Turfbriketten-fabriek Sluikhandelaars in 'tGooi Verordening over het optreden van Joden in het openbaar r Geslaagde aanvals- operaties V Hevige gevechten bij het Tana-meer De zeeliedenstaking in V.S. Congres van de Volksche W erkgemeenschap Rangen en graden in Ned. Arbeidsdienst TEGEN BOOM GEREDEN De scheepsramp van de „Margaretha Cornelia" Keuringen Waffen-S.S. ,1e BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 16 SEPTEMBER 1941 DU1TSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 15 Sept. (D.N.B.). - Het opperbevel der weermacht maakt bekend: In het Oosten hebben groote aanvalsoperaties een succesvol verloop. De omsingeling van Le ningrad werd in een taai ge vecht om de modern versterkte verdedigingsinstallaties toege-, haald. Herhaalde tegenaanvallen van den vijand, welke gesteund werden door zware pantserwa gens, 6t0rtten ineen. Voor de Britsche Oostkust heb ben gevechtsvliegtuigen in den of- geloopen nacht uit. een .convooi een vrachtboot van 10.000 brt.- tót zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers tentenkampen, alsmede concentraties van pantser wagens en auto'6 der Britten bij Sol- loem met bommen van zwaar kali ber bestookt. - Bij den aanval vari een Duitsche formatie gevechtsvlie gers in den nacht van 13 op 14 Sep tember op de havengebieden rond om Suez en Port Tewfik werden olieopslagplaatsen in brand gewor pen. Boven Duitsch gebied heeft de vij and ovcrcfag noch des nacht6 mili taire acties uitgevoerd. ROME, 15 Sept. (Stefani). In zijn weermachtsbericht no. 468 maakt het ltaliaansche opperbevel het volgende bekend: Noor d-A f r i k a Aan het front van Tobroek plaatselijke actie van de infan. tcrie en activiteit van de artillerie van de as. De vijand leed verliezen en wij maakten vele krijgsgevangenen. Italiaan sc.he en Duitsche vliegtuigen bombar deerden Tobroek. De vijand liet bommen vallen op Tripolis en Benghasi. Eenige niet-militaire gehouwen werden bescha digd en eenige inlandsche huizen wer den verwpest. Te Benghasi is een vij andelijk toestel door het luchtdoelge schut neergehaald. O o s t-A f r i k a: De Engclsche lucht macht blijft onze vooruitgeschoven stel lingen hombardeeren en beschieten. In den sector van Woltsjefit heeft onze ar tillerie talrijke vijandelijke vrachtauto's getroffen, welke, troepénversterkingen vervoerden. In den sector van het Tana- meer heeft een van onze sterke colon nes. onder aanvoering van den luite nant-kolonel Giulio de Sivo, een actie ondernomen waarbij hij den strijd aan bond met een aanzienlijke vijandelijke strijdmacht. Na hijzonder hardnekkige gevechten werd de vijand genoopt met zware verliezen terug te trekken. Onze troepen hebben hierbij hun gebruikelij- ken moed en strijdlust aan den dag ge legd. De veertiende afdeeling van esca- drons cavalerie en hqt derde bataljon „Galliano," hebben zich bijzonder onder scheiden Deze afdeelingen hebben de vijandelijke troepen door herhaalde charges en tegenaanvallen verdreven. NEW YORK, 15 Sep.. (D.N.B.). De door de organisatie van zeelieden afge kondigde staking is overgeslagen op zes nieuwe schepen, die gedeeltelijk wapen materiaal voor de Amerikaansche bases in West-Indië vervoeren. Reederij krinr gen verklaren, dat de huidige staking ingrijpender is dan welke staking van zeelieden ook in de Ver. Staten sedert het. begin van den oorlog. Volgens een verklaring van den directeur van de Aluminium Company of America, brengt de staking de aluminiumproduc- tie der Ver. Staten in gevaar, aangezien het grootste deel van de schepen, waar op gestaakt wordt, bauxit uit Neder- landsch West Indië vervoeren. