Londen werd opnieuw zwaar geteisterd De strijd om lerland's neutraliteit Zeegevecht in het Noorden van den Atlantischen Oceaan Gevechtsactie bij Bardia in grenszone van Cyrenaica Zware Britsche verliezen in Indischen Oceaan Nieuwe levensmiddelen- en grondstoffenregeling HEVIGE LUCHTAANVALLEN DER DUITSCHE VLIEGERS CRITIEK OP DE HOUDING VAN AMERIKA Vooral 't Oosten van Londen getroffen Maatregelen in Italië Sterk beveiligd convooi aangevallen Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 30 DECEMBER 1940 Du i tsche weer mach tsberich ten NEW YORK, 29 Dec. (D.N.B.) De avondjbladen alhier publi ceerden reeds berichten uit Londen over den Duifschen luchtaanval van Vrijdagavond, die o.m als kop droegen „Zware aanvallen be ëindigen den driedaagschen wapenstilstand". Duitsche vliegers zijn in grooten gerale tegen den. avond boven de Engelsche hoofdstad ver schenen en hebben vele brand en brisantbommen neergeworpen Men heeft zware ontploffingen gehoord en nagenoeg boven iedere stads wijk van Londen bijna zonder onderbreking vliegtuigen opgemerkt Ook uit een stad in East Anglia zijn berichten ontvangen over lucht aanvallen I it particuliere bron verluidt, dat de aanval op Londen on gewoon hevig is geweest. Op een groot gedeelte van het Londensche stadsgebied1 zijn bommen gevallen en hebben een aantal branden ver oorzaakt Stockholm Tidningen meldt over den Duitschen luchtaanval op Londen, dat reeds in den loop van den middag Duitsche vliegtuigen boven Londen verschenen Opnieuw was een Duitsche massale aanval Op de Engelsche hoofdstad losgebroken Kort na het vallen der duis ternis verkondigde het huilen der sirenes het einde van den wapen stilstand tijdens de Kerstdagen. De Duitsche vliegtuigen hadden echter reeds het centrum van Londen bereikt De hemel boven het Oostelijk deel der stad, aldus meldt het blad, was door een feilen vuurgloed verlicht De brandbommen hadden hun doel getroffen. Het opflitsen en ontploffen der bommen, die dé hoofdstad tot in de binnenste kern deden schudden, volgden onafgebroken achter elkaar. Italiaansche weermachtsberichten ROME, 29 Dec. (Stefani). De diplomatieke redacteur van het agentschap Stefani schrijft, dat het nog niet officieel bevestigde voorstel óm den vrijstaat Ierland te be schouwen als een oiUscheputgscasis voor ravitailleeringen en oorlogstuig, dat bestemd is voor Engeland, slechts beschouwd kan worden als een voorstel, dat ten doel heelt de normen der neutraliteit te schenden. De bewering, dat de materialen, die uit Ame rika naar Ierland zouden worden gezonden, van de eene neutrale haven naar de ande re zouden gaan. is in werkelijkheid een groteske mystificatie, want iedereen weet. dat deze ravitailleeringen een oorlogvoerenden staat zouden ten goede komen en niet voor vredes- maar voor oorlogsdoeleinden. Bovendin had de regeering dér VerStaten Ier land zelf opgenomen in de zóne. welke verboden is voor Amerikaansche schepen. En voorts moet worden overwogen, dat Engeland zelf bi) de toepassing der blokkade het beginsel heeft vastgesteld dot den neutralen staten alleen de ravitailleering wordt toe gestaan.welke strikt nood zakelijk is voor het leven van het binnenland. Tenslotte heeft Engeland vaak den doorvoerhandel verboden.