Volendam komt op Birkhoven GIREERT U ONS NOG HEDEN? Voe tbalo verziek t Weinig succes voor de 3e kiassers? A.M.H.C. I - Be Fair II DE „AANTEEKENING" OP DE LOONBELASTINGKAART Hoe het betreffende verzoek in te dienen? Besluit op de omzetbelasting Ds. F. W. Drijver overleden Invoerbelasting van 2i procent Geen invoerrecht op Duitsche goederen Uitgestelde betalingen bij onteigeningen- Ze bLAU fAÜ 3 AMtKSl-UORiSCil DAUtJLAD ZATERDAG 28 DECEMBER 194U IK JADAT we weken achtereen konden spreken van een vlot ver- •k loop van het competitieprogrammais j.l. Zondag voor een groot gedeelte de voetbalpret verstoord geworden. Evenals in 1939 kwamen ook nu omstreeks half December regen en vorst de terreinen in zoo'n toestand brengen, dat vele wedstrijden tot lateren datum uitgesteld moesten worden. Inmiddels zijn de velden er niet beter op geworden, zoodat het een open vraag is, of het competitierad morgen op volle toeren zal draaien. Vooral de kleivelden hebben het hard te verduren. Het meerendeel der wedstrijden, dat hierop gespeeld moet worden, zal wel niet doorgaan. Amsvorde heeft geringe kans om-de punten achter te houden NA drie Zondagen niet tusschén de lijnen geweest te zijn, speelt H.V.C- thuis tegen Volendam. De club uit het pittoreske visschersdorpje heeft na de samensmelting van den R.K.V.B, met den N.V.B. in laatstgenoemden bond een goede plaats veroverd. Niet zoozeer op de ranglijst, als wel door haar fair en sportief optreden. H-V.'C., dat in Volen dam met heel veel moeite met 21 wist te winnen, heeft trouwens óók de kracht van Volendam ondervonden. Volendam's spel staat technisch niet op een hoog niveau, doch in de ploeg zitten enkele zeer goede individueele krachten. Wij noemen den linksbuiten en den achter- speler Runderkamp, die de steunpilaren van het elftal zijn. II.V.C. moet in staat geacht worden de bezoekers te kloppen, doch wij hebben het volste vertrouwen, dat dit evenals in Volendam in een spor- tieven strijd zal geschieden. Velox neemt het op eigen telrein op tegen De Kenncmers. Hoewel de Kenne- mers flink tegenstand zullen bieden, zien wij' voor haar toch geen winstmo gelijkheden. Hetzelfde geldt voor H.F.C dat naar de Gooische hoofdstad trekt om Hilversum te bekampen. In Haar lem zegevierde Hilversum met 32, nu zal de overwinning wel in iets hoogere cijfers worden uitgedrukt. Het plaatselijk treffen tusschen R.C.H. E.D.O. zou wel eens een verrassing kunnen opleveren, doch E.D-O. heeft de beste papieren voor een overwinning. Slaagt R.C.H. er in. één. der punten bin nen te halen, dan zou zij daar onzen stadgenooten en ook Velox een grooten dienst mee bewijzen. De Spartaan kan op eigen terrein H.B.C. er onder houden, hoewel de club uit Heemstede den laatsten tijd betere resultaten heeft geboekt dan de Am sterdammers.. Mocht de uitslag anders om zijn, dan zou dit bij ons geen be vreemding wekken. Hercules wil haar fraaie positie op de ranglijst behouden en zoonóodig verbe teren. Watergraafsmeer geven wij daar om weinig kans om zonder kleerscheu ren het Utrechtsche stadion te verlaten. .Derde klasse F) E 11 winstpunten, welke de Amersf. Boys bij elkaar gegaard hebben, zijn alle behaald in thuiswedstrijden. Hier uit trekken wij de conclusie, dat onze stadgenooten in een anders omgeving een stuk minder spelen dan in de ver trouwde omgeving van de Gasihuislaan. Wij vreezen d,us. dat zij in Bilthoven tecen B.V.C. aan het kortste eind zullen trekken, temeer daar de Bilthovensdhe ploeg na haar nederlaag tegen de Aniersfoortscha Boys (421 beter is gaan «pelen en bovendien gaarne revanche wil nemen. *- Ook Sopla krijgt het verre