Een hagel van bommen op Londen Ook in België distributie van textielproducten en schoenen ENORME VERWOESTINGEN TIJDENS KORTEN MAAR HEVIGEN AANVAL Tweehonderd brandbommen in één stadsdeel Nieu w j aarsboodschap van Wangtsjingwei ZEVENTIG DORPEN GEÏSOLEERD Bulgaarsche politiek blijft ongewijzigd INVENTARISATIE TOT 2 JANUARI De Italiaansche actie aan het Grieksche front COMMENTAAR OP DE REDE VAN ROOSEVELT Brand in station te Berlijn De neutraliteit van Ierland ,1e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1940 BERLIJN, 30 Dec. (D.N.B.). De Engelsche berichtendienst heeft hedenmiddag over den Duitschen luchtaanval op Londen in den af geloopen nacht nog medegedeeld, dat deze aanval zich hoofdzakelijk geconcentreerd heeft op de city van Londen- Doch ook in andere ideelen van de Britsche hoofdstad zijn geweldige branden uitgebro ken en een groot aantal brisantbommen ontploft. In een door de Londensche radio verspreid ooggetuigenbericht over den Duitschen aanval werd opgemerkt, dat de Londensche brandweer zich in den afgeloopen nacht tegenover een dermate groote taak gesteld zag als nooit te voren. De lucht boven Londen was mijlen ver door het schijnsel der bran- 'den „zoo rood als een rijpe sinaasappel''. In de city stonden geheele blokken winkels en zakengebouwen in lichter laaie. Alleen de St. Pauls-kathedraal is onbeschadigd gebleven. De correspondent, der New York Herald Tribune kon bij het aanschouwen van deze 'geweldige branden niet gelooven, dat deze nog gebluscht konden .worden. Heele voorgevels van huizen stonden in brand en stortten ïenslotte met een geweldig lawaai in elkaar. De uit de bedreigde schuilkelders vluchtende menschen pro beerden zich door het aantrekken van hun regenjassen tegen de geweldige vonkenregen te beschermen. De correspondent verklaarde tenslotte, dat hij een dergelijke verwoesting, zooals hij in den afge loopen nacht met eigen oogen had gezien,; nog nooit eerder had gezien, nog nooit eerder had medegemaakt. Ook had hij nooit ge loofd, dat zooiets dergelijks mogelijk was. Van af de Waterloo Bridge zag 'de Oostelijke horizon er uit als een Wagneriaansche ensceneering waartegen de St f-auls-kathedraal machtig afstak, afgeteekend te gen de laaghangende rookwolken. Van tijd tot tijd was de groote kerk geheel verdwenen in de rookwolken. Het was een der kortste, maar zwaarste aanvallen. 'De aanvallers warén \ii't verschil lende richtingen, als een einde- looze rij èenden komen aanvlie gen, en hadden de stad met alle soorten bommen bestookt. Ruim tweehonderd brand- bommen In één stadsdeel alleen waren ruim 200 brandbommen neergeko men; die een reeks branden had- I den doen ontstaan. De groote sta- len gebouwen stonden te trillen op hun grondvesten, toen de bommen neerhagelden.. Zij stonden té schud den, toen het afweergeschut met het hevigste vuur op den aanval antwoordde. De aanval was even plotseling ge éindigd als hij was begonnen. Op het hoogtepunt van den' aanval was de straat practisch van ieder verkeer vrij. Dc autobussen waren -verdwenen en met enkele uitzonderingen ook de taxi's. Voor het eerst sedert weken, waren de ondergrondsche stations weer volko men vol. Filés van menschen zochten beschutting in de ingangen van groote gebouwen. Door de branden, die door de duizen den brandbommen waren ontstaan was de verduistering volkomen opge heven. De correspondent, die ttisschen Picadilly en het Strand door den aan val werd verrast, beschrijft, hoe de he mel overal rood gloeide. Overal stegen vlammen op om vervolgens in rookwol ken te verdwiinen Eén hom sLoeg in in de onmiddellijke nabijheid van een groot .hotel, waar het licht nitging. Langs