Hoogland's Burgemeester werd on tslage n De Kennemers kan H VC dwars zitten Mr. van Urk pleitte voor het Ambtenarengerecht Oud-Amersfoort (365) Ook moeilijkheden met den pastoor AMERSF. BOYS EN SOPLA SPELEN THUIS A.M.H.C. I ontvangt Laren II DAMSPEL 1 fü m s e f8 8 S! iÉ §gf n 8 11 §§f 11 Él UP Hf i§ tü tH li lp m a Ml jj H af h if0 8 ft ij Hf s m W, n I! 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 DECEMBER 1940 jl/f EN zal zich herinneren, dat bij besluit van den secretaris-generaal. waarnemend hoofd van het departement van binnenlandsche zaken, van 13 Augustus van dit Jaar dc heer L. O. U. I S. Grippeling eervol ontslagen werd als burgemeester van Hoogland. Dit ontslag was echter niet geschied op eigen verzoek, al was er wel het een en ander aan vooraf gegaan. Voor den betrokkene viel het als een donderslag uit helderen hemel en de burgemeester besloot dan ook, hiervan in beroep te gaan bij het Ambtenarengerecht. Gisteren heeft deze zaak gediend, waarbij de ontslagen bur gemeester werd bijgestaan door mr- H I van Urk. advocaat en procureur te Amers foortAls gemachtigde van den secretaris-generaal was verschenen mr. J. M. Kan. referendaris aan het departement van binnenlandsche zaken. Het gerecht was samen gesteld als volgt: mr. H. van Haeringcn. voorzitter: dr. J. dc Lange en jhrmr. H- A. M van Asch van Wijck '.eden: mr. H. \V. Wicrda. griffier goed zijn geweest, doch het betrof hier enkele opgeblazen gevallen. Met pastoor De Jong was de, verhouding inderdaad minder goed. Van 1930 tot 1934 was hij zeer bevriend met den burgemeester, doch daarna brgop hij met allerlei moeilijkheden. Hij'meende, dat de bur gemeester hem zocht, maar daar was niets van waar. Wat de pastoor gedaan heeft, be hoort niet tot 2ijn taak als zielszor gen Hij bemoeide zich met de ge meentelijke administratie, die hem niets aanging. Nu is de pastoor geen gemakkelijk heer. aldus plei ter. Sommige parochianen hebben zich over hem bij den aartsbisschop beklaagd. Ook de burgemeester ging naar den aartsbisschop toe en deze zeide hem: van dezen pastoor zult gij geen last meer hebben. HET beroep was na do daartoe vast- gesteldên termijn ingediend. Mr. van Urk gaf daar in zijn pleidooi uit voerig dc redenen van op. Het ontslag besluit was op 16 Augustus ter kennis van den burgemeester gekomen, doch den volgenden dag had de Duitsche po litie het bij hem in beslag genomen. Daarop had mr. van Urk zich tot de Duitsche autoriteiten gewend om het terug te krijgon, doch dit was niet ge lukt. Tenslolio had hij van den Rijks commissaris, tot wien hij zich eindelijk had gewend, ton antwoord gekregen, dat deze niet wilde ingrijpen in Neder landsche ambtelijke betrekkingen. Toen eerst had pleiter begrepen, dat het be sluit voor beroep vatbaar was. Volgens de ambtenarenwet was het toen te laat. doch dat' was gekomen, omdat pleiter eerst had gedacht, dat het een maatre gel was van de bezettingsoverheid, waartegen natuurlijk geen beroep mo gelijk is. Door wel zeer bijzondere om standigheden was het beroep dus pas op 16 September ingediend cn pleiter hoopte, dat het Ambtenarengerecht zijn cliënt daarom wel ontvankelijk zou ver klaren. Misbruik van machi? Wat nu het beroep zelf betreft, dit was geerond op de overweging, dat de overheid hier van een bevoegdheid ge bruik had gemaakt op een wijze, waar toe deze bevoegdheid haar niet was ge geven. Op 14 