Als men later over het jaar 1940zal spreken AAN DE BURGERIJ van Amersfoort Woorden van afscheid in de Raadszaal Aan burgemeester mrJ. C. Qraaf van Randwijck Lichting van brievenbussen Onze Burgemeester De aangifte van oorlogsschade Dringend verzoek! 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 31 DECEMBER 1940 I Afscheidsbrief van j Qraaf van Randwijck I T 7"AN den Gemeenteraad heeft burgemeester mr. J. C. Graaf van Randwijck heden een brief ge zonden, waarvan de inhoud hieronder volgt. „Zooals U bekend is, heb ik op Vrijdag 20 December bericht ontvan gen, dat mijne ambtsvervulling zou eindigen met het einde van dit jaar, een jaar later dus dan de gewoonte meebrengt; immers twee malen had de Regeering mij uitgenoodigd mijne functie telkens gedurende een half jaar langer te blijven bekleeden wel uit hoofde van de buitengewone tijdsomstandigheden en de bijzondere positie, welke Amersfoort innam. Aan dat verzoek gehoor te hebben mogen geven, is voc^j mij een groot voofrecht geweest. Op 10 Mei en volgende dagen heb ben wij een moeilijken tijd doorleefd zelfs hebben wij gedacht, nadat de stad ontruimd was, haar niet meer on geschonden terug te zien! Maar het wonder geschiedde: in een bijna onge repte stad kwam de bevolking terug. Nadien kwam de bezetting: in het belang der Gemeente heb ik op eer lijke wijze tegenover de weermacht gedaan, wat gedaan moest worden; bijzondere moeilijkheden zijn der Ge meente gespaard. De tijd van spanning is nog niet Voorbij; gaarne had ik mijne krachten blijven geven aan de burgerij, om, voorzoover dit in mijn macht lag, orde, rust, veiligheid te verzekeren. Altijd heb ik getracht in vereenig- den zin te werken, nooit in verdeelen den zin. Wellicht had ik in dien geest nog iets kunen bereiken. Het heeft niet zoo mogen zijn: ,,de langdurige en goede diensten", waarvan de Regee ring zoo vriendelijk is te gewagen, zijn geëindigd. In alle stilte neem ik nu afscheid van U: ik geloof, dat zulks in de te genwoordige omstandigheden het bes te is en ik meen dat verder te mogen doen, omdat voor mij onvergetelijk is, wat U Umij bereid heeft ter gelegen heid van mijne 25-jarige ambtsvervul ling, op 1 September 1937. Maar juist in die stilte kan beter tot uiting komen het gevoel van groote dankbaarheid, dat mij bezielt van ge durende 28 jaren het mooie ambt van Burgemeester van Amersfoort te heb ben mogen bekleeden. Dank breng ik U voor de aangename verstandhou ding. die er steeds is geweest: de ver gaderingen van Uwen Raad te heb ben mogen leiden heb ik altijd het voorrecht van het Burgemeestersambt gevonden. Het ga der Gemeente, het ga Uwen Raad verder goed. Moge het opk mijn opvolgers gegeven zijn in vruchtdra gende samenwerking met U werk zaam te zijn in het belang van ons ge liefd Amersfoort." Wat daarin wordt gezegd omtrent het afscheid en over den dag van Wethouder Noorderwier loco-burgemeester In verband met het ieit, aat Burge meester van Randwijck na vandaag niet meer in functie zal zijn, hebben wij ons voor nadere bijzonderheden omtrent de vervulling van deze functie tot Wethouder B. Noordewier gewenn. Deze kon ons mecledpelen dat zoolang geen benoeming van êen opvolger afge komen is, dc betreffende functie door hem als loco-burgemeester waargeno men wordt. W.C. Oosterman benoemd tot raadslid De voorzitter van het. Centraal Stembureau onzer gemeente maakt bekend, dat zijn besluit, waarbij Oosterman, W. C. is benoemd ver klaard tot lid van den Raad der ge meente Amersfoort, voor een ieder ter secretarie, Kamer 3 ter inzage is nedergelegd. 