Kerstboodschappen Hitier bij de soldaten Paus Pius XII hoopt op een rechtvaardigen vrede OPA BOL VAN DEN IJZEREN KNOL Geen gevechtsacties tijdens de Kerstdagen .Jmdw STAATSLIEDEN ZENDEN HUN DE WERELD IN IUROL tegen jeuk en zwelling Amerikaansche hulp aan Engeland Kersttoespraak tot de Kardinalen Het Italiaansche weermachts bericht TROONREDE VAN Japansche Keizer Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 GOERING hoopt dat deze Kerstmis een feest van vrede en overwinning zal zijn DF. Fuehrer en opperste bevel hebber der weermacht bracht de tweede oorlogskerstmis, even als* verleden jaar, door bij zijn soldaten er frontarbeiders in het Westen. Do plaatsvervanger van don Fuehrer rijksminister Rudolf Hess. heeft op het tweede oorloos- Kerst feest een radio rede Behouden toi de Duifsehers in bin tien- en huitpnland en tot de soldaten van de drie deelen der weermacht. Kerstrede van Goering De opperbevelhebber van het lucht- wapen. Rijksmaarschalk Goering, heeft In een Kerstgroet zijn dank gebracht aan het lucht wapen voor rijn moedig optreden. Gemeenschappelijk handelen schept eon kameraadschap, die op peen enkele wijze vernietigd kan worden. Gncrinp paf uitdrukking aan de hoop. dat deze Kerstmis weer pen feest van den vrede en voor Duïtsehland een feest van de gfoote overwinning zal zijn. De Rijksminister van propaganda, dr. Goebbels, en zijn vrouw hebben in de zalen van het ministerie ook dit jaar weer voor talrijke door de na tionaa I-socialistische Volkswohl- farht verzorgde moeder en kinderen een Kerstuitdepling gehouden. De minister heeft daarbij een toespraak gehouden. Von Brauchitsch aan de Kanaalkust DE opperbevelhebber van het Duit sche Ipper. peneraal-veldmaarschalk Von Brauchitsch. heeft Kerstavond aan het front doorgebracht, en aan de Ka naalkust binnen het bestek van het Kerstfeest, van ^een batterij vèrdragend geschut een radiorede tot de Duitsche soldaten gehouden. Von Brauchitsch wees er in zijn inlei 'ding op, dat hij het vorige Kerstfeest harl doorgebracht bij de Duitsche solda ten voor de Maginoflinie, die Frankrijk moest beschermen, maar dat niet kon. Dit Kerstfeest bracht hij door aan den zenmuur. die Engeland ook slechts zoo lang zal beschermen als dat Duitsch land schikt. Alle tegenstanders van Duitschland op het vasteland zijn verbrijzeld. Enge land heeft geen cnntinentalen degen meer fpr beschikking. Dus hebben wij nop slechts één taak te volbrengen, nl. dezen laafsten en verbitterd-sten tegen stander nepr te slaan en daarmee den vrede te veroveren. Het gaat thans om het dopf van dezen oorlop- de eenzijdige heerschappij van Engeland te breken, voorgoed een einde te maken aan dpn druk en de voortdurende onrust, die Fngeland steeds weer teweeggebracht heeft en zondnende te geraken tot een natuurlijke reorganisatie van Europa en tof den vrede. Tot sint paf de opperhevelhebher uiting aan zijn overtuiging, dat de oor log rppds zoo goed als gewonnen is en dat de Fuehrer hem zoo zal beëindigen als het Duitsche volk voor de veiligheid van ziin toekomst noodig heeft. BERI.TTN'. 