NEDERLANDSCHE MVZ1E KWEEK Uitkeeringsregeling i.z. herstel Rijn- en binnenvaartvloot 14-27 SEPT. Wig""0''"® aUei«°!un<S I fc0bbf"Mw«T< de n8' er> Soep, stamppot en stoofschotel RADIO nederlanpsche omroep Mandooddezijn vrouw Proefkeuken Horecaf FEUILLETON 2e BLAD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 13 SEPTEMBER 1941 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. - In het verordeningenblad is opgenomen een be, sluit van den secretaris-generaal van de departementen van Waterstaat, van Fi nanciën, van Justitie en van Handel, Nijverheid en Scheepvaart tot regeling van de hoofdsommen en vergoedingen ingevolge het besluit herstel Rijn- en binnenvaartvloot I. Hieraan wordt het volgende ontleend: ARTIKEL 1. (1) Onder in Nederland thuisbehoorende R|jn- en binnenvaartvaartuigen, bedoeld in artikel 1, lid 1, van het besluit herstel Rijn en binnenvaartvloot I worden verstaan de tot voornoemde categorie' behoorende vaar tuigen, welke voor meer dan de helft toebe- hooren aan Nederlanders van wie niet blijkt, dat. zjj hun gewoon verblijf buiten Neder land hebben, of aan hier te lande gevestigde vennootschappen, verecnigingen, stichtingen of andere rechtspersonen, tenzij blijkt, dat de zetel van haar scheepsbedrijf buiten Ne derland is gelegen. (2) In geval van twijfel of een rechtsper soon een Nederlandsch rechtspersoon is, is het oordeel van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, in overleg met den secretaris-generaal van het departe ment van Financiën, beslissend. ARTIKEL 2. (1) De koopsommen en vergoedingen, be doeld in artikel 1, alsmede voor zoover het betrokken schip onder de werking van het besluit herstel Rijn- en binnenvaartvloot J wordt gebracht, de schadeloosstellingen en tegemoetkomingen, bedoeld in artikel 10 van dit besluit, worden ingeschreven in een tot dit doel vanwege den secretaris-generaal van het departement van Financiën en naar diens voorschriften in te voeren „Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot", hierna te noemen: Grootboek R.b. (2) De inschrijvingen geschieden ten be hoeve van de rechthebbenden, krachtens be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat. ARTIKEL 3 (1) Do inschrijvingen dragen een rente Van vier ten honderd 's jaars. (2) Voor zooveel betreft de vaartuigen, waarvoor reeds vóór 1 April 1941 de koop sommen en vergoedingen waren vastgesteld, gaat de rentevergoeding in op 1 April 1941. Voor andere vaartuigen wordt de datum, waarop de rentevergoeding ingaat, vastge steld bü de beschikking, waarbij tot inschrij ving in het Grootboek R.b. wordt besloten. (3) De rente, welke halfjaarlijks vervalt, komt ten laste van het Rijk. ARTIKEL 4. (1) Bij de inschrijving wordt melding ge maakt van de hypotheken en andere zake lijke rechten, welke op het schip rustten. De inschrijvingen blijven tot zekerheid voor de zakelijke rechten verbonden, totdat de uit- kecring overeenkomstig artikel 3, lid 2 van het besluit herstel R\jn- en binnenvaartvloot I heeft plaats gevonden. (2) Verhaal op de hoofdsom van een in- Bchryving kan slechts geschieden overeen komstig het bepaalde in artikel 8, lid 2, van het in het eerste lid genoemde besluit. Op de rente kunnen de hypotheekhouders ver haal uitoefenen overeenkomstig regelen, te stellen bij de in artikel 2, lid 1, bedoeld© voorschriften; zoodanig verhaal ter zake van vóór 1 April 1941 vervallen renten en ter zako van aflossingen op de hoofdsommen van hypothecaire vorderingen is slechts