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 15 SeptIn de aan industrie zoo arme gemeente Emmen zal binnenkort voor de bevolking een nieuwe, zeer welkome werkgelegenheid ontstaan door den bouw van een moderne tur)- briketienfabrlek. De plannen daartoe zijn rgeds in een gevorderd stadium van uitvoering ge komen en het is interessant eenige bij zonderheden over deze industrie mede te deelen, temeer, nu de oprichting valt in een tijd, waarin de brandstoffenposi tie sterk onze aandacht vraagt. Nadat een jaar geleden reeds met de technische voorbereiding van do fa briek begonnen was. is de vorige maand de stichtingsakte van de N.V. Neder- landsche Turfhrikettenfabriek verleden Oprichters waren: de Staat der Neder landen (departement van Landbouw en Visscherij)-en de stichting „Nederland- sche Turfcentrale". Als commissaris van de nieuwe ven nootschap zal o.m. optreden de commis saris der provincie Drenthe, tevens pre sident-commissaris van de N.V. Ont- ginnings-maatschappij „Het Landschap Drenthe". 1-Iet huidige plan wordt krachtig gesteund door de staatsdomei nen en door de N.V. „Het Landschap Drenthe". ,De directeur van deze ven nootschap zal tevens optreden als direc teur van de nieuw opgerichte maat schappij. De fabriek, met welker bouw reeds een aanvang is gemaakt, wordt ge bouwd in hot. Amsterdamsche veld (ge meente Emmen). in de nabijheid van de veenderij, die de grondstof zal leveren. „Gruisturf" P)E fabricagemethode is zeer modern *-,-en wijkt geheel af van die. welke werd toegepast in een turfhrikettenfa briek in de jaren voor en gedurende, den wereldoorlog te Griendtsveen in Noord- Brabant, Deze fabriek produceerde haar turfbriketten van turf. zooals die in de veenderij met de hand werd gestoken en daarna op het veld gedroogd In de fabriek werd de turf gebroken, fijn ge maakt. gezeefd en gedroogd, om tenslot to onder persen van zeer hoogen druk zonder toevoeging van eenig bindmid del, tot briketten te worden geperst. Deze briketten werden hoofdzakelijk naar Engeland geëxporteerd. Het nieuwe van de werkwijze, die in de fabriek te Drenthe' zal worden gevolgd, bestaat hierin, dat de ver werking: van veen tot turf wordt overgeslagen. De bonkaarde, dat is de bovenste veenlaag, wordt van de geheele in be drijf komende veenderij afgegraven en daarbuiten opgeslagen om later voor de ontginning op den ondergrond van zand te worden uitgespreid om een goeden cultuurgrond te verkrijgen. Daarna wordt, door het graven van greppels de veenoppervlakte zooveel mogelijk ont waterd] Is het veen voldoende droog, dan begint de eigenlijke productie van ruisturf". de 'grondstof voor onze turfbriketten. De eerste bewerking voor deze productie is het losmaken cn ver kruimelen van de bovenste 1 a \Yi cm veen door een frees, getrokken en aan gedreven door een Fordson landbouw- tractor. Daarna wordt deze losse veen laag nog gekeerd odor een sc.hijfegge, eveneens getrokken door een tracfor. De kleine stukjes veen drogen zeer snel. nl. in één of hoogstens enkelé dagen in tegenstelling met de gewone groote turven, die .enkele maanden op het veen moeten drogen om voor aflevering geschikt to zijn. Het luchtdroge gruis wordt nu verzameld. Het verkruimelen en verzamelen van de laag van 1 h Wt cm. wordt regelmatig herhaald, per jaar wordt op deze