Tot twee jaar veroordeeld wegens beleediging van Hitier Justitieele inval in bank te Amsterdam Verspreiding van geruchten Vader doodde zijn kind Valschheid in geschrifte uitgelokt? Textielkaart geldig tot 1 Februari Ambtenaren van keuringsdienst aangerand Stopzetting der werkverruiming Zwendel met obligaties? Een reclameraad? AGENT TILDE EEN BOM UIT HET WATER J Vervalsching van koffie- en theebonnen Geeft geen verkeerde bons! Inlichtingendienst Roode Kruis ,Is de koffie klaar?' 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 18 DECEMBER 1940 BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 1? Dec. Voor het Duitsché landgerecht heeft he den terechtgestaan de 43-jarige Haagsche koopman Ph P. Op 21 Augustus was beklaagde op de Hoefkade twee kennissen tegenge komen van wie een zekere Z. voor de Duitsche weermacht werkte. P. heeft toen, zooal* uit het getuigen verhoor bleek, tegen dezen belee- digende woorden gebruikt De aan gesprokene heeft daarop geant woord, dat hij geen ander werk kon krijgen en vroeg aan P. of deze hem aan werk kon helpen Waarop beklaagde zei: „Ga jij maar naar Hitier", daaraan een gro ve beleediging voor den Führer toe voegende. Beklaagde ontkende het hem te laste gelegde, beweerde dat hij op den bewus ten dag zelfs niet in den Haag was en zocht in de beschuldiging een uiting van wraak van den getuige Z.. wien hij vroeger een vrouw afhandig heeft ge maakt. De generaal staatsanwalt dr. Koblitz wees er in zijn requisitoir op, dat be klaagde zeer agressief i6 opgetreden en zonder eenige oorzaak met beleedigin- gen is aangevangen. Spr. noemde het een groote onbe schaamdheid. dat in deze tijden een jood beklaagde is Israëliet ande ren het verwijt durft te maken, dat zij voor de Duitsche weermacht werken. Daarom is het noodig. dat aan dergelij ke mensehen voor lantren tijd het zwij gen wordt opgelpgd. Daarbij komt dan nog de zeer ernstige beleediging van den Führer. welke de Duitschers niet ongestraft kunnen laten. In verband met den ernst van 't feit vorderde spre ker een gevangenisstraf van twee jaren. De rechter, do heer Joppich, kon zich met dezen ei6ch vereenigen, doch bracht bij het uitspreken van het vonnis vijf weken voorarrest in minde ring. Geruchten verspreid Vervolgens stond terecht de 17-jarige kantoorbediende O. F., die werkzaam is bij het hoofdbestuur der P.T.T. Deze was door een. van zijn collega's aange klaagd, wegens het verspreiden van ge ruchten. Deze collega had allerlei uitlatin gen van den beklaaede in een boek je genoteerd, doch wiet zich. daar hij bij het getuigenverhoor dit boek je niet mocht raadplegen, niet veel meer daarvan te herinneren. Aan beklaagde was te laste gelegd, dat hij op zijn afdeeling had verteld, dat in Duitschland de vlaggen halfstok hingen, omdat er een hooge autoriteit zou zijn gestorven, voorts dat 3000 Duit sche soldaten zelfmoord hadden ge pleegd en ten slotte, dat men ongenoo- de gasten er weer uit moest gooien. De beklaagde erkende alleen de uitla ting inzake het halfstok vlaggen. Hij verklaarde echter dit niet te hebben ge zegd met de bedoeling om beleedigend te zijn. Het praatje ging algemeen en hij wist niet. dat hij onwaarheid sprak. Staatsanwalt dr. Koblitz waar schuwde in zijn requisitoir ernstig tegen het verspreiden van lichtzin nige geruchten, zij bederven de stemming en brengen onrust. Aan de persoonlijke vrijheid van de Ne derlanders zijn uit den aard der zaak grenzen, wanneer het gaat om de belangen van Duitschland en daarbij dient men er ter dege re kening mede te houden, dat men een ander niet in zijn eer aantast. Mede met het oog op de jeugd van beklaagde en tevens omdat we hier niet met al te ernstige gevallen had den te doen, wilde spr. thans nog een milde 6traf vragen en wel twee