- zelfs van de meest noodzakelijke ravi tailleeringen. Een voorstel, ten doel hebbende een neutrale haven te maken tot een ont schepingshaven voor oorlogs-contra- hanrip len gunste van een oorlogvoe renden staal, is dus veroordeeld op grond van de zelfde beginselen, die, Engeland niet zooveel onverbiddelijk heid toepast. Het Engelsc.h-Amerikaansche plan om Ierland van de oorlogszone uit te sluiten teneinde zoodoende de Ameri kaansche leveranties op Amerikaan sche schepen naar Engeland te kunnen sturen, is ook in Italië onmiddellijk als een tegen de neutrale staten ge richte handelwijze gekenmerkt. De Vereenigde Staten, aldus schrijft de Popoio di Roma. zouden bil bet tenuit- voerleggen van dit plan haar schepen aan dezelfde gevaren blootstellen, die de Britscbe koopvaardijschepen perma nent bedreigen. Londen heeft er na tuurlijk niet aan gedacht, dat hti 1e zone van de legenblokknde der spil ook-geheel Ierland is inbegrepen ?n dat hit deze „geniale ontdekking", waardoor Ierland tot een gemakkelijk hrup-gehoofd tusschen Amerika en -En geland zou worden, zoowel Ierland als de Ver. Staten onmiddellijk hij den oorlog betrokken zouden worden Gebrek aan Britsche scheepsruimte NEW YORK. 29 Dec. (D.N.B.). Volgens een bericht uit Dublin, verklaarden officieele Iersche krin gen gisteren, dat de Britsche be perkingen van den uitvoer naar Ierland een logisch gevolg zijn van het gebrek aan Britsche scheepsruimte en dat nog verdere beperkingen te verwachten zijn. De Ieren zulllen echter niet verhonge ren, want Ierland is een landbouw- land. BERLIJN. 29 Dec. (D.N.B.). De „B.Z. am Mittag" levert commentaar op de pogingen, die men 2ou willen ondernemen om de Noord-Amerikaan- sche neutraliteitswet te omzeilen, in dien zin, dat Ierland, dat thans binnen de oorlogszone ligt, verklaard wordt als te liggen buiten de oorlogszone. Hiervan is naar meening van het blad het doel, dat in de toekomst het voor Engeland bestemde Amerikaansche oorlogsmateriaal met. Amerikaansche convooien over Ierland naar Engeland kan en zal worden gezonden. Wanneer deze mededeellngen beves tigd zouden worden, zoo schrijft het blad. zou hierdoor de Iersche vrijstaat gemaakt worden tot een springplank voor een meer daadwerkelijk ingrij pen van de V.S. in den Europeeschen oorlog. Of daarmede het Iersche volk, dat tot dusver tegen alle pogingen, het nndrr alle omstandigheden .in den nor- log Ie betrekken, met succes zijn neu traliteit heeft kunnen verdedigen, door de V.S. een dienst wordt bewezen, ia lerlands"' eigen zaak. Want hierop legt de Boersenzeitung nog in het bij zonder den nadruk door Ierland in het Eneelsche oorlogstooneel te betrek ken. verwacht Engeland een verlich ting. niet slechts van den zee doch ook van den luchtoorlog. Het zou met genoegen zien, wanneer een deel der hommen, die voor Engelsche steden bestemd zijn, op Dublin en andere Ier sche steden zou worden afgeleid. Geen Amerikaansche invloed op Dublin NEW YORK. 29 Dec. (D-N.B-). - De New York Post meldt, dat het ministerie van binnenlandsche zaken niet het voor nemen heeft invloed op Dublin uit te oefenen, ten aanzien van den afstand van steunpunten aan Engeland. De neutraliteit van Ierland zou echter Engelands neder laag kunnen beteekenen. De Valera heeft thans deh Vereenigden Staten om wa pens gevraagd. Het verzoek zal ten be hoeve van de beantwoording naar 'Lon den worden doorgegeven. Ingeval De Va lera steunpunten in Ierland wil ruilen te gen wapens, die oorsvronkeliik voor En geland bestemd waren, zal hij waar schijnlijk wapenmateriaal kunnen krijgen. De Giornale over de positie van Amerika Rome, 29 Dec. (Stefani). De Gior nale d'Italia wijdt een beschouwing aan den strijd tusschen isolationisten en anti-isolationisten in de Ver. Stalen en constateert, dat zij. die een rechts streeksche interventie van de Ver. Sta ten in den oorlog gunstig gezind zijn, zeldzaam zijn. Talrijker zijn degenen, die de hulp aan Engeland zouden wil len opvoeren tot. hetgeen men kan noe men een werkelijke, maar geen uitge sproken interventie. Tot de middelen waarmede deze laatsten dit willen be reiken, béhooren het in beslag nemen van de Italiaansche en Duitsche sche pen die een toevlucht hebben gezocht in Amerikaansche havens, teneinde