„Geen expeditiecorps naar Europa" Dr. GOEBBELS OVER DE PLUTOCRATIE FRANSCHE ZORG VOOR DE JEUGD Maandag 30 December 1940 Uitgave: VALKHOFF Co. Bureau: Arnhemsche Poortwal 2a 39e Jaargang No. 155 verklaart Roosevelt Heftige discussies in de V.S. over de plannen om Engeland materieel te steunen Actie tegen Roosevelt's plannen Groote oorlogsbuit voor Japanners Hevige gevechten aan de grens van Thailand BOMAANVAL OP DEN OCEAAN IJSDAM IN DE DONAU A UTO 's DOOR SNEEUWSTORM VERRAST „WAT DENKT CHURCHILL EIGENLIJK?" TOESPRAAK VAN PETAIN Duitschlands komende koloniale politiek Duitsch oorlogsschip beschiet een Australisch eiland AMERSFOÖRTSCH DAGBLAD tBDNNEMENTSPRIJS ro»r ..95, 0.65, p., pg EEMLANDER PRIJS DER ADVERTENTIEN Binnenland Ir.nco p«, po»t per 3 maanden 2.85. Alaonderliik. nummer. I 0.05 telit .«n den prii.. - Klein. AdeerlentiSn „KEITJES" bij vooruilbel.lin* 1-5 rejel. POSTREKENING 47010 TELEFOON INTERC. 4620 50 cent. elke regel meer 10 cent driemaal plaat.en I 1.Bewijsnummer ealra I 0 05 NEW YORK, 30 Dec. (D.N.B.). Roo sevelt heeft Zondagavond een door alle binnenlandsche en kortegolfzenders der [Vereenigde Staten uitgezonden redevoe ring gehouden binnen het kader van zijn „niet formeele praatjes met het Amerikaansche volk". In deze redevoering gaf Roosevelt wederom, ver ijzende naar het, drie- mogendhedenpact, van Berlijn, uit drukking aan zijn bekende opvat ting, dat uit de houding van Duitsch- land en Japan-gevaren voortvloeien voor de Vereenigde Staten en dat Engeland deze gevaren kan afwen den. Engeland moet derhalve door de Vereenigde Staten materieel ge steund worden en deze ondersteu ning moet thans in iedere denkbare mate worden opgevoerd. Terwijl hij een dienovereenkomstigen oproep richtte tot de industrieelen legde de president er tegelijkertijd dén nadruk op, dat hij de rechten der werknemers tniet wilde aantasten, want het zijn im mers de werknemers, die den eigenlijken arbeid moeten verrichten. Voorts verklaarde Roosevelt op nieuw, dat hij noch een expeditie corps naar Europa wilde zenden, noch plannen heeft voor een deel neming der Vereenigde Staten aan den Europeeschen oorlog. Wanneer Engeland onder gaat, zoo verklaarde Roosevelt verder, worden de Vereenigde Staten voortdurend bedreigd. Wanneer de Vereenigde Staten echter - Engeland helpen, zal het gevaar, dat de Vereenigde Staten in den oorlog worden verwikkeld, belangrijk verkleind wor den. „Wij willen geen oorlog en hebben geen plannen daartoe," zeide Roosevelt, „maar, zoo voegde hij hieraan toe, „wij allen moeten meer arbeiden, meer pro- duceeren, opdat Engeland behouden zal blijven." Associated Press meldt, dat Roosevelt zijn radiorede zóó belangrijk achtte, dat hij met de kabinetsleden tevoren het ont werp heeft besproken. Roosevelt's secre taris heeft de pers medegedeeld, dat van verschillende kanten gepoogd is wijzi ging te doen aanbrengen in den tekst. Verzet tegen de plan nen van Roosevelt De democratische senator Wheeler heeft gisteren wederom scherp geprotes teerd tegen het plan van president Roo sevelt om Engeland oorlogsmateriaal te leenen. „Wanneer de president het recht heeft," zoo zeide Wheeler, „om slagsche pen, Vliegtuigen en munitie uit te lee nen. dan kan hij ook soldaten uitleenen. Het. een is even onrechtvaardig als het ander en het een zou tot het ander lei den". Boodschap van senator Wheeler In een boodschap aan het. anti-oorlogs congres zegt Wheeler, dat de jeugd dei- Ver. Staten er op letten moet, dat de on-, afhankelijkheid des lands niet opgeof ferd wordt, aan de oorlogsopruiers en in terventionist en. Geslepen en goed gefi nancierde propagandisten verkoopen thans weer dezelfde leuzen als twintig jaar