Onze moeilijke jeugd al sociaal probleem CLzpmda FILMS voor deze week: Opvoeding dient zich naar het leven te richten PREDIKBEURTEN R.K. GODSDIENST OEFENINGEN Voor het Kind Aanvoer van eieren liep sterk terug r SintNicolaasmarsch Z.U.T. 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 De heer D. Q. R. Mulock Houwer sprak voor de Vereeniging voor Paedagogiek Eenheid bepleit DE directeur van „Zandbergen", de heer D. O- R. Mulock Houwer, heeft gisteravond voor de plaatselijke afdee- ling van de Vereeniging voor Paedago giek een lezing gehouden over het on derwerp: Onze moeilijke jeugd als soci aal probleem. Het clubgebouw „Zandbergen" was tot de laatste plaats bezet, toen de voor zitter, prof. C. A. Mennicke, het welkom uitsprak. De heer Mulock Houwer ving zijn be spreking aan met een korten histori schen terugblik. In het verleden, in de zeventiende eeuw bijvoorbeeld, had men nagenoeg geen inzicht in de problema tiek der asociale jeugd. Men trad met uiterste gestrengheid tegen haar op. bracht haar onder in tuchtscholen en „rasphuizen" en ging onopgemerkt voor bij aan iederen wetenschappelijken vorm van opvoedkunde. In de tweede helft der negentiende eeuw kondigde zich eenige verandering ten goede aan. In dit verband mag den naam van Lombroso genoemd worden. Ondanks zijn fouten heeft, deze pionier goed werk gedaan. Hij verklaarde de maatschappelijke déraillementen der jeugd uit een kiem-kwaad; Iedere af wijking zou te herleiden zijn tot een misdadigen aanleg en daartegen was weinig kruid gewassen, zei hij. Minder pessimistisch en dynamischer waren o.a. Freud en Adler. Hun opvat tingen openden goede hoop op verbete ring van de „moeilijke jeugd". Zij zagen weliswaar ook den aanleg niet over het hoofd, maar wezen op den grooten en vaak funesten invloed van milieu-facto ren. Remedie noodzakelijk 'lAHANS staat in ieder geval vast. in wetenschappelijken en prac- tischen zin. dat er door bijzondere (preventieve en repressieve) zorg wel degelijk verbetering kan worden gebracht.in den toestand der moei lijke jeugd. Onder „moeilijke jeugd" kan men in het algemeen die groep saamvatten, welke niet past in. het raam van den grootsten gemeenen deeler. Duidelijk heeft de practijk uitgewezen, dat een ver waarloozing van deze jeugd ernstige schade kan berokkenen aan de gansche samenleving, daar de infectie rond zich tast. waar haar geen paal en perk ge steld wordt. Het is dus een eisch van goede sociale politiek, dat tegenmaatregelen worden ge- treffen. Men mag niet zeggen, dat dit in den loop der jaren volkomen nagelaten is, maar wèl, dat men niet radicaal genoeg is geweest. In 1905 kregen we wetten, waar door het kind burgerrechtelijk en straf rechtelijk in een betere positie kwam te verkeeren. Maar ernstige misstanden ble ven gehandhaafd. Men denke bijvoorbeeld aan de maatschappelijke vooroordeelen, welke nog altijd tot uitdrukking komen in de wetten betreffende de sociale positie van het onechte kind. Verbetering is ook in dit opzicht zeer gewenscht. De preventieve zorg ontwikkelt zich nog slechts langzaam, hetgeen voor een deel te wijten valt aan het verschil, dat bestaat tusschea theorie en practijk. De studie der psychologische wetenschappen b.v. staat te ver van het levende volk en zijn problemen. Wil men betere resultaten bereiken, dan dient men zich ook meer op de practijk te richten. Meer eenheid VTOODIG is ook, dat er meer een- heid komt in alle werkingssfe ren, die zich bewust bezig houden met de zorg over onze moeilijke jeugd. Spreker ontwierp de idee van 'n „Arrondissementsjeugdraad", wel ke in levend en nabij contract moet staan met alle organen, die zich met dezelfde problemen bezighouden. Uit den aard