Aflevering van steenkolen alleen naar directe behoefte Nieuw spoorwegpostkantoor te Rotterdam Een waarschuwende circulaire aan de handelaren in verband met stagnatie in den aanvoer Niet geheele kwantum ineens opnemen! Treinbotsing bij Groningen HET GROOTSTE GEBOUW BELEEFD VERZOEK WIJNHANDEL J. A. SCHOTERMAN Zn. Vóór 20 Januari aangifte van oorlogsschade Brand te Alphen a.d. Rijn Slachtoffers van het ijs Groote partij bedorven vleesch achterhaald Hoofdprijzen Staatsloterij Radio-Programma's 2e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 27 DECEMBER 1940 's-GRAVENHAGE, 26 Dec. Het Hijkskolenbureau brengt ter algemeene ken nis, dat tegelijk met de bekendmaking van de bons, geldig voor de periode 15 December t.m. 31 Januari een circulaire aan alle handelaren in brandstoffen in Nederland is gezonden van den volgenden inhoud: „Voor de periode 15 December 1940 t.m. 31 Januari 1941 zijn aangewezen de bons 8 t.m. 10 van de bonkaart „haarden en kachels" en 15 t.m. 25 van de bon kaart „centrale verwarming". In verband met het gevorderde stookseizoen zullen wellicht eenige verbruikers op spoedige levering aandringen, doch wij doen een beroep op uw medewerking om een behoorlijke verdeeling van het beschikbare kwantum te verkrijgen, daar de verzending van de mijnen uit den aard der zaak over een periode van 6 weken moet plaats vinden. Te dien einde verzoeken wij u, aan geen enkele uwer afnemers ineens op alle thans geldig verklaarde bons te leveren, doch de levering te verdeelen over de periode van 15 December 1940 t.m. 31 Januari 1941 en in de eerste plaats die afnemers te bedienen, die werke lijk directe behoefte aan brandstoffen hebben. Wanneer hieraan zooveel mogelijk de hand wordt gehouden en verder op de cokesbons als regel cokes wordt gele verd uiteraard alleen indien de desbetreffende, installaties met deze brandstof kunnen worden gestookt mag worden aangenomen, dat bij regelmaligen aan voer geen stagnatie behoeft op te treden bij de levering van den handel aan het publiek". Verzoek aan publiek Het is het Rijkskolenbureau gebleken, dat vele verbruikers bij hun kolenleve- ranciers erop aandringen, respectieve lijk erop staan, het geheele of bijna het geheele toegestane kwantum ineens te ontvangen. Daarnaast is het Rijkskolenbureau tevens gebleken dat vele handelaren voor den op hen uitgeoefenden druk be zwijken uit vrees of omdat zij ver moeden dat anders hun afnemers eèn anderen leverancier zullen kiezen, ter wijl zich ook gevallen voordoen, dat de handelaar eigener beweging bij zijn af nemers hoeveelheden bezorgt, die de directe behoefte overtreffen. Het gevolg hiervan kan zijn. dat die brandstoffe.nhandelaren straks niet in de gelegenheid zullen zijn. em aantal hun ner afnemers de hoeveelheid, die wel voor directe behoefte noodig is, te ver strekken. Daarom wenscht het Rijkskolenbureau langs dezen weg de aandacht erop te ves- tigen van de handelaren, dat zii zich die nen te houden aan de hierboven aangehaal de circulaire en doet het Rijkskolenbureau een beroep op het publiek om geen groo- tere hoeveelheid brandstof van zijn kolen- leverancier te verlangen dan wat het voor direct verbruik noodig heeft, het verdere tegoed op de t.m31 januari geldig ver klaarde bons in een of 2 zendingen in Januari van den kolenhandelaar af te ne men en overigens de grootste zuinigheid bii het stoken te betrachten, daar anders bii verkeersstremmingen tengevolge van de weersomstandigheden moeilijkheden in eer, regelmatige kolenvoorziening niet zullen uitblijven. Alleen dén. wanneer een ieder op deze wijze te werk gaat mag erop gerekend worden dat een regelmatige kolenvoor- liening mogelijk blijft. Het Rijkskolenbureau mag niet nalaten hieraan toe te voegen, dat niet geaarzeld zal worden strenge maatregelen te nemen, desnoods door inbeslagname der aanwezige voorraden, tegen die handelaren en particulieren, die opzettelijk in strijd met het vorenstaande gehandeld hebben of zullen handelen. OPHEFFING VAN ACHTTIEN SCHOLEN IN AMSTERDAM AMSTERDAM. 