Regeeringscommissarissen De winkelsluitingsregeling alleen nog burgemeester KLOMPERTJE KLOMP CLANDESTIENE SCHOENENHANDEL Gemeente-Theater-bedrijf te Amsterdam DAHLIA-KEURING De heer Braun 60 jaar Kolenkaarten voor pensionbewoners Zenuwachtig? Sluikhandel-razzia Burgemeester mishandeld DE PRODUCTIESLAG KINDERVERLAMMING Staatsprijzen voor muziek 29- i PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 12 SEPTEMBER 1941 s-GRAVENAGE11 Sept. Alaar wij vernemen is de uitzonderingstoestand, krachtens welke verschillende gemeenten, die ingevolge de verordening no. 36/41 van den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied betreffende buitenge wone maatregelen op staats- en administratiefrechtelijk gebied, een rcgeeringscom- missaris kregen toegewezen, door var 32, lid 2 der verordening no. 152/41 achtste verordening betreffende bijzondere maatregelen op administratiefrechtelijk gebied) opgehevenDe verordening no. 152 immers stelt de bevoegdheden, die vroeger toe kwamen aan den Gemeenteraad en aan het College van Ben W.. in handen van den burgemeester Dit is evenzeer van toepassing op de vroegere regeeringscommissaris sen. Hieruit volgt dus dat genoemde uitzonderingstoestand is opgeheven voor alle ge meenten die een regeeringscommissaris kregen toegewezen, zooals Amsterdam. Hil versum en Maassluis. De regeeringscommissarissen. die vroeger in ieder geval tege lijkertijd tot burgemeester benoemd werden, fungeeren nu nog slechts als burge meester. 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Onder" verwijzing naar het reedö eerder gepu bliceerde bericht betreffende de dezer dagen afgekondigde wijziging van de yvinkelsluitingswet verzoekt men ons, ter voorkoming van misverstand, nadruk kelijk onder de aandacht te brengen, dat de wijziging per 15 September a.s. in ■werking treedt. Dit houdt dus in dat met ingang van 15 September a.s. het sluitingstijdstip gedu rende de eerste vijf werkdagen te 19 uur en voor den Zaterdag ie 20 uur zal zijn, ter wijl op dien datum tevens de verplichte openstelling van 1018 uur wordt ingevoerd voor bakkers-, kruideniers-, melk- en zuivelwinkels, voor groente-, aardappelen- en fruitwinkels voor slagerswinkels en voorts voor de kleeding en de rijwielzaken. Met ingang van 1 October a.s., vanaf welken datum de regeling voor het win terhalfjaar geldt, valt dan het sluitingstijdstip voor de eerste vijf werkdagen van de week op IS uur en voor den Zaterdag op 19 uur. ZWOLLE, 11 Sept. Bij een in sa menwerking met het Rijksbureau voor huiden en leder te Amsterdam gehou den controle bij schoenwinkels ter plaat se, kwam de gemeentepolitie te Zwolle een uitgebreiden clandestienen handel in schoenen op het spoor. Bij den schoenwinkelier O. werd ge constateerd. dat schoenen in den handel gebracht waren op andere wijze dan een bonafide schoenfabriek deze onder de than6> geldende voorschriften behoort af te leveren. Dit leidde tot aanhouding van O., die daarna bekende een kleine tweeduizend schoenen fraduleus eekocht te hebben. Niet alleen voor den schoenwinke lier zullen de gevolgen onaange naam zijn, doch ook de schoenfabri kanten, 5 in getal, plukken thans reeds de wrange vruchten van hun bedrijf, daar zij onmiddellijk na het bekend worden van hun handelwijze hieromtrent gehoord zijn, terwijl hun fabrieken gesloten zullen wor den. Verdere arrestaties staan nog te wach ten. De voorraad van den winkelier O ie in beslag genomen. Tevens zullen de koopers, die schoe nen zonder bon van dezen winkelier