der zaak is staatstoezicht op zulk een centrale organisatie ge wenscht. Teneinde een ruim over zicht mogelijk te maken, behoort bij voorbeeld de aangifte van „moeilijke gevallen" van 'hoogerhand verplicht gesteld te worden. De feiten hebben aan het licht ge bracht, dat pupillen uit een „gesloten gesticht" het in het leven, in vergelij king met anderen, zeer moeilijk hebben. Bij deze kinderen zijn tal van eigen schappen handigheid, sociabiliteit, etc. slechter ontwikkeld dan dit bij kinderen uit. milieu's, die in dit opzicht tot de minst gunstige behooren (b.v. dat der proletariërs) het geval is. Uit deze omstandigheid blijk» al, dat het ge stichtswezen zich dient te richten naar de vrije maatschappij, want slechts dan kan de opvoeding (ie persoonlijkheid tot ontplooiing brengen. Ons land telt tal van weeshuizen. Te genwoordig is er voor deze instellingen, dank zij veel verbeterde sociale toestan den, niet zoo n groot arbeidsveld meer als voorheen. Thans liggen daar dus ka pitalen van millioenen bevroren. Dit on productieve geld zou zeer goed gebruikt kunnen worden voor de rroodige gecen traliseerde reorganisatie van de jeugd zorg in ons land. De heer Mulock Houwer eindigde zijn belangwekkende lezing met enkele he schouwingen, ontleend aan ziln practijk als opvoeöhr. Hierna was er pauze, ter wijl de bijeenkomst besloten werd met een levendige gedachtenwisseling. Zondag 15 DECEMBER St. Joriske-k ur v.m. ds. Dönszelmann. i uur: ds. Strcefland, Austerlitz. Nieuwe Kerk ur v.m. ds. Blok. i uur: ds. v. d. Bere. Kapel ,Zon en Schild" 10 uur v.m. ds. Nauta Gasthuiskerk 10 uur v.m. de heer v. d. Heide. Wiikgehouw Laurens Costerulein 10 uur v.m. Kinderkerk. Gebouw „Het Sluisje" uur m. Kinderkerk. Jeugdkera Bloemweg 1. 4 uur n.m.: ds. J. G. de Jongh. Evang. Luth. Kerk 10.30 uur v.m. ds. de Jongh. Vrjjz. Hervormden Theosofische Loge 10.30 uur: ds. van Rossum. Remonstr. Gemeente 10.30 uur v.m. dr. R. Miedepi*. Doopsgezinde Gemeente 10,30 uur: ds. Golterman. Geref Kerk (Zuidsingelj 10 uur: ds. Popma. 2.30 uur: eand. van Buuren. Geref. Kerk (L. Vrouwestraat) 10 uur: Cand. J. v. Buuren. 2.30 uur: cand. F. Mul. Gorinchem. Westerkerk 10 uur: cand. F. Mul. 2.30 uur: ds. Popma. Gebouw Bethel" (Ferns' raat> 10 uur kinderkerk. Aula Gymnasium 10.30 uur: ds. Pannebakker. Vr\je Evang. Gemeente (Geb. Concordia. Langestraat 113). 10 uur: ds. J. Enter Jr., Zeist. 3.30 uur: Zendeling J. Bos. Zendingsdienst. Geref Kerk in Hersteld Verband 10.30 en 3.30 uur: ds. Herngreen. Chr Geref. Gemeente 10 en 3 uur: ds. Drenth. Vrije Gerei. Gemeenta (Muurhuizen 53) 9.30 uur v.m. en 3 uur n.m. Godsdienst oefening. Geref. Gemeente (Stoovestraat 11) 10 en 3.30 uur: de heer L. Weiting. 20 Dec. 7 uur: ds. H. Ligtenberg, Kampen. Oud Katholieke Kerk *t Zand 13 10 uur v.m. H. Dienst. 3 30 uur Vesper in kapel van het Oud- Katholieke Seminarie. Vrije Katholieke Gemeente Theosofische Loge Geen dienst. Leger des Heils (Havik 25) 7.30 uur: Bidstond. 10 uur: Heiligingsdienst. 19 uur: Heilsbijeenkomst. 15 Dec. worden de diensten geleid door majoor Loois; 3 uur n.m. Lezing over Arbeid van het Leger des Heils in In'dië. 19 Dec. Adventsdienst door maj. Jouvenaar. Christian Science Society Arnhemscheweg 7 10 uur: Hollandsdhe dienst: 11.15 English service. Onderwerp: „God de Behoeder van den Mensch". Nicasiusstraat 4 10 uur Eeredienst. 15.30 uur Prediking des Woorda. Amersfoortsche Bergkapel Theosofische Loge Geen dienst. 