26 Dec. De raad zal. met het oog op het bepaalde in art. 22his der Lageronderwijswet 1920, vóór 1 Fe-, bruari a s. hebben te beslissen, of de in standhouding wordt gevorderd van de openbare scholen voor gewoon lager on derwijs. waarvan het aantal leerlingen over het jaar 1940 minder heeft bedragen dan 125. Van deze scholen liggen er zeven bin nen de bebouwde kom en acht in het lan- Een tiental, waaronder vier ernstige, gewonden GRONINGEN. 26 Dec. - Dinsdag avond om kwart voor negen is een personentrein uit Winschoten in bot sing gekomen met den trein, welke even tevoren uit Groningen was ver. trokken. Op het kruispunt Roode Haan reden de treinen tegen elkaai op. met het gevolg, dat twee wagons ontspoorden, waarhij tien personen o.w. drie man van het treinpersoneel min of meer ernstig werden gewond. De twee wagons schoven nl. gedeel telijk in elkaar, zoodat de inzitten den met armen en beenen bekneld geraakten tusschen de banken. De locomotieven bleven in de rails staan. De botsing moet gezocht worden in bet feit, dat de machinist van den trein uit Winschoten door een onveilig signaal reed, waardoor hij op een verkeerd baan vak terecht kwam. Eenige ziekenauto's werden naar de plaats van het ongeval gestuurd, terwijl ook eenige dokters zich er heen spoed den. Ook de Duitsche weermacht stuur de eenige Roode Kruis-auto's. Het reddingswerk had een uiter- mate vlot verloop en reeds kort na het ongeval konden dè ziekenauto's en de wagens van de Duitsche weer macht de gewonden naar het Acade misch Ziekenhuis vervoeren. Hier bleek, dat vier van de tien gewon den er ernstig aan toe waren, of schoon hun leven geen gevaar loopt. Het zijn de 60-jarige J. Schipper uit Groningen, de 25-iarige S. Julius uit Veenwoude, de 21 jarige mej. E. D. Dijk uit Zwolle en de 28-jarige T. Fokkens uit Haren. Met het opruimineswerk is gisteren een begin gemaakt, 's Middags reeds kon het treinverkeer tusschen Groningen en Winschoten weer doorgang vinden. delijke gebied, terwijl er een school bij is van bijzonderen aard. Het gemiddel de aantal leerlingen van deze scholen over het afgeloopen jaar ligt tuschen 120 en 18. DAT NA DEN OORLOG VERREES ROTTERDAM. 26 Dec. Achter het terrein van de oude Diergaarde, even voorbij het laatste gedeelte van de overkapping van het station D.P., nadert het spoorwegpostkan toor zijn voltooiing. Hoewel door de vorst het werk tijdelijk is stilgelegd, hoopt men het gebouw half Maart gereed te hebben. Aan den nieuwen hoofdweg over het diergaardeterrein ligt het nieu we postkantoor op een plaats, welke men moeilijk gunstiger had kunnen kiezen. Hoewel het spoorwegpostkantoor een noodgebouw is. ligt het toch niet in de bedoeling het gebouw af te breken wan neer het definitieve spoorwegpostkan toor nabij het nieuwe station D.P. zal zijn verrezen. Het „noodgebouw" zal dan dienst kun nen doen als goederenopslagplaats en administratiegebouw, of als garage Hierbij heeft men met den bouw in zoo verre rekening gehouden, dat de groote hal een hoogte heeft van tien meter. Voor het postkantoor komt hieromheen een galerij, maar die galerij zal voor eventueele latere bestemming van het gebouw kunnen worden weggebroken zonder afbreuk te doen aan de soliditeit van het geheel. Het in