die schepen aan Engeland af te staan, en het zenden van Amerikaansche convooien naar Ierland, de eenige Britsche dominion die neutraal is ge bleven. De regeering van Ierland, zoo vervolgt het blad. zal haar neutraliteit evenwel verdedigen. Engeland is ver oordeeld en geheel Europa, of bijna ge heel Europa, keert zich tegen de En gelsche politiek. Men kan dus niet in zien, welk belang de Amerikaansche voorstanders van interventie erbij zien, een conflict tusschen continenten te verwekken, vooral daar als gpvolg van het. driemogendhedenpact, Japan een uitbreiding van. het Europeesche en Aziatische conflict niet zal toe- staan. Benarde toestanden in de schuilkelders BERLIJN. 29 Dec. (D.N.B.) - Naar thans hekend wordt, heeft het bombardement der Duitsche gevechtsvliegtuigen op Londen in den afgeloopen nacht weer een vernietigende uitwerking gehad. Verkenningsvliegtuigen bemerk ten. dat vooral het Oostelijke deel der stad zeer zwaar geteisterd is. Ten Noorden en ten Oosten van Hydepark* werd een brand van 6 tot 8 kilometer uitgestrektheid waargenomen. In den loop van den dag werden verscheidene aanval len op schepen ondernomen, waar bij een tankboot in een convooi door verscheidene hommen zwaar getroffen werd en vermoedelijk in middels gezonken is. Het is een schip van 6.000 tot 8.000 ton. Ove rigens heeft het optreden van het Duitsche luchtwapen zich beperkt tot verkenningen, waarbij belang rijk fotomateriaal verkregen werd. i,t de Londensche schuil kelders Naar uit Stockholm wordt gemeld, ge ven de toestanden in de Londensche schuilkelders de Times, naar in een eigen bericht van Svenska DagbladPt ui» Londen wordt cemeld. aanleiding tol een uiterst felle rritiek op de maatre gelen van de Britsche lurhthpscherming Noo- steeds, aldus het bericht, ziin de eehuHke'ders volkomen onvoldoende In gericht. De ennitnjre inrichting is slecht cte li trines Innnen over en vernesten de lucht en de vloer. ia. er ziin zelfs schuil kelde>-s. waarin *io menschen z.nn dicht op elkaar genikt lio-cert. dat hvgjëni eche vnnr«rhrif«en In het gpheel niet ip arhf gpnornpn kunnen "-orden, daar Is Piet eens erhnnn water De schuilkelders Ziin. nfef meer nlaeteen voor een korte toevlucht hef zJin voor omote nias«a'e der hevnlkjnc nprmpnmfe tnpvlnrhts oorden o-pn-orden c5nned1'» Js het moge liik. dat ren prnsttwo tvn^nc- of grien Pnide-n-n vnfij .meer otnehtoffers eisch' dan de l.nmmon waarvnnr men Jn deze kelderc h«*o^uf'Intr zoekt. .Volgens oen h'"-!-Gf van Goetehoree Hanrlelq 0eh tC!"e'-*r|r.fiHninrsn -ral rppn fn Fni»n'nnd v-tï nu af aan in de nnen harp neen hesme'teliiVc t.h c pa'tenten meer toetatpn De ge roeenteUU-n pntnr-'ni'eri liel-ihen volgent dit herjcht hef reeVif opkregen t h.p.-li' ders ip Tlekcnhul'en onder te brengen Tuherciile»'»e ge»in"en zullen van nu sneclale afdeeUneeu in schuilkelder* krii'gen nf een vonri-eurcrecM hü het aanknopen van Andercon-schuUgelegen heden. Tn pen pieen bericht uit T opden van Goetphorps Posten wordt ge meld. dat de ongeveer; 20.000 man. die den laatsten t»ïd ifn dp gehom hardeerde wilken van T nnden puin ruimen nog versterking, zullen krü- pen Men wil door toeneming van het aantal puinruimer^ de sporen der verwoestingen wettka- het Duit. sche luchtwanen heeft' aangericht z.nn snel mogeliik we«-nemen. Fr fouden ongeveer 1JSOOO nieuwe puinruimers hü' opien T onden zou bovendien groote lever* ntl»s kra nen.. boormachines en laTarhtautn's voor het opruimingsv rk verkrij gen. I Ongerustheid in Engeland NEW YORK 29 Dec. (D.NB.).