hebben betrokken, hiervoor worden ver volgd. VOLKSHUISVESTING EN LANDBOUW "'s-GRAVENHAGE, 11 Sept. - Als re sultaat van een overeenkomst zal het Nederlandsche Instituut voor Volks huisvesting en Stedenbouw, in de toe komst nauw samenwerken met het Rijk. Daarom wordt zijn bureau en biblio theek van Amsterdam verplaatst naar Lange Voorhout 19 te Den Haag, waai de Rijksdienst voor het nationale plan is gevestigd. De samenwerking betreft hier voornamelijk de bibliotheek en het tijdschrift voor volkshuisvesting en ste. denbouw. De Rijksdienst voor het na tionale plan. die eerst onlangs is opge richt, beschikte nog niet over een goede vakbibliotheek, en evenmin was Mj in staat regelmatig berichten te geven over de resultaten van zijn arbeid. De samenwerking is hier dus van harte toe te juichen. In behartiging van eigen zaken blijft het instituut volko men vrij. AMSTERDAM, 11 Sept, Dezer da gen is opgericht het Gemeente Theater bedrijf, omvattende tooneel, opera en schouwburg-exploitatie, welke laatste zich uitsluitend bepaalt tot het beheer van den Stadsschouwburg. Tot directeur van dezen nieuwen tak^ van gemeente-bedrijven is benoemd de heer H. D. van Dellen, hoofd van de af- deeling kunstzaken en van het Bureau voor Propaganda en Vreemdelingenver keer. De heer Van Dellen ving in 1901 zün amb- telu'ken loopbaan aan bü de gemeente belas tingen te Goes en was daarna achtereenvol gens werkzaam in Dordrecht, Leeuwarden, Za'andam en 's-Gravenhage, tot hij in 1913 tot hispectcur der gemeentelijke belastingen te Amsterdam werd benoemd. Toen in 1926 de gemeentelijke belastingen in hoofdzaak overgingen naar het Riik, werd de heer Van Dellen op eigen verzoek op wachtgeld gesteld. Kort daarop volgde zün benoeming tot directeur van het Huisves tingsbureau voor de Olympische Spelen, in welke hoedanigheid hij tienduizenden vreem delingen, die toen naar Neerlands hoofdstad togen, onderdak heeft bezorgd. Vervolgens is hü 2*4 jaar aan de admini straties leiding van het Vercenigd Tooneel, onder Verkade, verbonden geweest, om daar na weer in gomeentedienst terug te keeren en wel als inspecteur van het Marktwezen, als hoedanig h'ü in 1932 benoemd werd. Dat hü inderdaad van alle markten thuis is, bleek wel l1^ jaar later toen hü chef van de af- dccling personcclzaken der gemeentelijke wasch- en schoonmaak-, bad- en zweminrich tingen werd. Ook daar duurden zün werk zaamheden slechts kort (twee jaar), wü'l hem de functie van adjunct-adviseur van het bu reau voor Organisatie en Efficiency wacht te. Bü het vertrek van mevr. mr. H. van Dam van Isselt als chef van de afdeeling kunst zaken, volgde hü deze als zoodanig op. Dat de heer Van Dellen een veelzijdig en ambitieus man is, mnge uit het vorenstaan de reeds voldoende blü'ken. Daarnaast had hü nog voldoende werklust, om zich tevens aan andere zaken te wüden. Zoo heeft hü vele jaren als administrateur de leiding van het Tooneelfonds, het pensioenfonds voor tooneelisten en is hü penningmeester van de vereeniging Het Tooneelmuseum, van het Nederlandsch Tooneelverbond en van de Too- neelschool. Gedurende de ziekte van Cor van der Lugt heeft hü niet lang geleden gedurende vier maanden diens directeursfunctie waar genomen. Uit dit alles komt voldoende naar voren, dat de heer van Dellen op tooneelge- bied geen onbekende is. SCHIEDAM, 11 Sept. Hedenmiddag is op de Polyanbha te Schiedam de per manente vollegronds-bloemententoon- stelling in het volkspark, de laatste pe riodieke expositie van dit seizoen ge