11.50 Kinderkerk (Kerk Appelweg) Jeziël Stoovestraat 14 Donderdag 8 uur n.m. en Zondag 6 uur n.m Evangelisatiezending N. Vetter. HOOGLAND 10.30 uur v.m. ds. Posthumus Meijjes. LEUSDEN 10 uur ds. Hofstede. (Wijzigingen voorbehouden) Parochie v. d. H Franciscus Xaverius 't Zand 31 H.H. Missen om 8 uur, 9.15 en 10.45 en 12 uur gezongen Hoogmis, 4.30 uur Lof. Parochie OL. Vrouwe Hemelvaart Langegracht 36 H.H. Missen om 8, 9.15 en 10.45 uur gezon gen Hoogmis, 4 uur Congregatie H. Fami lie. Parochie v. d. H. Henricus P. Borstraat 41 H.H. Missen om 8.30. 10 uur Hoogmis en 11.30 uur gelezen H. Mis. 5 uur Advents- oefening. Parochie v. d. H. Ansfridus Jacob Catslaan 28 H.H. Missen om 8 en 9.30 uur. Hoogmis te 11 uur. 4.30 Adventsoefening. GRAND THéiTRE. Van Vrijdag 10 t. Donderdag 19 Dec. vertooning van de film „De trouwelooze Eckehart". Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 Zondag 1.45. 4. 6 15 en 8.30; Maandag 8; andere dagen 6.30 en 8: Woensdag Zaterdag matinée om 2 30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag 13 t.m. Donderdag 19 Dec. vertooning van film „Was ik maar nooit getrouwd." Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8 15; Zon dag 1.45. 4. 6.15 en .8 30. Andere avon den 6.30 en 8. Woensdag en Zaterdaj familiematinée om 2.30. REMBRANDT THEATER. - Vertooning van de film „De familie van mijn vrouw." ■^TERHUIS. Korte Beekstraat 4. Voor a,ie meisjes geopend op Dinsdag- en Donder dagmiddag van 2.30 tot 5.30 uur n.m. Op andere dagen des avonds R.K OPENBARE LEESZAAL. Wiiers- OPENBARE LEESZAAL MEI JEUGDLEES ZAAL Muurhuizen 9. straat 2. SIERKUNST. 11 t.m. 23 Dec. Tentoon stelling van schilderijen, aquarellen en teekeningen van Court Veldkamp. DE VALK. 14 Dec. Non-stop-cabaretavond voor de tooneelv. „Spatram". 7 uur. GILDEHUIS A.K.G. 15 Dec. Concert van Annie Eland, piano en Jo Blok, viool. 3.30 uur. TIJSSELING'S MODELHUIS. 16 Dec.—1 Jan. Expositie van betere meubelen. DE VALK. 17 Dec. Tooneeluitvoering Pos tale Tooneèlclub „De Schijnwerper". Op voering „De Baas in Huis". 8 uur. AMICITIA, 22 Dec. Concert voor de Con- certvereeniging. Noske en Flipse. F N weer vragen kinderzegels Aandacht van de burgerij, En weer waarschuwt elk zoo'n zegel: Staat misdeelde kleuters bii! 't Zijn bekende wint er vrienden Van het posterii-bedrijf, Waar ik met m'n schrijfmachine En m'n hart een lied voor 'schrijf. Want het gaat om onze kleuters, Om misdeelden te verstaan: Om d i e kleintjes, die tekorten Buiten hun schuld ondergaan Die alleen met goede leiding, Met geduld en met verstand. Een gezonder groei-tiid krijgen In ons bosch-, en zeelucht-land. Ja. m'n beste liedje-lezers, Het verhoogt wel wat de port', Maar U dekt met die verhooging Bij die kleintjes een „tekort". Een tekort naar geest of lichaam Bii 't verspreide „jonge goed". Dat via de Kinderzegels Een beroep weer op U doet. Kerstfeest en 1 Januari Brengen èxtra schrijverij, Staat vooral in deze dagen De vertrouwde actie bij! Schrijft Uw örjef, briefkaart of kaartje, Naar U zélf het béste vindt Schrijft met pen. machien' of potlood Mdaaadar met zegels „Voor het Kind"! PHILIA (Nadruk verboden) Wij zoeken voor onze clientèle het "vol gende: Woonhuis, met centr. verw. Koop prijs??? Bergruimte voor pl.m. 40 auto's. Koop- of huurprijs????? Diverse WOONHUIZEN TE KOOP. Ook hebben wij aanvragen voor het huren van woningen, zoowel beneden- als bovenwoningen. WONINGBUREAU „DE UITKIJK" Dir. NEFKENS STATIONSSTRAAT K. TEL. 6103 b. g. g. 5130. Burgerlijke Stand GEBOREN: Maria Regina, d. v. Regi- nus Tiemessen en Maria Anna Wolffen- buttel; Christina Berendina, d. v. Wil lem Boute en Berendina Schuit. GEBOREN: Klaas, z. van Jan Hendrik Benus en Roelfina Kemper; Antonius, z. van Antonius Willem Hulst en Wilhel- mina Johanna Woerdenbach: Johannes Cornells, z. van Alardus Louis Hui zin- ga en Johanna Cornelia Willemina Becks. VAN DE POLITIE In totaal werden 15 wielrijders gever baliseerd, waarvan 6 voor het eenrich tingverkeer, 3 voor onvoldoende verlich ting en 1 zonder bel. De bestuurder van een met paard bespannen wagen ging op de bon, omdat de wagen geen verlichting had. CONCERT IN DE VALK Zaterdagavond 21 December wordt door het Nederlandsch Symphonie Or kest onder leiding van mr. Harm Sme- des voor de leden van het Nederlandsch Verbond van Vakvereenigingen in de Valk een concert gegeven. FRUIT- EN GROENTENVEILING AMERSFOORT. 