25 Dec (D.N.B.). Aan alle leden der marine van het Groot Duitsche Rijk heeft grontadmiraal Rae- der prn Kersthoodsehap gpricht. waarin hij uitdrukking geeft aan ziin dank vnnr de successen en de slagvaardigheid van de marine. Boodschap van Victor Emanuel 'PF.R gelegenheid van het Kerstfeest heeft de koning-keizer de volgen de boodschap gericht tot de strijders te land. ter zee en in de lucht: .Strijders te land. ter zee en in de lucht. Op dezen heiligen dag gaan mijn gedachten cn erkentelijkheid meer dan ooit uit naar U naar V allen. die. den na roep beantwoordend van het vaderland gestreden hebt cn zult striiden te land. ter zee en in de luchtOp dezen dag wensch ik. dat U namens mii een harteliik woord van genegenheid en hulde bereikt Gif staat tegenover een vijand, die over alle modernste offensieve middelen be schikt. Maar re zult weten te bewijzen dat geen enkele hinderpaal en geen en kele moeilijkheid den roemvollen op- marsch van ons Italië kunnen remmen. Strijders te land. ter zee en in de lucht: Het gehcrle volk dat met mii in II de ze kerheid ziet van ziin mee^t stralende toe komst, is vereenigd in de-meest oprechte wenschen voor uw familieleden". Kerstmis 1940. C.et. VICTOR F.MANUF.L Kerstboodschap- van Pétain Het Fransche staatshoofd heeft een Kerstboodschap tot het Fransche volk gericht, waarin hij zei: „Verfgeet niet. dat het Kerstmis is. de nacht dier hoop. Een nieuw Frankrijk is geboren1,. Dit Frank rijk is voortgekomen uit uw beproevin gen. de. roerselen van uw consciëntie en uw offers Gij zult het verstaan, van dit Frankrijk een mooi land te nnakon. Hebt vertrouwen, hpht nieuwen rt.noed. Doet een gelofte met alle krachten aan deze ROOSEVELT hoopt op een betere wereld, waaraan de Amerikanen willen deelnemen wederoprichting mede te werken, opdat uw kinderen weder een blii Kerstfeest kunnen vieren. Schaart U om mij voor dit Frankrijk. Een nieuw, gezond Frank- /ijk groeit op en wordt steeds sterker, Weldra zult ffii de ster zien die uw lot '.al leiden." Kerstfeest in Boekarest In tegenwoordigheid van Koning Michael en Koningin-Moeder Helena, is in het Roemeenschen minister-presidium een Kerstfeest der regeering gehouden, waartoe generaal Antonescu zijn naaste medewerkers had uitgenoodigd. Alle ledpn der regeering, alsmede de Duit sche en Italiaansche gezant en de chef van de Duitsche weermachtsmissie, ge neraal Hansen, namen aan het feest deel. Boodschap van Roosevelt PRESIDENT ROOSEVELT heeft een Kerstboodschap ge richt tot het Amerikaansche volk. waarin hij verklaart, dat de meer derheid der volken de hoop op de vorming van een betere wereld nog niet heeft opgegeven. Ook de Amerikanen zouden willen deel nemen aan de oprichting van deze betere wereld, en we! langs vreed- zamen weg. Tenslotte zeide presi dent Roosevelt, dat de bevolking der Vereenigde Staten het Kerst feest van dit jaar tot een vreugde feest voor de kinderen moest ma ken, aangezien het voor volwasse nen geen vreugdefeest kan zijn. KOUDEGOLF IN SPANJE MADRID. 26 Dec. (D.N.B.). Geheel Spanje is met Kers't.mis door een geduch te koude golf geteisterd. Te Avila, Cor doba, Teruel. in de Sierra Nevada en het Cantahrisch gebergte zijn temperaturen van 10 tot 15 graden onder nul gemeten. Te Madrid vroor het eersten Kerstdag twee graden. Winterhanden Wintervoeten. JyVinterooren Doos 30 en 60 et Bi) Apothekers en Drogisten. „Spoedige hulp van het grootste belang", zegt Purviss Geen troepen naar Engeland WASHINGTON, 26 December (D.N.B.). De leider der Engel- sche inkoopcommissie, Purvis, heeft een langdurig onderhoud ge had met den minister van Finan ciën, Morgenthau. Tegenover de pers verklaarde hij daarna, dat een bespoediging van de Amerikaan sche hulpverleening aan Engeland in de volgende 60 tot 90 dagen van het grootste belang is. Op een vraag, hoe dit moest worden uit gelegd, zeide Purvis, dat hij daar mede het belang heeft willen aan geven van de Amerikaansche hulp voor de