aanbouw zijnde spoorweg postkantoor is het grootste gebouw, dat na den oorlog te Rotterdam is aangepakt. Het heeft een lengte van ruim 73 m. en is 34 m. breed, de hoogte bedraagt ruim tien meter. Het geheele gebouw wordt in bak steen opgetrokken om een zwaar ijzeren bintenskelet Het bestaat uit twee étages in dien zin. dat de groote middenhal doorloopt tot het dak. terwijl rondom een galerij loopt. Beneden komen de verschillende loketdiensten voor het publiek, terwijl op de eerste étage zich de verschillende vertrekken hevinden voor administratie directie, verzendkamers enz. Deze loka len hebben een lengte van 6 tot 8 m. bij een breedte van 4 m. Zoowel aan de zijde van het perron als aan de straatzijde komen verhoogde los- en laadplaatsen voor de postauto's. Mef het oog op de korte dagen en mede in verband met het verbod om na 7 uur af te leverenver zoeken wij U Uw bestellingen voor OUDE JAAR EENIGE DAGEN VAN TE VOREN TE willen inzenden UTR.STRAAT 17 TEL. 3450 Na 4 December geleden schade moet binnen een termijn van 45 dagen worden opgegeven Verbetering van aangiften 's-GRAVENHAGE. 26 Dec. De secretaris-generaal van het departe ment van Financiën maakt bekend, dat alle oorlogsgeweldschade gele den vóór 4 December jl.. uiterlijk op 20 Januari a.s. bij een bevoegde schade-enquêtecommissie moet zijn geweest. Alle schade geleden na 4 December moet uiterlijk op den 45sten dag na de toebrenging van de schade bij een be voegde schade-enquête-commissie zijn aangemeld; latere aangiften zullen slechts bij hooge uitzondering in behan deling worden genomen. Met nadruk wordt er hier nog eens op gewezen, dat, aangifte bij een bevoeg de schade-enquête-commissie vereischt is om voor een tegemoetkoming van overheidswege in aanmerking te komen. Den belanghebbenden wordt dus in hun eigen belang de raad gegeven bovenver melde termijnen niet te overschrijden. Voorts deelt de secretaris-generaal van het departement van Financiën nog mede, dat voor hen. die opzette lijk een onjuiste aangifte hebben gedaan of onjuiste inlichtingen heb ben verstrekt, tot uiterlijk 20 Ja nuari a.s. de gelegenheid bestaat deze aangifte of de inlichtingen straffeloos te verbeteren. Na dezen datum zal onherroepelijk toepassing volgen van art. 20 van het besluit op de materieele oorlogsschade, dat als volgt luidt: „Indien een belanghebbende of derden met medeweten van- den belanghebben de opzettelijk onjuiste opgaven of in lichtingen heben verstrekt om een te hooge bijdrage te verkrijgen of om een bijdrage uitbetaald te krijgen, kan het bedrag van de hem toekomende bijdrage worden verminderd met ten hoogste vijftig ten honderd", terwijl zij, die zich aan deze feiten mochten hebben schul dig gemaakt, zich tevens blootstellen aan een justitieele vervolging. Er wordt gewaarschuwd, dat tegen dergelijke fei ten. waarvan na 20 Januari nog mocht blijken, strafrechtelijk zal worden op getreden". Eenige voorraden voedings middelen werden een prooi der vlammen ALPHEN A. D. RIJN, 26 Dec. Gis termorgen omstreeks 7 uur werd door voorbijgangers brand ontdekt in de op-, slagplaatsen der firma van Bonda aan den Goudsluischèn weg. De brandweer kon onder leiding van den comman dant, ir. J. D. J. Waardenburg. spoedig met de nieuwe groote motorspuit, als mede met, twee auïo-motorspuiten, in grijpen. Met een groot aantal stralen werd het vuur, dat inmiddels reeds door het dak van een der gebouwen naar bui ten drong, bestreden en dank zij dit krachtdadig optreden kon de brand tot dit gebouw worden beperkt. Helaas wer den eenige voorraden voedingsmidde len een prooi der vlammen, dan wel door het bluschwater