van ge makkelijk. Het groen-witte elftal speelt soms lang niet onverdienstelijk, doch weet het veroverde terreinvoord,eel'niet in winst om te zetten. In Üssslstein ver wachten wij dus een nederlaag, doch wij vertrouwen, dat. dit een eervolle zal zijn. Op Birkhoven verloren onze stadgenooten met 53. H.M.S. en Zeist deelden in de eerste ontmoeting de punten. Nu H.M.S. op eigen terrein speelt, geven wij Zeist slechts geringe kans om wederom ge lijk te spelen. Zwaluwen Vooruit zal weinig moeite hebben om Donar te kloppen. In Hilver sum wonnen cte Utrechtenaren al met 30. Het eerste treffen tusschen Z.N.C. en Fortitudo de wedstrijd Fortitudo Z.N.C,52 werd ongeldie verklaard is voor de Culemborgers van groot belang. Juist op de minder sterke clubs kan zij punten verzamelen om te trach ten de laatste plaats te verlaten. Of Z.N.C. zich een gewillig slachtoffer zal toon en valt nog te bezien. Elinkwijk trekt naar Baarn. Deze wedstrijd telt voor de Utrechtsche club groote moeilijkheden, doch onoverkome lijk ziin deze niet Dat Elinkwijk even ais in het eerste treffen weer met 50 wint, moeten wij in twijfel trekken. Vierde klasse IN de vierde klasse J speelt nummer één van de ranglijst tegen nummer, laatst, nl. 's-Graveland tegen Amsvorde. Het staat dus al bij voorbaat vast, dat Amsvorde heel weinig kans maakt, de punten op d,en Leuederweg te (houden. Het krachtsverschil is te groot, maar niettemin: de wedstrijd is pas voorbij, wanneer het fluitsignaal voor de laat ste maal geklonken heeft! De zwart- witten hebben wel eens meer toppresta ties verricht. De spanning zou bij een event,ueele overwinning voor Amsvorde zeker toenemen. E.A.C., dat in Hilversum speelt tegen Olympia, raakt daar de punten kwijt. De wedstrijd, KampongActif is uitgesteld. Amersf. Bovs 2 speelt thuis tegen St. Boys 2.' In Baarn treedt H.V.C. 2 aan tegen het reserve-elftal van Baarn. HOCKEY Van de twee heeren-wedstrijden, wel ke voor a s. Zondag waren vastgesteld, t.w. AM.H.C. IBe Fair II en B= Fair IIIA.M.H.C. II, zal de laatste ontmoe ting, op verzoek van de Hilversumsche vereeniging, geen doorgang vinden. Wat eerstgenoemde wedstrijd betreft, vermoeden wij, zooals wij vorige week reeds schreven. 'Jat onze stadgenooten hieruit de eenige winst voor de -A.M. H.G. op dezen dag zullen W3ten te ha len. BINNENLAND Een nadere toelichting op de loonbelasting voor Amsterdam AMSTERDAM, 27 Dec. De in specteur der directe belastingen te Amsterdam, vestigt de aandacht op het navolgende: 1. Met ingang van 30 December 19-tO zal voor de werknemers die onder de toepassing van het besluit op de Loon belasting 195-0 vallen of hun gemachtig den, gelegenheid bestaan te zijnen kan tore, N.Z. Voorburgwal 226, verzoeken in te dienen om op de voor hen gehou den loonbelastingkaart een aanteeke- ning te doen stellen, inhoudende dat op het loon, alvorens de belastingtabel daarop wordt toegepast, een bedrag in mindering wordt gebracht wegens: a. Kosten ter verwerving van het loon en kosten wegens persoonlijke verplichtingen voorzoover deze kos ten gezamenlijk een bedrag van f 100 overtreffen; b- Op den werknemer drukkende buitengewone lasten, indien deze meer bedragen dan 10 ten honderd van het geschatte jaarlüksche looit, nadat dit is verminderd met de kosten genoemd onder letter a. benevens met een be drag van 10 ten honderd per kind, waarvoor kinderaftrek wordt genoten. Als regel geldt dat bovenbedoelde aan- teekeningen alleen dan op de loonbe lastingkaart kunnen worden gesteld, in- dien het loon minder bedraagt dan 334 per maand. De verzoeken kunnen zoowel monde ling als schriftelijk worden gedaan. In