13 Dec. Brederode 19, St. Remi 15, winterjannen 17, comtesse de paris 20—28, tomaten 610, boerenkool 58, andijvie kg. 413, prei 10, schorseneëren 10, bloemkool 1316, roode kool 35—67, geele kool 5354, kroten 41—47, uien 6365, wor tels 4250, Groene kool 3557, seldery 17 36, knolleti 7, veldsla 1213. bospeen 6, spruiten 15, rapen 2930, witlof 1420, waschpe'en 89. Wielrijders, een bocht naar links dient groot te zijn, een bocht naar rechts zij immer klein. Vereeniging voor Veilig Verkeer .Zoo hoort het". Onder dezen titel personeel een boekwerkje uitgereikt, gespoord worden, de reizigers correct is door de Ned. Spoorwegen aan haar waarin de beambten in dichtvorm aan- te behandelen (Foto Pax-Holland) G. G. Veenendaal Jr. Hof 7 SCHILDERIJEN ALGEMEENE ONDERWERPEN „OUD- AMERSFOORT" in olieverf, aquarel, pastel enz. Kunstartikelen: tn rijke verscheidenheid PERSONALIA Aan de Gemeentelijke Universiteit te Amsterdam werd bevorderd tot doctor in de letteren en wijsbegeerte op proef schrift. getiteld: „Jeeaia*. Rompier von Loewenhalt, ein Dichter des Frühbq- rock" onze vroegere stadgenoote mej. Annie H Kiel. In deze donkere winter/ Maar koopt Hem bi/ een vakkundig Cjoticien OPTICIEN TUSSEN SPECIAALZAAK LANGESTRAAT 56 TEL. 6551 Op werkdagen tot 8 uur op Zaterdag tot 10 uur geopend De aanvoer op de Donderdagmorgen te Barneveld gehouden eiermarkt was zeer ge ring. Sterk kornt men onder den indruk van den achteruitgang van onze markt wat den aanvoer betreft, als men dit cijfer, n.l. 86000 eieren, vergelijkt met het aantal dat nog één jaar geleden op onze markt verhandeld werd. Dan ziet men dat de aanvoer van nu nog slechts ongeveer 10 uitmaakt van toentertijd. Dit lage aanvoercijfer geeft echter niet te vens de juiste productiebeperking weer, wint 8teed3 worden door den handelaar eieren bij de pluimveehouders thuis afge haald. Een firma van buiten de plaats vond een aardige oplossing om, zonder aan den aanvoer op de markt te kort te doen, toèh op ?eker aantal eieren beslag te kunnen leggen. Déze eieren werden n.l. wel ten ge rieve van de pluimveehouders aan huis op gehaald, doch in plaat3 van naar het pak huis, naar de markt vervoerd. Wil men ech ter onze markt in stand houden, dan zullen er andere maatregelen getroffen moeten worden. Naar wij vernemen interesseert het gemeentebestuur zich ook sterk voor deze kwestie, die niet gemakkelijk oplosbaar zal zijn. Zoo wordt o.a. overwogen om te komen tot een verbod van verkoop van eieren aan huis. Daar dit euvel echter verband houdt met de abnormale omstandigheden waaron der wij leven, zal het o.i. wel zeer moeilijk zijn een bevredigende oplossing te vinden, hoe het streven van ons gemeentebestuur om onze markt zoo lang mogelijk in stand te houden, ook overigens valt te waardeeren. Kipeieren in alle soorten werden verhandeld tegen den officieelen kiloprijs van 1.07. De eendeneieren tegen een gemiddelden prijs van 6.50 per 100 stuks. Op de pluimveemarkt was de handel vrij wat vlugger dan de vorige week, toen de markt onder vrij onzekere omstandigheden (namelijk de te verwachten prijszetting voor pluimvee) gehouden werd. Hoewel deze ge ruchten, die den handel op de vorige markt zoo sterk beïnvloedden, nog steeds voortle ven, zoo had men toch