opend. Evenals verleden jaar is hel thans wederom de Nederlandsche dah lia-vereeniging, welke deze laatste bloe- menshow heeft verzorgd. De groote hal is thans gevuld met duizenden van de schoonste herfstbloemen, welke de Ne derlandsche kweek kunst kan voortbren gen, dahlia's, in alle variëteiten en kleu ren. Het voornaamste van de jaarlijk- sohe dahlia-tentoonstelling is evenwel niet de tentoonstelling. Het is in de eerste plaats de keuring, welke haar karakter aan dit evenement verleent. Bij den officieelen rondgang werd be halve aan de dit jaar nieuw gewonnen bloemen, speciale aandacht geschonken aan het feit, dat de tentoonstelling groo- ter is dan verleden jaar, zoowel wat de nieuwigheden als wa', het aantal deel nemende kweekers betreft. De Neder landsche dahlia-kweekers hebben ook hun aandeel gekregen van de gunstige conjunctuur en dit is o.m. tot uiting ge komen in een aantal bijzondere kweek producten, waarvan wij in de eerste plaats wel mogen noemen de prachtige geslaagde grootbloemige decoratievo dahlia „Bergers Meisterstueck" fijn-rose getint, een inzending van de fa. J. G Ballego te Leiden. Voorts is een opval lende bloem de fel-roode „Barbarossa" van dezelfde soort, een product van de N.V. Enchantress v.h. H. Carlée te Haar lem. De beste kloinbloemige dahlia bleek de „Animato" van de fa. D. Bruidegom, te Baarn. De volgende voornaamste prijzen zijn o.m. toegekend: Eereprijzer.: Decoratief opgestelde groep afgesneden dahlia's, inz. fa. D. B. Bruidegom, te Baarn, gouden medaille van het departement van Landbouw en Visscherij; idem, in-z. N.V. „Enchan tress" v.h. H. Carlee, te Haarlem, verg. zilveren medaille van de Alg. Ver. voor Bloembollencultuur; idem fa. J. G. Bal lego en Zoon* te Leiden, verg. zilveren med. van mr. T. J. T. Noyon, waarn. voorz. van de Ned. Mij. voor tuinbouw en plantkunde. De zilveren beker voor de beste bui tenlandsche nieuwigheid viel ten deel aan „Bergers Meisterstuck, van J. G. Ballego en Zn., te Leiden. De zilveren beker voor de beste Nederlandsche dahlia won de „Barbarossa" van de N.V. „Enchantress" v.h. H. Carlee te Haarlem. De bronzen plaquette van de Ned. Dahlia vereeniging voor de beste kleinbloemige dahlia werd toegekend aan „Animato" van de fa. D. Bruide gom, te Baarn. AMSTERDAM. 12 Sept. - Heden viert de heer Braun, een bekende figuur in Nederland in Leipzigermesse-kringen, zijn zestigsten verjaardag. Sedert 1917 staat de heer Braun in nauwe relatie met het Reichsmqsse-amt, hij was ge- ruimen tijd journalistiek medewerker van den heer Van der Borg, honorair vertegenwoordiger van het Leipziger- messe-amt te Amsterdam. De steed6 groeiende belangstelling in Nederland voor de Leipziger Mosée en het gesta dig uitbreidende arhcidveld van de Mes- se-vertegenwoordiging deed in 1921 be sluiten tot de- opening van een secreta riaat te Rotterdam, waarvan op 17 Octo ber van dat jaar de leiding werd toever trouwd aan den heer Braun. In samenwerking met het bureau van het Reichsmesse-«amt t© Leipzig voor Ne. derland te Amsterdam is de heer Braun thans werkzaam al6 honorair secretaris voor de persafdeeling. ERNSTIGE VAL VAN EEN STEIGER OISTERWIJK, 11 Sept. Bij een in aanbouw zijnde fabriek alhier, had he den een ernstig ongeval plaats. De 19- jarige metselaars-leerling J. Sneller, kreeg een balk tegen het hoofd, waar door hij van den steiger, waarop hij werkzaam was, viel en neerkwam op een hoop steenen. In zeer zorgwekken den toestand werd de jongeman, nadat hem ter plaatse voorloopig geneeskun