mogelijk met toestemming van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat. Het overschietend bedrag aan rente van de in schrijving wordt aan dengene, te wiens naam de inschrijving staat, uitbetaald. (3) Ter zake van vóór 1 April 1941 verval len hypotheekrente, welke, ingevolge artikel 1229, aanhef, van het Burgerlijk Wetboek, op 1 April voorrang genoot, kan, op verzoek van den sehuldeischer, hiervan melding worden gemaakt by de in het eerste lid bedoelde in schrijving, met dezelfde gevolgen als die, welke voor de vermelding van de hoofdsom gelden. ARTIKEL 5. (1) Hij die ten onrechte niet in het Groot boek R.b. is ingeschreven of van wiens recht ten onrechte geen melding is gemaakt, kan te dier zake geenerlei aanspraak tegenover het Rjjk doen gelden, zop hij niet vóór de betaalbaarstellirg van de hoofdsommen of van de renten schriftelijk aan den directeur van het Grootboek R.b. om verbetering of aanvulling daarvan heeft verzocht. (2) Tenzy vóór de betaalbaarstelling van hoofdsommen of renten schriftelijk aan den directeur van het Grootboek R.b. verzocht is de inschrijving te verbeteren, aan te vullen, te wijzigen of door te halen, is het Rijk door betaling aan hem, die in het Grootboek R.b. is ingeschreven, of aan den daarin vermel den gevolmachtigde gekweten, ook al is: 1) De inschrijving onvolledig, of 2) na het tydstip der inschrijving de be voegdheid of bekwaamheid van den inge schrevene om betaling te ontvangen verloren gegaan of gewijzigd, of 3) na bedoeld tydstip de volmacht ge wijzigd of geëindigd. (3) Het Ryk is gekweten door overma king van het bedrag op het opgegeven post gironummer. ARTIKEL 6. (1) Door den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat worden regelen gesteld in zake de verleening van financieele tegemoetkomingen aan de in artikel 2, lid 2, bedoelde rechthebbenden. Deze tegemoetko mingen worden van rijkswege verstrekt. In de kosten daarvan draagt het Rijk bij tot een door den secretaris-generaal van het depar tement van Financiën vast te stellen bedrag. De overige kosten komen ten laste van de eigenaren van vaartuigen, welige binnen de gVenzen van Nederland lading innemen, van wie, overeenkomstig regelen, te stellen dooi den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat, tot dat doel bijdragen zul len worden gevorderd. (2) Met betrekking tot overtreding van de in het vorig lid' bedoelde regelen is het bepaalde in de artikelen 3, 4, 5 en 6 van de wet gebruik vervoermiddelen 1939 van over eenkomstige toepassing. (3) De tegemoetkomingen kunnen niet worden vervreemd of verpand; zy zyn niet vatbaar voor beslag en blijven buiten het faillissement van den rechthebbende. ARTIKEL 7 (1) Djt besluit treedt kéden in werking op den dag zy'ner afkondiging. (2) Het kan worden aangehaald als „be sluit herstel Rijn- en Binnenvaartvloot II". Samenvatting VAN bevoegde zijde wor.dt van dit be sluit de volgende samenvatting ge geven: Op grond van de verordening no. 60/ 1941 van den Rijkscommissaris voor de bezette Nederlandsche gebieden betref fende het herstel van de Rijn- en binnen vloot I hebben de secretarissen-generaal van de departementen van Waterstaat, Financiën, Justitie en Handel, Nijver heid en Scheepvaart een besluit uitge vaardigd, waarin de betaling van koop som en vergoeding voor inbeslag geno men vaartuigen wordt geregeld. De koopsom en de vergoeding, de schade loosstellingen en de toelagen voor de in beslag genomen vaartuigen worden in een tot dit doel in