geleden! De vertegenwoordigers van een werkelijke democratie worden thans als pacificatie politici en nog erger ge brandmerkt om de laatste -stemmen van het verstand tot zwijgen te brengen. Ver dediging is inderdaad noodzakelijk, maar men smijt thans in de Vereenigde Staten voor bewapeningsdoeleinden met milliarden om zich heen alsof het centen waren. Men betaalt reusachtige sommen gelds voor een overijlde buitenlandsche politiek, die het volk nooit, duidelijk heeft gemaakt waarvoor en tegen wien -het bewapent. ,.Geen expeditiecorps De democratische senator Mead heeft tegenover een vertegenwoordiger van de Buffalo Evening News verklaard, dat hij den tijd gekomen achtte, waarop het Westelijk halfrond onafhankelijk ge maakt moet worden van de Europeesche machten. Een voorwaarde hiertoe is het bezit van eilanden in de Cariabische Zee en van buitenlandsche bezittingen in Centraal-Noord-Oost- en Zuid-Amerika. Hij zou onderhandelingen met Europee sche landen, die bezittingen hebben op het Westelijk halfrond, om deze onder de heerschappij der Ver. Staten te bren gen, toejuichen. Canada moet hiervan worden uitgezonderd. De commissie tegen deelneming der Vereenigde Staten aan vreemde oorlo gen publiceert een verklaring van den bekenden schrijver Kelland, inhouden de, dat de Vereenigde Staten door een slimme propaganda in vreemde avontu ren worden gelokt. Amerika moet ont waken. Niets, wat over zee gebeurt, kan de afslachting van de Amerikaansche jeugd rechtvaardigen. Kelland waar schuwt tegen de vernieling van de eer ste defensielinie der Ver. Staten door het afstaan van schepen aan Engeland. Dezelfde commissie heeft in een tele gram, dat door 500 personen is onder teekend, president Roosevelt verzocht geen defensiemateriaal der natie uit te leenen of weg te geven. In een radiorede heeft de voorzitter van de commissie tegen de deelneming der Vereenigde Staten aan vreemde oor logen, Marshall, zijn luisteraars uitge- noodigd in telegrammen aan Roosevelt te protesteeren tegen de verwikkeling van de Vereenigde Staten in den oorlog. De politiek tot verwikkeling in den oor log wordt gevoerd onder het voorwend sel de democratie te redden. De commis sie wil voorts de regeering verhinderen verdedigingsmateriaal weg te geven. Wanneer beweerd wordt, dat Engeland geld...jioodig- heeft, dan isdat slechts propaganda. 55.127 krijgsgevangenen in de afgeloopen elf maanden TOKIO, 30 Dec. (Domei). De pers- afdeeling van het (hoofdkwartier heeft vandaag bekend gemaaikt, dat de Ja- pansche militairs operaties gedurende de eerste elf maanden van dit jaar schitterende successen geboekt hebben, daar iJe vijand 290.000 dooden heeft achtergelaten en 55.127 militairen zich hebben overgegeven. Onder de wape nen en het materiaal, buitgemaakt dooi de Japansche strijdkrachten, bevinden ziclh 131 zware veldartillerie- en berg- kanonnen; 53' machinegeweren, snel vuurgeweren en luchtafweerkanonnen, 541 loopgraafmortieren, 780 zware ma chinegeweren, 3708 lichte machinege weren, 138 geweren, 11.230 Chineesche geweren, 767 gepantserde motorvoertui gen, 33 pantsertremen en 147 bommen. Sinds het begin van het huidige gewa pende conflict heeft de vijand 1.808.351 dooden en gewonden achtergelaten. Dit jaar heeft het Japansche leger tot 5 de zer 588 Ghineesche vliegtuigen vernie tigd en zelf 60 toestellen verloren. Bij Nomonhan heeft het Japansche leger 1389 Russische toestellen vernield en er zelf 137 verloren. BANGKOK, 30 Dec. (Domei) De hevige gevechten tusschen Thai- landsche en Fransch-Indochineesche grenstroepen duren nog voort, zoo wordt door het operbevel van Thai land medegedeeld. Op den avond van den 26sten vielen Jndochinee- sche