wijze ongeveer 30 cm van de veenlaag verwerkt, zoo- dat in 7 10 jaar de geheele laag is afgegraven. Het op deze wijze verkregen gruis is een halfproduct met 50 a 60 water, te vergelijken met ruwe bruinkodl, de grondstof voor de bekende bruinkool briketten. Het voordeel van de gruis turf is de buitengewoon goedkoope wij ze van productie. In Nederland is deze methode van 1933 af gepropageerd door ir. Sijbolts. rijks-nijverheidsconsulent voor het Noorden en Oosten des lands en sedert eenige jaren op diens advies op kleinere schaal als proef toegepast door de maatschappij „Klazienaveen". De capaciteit van de fabriek bedraagt S.500 ton turfbriketten per jaar. De stookwaarde Bruinkoolbriketten zijn het meest"verwant aan dit nieuwe Ne- derlandsche product; turfbriketten heb ben tegenover bruinkoolbriketten ech ter het groote voordeel van 9en lager asch- en zwavelgehalte In lanóen waar zoowel bruinkool- als turfbriketten aan de markt zijn, is de prijs van furfbri ketten daardoor hooger dan van bruin koolbriketten, omdat dit voordeel hoo ger wordt gewaardeerd dan de iets la gere stookwaarde. Turfbriketten wor den meest gebruikt voor huist rand en kleine industrie en zijn in het bijzonder geschikt voor bakkersovens en open haarden. Omdat de beschikbare veen derij de grondstof kan, leveren voor een fabriek van aanzienlijk grootere capa citeit, is de mogelijkheid van belangrij ke uitbreiding van deze industrie in de toekomst mogelijk. Dat in Het Gooi de sluikhandel nog welig tiert, bleek vandaag weer op de zitting van den economischen rechter te Amsterdam. Viet minder dan vijf Hilver summers en vier personen uit Laren moesten dezen middag terecht staan we gens hel opzettelijk inbreuk maken op de distributiebepalingen, of het overtreden van het slachtverbod. Drie Ililversumsche verdachten had den een kettinghandel gedreven in zeep <-n vet.°Zij hadden gekocht en weer ver der verkocht. De kapper J. A. B. had duizend stuk ken zeep, ze§ vaten zachte zeep, en acht en veertig kilo bak- en braadvet ge kocht. De koopman B. v. d. P. had (jaar- na de partij gekocht en de boterhande- laar B. van R. had op zijn beurt weer een deel van de partij overgenomen. Tegen ieder eischte do officier van justitie, mr. P. 's Jacob, een geldboete van 200, bij niet betaling te vervangen door twee maanden hechtenis. De economische rqohther, mr. F. Ta- bingh Suermondt. veroordeelde B. en v. d. P. elk tot twee maanden en van R tot zes weken gevangenisstraf. De winkelier J. van Z. had een groote partij zeeppoeder, huishoudzeep en Kin- so verkocht aan den garagehouder J. H., terwijl de boterhafïdelaar A. B. aan dezen garagehouder 468 flessohen sla olie had verkocht. De garagehouder kocht in opdracht. N Tegen van Z. eischte de officier van iustitie 200 of twee maanden en tegen B. 100 of een maand. De economische rechter veroordeelde heiden tot f 150 boete of een maand hechtenis. Vervolgens stond de melkslijter Q. B. uit Laren terecht, wegens overtreding van' het slachtverbod. Op 23 Juni had deze melkslijter in opdracht van den tuinman J. V. uit Laren, een koe ge slacht in een schuur, waarin de politie agent R. een complete slagerij had aan getroffen. De melkslijter kon 140 verdienen met de slachting en aangezien hij wel wat geld gebruiken kon, was hij voor ie verleiding van het aanbod bezweken. Hij had echter alleen voor loon geslacht. De officier van justitie eischte tegen hem een maand gevangenis straf. De economische