weken gevangenisstraf met een geldboete van 30. De verdediger, mr. Wyckerheld Bis dom. wees er in de eerste plaats op, dat het hier niet gaat om beschimpingen of geruchten, welke beleedigend zijn voor de Duitsche weermacht, doch dat het slechts opbeteekenende praatjes waren die beklaagde ook weer van anderen had gehoord. Spr. wees voorts op de jeugd van beklaagde, die heden /.ijn achttienden verjaardag viert en wiens oordeel over het gebeuren nog niet vol doende is gevormd. Daarbij komt dat hij geenszins den opzet heeft gehad om onware praatjes rond te vertellen en hij is daarmede dan ook onmiddellijk, toep hem op het verkeerde daarvan werd gewezen, opgehouden. Rechter Joppich nam bij de motivee- ring van zijn vonnis aan. dat bij be klaagde geen opzet heeft voorgezeten terwijl tevens in aanmerking werd gt>- nomen, dat beklaagde nog jeugdig is en KRIJGT AMSTERDAM EEN GEDENKTEEKEN VOOR GEVALLENEN? AMSTERDAM. 17 Dec. - In de me morie van antwoord op het verslag der afdeelingen van den gemeenteraad over de begrooting voor 11W1 deelen B. en W den raad mede. dat het denkbeeld ter nagedachtenis der gevallenen een ma nument op te richten, bij het gemeente bestuur in overweging is. daarom den ernst van het verspreiden van onware geruchten nog niet ten vol le heeft kunnen beseffen. Spr. hoopte dat deze vervolging voor beklaagde en ook voor anderen in de toekomst eeu ernstige waarschuwing moge zijn, want in den vervolge kar niet meer mild worden opgetreden. Op grond van een en' ander werd be klaagde veroordeeld tot een geldboete van twintig gulden. Tenslotte stonden nog terecht twee ar beiders uit Best, van wie de één een ge vonden Nederlandsch pistool aan den ander had verkocht. Beide beklaagden werden veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf met aftrek van drie en een halve maani voorarrest. Wegens moord zes jaar ge vangenisstraf geëischt AMSTERDAM. 17 Dec. Vandaag is voor de rechtbank een tragische zaak behandeld. Een vader stond terecht, omdat hij zijn kind van vier maanden door verstikking opzette lijk zou hebben gedood. Het kind was in den nacht van 6 op 7 April j.l. overleden en het was aan de buren opgevallen, dat zij de kleine niet meer hoorden huilen. Herhaaldelijk hadden zij zich aan het gedrag van de ouders geërgerd, daar voor het kind zeer siecht werd gezorgd en het op epn ergerlijke manier werd verwaarloosd en ver vuilde Ook de voeding Pot, volgens de buren, die vandaag als getuigen gehoord wer den, te wenschen over De kinderwagen had het ouderpaar ree le verkocht. Pe man had verklaard, dat hij onschuldig was. Hij had het kind, dat lastig was en huilde, in de kussens gedrukt. Tot zijn schrik bleek het tengevolge hiervan overleden te zijn. De man was bij de behandeling van de zaak niet aanwezig. Een arts, die als deskundige werd gehoord, verklaarde, dat de dood door verstikking was inge treden. De officier van justitie, mr. Kleene, eischte wegens moord zes- jaar gevange nisstraf. De rechtbank zal over veer tien dagen uitspraak in deze zaak doen. DE GIFTEN, DIE DAGELIJKS BIJ DE WINTERHULP BINNENSTROOMEN 's-GRAVENHAGE. 18 December. Hedenavond van 18.45 tot 19.uur zal de heer J. U. Stuut, chef van de hoofd- afdeeling financiën der Winterhulp Ne derland, over beide zenders spreken over ..De giften, die dagelijks binnen stroomen". PAARDENMARKT TE OSS GAAT NIET DOOR OSS, 17 Dec. -r De burgemeester brengt ter kennis van belanghebbenden, dat de paardenmarkt welke op Donder dag, 19 December a s. te Oss zou. wor den gehouden, niet doorgaat. Jeugdig assuradeur hoort een iaar gevangenisstraf tegen zich eischen AMSTERDAM. 