strijdkrachten eensklaps grens- patrouilles van Thailand aan. doch trokken terug, toen artillerie het vuur opende. JAPANSCH - FRANSCHE BESPREKING TOKIO, 30 Dec. (Domei) Het bureau van voorlichting heeft vanmorgen het volgende communiqué uitgegeven: Hajime Matsoemiya, de Japansche ambassadeur, heeft vanmorgen een ont moeting gehad met Réné Robin, den spe- cialen Franschen vertegenwoordiger, in de ambtswoning van den onderminister van buitenlandsche zaken, waar hij van gedachten wisselden omtrent algemeene aangelengeheden, die betrekking heb ben tusschen Japan en Fransch-Indo- china. Britsch convooischip tot zinken gebracht BERLIJN, 30 December (D.N.B.). In weerwil van bet zeer ongunstige weer zijn vandaag Duitsche gevechtsvliegtui gen tot ver boven den Atlantischen Oceaan doorgedrongen. Op 200 kilometer ten Westen van Noord-Ierland is een Britsch convooi aangevallen. Een gela den vrachtschip van 9000 ton kreeg ver scheidene rechf^treeksche treffers- die een kefelontploffing veroorzaakten en de .cheepswand openreten. Het schip kreeg onmiddellijk zware slagzij en moet spoe dig gezonken zijn. Complot in Saoedi Arabit BEIROET, 30 Dec. (D.N.B.) Het consulaat van Saoedie-Arabië deelt officieel mede dat een complot te gen het regiem ontdekt is. Leiders waren Sjerif Abdoel Hamid Ben Aooen. Elabed Elzib en vier andere personen. Nadat bekentenissen af- gelegd waren is Elzib terechtgesteld. De anderen zijn tot gevangenisstraf veroordeeld. Lage stand van de rivier veroorzaakt moeilijk heden BELGRADO. 30 Déc. (D.N.R.). Bij den ingang van de IJzeren Poort is de Donau gebeel dichtgevroren. Men kan over het ijs den overkant bereiken. De rivier heeft bij Novisad zulk een laag peil bereikt als sedert vijftig jaar niet is voorgekomen. Daardoor is ge vaar ontstaan voor de in de wintèrha- ven ondergebrachte schepen, die zoo spoedig mogelijk gelost moeten worden, daar zij anders zouden breken. De lage stand van het water vindt zijn oorzaak in een ijsdam, die zich bij Apatin in den Donau gevormd heeft en het wate: tot over de Joegoslavisch-Hongaarsche grens opstuwt. De kou'Js in de Zuidelijke en midden gedeelten van Joegoslavië is vermin derd. Daarentegen worden in de Wes telijke en Noordelijke landsdeelen nog steeds temperaturen van meer dan 20 graden vorst gemeten. In de buurt van New Brighton in den Amerikaanschen staat Minnesota wer den 25 auto's door een sneeuwstorm verrast, met het gevolg, dat ze totaal insneeuwden. (Foto Scherl) BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.) Dr. Goebbels heeft in de Voelkischer Beobachter een artikel geschreven, dat als kop draagt: „Wat denkt Churchill eigenlijk?" en waarin Goebbels zich bezig houdt niet het wezen en de ziel van de thans op het Britsche eiland en in het Engelsche wereldrijk regeerende plutocratische heeren. Deze pultocratie, aldus constateert dr. Goebbels, heeft den oorlog gewild, zij heeft den oorlog voorbereid en voert hem thans ook. Niemand anders dan zij heeft er belang bij. Hij was voor de handhaving van haar onbeperkte kapi taalsheerschappij noodig. Het nationaal- sócialistische rijk begon voor haar en haar belangen lastig, ja gevaarlijk te worden. Het probeerde met denkbeelden te colporteeren en plannen te verwezen lijken, die misschien de macht van hot geld over de menschen zouden kunnen breken. Er bestond daarom ook geen enkele mogelijkheid dezen oorlog te vermijden. Al hadden wij op engelachtige wijze ge sproken, al hadden wij onszelf tot. natio nale eerloosheid vernederd, al hadden wij afgezien van onze elementairste levensrechten, deze oorlog zou toch ge komen zijn, omdat wij er zijn, omdat alleen ons nationaal bestaan van 86 millioen menschen