11 September 1937 geldt ook U. De destijds geuitte dankbetuiging kan ik slechts aanvullen met die voor hetgeen mij verder Uwerzijds is ten deel gevalen: de grootê medewerking in de moeilijke dagen van de ontrui ming van de stad, waardoor deze zoo goed is geslaagd en de velerlei uitin gen van waardeering, die ik de laatste dagen heb mogen ontvangen. Aan U in 't bijzonder, die met mij voor de Gemeente hebben gearbeid, wijd ik hartelijke woorden van dank en van afscheid; ik herdenk ook hen die reeds zijn heengegaan, aan wier samenwerking ik zulk een aangename herinnering behouden heb. De moeilijkheden van thans zijn groot: zij zijn mij te goed bekend, doch meermalen kwam men dergelijke te boven: Houdt dus goeden moed! VAN RANDWIJCK. Burgemeester van Amersfoort. l> URGEMEESTER 't uur van scheiden Uit Uw loopbaan is nabij In Uw hart moet wel wat omgaan, Oók in dat der burgerij. Bijna acht en twintig jaren Stond U aan het hoofd der stad, Die in U een Burgemeester E n een Vader heeft gehad. Als wij straks met twaalf slagc" Van het oude scheiden gaar Dan is 't of die zware slagc; Ook te Uwer eere v slaan Bijna acht en twintig jaren Hebt U hier Uw ambt bekleed En met liefde Uwe gaven Aan Uw troetelkind besteed. Dikwijls zagen w'aan Uw zijde Ook Gravin van Randwijck staan, Beiden zijt gij de bevolking Als stads„eersten" voorgegaan. Al die jaren, Burgemeester, Hebt gij Amersfoort geleid Met verstand en scherpe visie En met Uw goedhartigheid. (Nadruk verboden) MR. J. C. GRAAF VAN RANDWIJCK DICHTSNOER was steeds voor die leiding: Mcnschcn moeten broeders zijn". Dat gaf kracht. Het zaaide liefde Op 't gemeentelijk terrein. In het Bock der Stadshistorie Zal de naam „Van Randwijck" staan, Oók het nageslacht zal weten Hóe en wat gij hebt gedaan. Burgemeester nog meer woorden 'ou in strijd zijn met Uw geest, Gij zijt nooit graag op den voorgrond, De „gehuldigde" geweest. Maar tóch zou het een tekort zijn, Om U stil te laten gaan En niet met een enkel dankwoord Bij Uw afscheid klaar te slaan. Gij, die zooveel hebt gegeven Van Uw inzicht en Uw kracht. Zij een Dank U. Bur gemeeste r!" Namens Amersfoort gebracht. Burgemeester 't uur van scheiden Uit Uw loopbaan is nabij, Ziet in dit gedicht den handdruk En het hart der burgerij! PHÏLIA De heer J. Haars sprak den burgemeester toe namens het secretarie-personeel JN de groote raadszaal heeft gistermid- 1 dag burgemeester Graaf van Rand wijck met zijn echtgenoote afscheid geno men van het volledige secretarie-perso neel. Een afscheid,' dat een eenvoudig en ontroerend karakter droeg en ten volle door alle aanwezigen meegeleefd werd Voor velen en dus niet alleen voor onzen burgemeester, betcekcnde dit het einde van acht en twintig jaren samenwerking. Wanneer een dergeliik oogenblik zoo nabij is. beseft men pas, welke banden er ver broken worden en welke banden er in al die jaren, eigenlijk ongemerkt, gesmeed zijn. De lieer J. Haars, hoofd-coiiimies ter secretarie, heeft dit treffend in zijn toe spraak naar voren gebracht. Openhar tig zeide hij den burgemeester, dat allen met weemoed vernomen hadden, dat hij op 1 Januari a.s. het stadhuis niet meer als burgemeester zou binnengaan. Daar door zou men zijn grooten