blijkbaar uit het feit dat er van een dergelijken maatregel nog niets is gekomen, de conclusie getrokken, dat het zoo'n vaart niet zou loopen. De prij zen trokken hierdoor wat aan en de markt kreeg een wat williger aanzien. Toch stegen de prijzen van de oude kippen 'nog niet tot de hoogte als voor 14 dagen. Thans varieerde de kiloprijs van 1 tot ƒ1.10. Veel aandacht werd er besteed aan den handel in kalkoe nen. De naderende feestdagen zijn hieraan natuurlijk niet vreemd. Wie echter dit jaar een kalkoen op zijn kersttafel wil zien prij ken, zal diep in zijn beurs moeten tasten, want voor 15 marktprijs kan men nog geen eigenaar worden van den zwaarsten vogel, maar moet men zich tevreden stellen met één van middelbaar kaliber. Vrijwel de ge- heele aanvoer kwam in handen van den bin- nenlandschen handel. De groote firma's, die aan export doen, kunnen met de tegenwoor dige prijzen niet mee komen. De aanvoer daalde tot 11000 stuks. Het 'was een vrjj vlugge markt, terwijl gedeeltelijk zeer hoo- ge prijzen besteed werden. V Qrand-Theater WANDELTOURISME Traditiegetrouw hield de Amersfoort sche W'ahdelsportvereeniging „Zonder Uitvallers Terug" haar jaarlijkschen Sint Nicolaasmarsch voor haar leden. Hoewel het weer eenigazins winters aandeed, lieten de wandelaars zich niet afschrikken. Integendeel, ongteveer zes tig wandelaars maakten zich heden middag bij „De Valk" tegen half drie reisvaardig, om eenige K.M. te mar- scheeren. De route was uitgestiopeld in de omgeving van onze stad. Na afloop zal in één der zalen van „De Valk" aan de deelnemers een herinnering aan de zen marsch uitgereikt worden. „De trouwelooze Eckehart" C^EN klucht ven verdenkingen op ■•-'huwelijksgebied, deze ontrouwe Eckehart. Men kent het soort ,ze hebben langen tijd grooten opgang gemaakt en nog steeds leven derge lijke kluchten van Schönthan, Ka- delburg en andere blijspeifabrikan- ten. De vrouwen verdenken haar mannen, de mannen hebben niet veel op hun kerfstok, maar doen graag al6of, een gebruikelijke vorm van coquetterie. En zie, daar is de voedingsbodem voor een kolossale klucht rond een verwisselden kot fer, waarin de bacterieën van de verdenking iedereen besmetten, die ermee in aanraking komt. De man nen die er zich in gedraaid hebben, vertoonen de zotste wendingen om zich van blaam te zuiveren. Aan het slot zijn altijd alle reputaties gered en alle huwelijken vol her stelde harmonie. Zoo ook hier. De situaties volgen el kander op en worden maller en maller. Het begint met de befaamde Hans Mo- ser, die een prachtige toespraak houdt bij de verloving van zijn dochter. Het is vol van de fijne trekjes en trucjes, die samen Hans Moser maken tot een fameuzen kluchtspeler, die zijn kunst nog altijd weet te verfijnen. Moser is het voorbeeld van de man in moeilijk heden, hoe benarder zijn positie, hoe komischer het werkt. Zijn plaats in de film is even diep geworteld als die van de onvergetelijke Adèle Sandrock vroe ger was. Een film met Moser is steeds amusant en het is merkwaardig, dat het ook bij voortdurende herhaling grappig blijft. We zullen het verhaal van deze film niet oververtellen, het is zoo verwik keld, dat we den draad gauw kwijt zou den raken. Het is opgesierd met aller lei aardige vondsten, waarvan de le vende leunstoel en de veranderde por tretten de beste zijn. Hubert Marischka is de regisseur, hij vergeet zijn functie van revuedirecteur niet en lascht vele brillante revuescènes in, die deel van de handeling uitmaken. Van de mannelijke bezetting het is alles tneer tooneel dan film noe men we na Moser de jonge Rudi God den. Hij speelt Fritz Plotter met benij denswaardig gemak, spreekt goed, zingt goed en beweegt z'ch in de film als