rechter veroor deelde den melkslijter 'echter tot twee maanden gevangenisstraf. Tegen den tuinman V., die .aan de slachting mede schhuldig was en die bovendien het vleesch verkocht had, eischte^de officier van justitie twee maanden, welke straf de economische rechter ook oplegde. De tuinman J. K. uit Hilversum, en de wever C van de W. uit. Laren, die vleesch hadden gekocht, werden respec tievelijk tot 40 of 10 dagen en 30 of zes dagen 'veroordeeld. APELDOORN, 15 Sept. De Volksche Werkgemeenschap heeft van 1315 September op Troelstra-oórd, te Beek bergen (gemeente Apeldoorn), haar der de congres gehouden, onder voorzitter schap van dr. J. Theunisz uit Zwolle. De heer S. J. v. d. Molen heeft het onderwerp: „De Nederlandsche boeren huistypen en hun bestudeoring". be handeld. Mr. H. Reydon sprak over: „Heem kunde". Hij zette uiteen, dat heemkun de ten nauwste samenhangt met sibbe- kunde. Een belangrijke bespreking hield de heer J. F. Semey .over-: „Het handwerk". Het grootste deel van den Zondag is besteed aan onderlinge be spreking van do arbeidsgemeenschap pen. Voor de geheele vergadering hield de heer J. C. Nachenius des morgens een bespreking over: „De tijd der wen de." In het, vervolg der samenkomst heeft dr. F. C. Bursch aan de hand van lichtbeelden gesproken over: „Vroeg- historische vondsten en onze vroege Germaansche geschiedenis". 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. In de Ned. Staatscourant is opgenomen een besluit van den secretaris-generaal van het departement van Algemeene Zaken betreffende de rangen en graden in den Nederlandsohen Arbeidsdienst. Hierbij wordt bepaald, dat de rangen in den Nederlandschcn Arbeidsdienst zijn: Commandant, goneraal-arbeidslelder: op- perkader. Opperarbeidsleldcr, boofdarbei'dsleidcr, ar- beidsleider: hoóger kader. Hopman, "onderhopman, adspirant-hopman: middenkader. Hoo'fdopziohter, opzic-hter, onderopzichter: lager kader. In den stand van het personeel van den "arbeidsdienst, datN geen rang be kleedt, worden onderscheiden de graden, van: werkmeester, voorman cn arbeids man. ALPHEN (N.B.), 15 Sept. Heden middag ongeveer halfdrie is in het ge hucht Alphen-Oisterwïjk (gemeente Al phen) een ernstig, motorongeluk ge beurd. Twee kommiezen uit Alphen zijn door tot nog toe onbekende oorzaak in de bocht van den weg ter hoogte van de boederij van den landbouwer van Alpeh met een motorrijwiel tegen een boom gereden. De 24-jarige T. Mooselaar, afkomstig uit Schiedam, moest in een nabij gele gen woning worden binnengedragen. Hij bloedde hevig uit neus en ooren en had oen zware hersenschudding. Voorts had hij een pols gebroken. De-kommies W. Kleiman, afkomstig uit Rotterdam, die op de duo was geze ten, kreeg slechts lichte kwetsuren. Het motorrijwiel werd geheel vernield. Dr. Govaerts uit Baarle-Naussau ver leende de eerste geneeskundige hulp. De toestand van M. was in den loop van den avond-zeer zorgwekkend. MEISJE VAN 14 JAAR VERMIST BUSSUM, 15 Sept. Sinds Zaterdag is te Bussum een 14-jarig meisje spoor loos verdwenen. -De politie heeft Zater dag en Zondag nasporingen gedaan, waarbij gebruik werd gemaakt van vijf politiehonden, doch tot nu toe heeft men geen enkel spoor van het meisje gevon den. Het meisje Is genaamd: Wilhelmina ter Haar, ook wel genoemd Wilhelmina (Miep) Bakker, geboren te Utrecht, 22 November 1926, en woonde ten huize van haar ouders, Spjjkerstraat 40 tc Bussum. Zy'werd om 6 uur voor het laatst gezien op een adres te Bussum. Signalémont van het meisje: lang pl.m. 1.50 M„ flink postuur, rond dik gelaat, blauwe- oogen, gave tanden, donker polka haar, iets dik neusbeen, blootshoofds, heeft een bronzen bandje in het haar. Gekleed in zwarten mantel, rood-zwartgeblokt jurkje, terrakleurige lange kousen en lage zwarte schoenen. Eventueel© mededeelingen worden ten spoedigste" bij 'het'hoofdbureau van poli tie te Bussum ingewacht. 