- As sociated Press meldt op grond van verklaringen uit toonaangevende bron, dat F.ngpland door het scheepvaart probleem niet minder verontrust wordt dan door het gevaar van een inval. „Wij loopen evenzeer.gevaar door blok kade gewurgd te worden vóór de hulp der Ver. Staten effectief kan worden, als dat wij moeten vreezen. door een invasie ta worden vprslagen" - zoo zou een zegsman den vertegenwoordi ger van het Amerikaansche agentschap hebben verklaard. Conflict in de steenkool industrie STOCKHOLM. 29 Dee(D.N.B.). - Tusschen de Sehotsche steenkoolindustrie en het Britsche ministerie voor het mijn wezen is, naar hier gemeld wordt, een conflict uitgebroken. Het ministerie voor het mijnwezen heeft alle mijneigenaars' en -arbeiders ultgenoodigd de Nieuwjaars- onderbreking te beperken tot één dag. Desondanks heeft de Sehotsche mijnwer kersorganisatie bevolen, dat het niet al leen Woensdag, maar ook Donderdag va- cantle zal ziin. In Schotland is nl. het Nieuwjaarsfeest het grootste feest van het laar en het overtreft in dit opzicht zelfs het Kerstfeest. Het Engelsche tegoed in de VerStaten Naar een Londensche corresponden tie van Stockholms Tidningen uit Was hington meldt, hebben de Amerikaan sche deskundigen het voorloopig on derzoek naar het tegoed van Engeland in de V.S. beëindigd. De middelen, die Engeland daar ter beschikking heeft, ziin volgens dit onderzoek reeds aan staan den herfst niet toereikend meer óm nieuwe aanknopen te betalen. Het onderz.oek der deskundigen strekt zich thans uit tot nadere bijzonderheden van F.ngeland's financieele situatie. JAPANSCH VLIEGTUIG VERGAAN TOKIO. 29 Dec. (Domei). - Dertien ambtenaren van het bureau voor bur gerluchtvaart. onder wie Didadsaburo Yamakawa, zijn om het leven gekomen in een vliegtuig, dat In zee gestort is op 2W mijl van Nagasaki. Het vliegtuig was op een proefvlucht. HONGAARSCH JOURNALIST UIT ROEMENIE GEZET BOEKAREST, 29 Dec. {D.N.B.). De correspondent te Boekarest van het Hongaarsche persbureau M.T.I. heeft opdracht gekregen het land te verlaten ROME. 29 Dec. (D.N.B.). - De ge- heele regeling der levensmiddelen en grondstoffenvoorziening in Italië is hij wetsdecreet overgedragen aan het ministerie van landbouw. De verdeeling van alle levensmiddelen staat, vanaf de productie tot hel ver- Hhiik. voor weermacht zoowel als burgerbevolking onder dif ministe rie.' dat ook controle uitoefent op uitvoer en prijspeil. De Italiaansche dagbladen van 7.ou dag geven commentaren op de nieuwe regeling der levenstniddelenvoorziPning in Italië. Zii wijzen in de eerste plaats er op. dat dez.p regeling dp beteekenls heeft dp7.p gpheele ingewikkeld» mate rje te concentrerren in handen van den minister van tand en hoschhonw. die •ot dit doel d» mee*t uitgebreide vol bee't ^ekreo-en. Dp Voce d'Dalia schriift. dat het mechinismp der levmemiddelenvoorzip ting, ven af de productie tot de verdee ling en het verbruik, in Italië over ver schillende instanties was verdeeld, die BERLIJN, 2!» Dec. (D.N.B.). - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: Duitsche pppervlaktesche pon melden een succesvollen aan val te hebben gedaan op een sterk beveiligd convooi in het Noorden van den Atlantischen Oceaan. Het geluktp een 6000 ton metend stoom schip met behulp van geschut en torpedo's in don grond te boren, een tweede stoomschip zwaar te bescha digen en in een kort gevecht een vij andelijken. zwaren kruiser van de sterke dekkitfgsstnjdkrachten ver scheidene zware geschuttreffers toe te dienen, zoodat de tegenstander het gevecht afbrak. De eigen strijd krachten kregen geen schade. Een duikboot onder bevel van Korvet- tenkapitan von Stockhausen meldt als totaal resultaat van een onderneming op grooten afstand het tot zinken brengen van 40.000 b.r.t. scheepsruimte der vij andelijke koopvaardij. In den loop van gewapende verken nin.TSvluchten heeft een gevechtsvlieg tuig gisteren hommen geworpen op de kade-installaties van Southampton. In den afgeloopen nacht hebben vrij zwak ke formaties gevechtsvliegers een ha venotad aan de Britsche Kanaalkust met hommen aangevallen. Boven Duitsch gebied werden in den afgeloopen nacht geen bommen neerge worpen. In het bezette gebied richtten neergeworpen bommen geen noemens waardige schade aan. F.en vijandelijk ERGENS IN ITALIë, 29 Dec.