steun en toe wijding in de toekomst moeten missen. In het. bijzonder wilde hij dank zeggen voor de eerlijkheid en betrouwbaarheid, welke een ieder steeds mocht ondervin den van de zijde van den burgemeester; voor zijn bereidwilligheid, om de amb tenaren steeds te steunen en voor het vertrouwen, dat hij koesterde jegens het werk van zijn onderhoorigen. Dit ver trouwen, aldus spreker, kwam het werk ten goede. Wel was er controle, maar deze was op vertrouwen gebasseerd. Daarvoor onzen dank. Thans gaat gij heen, resten nog luttele uren, voordat gij ..mbteloos burger zijt. Wij weten echter maar al te goed, dat dit niet rus tend burger bef eekent. Spreker hoopte, dat het personeel in de aandacht van tien burgemeester zou blijven en dat men later, waar dat noodig was, ge bruik van zijn kennis zou mogen blij ven maken. Met 'de woorden: 1 „Ons leven is 'een staag verrijzen en vertrekken, Wij vinden vast verblijf noch rustplaats hier beneên Ons komt gedurig weer de stem des geestes wekken: Op, maakt. U vaardig en reist heen", en den wensch, dat den burgemeester en zijn familie verder een prettig samenleven beschoren zon zijn, eindig de de heer Haars, waarna eenige ge schenken als blijvend aandenken aan geboden werden: een klok, een lees- lamp en een album, gecalligrapheerd door onzen stadgenoot N". Veis Heijn, met de handteek'eningen .van het vol ledig secretarie-personeel. Mevrouw van Randwijck kreeg bloemen. De burgemeester antwoordt RAAF van Randwijck zeide hierna voor de hartelijke woorden en geschenken dank. Hij herinnerde aan de eerste dagen, dat hij in Amersfoort was, dat toen maar een kleine plaats was met een kleine secretarie. Als een groote steun heeft hij het immer gevoeld, dat hij zelf ook eens als ambte naar ter escretarie begonnen is- Dat was in Leeuwarden, waar hü twee jaar bleef en later in de:. Haag. waar hij tien jaar als zoodanig werkzaam wasDaardoor had hij het leven op de secretarie leeren begrijpen en men zei wel eens. dat de burgemeester alles zag. Maar. aldus spre ker, dat laatste was niet waar. Het lag niet in mijn aard. om alles te controleeren. Ook was mijn geheugen niet zoo, dat ik alles onthield. De aangename dingen in dien achter ons liggenden tijd zijn mij echter wel bijgebleven. Spreker kon zeggen, dat hier immer een prettige samenwerking was, waardoor de afgeloopen 28 jaren als het waren voorbijgevlogen zijn. Het heengaan viel hem moeilijk, hij hoopte, dat ook met zijn opvolger de prettige samenwerking zou blijven voortbestaan. Graaf van Randwijck besloot zijn toe spraak met de woorden, dat een ieder ervan overtuigd kon zijn, dat hij met hem medeleefde. Hierna nam hij met zijn echtgenoote persoonlijk afscheid van alle aanwezigen. Vrijdag heeft de burgemeester tijdens de directeurenvergadering afscheid, ge nomen van de verschillende hoofden van takken van dienst. Als aandenken werd hem een fraaie vaas, vervaardigd door flen pottenbak ker Lanooy, aangeboden. Hedenmorgen heeft de burgemeester op het politiebu reau afscheid genomen van het voltal lig politiecorps. V)E Directeur van het Post- en Tele- J-y graafkantoor alhier maakt bekend, dat. de bijbrievenbussen op 31 December, 1 en 2 Januari naar behoefte zullen wor den gelicht. Op genoemde dagen zal niet door mid del van een lichtingscijfer worden aan gegeven, dat de lichtingen zijn geschied, zoodat de lichtingsfijdstippen voorko mende