zoodanig aangetast, dat zij vrijwel als verloren kunnen worden beschouwd. Verzekering dekt de schade Knaap van elf jaar redde zijn broertje van een wissen dood VLAARDINGEN, 26 Dec. Gis teravond elf uur is de 59-jarige A. Bakker in de Vlaardingsche vaart door het ijs gezakt en verdronken. De heer J. Westdijk hoorde hulpge roep. Hij liet zich een touw om het middel binden, waarna hij zich, on danks de duisternis, naar de plek begaf, waar het hulpgeroep vandaan kwam. Toen hij in de nabijheid van het wak was, brak het ijs af, waardoor oók hij in levensgevaar verkeerde. Het gelukte spoedig den heer Westdijk op het droge te brengen. Met behulp van een vlot wisten hierop twee agenten van politie het wak wederom te bereiken en den heer Bakker aan wal te brengen. Ofschoon geruimen tijd kunstmatige ademhaling werd toegepast.' slaagde men er niet in. de levensgeesten op te wek ken. Te Edam reden Dinsdagmiddag om streeks vijf uur drie jongens op het ijs van de Ringvaart tuschen Edam en Mid- delie. Het ijs was onbetrouwbaar, omdat de watermolen aan het malen was. Op een gegeven oogenblik zakten ale drie door het ijs. De chauffeur Beumer. die het ongeluk zag gebeuren, dook tot viermaal toe in ihet koude water. Twee jongens bracht hij behouden op het dróge, doch bij den 15-jarigen Cor de Groot waren de levens geesten reeds geweken. Kunstmatige ademhaling mocht niet meer baten. Dappere redding Een zeer moedige daad heeft Dinsdag morgen de elfjarige Arie van Loenen te Bussum verricht door zijn tienjarig broertje, dat door het ijs gezakt was. van een wissen dood te redden. De twee broertjes waren met een elf jarig vriendje. Piet Bakker, de Funtus opgegaan om meerkoeten te vangen. Op ongeveer honderd meter van den wal zakte de tienjarige Aart door het ijs, éven later gevolgd door Piet Bakker. Arie van Loenen zag kans zijn vriendje te redden, doch kon zijn broer die midden in het wak dreef niet meer bereiken. Arie, die goed zwemmer is, sprong toen met schaats en al te water, greep zijn broertje en wist deze zolang boven water te houden, tot hulp kwam op dagen. Met een ladder kon men de beide jon gens op het ijs trekken. Het was hoog tijd, want de jongste van de twee had reeds het bewustzijn verloren, terwijl de dappere Arie geheel verstijfd van de kou was. Door middel van kunstmatige adem haling bracht men den jongen weer tot het bewustzijn. Clandestien verkocht, geslacht en vervoerd LOCHEM, 26 Dec. Dinsdagmorgen vroeg deed de rijksveldwacht te Lochem een goede vangst. Zij controleerde een bus der G.T-M. welke op weg was naar Deventer en vond in eenige koffers vijf tig pond varkensvleesch. De koffers wa ren eigendom van vier Amsterdammers, die met de bus reisden. Zij verklaarden, het vleesch bij een persoon in Lochem gekocht te hebben. Dit was voldoende om dezen te verdenken van frauduleus slachten en hem in arrest te stellen. Hij bekende het vleesch te 'hebben gekocht in Hellendonrn. van welke plaats bij n&- der onderzoek het spoor naar Katten burg leidde, alwaar de leverancier werd aangetroffen. Deze had aan den bewus- ten persoon drie varkens verkocht Bij nadere huiszoeking te Lochem werd in derdaad in de schuur nog 2M varken aangetroffen. Op last van den officier van justitie te Zutphen werd het vleesch in beslag genomen. Het vleesch, dat tezamen 300 pond woog. werd voor de consumptie afge keurd. Door de manier van opbergen was het n.l. bedorven. 's-GRAVENHAGE. 