Augustus 1930 was de heer Grippeling tot burgemeester van Hoog land benoemd en de toenmalige minis ter van binnenlandsche zaken, jhr. Ruys de Beercnbrouck. had.hem toen o.m. de opdracht meegegeven: zorg, dat de pas toor in zijn kerk blijft. Tijdens de ambtsporiodo van den voorganger Van den huidigen Commissaris der Provin cie waren er nooit moeilijkheden ge weest. Toen echter minister Ruys de Beerenbrouck was overleden en dr. s' Jacob als Commissaris was afgetre den, ontstonden er moeilijkheden. In 1936 had de huidige Commissaris over- wogendo bezwaren om den heer Grippe ling voor een herbenoeming in aanmer king te doen komen en hij raadde hem aan, zelf schriftelijk ontslag te vragen. De verhouding tot de ingezetenen en don Gemeenteraad van Hoogland was echter steeds zeer goed geweest. De pas toor ging naar den minister met de klacht, dat hij van den burgemeester zenuwziek dreigde te worden, doch van enn dergelijke ziekte had pleiter bij den pastoor in dien dagen niets gemerkt. Tenslotte werd de burgemeester toch op nieuw benoemd. De Commissaris zeide tot hem: Begin nu maar weer met een erhoone lei. Maar de burgemeester wist niet, waardoor die lei dan was vuil ge worden. Nu beroept de secretaris-gene raal zich wel on de wetsbepaling, dat de bevoegde overheid epn burgemeester kan ontslaan, doch pleiter betwistte, dat dit ontslag zoo maar naar willekeur kan geschieden. Volgens pleiter loopt door deze heele zaak deze roode draad: dat de burgemeester zie* voelt als ma gistraat en niet als ondergeschikte van allerlei instanties. De bedoeling van den wetgever kan niet geweest zijn, dat do burgemeester wordt ont slagen zonder dat hij wordt ge hoord. Dat zou beteekenen. dat in Nederland willekeur tot formeel recht zou worden verheven. Er is een heel dossier van klachten tegen den burgemeester verzameld. Op 31 October 1935 komt op.de gemeente secretarie cm ambtenaar van de pro vinciale griffie om een onderzoek in te stellen naar steekpenningen, die ver band zouden honden met een lunapark, dat in 1931 in Hoogland Is gehouden Pr bleek echter nietp van waar te zijn Dc ambtenaar zei nog. dat men er niets van aan den burgemeester moest zeg gen, en deze hoorde er later paa van Uil wilde toen weten, wie er achter zat doch dat Is hii niet te weten eekomen F.r waren potles, oen van f 600 en een van f 1600. die niet in de gemeentelijke financiën waren verantwoord, doch de Gemeenteraad wist daarvan, evenals het college van R. en NV. Deze potles had de burgemeester, evenals zijn voor ganger, bestemd voor appelate doelein den. Volgens pleiter had de provincial griffie h'ermcA nict« te m^' en. F.r was niets heimelijks gebeurd. Waarom trad het toezichthoudende college dan niet op tegen de potjes van den vorigen bur gemeester? Men mag ook we) eens be denken, dat de gpmeentp van de luna parken veel voordcel heeft gehad; in den loop der jaren wel tot een bedrag von 26.000 m In één jaar zei fa 5000. hetgeen voor een gpmeente als Hoog land heel wat zeggen wil. Verschillende bezwaren Eï waren nog andere bezwaren tegen den burgemeester ingebracht. Zoo zou dc verhouding met de justitie niet Niettemin bleef de pastoor naar de provinciale griffie en naar Den Haag gaan. Met de andere leden der geeste lijkheid in Hoogland stond de burge meester echter op goeden voet. Men heeft gezegd dat de burgemees ter leed aan een soort hoogmoedspsy- chose. doch