op de brievenbussen, dan niet van kracht zijn. LTEr Iaar 1940 bijna voorjoij. Nog enkele uren moeten verstrijken en li dan staan we in het nieuwe jaar. Op zulke momenten ontkomt men niet aan de verleiding- om nog eens in de herinnering terug te roepen, hetgeen in die voorbije twaalf maanden kwam en ging. Het is een vreemd jaar geweest, veel bijna alles u-as anders dan anders. Er zijn dingen gebeurd, waarvan we ons op den eersten Januari van het jaar, dat nu ten einde spoedt, nauwelijks een voorstelling konden maken. Maar het is merkwaardig: veel van wat nu achter onzen rug ligt, zijn we al bijna Vergeten soms duikt er nog iets van in onze gedachten op, dan zeggen we: „Tja dat ivas het jaar-1940 We drukken hier twee teekeningen af. Kent U ze nog? Deze teekeningen werden door Jan Wilmink gemaakt. Zij gaan over de evacuatie. Later, veel later, wanneer de jaarwisseling 1940—1941 heel ver in het verleden ligt, zullen oude menschen met kleine kinderen spreken over iets, dat heel belang rijk ivas in hun leven. Zij zullen spreken over de dagen van Mei, toen Amers foort plotseling een leege stad geworden was, een leeg en verlaten oord. „Dat ïvtzs de evacuatie", zullen ze zeggen. Hun Stem zal dan de klank hebben van iemand, die spreekt over een vaag geworden gebeurtenis, waarvan het leed vergeten, maar de humor en ook de bekoring van het bijzondere, van het buitengewone, onthouden is. Men zal dan niet meer spreken over de bange gevoelens bij het verlaten van hof en huis, bij het vaarwel-zeggen van het bekende om een toekomst vol vraagtcekcns in te gaan. Men zal veeleer het kleine gesprek doen gaan over den zochten glimlach, die over de gebeurtenissen der stadsverhuizing is heengeglcdcn en men zal den wrangen bijsmaak van dien zachten lach zeer waarschijnlijk geheel en al vergeten zijn. Er zal gesproken worden over louter vriendelijke oorden in liet wijde pol derland van Noord-Holland. Over de elegante, maar boersche geveltjes van zoovele huizen, die daar staan en over de grappige bruggetjes, gespannen over de sloot voor het huis. Men zal ook praten over de holderdcbolderende wagens, volgepakt met alles wat men mee kon nemen en over het gewillige paard, dat met zijn hoeven over de landwegen ratelde: het rliythme aange vend van een afscheidslied. Er zal gesproken worden over de evacuatie. Jaren en jaren later nog, op iederen Oudejaarsavond, tot in de grijze toekomst, die we niet kennen, maar toch tegemoetgaan. (Teekening Jan Wilmink) ff ft Graaf van randwijck heeft gemeend geen officieel afscheid tc% moeten nemen. Die mcening hebben wil te eerbiedigen. Dat neemt echter niet weg. dat tal- rijk velen onzer Amersfoortcrs het op prijs zouden stellen, indien zij op de een of andere wijze uiting konden geven aan hun dankbaarheid voor het vele goede dat Z.E.A- in die ruim 25 jaren in het belang van Amersfoort, heeft willen en kunnen doen. Ondergetcekcnde meent dien aandrang te kunnen bevredigen, door de dankbare Amersfoortcrs te verzoeken hun gedrukte of geschreven naamkaartjes, met straat en huisnum mer. te willen zenden aan het kantoor van de Ncderlandsche Middenstands- bank. Utrechlscheweg No. 4. Het is de bedoeling deze naam kaartjes in een album, door een Amers- foortsch Calligraaf samengesteld, en slraatsgewijze gerangschikt, door een commissie uit dc burgerij den oud- Burgemeester te doen aanbieden. Amersfoortcrs, die