17 December. - Vandaag behandelde het gerechts hof. onder presidium van mr. Joh M. Jolles een houwzwendel. die zich »e Hilversum afspeelde Een ieugdie assuradeur uit de Gooische hoofdstad had zich in hon ger beroep te verantwoorden we- eens uitlokken van valschheid in ge schrifte. De man was door de rechtbank ver oordeeld tot een iaar gevangenisstraf Hij gebruikte hoogst zonderlinge mid delen om met succes zijn bemiddeling te verleenen bij de verkoop van een stuk bouwerond te Hilversum, waarop tien huizen zouden worden gebouwd Herhaaldelijk werd dan ook in de rechtzaal het woord .zwendel" gebruikt. 7iin misdrijf bestond hierin, dat hij. om den grond te verkoopen. iemand uitge lokt heeft om valsche koopcontracten van huizen te teekenen. Verdachte kwam regelmatig bij een Hilversumsehe familie aan huis en toen op zekeren dag de man niet thuis was. haalde hij de vrouw over met den naam van haar man een koopcontract 'e teekenen van viif huizen, voor een hedrag van ruim zestienduizend gulden. Later verbrandde hij dit contract en Met haar twee andere contracten teeke nen De huizen bestonden nog slechts op teekening en de assuradeur wist met de valsche contracten van een houwer geld los te krijgen voor een tip, n.l. den naam van den „kooper" van de huizen, via wien hij opdracht tot bouw hoopte te krijgen. Ook bij de pogingen om het terrein te ver koopen probeerde hij de valsche contracten te gebruiken. De vrouw, die als getuige werd ge hoord. verklaarde, dat verdachte haar geld had beloofd voor het zetten van de handteekening. Zij meende er geen kwaad mee te kunnen, temeer daar zij direct een contra lettre had gekregen zij hield vol, dat haar man niet thuis was toen zij de handteekening zette. De procureur-generaal mr. J. Versteeg eischte. op andere gronden, verdachte's veroordeeling tot 1 jaar gevangenisstraf. Mr. W. L. van der Meulen nleitte cle mentie. Arrest 31 December. Het vakblad „De Manufacturier' verneemt van officieele zijde, dat de punten van de thans geldige textielkaart, die vóór 1 Februari niet worden besteed, daarna niet meer kunnen worden gebruikt. Men mag dus aannemen, dat op 1 Februari een nieuwe textielkaart geldig wordt. Een vijftal, met knuppels ge wapende mannen, ging hen te lijf HILVERSUM. 17 December. In den afgeloopen nacht' omstreeks kwart voor twaalf zijn twee ambte naren van den Vleeschkeurings- dienst, die te Loosdrecht het vleesch van een frauduleus geslacht varken in beslag hadden genomen en dit naar Hilversum vervoerden, op den weg tusschen Hilversum en Loos drecht. door eenige mannen aange vallen. Er ontstond een vechtpartij, welke eindigde toen de gealarmeerde Hilver sumsehe politie ter plaatse verscheen en de aanranders wegvluchtten. De Hilversumsehe keurmeesters R. en De G. hadden gisteravond in Loosdrecht een frauduleus- geslacht varken opge spoord. Nadat proces-verbaal was opge maakt. keerden zij omstreeks halftwaalf terug naar Hilversum, het inheslagge- nomen vleesch meevoerend in een aan- hangwagentje achter een motorfiets. Op den Loosdrechtscheweg nabij de Hilversumsehe rioolwaterzuiveringsin stallatie. werden zij door een vijftal met knuppels gewapende mannen overval len. De ambtenaren verdedigden zich en een hevige vechtpartij ontstond. De be woner van een der nabijgelegen huizen hoorde het lawaai van de vechtpartij en alarmeerde de politie, die snel per mo tor ter plaatse verscheen, BH nadering der politie namen de aanvallers ijlinsrs de vlucht in de rich ting I.oosdrerht. Zij wisten allen in het nachtelijk duister te ontkomen, zonder evenwel iets van het vleesch bemachtigd te hebben. De beide ambtenaren hadden verschil lende verwondingen in den strijd opge- loopen. R. had o.m. een schop tegen dij been en onderlijf gekregen, zoodat hij op den grond lag en niet meer kon loo- pen. Hij werd per politiemotor naar zijn woning vervoerd. Het vleesch werd on der politietoezicht naar