opdracht van den se cretaris-generaal van het departement van Financiën en volgens zijn voor schriften bij te houden „Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" ingeschreven. Dit inschrijven geschiedt ten gunste van de rechthebbenden en op de ingeschre ven bedragen wordt een jaarlijksche rente uitgekeerd van 4%, waarbij de ieder half jaar vervallende' interest ten laste van den staat komt. Bij de inschrij ving wordt aanteekening gehouden van de hypotheken en andere op de schepen drukkende zakelijke rechten. De secre taris-generaal van het departement-van Waterstaat stelt de richtlijnen vast voor het toekennen van een toelage voor de rechthebbenden, welke door den staat betaald wordt. De instelling van het „Grootboek voor de Rijn- en binnenvloot" heeft ten doel de verordening op het herstel van de Rijn- en binnenvaartvloot I doeltreffend ten uitvoer te leggen teneinde de aan spraken op schadeloosstelling veilig te stellen uitsluitend ten gebruike bij den wederopbouw van de Rijn- en binnen vloot. Regeling oestervervoer 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. In de Ned. Staatscourant van heden is opge nomen een besluit van den secretaris generaal van het departement van Landbouw en Visscherij, waarbij het vervoeren en doen vervoeren van oes ters is verboden gedurende een door de Nederlandsche Visscherijcentrale te be palen tijdvak en beneden een door de Nederlandsche Visscherijcentrale te be palen gewicht. Het verbod is niet van toepassing, in dien het vervoer plaats vindt op de Zeeuwsche stroomen, met uitzondering van de Westerschelde en van een kust strook van 500 meter, te rekenen van de hoogwater]ijn af. CONGRES VAN SCHOLINGSLEIDERS 's-GRAVENHAGE. 12 Sept. Op 13 en 14 Sept. a s. wordt in de kringschool van de N.S.D.A.P. te Hoensbroek een congres gehouden van de scholingslei ders en sprekers van het geheele Ar- beitsbereich der N.S.D.A.P. in Neder land, waaraan ook een aantal scholings leiders der N-S.B. deel zullen nemen. EEN FEEETEIPK OVERZICHT VAfl HET nederlandsche muziekleven van vboeser sm nu nederlandsche componisten nederlandsche dirigenten nederlandsche orkesten nederlandsche koren nederlandsche SOlistem AMSTERDAM. 12 Sept. Op Maandag 3 Februari j.l. heeft zich in de Kenkoelenstraat te Amsterdam een gruwelijk drama afgespeeld. In een woning aldaar bracht een man, woonachtig in de Java&traat, zijn vrouw door messteken <?m het le ven. De man liep nh zijn gruwe lijk misdrijf naar de politie en gaf zich zelf aan. Vandaag stond de dader, een 44-jari- ge klinker, terecht voor de vierde ka mer van de arrondissementsrechtbank te Amsterdam, beschuldigd, zijn 32-jari genoote opzettelijk van het leven te hebben beroofd, althans haar met oorbedachten rade zwaar lichamelijk letsel te hebben toegebracht. Verdachte maakte een afgetrokken en argwanenden indruk. Allereerst werd gehoord dr. van Leus den van het Binnengasthuis, die de lijkschouwing heeft verricht en als doodsoorzaak verbloeding tengevolge van een 14-tal messteken, toegebracht in hart. longen en nieren, heeft vastge steld. Daarna kwamen twee getuigen-des kundigen voor, dr. S. P. Tammenons Bakker en dr. Drooglcever Fortuyn. die jde geestvermogens van verdachte heb ben onderzocht. Dr. Bakker wees erop, dat verdachte in sterke mate aan doof heid lijdt en bovendien wordt gekweld door een maaglijden; dit alles oefent grooten nadeeligen invloed op de stem ming van een mensch uit. Hier is. zei- de spr. sprake van een „crime