beide gevallen moeten worden overge legd: N 1. De loonbelastingkaart; 2. het aanslagbiljet inkomstenbelas ting, belastingjaar 194041; 3. een opgave van naam en adres van den werkgever, alsmede diens stamnum- mer; 4. de bewijsstukken, waarmede de ver- langde aftrek kan worden aangetoond (zooals verklaringen van ondersteun den, rentekwitanties, contracten, vonnis sen enz.). Werknemers met maandloon Werknemers die maandloon ont vangen, zullen goed doen hun ver zoeken eerst in de tweede of derde week van Januari in te dienen, daar voorrang wordt verleend aan werk- nemers die weekloon genieten. Voor een vlotte behandeling is het gewensdht dat laatstgenoemde cate gorie haar verzoeken zoo veel moge lijk mondeling indient. De inspectie is hiervoor geopend van 1012 uur en van 1316 uur ('s Zaterdags van 10—12 uur. 2. De eerste zin van de noot wejke voorkomt op de aan de werkgevers toe gezonden loonbelastingaangiften be hoort als volgt tè worden gelezen: De ingehouden belasting moet worden afgedragen aan den ontvanger der di recte belastingen te Amsterdam (giro nummer 4892). De expeditie van het. materiaal voor de loonbelasting is in vollen gang. Den werkgevers, die Maandag 30 December a.s. nog geen materiaal loonbelasting hebben ontvangen, wordt aangeraden, zelf de benoodigde werknemers-verkla ringen, loonbelastingkaarten, loonbelas tingaangiften en loonbelastingtabellen aan den inspecteur der directe belastin gen te Amsterdam aan te vragen. Tarief van 2Vi procent op alle leveringen en diensten Belangrijke uitzonderingen 's-GRAVENHAGE, 27 Deöem- ber. Het verordeningenblad van heden bevat een besluit van. den secretaris-generaal van het depar tement van financiën betreffende de omzetbelasting (besluit op de omzetbelasting 1940). Onder den naam omzetbelasting wordt een belasting geheven, waaraan zijn onderworpen de le veringen van in het vrije verkeer zijnde goederen, welke hier te lande door fabrikanten en andere ondernemers binnen het kader van hun onderneming worden ver richt, benevens de diensten, wel ke hier te lande door onderne mers binnen het kader van hun onderneming worden verricht. Het tarief van de omzetbelasting bedraagt 234 Met afwijking van dit percentage bedraagt dit tarief van de belasting: I. 5 ten 100 voor de leveringen door fabrikanten van hun produc ten met uitzondering van: a. de leveringen van grondstof fen aan een fabrikant. b. de leveringen van handelswa ren aan een groothandelaar of een kleinhandelaar. c. De leveringen van gas en electriciteit. d. De leveringen van door den secretaris-generaal van het dep. van financiën aan te wijzen goederen. II. Een half ten honderd voor de leveringen door groothandelaren als zoodanig. Uitzonderingen op lévensmiddelen Ten aanzien van de leveringen van brood worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van leveringen van melk, eieren, aardappelen, fruit, vcrsche, ge zouten, gedroogde en gekoelde groenten door den fabrikant van die goederen worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld per centage van vijf tot drie en een half verminderd.- De omzetbelasting is verschuldigd door den ondernemer, ^ie de levering of den dienst heeft verricht KOERSEN NEDERLAXDSCH CLEARINGDïSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. Koersen voor stortingen op 28 December 1940 tegen verplichtingen luidende in: Reichsmarken 75,36 Belga's 30.1432 Zwiïsersche francs 43,56 Lires 9,87 Deensche kronen 36,40 Noorsche kronen 42,S2 Zwee'dsche kronen 44,85 Tsjechische kronen (oude schulden) 6,42 Tsjechische kronen (nieuwe schulden) 7,54 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 4,23 Turksche ponden 1,45*4 Lewa 2,30 Pengoe (oude schulden) 86,519 Pengoe (nieuwe schulden) 45,89 Een bekend folklorist en geschiedschrijver NAARDEN. 