, Op het oogenhlik worden handelsbe sprekingen te Rome gevoerd met dele gaties van Zweden. Bulgarije. Slowakije en Denemarken. De besprekingen met Zweden worden gevoerd in eon sfeer van wederzijdsch vertrouwen en zullen over enkele dagen beëindigd worden. Met Bulgarije duren de besprekingen'al een week en zijn genaderd tot een gun- stie resultaat. Vandaag komt te Rome een Slowaaksche delegatie aan. Met De nemarken is reeds een accoord getee- kend ter vernieuwing van de clearing en vervanging van de bestaande accoorden door een handelsverdrag, welks clausu les zijn uitgebreid tot de Italiaansch— Albaneesche tolunie. De accoorden be treffen pon handelsverkeer van 200 mil- lioen lires. Zij zegt dat de Britsche propaganda de feiten overdrijft ROME. 13 Dec. (Stefani). De Ita liaansche bladen van hedenavond bespreken de laatste militaire ge beurtenissen aan de Grieksche en Egyptische fronten. Zij komen tot de conclusie, dat Engeland parallel een militair offensief in Egypte en een propaganda-offensief beeft inge zet, welke laatste offensief, evenals het eerste, tot mislukking is ge doemd. omdat het Italiaanschp volk, dat weet, dat de oorlog zijn ups en downs heeft, zijn vertrouwen in de eindoverwinning onaangetast hand haaft. De Lavoro Fascista schrijft, dat Enge land opnieuw zijn krijgskreet heeft laten hooren: grijpt Italië aan. De En gelsche propaganda overdrijft de oor logsfeiten, die de Italiaansche communi- qu's met volkomen openhartigheid rap porteeren en deze openhartigheid recht vaardigt het onwrikbare vertrouwen van het Italiaansche volk. De „Giornale d'Halia merkt in zijn hoofdartikel op. dat de oorlog van En geland een rritieke phase is ingptreden en noemt de moeilijkheden op. die En geland benauwen: de Duitsche bombar dementen, de tegenhlokkade der spil, de aanwezigheid van de Italiaansche vlootstrijdkrachten in de Middelland- sche zee. die Engeland dwingen een «root deel van zijn vloot in deze wate ren Ie hóuden, de wanhopige"financieele toestand, de opstanden der Arabieren in Palestina, het. lijdelijk verzet der Arabische volkeren aan de Roode Zee, de burgerlijke ongehoorzaamheid der Hindoes, de verliezen aan koopvaardij- tonnage. Onder deze omstandigheden ontketent Engeland een offensief in de Marmarische woestijn en, alles op a Ups zettende, werkt 't het beste dëel van zijn troepen in den strijd. Dit is geen ver toon van kracht, maar een wanhoops gebaar van dén gewonden leeuw, die tracht zich los te maken uit een doode- liiken greep. De Giornale d'Italia herinnert er aan, dat in Juni 1918 het Oostenrijksche be vel alles op alles zette aan de Piave om een snel succes te behalen, terwijl in tegendeel dit offensief iuist de defini tieve overwinning der. Italianen voorbe reidde. Het blad besluit met te verklaren, dat de kracht der Italiaansche strijdkrachten deze wanhopige poging der Britten tot mislukking doemt. EMIGRANTENSCHIP VERGAAN ÏSTANBOEL. 13 Dec. (D.N.B.). Hpt onder Uruguaysche vlag varende s.s. Salvador met. ongeveer vierhonderd Joodsche emigranten aan boord.- is op weg van Bulgarije naar Palestina op de zee van Marmara tijdens een z waren storm gestrand en in stukken geslagen- Tot dusver zijn zeventig lijken, voor het meerendeel van vrouwen en kinderen, aangespoeld. 