passio- nel," waarbij verdachte geleid werd door een dubbelen gedachtengang: zijn rouw- te verwonden óf haar slechts schrik aan te jagen. De verdediger, mr. W. van Everdin- gen. was van meening. dat het feit, dat het den verdachte na den eersten steek toegebracht te hebben, volkomen don ker voor de oogen werd, erop wijst, dat hier van voorbedachten rade geen sprake kan zijn. De deskundige sprak dit echter tegen. Dr. Droogleever Fortuyn. was van meening, dat beklaagde slechts plan nen heeft gehad om te dreigen. Uit getuigenverklaringen kwam naai voren, dat beklaagde zijn vrouw den laatsten tijd eenige keeren licht mis handeld en meermalen bedreigd heeft. Twee dagen vóór den noodlottigen Maandag heeft hij haar met een mes bedreigd. De officier van justitie, mr. W. P. Bakhoven, wees in zijn requisitoir uit- oerig op het bijzonder moeilijk karak ter van den verdachte. Beklaagde is een stil en in zichzelfgekeerd man. terwijl zijn vrouw veel hield van uitgaan en zich graag opzichtig kleedde. Hierdooï werd de verhouding tusschen man en vrouw slecht, hetgeen vooral de laatste tijd tot uiting kwam. De officier achtte het wettig en over tuigend bewezen, dat verdachte zich schuldig heeft gemaakt aan moord. Ei zijn echter verschillende verzachtende, omstandigheden. Hiermede rekening houdend, doch anderzijds met den ernst van het gepleegde misdrijf, eischte spr. ROTTERDAM, 13 Sept. Niet lang geleden is Horecaf cr toe over gegaan een proefkeuken op. te rich ten in het gebouw van de Rotter- damsche Lloyd aan de Lloydkade. Het doel van deze keuken is de ver vangingsmiddelen welke momen teel worden gefabriceerd of nog ge maakt zullen worden te keuren op hun bruikbaarheid voor hotels en restaurants en indien mogelijk, ook eventueel ten gunste van de Neder landsche huisvrouwen. -Vandaag zijn een aantal autoriteiten op het gebied van de voedselvoorziening alsmede een aantal journalisten, bij de ze proefkeuken op bezoek geweest om de doelmatigheid van deze keuken te kunnen zien en ook te proeven. Bij den maaltijd, waarbij men ver schillende sausen, soepballetjes, koffie en slagroom, producten die geheel of gedeeltelijk uit vervangingsmiddelen waren bereid op den srnaak kon keu ren, heeft de heer Moussault een en an der uiteengezet over de bedoeling van deze keuken. Het culinaire onderzoek is haar grootste taak. Hoe smaakt het ver- vangipgsartikel en wat kunnen restau rants en hotels er mee doen, er van be reiden? Een andere taak van deze keu ken, die eenig in ons land is, is het samenstellen van menu's uit de produc ten, die thans voorradig zijn, en wel zoo smakelijk mogelijk. Een derde taak is ook nog het geven van adviezen bij ver schillende instanties. Ook andere sprekers hebben verschil lende bijzonderheden over deze keuken, die voor de restaurant- en hotelhouders van groot nut zal blijken te zijn, mede gedeeld. De aandacht werd erop geves tigd, dat deze keuken niet tot doel heeft, de vervangingsmiddelen te keuren op eventueele schadelijkheid ten aanzien van de gezondheid. Daarvoor zijn andere instanties als de centrale commissie voor de voedselvoorziening en de voe dingsraad. Middelen die door deze in stellingen kunnen zijn goedgekeurd, zouden door deze keuken niet bruikbaar kunnen worden genoemd omdat zij niet voor het gebruik in hotels en restau rants deugen. Surrogaten kunnen bij voorbeeld, al zijn zij niet schadelijk voor de gezondheid, wegens den smaak of de korte houdbaarheid worden afge keurd. De fabrikanten van