het abattoir te Hilversum overgebracht. De recherche heeft bij haar onderzoek verschillende kleedingstukken, welke de daders bij hun vlucht achterlieten, gevonden. In samenwerking met de Loosdrechtsche politie wordt het onderzoek naar de die ven voortgezet. Indien weersgesteldheid daartoe noopt Blijkens een mededeeling vanwege den rijksdienst voor de werkverruiming aan de gemeentebesturen zullen de werk zaamheden aan de werkverruimingsob jecten bij vorst, zwaren sneeuwval o? hoog water tijdelijk worden stopgezet, alsmede met het oog op het jaargetijde van 23 December tot en met 4 Januari 1941. De arbeiders, wier tewerkstelling door deze maatregelen onderbroken zal wor den, mogen, indien zij anders bij de werkverschaffing zouden hebben ge werkt. gedurende de perioden van stop zetting. voor zoover daardoor loonder ving over een geheele kalenderweek ontstaat, in de steunregeling worden op genomen, althans voor zoover zij ook voor het overige daarvoor in aanmer king komen. Wanneer de betrokken arbeiders door de stopzetting een gedeelte van een week loonderving ondervinden, mogen zij die week niet in de steunregeling opgeno men worden, doch dient hun wegens loonderving een vergqeding te worden toegekend, berekend naar 80 pet. van het basis-uurloon en een 48-urige werk week. Aan hen. die gedurende de week van 23 tot en met 28 December in de steun regeling opgenomen zullen worden, om dat zij anders bij de werkverruiming zouden hebben gewerkt, mag de gebrui kelijke Kerstbijslag, zooals die bij de steunverleening geldt, worden gegeven. AMSTERDAM, 17 December. De justitie heeft vandaag een inval ge daan bij de N.V. Hollandsche Crediet- en Obligatiebank, gevestigd in de P. C. Hooftstraat De inval werd gedaan door den substituut-officier mr. s'Jacob, den rechter-commissaris mr Langemeyer en inspecteur Dijkstra van de af deeling handelsrecherche van het hoofdbureau van politie. Het kantoor in de P. C. Hooftstraat was echter door de houders van de bank, die een familie zaak is. eigendom van de familie S reeds leeggehaald. De hoeken en beschei den waren ondergebracht in een gehuurd kamertje op een der Amsterdamsche grachten. Alle boeken en papieren zijn in beslag genomen en naar het hoofd bureau van politie vervoerd. De bank verkeerde sedert 1935 in liquidatie. In 1925. dus tien jaar voor de liqui datie werd aangevangen, gaf deze N.V. de zgn. 'Oranjekruis-obligatie- leening uit. Op de mantels van de stukken stond gedrukt „ten laste van en gegarandeerd door de N.V. Hollandsche Crediet- en Obligatie- bank". De stukken gaven 5 procent icnte. doch na het uitbreken van den oorlog is het uitbetalen van de rente «tnpgezet. zoogenaamd omdat zich zoovele obligatiehouders in Indië be vinden en men bij de bank van het standpunt uitging „gelijke monni ken. gelijke kappen" Het vermoeden bestond echter, dat de bank is- „leeggehaald". Voorts zal een onderzoek worden ingesteld naar de af betalingszaken welke deze bank pleeg de te behandelen. De stukken van de N.V. werden voor honderd gulden per stuk, ook op afbetaling, geleverd. Bo vendien gaf de bank premie-obligaties in groepen uit. waarbij o.a. de obliga ties Oranjekruis, een Congplot en een Belgische premie-obligatie, voor 180 gul den contant. De werkelijke waarde was veel minder, maar deze soorten premie obligaties konden ook op een tienjarig crediet worden gekocht voor niet minder dan driehonderd eulden. De koopers wa ren nog steeds bezig hun „koopje" dat misschien dertig gulden waard is, af te betalen. Justitie en politie zullen thans een uitvoerig onderzoek instellen om na te gaan. in hoeverre hier sprake is van zwendelpraktijken. Arrestaties zijn tot op heden nog niet in deze zaak gedaan. Mej. H. M. v. d. Mey wordt negentig jaar Zij was een der