120 passagiers worden ver mist. De Fransche regeering is pijnlijk getroffen BERN 13 Dec tD N B De door Lord Lothian offirieel hPkend gemaakte wpicrerlne van F.ntreland om Amerikaan, srhe tranennrfpn levensmiddelen naar de hpzptfp echipripn te latpn nasseeren, beeft ppn slprhten indruk nn dp. bevol king van Frankrüb pp Rptgië ppmaakt. Voorat i<j nok dp Fran^ehe recreerine "iinliik ppfroffon door dp onmensche- 'u'ke houding van Fnrrpland fpeennver Ie noginrrpn van het comitA ttoovpt om lp ravitnilleerin? van Frankriik te ver lichten .luist dp FraospVip rrè-rPHpg had zich dp grootstp mopitp pptroosf om door bet verkrijgen van Amprikaansrhe 'ransnorten Ipvensmiddplen de positie "Ier vopdsplvonrzienine voor dp F'-ansche bpvnlkln» te verbefprpn De houding van ingeland wordt in Vïrhv al® pen nieuwe laad van viiand=chan tegen den vroeee- >-en bondgenoot heoordepld omdat men :n Vichv weet dat de belemmering van °en Amerikaanschpn toevoer van levens middelen in gepnen dpple Duitschland treft, daar het Riik in de voedselvoorzie ning voor ziin eigpn bevolking op vol doende wüzp kan voorzien. Engeland poogt Noord- en Zuid- Ierland tot elkaar te brengen DUBLIN. 13 Dec. (D.N.B.). Men brengt hier het bezoek van den nieu wen ministerpresident van Noord-Ier- land, Andrews, aan Londen in verband met de Engelsche plannen ten aanzien van de havens van Ierland. Volgens be richten uit Londen is men daar in in vloedrijke kringpn van meening. dat de Valera zijn afwijzend standpunt in de kwestie der steunpunten wellicht zóu herzien, indien Ulster hem tegemoet zou komen ten opzichte van het vraagstuk van vereeniging der heide Tersche sta ten. Men zou daarom te Londen Ulstei tot eenige toegeven willen bewegen en Andrews willen aanraden, jegens de Va lera een tegemoetkomende houding aan te nemen, omdat, men de havens van West.-Ierland steeds dringender noodig heeft met het oog op het toenemende duikbootgevaar op den Atlantischen Oceaan. Vooral de minister van binnen- landsche veiligheid. Morrison, die uit, de arbeiderspartij is voortgekomen,, heeft zich in een langdurig onderhoud met Andrews in dezen geest uitgesproken. Andrews heeft toen herinnerd aan zijn vroegere verklaringen, waarbij hij' iedere afwijking van de politiek van zijn voorganger, Lord Craigavori. afwees on een vereeniging met Zuid-Ierland volko men uitgesloten noemde. Volgens de uit. Londen ontvangen be richten tracht de Britsche regéering het verzet van Ulster te ontzenuwen door te zeggen, daf, de positie van Ulster in een Vereenigdg Ierland zeer sterk kan zijn doordat de Britsche vloot dan door haar aanwezigheid in de voornaamste havens contróle zou kunnen oefenen óp het. ge- heele politieke en economische leven van Ierland. De gemakkelijkste vorm van betaling van het kwartaal abonnement op het „AMERSFOORTSCH DAGBLAD" Is per automatische giro. Op aanvraag zendt onze Administratie (Tel. 4620) U een machtiging ter teekenlng, de girodienst zorgt dan automatisch voor overschrijving van Uwe rekening op de onze. Indien U thans aanvraagt, kunnen de abonnementsgel den voor het eerste kwartaal 1941 reeds automatisch overgeschreven warden. DE ADMINISTRATIE. FEUILLETON DOOR R. ARDEN 17) „Wij hebben den tijd", hoonde Peters. „Reken maar niet op genade. Je weef zelf heel precies, wat je me met je vlucht en je afscheidshrief hebt aange daan!" Stevens rilde onder de frissche, kou de bries, die zelfs hier in deze bocht woei. „Nu dan. vraag dan maar vlug, wat je weten wilt!" „Wie", vroeg Pelers scherp, „hppft In Casablanca op mil geschoten? En wie heeft mij tevoren over boord gegooid?" „Dat zal Grizzard wel gewppjt zijn!" „Dat is oen leugen", rien Peters. „Dat ben je zelf geweest ik zou alleen wil len weten, waarom". Stevens' weerstandsvermogen was ge broken. ..Ja. goed. dat heb ik zelf gedaan. Ik wilde Stevens laten verdwllnen om hem geheel volgens de regels uit de politie registers te laten schrappen en dan ver der ongemoeid als Peters verder te le ven. Ik wilde een nieuw leven begin nen." „Een nieuw leven," lachte Prters ver achtelijk. „Een nieuw leven met moord en doodslag. En