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Het rijkscommissariaat maakt hekend: De commissaris-generaal voor do veiligheid heeft de volgende veror dening over het optreden van Joden- in 'het openhaar uitgevaardigd*. Krachtens par. 45 der verordening no. 138/41 van den rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche ge bied betreffende het handhaven van de openbare orde, bepaal ik. met ge lijktijdige opheffing van mijn mede-1 deeling van 4 Juni 1941 over de be perkte bewegingsvrijheid voor 'Jo den, het volgende:1 ARTIKEL 1 1. Het is joden venboden deel te ne men aan openbare 'bijeenkomsten en ge bruik te maken van openbare inrichtin gen voor zoover zij bestemd zijn om de bevolking ontspanning, tijdverdrijf en voorlichting te bieden. 2. In het bijzonder is aan Joden ver boden: 1) het bezoek aan openbare parken en dierentuinen, 2) het bezoek aan café's en restau rants, met inbegrip van die op stations, alsmede het verblijf in hotels en pen sions, 3) het gebruik van slaap- en restau ratiewagens, 4) het bezoek aan schouwburgen, ca barets, variéfé's en bioscopen, o 5) het bezoek aan sportinrichtingen, met inbegrip van zeebaden, overdekte en niet-overdekte zvyemhaden, alsmede het deelnemen aan openbare sportver richtingen, 6) het. deelnemen aan openbare ar tistieke vertooningen, met inbegrip van concerten, 7) het verblijf in en hst gebruik ma ken van openbare bibliotheken, leesza len en musea. ARTIKEL 2 Voorts is aan Joden het directe of in direct^ deelnemen aan openbare mark ten, met inbegrip van de veemarkten, openbare veilingen en goederenbeurzen, alsmede het betreden van abattoirs ver boden. ARTIKEL 3 Voor het blijvend of tijdelijk verande ren van woonplaats of van de gewone verblijfplaats door Joden is een vergun ning vereischt. ARTIKEL 4 1. Op de bepalingen van art. 1 en 2 kunnen uitzonderingen worden toege staan, welke met kosten gepaard kun nen gaan. - 2. Voor het verstrekken van uitzon deringen (alinea 1), alsmede voor het uitreiken van vergunningen (art. 3) is de commissaris-generaal voor -de vei ligheid, resp. de door hem aangewezen instantie bevoegd. AMSTERDAM, 15 Sept. Vrijdag heeft de, Raad voor de Scheepvaart on der voorzitterschap van prof. Taverne een scheepsramp behandeld, die zich vlak voor de Hollandsche kust heeft af gespeeld. Op 23 Juli 1941 was de Kat- wijksche motorlogger' „Margare'ha Cor nelia", de Kvv 135, op de hoogte van Camperduin aan het visschen, toen het door Engelsche vliegtuigen werd over vallen en gebombardeerd. Binnen en kele oogenblikken ging het schip naar de diepte, waarbij een der matrozen om het leven kwam. De Raad voor de Scheepvaart achtte het noodig deze za&k nader te onderzoe ken, in verband met de reddingsmidde len, die aan boord van het schip waren geweest ën omdat enkele leden, der be manning niet. konden zwemmen. Nadat als getuigen waren gehoord de schipper van de Margaretha Cornelia, J. Hoek, en de schipper van de Sch. 332, Arie Taal, die het verongelukte schip te hulp was gekomen, werd de