dige hulp was verleend, naar het R.K. Ziekenhuis te Tilburg overgebracht. Ilier bleek, dat hij door den val een schedelbasis fractuur had gekregen. In den loop van den avond was de toe stand van den jongen vrijwel hopeloos. In de kringen van pension- en kamer bewoners heerscht eenige ongerustheid over het feit, dat zij nog niets over hun brandstoffen A oor den as. winter heb ben gehoord. Het „Vad." verneemt thans echter van officieele zijde, dat zeer bin nenkort en in ieder geval nog voor het einde der maand ook deze categorie in het bezit van de noodige kolenbonnen zal worden gesteld. Bizonderheden om trent hoeveelheid, eenheden c.d. kon men op het oogenblik nog niet meedee- len. Dan is er nog een categorie, die op toewijzing zit te wachten en dat zijn de menschcn, die centrale verwarming heb ben en die extra bonnen moeten hebben voor kantoorlokalen, \vinkel6, lesruim ten e.d. De hiervoor vereischte bonnen zullen de volgende week bekend ge maakt worden, zoodat ook zij zich niet ongerust behoeven te maken. TTflijriRauidti ZaruiAVta&jetten oken en houden U kolm Buisje 75ct MAASTRICHT. 11 Sept. Dins dagochtend is onder leiding van de Duitsche Sicherheitspolizei en in sa menwerking met de weermacht, de Ordnungspolizei en de Nederland sche politie ih het stadsdeel Wijk te Maastricht een huiszoeking gehou den in alle woningen, waarvan men kon vermoeden dat er sluikhande laars en smokkelaars woonden. Om 8 uur begonnen de patrouilles met het doorzoeken der huizen. Wat hier aan den dag werd gebracht tart elke be schrijving. In pakketten, doozen, kof fers en kisten werd een massa onder de distributie vallende goederen gevonden, tcxtielgoederen, heele balen stof vooi heeren- en dameskleeding, linnengoed, kousen, gummiartikclen, zelfs tapijten en bedden. Ook levensmiddelen, zooals vleesch in blik, honderden blikken ge condenseerde melk. koffie, thee, kolo niale waren, chocolade, boter, vet, sui ker, enz. waren overal in groote hoe heden verborgen en zijn nu in beslag genomen. Volkomen in overeenstemming met den omvang der voorraden was het peil der bedragen, die in beslag genomen werden als bedrijfskapitaal van deze soort handel, o.m. op een enkele plaats 450.in zilveren munt. Het ergste beeld vertoonde een vleeschhouwerij, waar liet vleesch en de worst reeds tot ontbinding waren overgegaan, aange zien de slager met zijn sluikhandel in koffie, thee, jam en textielproducten te veel had te doen. Ruim vijftig personen zullen een tijd lang verblijf moeten houden in een kamp teneinde daar tijdens behoorlijke handenarbeid na te denken over het feit, dat oneerlijke en onbehoorlijke handelspraktijken, zijnde den mensch onwaardig en verwoestend voor de volksgemeenschap voorgoed uit den weg geruimd moeten worden. ROTTERDAM. 11 Sept. Op 11 Juli jl. drong zekere J. A. V. H. vroeger po litieagent in dienst der gemeente Schie dam, doch ontslagen wegens drankmis bruik, een huis binnen aan dc Nassau- laan te Schiedam, dat door den toenma- ligen burgemeester van Schiedam, mr. F. L. J. van Haren zou worden betrok ken. De burgemeester en zijn vrouw waren in dc woning' aanwezig. Van H. liep op den heer Van Haaren toe en gaf hem eenige stompen op het gelaat en een trap tegen het lichaam. De tus- schenkomst van een behanger maakte een eind aan de mishandeling. Voor dit feit stond van H. heden voor de Rotterdamsche rechtbank terecht. De hem ten laste gelegde feiten gaf hij toe, hij verklaarde spijt te hebben van zijn optreden en bood den heer Van