hoe zit 't met Norton?" „Norton." zei Stevens zwak. „was een spion van Grizzard. Hij had me aange sproken en toen gemerkt, dat ik Ste vens was. Daarom heb ik hem uit den weg geruimd." ,,En Grizzard? Hoe kwam hef. dat je Grizzard in het boschie onder schot hebt gekregen? Snel, Stevens, anders komen je vervolgers en maken ze korte metten met je. Laat ik toch niet ieder woord eruit moeten trekken!" „Grizzard sloop jou in Dakar na. Pe ters. Ik wist dat en heb toen op de loer gelegen om Grizzard op te wachten." „En waarom ben je mij in Dakar na geslopen, hë?" „Om dezelfde reden als In Casablanca. Fk verwisselde eerst onze revolvers. Ik nam de jouwe en legde de mijne in jouw la. Peters. Ik dacht namelijk..." „Goed." onderbrak hem Ben Beverly, „wat je dacht.-dat is ons bekend. Kom m^ar aan boord ik neem je in hechtenis Je wordt meteen ongesloten Ik weet al leen niet. of het nog zin heeft, want ze zullen je wel op de elertrische stoel naar het hiernamaals sturen." Stevens roeide naderbij. Hif richtte zich op. klom nn een van de banken van zijn boot en wilde met uitgestrekte -ar men de verschansing- van de „Dolfijn" grijpen. Juist wilde hii ziin voet in 't gaf van de patrijspoort zetten. Peters bong zich al over de verschansing om hem te helpen toen Ben Beverly Peters plotseling terne trok met liet gp volg. dat zij heiden vielen Daar klonken achter elkaar drie. vier schoten Stevens vloekte en in hef volgend*» oogenh'ik plofte hij tussahen den kotter en zijn een weinig afgedreven boot in het water. HOOFDSTUK XLIV Peters en Beverly ontdekten nu de snel dichterbij komende boot van de ver volgers „Wacht nog een paar seconden," fluis terde Ben Beverly, „dan kunnen we ze beter zien! Neem jij den eerste, dan neem ik den tweede!" Dof dreunden de schoten over het wa ter. De beide mannen hadden al opnieuw een kogel voor den loop van hun repe teergeweer en legden weer aan. Twee nieuwe schoten de boot bevond zich reeds op den terugweg. De eenige. die nog-in staat was om te vechten, liet nu zijn riem vallen en wierp zich op den bodem. Twee van de tegenstanders waren getroffen en in het water geval len. twee lagen er zwaar gewond in de hoof „We zullen ze een had geven." zei Ben Beverlv grimmig. „Laten we op de waterlijn mikken, dan loopt hun boot vanzelf vol1" ..Laat die kerels maar gaan." meende Peters, „aan deze portie zullen ze wel ge noeg hebben!" Maar Ben Beverly lachte hoonend. „Ah je niet yreet. wordt ie zelf opge vreten." zei hij ruw. „Een donde bandiet is heter dan een levende Hii legde aan »»n schoot. Hij reneteerde, legde aan en srbnot weer. Hij schoof oen nieuw* lading in de natrnnnkamer Ren Beverly /ag den dood onverschrokken in de oneen maar hii kende ook geen mede lijden, wanneer hii het voor doelmatig hield, een groote schoonmaak te houden Toen het laatste schot had weerklonken, hogen helde manneri over de verschan sing om te zien. wat er van Stevens was geworden. Van Stevens was niets meer te ontdekken. De eerste schoten uit de hoot, moesten hem hebben getroffen. Beverlv was daar niet of nauwelijks door geroerd. Hij bromde iets, waaruit Peters kon afleiden, dat hij er blij om was, de justitie zooveel arbeid bespaard te hebben. Peters keek eens naar Edna. „Komt er van jouw kant niets, Edna?" „Ik kan niets zien," zei Edna, Haar stem beefde een weinig. „Hoe is het met Stevens?" „Hij is foetsji." verklaarde Ben Bever ly grimmig. „Weg. verdwenen! Trek het u maar niet aan juffrouw Bosch. „Verschrikkelijk," zei Edna zwak, „vreeselijk, ellendig." Ben Beverly stootte Peters aan. „Ga maar eens naar ie verloofde toe Stevens neem me niet kwalijk Pe ters. Praat maar eens niet haar! Ik zal hier wel opleftën. Als