(Stefani). Het hoofdkwartier publiceert weer- machtbericht no. 205. Het luidt als volgt: „In de grenszóne van Cyrenaica ver hevigde bedrijvigheid van artillerie en Satrouilles aan het front van Bardia. ptraden van onze snelle colonnes, die in samenwerking met de luchtmacht in het woestijngebied eenige vijandelijke pantserwagens hebben vernield. Twee onzer torpedovliegtuigen hebben een „moniteur" en een torpedobootjager aangevallen en getroffen. Een van onze jachttoestellen is niet teruggekeerd. Op het Grieksche front acties van plaatselijk karakter. Vijandelijke strijd krachten zijn uiteengedreven door onze artillerie. Afdeelingen van het lucht wapen hebben belangrijke vijandelijke ravitallleeringshases aan de Middelland- sche Zee getroffen. In Oost-Afrika optreden der artillerie en van cavalleriepatrouilles van beide kanten aan de Soedaneesche grens. Een jachtformatie heeft met succes een aan val op geringe hoogte ondernomen en optrekkende gemotoriseerde troepen met mitrailleurvuur bestookt en eenige strijdmiddelen in brand gestoken. In een gevecht met vijf jachttoestellen van het type Gloster gelukte het er vier neer te schieten. Vijandelijke vliegtuigen heb- hen plaatsjes in Abessinië gebombar deerd zonder schade aan te richten. Een van onze toestellen is niet terug gekeerd. Het Italiaansche weer- machtsbericht van Za terdag Het 204e Italiaansche weermachtshe- richt .uidde als volgt:'In het gehied aan elk volgens eigen richtlijnen werktén en met ongelijke bevoegdheden en capaci teiten. Daardoor had de autarkie, die nu bijna volledig verwezenlijkt is in Italië, niet al haar vruchten afgeworpen. Men Is toen gekomen tot deze dictatuur, die door den aard van het probleem werd ingegeven en door de eischen van het oogenblik en die beter beantwoordt aan den geest van het fascisme. De Popoio di Roma wijst er op, dat de nieuwe organisatie niet zal uitloopen op een geweldig bureaucratisch gebouw, omdat zij is opgesteld op een wijze, die tegelijk voldoet aan de eischen der een tralisatie en aan die van de vereischte soepelheid, en bovendien omdat de tevo ren reeds bestaande corporatieve op bouw van den fascistischen staal de uit voering van hpt plan begunstigt. Verder wijzen de bladen goedkeurend op de buitengewone gestrengheid der straffen voor hamsteraars en speculan 'en. waarbij zelf* de doodstraf kan wor den uitgesproken door de rechtbank tol verdediging van den staat. Men heeft echter reden te gelnoven. dat deze straf 'en eventueel slechts van toepassing zul ten kunnen komen tegen e»n te ver onpohtzamen minderheid van anti «ociale elepipnten. d:e biina zeker weer bonden zullen worden van het plegen hunner misdaden tegen het vaderland, ••"een al door de afkondiging van de nieuwe, zeer strenge straffen. vliegtuig is door luchtafweergeschut neergehaald. Duitsch weermachtsbe- richt van Zaterdag Het opperbevel der weermacht deeldp Zaterdag mede: Een duikboot, van welker jongste sue cessen reeds een deel is hekend ge maakt. meldt het tot zinken brengen van vier lie wapende vijandelijke koop vaardijsrhepen van 24.