uitspraak op later bepaald. ARTIKEL 5 Worden uitzonderingen voor bijeen komsten of inrichtingen verstrekt, dan moeten de daartoe dienende lokalen of inrichtingen kenbaar gemaakt worden door borden, biljetten .of opschriften met den tekst: „Joodsch lokaal (resp. Joodsche bij-j eenkomst) alleen voor Joden toeganke-i lijk." Aan niet-Joodsche personen is het be-f tredeilwan dérgelijke lokalen of inrich tingen verboden. ARTIKEL 6 Jood in den zin van deze verordening j is wie volgens art. 4 van de verordening no. 189/40 over de aanmelding van on- dernemingen Jood is of als Jood geldt, ARTIKEL 7. 1. Wie in strijd handelt met de be-n palingen van art. 1, 2, 3 en 5 of dezevi ontduikt, wordt voor zoover nietJ1j krachtens andere voorschriften een^j zwaardere straf wordt toegepast be-tii straft met hechtenis met een maximum? te van zes maanden en een boete met eenjjj maximum van 1000 gulden of met eenva gan deze straffen. Aan dezelfde straf is01^ onderhevig hij, die een ontduiking van^v! deze bepalingen in de hand werkt, mede! gelijk maakt of daarbij zijn medewer-dd king verleent. 2. De volgens alinea 1 strafbare han ja delingen zijn overtredingen. i 3. Het nemen van maatregelen door?0 de Sicherheitspolizci blijft hierdoor on-JC] aangetast. va ARTIKEL 8. lil met uitzondering van art. 2. op den dag^ harer afkondiging. Art. 2. treedt 14 da«g| gen na, de afkondiging in werking. ie 3C' 's-GRAVENHAGE, 15 Sept. Het Er->o: aenzungsamt der Waffen-S.S., Ergaen-3c zungsstelle Nordwest, Stadhouderslaan 132. Den Haag, deelt mede, dat verdere io keuringen voor de S.S.^regimenten „Westland" en „Nordwest" in onder- ia staande plaatsen zullen wor.den gehou-vi den. Nederlanders van 17 tot 40 jaar, ten minste 1.65 meier lahg, kunnen worden ie( aangenomen. Voor hun verwanten, voor zoover het .kostwinners betreft, is zorg jll gedragen. Kostelooze bewijzen voor vervoer van ij] woonplaats naar de plaats van keuring, rc kunnen worden aangevraagd bij de Er- j gaenzungsstelle Nordwest, Stadhouders-n< laan 132, Den Haag. Voor de terugreis re worden op de keuring, om het even of [0 de aanmelder \yordt aangenomen of niet, vervoersbewijzen uitgegeven. jj, Het schema voort de 'keuringen voor Nederland van 22 September, tot 3 Octo ber luidt: 22-9-41 919.00 uur Amsterdam, Deut sches Hgus. 23-9-4,1 912 uur Leeuwarden, Huize Schaaf, Breedstraat. 1519.00 uur Gro- ningen, Concerthuis, Poelestraat. 24-9-41 912.00 uur. Assen, kazerne. 16-^20.00 uur Hengelo, Deutèches Haus. 25-9-41 9—1S.00 uur Arnhem, Deut- sches Haus. ui 26-9-41 915.00 uur Venlp, Deutsches »!e Haus. hoek \Vilhelmstraat. 1719.00 uur Maastricht, Hotel Momus, Vrijthof. a 27-941- 912.00 uur MviastrRht, Hotel Momus, Vrijthof. 1519.00 uur Éindho- ven, Deutsches Haus. 1 2-10-41 913.00 uur Utrecht,'Deutsches Haus. 1519.00 uur Rotterdam, Deut- 6ches Flaus. 3-10-41 0—1S.OO uur Den Haag,xStad- houdèrslaan 134. 43. „De roode auto!" barstte hij uit. „We worden maar opgecommandeerd om een roode auo aan te houden, waar over geen mensch ook maar heeft hoo- rrn spreken! Waar-is-ie? Ik weet er niets van! Ik heb niets gehoord. We hebben de laatste uren negen auto's aangehouden, rnaar hier komen alleen maar gendarmen naartoe en geeneen kan me de geringste inlichtingen ge ven! Ik zal u zeggen, wat ik doe: Ik neem mijn draad weer weg! Ik heb ma ling aan de roode auto!" „Dat zou jammer zijn," merkte de Journalist op. „Uw draad werkt juist zoo goed Er verzamelden zich menschen om de