26 Dec. De hoofd prijzen van de Staatsloterij zijn gevallen op de volgende nummers: 25.000 21284 5.000 2821 2.000 9359 1.500 13004 20782 1.000 21832 400 2586 2814 17155 19587 f 200 2389 13566 100 8453 11766 12049 14061 21364 21518 GESLOTEN DEPARTEMENTEN •s-GRAVENHAGE, 27 Dec. Heden, Vrijdag en morgen. Zaterdag, zal het departement van Volksvoorlichting en Kunsten gesloten zijn. Hetzelfde zal het geval zijn met het departement van Op voeding, Wetenschap en Cultuurbescher ming. ZATERDAG 28 DECEMBER HILVERSUM I. 415 M'. Nederlandsch programma VARA. 8.00 Nieuwsberichten ANP, gram.muziek ca. 8.30 VAR A-Almanak). 10.00 VPRO: Mor genwijding. 10.20 Voor arbeiders in de Con tinubedrijven. 12.00 Esmeralda en soliste (In de pauze: VARA-Almanak). 12.45 Nieuws- en economische berichten ANP. 1.00 Orgelspel. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Causerie „Een zèld- zaam hemelverschijnsel". 2.15 Gram.muziek. 3.00 Tuinbouwhalfuurtje. 3.30 Sylvia-Amuse- mentsorkest. 4.15 Lezing „Karaktervorming bjj lichamelijke opvoeding". 4.35 Orgelspel en zangdeclamatie. 5.05 Gram.muziek. 5.15 Nieuws- en economische berichten ANP. 5.30 VARA-orkest.. 6.00 Causèrie „Van Staat en Maatschappij". 6.15 VARA-orkest. 6.42 VARA-Almanak. 6.45 Actueele reportage of gram.muziek. 7.007.15 Vragen van den dag en Nieuwsberichten ANP. sluiting. HILVERSUM II. 301 M. KRO. 8 00 Nieuwsberichten ANP. 8.15 Wij begin nen den dag. 8.30 Gram.muziek. 11.30 Gods dienstig halfuurtje. 12.00 Berichten, even tueel Gram.muziek. 12.15 Geza Kiss- en zijn Hongaarsch orkest. 12.45 Nieuws- en econo mische berichten ANP. 1.00 Gram.muziek. 1.15 Geza Kiss en zijn Hongaarsch orkest. 1.45 Gram.muziek. 2.00 Voor de jeugd. 3.00 Onze Zaterdagmiddag. 5.00 VPRO: Causerie „Onder de kansel". 5.15 Nieuws-, economi sche- en beursberichten ANP. 5.30 Repor tage. 6.00 Sportpraatje. 6.15 Propaganda-toe- spraak. 6.30 Overpeinzing met muzikale om lijsting. 6.457.00 Actueele reportage of gram.muziek, sluiting. FEUlLLETOh door DENIS MACKAIL r v. Terwijl de bedroefde Jim langzaam zijn weg naar de Port Club vervolgt, zullen wij den nieuwsgierigen lezer in lichten omtrent Mary Steele en hoe zij In Jiin's leven was gekomen. Jim's eerste ontmoeting met Mary Steels had plaats gehad in 1916 en onder omstandigheden, waar geen van beidon gaarne aan terugdacht Het ge beurde namelijk op een thé-d/uisant. die Lady Plater in haar huis op Port man Square voor officieren van het expeditieleeer gaf. wanneer zii met ver lof in Londen waren. Jim's tegenwoordigheid daar kan vol doende verklaard, worden door het frit, dat hii een uitnoodicing had ontvangen voor een bijeenkomst, om overleg te plegen omtrent de oprichting van een gedenksteen voor den ovr-rlpden rector van ziin universiteit, en waarvoor I.ord Twickenham 7.00 vriendelijk was ge werst zfjn ontvangkamer ter beschik king te stellen. Hij was toen in »*en vat) zijn perioden van invaliditeit en genoot, als bijna genezen, beperkte bewegings vrijheid buiten het hospitaal waar hij was opgenomen; en daar hii zich om halfzes steeds moest melden, greep hij iedere geleeenheid aan. wanneer hij niet naar een matinée kon gaan, om het contact met de samenleving in stand te houden. Daar hij Lord Twickenham's invitatiekaart had verloren, kwam hij op den verkeerden dag in Portman Square en een aantal taxi's voor no. 44 A gewaarwordend, gaf hij zijn chauf feur opdracht daarheen te rijden. Hij werd verzocht zich naar boven te be geven, en kwam in een groote kamer terecht, waar op gramofoonmuziek werd gedanst Hii begreep onmiddellijk dat hij zich vergist had. doch voor hij zich uit de voeten had kunnen maken, had hij Mary gezien en wa9 meteen smoorlijk verliefd op haar geworden. Mary's aanwezigheid aldaar kan op haar beurt verklaard worden door haar jeugd en onervarenheid, waardoor zij een gemakkelijke