de Theems sloeg een voltreffer in op een uit twee verdiepingen bc staande tram. De (ram werduit de rails gelicht en kwam 150 meter verder aan den anderen kant van de straat weer neer. Ook werden verscheidene geftnu' wen getroffen, die reeds hi| vorige aan vallen schade hadden opgeloopen. Later heeft de corresnohdertt een rondrit per auto gemaakt door hel stadsdeel, dat het zwaarst getroffen is en „waar reusachtige branden woed den*', De auto reed over de slangen van de brandweer heen eyi onder de ban den knerpte het van de glassplinters. Het getroffen gebied heeft een opper vlakte van meer dan een vierkante ki lometer. De New York Times", publiceert een bericht uit Londen van 'do Associated Press, waarin wordt gepield, dat vele leden der hrchthesrherrroing in wan- hopigen strijd met de branden het lo ven hebben .verloren. Talrijke stadswij ken zijn in vlammpn gehuM. De straten lagpn vol brandwêorslangeM. De brand weerlieden moesten werken, terwijl voortdurend puinstukken neerstortten. Rolls Ró%vce-fabriek 'getroffen Omtrent den in het fveermacht- bericht van heden gemeilien aanval van de Duitsche gevechtsvliegtui gen op ecg. groote fabriek te Crewe, verneemt het D.N.B. ter: aanvulling, dat dit. de internationaal bekende Rolls Royce-fabriek was. De Duit- sche vliegtuigen vielen de fabriek in scheervlucht aan en plaatsten verscheidene voltreffers, die .groote uitwerking hadden. De Duitsche vliegers konden groote ontploffin gen, met vonkenregens en aanzien lijke rookontwikkeling waarnemen. Voorts verneemt het D.N.B.. dat bij de acties, die het Duitsche luchtwapen gisteren tegen eenhe den der Engelsche marine uitge voerd heeft, behalve de reeds ge melde schepen ook een lichtschip door voltreffers tot zinken gebracht is. GENEVE, 30 Dec. (A.N.P.). Om trent de positie van Groot Brittannië schrijft Julien Peschadour in het socia listische hlad „Effort" ondeC het op schrift: „Ik geloof niet aan wonderen": „Tegenover een door Duitscliland vlko- men bèheerscht Europa, van de Baltische Zee tot aan de Middellandsche Zee Griekenland uitgezonderd geloof ik, dat de heldhaftige en taaie tegenstand van Engeland nutteloos is en zal zijn. Laat men zich om Godswil niet al te veel be roepen op historische voorbeelden. 1940 is geen 1SI1. Wanneer Napicon in ISU meester was van het vasteland intus- schcn toch minder dan Duilschland het in 1940 is was er toch nog een Oosten- rif ksch en een Pruisisch leger. In dal tijd perk waren er vliegtuigen, noch duikboo- ten noch mijnen. Engeland was. ondanks het continentale stelsel, op zijn eiland vei lig behoed- Thans echter is het leven van millioenen menscheliike wezens op dat eiland een hel. Engeland moet importee ren of sterven. De financiën van Groot Brittannië staan op het punt, dat de Ver- eenigde Staten bezwaren maken om het een leening te verstrekken. Geheel Europa is gesloten voor den handel van Groot Brittannië: de groote dominions schijnen hun eigen weg te gaan. Indië is in een gevaarlijken opstand. Men verge lijke voorts nog de luchtvloten van Duilschland en Groot Brittannië en de af standen. die ze scheiden van hun bases, en men begrijpt misschien, waarom ik niet kan gelooven aan het wonder van een En gelsche overwinning". Een bui van duizenden bommen BERÜJN. 