27 Dec. Te Naarden is gisteren overleden de bekende folklorist en geschiedschrijver ds. F. W. Drijver. Ds. Drijver werd 26 Mei 1860 geboren te Utrecht en bereikte aldus den leeftijd van 80 jaar. Zijn theologische studies voltooide hij te Amsterdam. Op 30-jarigen leeftijd werd hij predikant te Warder (N.H.) en vier jaar later deed hij zijn intrede te Avenhorn en Groen huizen. In 1899 nam hij een beroep aan in Naarden, welke gemeente hij 29 jaar diende. Op 1 November 1928 vroeg-hij emeritaat aan. De regeering erkende zijn verdienste door hem te benoemen tot ridder in de orde van Oranje Nassau,. Do oude ves tingstad heeft den dominee, die een zeer Ds. F- W. DRIJVER t (Foto Archief). populaire figuur was, niet alleen btf de protestanten, doch bij alle groepen der bevolking, zeer na aan het hart gelegen. Dit blijkt vooral uit de geschriften, die over de historie van Naqrden van de hand van ds. Drijver het licht zagen. Hij schreeft in verschillende tijdschrif ten veel over folklore. De teraardebestelling heeft plaats Maandagmiddag om 1 uur op de alge- tneene begraafplaats te Naarden. U wilt oris het abonnements geld gireererJ voor het eerste kwartaal? Mogen wij U dan een vriendelijk verzoek doen. Ontvangen wij Uwe giro ma 1 Jan., dan zijn de kwitan ties reeds aan de bank gegeven en ontstaat de mogelykheid van vergissingen. GIREERT ONS DUS KOG HEDEN, DAN HEB2EN WIJ DE OVERSCHRIJ VING NOG VOOR 1 JAN. IN ONS BEZIT Wilt U het even doen; dank U. Het bovenstaande geldt niet voor hen die ons per automati sche giro betalen. ADM. A.D. 's-GRAVENHAGE, 27 Dec. De verordening op de omzetbelasting 1940 bevat een hoofdstuk betreffende de invoerbelasting op ingevoerde goederen. Hij die goederen rechtstreeks of over entrepot hier te lande invoert, is een invoerbelasting verschuldigd ten bedrage van twee en een half ten honderd over dé waarde der goederen. Voormelde invoerbelasting wordt geheven op denzelfden voet als ware zij als invoerrecht opgenomen in het bij de tariefwet 1934 behoorende ta rief. Onder waarde der goederen wordt verstaan die, welke is omschreven in artikel 120 van de algemeene wet van 26 Augustus 1822 (Staatsblad no. 38). vermeerderd met alle Nederlandsche belastingen en heffingen. Voor goederen ten aanzien van welke desgevorderd, bij visitatie niet kan wor den aangetoond, dat zij bestemd zijn als brandstof voor een fabrikant of als han delswaar voor een .groothandelaar of een kleinhandelaar, bedraagt het tarief van de invoerbelasting vijf ten honderd. Deze bepaling geldt niet voor gas. elec triciteit en door den secretaris generaal van het departement van financiën aan te wijzen goederen. Ten aanzien van brood worden voor meld percentage van twee en een half •s-GRAVENHAGE. 27 December. Het verordeningenblad van hedon bevat een verordening waarbij wordt bepaald, dat Duitsche goederen èls zoodanig, ten invoer aangegeven, van invoerrechten worden vrijge steld. Indien bedoelde goederen ech ter belast zijn met een specifiek in voerrecht. hetwelk verband hoddt met den accijns op gedistilleerd, houtgeest, suiker, bier, geslacht of zout, wordt een door den secretaris generaal van het departement van financiën als aequivalent van den accijns vast te stellen bedrag gehe ven. Door den secretaris-generaal van het departement van handel, nijverheid en scheepvaart worden Duitsche goederen aangewezen, waarvoor bij invoer ver- rekeningsbedragen verschuldigd zijn. Hot besluit treedt op 1 Januari 1941 in werking. 