er iets aankomt, zal ik de vrijheid nemen, je te roepen.' Ben Beverly stak plotseling zijn hand naar Peters uit: „Geef me de hand, man. ik feliciteer je. dat alles zoo gebeurd is als we net hebben merfpmaakt! Ik ben er blij om. want ik had je toch willen laten loopen." Peters keek Ben Beverlv aan, zoover als dat bij het zwakke licht van de op gaande maan mogelijk was. „Dan heb Je dus ook eens een men schelijk oogenhlik gehad?" „Ja. inderdaad," zei Ben Beverly. Beiden lachten. Dan gaf Peters Ben Reverly de hand en schudde die krach tig. Toen het licht werd, was van het huilen \an den wind niets meer te he merken. Daardoor was het bulderen van de branding aan den anderen kant van het eiland des te duidelijker hoorbaar. De zee moest nog tamelijk bewogen zijn. Dat dacht Peters tenminste, die. met het geweer in zijn arm. tegen eten mast geleund stond en naar de zonsopkomst keek. Aan den oevèr liet zich niemand zien, blijkbaar had het lesje-, dat de eilandbewoners bii de vervolging van Stevens hadden- ontvangen, tot gevolg gehad, dat hun voorlooplg de lust tol een nieuwen aanval vergaan, was. Ben Beverlv begon zich te bewegen Hij .lag niet ver van Peters af op do planken, terwijl hem eenige kleedihg stukken, die F.dna uit het logies der'be manning te voorschijn gehaald bad, als hoofdkussen dienden. Ben Beverlv geeuwde duidelijk hoorbaar en keek Peters verwonderd aan, alsof hij zich eerst over zijn aanwezigheid moest lie zinnen. Tenslotte stond hij op en trok zijn schoenen aan. „Hoe is de stand van het gevecht?" „Nul komma nul," zei Peters. „De vij andelijke boot is vol water gelonpen en drijft daarginds heen. De heele beman ning ervan schijnt in den strijd gevallen te zijn! In het hosch ziin ze aan het werk en blijkbaar zijn de eilandbewo ners bezig, hoonten om te hakken." Beverlv knikte en spuwde in het wa ter. „Ze willen epn vlot houwen met een versterking eron. Daarmee willen ze ons aanvallen. We móeten voor dien tijd maar verdwijnen, Peters, ik denk. dal dat het heste is." Peters haalde ziin schouders op. „F.dna is nog eens onder in de machi nekamer geweest. Ze zegt. dat de tank van de brandstof vólkernen leeg is." „Dan gaan we zeilen." zei Ben Bevei l.v. „Daar hebhen we geen van ailen ver stand van." „Dan lecren we het vlug." merkte Ben Beverlv moedig op. „Jij en ik. Peters wij zijn toch niet te verslaan! Kijk nu eens naar de menschen aan de kust; de meest gewone kerel kan er zeilen. En dan- zouden wij het. niet kunnen leeren, wij, de intelligentie in persoon? Be lachelijk!" Peters kon al zijn twijfel niet onder drukken. „We zouden het ook wel leeren. Be verly maar binnen een uur, onder de bedreiging van vijandelijke geweerscho ten. is dat niet zoo makkelijk." Beverly haalde zijn zakspiegëltje te voorschijn, bekeek zichzelf niet zonder welgevallen, betastte onderzoekend de stoppels van zijn baard, grijnsde naar zijn spiegelbeeld en stak het spiegeltje tenslotte weer in zijn zak. „Deze dag." zei hij kalm. „brengt de beslissing, of we zullen blijven leven of sterven," Hii keek voorzichtig naar de vast en vredig sluimerende Edna. „Deze dag brengt de beslissing. Te zijn of niet te zijn dat hangt van het zeilen dus moeten we zeilen! Hoe heet het groote zeil?" „Dat is liet gaffelzeil," zei Peters. Ren Beverly richtte zijn blik naar bo ven. „Dit gaffelzeil kunnen we njet hii «chen. vriend, tenminste niet hiiiten op zee. Daarvoor moet ie goed kunnen zei ten,.of ie kiept om. Maar dat kleine ding daar, ik geloof, dat het 't voorzeil is, dat trekt ons toeb net 200 goed!" Peters vertrok zijn gezicht. „Als de wind van het land komt, moe ten we laveeren!" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2