strategische voortzetting van den oorlog, maar niet de mo gelijkheid eener ineenstorting van Groot-Brittannië. Geen troepen naar Engeland De voorzitter van de commis sie voor hulpverleening aan En geland, heeft aan een correspondent van Scripps-Howard verklaard, dat de Vereenigde Staten geen troepen naar Engeland zullen sturen, daar men ze niet bewapenen, niet ver voeren en niet verzorgen kan. De Vereenigde Staten hebben nog geen 200.000'man gereed staan, die men in eigen land noodig heeft. Een oor log zou de doeleinden te gronde richten, waarvoor de commissie- White is opgericht en zou tot een dertigjarig conflict leiden. In een reeks bladqn publiceert de commissie-Marshall een oproep tegen de deelneming aan niet-Amerikaansche oorlogen. De openbare meening wordt gewaarschuwd, dat men spoedig in oor log zal zijn. wanneer het volk niet zelf de oude tradities van het vrije Amerika hoog houdt. Marshall, die voorzitter is van de commissie tegen Amerika's deel neming aan oorlog, heeft verklaard, dat president Roosevelt eenerzijds het Con gres om volmacht wil verzoeken, tenein de Engeland drie milliard dollar te lee- nen voor oorlogsaankoopen, maar an derzijds de opheffing van de neutrali- teitswet en de Johnson-wet niet wil be vorderen. VATICAAN, 26 Dec. (Stefani). De Paus heeft Dinsdag in de zaal van het consistorie de leden van het college van kardinalen in plechtige audiëntie ontvangen, die Z.H. hun Kerstwenschen kwamen aanbieden. De kardinaal-diaken las den Paus een boodschap van eerbetoon voor. waarop Z.H. met een per radio verspreide Kerst rede antwoordde. De Paus begon zijn Kerstrede met de leden van het college van kardinalen voor hun Kerstwenschen te danken en hun op zijn beurt een zalig Kerstmis te wenschen. van welk feest hij ie grnote hpfeekenis roemde voor de Christenheid Geen enkele eeheurtenis in het men- schelijk leven, zhn betoogde Z.H.. kan het goddelijke geheim vertroebelen der geboorte van Jezus Christus, aangezien aan Zijn kribbe troost ppvonden wordt voor al het menschelijk leed. Met nadruk wees de Paiis op de be zorgdheid. waarmede hij het onheil ga deslaat van hef groote conflict, waaron der de wereld gehukt gaat. en hij on derstreepte dat thans, maar vooral ook wanneer hpf conflict voorhtt zat zijn. hpf werk der geestelijke opbeuring in hef bijzonder gewiid zal moeten zijn aan de 'taak om de diepe wonden te helen welke door dit conflict geslagen wor den. Vervolgens verklaarde de Paus dat rfin vaderlijke zorgen thans heel bijzon- Ier uitgaan naar de krijgsgevangenen nn hij zeide zich gelukkig te achten dat hij hun bijna overal door middel van 'iin vertpppnwnnrnigprs. een woord van troost po onhenring had kunnpn doen •oekomen Tn dit verhand maakte dp Paus gewag van de gpnomen initiatie ven voor de krijsgevangenen en vluch telingen. alsmpde voor hun familie 'eden Jn de verschillende landen. Daarna herinnerde de Paus aan de orincipieele verklaringen welke hij een iaar gplpden heeft afgelegd over de ps- sentieele vredeswaarden, welke geba seerd moeten zijn op gerechtigheid, waarna hij er den nadruk op legde, dat die verklaringen ook heden ten dage nog haar acfueele karakter bezitten „De kerk, zoo betoogde Z.H., is niet geroepen om partij te kiezen in de elkaar soms contrasteerende stel sels betreffende de middelen, waar mede de ommekeer in Europa naar een betere toekomst zal moeten wor- den tot stand gebracht Wij hopen, dat alle volkeren uit dit conflict te voorschijn treden, bezield met een nieuwen en beteren