's-GRAVENHAGE, 27 December.'U- Verschenen is éert besluit van de secretarissen-generaal van justitie, van waterstaat en van financiën tot regeling van de uitgestelde betalin gen bij onteigeningen als bedoeld in artikel 7 van het besluit tot regeling van de onteigening ingevolge artikel 5 van het. besluit wederopbouw II. In artikel 2 van dit besluit .wordt gezegd, dat indien de algemeen ge machtigde voor den wederopbouw" bepaalt, dat de betaling van de vcri goecjjng wordt uitgesteld, het bedrag dièr vergoeding aanvankelijk in het. grootboek voor den Wederopbouw wordt ingeschreven. Deze inschrijvingen' worden gesteld ten name van hen. die op het tijdstip der onteigening bij het kadaster a,ls eigenaren bekend stond en dragen een rente van vier proeent, te rekenen van den eersten dag van de maand, volgende op die waarop de onteigening heeft plaats gehad, welke rente betaalbaar is in halfjaarlijksche termijnen. tot een en voormeld percentage van vijf tot twee verminderd. Ten aanzien van melk, eieren, aard appelen en fruit, alsmede van versche, gezouten, gedroogde en gekoelde groen ten worden voormeld percentage van twee en een half tot een en voormeld percentaee van vijf tot drie en een half verminderd. FEUILLETON door DENIS MACKAIL 8) De heer Cash bladerde nu de paperas sen, die hij uit ziin binnenzak had ge haald, door, nam hieruit een lange enve loppe en overhandigde, die aan Jim, met een niet zeer geslaagde poging zijn offi cieel e stem en houding weer aan te nomen. .Je ging vanmiddag zoo plotseling weg," zei hij, „dat ik geen gelegenheid had, je dit te geven. Je overleden oom heeft hot bij mijn firma in bewaring ge geven met instructies dit na zijn dood aan jou ter hand te stellen. Ik heb dezen brief daarom vanavond maar meegeno men en, beste jongen, als je hem nu le zen wilt. ga dan gerust je gang." „Dank u wel." zei Jim. „maar ik zal datmaar tot later uitstellen," waarop hij den brief ip zijn zak stak. De waarheid dient echter gezegd te worden, dat Jim eenigszins moeite had zijn oogen <jp een bepaald punt te vestigen en het leek hem verstandig met het besludeeren van dit epistel te wachten, tot deze tijdelijke af wijking overwonnen was. De heer Cash schonk opnieuw zijn aandacht aan de paperassen, die hij op zjjn;schoot had gelegd. „tk heb hier een paar notities." zei hij. „die gemaakt zijn toen wij rechtskundig advies inwonnen Zij verklaren, voor zoover dat mogelijk is, hoe de positie was ten opzichte van de loopende con tracten, bij het overlijden van je oom. En hier zijn de aanteekeningen van den advocaat," voegde hij er aan toe. „Mis schien kan ik je wel even een deel voor lezen och, neen, ik zal het heele geval maar aan iou geven. Het licht is niet erg goed hier." Hij reikte Jim een aantal papieren, waarbij hij er verscheidene liet vallen, waarna het oprapen ervan hem eenige moeite scheen te kosten. Om de een of andere reden verwekte dit feit bij beiden groote hilariteit. „Ik denk niet, dat ik er iets van zal "begrijpen," zei Jim, de documenten aan nemend. „Het is allemaal Latijn voor me en ik wil u graag op uw wpord geloo- ven." De heer Cash boog zich vertrouwelijk tot hem over en tikte hem op zijn arm. „Beste jongen," zei hij. „je hebt gelijk. Groot gelijk. Sommige van die advocaten nou, ik zou je een panr staaltjes kun nen vertellen. Maar wij hoeven niet in bijzonderheden te treden. Ik ben met je begaan, mijn jongen. Lees dat rechts kundig advies maar niet het kost een hoop geld, maar het is niets waard. Je krijgt er toch je geld niet mee terug. Luister nu goed naar mij. Ik heb waar lijk sympathie voor