surrogaten, een gevangenisstraf voor d§n tijd van tien jaren. De verdediger, mr. W. van Everdin- gen meende, dat niet alleen moord met voorbedachte rade buiten de bedoeling van verdachte heeft gelegen, maar ook doodslag. Z.i. is hier sprake van mis handeling met doodelijk gevolg. Pleiter vroeg tenslotte clementie. Verdachte, het slotwoord verkrijgend, zeide. de daad niet met voorbedachten rade te hebben gepleegd. Ongewild raakt hij zijn vrouw niet het mes. Op 26 September a.s. zal de rechtbank uitspraak doen. die de proefkeuken wel' heeft goedge keurd, krijgen een tijdelijk certificaat Bij de keuring in deze jeuken zijn de namen van de fabrikanten onbekend. De producten worden namelijk niet van een merk doch van een nummer voorzien. Het bondsbureau van Horecaf stuurt de keuken deze artikelen en het resultaat gaat naar Horecaf terug. ISgSjgg. Regeeringscommissaris bodemproductie 's-GRAVENHAGE. 12 Sopt. Do secretaris-generaal van het departe ment van Landbouw en Visscherij heeft aan ir. A. L. H. Roebfoek te Den Haag, niet ingang van 12 Sept eervol ontslag verleend als regee ringscommissaris voor de bodeni- productie. Met ingang van denzëlf- den datum is benoemd tot regce- ringscommiasaris voor de bodem- productie: G. J. Ruiter, directeur- generaal van don landbouw te Den Haag. BENOEMING SECRETARIS COM MISSIE DR. POSTHUMA Naar wij vernemen is dezer dagen de benoeming van Ir. W. F. Gcrhardt, l.i. tot secretaris der Commissie Posthuma afgekomen. Ir. Gerhardt neemt de plaats in van Dr. M. D. Dijt, die ongeveer terzelfder tijd aangesteld is tot redacteur voor Financiën en Economie bij het Alge meen Handelsblad te Amsterdam. Ir. Gerhardt is van den beginne af ten nauwste bij den Nederlandschen Pro ductie-slag verbonden geweest en heeft, meer in het bijzonder in de propaganda, een zeer werkzaam aandeel gehad. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGSINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 12 Sept. Koersen voor stortingen op 13 September 1911 tegen verplichtingen, luidende in: Belga's 30,1432. Zwitsersche francs 43,56. Fransche francs 3,76S. Lires 9,91. Deensche kronen 36,37. Noorsche kronen 42,82. Zweedsche kronen 44,85. Finsche mark 3,82, Dinar (oude schulden) 3,43. Dinar (nieuwe schulden) 3,77. Turksche ponden 1.45J-L Lewa 2.30. Pengoe (oude schulden) 36,519. Pengoe (nieuwe schulden) 45,89. Zlotv (oude schulden) 35.—. Zloty (nieuwe schulden) 37,68. Lei 1,28. Slowaaksche kronen 6,48. Js-GRAVENHAGE, 11 September Het voorlichtingsbureau van den voe dingsraad schrijft: Eenigen tijd geleden werd reeds aan geraden den warmen maaltijd in één pan klaar te maken, aangezien er zui nig met de brandstof moet worden om gegaan. In deze een-pans-gerechten is gemakkelijk afwisseling te brengen. Men kan ze in den vorm van een soep. stamppot of stoofschotel geven. In brandstofverbruik komen met de echte een-pans-gerechten overeen de maaltijden, die bestaan uit. peulvruch ten (bruine en witte boonen, capucij ners) met aardappelen en een sla van rauwe groenten. Dit geldt natuurlijk al leen wanneer de peulvruchten in de hooikist of in kranten gaar gemaakt worden. Nadat de geweekte peulvruch ten twintig tot dertig minuten zijn voorgekookt, blijven ze in de hooikist of in kranten ongeveer vier uur staan, de aardappelen hebben een klein half uur noodig en de groente-sla speelt, wat brandstofverbruik betreft, geen rol. Thans volgen eenige recepten voor vier personen. Bloemkoolsoep met qroene kruiden 1 kg