een bedreiging vormde voor de onder Londensche lei ding staande wereldplutocratie, omdat reeds in onze leerstellingen over de ge meenschap en het ondergeschikt maken van het geld aan het economische leven en het ondergeschikt maken van het economische leven aan het volk een ket terij moet worden gezien. Een prachtig voorbeeld uit de collec tie van echt Engelsche gentlemen is hun tegenwoordige woordvoerder Winston Churchill. Men kan de tweeslachtige verschijning van dezen man slechts be grijpen, wanneer men de kringen kent, die hem steunen. Achter hem staan vooral de Joden, wier zaken hij zijn ge heele leven heeft bestuurd en geleid en die op hem hun laatste hoop hebben gevestigd, verder een kleine kring „va banque"-politici van het type Eden, Duff Cooper en dergelijke, die precies weten, dat een verloren oorlog het einde van hun politiek en zakelijk' en misschien ook van hun physisch bestaan betee- kent, hetgeen zij zoolang mogelijk trachten te voorkomen. Churchill zelf heeft nooit ontkend, dat hij dezen oorlog gewild heeft. Hij is zijn werk. Hij wilde en wil Duitschland ver nielen, ja, hij geeft zich niet eens meer de moeite dit te verdoezelen. Hij vertelt het openlijk aan iedereen, dien het hoo- ren wil en zonder rekening te houden met de psychologische uitwerking op het Duitsche volk. Hiermede houdt hii in zijn stompzinnigen haat in het geheel geen rekening meer. Hij ziet derhalve ook niet, hoe volmaakt hopeloos de kan sen van zijn onderneming zijn. Wij konden ons voor onze belangen voor de oorlogvoering in Engeland geen beteren minister-president wenschen dan hem. Hij kan ook niet anders spre ken dan hij doet. Hij bevindt zich in de rol van een manager, die zijn bokser, ofschoon die reeds tijdens de derde ronde rochelend op den grond ligt, en tot zeven uitgeteld wordt, in de pauze moed inspreekt, hem goeden raad geeft, die voor het begin van den strijd op haar plaats geweest zouden zijn, thans echter alleszins eigenaardig aandoen. Alleen op deze wijze is de Engelsche oorlogvoering te verklaren. Het is derhalve een noodelooze vraag, wat. Churchill eigenlijk denkt. Men ge looft heelemaal niet met hoe weinig intelligentie, deze plutocratische wereld geregeerd wordt. Daarom is het nu hoog tijd haar te waardeeren. zooals zij het verdient. Tn de oorlogvoering, evenals in de politieke aldus constateert dr. Goebbels in het slot van zijn artikel, be slist tenslotte niet het holle gezwets, doch alleen de harde feiten. En die staan zonder uitzondering aan onze zijde. Daarom praat Churchill en han delt de Führer. KOUDE IN SPANJE MADRID. 30 Dec. (D.N.B.) In ge heel Spanje heerscht felle koude. In Barcelona zijn twee personen door de koude gestorven. In Alicante, waar sinds menschenheugenis het kwik niet beneden het. vriespunt ii gedaald, vriest het vier graden. Dezelfde temperatuur heerscht in Cordova. Uitschakeling van het ver nielende individualisme GENEVE, 30 Dec. (D.N.B.) Maar schalk Pétain heeft Zondagavond, naar uit Vichy wordt gemeld, een radiotoe spraak tot de Fransche^ jeugd gehouden. Hi,j zeide onder meer: „Het individualisme, waarop wij ons eens beroemd hebben als op een privi lege, staat aan het begin van het kwaad, waaraan wij bijna ten gronde zijn ge gaan. Wij willen opbouwen en de eerste daad bij iederen herbouw ist de uitscha keling van het vernielende in'Jividualis me. Slechts de persoonlijke toewijding aan het geheel verleent het individueele léven zijn beteekenis. Wie niet in staat is zich bij een groep aan te sluiten, wie niet den vitalen geest van de groep heeft beleefd, kan niet beweren dat hij wil dienen, d.w.z. zijn plicht als man en burger vervullen. F.r is geen maatschappij zonder