een volmaakt filmacteur. Een naam om te onthouden. Theo Lingen speelt 2ijn rol van schoon zoon met het. eeuwige jacquet erg in den ouden stijl. Het valt uit den toon bij het moderner spel van de anderen. De vrou wen in deze film hebben minder gele genheid te schitteren, dan haar manne lijke partners. Else Eisner maakte wel wat van het korte rolletje van de ope rettediva. Men heeft hartelijk gelachen om on eindige verwikkelingen. De oude burger- klucht leeft nog immer en schenkt nog altijd haar vermaak. Het voorprogramma brengt actueel nieuws en een aardige teekenfilm. City-Theater Was ik maar nooit getrouwd HEER Herbert Warren mag met recht een pechvogel genoemd worden. Hij handelt in buitennissigheden. die er gens in verre landen opgegraven zijn en een roemrijk verleden hebben. Vooral de jongedames bestormen zijn zaak, maar hebben tijdens hun bezoek meer oog voor den charmanten vrijgezel, dan voor de door hem aangeprezen koop waar. Vooral mejuffrouw Yvonne loopt in en uit en maakt Herbert het leven zuur door haar smeekbeden om een hu welijk. Tenslotte wordt het Herbert te erg en hij trekt met zijn compagnon Bobby, alias Paul Kemp. de woestijn in. Wan neer Yvonne ook daar ten tooneele ver schijnt, neemt hii een 'Kras besluit en stort zich resoluut in een huwelijk met een zekere Doddv, een meisje, dat hij ontdekt heeft naar aanleiding van een illustratie in een tijdschrift. Tot zoover heeft de film een ietwat oppervlakkig verloop en vragen we ons at ,wat de be doeling eigenlijk is. Het antwoord laat gelukkig niet lang op zich wachten. Een vloed van verwik kelingen volgt en het raderwerk draait pas op volle toeren, wanneer ook de an dere vrijgezellen en jongedames zich met dit huwelijk gaan bemoeien. Men moet werkelijk al bijzonder gehard zijn. wil men niet voortdurend lachen om de moeilijkheden, die als het ware uit den. grond rijzen en tal van komische scènes in het leven roepen. De aardige Doddy ontpopt zich als een geweldige flirt, waardoor Herbert zichzelf ieder oogen- blik van tien dag verwijten kan, dat hij getrouwd is. Dergelijke toestanden had hij met den besten wil van de wereld niet kunnen voorzien. Diezelfde Herbert, die zoo weinig tegen z'n Doddy uitrich ten kan. omdat Y'vonne steeds present is, om de noodige verwarring en verden king te stichten. Tenslotte belandt het heele gezelschap, na een dolle achtervol ging in het rariteiten-huis, op het poli tiebureau. En wat de arrestanten zelf niet kon den, nl. de liefdesproblemen ontwarren, kan de brigadier van politie wel. Gearmd en voor honderd procent te vreden verlaten de paartjes het huis van bewaringde onschuld van alle deelnemers(sters) aan deze komische re vue 6taat onomstootelijk vast, ook al weet. de huisknecht van de twee com pagnons er misschien iets te veel van! K&the von Nagy brengt het er van alle jongedames het beste af. Als de onvolprezen Doddy verstaat zij de kunst zeer goed, om haar man tot wanhoop te brengen. Haar spel is uitstekend en' haar rol Is sympathieker dan die van Lucie Eng lish. die als Yvonne wel wat te krasse scènes moet scheppen om op 1e vallen. Haar moed en doorzettingsvermogen zijn echter te loven. Paul Kemp is vooral tegen het einde weer als vanouds. Hoe meer vrouwen in zijn buurt, des de ho- peloozer voelt hij zich en des te berter zijn spel. Albert Matterstock is zijn compagnon, de charmante Herbert, van wien we nu nog niet weten of hij beter vrijgezel had kunnen blijven of niet. Aan zijn besluit om te trouwen hebben we echter deze door Paul Verhoeven geregisseerd® filmklucht te danken. Een tooneeUJe met Hans Moser uk „De Trouwelooze EckJxart". (Grond Thé&tre)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5