-340 b.r.t. in totaal Een andere duikboot heeft het 12.823 b.r.t. groote gewapendp Britsche koop vaardijschip ..Wafotira" lot zinken ge bracht. Na de rust der Kerstdagen Is in den loop van den 27en December de lucht verkenning en de gevechtsacfivireil dei Duitsche luchtmacht weder begonnen Een verkenningsvliegtuig trof ten Oof» ten van den mond van de Theems een vijandelijk koopvaardijschip van onge veer 8 tot 10,000 b r.t. met twee bommen van zwaar kaliher. In den nacht van 27 op 28 December hebben sterke formaties Duitsche ge vechtsvliegtuigen Londen aangevallen met talrijkp brisant en brandbommen van elk kaliber. Hevige ontploffingen en croóte branden in het centrum en aan den Oostelijken rand der stad bewezen de groote uitwerking van den aanval. Vérdragend geschut van het leger en de ..ïarine hepft in denzelfden nacht vij andelijke echepen, die Duinkerken trachtten te naderen, beschoten en ge dwongen, zich in Noordelijke richting te verwijderen. De vijand vloog slechls met enkele vliegtuigen het kustgebied binnen, zon der op Duitsch Rijksgebied bommen te werpen. Patrouille- en beveiligingsvaartuigen werden op de Noordzee door vijandelijke torpedovlirgtuigen zonder succes aan gewallen. Zij schoten drie vliegtuigen neer, terwijl een ander vijandelijk vlipg- tuig door luchtdoelgeschut werd neer gehaald. Een eigen vliegtuig wordt ver mint. de grens van Cyrenaica aan het front van Bardia artillerievuur. Tijdens een actie in samenwerking met de lucht macht heeft een onzer snelle colonnes een gemechaniseerde afdeeling van den vijand vernietigd en het materiaal buit gemaakt. Een onzer vlooteenheden -heeft voor de kust een artillerie-actie onder nomen tegen gepantserde afdeelingen en de vijandelijke contingenten uiteen gedreven en de gemotoriseerde artillerie tot zwijgen gebracht. Onze bommenwerpers hebben gisteren en in den voorgaanden nacht een voor uitgeschoven basis en gemechaniseerde middelen van den vijand voortdurend doeltreffend bestookt. Onze jachtvlieg tuigen hebben verwoede gevechten ge leverd met die van den vijand. Een onzer vliegtuigen heeft in de Middel- landsche Zee een schip van 5000 ton met een torpedo getroffen en tot zinken ge bracht. In totaal werden drie vijande lijke jachtvliegtuigen neergeschoten. Een onzer bommenwerpers is niet terug gekeerd. Aan het Grieksche front werden door krachtige reactie onzerzijds vijandelijke aanvallen afgeslagen. Er werden -knies gevangenen gemaakt en automatische wapens veroverd. Bombardements- en iachtformaties hebben trnepen-installa ties en knoopnunten van wegen aange vallen. Op de vijandelijke vlootbasis PreveZR is epn aanva ondernomen en op voor anker liggende schepen werden voltreffers geplaatst. GRIEKENLAND ROEPT RESERVISTEN OP BELGRADO, 29 Dec. (D.N.B - De „Vreme" meldt, dat het Griek sche ministerie van oorlog alle re servisten van den jaargang 1927 uit den Peloponnesus en Schtereales heeft opgeroepen. „Politika" meldt, dat op den Westelijken ócver van het meer van Ochrida in de buurt van Lin gisteren hevige gevechten zijn onthrand, die nog voortduren. In het Mokra-gehergte hebhen de Italianen de Grieken tot op hun oude stellingen teruggeslagen. Uit Athene wordt gemeld, dat hei mi nisterie van veiligheid een bekendma king publiceert, op grond waarvan alle bruikbare oude geweren uit de vroegere oorlogen (Balkanoorlog en Wereldoor log), die in vele families als tropheëen bewaard werden, ten behoeve van de landsverdediging moeten worden inge leverd. AMERIKAANSCHE ENTSTOF NAAR ENGELAND STOCKHOLM. 