vriend schap. zonder vertrouwen en toewijding. Onafhankelijkheid is zeer zeker met tucht te vereenigen. Daarentegen ont wikkelt zich het individualisme onwil lekeurig tot een anarchie, die op haar beurt geen ander correctief kent dan de tyrannie. Het veiligst© middel om aan anarchie en tyrannie te ontkomen is de gemeen schapszin op maatschappelijk zoowel als op nationaal gebied. Leert dus gemeenschappelijk te wer ken, gemeenschappelijk te overleggen, gemeenschappelijk te gehoorzamen, ge meenschappelijk uw spel te spelen, kort om: voedt onder elkaar den geest der gemeenschap. Zoo bereidt ge een hech- tén grondslag voor de nieuwe Fransche orde voor. Tusschen het harde jaargetij, dat ons ontberingen en lijden oplegt, en den smartelijken tijd, dien ons land- doormaakt, bestaat een overeenstem ming die een' symbool is. Ook in den strengen winter bewaren "wij ons geloof aan den terugkeer van de lente. Frankrijk is nog niet geheel ontbladerd. Weldra zal het weer groen worden en bloeien. Moge de lente van uw jeugd spoedig terugkeeren in de lente van het herrezen Frankrijk. Rede van Baudoin Uit Vichy wordt verder gemeld, dat ter gelegenheid van den jeugddag in vele Fransche steden en dorpen bijeen komsten zijn gehouden, waarop de jeugd naar de radiotoespraak van maarschalk Pétain luisterde. Minister Baudoin hield te Lyon een rede, waarin hij zeide. dat er een sociaal régime tot stand moet komen, waarbij de mensch niet meer als koopwaar be handeld wordt. Kapitaalisme en marxis me kunnen dit probleem van het prole tariaat niet oplossen. De nationale revo lutie daarentegen zal de vraagstukken van proletariaat en gezag oplossen of eveneens stranden. De Fransche jeugd moet bij de nationale revolutie, waarop het land wacht en die bijna het geheele volk wenscht, helpen. Indien dit natio nale en sociale werk buiten het kader dor oude politieke partijen in een geest van ruimheid wordt ondernomen en in dien het verleden wordt vergeten, zal zich zeker meer dan driekwart van alle Franschen van eanscher harte aan de zen arbeid wijden. Slechts uit een krachtige sociale actie kan een Fran sche eensgezindheid ontstaan. Het pro gramma van Frankrijk heet „links noch rechts, maar revolutie"'. Baudoiin riep de jeugd op zich aaneen te sluiten in de liefde voor het vaderland en zich aan Frankrijk te wijden zooals maarschalk Pétain dut doet. Minister Baudoin, onder wiens ressort de jeugdkwesties behooren, heeft een vertegenwoordiger van de Paris Soir naar aanleiding van den jeugddag een onderhoud toegestaan, waarin hij ver klaarde, dat een herschepping van Frankrijk vooral beteekent een her schepping der Fransche jeugd. De re volutie, die maarschalk Pétain heeft aangekondigd en beloofd, moet het werk der jongeren zijn. De jongeren moeten, wanneer zij deze revoluti© zelf hebben beleefd, haar geleidelijk mededeelen aan de geheele natie. „Wij zullen, zoo zeide Baudoin verder, de Fransche jeugd den zin voor het leven in de gemeenschap geven, den zin voor het eenvoudige en ruwe, waaruit de voornaamste deugden, die de volke ren sterk maken, ontspringen". Ten slotte verklaarde Baudoin. dat de re- g- ering de ontwikkeling der jeugdgroe pen. zooals de padvinders, de Compag nons de France, de jeugdsportvareeni- gingen enz. wil bevorderen en daartoe zoo noodig maatregelen zal nemen. Gouwleider Bohle over de 1 behandeling van de in- heemsche bevolking BERLIJN, 30 Dec. (A.N.P.). In het tijdschrift der buitenlandsche organisa tie van de nat. socialistische partij „Deutsches Wollen", publiceert gouwlei der Bohle een artikel over de komende koloniale politiek van Duitschland. Gouwleider Bohle gaat ervan uit, dat de overwinning van Duitschland