Twee Nederlanders ter dood veroordeeld Italië herdenkt het Sir Walter Citrine vraagt onverwijlde levering van vliegtuigen door de V.St. offer van trouwringen DE EEMLANDER Donderdag 19 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 148 Duitschland en Frankrijk Roosevelts plan inzake steun aan Engeland r r\ EXTRA VLEESCH VOOR ZIEKEN WEGENS ERNSTIG GEVAL VAN SABOTAGE Verjaardag van den „dag van het vertrouwen" Kennisgeving van den W eermachtsbeveihebber De Elzas weer Duitsch NIEUWE KOFFIE- EN THEE-BON De bomaanval op Bazel AMERSFOORTSCH DAGBLAD ABONNEMENTSPRIJS per 3 maanden voor Amersfoort 1.95: per maand 0.65; per week I 0 15 Binnenland tranco per post per 3 maanden 285. Afzonderlijke nummers f 0.05 POSTREKENING 47910 TELEFOON INTERC. 4620 PRIJS DER AOVtRïtilïlEN van 4reÊe,®f1,05 met >nbeè"P vaa een bewijsnummer, elke regel meer f 0.25. Liefdadigheids-advertentiën voor de helft van den prijs. - Kleine Advertentiên „KEITJES" bij vooruitbetaling 15 regels 50 cent, elke regel meer 10 cent, driemaal plaatsen f 1.Bewijsnummer extra f 0.05 BERLIJN. 19 Dec. (V.P.B.) Ook giste- ren was nog niet bekend, welk stand punt Duitschland inneemt ten aanzien van de politieke gebeurtenissen in Frankrijk. De Duitsche gezant Abetz heeft, zooals békend. Dinsdag te Vichy met de toonaangevende persoonlijkhe den van de Fransche regeering bespre kineen gevoerd, waarna hij weer naar Parijs is vertrokken. Officieele medp deelingen over het verloop en het re sulfaat van dit Duitsch—Fransche con tact zijn echter te Berlijn nog niet ge daan. Een meeningsü.ting zal te Berlijn zonder twijfel wórden uitgesteld, tol dat de gezant verslag uitgebracht heeft daar men van hem een toelichting op. de Fransche gebeurtenissen en de be teekenis daarvan voor de Fransrh- Duitsche betrekkingen verwacht. Op grond van dezelfde overweging laat ook de DuitSche pers de aangelegenheid voorloopig nog huiten beschouwing. Ter uitvoering van een besluit van den ministerraad heeft do algemeen? gedelegeerde der Fransche regeering in het bezette gebied, generaal Fornel de la Laurencïn zijn functie overgedragen aan den Franschen amhassadeur Fer nand de Brinón. dip door maarschalk Pétain in deze functie is henoemd. Naar uit Vichv wordt gemeld, is de toestand van Flandin zooveel verbe» terd, dat de minister binnen enkele da gen zijn werkzaamheden waarschijnlijk zal kunnen hervatten. Het Nederlandsch Symphonie Orkest onder leiding van Mr. Harm Smedes, geeft op Zaterdag tl December a.s. des avonds 8 uur in de Concertzaal „De Valk" een concert, met mede werking van het Ballet XANDA STRADOWSKA onder auspiciën van VREUGDE EN ARBEID" werkge meenschap van het N. V. V. ToejranRskaartcn h f 0.35 per persoon verkrijgbaar bij de volgende adressen: J. W. Polder. Oude Socsterweg 21 EI. Kroon. Utrechtschewcg 65 h H. G. Huslagc, Zonnobloemstraat 8 H. Fremouw. Soesterweg 142 8. van der Veen, Ampèrestraat 18 3. H. Cornelissen. Methorststraat 27 Het Volksgebouw. Snouckaertlaan 11. NEW YORK, 19 Dec. (D.N.B.) De voorzitter van de Engelsche Trade Unions, Sir Walter Citrine, heeft in een rede voor de „Foreign Affairs Council en de „English Speaking Union" een pleidooi gehou den voor de onverwijlde levering van Amerikaansche bommenwerpers en andere vliegtuigen. Voorts verklaarde hij, dat de groote afstand het de Britsche luchtmacht niet mogelijk maakt, de Duitsche aan vallen op Engeland op dezelfde wijze te vergelden. Citrine waar schuwde zijn hoorders te meenen, dat men de Amerikaansche produc tiecapaciteit in een oorlogseconomie kan omzetten en tevens een normalen handel drijven kan. Engeland en Amerika kunnen dit niet. Dat kan Hitier wel. \7OLGENS den correspondent te Was- v hington van de New York Sun, Adams, is met betrekking tot het nieu we voorstel van president Roosevelt aangaande steun verleening aan Enge land te Washington een gerucht in om loop, volgens hetwelk Engeland zonder alle hulp van de Vereenigde Staten niet langer dan drie maanden zou kunnen standhouden. 