geest". De essentieele voorwaarden, zoo ver volgde de Paus. voor elke nieuwe orde zijn evenwel de volgende: (1) Een overwinning op den haat, welke thans de volkeren gescheiden houdt. (2) een overwinning op het weder- zijdsche wantrouwen, (3) een overwinning op het beginsel, dat hetgeen men nuttig acht de grond slag vormt van het recht. (4) een overwinning op de al te scherpe verschillen op het gebied van de wereldeconomie, opdat aan alle lan den de middelen verschaft woraen om een behoorlijk leven te leiden. (5) een overwinning op het egoïsme, dat vervangen moet worden door een iprerhte solidariteit en hmederlijke sa menwerking. „Wanneer dit conflict voorbij is. dan hopen wij. dat de verantwoordelijke mannen een rechtvaardige oplossing zullen weten te vinden, teneinde een wprkeliike nipuwe orde te vestigen, wel ke een bron van geluk gpnoemd kan worden voor alle volkerpn". De Paus eindigde zijn rede met allen ziin anoslol'crhcn zegen te geven. ITALIAANSCHE SCHEPEN OP DEN DONAU ROME. 26 Dec (D.N.B.). De oprich ting van de. Italiaansche Donauscheep- vaartmaatschappij heeft, naar de. Agen- zia del Mare betoogt, bewezen, dar Italië actief en positief belang stelt in het ver keer op den grooten waterweg, die stroomt door landen, waarmede Italië door de nauwste economische hetrekkin- gen verbonden is Deze belangstelling komt verder tot uitdrukking in de leel- name van Italië in scheepvaartmaat schappijen. die te Boekarest, Belgrado en Agram zijn opgericht. KINDERHOEKJE IS9. De leeuw kwam nog even naar Kobus Joe. „Wat ik zeggen wil." zei hij, „hebt u die sigaar nog bij u?" Kobus je zocht in zijn zakje en liet den koning der dieren opsteken. Die bibberde met zijn manen van angst voor het vlamme tje. doch zette toch dapper door. 190. Je bent een moedig heerschup," prees Kobus. „Dat zit in de familie." antwoordde de leeuw. Dat heb ik van huis uit meegekregen. De heele karavaan ging de trappen van het perron af. Alle men&hen keken de dieren na. Het was een heele uittocht. Duitsche weermacktsberichten BERLIJN, 26 Dec. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekepd: In den nacht van 24 en 25 Decem ber en den 25en December overdag heeft zich geen enkele vermeldens: waardige gebeurtenis voorgedaan. Het weermachtsbericht van Dinsdag Het opperbevel van de weermacht maakte Dinsdag bekend: Bij een actie van motortorpedo- booten aan de Engelsche Oostkust op 23 December, heeft zooals reeds gemeld de boot, waarop zich de commandant bevond, een Britsch tankschip van 10.000 br.ton en een vrachtschip van 6000 br.ton tot zinken gebracht. Dit resultaat werd behaald ondanks de krachtige bescherming der vijandelijke sche pen door zes Britsche torpedojagers. Tusschen onze motortorpedobooten en de torpedojagers ontstond een kort gevecht van dichtbij. Alle motortorpedobooten keerden mbe- schadigd naar haar steunpunten terug. Een duikboot heeft 25.000 br.ton vijan delijke koopvaardijscheepsrtiimte tot zinken gebracht. Op 23 December deden zware gevechtsvliegtuigen aanvalle-n op scheepsconcentraties in Loch-Linnhe aan de Westkust van Schotland, en wel met goed resultaat. Een koopvaardij schip van 12.000 br.ton kreeg twee vol treffers van middelzwaar kaliber. Twee andere groote koopvaardijschepen wer den elk getroffen door een bom van mid delzwaar kaliber en voorts werden nog vier andere koopvaardijschepen bescha digd. Tijdens de gewapende verkennings vluchten werden verscheidene spoor treinen met mitrailleurs beschoten. Bij een aanval op