31 Dec- (D.N.B.). De En gelsche berichtendienst heeft gisteravond nog een ooggetuige aan het woord gelaten over den iongsten nachtelijken aanval van Duitsche vliegtuigen op Londen. De oog getuige spreekt van een „bul van duizen den brandbommen"Binnen enkele minu ten stond bijna ieder huis van de straat, waarin hü zich bevond, in brand. De brand enwaren voor een deel zóó fel, dat de brandweer voor de redding der huizen engebouwen niets meer kon doen. Men kan wel zeggen, aldus de ooggetuige, dat de Londensche brandweer sedert haar be staan nog nooit zoo veel te doen gehad heeft als in den afgeloopen nacht. Minister-president Churchill en zijn echtgenoote hebben gisteren, naar de Britöche berichtendienst meldt, de scha de in oogenschouw genomen, die in den afgeloopen nacht in de city door Duit sche vliegtuigen is aangericht. De brandweer was nog steeds bezig met het blusschen der branden.~Van de Guildhall, aldus de Britsche berichten dienst.-is niet veel meer overgebleven dan „een leeg omhulsel". Aanval op een Br.itsch vliegveld Een Duitsch gevechtsvliegtuig heeft tegen den middag bij verrassing een vliegveld in het Zuid-Oosten van Enge land aangevallen. Deze geslaagde aan val werd met grooten moed in duik vlucht ondernomen. Het vliegtuig daai- de tot geringe hoogte en liet een reeks bommen vellen. Twee Britsche vlieg tuigen. die op het veld stonden, gingen onmiddellijk in vlammen op. zes wer den door bomsplinters en machinege weervuur beschadigd. Een Fransche stem PARIJS. 30 December (D.N.B.). - F.en Fransche oud-strijder, die uit En geland te Lyon is teruggekeerd, heeft tegenover een medewerker van het blad France au Travail verklaard, dat de Duitsche luchtaanvallen de Engelschen waarlijk krankzinnig hebben gemaakt. De arbeidersbevolking van de Londen sche armenwijken koestert vooral wrok jegens de bevoorrec' te bewoners van 't Westend, die zich door narcotische mid delen trachten te verdooven. Cocaine en morphium hebben in deze buurten ont zaglijke verwoestingen aangericht. De geestelijkheid heeft zich reeds hiermede bezig gehouden en in talrijke kerken is er tegen geprotesteerd De materieele schade is veel en veel grooter dan men algemeen aanneemt Het minislerie van financiën, het gebouw van de Times, de British Rro'drasting Corporation, de City, alsmede het Victoria- en het Wa- terloostatinn hebhen bijzonder zwaar gp leden. Bovendien klaagt men in Enge land over het verlies van scheepstonna ze. De algempene opvatting is. dat na korteren of laneeren tijd de toestand onhoudbaar zal zijn. Noodseinen van Britsche schepen NEW YORK. 30 December (D.N.B.). - Mackay Radio heeft noodseinen opge vangen van twee Britsche vrachtsche pen. De City of Bedford f6.402 brt.) meld de. dat zij op ongeveer 600 mijl ten Wes ten van de Schotsche kust in aanvaring was gekomen met een onbekend schip De Bodnat (5.342 brt.) seinde, dat zij ernstig lek was en dringend hulp noo dig had. Dat beide schepen ongeveer dezelfde positie opgeven, wijst er op.-dat zij van hetzelfde convooi deel uitmaak ten. Om de bevrijding van een „volksvreemd imperia lisme'' SJANGHAI, 30 Decemb.. (D.N.B.). In een Nieuwjaarsboodschap aan het Chineesche vo'k herinnert Wangtsjing wei aan de eerste resultaten van zijn re geering in het afgeloopen jaar, dat ge wijd Avas aan de opheldering der inter nationale betrekkingen van China. En hij begroet het komende jaar als het dertigste der Chineesche republiek, waarin het er om gaan zal, het in de vo rige maand gesloten Chineesch—Japan- sche verdrag te verwezenlijken, opdat China met de hulp van Japan bevrijd zal Worden van de banden van een volles vreemd imperialisme, dat China Uit eigen belang in ee* half kolonialen toe stand gevangen heeft gehouden. Wang tsjingwei onderschat niet de moeilijk heden voor China en Japan om dit doel te bereiken, hij waarschuwt tegen over dreven optimisme en roept alle onder het Tsjoengking-bewind levende Chinee- zen op, het komende jaar niet onge bruikt te laten voorbij- gaan, om den vrede voor geheel China tot stand te