dit was volgens pleiter in het geheel niet waar. Men beweerde, dat hij laakbare dingen van de nonnen in Hoogland had gezegd, doch als goed roomsch-katholiek zou hij zich daar wel voor wachten. Tegen dergelijke aan tijgingen protesteerde pleiter ten sterk ste. De verhouding met den dokter, met. den dominé en met alle andere ingeze tenen was zeer goed. Er werden nooit klachten vernomen, wel echter betui gingen van dankbaarheid. Slechts één maal zlln er moeilijkheden geweest met militaire autoriteiten, doch deze rijn ge heel naar beiderzijdsche tevredenheid opgelost. Ook in de oorlogsdagen heeft de burgemeester zijn plicht gedaan te genover de bezettingsoverheid. Pleiter meen'de, dat men overal iets tegen den burgemeester zocht. Zoo had men de kwestie van de evacuatie. Volgens den secretaris generaal gaf hetgeen in de dagen van 10 tot 14 Mei gebeurd was. den doorslag. Er is echter niets gebeurd. De evacuatie, waarbij de bevolking naar Edam werd overgebracht, is kalm en rustig verloopen. Alleen was er één burger, die op de secre tarie kwam en niet wist hoe hij evacueeren moest, ondanks het feit. dat er duidelijke voorschriften wa ren gegeven. De verhouding met den gemeente secretaris was inderdaad slecht. De Commissaris had zelf gezegd, dat de secretaris een straffe hand noodig had. Als dan de burgemeester die toepast, wordt hij door den Commissaris op ae vingers getikt. Noch met de wethou ders. noch met de raadsleden zijn er ooit bisbilles geweest.; uit den raad is er nooit eenige klacht gekomen. Alles wijst op de conclusie, dat de burgemees ter juist in de moeilijke jaren een uit stekend beleid aan den dag heeft ge legd. En als het gebeurde in de dagen van 10 tot 14 Mei zoo belangrijk was, waarom is men dan pas twee maanden later met het, onderzoek begonnen en volgde weer nog een maand later pas de ontslagbrief? Door de beslissing van den secretaris generaal is de burgemeester geheel broodeloos geworden. Pleiter meende, dat een veroordeeling wegens onge schiktheid hier niet op haar plaats was. Het was een buigen van het burgerlijke gezag voor invloeden van buiten, ook van invloeden, die er niet in geslaagd zijn, dat ambt te bereiken. Niet ontvankelijk? NA het uitvoerige pleidooi van mr. van Urk heeft mr. Khn namens den secretaris-generaal slechts enkele pun ten belicht. In de eerste plaats (meende pleiter, dat klager in zijn beroep niet ontvankelijk was. Pleiter was van oor deel. dat. hij niet redelijkerwijze alles in het werk had gesteld om een af schrift van het ontslagbesluit te krij gen. Bovendien heeft klager het ont slag wel ontvangen en hij wist dus, wat er in stond. De redenen van het ontslag waren er niet bij vermeld, omdat dit uit principe nooit geschiedt. De brief be vatte alleen de mededeeling van het ontslag en ook zonder dezen brief was het mogelijk, beroep in te stellen. Mocht het Gerecht klager wel ont vankelijk verklaren, dan beriep pleiter zich op een uitspraak van den Centra- len Raad van Beroep, volgens welke het betreffende wetsartikel de overheid geen enkele beperking oplegt van de be voegdheid om een burgemeester te ont slaan. Deze beslissing is gegeven in de zaak van het ontslag van burgemeester Von Bonninghausen. Volgens den Cen- tralen Raad Is de ambtenarenrechter echter wel bevoegd, te beoordeelen, of de overheid niet de haar gegeven be voegdheid had gebruikt op een wijze, waartoe