Haaren zijn verontschuldiging aan. Het O.M. eischte tegen van H. die op zeer onjuiste wijze uiting had gegeven aan een grief tegenover zijn vroegeren oppersten chef, een ge vangenisstraf van 6 maanden met aftrek der preventieve hechtenis. Als raadsman van verdachte trad op mr. S. Ivens. Uitspraak 25 September a.s. AMSTERDAM, 11 Sopt. De gemeen te Amsterdam heeft belangrijk werk ge daan voor de vergrooting van de op brengst. van den bodem. De oorspronke lijk voor den aanleg van bosch bestem de gronden in het boschplan zijn tot een oppervlakte van ongeveer 129 ha tot bouwlanden vervormd, waarop dit jaai 'iG ha rogge, 44 ha gerst. 37 ha aardap pelen en 3 ha bruine boon en zijn geteeld De opbrengst der graangewassen wordt geschat op 1750 hl rogge en 1400 hl gerst. De stand der aardappelen be looft eveneens een goed beschot. In een rapport van de lanrlbouw-erisisorgani- satie voor Noord-Holland omtrent hel resultaat van het hierbovengenoemde terrein werd onlangs medegedeeld, dat de stand van alle gewassen zeer goed was. Verder heeft de gemeente nog diverse braakliggende gronden aan den Hem- weg in exploitatie genomen, waarvan ongeveer 16 ha nog dit jaar een oogst bruine booncn zal leveren. Voor het vol gende jaar zal aan de exploitatie van gronden met het oog op de voedselvoor ziening nog eenige uitbreiding worden gegeven. Voor don oogst 1942 is in de zen herfst reeds 30 ha koolzaad gezaaid Zoo helpt ook de gemeente aan de opvoering van de bodemproductie. GRONINGEN, 11 September. Ook in de gemeente Groningen zijn in den laatsten tijd, evenals'in verschillende andere plaatsen der provincie, verschil lende gevallen van kinderverlamming van ernstigen aard waargenomen. In de laatste week zijn twee gevallen met doo- delijken afloop geconstateerd en wel hij een 17-jarigen jongen en een 22-jarig meisje, beiden uit hetzelfde gezin. ENGELSCHE LUCHTAANVALLEN 's-GRAVENHAGE, 11 September. In den afgeloopen nacht en de vroege morgenuren van heden trachtte slechts een enkel Britsch vliegtuig het Neder- 'andsche luchtruim binnen te komen. Deze poging mislukte echter. Het aan vallende vliegtuig kreeg geen gelegen heid zijn bommenlast neer te werpen en ging vooi de Engclschen verloren. NOODLOTTIG ONGEVAL Z ALTBOMM EL.^l 1 Sept. Woensdag avond is de 55-jarige uitvoeder van de rioleeringswerken alhier, terwijl hij met iemand 6tond te praten, door een 14-ia- rigen jongen, die hem per fiets vrij hard passeerde, aangereden, met het noodlot tig gevolg, dat hij na enkele uren in het Gasthuis, waarheen hij vervoerd werd, i6 overleden. MUZIEK 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. Het de- jjartement van Volksvoorlichting en Kunsten rekent het. tot. een van zijn be langrijkste taken de scheppende kunst te bevorderen en het talent aan te moe digen. Da secretaris-generaal van het departement heeft, op voordracht van de afdeeling muziek, aan verschillende componisten staatsprijzen voor muziek uitgereikt. Deze bekroning werd toege kend voor belangrijke composities uit de laatste jaren. Voor de symphonische muziek zijn zes prijzen, elk van 250.uitgereikt aan Henk Badings, W. Landré Sr., G. Landré. W. van Otterloo en A. Voormo len. Vier prijzen van elk f 100.werden toegekend aan Cor de Groot. F. E. A. Koeberg, Leo Orthel en Leo Ruygrok. Voor kamermuziek, muziek voor ka merorkest en/of liederen kregen H. An- driessen, J. Fclderhof, Hugo Godron, P- Ketting en H. Zagwijn, elk een prijs van 100.