eerste vrou welijke studenten in Nederland LAREN (N.H.), 17 Dec. Zater- dag 21 Dec. a.s. zal mejuffrouw M. H. van der Mey negentig jaar worden. Mej. van der Mey was een van de eerste vrouwelijke 6tudenten in Nederland. Reeds in 1895 behaalde zij haar acte Duitsch en later nog enkele andere acten. In hetzelfde jaar werd zij benoemd tot leerares Duitsch te Goes. Zij werkte mede aan tal van letterkundige tijd schriften en ook aan het bekende week blad „De Amsterdammer". Voort* was zij redactrice buitenland van de „Mid- delburg6che Courant". Verder wa6 zij oprichtster van de vereeniging voor vrouwenkiesrecht en de vereeniging „Ons Hui6" te Amsterdam. Voor de vrouwenbeweging in Neder land heeft zij veel gedaan. Zij was o.a. hoofdredactrice van „Belang en recht". Sedert dertig jaren is zij te Laren (N.H.) oonachtig. Instelling overwogen AMSTERDAM, 17 Dec. Naar de Te legraaf verneemt worden op het oogen- blik tusschen de overheid en belangheb benden besprekingen gevoerd om bete re verhoudingen te verkrijgen in het re clamewezen. Overwogen wordt het in stellen van een reclameraad, recht streeks staande onder den secretaris-ge neraal van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, waarin verbruikers/adver teerders, vaklieden/reclameconsulenten, teekenaars, grafische kunstenaars, acquisiteurs e.d. en producenten/persor ganen vertegenwoordigd zullen zijn. De reclameraad zou drie afzonderlijke Kamers benoemen, welke elk voor zich een taak zouden hebben. Deze zou be staan uit: 1. het stellen van gedragslij nen voor de verschillende bij het recla mewezen betrokken groepen en overwe ging of tot wettelijke bescherming van een of ander praedicaat op dit gebied kan worden overgegaan; 2. reglementee ring van de verhoudingen op de arbeids markt, waaronder ook wordt hegrepen vaststelling van het aantal werkzame arbeidskrachten in het vak en 3. het stellen van eischen voor vakbekwaam heid en de opleiding van alle in het re clamevak werkzame personen. Deze ordening mag worden gezien als een phase in de ontwikkeling van het hedriifsleven in den zin van verordening 206/1940 van den Rijkscommissaris, waar in gezegd wordt: de secretaris-generaal van Handel, N. en S. vaardigt de voor schriften uit en treft de maatregelen, welke voor den ophouw van een zelf standige organisatie ter ontwikkeling van het bedrijfsleven noodig zijn. DOOR DE TRAM GEGREPEN GRONINGEN, 17 Dec. Vanavond is een 3S-j«rige man, die den rijweg wilde oversteken, op de Groote Markt door een fcram gegrepen. In zorgwekkenden toestand heeft men hem naar het acade misch ziekenhuis veroyerd, waar hij vanavond i* overleden. 's-GRAVENHAGF n^cemher -- Tijdens den hevigen storm op 6 De cember jl. kreeg de wachtcomman dant van het politiebureau aan den Gevers Deynootweg te Scheveningen bericht, dat er in de buurt van de pier een voorwerp in zee dreef, dat veel op een mijn leek. De agent van de Haagsche politie F. Bouman. die reeds vele laren te Scheveningen dienst doet en dus met de zee wel vertrouwd is. kreeg opdracht eens te gaan kij ken. Het zeewater stond tegen de muur van den boulevard aan en in derdaad zag de agent, toen hij een paar treden de strandtrap was afge gaan. een donker voorwerp drijven, op korten afstand van de muur. De storm zwiepte het projectiel in de ko kende zee heen en weer en dreigde het tegen de muur te gooien. De agent kon op het laatste moment het voor werp. dat een dieptebom bleek te zijn grijpen en met beide handen droeg hij de ongeveer 25 k.gzware en 70 c-M- lange bom naar boven, waar er een politiewacht bü werd geplaatst. Den volgenden ochtend is het gevaarlijke projectiel door Duitsche militairen naar elders vervoerd. Een woord van lof past hier onge twijfeld voor het moedige gedrag van agent