29 Dec. (D.N.B.). - De Evening Standard meldt uit New York dat met een Clippertoestel een zending a-ntitnxirie naar Groot-Brittannië is ge stuurd, teneinde onmiddellijk zevendui zend kinderen tegen diphterie te kunnen inenten. Fr zullen waarschijnlijk nog meer zendingen worden verstuurd, zoo dat een millioen menschen ingeënt kun nen worden, rfjVPTISCHE MANSCHAPPEN BLIJVEN ONDER DE WAPENEN BEIROET 29 Der (D.N.B 4 - Krach tens een vernrrierine van den F.gypM srhen minister van defensie b'iiven de Fgvptfsche officieren. onderofficieren en mansebappen wier diensttijd in Ta nuari afloopt, nog zes maanden onder de wapenen. SJANGHAI, 29 Dec. (D.N.B.). - Reizigers uit Hongkong maken mel ding van zware verliezen der in Engelschen dienst 9taande Noorsche koopvaardijvloot en der Engelsche koopvaardij in den Indischen Oceaan Reeds meer dan twintig schepen zouden daar tot zinken gebracht zijn. De verliezen hebben de Engelsche scheepvaartondernemingen ertoe genoopt den bemanningen der tus schen Hongkong en Tndië varende schepen een oorlogsbijslag te verlee- nen. Als gevolg van bet optreden der Duit sche marine óp alle zeeën worden, naar de Britsche Admiraliteit, toegeeft, ook de scheepvaartwegen op de Stille Zuid zee steeds erns iger bedreigd. Van En eelsche zijde ziet men zich volgens een bericht uit Tonden genoodzaakt, uitge breide maatregelen te nemen om te trachten, de in de Zuidzee optredende Dui'sche hoven-water strijdkrachten on schadelijk tp maken. Om te beginnen is van Engelsche zijde bepaald, dat alle schepen, die naar havens in de- Fidsji eilanden varen, eerst Soeva moeten aan loopen om daar verdere Instructies te bekomen. Met dezen maatregel zijn nieu we omwegen voor het scheepvaartver keer verhondpn. waar loor de in deze gebieden varende tonnage in haar ver voerscapaci'ëit verder verminderd wordt. De Australische minister van oorlog Spender is op 24 December in gezel schap van den chef van den Australi- «chpn genet-alen staf. luitenant-generaal Sturdee. tp Singapore aangekomen voor het houden van mili'afre hpsprpkingen Naar men zegt. z.al gesnroken worden over bespoedigde versterking der Engel sche steunpunten in het Verre Oosten Dp minister verklaarde tegenover jour Oalisten. dat Australië met Japan en •\merika in vriendsehan wenach' samen leven, opdat in het Zuidzeegehied •vrede zal heerschpn Amerikanen verlaten het Verre Oosten De helft van de Amerikaansche vrou wen en kinderen hebben de Chineesche plaatsen, die in een mogelijken oorlog met Japan gevaar zouden kunnen loo pen, verlaten, aldus heeft de vertegen woordiger van het Amej-ikaansche con sulaat-generaal verklaard naar aanlei ding van geruchten, dat van de zijde der V.S. op voortzetting der evacuatie was aangedrongen. De vertegenwoordi ger zeide verder, dat de evacuatie, waar van hef resultaat door hem bevredigend werd genoemd, met lijnschepen wordt voortgezet, zoodat voor de evacuatie der overblijvende Amerikaansche staatsbur gers. in het geval dat de toestand ernsti ger zou worden, geen moeilijkheden ver wacht worden Naar voorts vernomen wordt, zullen op nieuwjaarsdag onge veer 200 Amerikaansche missionarissen aan boord van het mailschip ..President Coolidge" uit China vertrekken. SERRANO SUNER ONTVANGT DIPLOMATEN MADRID, 29 Dec. (D.N.B - De Spaansche minister van buitenlandsche zaken Serrano Suner heeft Vrijdag den Poi-tugeeschen ambassadeur dr. Tetonio Pereirai den Spaanschen ambassadeur 1e Vichy Lequerica en den Spaanschen ambassadeur te Rome Garcia Conde ontvangen, alsmede het provinciaal be stuur van Madrid. TALRIJKE CHINEESCHE BEDE LAARS DOODGEVROREN SJANGHAI. 29 Dec. (D.N.B.). - Vol gens voorzichtige schattingen zijn hier op Kerstavond meer dan 200 Chinee sche bedelaars doodgevroren Ambu lances van de internationale nederzet ting en de Fransche concessie hehhen op Kerstochtend alleen in haar gehied reeds 1R1 doodgevroren menschen, onder wie 106 kinderen, gevonden. AMNESTIE IN BULGARIJE SOFIA. 29 Dec. (D.N.B). Naar aanleiding van de wisseling des jaars is naar verluidt een vrti uitgebreide amnestie in voorbereiding zoowel voor politieke als crimineele vergrijpen. Ook de door krijgsraden behandelde zaken zouden hieronder vallen

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2