brengen en onverwijld met den herbouw des lands te beginnen.' De gevolgen der overstro mingsramp in Anatolië ISTANBOF.L. 30 Dec. (D.N.B.). Volgens de nieuwste gegevens zijn door de overstroomingen in Zuid- Oost-Anatolië zeventig dorpen ge troffen. De meeste dezer dorpen zijn van de buitenwereld afgesloten. De wegen en spoorbanen zijn op vele plaatsen overstroomd en talrijke brug zen zijn ernstig beschadigd Men rekeni op een landbouwschade van grooten omvang. Over verliezen aan menschen levens zijn nog geen gegevens ontvan gen. De Roode Halve-Maan en de solda ten zijn ontboden voor hulpverleening aan de noodlijdende bevolking. SOFIA, 30 Dec. D.N.B.- De och tendbladen van heden publiceéren de rede, die de minister van buitenlandsche zaken, Popof, na de goedkeuring van de begrooting van buitenlandsche zaken in de Sobranje gehouden heeft. In zijn uiteenzettingen wees', hij er op, dat de Bulgaarsche buitenland sche politiek ongewijzigd blijft. Voor al vestigde hij er de aandacht op, dat er sedert de laatste troonrede, waarin de richtlijnen en doeleinden van de Bulgaarsche buitenlandsche politiek 'uiteengezet waren, geener lei belangrijke gebeurtenissen voor gevallen zijn. die een afwijking ge- wenscht maakten. De weg van deze politiek is hét land te beschermen en de belangen van het Bulgaarsche volk te behartigen, De mi nister dankte voor het vertrouwen van de Kamer, waaraan door de goedkeu ring van de begrooting uitdrukking ge- gëVenwas? NA DEN SNEEUWSTORM EEN KOUDEGOLF Finland ernstig geteisterd"" HELSINKI, 30 Dec. (D.N.B.). In Zuid-Finland heerschte gisteren een sneeuwstorm 'Van groote hevigheid, die een neerslag van 87 m.m. ver oorzaakte. Daarna zette eén golf van koude in, die te Helsinki twintig graden <mder nul bedroeg. Er kwa men 'treihver'tragingen en verkéêrS-. Storingen "voor. BRUSSEL, 30 Dec. (Belgapress). Het ministerie van economische zaken deelt mede: In het Belgische Staatsblad i6 een reeks besluiten verschenen waarhij het verbruik van textielproducten en schoenwaren aan beperkende re gelen onderworpen wordt. Sedert geruimen tijd zijn maatregelen getroffen om de bevoorrading der be volking met eetwaren te regelen. Thans blijkt het ook noodzakelijk maatregelen te treffen om het gebruik van andere Ievensnoodwendige producten, zooals klcedingwaren en schoeisel te regle menteeren. Om dit doel te bereiken heeft het de partement van economische zaken, do volgende maatregelen getroffen: 1) Bevel tot telling van de voorraden in textielproducten en schoenwaren bij alle fabrikanten, groothandelsz^ken en kleinhandelszaken. Het werd noodzake lijk geacht de kleinhandelszaken en eveneens de groothandelszaken, die niet uitsluitend den groothandel drij ven, te sluiten gedurende een tijdperk van acht dagen, gaande van 25 Decem ber 1940' tot 1 Januari 1941, inbegrepen. Gedurende die dagen tijdens welke alle verkoop verboden is, moeten de door het besluit voorziene formaliteiten ver vuld worden met behulD van de formu- lieren die de belanghebbenden zullen kunnen verkrijgen bii den gemeente dienst voor bevoorradingen en raritsoe- neering hunner woonplaats of van den zetel der onderneming. 2). Na deze periode van verplicht stilleggen der verkoopsbedrijvigheid zal iedereen zich elecht6 nog kunnen be voorraden in een der bepaalde produc ten. met overlegging van een door den gemeentedienst regelmatig afgegeven machtiging tot bevoorrading. Voor diegenen die tegen alle verwach ting in, zich zouden willen onttrekken aan de nieuwe bepalingen en inzonder heid aan het verplichtend stilleggen der handelsbedrijvigheid, in de periode gaande van 2 Januari, zijn zware straf fen voorzien. NIEUWE HONGAARSCHE MINISTER VAN LANDBOUW BOEDAPEST. 