aardappelen, 1 y2 liter taptemelk, Vz liter water, 1 bloemkool, 1 prei of ui, bladselderij, peterselie, wat boter of vet, zout. De aardappelen schoon boenen, in stukken snijden en met V\ liter water de fijn gesnipperde prei, de gewasschon en in stukken gesneden bloemkool gaar koken. Kooktijd ongeveer twintig niinu ten. Het mengsel tot een gelijke puree stampen, met de melk en de rest van het water verdunnen. De soep een oogen- hlik laten doorkoken en wat zout, bo ter of vet en de fijngehakte peterselie en selderij toevoegen. Stamppot met snijbiet U/2 kg aardappelen, kg snijbiet, 150 g magere kaas, wat boter of vet, wat zout. De aardappelen schoon boenen, in stukken snijden en met een bodempje water en wat zout in ongeveer vijfen twintig minuten gaar koken. De kaas raspen, bij de aardappelen voegen en het geheei fijn stampen. De snijbieten wasscl^pn, uit laten lekken, fijn snippe ren en met de aardappelen vermengen. Het gerecht nog even door en door heet laten worden, nadat de boter of het vet en'het zout zijn toegevoegd. Stoofschotel van slaboon&n en bloemkool IV2 kg aardappelen. 250 g slabooncn, 1 kleine,bloemkool, 100 g sausijsjes, 50 g tapternelkpoeder, wat boter of vet, wat zout Wat water in een stoofpan aan de kook brengen, de helft van de schoon geboende, in vieren gesneden aardap pelen erin leggen, daarop de afgehaalde gebroken boontjes, dan de gewasschen saucijsjes, vervolgens de in stukken ge sneden bloemkool, de rest van de aard appel en wat boter, of vet en zout. De pan sluiten, den inhoud vlug aan de kook brengen en in een half uur gaar koken. Het tapternelkpoeder met wat water tot een glad papje aanmengen en aan de overige, hestanddeelen toevoe gen. Het geheel losjes door elkaar roe ren en nog even doorwarmen. Het over tollige vocht in een sauskom gieten. Het gerecht in een dekschaal of in een vuurvasten schotel overbrengen. Sla van kropsla, tomaten, bloemkool 1 krop sla, V2 kg tomaat, 1 kleine bloemkool. 4 lepels taptemelk, wat azijn of citroensap, fijn gemaakte aardappe len, zout mosterd en fijngesneden krui den. De bloemkool uur in water met wat zout zetten. De sla wasschen en la ten uitlekken, de tomaten in plakjes snijden en de bloemkool in kleine stuk jes vcrdeelen. Van taptemelk, azijn of citroensap, fijn gemaakte aardappelen, zout, mosterd en kruiden een slasausje maken en met de groenten vermengen. Deze sla als groente geven bij een maal tijd van peulvruchten (indien men daar nog over beschikt) en aardappelen. 41. Electrische zaklantaarns flitsen hier en daar in de donkere laan aan, sche nen over do sneeuw, straalden naar de cJikke ruwe boomstammen op en wier pen krijtwitte verwrongen reflexen op de vele ernstige gezichten. De pet van een landelijke politié-inspecteur donk thans in de groep op en een basstem zei: „Kr is zoojuist een gesloten luxe auto gezien, die door Danderyd hier vlak hij in Noordelijke richting reed!" De chef draaide zich om. ..Ah, bent u bet! In Noordelijke rich ting, zoi u?" ..Ja," zei de basstem, „en ik heb or der gegeven, deze auto een eindje ver derop, in Nasby, aan te houden!" ..Goed. Vannacht mag geen enkele fluto op de groote wegen ten Noorden van Stockholm kunnen rijden, zonder te worden aangehouden en te worden onderzocht. Alle telefoon- en telegraaf kantoren moeten ter beschikking van de politie worden open gehouden. Ze zpllen later misschien zeggen, dat ik taijn bevoegdheden heb overdreven. Goed dan achterafl We moeten hem vóór negen uur morgenochtend