prooi voor Ladv Pla ter was geworden. Deze vriendelijke dame, die als echtgenoote van een ex- gouverneur zitting had in tallooze co- mité's van officierenclubs, zorgde er voor. dat haar invitaties steeds op het hord met mededelingen waren geprikt en ging vervolgens haar adellijke ken nissen af, om hen over te halen, hun weerlooze dochters voor het fepst af te staan. Na dit bewerkstelligd, te hebhen. liet zij 't aan haar dame van eezrischap o\er om de gTamofoon af te draaien en ging zelf met een barstende hoofdpijn naar bed. Mary's moeder was al vpIp ja ren geleden gestorven, doch haar vader was directeur van versnhillende maat schappijen, waarvan de ex-gouverneur president-commissaris was en daar hij af en toe in het huis op Portman Square dineerde, en hij een van die gelegen heden over zijn groote dochter sprak, was Mary's lot bezegeld. Zij had het een vervelenden middag gevonden De gezelschapsdame had ver schillende gastpn aan haar voorgesteld, zonder hun namen te noemen en zjj had niet erg best met hen op kunnen schie ten. Zij waren óf zoo verlegen, dat zij direct weer verdwenen, óf zij maakten haar verlegen door hun al te oprecht gemeende complimenten. Neen. zii was stellig van plan, nooit weer naar Lady -Plater's, thé-dansants te gaan. dacht zij hij zichzelf. Onder deze omstandigheden ontmoet ten Jirm Grant, en Mary Steele elkaar voor de eerste maal. Op hetzelfde oogen blik dat Jim's hart weer begon te kloppen, hield de gramofoon op en als door een wonder kreeg de gezelschaps daime hem in het oog en stelde hem aan Mary Steele voor. Het is niet te ver wonderen, dat zij elkaar interessant vonden en zij brachten de rest van den middag in elkanders gezelschap door, onder het genot van biscuits en gerste water (Lady Plater wist dat de jonge lui eigenlijk alleen maar voor het dan sen kwamen en maakte daarom nooit veel werk van de versnaperingen). 'Mary had blijkbaar met haar vader over de ontmoeting met Jim gesproken, want kort daarop werd hij in het hui? van Mary's vader. Metcalfe Stecle. te Üneeren gevraagd. Het diner in Steele's groot en leelijk huis. aan de Noordzijde van het park, was lekker maar vervelend geweest, en Jim had weinig gelegenheid gehad mei Mary te praten; doch van dat oogenblik af was de onrrang tnsschpn hen meer en meer vriendsriinnnriijk gpworden. hetgeen de oude heer Steele blijkbaar met welgevallen had aanschouwd. H'j w-as weduwnaar, had geen andere kin deren en scheen met groot succes in de City werkzaam te zijn. zoodat men mocht aannemen dat Mary een eoede partij |ou zijn. Dnoh waarschijnlijk had den geen van heiden hier ooit over na gedacht en hun omgang was een vol maakte idylle zonder eenige materialis tische bijgedachten. Jim had haar in het begin van 1917 ten huwelijk gevraagd en had zijn aan zoek bij allerlei gelegenheden en in vele vormen herhaald, dooh Mary had steeds „Neen" gezegd en als Jim haar vroeg of er iemand anders was, had zij even eens ontkennehd geantwoord. „Houd je dan niet van mij?" had Jim gevraagd. „Jawel", zei Mary dan. „heel veel zelfs, maar Dit „maar" was de vloek van Jim's bestaan. Het raadsel van de Sphinx en de kwadratuur van den cirkel lieten hem koud. Hij stelde evenmin belang in zulke belangrijke en tot.nu toe onopgeloste vraagstukken als wat er met oude scheermesjes gebeurt, of waarom dames glimlachen als ze in een autobus plaats nemen. Al zulke problemen mochten onopgelost blijven, als hij maar kon uitvinden, wat Mary bedoeide met dat „maar Alle pogingen, door middel van een kruisverhoor, het mysterie te doorgron den. moesten worden opgeeeven. daar Mary onveranderlijk dreigde hem te