1-Iet is, aldus meent Adams, mogelijk, dat dit bericht „gedra matiseerd" is om den steun van de Amerikaansche openbare meening voor- het nieuwste voorstel van Roosevelt te winnen. Vast staat echter, dat er onder de best gein formeerde ambtenaren te Washington geen twijfel over bestaat, dat de situatie van Engeland uiterst vertwijfeld is geworden De regeering der V.S is bereid. Engeland alles te leveren, wat dit voor den striid tegen de totalitaire mogendheden noodig heeft. De Amerikaansche vlag en de Amerikaansche staatsburgers zullen echter buiten den oorlog worden gehou den. De belastingbetalers in de V.S. zouden een onbegrensd deel van de En gelsche lasten op eigpn schouders moe ten nemen. In de overige berichten uit Washing ton wordt er in het bijzonder op gewe zen, dat Engeland dringend schpp-m noodig heeft. De New York Post schrijft ten aanzien van het plan-Ronsevelt. dat het van minrler helane is. of men En geland oorlogsmaterieel schenkt of leent. De hoofdzaak is epn voldoendp productie der V.S om te hereiken, dat Engeland met dollars kan koopen. die de Vereenigde Staten het geven De New York Sun noemt tiet voorstel van Rooseyolt npn nrnefl->allon Hef uit leenen van onrlnesmaterieel zou dp hoe veelheid, die de Vereenigde Staten tei beschikking van F.nepland zonden kun nen stellen, niet vergrooten. Het wer keliike nrohlepm van het oogen^lik is de achterstand in de nroductie van vliegtu'gpn en ander oorlogsmateriaal In de New York World Telpgram schrijft ppnnvem dat in de V.S. de mee nine heprseht. dat het hinnenlandschc front van Fn™eland zwakker wordt, hoe lancer d° oorlog duurt. Tn dit onzicht is hef pessimisme in de V.S de laatste weken aenzienliik toegenomen Nog nes sim'sHsrher denk' men over de moge liikhe'd v»p een Rritsrhe overwinning of van herovering van Europa door En—'eed De Federal Shipping Board heeft be kend gemaakt, dat Woensdag zestien Amerikaansche vrachtschepen aan Brit sche opkoopers te New York verkocht zijn. De gezamenlijke tonnage van de verkochte schepen bedraagt. 147.526 ton. De verkoopprijs bedraagt 3.3 millioen dollar. Daarmede is het totale aantal van de Amerikaansche vrachtschepen, welke de Federal Shipping Board den laatsten tijd aan Britsche opkoopers heeft afgestaan, gestegen tot 35 stuks. Generaal Franco inspecteert de eerewacht ter gelegenheid der zitting van den Spaanschen nationalen raad bij de uitvaardiging der wet op de corporaties (Foto Holland-Atlantic) Regeling met ingang van 21 December a.s. 's-GRAVENHAGE. 19 Dec. De secretaris-generaal van het departe ment van landbouw en visscherii maakt bekenddat een speciale regeling is getroffen ten behoeve van diegenen, die op medische gronden extra vleesch behoeven. Bovenbedoelde personen kunnen bij de plaatselijke distributie diensten met ingang van 21 December 1940 een verklaring ontvangen op grond waarvan zii bii de verstrekking van vleesch een zekeren voorrang ge nieten. Ter voorkoming van misverstand wordt er nadrukkelijk op gewezen, dat bovengenoemde verklaringen door de distributiediensten uitsluitend uit gereikt worden aan hen. die ingevolge een gecontroleerde medische verklaring in aanmerking komen voor extra rant soenen vleesch. VA ROME, 19 Dec. (Stefani). In'geheel Italië is gisteren de vijfde verjaardag van de „Fede" herdacht. „Fede" hetee kent zoowel „vertrouwen" als „trouw ring". Dez.e dag is zoo genoemd, omdat vijf jaar geleden de Italiaansche vrou wen op het voorbeeld van de koningin haar gouden trouwringen voor het va derland offerden en op die wijze uiting gaven aan haar vertrouwen in de over winning der legioenen, welke in Afrika streden om de natie haar plaats in d» zon tp verzekeren In alle steden zijn gisteren vaderland sche plechtigheden en hetoogingen van solidariteit met de strijdenden gehou den. Tp Rome hepft hei bestuur van de vereenigine van