—. De kunstenaars Arie Verhaar en J. P J. Wierts ontvingen voor hun composi ties op het gebied van volksmuziek, dus voor harmonie- of fanfareorkest en volksohe koormuziek, ieder een staats prijs van 100. Voor koor en orkest werden twee prij zen van .f 250.— toegekend aan Rud. Mengelberg en B. van der Sigtenhorst Meyer. Een extra-prijs van 250.viel ten deel aan Ed. Phlipse, die gedurende vele jaren achtereen de Nederlandsthe mu ziek heeft gepropageerd. Kinderhoekje 25. Want al kon Janus dan alleen niets beginnen, daar waren nog altijd zijn vrienden, die hem wel zouden hel pen. om dat zaakje eens even op te knappen. Daar zien jullie hem al gaan. Hü loopt op een draf Ie. om zün kor nuiten te halen. 26- Die waren er natuurlijk direct voor te vinden, om hun vriend te hel pen, vooral, omdat er wat voor hen te halen was. leder zou een aandeel in den buit krügen. dat beloofde Janus. Dat was nog eens een buitenkansje, waar ze niet op gerekend hadden. hi w ni V te o\ al or ac VERKOOPINQEN AMERSFOORT. 23 September. DeJ® Valk 3 uur n.m. Vcrkooping van hui-Bi zen Berkenweg 3. Utrecht scheweg 41, 43, 45 en 37, Stoovestraat 24i en een per-: ceel grond naast Berkenweg 1. H. AMERSFOORT. 16 September. Con.tó cordia 6.30 uur. Verkooping landhuis db „Middeloo". Koninginnelaan 1. heeren- huis Langegracht 11, woonhuis Kamp9'1 19, Coninckstraat 42 en Bisschopswegia BAARN. 17 September 2 uur n.m. 3e Hotel „Kasteel van Antwerpen". Ver- kooping van woonhuis aan den Zand- j voortweg 20 en Mauwestraat la. SCHERPENZEEL. 17 en 24 Sept. Café van Oostrum. Verkooping vanp huis Stationsweg 116. p! NIJKERK. 11 en 18 Sept. 11 uurifc ,v.m. „De Roskam", Veiling van een Tv enkel en drie dubbele woonhuizen, als- ijl mede bouwterrein a.d. Amefsf. Straat-gg weg en Kerkstraat. ha KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARING- se: INSTITUUT ZOt 's-GRAVENHAGE, 11 Sept. Koersen^, voor stortingen op 12 Sept&mber 1941 tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksc'rffe ponden 1515 Vi Lewa 2.30 Pengoe (oude schulden) 36.519 Pengo© (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 '.Cf iel ve J ia lij tai lit iir Ie. ui ve ïai ret >P rai Jvej 110 FEUILLETON En zonder den chef tijd fe geven om te antwoorden ging hij voort: „Ik stel u verder voor..." Thans hield hij echter geheel onver wacht or>. „Nu, wat wilt u nog meer?" „Ik verlang niets meer." „Maar het look me toch..." „Het was een vergissing." De chef keek den journalist geërgerd aan. Wallion keek naar de deur en de chef volgde zijn blik. Iemand had de deur geopend. Op den drempel 6tond Walter Cray. „Neem', u me niet kwalijk, al6 ik mis schien 6toor," zei hij De blanke bvilleglazen van den phi- lanthroop wéren als de lenzen uit een verrekijker op den journalist gericht en hij stond op z'n stok geleund in de deur opening, met de kraag van zijn kost bare pelsjas opgeslagen en zijn deftige zwarte hoed in de andere hand. Maurice Wallion bemerkte, dat het gezicht van den philanthroop de sporen van zorg droeg en dat de spaarzame ha ren. die zijn schedel omkransten, in wanorde waren. „Hé, merkwaardig, dat we elkaar hier treffen, monsieur Wallion," zei Cray langzaam. „Ja, en ik raad het doel van uw komst, monsieur Cray!" ,Wat bent u scherpzinnig! Maar na ons laatste gesprek was dat misschien niet zoo moeilijk?" „Waarom niet? U onderschat u zelf!" Cray schudde het hoofd. „Nee, geenszins," mompelde hij met een betoon van zachtmoedigheid. „U ziet immers, dat ik hier ben De journalist zweeg. De philanthroop hinkte naar den chef der recherche toe. „Ik ben