je opgevat." Hij boog zich nog verder voorover, waardoor zijn pince-nez van zijn neus viel en aan hei eind van het kronkelende koord wild in het rond draaide. „Ik wilde niets onbevooroordeelds zeggen" (hij bedoelde waarschijnlijk „onbehoorlijks", doch geen van beiden merkte de vergissing op), „maar ik heb een en ander gezien. Er is lcclijk geknoeid in deze zaak. en als je vraagt wie de verantwoordelijke nersoon is. kan ik ie dat wel vertellen. Het is (hij bewoog zijn lippen, doch er kwam geen geluid). „Wie?" vroeg Jim. Weer bewogen zich de lippen van den heer Cash in overdreven mimiek. „Wie zegt u?" vroeg Jim weer. „Het is nooif goed om namen te noe men," antwoordde de heer Cash. zich eindelijk verstaanbaar makend, „maar in de afzondering van dit vertrek zal ik je vertellen wie het is. Lloyd heet die vent. Adolf Lloyd, vroeger bekend als Adolf Loeve. Zwitsersche afkomst. Ge naturaliseerd in 1910. Werd geridderd in 1912. Lieve help nog toe!" voegde hij er jnet gevoel aan toe." „Maar, hoe weet u begon Jim. „Luister, mijn beste jongen," viel de heer Cash hem in de rede. terwijl hij zijn pince-nez weer op zijn neus plantte, waarbij een groote hoeveelheid sigaren- asch op zijn vest viel, „ik kan het. niet bewijzen. Wij de firma hebben overal gezocht of wij iels konden ont dekken, dat liiet pluis scheen, maar naar het uiterlijk te oordeclcn is alles volko men in orde. Je oom en deze kerel heb ben voor den oorlog tezamen veel zaken gedaan. Nu, dat moest ie oom zelf weten* In elk geval, toen de oorlog uitbrak, kwam er een einde aan. Misschien wa ren het praatjes, die de ronde deden, maar het was de waarheid. Zij kregen ruzie en gingen uit elkaar. In het begin was het niet zoo'n hevige ruzie, doch naarmate de oorlog voortduurde werd het erger tusschen die twee. En als het op vechten aankwam, waren zij voor geen kleintje vervaard." De heer Cash hield even op. om daar na te vervolgen: „Je oom was een eigen aardig mensch. ontzettend koppig,unaar die Lloyd is een wraakgierig sujet. Ik zou niet graag ruzie met hem willen hebben. Een hoop menschen beweren, dat bij achter de tralies bad moeten zit ten sympathie voor Zwitserland, je weet wel maar goeie help! die vent zit overal in. Je kunt niets tegen hem beginnen. En hij is nu machtiger en rij ker en ik wed nog grootcr schurk dan ooit te voren. Maar beste jongen dit is tusschen ons beiden. Mijn firma wij hebben al veertig jaar je ooms zaken behartigd en wij zullen je niet in den steek laten alleen maar omdat hel geld verdwenen is. Tenminste zoolang wij iets voor jou kunnen doen. Maar dat schijnt niet het geval te zijn. Die vent in onaan tastbaar," „Maar wilt u hiermee zeggen," vroeg Jim, „dat al het geld van mijn oom, eu ik veronderstel dat het heel wat geweest zal zijn. in den zak van dien man ver dwenen is?" „Volstrekt niet," antwoordde de heer Cash. „Integendeel, ik vermoed, dat het den ouden Lloyd meer gekost heeft Sir Alf te ruïneeren. dan de meeste rijke menschen in hun geheclc leven verdie nen. Het is geen spelletje kaart meer, wanneer er zoo'n strijd' aan den gang is, en waarbij de een wint wat de ander verliest. Hst zou beter met roulette ver geleken kunnen worden. Zie je, die twee hadden 'jaren samengewerkt en Lloyd kende je oom's speelsysteem, wist dus op welke nummers hij zijn geld zette. En hij zou dan wel zorgen, dat op die num mers geen prijs meer viel. al moes! hij er het heele Casino voor. koopen, Jim knipperde even met ziin oogen. „Ik neem maar aan." vervolgde de heer Cash, „dat het zoo gebeurd is, hoor. hoewel ik er haast zeker van hen dat ik het bij het rechte eind heb. Je oom. die een stijfkop was, had het nadeel met een wraakzuchtig persoon te doen te hebben. Hij zou blij ziin geweest, als hij niets meer niet I loyd te maken had gehad cn hem nooit weer had gezien, en ik geloof dat hij pas op het allerlaatst begreep, dat Lloyd hem ten val wilde brengen." .