oudstrijders een krans op het eraf van den onhekenden soldaat ■miegd Ook de leidsters der vrouwelijke fasci hebben een krans eelegd De diplomatieke redacteur van Ste fani schrijft: Dp Italiaansche oudstrii dprs en oorlogsverminkten hebhen in een hijpenkomst te Rome eehouden ter gelegenheid van den vijfden veriaardne van dpn .dag van vertrouwen" nog maals uiting eegeven aan het verlan gen. dat hpi gpheple Italiannsche volk gemeen hpeft om den oorlog voort te zetten tot dp definitieve overwinning on Engeland Hpf volk aan hPt hinnenlandsrhe front en de soldaten, die heldhaftig on de verschillende overzeesche fronten strijden, geven aldus de duidelijkste tegenspraak van de leugens der Brit- sche propaganda. Men kan zelfs zeggen, dat de Italiaansche strijdgeest vastbera dener is dan ooit en de Britsche leugens hebben hem slechts aangewakkerd. Deze onverbiddelijke vastbeslotenheid van Italië vindt zijn oorzaak in het feit, dat Italië zijn militaire strijdkrachten vrij wel intact heeft weten te houden, ter wijl Engeland weet. dat zijn reserves en zijn mogelijkheden tot het bieden van tegenstand met den dag minder worden. Het is daarom grotesk, dat de Britsche bewindslieden hopen, dat de strijdlust van Italië op de een of andere wijze zal worden geknakt. Om te kunnen voortbestaan heeft Engeland reeds zijn vloot- en vliegtuig- bases aan de overzijde van den Atlan- tischen- Oceaan moeten afstaan. Thans begint het zijn kunstvoorwerpen aan den man te brengen. Dit zijn teekenen van een fataal verval. Intusschen doen I.loyd George en andere Britsche per soonlijkliPdon wanhopige beroepen op den landbouw. Dit alles wijst op de zorgwekkende schaarschte aan levens middelen en op het spookbeeld van den hongersnood Her Italiaansche volk. dat vastheslo ten is. geen krachten te sparen, en dat volkomen zeker is van zijn voedselbron nen. kan met rustige vastberadenheid de slotfaze afwaehten wanneer tegen den grooten vijand, die. naar zelfs Llovd Georee toegeeft, alle verantwoordelijk heid voor den oorloe draagt, de heslis sende slag zal worden geleverd. Binnen het kader van de groote na tionale feestelijkheden ter gelegenheid van den vijfden veriaardne van den .dag der trouwringen" heeft de minis ter van landbouw. Tasslnari. in de streek van Palermo een van de acht 's-GRAVENHAGE, 19 December. TK heb mij herhaaldelijk genoodzaakt gezien, in mededeelin- gen aan de bevolking van het bezette Nederlandsche gebied er nadrukkelijk op te wijzen, dat voor het plegen van sabotage tegen de Duitsche weermacht en haar oorlogsvoering de zwaarste straffen moeten worden opgelegd. Ondanks deze nadrukkelijke waarschuwingen en vermaningen heeft een zwaar geval van saootage plaats gehad. Er werden door onverantwoordelijke lieden kabels van de Duitsche weermacht op belangrijke plaat sen meermalen stukgesneden. De beide daders hebben hiermede ook hun eigen volk groote schade berokkend, omdat zij de ver dediging tegen binnen vliegende vijandelijke vliegtuigen hebben bemoeilijkt. Zij zijn gearresteerd en door een Duitsch militair gerechtshof ter dood veroordeeld. Het oordeel is bevestigd en dus rechtsgeldig geworden. De executie is voorloopig uitgesteld totdat over het door de veroordeelden ingediend verzoek om gratie is beslist. De weermachtbevelhebber in Nederland FR. CHRISTIANSEN, Generaal der Vliegers. Wijziging in bestuur van Mexico's spoorwegen MEXICO, 19 Dec. (D.N.B.) Bij be sluit van den nieuwen president, gene raal Camacho, zal het onder de régee- ring-Cardenas ingevoerde bestuur van de Mexicaansche spoorwegen door de arbeiders thans ophouden te bestaan. In plaats van den uit arh riders gerecru- teerden raad van beheer zal deze raad voortaan door vier regeeringsvertegen- woordigers en drie vertegenwoordigers uit de arbeiders gevormd worden, waar bij de president van de republiek zich het recht voorbehoud!, den directeur- generaal van de onderneming aan te stellen. Een dienovereenkomstig wets ontwerp zal binnenkort aan de Kamer worden voorgelegd. Reeds tiidens de re geering van president C.irdenas werd een reorganisatie van de Mexicaansche spoorwegen noodzakelijk geacht wegens het voortdurende tekort van de onder neming en het steeds toenemend aantal ongelukken, die deels werden toege schreven aan het verkeerde beleid van den raad van beheer. nieuwe nederzettingen ingewijd, die reeds een iaar na de aankondiging van den Duce betreffende de verdeeling van het Siciliaansche grootgrondbezit ont staan zijn. STRAATSBURG. 