30 Dec. (D.N.B.). Ba ron Daniel Ban'fv it. benoemd tot mi nister van landbouw als opvolger van Tcleki, dié afgetreden was. Banffy, die 47 jaar oud is. is de kleinzoon van ba ron Dezsoe Barffy, die van 1895 tot 1899 minister-president van Hongarije was. TIRANA, 30 Dec. (Stefani). Een bijzondere correspondent van Stefa ni meldt: In samenwerking met het land leger heeft de Italiaansche lucht macht een belangrijke tactische en strategische actie ondernomen, waarbij den vijand zware verliezen werden toegebracht. Ten Noorden' van Kori.tza werd een lange vijan delijke colonne overdag aangeval len.. Vier uren lang werden de Grieksche troepen door onze jachtmachines met machinegeweren beschoten. De uitwer king was doeltreffend. Een afdeeling van onze jagers ondernam aanvallen op de wegen, loopende van Kortchano naar Kalibaki. Ook de bombardementsvlieg tuigen waren onophoudelijk in actie. De .„Sperwers" hebben het gebied van Viscopia gebombardeerd, waar men vij andelijke troepenconcentraties had waargenomen, alsmede de wegen tus- schen Pogradetsj en Lesjnica. Andere formaties keerden zich tegen Prevsa, dg meest vooruitgeschoven marinebasis van den vijand. Verscheidene tonnen bommen van elk kaliber werden uitge worpen. die vele branden verwekten. Een schip werd zwaar getroffen, de ver woesting aan. de kust werd voltooid door onze oorlogsschepen, die do vijan delijke stellingen beschoten. Een vijandelijke aanv-al op dé haven Valona werd evenals de vorige pogin gen daartoe afgeslagen. Van de vier Blenheimmachines,. die den aanvdl. pro beerden te ondernemen en die genoopt werden haar hommen in zee te laten vallen, zijn'drie brandend op ons grond gebied-neergekomen en wist de vierde achter de wolken te ontkomen, na her haaldelijk getroffen te zijn. De vorige week heeft de vijand nog twee andere «anvallen onderhorron en telkcno ver loor hij drie toestellen, zooals de Ita liaansche -weermachtsberichten gemeld hébben. In totaal zijn negen Engelsche bomménwerpers in Albanië neergestort met zóóvele anderen, die hetzelfde lot ondergingen F.en der bestuurders der neergestorte vliegtuigen wist-zich met een valscherm te redden en werd ge vangen genomen. NEW YORK, 30 Dec. (D.N.B.} De gisteren door Roosevelt ge houden rede heeft volgelis. een bericht van Mackay Radio, in kringen der afgevaardigden veel stof opgeworpen. Afwijzend liet zich de democratische senator Mac Carran uit, die als zijn meening te kennen gaf, dat Roo sevelt duidelijker had moeten zijn en dat hij had moeten zeggen, wat men voor de landsverdedi ging moet doen, om de Ver- Sta ten buiten vreemde oorlogen te houden. De democratische sena tor Blow verklaarde, van mee ning te zijn, dat de rede nauwe lijks in overeenstemming te bren gen is met de belofte, Noord Amerika buiten den oorlog te houden. De republikeinsche sena tor Capper zeide, dat de rede den indruk heeft gewekt, dat men reeds dicht bij den oorlog is. Uit Rome Rome, 30 Dec. (D.N.B „De asmo- gendheden zijn tot dusverre zeer tolerant geweest, doch ook tolerantie heeft haar grenzen", aldus schrijft de Giornale d'ltalia in een commentaar op de rede van Roosevelt. Zouden Amerikaansche leve ringen onder Amerikaansche vlag den versperringsgordel der tegenblokkade bre ken. zouden de in Amerikaansche havens liggende Duitsche en Italiaansche schepen Engeland in handen gespeeld worden, dan zou dit, aldus het blad, als een openlijke breuk der neutraliteit beschouwd moeten worden." „Roosevelt heeft beweerd, dat Enge land voor de vrijheid der geheele we reld strijdt en dat de Ver. Staten, door hun politiek met dezen oorlog te ver