hiermede sympa- thiseeren. waarvoor de toestemming van mr. van Randwijck is verkregen, worden verzocht hun kaartjes en hun bijdragen minimum één cent en ma.xi- mam vijf gulden) te doen toekomen aan het kantoor van bovengenoemde Nc derlandsche Middenstandsbank (Post Giro 28860) met vermelding „album Burgemeester"- Voor hen. die niet in hel bezit zijn van een visitekaartje, bestaat gelegen heid aan het loket der Ned. Midden standsbank een blanco kaartje met naam en adres in te vullen, waarbij het per soneel der Ned. Midd- Bank gaarne be hulpzaam zal zijn.' AD. TER COCK, Oud-voorzitter van den Raad van Arbeid. Amersfoort, 30 December 1940. Huygenslaan 12. Onjuiste aangiften kunnen nu nog straffeloos ver beterd worden Uiterste termijnen DE Secretaris-Generaal van Financiën maakt bekend, dat alle oorlogsge- weldschade (waartoe ook diefstallen enz. behooren) geleden voor 4 December n.l. uiterlijk op 20 Januari a.s. bij een bevoegde Schade-enquête-commissie moet zijn aangemeld. Na dien' datum bestaat er dus geen gelegenheid meer deze schade aan te geven, tenzij de aangever aannemelijk kan maken hier toe niet in staat te zijn geweest. Alle schade geleden na 4 December i.l. moet uiterlijk op den 45sten dag na de toe brenging van de schade hij een bevoeg de Schade-enquête-commissie zijn aan gegeven: latere aangiften zullen slechts bij hooge uitzondering in behandeling worden genomen. Schade, geleden in de gemeenten Amersfoort. Bunschoten, Driebergen- Rijscnburg. Hoogland, Leusden, Stou- tenburg en Woudenberg dient aange geven te worden bij de Schade-enquête- Commissie te Amersfoort. Prins Hen driklaan no. 5 (Kamer no. 24), alwaar tevens alle gewenschte inlichtingen zijn te bekomen. Met nadruk wordt er op gewezen dat aangifte vereischt is om voor een tege moetkoming van overheidswege in aan merking te komen. In eigen belang wordt de raad gegeven bovenvermelde termijnen niet 1e overschrijden. Voorts wordt medegedeeld, dat voor hen. die opzettelijk een onjuiste aangifte hebben gedaan of onjuiste inlichtingen hebben verstrekt tot uiterlijk 20 Januari a.s. de gelegenheid bestaat deze aangifte te verbeteren. Na dezen datum zal on herroepelijk toepassing volgen van art. 20 van het Besluit op de Materieele Oor logsschade dat als volgt luidt: „Indien een belanghebbende of derden met medeweten van den be langhebbende opzettelijk onjuiste opgaven of inlichtingen hebben ver strekt om een te hooge bijdrage te verkrijgen of om een bijdrage uitbe taald te krijgen, kan het bedrag van de hem toekomstige bijdrage Avorden verminderd met ten hoogste vijftig ten honderd." Zij die zich aan bovenvermelde feiten hebben schuldig gemaakt stellen zich tevens bloot aan een justitioneele ver volging. Er wordt gewaarschuwd, dat tegen dergelijke feiten, waarvan na 20 Januari a.s. nog mocht blijken, straf rechtelijk zal worden opgetreden. H ET Hoofd van het Telefoondistrict L'trecht roept de medewerking in van het. publiek, om het overbrengen van Nieuwjaarswenschen per telefoon in den Oudejaarsnacht zooveel mogelijk achterwege te laten, voorzoover althans de gesprekken niet automatisch tot stand gebracht kunnen worden. Dit ver zoek geschiedt om te voorkomen, dat er groote vertraging in het tot standko- men van telefoongesprekken over drin gende aangelegenheden ontstaat.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1940 | | pagina 5