auto De gezichten doken in het licht op en verdwenen daarop weer. Alles sprak door elkaar. De sneeuw knarste onder de voeten. De journalist verliet zijn zitplaats rekte zich uit en huiverde even. Ram- bouillet volgde zijn voorbeeld. Het was een physieloe 'opluchting, voor eenige oogenblikken weer op den vasten grond te slaan. „Wat moet ik doen?' vroeg de man met het geweer plotseling zacht, maar nog met een opgewonden stem. „Waar is hier de telefoon?" vroeg Wall ion. Men maakte ruimte voor hem als voor een superieur en hij ging naar binnen. Intusschen richtten nieuws gierige blikken zich op den detective uit Parijs en JRambouillet keek glim lachend om zich heen. Hij stak een ci- garet aan, ging naar de draad over den weg en voelde eraan. De mannen volgden hem zonder iets te zeggen en vol verwachting Hij vóelde zich geamuseerd en begon een Fransch liedje te neuriën, ondanks de spanning, waarin hij wachtte Hij hoefde niet lang ter wachten. Na een paar minuten zag hij den Zweed- schen journalist bezig zijn handschoe nen aan te trekken, terwijl hij weer uit het huis te voorschijn kwam. „Ik heb met den chef van de recher che gesproken," zei hij onder alge meen»? stilte. „Ik heb nieuwe te hooren gekregen. Het was werkelijk de roode auto, die in Danderyd gezien is, maar het bevol om hem in Na9by tegen te houden, lewam te laat. Twee minuten tevoren was hij als een wervelwind door Nasbv naar het Noorden doorge- gereden. Een kwartier later werden uit de razende auto twee Revolver schoten gelost op een paar mannen, die probeerden hem tegen te houden. In de buurt van Askunge had men. den weg versperd-en Leadbitter moest naai* hot Westen afslaan. Bij het station Valla heeft "hij -de spoorbaan gekruist en nu geloof men, dat hij ergens noor delijk van Upsala is. Naar het Noor- Jen kan hij niet wegkomen cn in Wes telijke richting is alles gealarmeerd.' „Komt hij hierheen?" vroeg de man met het geweer. SjOp het oogenblik is er de minste ze kerheid, waarheen hij denkt te gaan, maar ver weg is hij zeieer niet „Dan kan hij elk oogenblik hier zijn!" riep een angstige stem cn in de omgeving van den journalist werd het onrustig. Wallion vouwde een kaart uit op de zitplaats van de auto en bescheen haar met zijn zaklantaarn. De anderen staarden" naar zijn scher.pe, rustige ge zicht en drongen naar voren om te hoo ren, wat hij zou zeggen. - ..„Nee, dat geloof ik niet," inompelde hij en stak de kaart weer in zijn zak. „Rambouillet, we keeren om!" De man met liet geweer, die door de snelheid en den vastberaden toon van Wallion geïmponeerd werd, sprak als tot een superieur: „Wat moet ik doen? Zal ik den draad wegnemen?" „Neo, om herpels wil," antwoordde Wallion met een flikkering in zijn oo gen. ..laat. dien draad waar hij is! Houdt alleen uw oogen open! Wanneer die misdadigersauto hiér komt, dan schie- t n ze heel zuiver, reken daar maar op!" „Heeremijntijd!" Wallion en Rambouillet stapten weer in de auto; de journalist reedden eindje achteruit en wendde zich nog eens om: „Een goeden raad wil ik u geven," riep hij over zijn schouder heen. „Houdt u dat geweer goed in de gaten! Dat zi.in gevaarlijke dingen. Als,u schieten wilt, schiet u dan op de banden! Veel succes!" s De grijze auto zette zich in beweging en snelde denzelfden weg terug, dien hij gc-komen was. Maar dadelijk daar op bogen ze naar rechts af en de lich ten achter hen .verdwenen. „Op zee komt hij niet!" riep Ram bouillet. „Afwachten!" antwoordde