19 Dec. (D.N.B.). Gisteren is door rijksminister dr. Lanv mers in zijn kwaliteit van leider van den rijkshond van Duitsche hestuurs- acadexnies de nieuwe bestuursacademie te Straatsburg plechtig geopend. Dr. Lammers ging in zijn rede op den strijd van den Elzas in de laatste, eeuwen na den dertigjarigen oorlog in en verklaar de. dat de Elzas ondanks alle in tegen gestelde richting ondernomen pogingen van Frankrijk zijn Duitschen aard. zijn cultuur en vooral zijn Duitsche taal heeft behouden De oude Duitsche F.l zas is nu herwonnen en het gaat er thans om ook de menschen weer inner lijk voor het Groot-Puitsche Rijk te win nen. Spreker gaf in zijn rede ook uit drukking aan de zekerheid van het Duitsche volk. dat de opgedrongen noodlotsstrijd zal eindigen met een vol ledige Duitsche overwinning. De leiding van de nieuwe Strnntshurcsehe he- stuursaeademie zal berusten hij den Ba densehen minister Pflaumcr. AMERIKAANSCH LEGERVLIEGTUIG VERONGELUKT NEW YORK. 19 Dcc f D.N.B.) In Marchfield (California) is een Arneri- kaansch homhirdementsvliegtuig neer gestort, waarbij de zes inzittenden om het leven kwamen. Nummer 18 aangewezen 's-GRAVENHAGE, 19 Dec. De secretaris-generaal van het de partement van Landbouw en Vis- scherij maakt bekend, dat gedu rende het tijdvak van Zaterdag 21 December tot en met Vrijdag 31 Januari a.s. de met „18*' genum merde bon van het algemeen dis tributiebonboekje recht geeft op het koopen van 250 gram koffie of 75 gram thee. BERN. 19 Dcc. (Stofani) Alle Zwit- sersche bladen schrijven, dat de eventu- eele betuigingen van leedwezen en de schadevergoeding van Londen in geen geval voldoende zullen zijn om een einde te maken aan de verontwaardi ging in het land. Zij stellen vast, dat het altijd en alleen de Britsche lucht macht is. die de neutraliteit van Zwit serland schendt en dood en verderf zaait. Naar nog bekend wordt heeft men na den Engelschen luchtaanval op Bazel en omgeving vastgesteld, dat te Binningen 53 kleine brandbommen zijn ingeslagen, achtkantige magnesium bommen met een middellijn van 4 tot 5 centimeter. 1-Iet opruimingswerk duurt voort. Te Gcnève heeft de politie 25 jonge lieden gearresteerd, die voor het Brit sche consulaat trachtten te demonstree- ren tegen het bombardement op Bazel. Zij werden naar het hoofdbureau van politie gebracht en na verhoor op vrije voeten gesteld. HERINNERING AAN DEN 9EN APRIL IN DENEMARKEN KOPENHAGEN, 19 Dcc. (D.N.B.) Het ministerie van oorlog heeft den fa milieleden van de op 9 April gesneuT el- de leden van het Deenschè leger en van de Deensche grensgendarmerie een her inneringsmedaille doen toekomen. Dé medaille, die in zilver is uitgevoerd, vertoont aan de voorzijde het beeid van den koning, en op de keerzijde den da tum van 9 April 1940. Men zal zich her inneren. dat in het gevecht op den och tend van 9 April dertien soldaten en drie grensgendarmen gevallen zijn. DE VALERA IN ZIEKENHUIS OPGENOMEN BERLIJN, 19 Dec. Reuter meldt, dat de Valera, do minister-president van Eire, in een ziekenhuis te Dublin is opgenomen, waar hij een lichte oog operatie heeft moeten ondergaan. DE VERDUISTERING I Vandaag gaat de zon om 17.27 uur 1 onder. o Op Vrijdag: Zon op 9.48 uur; onder 17.27 uur. X Maan op 0.21onder 12.52 d.a.v. GOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOOG

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1