zullen wegsturen of hem vo'or goed uit haar tegenwoordigheid te zullen ver bannen. Zoo stonden 3us de zaken. Mary werd haast met den dag mooier en aantrek keiijker en .Tim meer en meer verliefd, terwijl Metcalfe Steele, totdat deze plot selinge omkeer in zijn houding plaats vond. met genoegen de vriendschap ga desloeg. VI. Jim was Intusschen in de Port Club aangekomen, had den heer Ca&h daar ontmoet en was met hem aan tafel ge gaan. De heer Cash. in een beter licht ge zien dan op zijn kantoor mogelijk was, bleek een man te zijn van een jaar of vijftig, met een leelijk, maar vriende lijk gezicht. Hij droeg een pince-nez aan een lang zwart koord, dat over een van zijn uitstaande ooren bengelde en in een kronkelende guirlande over zijn wit overhemd hing. Want zooals gewoon lijk, wanneer twee mannen voor het eerst samen dineeren en afspreken niet in avondtoilet te zullen komen, waren de heer Cash en Jim beiden in smoking verschenen. Het menu in de Port Club is altijd eenvoudig maar uitstekend, en volgens de clubtraditie, die altijd gevolgd wordt wanneer een flesch oude portwijn is besteld, dronken de heeren maar matig van de rode wijn die tijdens het diner we>d geschonken. Toen de clou van het diner verscheen, bedekt met stof en spinrag, werd de flesch den heeren beurtelings voorgehouden, die eerbiedig het hoofd bogen, waarna Charles, de hutier, het vuil van de flesch veegde, haar ontkurkte en de glazen met het kostbare vocht vulde/ Voordat het diner was afgeloopen. bleek het noodig een tweede flesch te laten aanrukken, waarvan de inhoud erootendeels in het glas van den heer Cash verdween. Jim had zich bij de eer ste flesch niet onbetuigd gelaten en hoewel er stilzwijgend scheen te zijn overeengekomen, dat er niet eerder over zijn zaken zou worden gesproken dan nadat zij zich in de rooksalon zou den hebben teruggetrokken, vlotte het gesprek zoo goed. dat het meer dan eens voorkwam, dat. heiden tegelijk aan het woord waren. De heer Cash hield een discours over verschillende wijn soorten en kwam tenslotte tereoht in een monoloog over eigenaardige en minder "bekende gewoonten onder ver schillende dieren, waarvan hij zeer goed op de hoogte scheen. Toen tegen tien uur de heer Cash bij het nabootsen van een vrouwelijke mandril een flesch cognac omwierp, leek hun beiden het oogenbli-k geko men, de zitting op te heffen. Er ont stond nog even een moeilijkheid bij het verlaten van de eetzaal, omtrent de vraag wie van hen het eerst door óe tamelijk nauwe deuropening zou gaan en nogmaals in de rooksalon. toen Jim het. kastje wilde openen, waarin hij een kistje fijne sigaren had opgebor gen. doch ten laatste slaagden zij er in een hoekje van ihet vrijwel verlaten vertrek af te zonderen en na een sigaar aangestoken te hebben, werd het ge sprek op Jim's zaken gebracht. De mr. Cash. die nu plotseling £en bundel pa pieren uit zijn zak te voorschijn haalde, was een geheel ander wezen dan de per soon die Jim dien middag had ontmoet Zijn gezicht straalde van vriendelijk heid en in den loop van het. gesprek noemde hij Jim herhaaldelijk „mijn beste jongen", terwijl hij hem meer dan eens met zijn hand of het brandende eind van zijn sigaar op zijn arm tikte. Laat echter niemand denken dat de heide heeren te veel hadden gedronken. Niemand, die ooit die zeldzame port ge proefd heeft, zou zich kunnen voorstellen dat men daar ooit te veel van kan drin ken. De nobele vloeistof h.ad slechts hun hart verwarmd en gevuld met een le vensvreugde. die voor tenminste een van hen geen andere reden van bestaan had. (Wordt vervolgd).

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 6