in onze handen hebben! Dat is het eenige, wat hu nog van belang is!" De chef sprak op afgebeten, ener gieken toon. De heele groep ging terug naar de Villa Rosa, waar het licht vol op brandde Vier auto's stónden met trillende motoren voor het hek en zwarte schaduwen bewogen zich voor de lantaarns ervan heen en weer. Wallion èn Rambouillet hielden zich een beetje afzijdig. De journalist zag er donker uit als een onweerswolk. Hij voelde de kostbare minuten voorbij glijden, zonder ze te kunnen tegen houden, en hij zag het smeekende, ang stige gelaat van Suzanne in nevel achtige visioenen, die onophoudelijk wisselden en een steeds hopeloozer ka rakter droegen. Rambouillet rookte in een soort doffe razernij, die bij zijn na tuur ongewoon en onrustwekkend was. Plotseling zei de Franschman heef zacht: „Maar wanneer ze niet in de auto is?" De journalist antwoordde: „De politie is ervan overtuigd!" „Waarom?" ging Rambouillet nog zachter voort. „Omdat alles erop duidt! Dat is juist het verdachte! Ah, mon sieur Wallion, deze vijand! Ik zeg u, we moeten hem doorzien, nu, binnen een paar uren, anders is Suzanne Chris- man verloren!'' Ze bleven in het dontoer staan en .ke ken elkaar over en weer in de oogen. „Ik geloof," mompelde Wallion, „dat u van dezelfde meening bent als ik. En als ik Leadbitter aan het 6preken kon brengen?" De cigaret van den Franschman zona een flikkerend rood vuurwerk over de sneeuw, „Waarom laat u Cray niet liever ge vangen nemen?" vroeg hij op bitteren toon. „Hoe zou ik dat kunnen doen? Cray beeft al onze wegen versperd. Cray heeft alles vooruitgezien „En Cray zit als een vette spin mid den in zijn net!" viel Rambouillet hem in de rede. „Hij weet alles. Hij weet, waar Henriques is. Hij weet, waar Su zanne is. Monsieur Wallion, laten wij beiden alleen wij beiden naar den philanthroop gaan, laten we hem de pistool tegen zijn voorhoofd zetten en tegen hem^zeggen: Cray, beste jon gen, je hebt nog maar een minuut te leven De joumalisit trad bliksemsnel tot vlak bij den Franschman en geduren de een seconde blonk een wilde vast beradenheid in zijn oogen. „Ja, ja!" fluisterde hij heesch. „Wat kunnen ons de wetten schelen? Om het leven van Suzanne!" Maar het volgende oogenblik had hij zijn zelfbeheersching weergekregen. „Nee," zei hij kort. En met lapgë pasen liep hij naar de auto's toe. De Franschman wierp zijn cigaret weg, glimlachte, haalde zijn schouders op en volgde hem. „Meneer," hoorde hij den journalist met een koude, afgemeten stem zeg gen tot den chef der recherche, „is u het eigenaardige feit opgevallen, dat, ofschoon mevrouw Chrisman al tegen zes uur verdwenen is, de roode auto nog nergens met zekerheid .gezien- is?" „Nou, en de auto in Danderyd?" antwoordde de chef eenigszins krib big. „Des te merkwaardiger, als dait de zelfde is! Hij moet namelijk om dezen tijd al veel verder zijn gekomen dan Danderyd!" „Wat wilt u daarmee zeggen?" „Ik zou graag willen weten wat uw plannen zijn!" „Mijn plannen? Die auto te pakken, waarin Henriques en Leadbitter me vrouw Chrisman meenemen! Dat is toch wel genoeg, zou ik meenen!" Rambouillet was nu ook bij hem ge komen en zei op zachten toon iets tot den journalist. Maurice Wallion liet zijn hoofd han gen en bleef zonder iels te zeggen staan. De barsche bevelen van den chef klonken nu eens buiten op den weg, dan weer in de villa. De tele foon rinkelde onophoudelijk. Piotsteling kwamen vier rechercheurs en de plaatselijke politie-inspecteur aangeloopen