eenzelvigen, de eigen vrijheid zouden verdedigen. De Amerikaansche presi dent weet, dat de zaken in werkelijk heid geheel anders staan. Engeland vecht alleen voor de belangen van zijn eigen imperium en voor de handhaving van het systeem van Versailles. Wat de zoogenaamde bedreiging van het Wes telijk halfrond door de zegevierende as- mögendheden betreft, weet Róosevelt zeer goed, dat dit een door de Engelsche propaganda verzonnen en verspreide fabel is. Engeland heeft steeds zijn eigen oog merken toegedicht aan de. .mogendhe den, waarmede het oorlog, wil voeren. Dé .oorlog der as heeft zijn duidelijk tot Europa en het daarvan afhangende Afrika bepaalde doelstellingen.'De as strijd^ voor bevrijding van Europa van de drukkende Britsche heerschappij, evenals indertijd de Vereenifcde Staten in hun onafhankelijkheidsoorlogen hun gebied en hun zeeën van de ondraag lijk geachte Britsche voogdij wilden bevrijden". Amerika dichter bij den oorlog? TOKIO, 30 Dec. (Domei). Het voor naamste blad Yomioeri schrijft in een hoofdartikelover de rede van Roose velt- „Met hoeveel nadruk president Roosevelt ook ontkent, dat de V.S. aan den Europeeschen oorlog deel nemen. de tegenwoordige politiek van Washington brengt het Ameri kaansche volk dichter bij den oor log. Derhalve zal, hoe de toestand zich ook in het komende jaar zal ontwikkelen, de verantwoordelijk heid er voor gedeeltelijk door de V.S. gedragen moeten worden." Protest tegen omzeiling van de Johnson Act NEW YORK. 30 Dec. (D.N.B.) De Noord Amerikaansche Studenten Unie heeft ip een telegram aan Roosevelt geprotesteerd tegen eventueele ontdui king van de Johnson Act door aan En geland materiaal uit te leenen of cre- dieten te verleenen. De politiek van steun aan Engeland is tegen den wil van het Amerikaansche volk en zou volgens het telegram tot oorlogsverwik kelingen leiden. In een bijeenkomst heeft doctor Ward verklaard, dat <ie imperialistische krachten van Engeland, de Ver. Staten in den oorlog trachten te betrekken. Zoolang imperialisten in Engeland de leiding hébben, beteekent de hulp aan Engeland geen hulp aan de democratie. Ook op het congres van het Nationaal Verbond van studenten en den Interna tionalen Studentendienst in New Bruns wick in den staat New Yersey, is een resolutie aangenomen, welke tegen hulpverleening aan Engeland gericht is. Geen blanco cheque"! NEW YORK, 30 Dec. (D.N.B.). De republikeinsche candidaat voor het pre sidentschap in 1936 Landon, heeft ten aanzien van de door Roosevelt gehou den radiorede verklaard, het persoon lijk van de hand te wijzen, Engeland een blanco chèque te overhandigen door het alle hulp te beloven. Een dergelijke houding zou er slechts on uiGoonen. dat de Ver. Staten een expeditieleger naar Europa moesten stu ren. DE BIJZETTING VAN KALLIO'S STOFFELIJK OVERSCHOT HELSINKI. 31 Dec. (D.N.B.). - De hij zetting van den overlpden Finsrhen pre. sident Kallio geschiedde gisteren in Ni- val a. Bagageruimte van Anhalter Bahnhof uitgebrand Vermoedelijk een explosie BERLIJN. 30 Dec. - Hedenoch tend om zeven uur is brand uitge broken in h,et. AnfiaRer Bahnhof te Berlijn. Het voorste gedeelte van den rechtervleugel, waar zich de loket ten bevinden en in enkele vertrek ken bagage wordt bewaard, is to taal uitgebrand, aldus meldt de cor respondent van de Telegraaf aan zijn blad. Omtrent de.oorzaak is nog niets met zekerheid te zeggen. Het schijnt evenwel, dat er in de baga geruimte een exDlosie heeft plaats gehad, tengevolge waarvan de brand - is ontslaan. Vanochtend tegen zeven uur het was nog donker en er viel een fijne mot- regen werden de reizigers in de wachtkamers van het station en de be woners