Great-Yarmouth kon een treffer in een belangrijke installatie worden waargenomen. In den nadht van 23 op 24 December deden sterke formaties van het luchtwapen weer met succes aanvallen op Manchester en Londen. In Londen en vooral in Man chester ontstonden verscheidene groote en kleine branden. Eenige Britsche gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van 23 op 24 Dec. weer brisant- en brandbommen gewor pen in de Zui'd-Westelijke grensgebie den. Zij veroorzaakten echter slechts geringe schade aan gebouwen. In dén nacht van 22 op 23 December werden twee Britsche vliegtuigen in luchtge vechten. neergeschoten. Een eigen vlieg tuig keerde niet terug. Het weermachtsbericht van Woensdag Het opperbevel der weermacht deelde Woensdag mede: Duitsche motortorpe dobooten hebben op 23 December he halve de reeds vermelde twee schepen nog een derde vijandelijk stoomschep van 2500 br.ton in den grond geboord Na de aanvallen van sterke forma ties geverhtsvliegers in den nacht van 24 December op Manchester, welke hij goed zicht en tot op groo ten afstand lichfpnden vuurgloed weer zeer effectief waren, heeft hef Duitsche luchtwapen op 24 en 25 December geen aanvalshandelingen ondernomen. Ook de vijand heeft het Duitsche rijksgebied niet aan gevallen. NIEUWE DUITSCHE GEZANT IN BOEKAREST BERLIJN. 26 Dec. (D.N.B.). De Fuehrer heeft op voorstel van den Rijks minister van buitenlandsche zaken, von Ribbcntrop, den Duitschen gezant in Presburg Manfred Freiherr von Killin- ger. tot gezant in Boekarest benoemd. De huidige gezant in Boekarest, dr Fahri- cius. is naar de Wilhelmstrasse terugge roepen en kriiet een andere taak. Tor op olger van Freiherr von Killinger in Pressburg heeft de Fuehrer den gezant Hans Ludin benoemd. ERGENS IN ITALIË, 26 Dec, (Stefanil. Hier volgt het 202de Italiaansche weer machtsbericht: In het grensgebied van Cyrenaica rond om Bardia levendige vijandelijke artille rieacties, door ons beantwoord. Een aan val op een van onze woestijn posten is af geslagen. In den nacht van 24 op 25 De cember is een vooruitgeschoven vijande lijke basis aan een hevig luchtbombar dement onderworpen; een oorlogsschip is getroffen; Bovendien zijn kernen ge motoriseerde strijdmiddelen in Zuid-Cy- renaica doeltreffend gebombardeerd. Aan het Grieksche front hebben wij op verschillende punten aanvallen afgesla gen, den vijand gevoelige verliezen toe gebracht en gevangenen gemaakt En kele formaties bommenwerpers hebben vlootbases en haveninstallaties van den vijand getroffen, die bij de ontwikkeling van de huidige operaties betrokken zijn. Bij den vijandelijken aanval op Valona, gemeld in het 201ste weermachtshericjit, heeft het luchtafweergeschut van de ma rine een vijandelijk vliegtuig neerge schoten. Aan het Soedanfront in Oost-Afrika activiteit, van patrouilles en in de lucht. Vijandelijke troepen in hun kamp en colonnes op marsch zijn met machinege weervuur en bommen bestookt, een onzer vliegtuigen is niet teruggekeerd. De duikboot „Serpente" onder bevel van luitenant ter zee tweede klasse. Antonio Dotta heeft in den nacht van 20 op 21 dezer in het centrale deel van de Middel- landsche Zee een vijandelijke vlootfor- matie aangevallen, twee torpedo's op een lichten kruiser afgeschoten en hem tot zinken gebracht, naar door de luchtver- kenning vastgesteld is. De duikboot „Mo- cenigo" onder bevel van luitenant ter zee eerste klasse Alberto Agostini heeft, od den Atlantischen Oceaan twee groote koopvaarders met kanonschoten tot zin ken gebracht en