zij niet was gegeven. Als er bij het ontslag verkeerde motieven aanwezig waren, dan be stonden deze toch bij het bevoegde gezag, in casu den secretaris-gene raal. Deze beschikte over uitvoerige rapporten van den Commissaris der Provincie, over een lange periode. Pleiter kon zich niet indenken, dat de Commissaris rapporten zou op maken op zeer lichtvaardige gron den. De rapporten waren gegrond op mededeelingen niet alleen van personen uit Hoogland zelf, maar ook van ambtenaren van de provin cie en van-de justitie. De Centrale Raad van Beroep heeft evenwel uitgemaakt, dat de rechter niet bevoegd is om te beoordeelen, of de ten laste gelegde feiten juist zijn of niet. Plei ter meende echter, dat een burgemeester niet te handhaven is, die op den morgen van de evacuatie rustig in zijn bed blijft liggen, en als hij dan nog eens wordt aan gemaand, niets anders zegt dan: O, de secretarie begint pas om negen uur! Door het ontslag is de burgemeester niet geheel broodeloos gemaakt, doch na tien ambtsjaren heeft hij rech op Voetbaloverzich t Quick en Amsvorde hebben moeilijke wedstrijden in Utrecht IS in de 3de klasse E de bezetting der bovenste plaats zoo goed als zeker ten gunste van Elinkwijk be slist, waardoor de spanning verdwe nen is. daarentegen wordt de strijd voor de topplaats in de tweede klas se B met.de week feller. Door de 60 overwinning op Volendam heeft E.D.O. de H.V.C van de leidende plaats, waar zij weken achtereen prijkte, verdrongen. Twee punten voorsprong heeft de Haarlemsche club op onze stadgenooten. doch of deze voldoende zullen zijn om zich daarmede op de eerste plaats te handhaven valt nog te bezien. Ook in de vierde klasse J heerscht nog volop spanning. Vier clubs w.o. ook Quick en A.P-W.C. hebben een zeer goede kans om als eerste de eindstreep te passeeren, al hebben 's-Gravelana en A.P.W.C. de beste papieren. Het zou daarom beter geweest zijn, A.P.W.C., dat morgen weer vrij is, te laten spelen en Quick een vrijen Zondag te geven, aangezien deze op haar tegenstandsters twee wedstrijden voor is. Nu komt Quick drie wedstrijden op A.P-W.C. voor. Ook uit een sportief oogpunt bekeken lijkt ons dit niet goed. \TU H.V.C door E.D.O. van de bovenste plaats is verdrongen hebben onze stadgenooten een zware taak te vervullen: n.l. het verloren terrein weer terue te krijgen. Het zal hun niet gemakkelijk gemaakt worden, aangezien de meeste clubs tegen ploegen met kampioensadspi- raties hun beste beentje voorzetten. Men kan dus gerust aannemen dat „De Kennemers" op eigen terrein, H.V.C fel zullen bestrijden. Ver speelde E.D.O. op de Kennemergron- den ook niet een punt? Bovendien zit de club uit Bever wijk de 64 nederlaag nog dwars, zoodat, wanneer H.V.C met één der beide punten terugkomt, wijzeker tevreden mogen zijn. •E.D.O. krijfit een nieuwen aanval te doorstaan. Hercules komt bij haar op bezoek, de Utrechtsche club, die zich in korten tijd aardig naar boven gewerkt heeft en de vierde plaats bezet. Haar pensioen. Pleiter concludeerde tot niet- ontvankelijkverklaring subsidiair tot ongegrond verklaring van het beroep. Bij de replieken ontkende mr. van Urk, dat de burgemeester op den mor gen der evacuatie in bed was blijven liggen. Volgens pleiter was dat weer een praatje van den gemeente-secreta ris. Het Ambtenarengerecht zal in deze zaak op 3 Januari uitspraak doen. Uit Stads Resolutie boeken 