„Maar het geld moet toch eigens ge bleven zijn," drong Jim aan. „Wie heeft het dan?" „Het is niet noodzakelijk, dat het er gens moet zijn," antwoordde de heer Cash. „Zulke menschen handelen niet met bankbiljetten, begrijp je, maar met opties en concessies en producties of oogsten van komende jaren. De contan ten, die er nog waren, zijn naar ver schillende tusschenpersonen gegaan, eommissionnairs, agenten en zoo voort, hoewel ik vermoed, dat deze menschen meer hebben verloren dan verdiend, doordat Lloyd alles en iedereen tegen den grond sloeg, waarmee hij hoopte je oom te kunnen treffen. Ik was niet voor nemens je dit allemaal te vertellen het. behoort niet tot mijn taak je mijn vermoedens mede te doelen maar niettemin hoor je nu althans de waar heid. De oude Lloyd zat tegen liet einde van den oorlog een paar maal leelijk in de knel. maar nu is zijn financicele po sitie heter dan ooit. Een dergelijke strijd kan zich niet voltrekken, zonder dat men er over spreekt en nu je oom het verloren heeft, wil iedereen de eerste zijn om Lloyd de hand te schudden. Hier maakte de heer Cash een rust punt in zijn lange nïonoloog. Hij tikte de laatste restjes asch van zijn sigaar, waarvan het grootste deel al op zijn vest was ii'ergehaaid. en trok eraan zonder te merken, dat hij allang uit was. „!k wil je nu een goeden raad geven, beste jongen." ging hij na een poosje voort. uIk heb je dit alles in vertrouwen verteld, dus ik weet dat ik je niet hoef tc zeggen, dat dit onderons moet blijven. Mijn rand is nu de volgende: tracht zooveel mogelijk van ie oom's nalaten- schap, voor zoover er misschien nog hier en daar iets van* over is, bij elkaar te zooken, en dan zullen wij de firma Puxley je zoo veel mogelijk ter zijde staan. Maar denk niet. na hetgeen ik je vanavond heb verteld, dat je den strijd tegen Adolf Lloyd kunt aanbin den. Al was je vijftig jaar in dq City werkzaam geweest, dan zou ik je nog dien raad geven. Het zal een groote teleurstelling voor j$ zijn. maar tenzij je in het armenhuis terecht wilt komen, zul je je tevreden moeten stellen met hetgeen je hebt en trachten door eigen verdiensten in je levensonderhoud te voorzien, zonder bezield te ziin met wraakgevoelens jegens Lloyd. Hij zou lp even gemakkelijk verpletteren als dat zei de heer Cash. met zijn vingers knip pend. „Maar je hebt mij nog niet ver geld: wat is je beroep?" „Hetzelfdeals van de meeste men schen van mijn leeftijd", zei Jim. „Werkloos ex-militair zonder bepaalde vooruitzichten." „Dat is beroerd", monrgcldo de heet» terwijl even ziin blik verduisterde „Maar mijn raad blijft even goed van kracht", voegde hii er aan toe, „dus onthoud het goed, en als er iets is dat wij voor je kannen doen. dan zijn wij maar al te gaarne bereid. De firma Puxley heeft behoorlijk aan je oom verdiend en wij zijn niet ondankbaar.'-' „Dat is ze.èr vriendelijk van u", ze! Jim. „Ik zal het niet vergeten." Plotseling kwam er een gedachte bij hem on. „Kunt u mij nog é'-n ding zoggen", zei hij. „Zou het is het denkt u dat er velen ziin. die van mim noni's verliezen afweten? Ik ben niet van plan iemmd er iets van te vertel len. alg het niet hakend is. Ik zou niet ■zrnncr achter miin rug worden uitge lachen doer menschen. die net doen alsof ze mtft mijn lof V~ann zijn." (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 7