het in Versailles begane onrecht zal herstellen en Duitschland weer koloniën zal bren gen. Met deze zekerheid voor oogen zijn de aangewezen instanties in Duitsch land verplicht, de grondslagen te leggen voor een toekomstige koloniale poMtiek van het Rijk. Tallooze kwesties en pro blemen op politiek, economisch en cul tureel gebied zullen daarbij moeten wor den overwogen en opgelost. Uit de reeks van deze problemen wijst gouwleider bohle vooral op de vraag, hoe het Duit sche nationaal-socialisme de in de ko- lcniën wonende inleiders denkt te be handelen. Deze vraag, zoo meent hij, zal ongetwijfeld in de wereld een sen sationeels belangstelling vinden. Hij beantwoordt de vraag vooruit,met vast te stellen, dat de nationaal-sociialist daarom vreemde volksgezindheid eert, omdat bij zijn eigen volkskarakter lief heeft. Ook op dit gebied zal het naL socialisme nieuwe wegen aangeven, dia uit de prineipieele beschouwingen over een moderne koloniale politiek voort vloeien. Als politieke doelstelling in de kolo niën noemt gouwleider Bohle, dat de Duitsche koloniale ambtenaren al hun kracht eraan moeten wijden, om de ko loniën economisch in de hoogste mate te ontsluiten, en dat zij tevens in elk opzicht ernaar moeten streven, voor de inboorlingen een rechtvaardige meester in het land te zijn. Onder Duitsche be scherming zal de inlander zijn vader land en zijn volksgezindheid trouw blij ven en geen gevaar loopen te ontsporen. Voor de Duitsche kolonisten wordt als beginsel vastgelegd, dat zij zich als voorposten van het groot-Duitsche rijk gevoelen en derhalvë zullen voorkomen een eigen z.g. kolonialen Duitscher te kweeken. die in den loop der eeuwen aan het Duitsche rijk vreemd wordt MEER PAN 3 MILLIOEN DINAR SCHADE TE SOESJAK BELGRADO. 30 Dec. (D.N.B.) De Politika meldt uit de grensstad Soesjak, die, naar men weet, vorige week in den nacht van Zaterdag op Zondag door En gelsche vliegtuigen is gebombardeerd, dat de daarbij aangerichte schade na grondige ohderzoekingen op meer dan 3 millioen dinar is geraamd. BERLIJN, 30 December (D.N.B.). De Australische premier. Menzies, heeft verklaard, dat het eiland Naoe- roe, ten noordoosten van Nieuw Gui nea in den Stillen Oceaan gelegen, Vrijdag kort na het aanbreken van den dag door een vijandelijk schip aangevallen en hevig beschoten is. Op het eiland, dat sedert 1888 aan Duitschland behoorde, doch in 1920 Britsch mandaatsgebied werd, is aan merkelijke materieele schade ontstaan, evenwel zonder verliezen aan menschen- levens. Ter aanvulling heeft de Australische minister van marine, Hughes, medege deeld dat het schip vóór de beschieting van Naoeroe de Duitsche vlag heesch. Alvorens het vuur te openen waar- chuwde het draadloos, dat het radiosta tion van het eiland niet gebruikt, mocht worden. Daarna schoot het Duitsche oor logsschip op vliegtuigen, die voor overla ding bestemd waren, benevens op opslag plaatsen van fosfaat en olie. doch niet op particuliere huizen. Na deze doeltreffen de beschieting verwijderde het Duitsche oorlogsschip zich pnverlet en zonder ach tervolgd te worden. Bovenstaande verklaring van den Australischen minister van marine is een bevestiging, ook1 van de zijde van den tegenstander, zoo teekent het D.N.B. aan. dat een Duitsch oorlogsschip uiteraard slechts onder Duitsche oorlogsvlag oor logshandelingen verricht. Andersluiden de berichten van de vijandelijke agitatie zijn valsch. DE VERDUISTERING Vandaag \gaat de zon om 17-34 uur onder, j Maan op 10-24 uur; onder 19.56 uur d.a.v- Op Dinsidag: Zon op 9-51 uur; on der 17.35 uur. Maan osi fl.OS; onder 21.05. e\ - oooooooo OOOOO^OOOOOOOOOOOOC

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 1