1775(141) DE GROTE LAKEN FABRIEK. £INDELIJK zijn we ge arriveerd bij deze fa briek op het tegenwoordige Zuidsingel, waar nu staan kosterij, kerk en pastorie der Gertformecrde Kerk en waar over reeds meermalen is ge sproken o.a. in no. 107. Gro te verwachtingen waren erop gevestigd om de bewoners aan werk te helpen, zoals blijkt uit wat te lezen geeft de thans in Flehite berusten de gevelsteen van eerste steenlegging door jonkheer Gerard Leonard Maximiliaan Taets van Amerongen, ver moedelijk dc oudste zoon van den toenmaligen Schout of Hoofdofficier. Die steen is maar even anderhalve meter breed en een hoog, een baas van een gevelsteen.. De Magistraat had reeds- enige opleving, verwacht van de aloude Amersfonrtse draperie, toen ze de plaat selijke lakenwever Smit haar steun verleende. Smit deed zijn best. maar de afzet van het artikel wou niet vlotten. Zo liep ook dit op niets uit; Smit kwam terecht bij de Amsterdamse fahricqher Abraham Beaune. Daar zal hij gesproken hebben over de goede kans, die Amers foort bood, waar in die richting werkverschaffing werd gezocht. En zo kwam hij onze Stederaad het schrijven bin nen van den Amsterdammer Beaune, dat hij, uitgelokt door de situatie van de stad, genegen was op zekere con- duiten en onder enige voor rechten, vrijdommen en pri vileges, niet alleen een fa briek van lakenweverij maar ook van spinnen, verven, parsen en reden op te rich ten, dus van volledige laken bereiding. De kleine Raad van Schout, Burgemeester en, twee eerste Schepenen, eer ste Raden en secretaris, ging het gewichtige plan on derzoeken. Hef rapport sprak van de soliditeit van het ontwerp, dat bij reussite notabele avanlages voor de sobere gemeente zou bren gen. Toch werd zwarigheid gemaakt om zo uitgestrekte en kostbare fabriek alleen door het crediet en de avan ces van dc Staat te doen aanleggen en gaande hou den. Het was zorgelijk om in de tegenwoordige toestand zo importante som van f 300.000 ten laste van de stad te nemen en geheel door de fabriek te laten em ploy eren. Toen kwam Beaune met een tweede voorstel. Voor het nemen van een proef zou men kunnen volstaan met een som van f 30.000, door de stad onder behoorlijke cautie daartoe te schieten. Als de proef voldeed kon de f 300.000 komen. Ook dit concept was te bedenkelijk. Het slagen van de proef zei niets voor het slagen van het grote werk. Toch begreep men het be lang voor de stad. Allerlei vrijdommen en aanmoedi gingen wilde men geven maar de Stad moest zich houden buiten het delen in de voor- of nadelen der fa bricage. De penningen zou Beaune zich op andere wijze dienen te verschaffen. Deze wilde alle effort daartoe doen. De commissie verzocht ook de andere Raadsleden te laten uitzien om een etablissement voor deze fa briek aan te wijzen, terwijl de commissie verlenging van haar mandaat kreeg. Weer verzoeken en rap port. Dit laatste geeft een kijk op de uitgebreidheid van het plan. Het zou een fabriek worden als die van Engeland, Aken of Verviers met alle lakenbehandeling, waarvoor zich hier tot dus ver op zich zelf staande fabrieken bevonden. Het plan zou meer dan duizend personen van onderscheiden ouderdom en conditie aan een bestaan helpen. Onge raden bleef het echter het geld of het crediet der Stad erin te steken. In Holland zou Beaune wel aan het geld kunnen komen. Wel werden allerlei vrijdommen van be lastingen voorgesteld en het