hier gekomen," zei hij, „om de aanhouding te verzoeken van mijn be diende, Alexander Leadbitter Toen de chef hem niet dadelijk her kende, voegde hij eraan toe: „Mijn naam i6 Wolter Cray uit Parijs. Ik ben in Maart in Stockholm gekomen en heb u toen aangifte gedaan van dief stal van een reiskoffertje. Nu geloof ik eindelijk, dat ik weet, wie de dief was, namelijk mijn bediende Leadbitter. U hebt scherpere oogen dan ik, monsieur Wol lion. Ik heb me in Leadbitter ver gist." Het laatste zei hij. terwijl hij zich met pen droevigen glimlach tot den journa list wendde. „O, bent u het!" bromde de chef, wiens herinnering plotseling wakker werd. „Waarom komt u nu juist hier? Ik heb haast. Is het wegens de diefstal van uw koffertje, dat u uw bediende wilt laten arresteeren „Geenszins," antwoordde de philan throop. „Ik wil hem laten arresteeren, omdat hij vanavond mijn automobiel ge stolen heeft!" „Uw auto gestolen?" „Ja. hij heeft al eens eerder mijn au'o zonder mijn goedvinden gebruikt, zooals mijn geachte vriend, meneer Wallion, kan getuigen. Vanavond is zijn brutali teit nog verder gegaan. Hij heeft mijn auto gestolen." Maurice Wallion was al dien tijd stil blijven staan, met gekruiste armen. Hij keek zwijgend naar den philanthroop er. deze ging voort: „De laatste maal, dat ik Leadbitter gezien heb, was gisteravond. Hij stond op straat in gesprek met een onbeken de. Vandaag heb ik tegen zes uur ge merkt, dat hij met mijn auto is wegge reden, en nu hij op het oogenblik nog niet is teruggekomen, acht ik het mijn plicht persoonlijk deze zaak bij u te ko men aangeven." De chef had weer den hoorn van de telefoon in de hand on sprak met een van zijn ondergeschikten. Zijn snor stond recht omhoog en hij zag er uit. als een generaal voor den veldslag. Doch tusschen elke zin door de telefoon stel de hij Cray een scherpe, korte vraag: „Ws6 het een luxe auto? Een ge sloten wagen? Was hij rood? Is Leadbitter een handige chauffeur? U bent een philanthroop, is dat zoo? Was Leadbitter een van uw bescherme lingen? Had die kerel al een veroor- dceling achter den rug?" Bij iedere vraag knikte Cray. De chef gaf het eene bevel na het andere door de telefoon. Aspëland, die zich stil op den achtergrond hield, verwonderde zich den heelen tijd over het gedrag van den journalist en den philanthroop. De beide heeren verloren elkaar niet uit het oog. Cray had een stillen, bijna verlegen glimlach op de lippen, maar het gezicht van Wallion was onbewe gelijk, als dat van een pokerspelcr. Tien minuten later waren twee auto's met rechercheurs op weg naar de Park laan. In de eerste zaten de chef, Aspë land, Wallion en Cray. De journalist, die tegenover Cray zat ze i: „De verdwijning van Leadbitter met uw auto is een meesterstukje monsieur Cray!" „Ja, Leadbitter heeft aan al uw ver wachtingen beantwoord, niet waar, monsieur Wallion?" Wallion glimlachte en hij zei tegen den chef: „Natuurlijk zal het noodig zijn, het heele huis van Parklaan 1 to doorzoe ken!" De chef fronste zijn wenkbrauwen en zei kort: „De kamer van Leadbitter ie genoeg!" Dit keer glimlachte de philanthroop. „Mijn heele huis staat tot uw beschik king," mompelde hij hoffelijk. De auto's stopten in de Parklaan en de journalist snelde naar Rambouillet toe, die voor het nummer 3 heen en weer liep. „Henrique©?" „Is niet naar buiten gekomen!" Binnen een minuut was het heele. huis Parklaan 3 vol van zoekende detec tives. Intusschen maakte Cray het tuin hek open en verzocht, hij den chef met een beleefd