Bouman. die getrouwd is en vier kinderen heeft. Vier personen zijn gearresteerd en hebben reeds een be kentenis afgelegd ZUTPHEN, 17 Dec. De Cen trale Crisiscontroledienst heeft in samenwerking met verschillende hoofden van distributiediensten te Weerselo en in de omgeving van deze plaats een uitgebreid complot aan het licht gebracht. Door middel van Oostindische inkt of door over- plakken met andere cijfers werden koffie- en theebonnen vervalscht. Deze werden bij voorkeur vlak voor het sluitingsuur aangeboden. De arge- looze winkeliers ondervonden bij het inwisselen van deze bonnen voor de nieuwe toewijzing groote moeilijkheden In verband rnet deze vervalsching zijn vier personen gearresteerd. Zij heb ben bekend en zijn ter beschikking van de justitie gesteld. Het is niet uitgesloten, dat er nog vervalechte bonnen in omloop zijn. Men zij derhalve op zijn hoede. Op nog niet geldige distributie bons mogen geen waren worden afgeleverd AMSTERDAM, 17 Dec. De algemee- ne bakkerij commissie te den Haag en de plaatselijke bakkerij commissie te Amsterdam, heide benoemd als lichamen van toezicht op de Ondernemersovereen komst voor het bakkersbedrijf te Am sterdam. doen hierbij een beroep op het publiek om medewerking bij het nale ven der distributie-bepalingen. In eenige gevallen is gebleken, dat bakkers, loopers of wederverkoopers nog niet geldige distributiebons bij de aflevering van brood hebben aangeno men. Deze bakkers doen iets, wat zeer gevaarlijk is, doch wat zij blijkbaar als een dienst aan het publiek beschou wen. Niet alleen bestaat de mogelijkheid dat zulk een niet geldige bon nooit gel dig zal worden verklaard, en dan krijgt de bakker op die bons geen bloem, maar op dit feit kan de straf volgen, dat de looper of wederverkooper uit het be drijf gestooten wordt en de zaak van dén hakker gesloten zal worden. Dat be- teekent dus broodeloosheid voor men- schen, op wier goede diensten het pu bliek een beroep doet. Bovendien stelt de kooper zich aan straf bloot. Al eenige malen is een koo per, die geen bonnen of ongeldige bon nen afgaf en daarop kocht, tot hooge boeten veroordeeld. Wij gelooven, dat geen klant, nog afgezien van het risico dat hijzelf loopt, zulk een straf voor zijn leverancier zal begeeren en doen dan ook een beroep op de huisvrouwen, om van hun hakker, looper of slijter dezen dienst niet te vragen, maar alleen op geldige bons brood te koopen. De bakkers loo pers en slijters zullen alleen op geldige bons afleveren. Ook burgers worden geholpen 's-GRAVENHAGE, 17 Dec. Niet alleen Nederlandsche militairen, maar ook burgers zijn verspreid over verschillende landen, terwijl de in het vaderland vertoevende fa milieleden sinds Mei 1940 geen be richt van hen mochten ontvangen. zoover landecnooten in den vreemde een vast adres hebben, zijn j in het algemeen bereikbaar, zoo niet over de gewone post dan toch met behulp van de bekende Roode Krüis-correspondentieformulieren. Van velen is het echter onmogelijk op wijze iets te vernemen. Dit cold in :ct bijzonder in de zomermaanden van dit jaar van de vele Nederlandsche uchtelingen in Frankrijk en thans ïog voor zeevarenden, of arbeiders, die engevolge van veelvuldige verplaatsin gen in het buitenland, hun families '•oncte kunnen houden. Om de bezwaren van dezen toestand zooveel mogelijk te ondervangen, heeft het hoofdbestuur van het Nederland sche Roode Kruis een bijzondere nfdee- ling, het z.g. inlichtingenbureau voor burgers in het leven geroepen, Mke gesteld is onder de leiding van E. M. van Berckel en thans gevestigd is Jan Pieterszn. Coenstraet 6 te 's-Gra- venhage (tel. 720790). Het is deze. afdee ling reeds gelukt met medewerking van Roode Kruis organisaties in het bui tenland, van de „Commissie tot repa- trieering van