bewerken der Staten om hierin mee te gaan. Ook zou men de jaarlijkse huur van plaats en gebouwen op zich kunnen nemen. Beaune kwam weer met andere verzoeken. Vrij moest hij kunnen werken en niet gebonden zijn aan gilden en keuren. Ook zou hij twee directeuren willen aanstellen, die in samenwerking met het Stadsbestuur toezicht hielden over het welbesteden en aan leggen van de penningen, tot oprichting te negotieren, alsook het interest van de daarhjj belanghebbenden waar te nemen en te behar tigen. Zo zou men zich alge meen voor het plan ani meren. Het bfljkt dus, dat Beaune niet geslaagd was in Holland en hij nu langs de weg van openbare lening aan het geld trachtte te komen. Ook werd privilege gevraagd en exclusie van andere fabrieken. Het rapport der commissie bevat woorden van nuchter verstand. Erkend wordt, dat de ondervinding geleerd heeft, dat men zich vergeefs zou vleien de eertijds zo bloeiende lakenfabricage ge heel hersteld te zien, zolang er geen onvoorziene en op geen gronden te verwachten veranderingen gebeuren. Natuurlijk zal octrooi moeten verleend worden, maar dit mag de reeds be staande spinnerijen, verve rijen of andere wolfabrieken met belemmeren. Het los staan van het gil- dewezen is zeer verklaar baar. De poinctenboeken der gilden zijn niet gemaakt om meerdere zaken tegen te houden. Ook het benoemen der twee directeuren is aan vaardbaar, maar men dient goed te laten uitkomen, dat de Stad dirfdelijk noch in- directelijk garantie op zich neemt, voor de gelden, die in de zaak gestoken worden. Toch dient men praecautiën te gebruiken tot securiteit van de penningen door de fabriek te employeren en van de administratie. Zover zijn we. De ge schiedenis zal doen blijken, dat men zich niet van deze financiële deelname heeft kunnen onthouden. Natuurlijk hoort de lezer er later meer van. DE KERKKLOK van vorige maal heeft vals geluid gegeven. De Diaco niemensen van het Zuidsin gel zijn niet verhuisd naar het met-bestaande Rusthuis van Zon en Schild maar naar dat van de Lichtenberg. Een stommiteit, zo iets te schrijven. Als dat echter de grootste stommiteit van ons Teven was, waren we dubbel en dwars tevreden. HEUNKS. aanval is zeker zoo productief als die van E.D.O.. doch de verdediging van E.D.O. met spil Schijvenaar aan het hoofd, achten wij beter. Hercules kan hier een gelijk spel weghalen, hoewel de thuisclub in staat, moet zijn een klei ne overwinning te boeken. Dat Velox voor de tweede maal Watergraafsmeer klopt moeten wij in twijfel trekken, vooral nu de strijd in Amsterdam ge speeld wordt. Bij het begin der competitie verraste Volendam een ieder door de Spartaan in eigen huis één punt te ontnemen. Af gaande op dit resultaat moet de Volen damsche club, nu z^lj thuis speelt te gen de Amsterdammers, zeker beide punten achter houden. H.B.C. begint hoe langer hoe meer zich aan het spel van Kick Smit aan te passen, zoodat zij daarvan ook de resul taten plukt. De oud-internationaal moet, zoo lazen wij. de laatste weken in goe den vorm zijn. Het bezoekende Hilver sum kunnen wij slechts een geringe kans geven om ongeslagen Heemstede te verlaten. Het verschil tusschen H.F.C. en B-C.H. lijkt ons gering. Evenals op 8 September vernachten wij ook nu weer een verdeelinf der punten. Derde klasse MERSIF. BOYS sluit mogen het eerste gedeelte van haar program ma af met den wedstrijd tegen Zwa luwen Vooruit. Hoewel