en sprongen in een lan de auto's. Met groote snelheid vloog de wagen weg. Een tweede auto vulde zich en be gaf zich in de tegenovergestelde rich: ting op weg Men hoorde de claxons toeteren en het dwalende schijnsel van de lantaarns verdween tusschen de boomen. Maurice Wallion stond nog steeds onbewegelijk stil. Nu hief hij het hoofd op en keek met knipperende oogen naar den chef, die naar hem toe kwam. „Meneer, ik heb een verzoek aan u!" „En dat is?" „Geeft u mij een auto ter beschik king!" De chef toonde verbazing en eenige gekwetstheid. Hij speurde een bedekte critik in het verzoek van den journa list. „En waarom?" „Wanneer ik u goed begrijp, moeten alle krachten worden' ingespannen om de roode auto op te vangen?" „Ja." „En pas wanneer deze vangst gedaan is, zult u andere maatregelen willen nemen?" „Andere maatregelen?" „Ja. andere maatregelen." „Nu begrijp ik u niet..." Do journalist antwoordde niet dade. lijk. Hij wierp een blik op Rambouillet en zei: „Niets is erger dan wachten. Mijn vriend Rambouillet en ik zouden graag bij de jacht van de partij zijn. daarom verzoek ik u om een auto!" De chef streek langs zijn snor. „Natuurlijk kunt u een auto krijgen," zei hij. „Ik heb al om andere wagens getelefoneerd. Neemt u er een die daar!" Wallion hief zijn hand naar zijn sport pet. als om te bedanken. „Gaat u mee. monsieur Rambouillet?" En ze stapten in een wagen, eqn klei ne, open auto met een sterken motor, die met zijn ongeduldig geroffel de ca- rosserie deed sidderen. Wallion ging achter het stuur zitten trok zijn pet over zijn ooren en met een ruk aan de handle bracht hij den wa gen in beweging. „Wilt u geen menschen mee hebben?' riep de chef. „Nee. dank u!" riep de journalist hem over zijn schouder toe. De. chef keek de snel verdwijnende auto na en streek over zijn snor. „Andere maatregelen?" mompelde hij „Wat bedoelde die kerel toch?" HOOFDSTUK XXI Een wilde achtervolging De kleine grijze auto vloog als de wind over den weg en liet Stocksund achter zich. Vijf minuten later suisde de grijze auto door Nasby, zonder zijn vreeselijke vaart te verminderen. Bij iedere onef fenheid in den weg maakte de wagen een kleine luchtsprong en de koude wit te lichtkegels van de lantaarns vertoon den wegschietende bioscopische flitsen van boomen. struiken en steenen langs den wegrand. Dit witte, vlammende schijnsel maakte het duister van de om geving nog dichter, nog ondoordring baarder. Hot had sedert een paar weken niet gesneeuwd en de'wegen waren goed be rijdbaar. Er heerschte een koude van eenige graden vorst, en Rambouillet. die bij deze snelle vaart van koude rilde, kroop in zijn dikke ulster in een hoekje» ineen. „Natuurlijk zit Leadbitter achter het stuur van de roode auto," riep de Franschman. „En daarbinnen, achter de spiegelruiten, achter de zware zijden gordijntjes? Henriques? Suzanne?" Maurice Wallion antwoordde niet, maar een flikkering in zijn oogen deed zien, dat hij ieder woord gehoord had. Telkens drukte hij tegen de versnel- lingshandle, alsof hij vergeten had, dat hij al op de grootste versnelling stond. Tn de bochten raakten de wielen aan de binnenzijde los van den weg en eens zweefden zij een paar momenten boven den rand van een greppel, voordat de wagen weer met een ruk op den weg terugkwam. Wallion reed met wilde vastberaden- beid. Eenige keeren hoog hij zonder aarzelen een zijweg in, waar de kale boomtakken hun armen op de auto neerbogen. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5