een ander schip getor- Het Italiaansche weermachts bericht van Woensdag Het. hoofdkwartier der Italiaansche strijdkrachten publiceerde Woensdag weermachtsbericht. no. 201: In de grenszone van Cyrenaica is de toestand ongewijzigd. Formaties lucht strijdkrachten zijn voortgegaan mei het bombardeeren en het richten van mitrail- leurvuur op de vijandelijke gemotori seerde strijdkrachten. Vooruitgeschoven vijandelijke troepen zijn wederom onder worpen aan een intensief bombardement Op een lucht bases zijn ontploffingen en branden waargenomen. In Tripolis heeft de -vijand de stad en de haven van Tripoli gebombardeerd en er eenige schade aangericht Het slechte weer heeft de operaties aan het Grieksche front belemmerd. Vijande lijke aanvalspogingen werden afgeslagen Een van onze jachtformaties, die op een heschermingskruistocht was heeft een vi.janclel ij ken aanval in de lucht op Va lona levendig belemmerd en mitrailleur- vuur gericht op de Blfnheimtoestellen, die zich aan het gevecht onttrokken en achtervolgd werden. In Oost-Afrika, aan de Soedaneesche grens, heeft een van onze op verkenning zijnde detachementen, die op 23 Decem ber werd aangevallen door gepantserde auto's dez.e gedwongen met verliezen terug te trekken. Gisteren tegen 12 uur .20 des middags heeft een vijandelijk vliegtuig hoven Napels en omgeving gevlogen. F.enige brandbommen werden neergeworpen henevens de gebruikelijke vlugschriften. NOODWEER IN BUENOS AIRES BUENOS AIRES, 26 Dec. (D.N.B.) Op Kerstavond is Buenos Aires door zwaar noodweer geteisterd. Na een tro pische zonnegloed met een temperatuur van 33 graden brak Dinsdagavond plot seling een onweer los gepaard met een storm, die boomen deed afknappen en aanzienlijke verwoestingen in de buiten wijken aanrichtte, cn door een wolk breuk, vermengd met hagelbuien. Heele stratpnhloken stonden ten deele tot een nieter ondpr water. De luchthaven heeft bijzonder geleden. Talrijke vliegtuigen in revisie zijn vernield of beschadigd. Er vallen geen menschenlevens te betreu ren. MsAjtnk/uftd U hiïYiAvQM/ daiii uMÓfo, BESTELT TIJDIG TOKIO, 26 Dcc. (Domei). Van morgen om elf uur heeft de keizer van Japan de 76ste zitting van fleh landdag officieel geopend in het Hoogerhuis. In zijn tmonrede merk te hij op. dat een „weergalooze be roering" in de wereld in omvang blijft toenemen en beval hij zijn volk „zich als één man te vereenigen om mede te helpen bij de uitvoering van onze taak".door zich loyaal aan den openbaren dienst te geven. Terwijl de keizer zich richtte tot de verzamelde leden van beide huizen, spra'k hij zijn voldoening uit over de ..in toenemende mate hartelijke betrek kingen tusschen ons rijk en de verdrags- lïiOgendheden" en verlangde van de af gevaardigden, dat zij den ernst van de situatie zouden beseffen en in goede verstandhouding overleg zouden plegen over de gewone begrooting van het. ko mende fiscale jaar, de buitengewone militairp hegrootingsontwerpen en an dere wetgevende maatregelen, die aan hun voorgelegd zouden worden en zoo doende hun medewerking zouden ver- 'eenen bij de leiding van staatszaken. Onder de aanwezigen hevondpn zich de Amerikaansche Duitsche en Britsche ambassadeur, de Italiaansche vertegen woordiger en andere leden van het corps diplomatique. SERRANO SUNER NAAR TANOER TANGER. 26 Dec. (Stefani.) Mede-, gedeeld wordt, dat de Spaansche minis ter van buitenlandsche zaken. Serrano Suner. na Kerstmis een bezoek zal bren gen aan Tanger.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2