het krachts verschil tusschen beide ploegen zeer miniem is, zal o.i. het bezoek van de Utrechtsche .club haar toch op twee verliespunten komen te staan. Sopla. dat op Birkhoven speelt tegen Baarn heeft het wat moeilij ker dan de Amersf. Boys. Maar niet temin zitten in dit treffen winstkan sen voor de thuisclub. Baarn moge op de ranglijst vier plaatsen hooger geklasseerd staan dan de groen-wit/- ten, het verschil bedraagt slechts 2 punten. En een overwinning kunnen onze stadgenooten best gebruiken. Elinkwijk zal meer moeite met Z.N.C. hebben, dan men algemeen verwacht. dat de vorige week onverwacht van Z.N.C. verloor, krijgt de punten bij Fortitudo niet cadeau. De Culemborgiers voelen niets voor de laatste plaats en willen zoo spoedig mogelijk buiten de gevaarlijke zóne komen. De Utrechtena ren konden hier wel eens één der pun ten kwijt raken. Het zou een krachttoer zijn als B.V.C. Zeist, op eigen terrein klopte. Voorshands gelooven wij dit, niet omdat Zeist op Koeburg moeilijk to slaan is. Het zal wel in een gelijk spel eindigen.D onar achten wij sterker dan V.V.IJ., zoodat, het uitstapje naar Hil versum den IJsselsteinschen club wei nig zal opleveren. Vierde klasse E.A.C. schijnt een terrein te bezit ten, waarop de meeste clubs niet kunnen spelen. De vijf punten, wel ke de Utrechtenaren boekten, be haalden zij alle op eigen terrein. Zelfs 's-Graveland viel daar als slachtoffer. Quick is dus gewaar schuwd. want zij moet, tot behoud van haar kans. beslist winnen, Een gelijk spel zou het verlies van een kostbaar punt beteekenen. Amsvorde speelt, in de Domstad tegen Kampong. Op den Leusderweg wisten de zwart-witten een punt aan de Utrechtenaren te ontnemen, doch ditmaal zullen de Utrechtenaren wel beter oppassen en onze stadge nooten met, Teege handen de terug reis laten aanvaarden. S.E.C en 's-Graveland die resp thuis spelen tegen Actif en Olympia 1925 zul len weinig moeite hebben met, hun te genstandsters. Hun positie kunnen zij aanmerkelijk verbeteren. H.V.C. 2 ontvangt op haar terrein Z.N.C. 2. terwijl Amersf. Boys 2 in Zeist speelt tegen Zeist 2. HOCKEY LJ ET wed stri,jd program ma voor morgen biedt, dezen keer vele mogelijkheden. Allereerst is daar het bezoek van het eerste Gooische dames-elftal, dat de belangstelling vraagt, aangezien A.M.H.C. hier een weliswaar kleine, doch redelijke, kans heeft, het eerste winstpunt in deze competitie te bemachtigen. Het tweede dames-elftal ontvangt een haar onbekende ploeg, n.l. Pinokkio II (A'dam) voor de tweede ronde van den Amsterdam-beker. Wat de heeren-wedstrijden betreft, zoowel A.M.H.C. I als het derde elftal kun nen hun ontmoetingen tegen resp. Laren II en Voordaan III op Birk hoven winnen. Heeren II zal het te gen Kampong in Utrecht echter wel moeten afleggen. Het eerste heeren-elftal zal zich, ge zien de- fraaie vooruitzichten, die onze stadgenooten hebben, door de Larensche gasten zeker geen spaak in het wiel la- Gelieve alle berichten, deze rubriek be treffende, te adresseeren Poortstraat 3, Utrecht. 14 December 1940. PROÉLEEM No. 1351 van LAURENS BERGVELD te Utrecht m m m m m m 8 W- 'Wt m m m Zwart: 4, 5, 8—10, 12, 13, 18, 16, 19. Wit: 17, 21, 22, 24, 25, 27, 32, 37, 48, 44 en 50. Wit begint en wint. Oplossing van probleem no. 1350 van D. Douwes te Utrecht. Stand der schjjvens Zwart: 9, 10, 15, 17, 18, 21, 22, 25, 27, 28. Wit: 16, 24, 29, 80, 86—89, 41 en 48. Oplossing: Wit: 39—33, 36—31, 16X27. 