gebaar, binnen te gaan. „Ik zal twee rechercheurs sturen, die de kamer van den bediende moeten on derzoeken," bromde de chef. „Daar zal toch wel niets gevonden worden. Dp auto is het, die gezocht moet worden!" „Ik merk. dat u het geval al begrijpt," zei Cray. „Ik wacht met spanning op het resultaat." Hij lichtte zijn hoed op. „Tot weerziens, mijne heeren!" Hij liet hen op het. trottoir achter en ging naar binnen om twee rechercheurs, die de chef had uitgekozen, den weg te wijzen. Wallion. die hen zwijgend na keek, hoorde den chef mompelen: „Dat ziet er naar uit, alsof Leadbitter en zijn auto heel goed de verdwijning van mevrouw Chrisman kunnen verkla ren!" F.n in één adem schreeuwde hij tot twee rechercheurs, die uit Parklaan 3 kwamen: „Nou, waar hebben jullie dien Hénri- ques?" „Hij is hier niet!" riepen de recher cheurs als met één stem. „Mooi, dank je wel!" zei de chef, die razend begon te worden. „Waarom zou hij er ook zijn? Vertelt u me dat eens, meneer Wallion! Hij is natuurlijk met Leadbitter in de auto mee!" De journalist fronste'zijn voorhoofd, maar antwoordde niet. Zc stapten in de auto en Rambouillet sloot zich bij hen aan. Thans ging de tocht naar de Villa Rosa. Ondanks het feit, dat ze met groot© snelheid reden, was het bijna ne gen lour, toen ze daar aankwamen. Toen Maurice Wallion de villa bin nensnelde, vond hij daar Allan Chris man, maar een Allan Chri6man, di^ nauwelijks te herkennen was. Hij leeK doodziek, maar zijn bleeke gezicht was hard, zijn neusvleugels trilden en ui" zijn oogen straalde zonder angst een mannelijke vastbeslotenheid. „Waar is Suzanne?' vroeg hij. „Ik wil naar haar toe! Vertelt u me, waar ik haar vinden kan!" Niemand antwoordde. Rambouillet keek hem medelijdend aan en dacht: „Hij is wakker geworden en een man geworden. Waarom gebeuren alle wonderen te laat? Nu heeft hij haar misschien voor altijd verloren HOOFDSTUK XX Op zoek naar mevrouw Chrisman De plaats, waarop de twee mannen naast hun roode auto gestaan hadden en koelbloedig op Suzanne Chrisman en den rechercheur hadden gewacht, was klaarblijkelijk zorgvuldig uitge kozen, want het was het eenzaamste punt op den weg van de electrische lei spoor naar de Villa Rosa. Wat in deze 3.1 donkere eenzame laan gebeurde, ge- I schiedde in negen van de tien gevallenlac zonder getuigen. 'ai Zoo was het ook hier het geval ge*j.a. wecst. Het ontbrak intusschen niet aanjter sporen. Waar dé auto gestaan had, l waren duidelijk de afdrukken van de wielen te zien, bijna nieuwe banden; I niet evenwijdige streepen. Het rechter-Ht wiel was van een glijketting voorzien.!^ De twee voetsporen waren te onder-öt scheiden en daarnaast ook dat van Su- V zanne. Duidelijk was de plaats te zien, Ie waar de rechercheur bewusteloos was5ar neergevallen. !?r „Dat gebeurde ongeveer om half zes," merkte de chef op „Volgens uw verkla- r* ring, meneer Wallion, schijnt het, alsof' het 6nelle resultaat hun beiden zelfL verrast heeft, want het was immers' daarna, dat Henriques naar zijn schuil-' plaats in Parklaan 3 terugkwam om zijn papieren mee te nemen, zijn oude|en stellingen op te ruimen, bij wijze vanjat spreken. Dat moet hun vlucht vern traagd hebben. Ze kunnen onmogelijk zoo bijzonder ver weg gekomen zijn!. Ik heb naar alle kanten getelegrafeerd.. F en roode luxe auto kan men niet in1*) zijn vestzakje wegstoppen. Nu al moetr'J dc vlucht door honderden personenfiet zijn opgemerkt!" in (Wordt vervolgd)..e ai •et

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2