Nederlandsche vluchtelin gen in Frankrijk" te Breda, van de „Association de secours aux refugiés Neerlandais" te Parijs en van andere dergelijke instellingen, vele burgers op te sporen en berichten omtrent de ver blijfplaats en algemeenen toestand van dezen door te geven aan belanghebben den in Nederland. Ook gebeurt het. dat deze afdeeling inlichtingen moet inwinnen omtrent in Nederland woonachtige burgers, waar naar geinformeerd wordt door relaties in het buitenland en waarvan hier te 'ande evenmin een vast adres bekend is. Dit, is bijv. het geval geweest met be woners van Rotterdam, omtrent wier 'ot in het buitenland levende familie-le den in begrijpelijke ongerustheid ver- keeren. 'Het Roode Kruis wordt bij de ze taak geholpen door de verschillende gemeenten, waarvan de bevolkingsre-» gister* over het algemeen zoo goed zijn georganiseerd, dat alle gewenschte ge gevens zakelijk en 6nel verstrekt kun nen worden. Op deze wijze tracht het Nederland sche Roode Kruis ook ten aanzien van vermiste burgers in den vreemde, hulp te bieden. Gastvrijheid duur betaald! 's-GRAVENHAGE, 17 December. Een heer, woonachtig ergens in den Haag, was Maandagmiddag al leen thuis. Het koude weer trok hem niet erg aan om een wandeling te maken, doch in een fauteuil bij de warme kachel gezeten verveelde hij zich toch ook. Maar zie, er zou afwis seling komen in deze eenzaamheid. Er werd n.l. gebeld ,de heer des hui zes deed open en daar stonden twee lieftallige dames op de stoep. Oogen- schijnlijk leken het moeder en doch ter te zijn. die koopwaar aan den man trachtten te brengen. De eenzame, thuisblijver zeide echter niets noodig te hebben, waarop een van de dames vroeg of de koffie misschien klaar was. De heer die blijkbaar zin voor vrouwelijk schoon bezat en zoo als gezegd zich verveelde, noodigde de beide vrouwen in de warme huiska mer en inderdaad deed men zich even lafer te goed aan dampende koffie. De conversatie vlotte uitstekend en daar bij zeide de oudste van het tweetal, zoo goed de toekomst te kunnen voorspellen uit de lijnen van de hand. De gastheer onderwierp zich aan een voorspelling, waarbij de vrouw-, zeide, dat hij zijn portemonnaie moest nemen en één cent in het voorste vakje moest deponeeren. Aldus geschiedde. Hierop wikkelde de dame de portemonnaie in een stuk pa pier, waarna zij, na met het voorwerp eenige -manipulaties te hebben uitge voerd. hem weer aan den eigenaar te ruggaf. met de mededeeling: „Nu moet u er de eerste negen dagen niet meer in kijken". De heer, die door het geheim zinnige gedoe kennelijk onder den in druk was gekomen, beloofde zulks, waar op de conversatie werd voortgezet. Na een half uurtje besloten de gasten weer eens op te stappen, waarna de heer des huizes, weer in de eenzaamheid alleen gelaten, toch besloot zijn portemonnaie eens aan een nadere beschouwing te onderwerpen. Hoe groot was echter de desillusie, toen bij het openen bleek, dat een briefje van 10.spoorloos was verdwenen. Alleen de cent in het voor ste vakje was nog in de portemonnaie achtergeblevende gastvrije heer had met handige bedriegsters te doen gehad. GOEDKEURING VAN WERKVER SCHAFFINGSOBJECTEN 's-GRAVENHAGE, 17 December. De waarnemend secretaris-generaal, wnd. hoofd van het departement van sociale zaken heeft de directie van den rijks dienst voor de werkverruiming gemach tigd, van zijnentwege: a. werkverschaffingsobjecten goed te keuren; b. tijdvakken vast te stellen in over leg met het rijksarbeidsbureau, waarin de gelegenheid tot werkverschaffing is opengesteld; c. voor de sub. a. bedoelde werkver schaffingsobjecten de bedragen vast te stellen, welke geacht kunnen worden in het belang van de werkverschaffing te zijn uitgegeven.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6