van de huizen en de talrijke ho tels op het Stationsplein opgeschrikt door twee snel op elkander volgende de tonaties. In de wachtkamers, die in den linkervleugel liggen, bevonden zich tal van soldaten, dié op Kun trein wacht ten en gelukkig slechts enkele vrouwen en kinderen. Ofschoon de ontploffing zoo hevig was, dat enkele personen van hun stoel werden geworpen en men aan vankelijk dacht, dat er een vliegtuig bom was neergekomen, was er van een paniek geen sprake. Het spoorwegperso neel was onmiddelliik ter plaatse om de orde te bewaren en alle mogelijke maatregelen te nemen Dadelijk na de explosie sloegen vlam men uit de baga«»ebcrgplaats en korten tijd daarop stortte het plafond omlaag in. de ruimte, waar de kaartjes verkocht worden, zoo schrijft de Telegraaf verder. De brandweer van verscheiden Ber- lijnsche kazernes slaagde er binnen en kele uren in den vuurhaard te blus- schen. Helaas is "de bagage, welke in de uitgebrande bergplaats was opgestapeld geheel verloren gegaan. Of er persoon lijke slachtoffers te betreuren zijn, is nog niet te overzien. Natuurlijk is on middellijk een streng onderzoek inge steld, dat nog niet is afgesloten. Of men te doen heeft-mat een ongeluk,.dan wel met een voorbereider aanslag én moed willige brandstichting is daaróm op het oogenblik nog niet uit te maken. Door de gedeelte]-''"'^ vérnieiing van het station was het treinverkeer tijde lijk onderbroken. Men kan evenwel aan nemen. dat reeds hedenavond of uiter lijk morgen de treinen weer op tijd van het station zullen vertrekken en er bin-, nenloopen. En de eischen van Engeland ROME. 30 December (Stefani). De diplomatieke redacteur van Stefani schrijft: „De stelselmatige aanvallen van de duikbooten en bommenwerpers der al mogendheden op de Britsche convooien, worden in Londen als 'n bedreiging be schouwd, welke met den dag ernstiger wordt. Terwijl Duitschland voortgaat talrijke duikbooten en sterke luchteska ders te gebruiken, kan een groot deel van de met levensmiddelen, grondstof fen, wapens en munitie beladen con vooien, welke Engeland noodig heeft, niet op zijn bestemming komen en wordt de hulp van de Ver. Staten prac tisch nutteloos. Daarom richt Londen zich op dreigende wijze naarIerland, dat het militair zou willen bezetten, meenende. dat het van de Iersche bases uit doeltreffend het optreden der duik booten zou kunnen bestrijden. Met ingang van 1 Januari worden hinderlijke economische maatrege len tégen Ierland van kracht, niet het doel het te dwingen de eischen van de Britsche regeering te aan vaarden. Mochten deze economische maatregelen niet de uitwerking heb ben waarop Churchill rekent, dan zal Engeland tot maatregelen van geweld overgaan. Een Engelsch dagblad heeft n.l. reeds, stellig op inspiratie van officieuss zij de. verklaard, dat het vraagstuk der Iersche steunpunteil voor Engeland van vitale beteekenis is en dat Engeland daarom besloten heeft, dit vraagstuk zelf op te lossen, zoo noodig met geweld. De misdadige voornemens verklaren da. ernstige woorden van president de Va lera, die gezegd heeft, daf het Iersche volk wellicht nog eens genoodzaakt zal zijn hardnekkig te strijden om zijn vrij heid te verdedigen",. DE FINSCHE KABINETSCRISIS HELSINKI. 30 December (D.N.B.). Pekhonen, die een week geleden op dracht gekregen heeft tot het vormen van een nieuwe Finsche regeering, heeft deze opdracht heden teruggegeven. Zijn besluit moet worden toegeschreven aan de afwijzende houding van de meer derheid in het parlement. Tot dusverre is nog niet bekend wie thans zal wor den aangewezen om een ministerie sa men te stellen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 2