83X4, 48—42 Zwart: 25X23, 27X29, 22X42, 42X33, 47x38 wit: 25—20, 4x43 en wint. zwart: 15X24. De verwikkelingen, ontstaan door het plaatsen van de schijf op 33, maken het wel noodzakelijk de gedwongen meerslagen van zwart goed te doorzien. Een goed geslaagd probleem. PARTIJSTANDEN Van den bekenden Utrecbtschen proble mist D. Douwes zjjn nog eenige leerzame partystanden in portefeuille, -waarvoor bijzondere aandacht gevraagd wordt. m m ül m m m Zwart: 3, 8, 10, 14, 16, 17, 18, 22, 24, 27 en 30. Wit: 26, 33, 38—41, 43—46, en 48. De lezer diene in deze stelling eens te be« studeeren wat hij voor wit zou spelen. Dus nu niet eerst verder lezen, doch zelf bezien. En dan zonder verplaatsing van stukken de verschillende varianten nagaan. Wit kan nu n.l., zeer sterk 4842! spelea. Hierna kan zwart één der verschillende drei gingen niet ontgaan. Wit dreigt n.l. 3329 of 3328 te laten volgen. Bovendien dreigt nog 3934. zwart 80X37 en wit 4ly23. Toch schijnt er voor zwart één zet te zijn, die schijf verlies lijkt te voorkomen, n.l. 18— 23. Evenwel vervolgt wit nu met: 1. 48—42! 2. 33—28 3. 39—34 4. 44—39 5. 40X9 6. 41X3 Hadt n dit alles doorzien? In een anderen stand: 18—23 23X32 (gedwongen)' 30x37 32X34 3X14 m m m n m m m m Mm M m Zwart: 9, 13, 15, 18, 19, 23, 26, 29 en 34. Wit: 22, 25, 27, 28, 32. 35, 42. 47 en 49. Wit is eveneens aan zet en verlokt zwart nu tot het doen van een foutzet. Wit speel de n.l. 4914 en zwart vervolgde met 3440. De lezer ga de verschillende varianten eens na, indien zwart niet vervolgd had met 84— 40, doch met 2631!!! Na 3440 volgde: 1. 49—44 2. 22—17 3. 17- 34—40 40X49 18X? 49X18 23x32 19 of 29X 4. 27—22 5. 35—30 6. 30—24 7. 25x1! Om van te smullen! CORRESPONDENTIE H. J. G. te Utrecht. Het deed ons ge noegen te vernemen, dat deze rubriek zoo met belangstelling wordt gevolgd. Dat da één als regel vlugger het probleem oplost vóór de anderen, ligt ongetwijfeld aan een zekeren aanleg. Tenminste als routine hier uitgeschakeld kan worden en dat moet wel, want u schrijft, dat allen geiyktydig be- gonnen zjjt met danjproblemen op te lossen. ten steken. Laren II schijnt iets aan kracht te hebben gewonnen, sinds zij van de roodwitten een nederlaag te slik ken kreeg, doch de laatsten zijn o.i toch wel zoo sterk, dat zij zich de meer deren zullen toonen. A.M.H.C. II echter geven wij in hun uitwedstrijd tegen de ongeslagen kampioen Kampong I geen schijn van kans, hoe kras dit ook moge klinken. Heeren III, dat Voordaan III (Maar tensdijk) ontvangt, kan met 6nel en open spel twee. winstpunten m A» wacht sleepen. Naar het resultaat van het treffen tusschen de beide eerste dames-ploegen van A.M.H.C. en de Gooische zijn wij evenwel het meest benieuwd. Zooals be kend, zijn de Amersfoortsche dames op eigen veld een zeer sterke tegenpartij en hoewel wij ons niet verhelen, dat het Gooi in feite in de eerste klasse thuis hoort en A.M.H.C. in de promotie klasse, toch is er morgen een kans. dat de gast vrouwen. voor het eerst in dit seizoen, een gelijk spel of. wat minder waar schijnlijk is. een kleine overwinning we ten te behalen. Moge dit dan geschieden! Voor den beker-wedstrijd A.M.H.C. TI— Pinokkio II durven wij ons niet aan voorspellingen wagen. Mogelijk, dat on ze stadgenooten voor een verrassing kunnen zorgen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6