de journa list. „Afwachten!" Opnieuw dezelfde duizelingwekkende vaart, dezelfde ijzige wind, dezelfde eenzame, wegen met voorbijvliegende boomen! Terwijl zij voor de geïmproviseerde au^oval stonden; had liet opgehouden' piet sneeuwen en do wolken waren vaneen gedreven. Op het blauwzwarte fluweel achter de wolkenmassa's glin sterde hier en daar een ster. „Hij kan niet ontsnappen!" riep de Franschman uit. „Toch well" i\ Rambouillet wendde zich verbaasd tot den journalist: „Tjonge ik dacht, dat u wel de laatste zou zijn om zoo iets te voorspel len i'' „Ik voorspel niets, ik zeg alleen, dat hij kan ontsnappen cn dat kan hij!" „Hoe dan?" „Op verschillende manieren. Met de revolver in do hand bijvoorbeeld." Rambouillet snaktè in den storm naar adem. „Dat is'waar! Dat is waar!" En thans zag hij de oogen van den journalist formeel branden. De auto ijlde met reusachtige tijgersprongen over den weg. Maurice Wallion zette zonder aarzelen hun beider leven op het spel, om niet te laat hij den strijd te komen] Hij reed niet meer met de zelfde koele berekening als in het be gin. De Franschman moest zich met handen en voelen schrap zetten o,m in do bochten niet van zijn zitplaats te worden afgeslingcrd. De claxon brulde herhaaldelijk, niet om tegenliggers te waarschuwen, want die waren er niet, maar om met andere achtervolgende auto's in contact 'te komen, die zich op gehoorafstand op wegen in de buurt zouden bevinden. „Hoe Iqat -is het?" vroeg Wallion. Rambouillet keek op zijn horloge en zag tot zijn schrik, dat het al over eenen was. Nu begon hij het plotseling te voelen: het was de tijd zelf. die hun ontvluchtte, het waren de kostbare mi nuten, die hun in den wind voorbij flitsten, het was het leven van Suzanne Chrisman, dat langzaam aan hun han den ontgleed. Hoe verschrikkelijk lang zaam ging het! „Vlugger rijden! Vlugger!" schreeuwde Rambouillet. „Vlugger? Dat zou naar de eeuwig heid voeren!" antwoordde Wallion ruw. „Weet u zoo beslist, dat we Lead bitter vooi' ons hebben? We jagen op onzichtbaar wild! Is er hier dan geen huis, geen drrp! Zelfs geen telegraaf lijn is er hier! Die ellendige duis ternis!" Van dit oognblik af, tot aan het einde van de jacht één enkele, lange, vree- selijke droom. Hoe meer de hemel op klaarde, des'le kouder werd de nacht lucht, alsof de wolken een verwar mend dek over de aarde hadden go- vorm d Guslave Rambouillet, die noch aan deze noordelijke koude, noch aan dit noordelijke landschap gewend was, dat zoo vreeselijk eenzaam en stil was, streed vergeefs tegen zijn steeds hevi ger wordende angst. Al zijn scepsis kon hem niet beschermen tegen de ge dachte aan de tragedie, die hij maa'r steeds vbo.r oogen hield de cata strophe in de sneeuw cn de duister nis van den oudejaarsnacht. En alle angst van don galanten Franschman concentreerde zidh op Suzanne Chrisman geen oogenblik dacht hij/aan zichzelf. Wanneer het niet zou lukken, haar te redden, zou zelfs de ondergang van zijn groeten vijand niets voor hem be'leekenen. De grijze auto boog bij wegkruisin- gen af, suisde over zijwegen en vloog door kleine slapende dorpen als een zoekend levend wezen. Eenige malen ontmoetten ze een politie-auto en wis selden eenige woorden, bijna zonder stil te staan. Telkens kregón ze opnieuw te hoo ren, dat de roode auto vopr hen uit was. Sommigen hadden hem gezien en bij een van de politie-auto]s was een ruit stukgeschoten; De geheele provincie Uppland ten Noordon \an Stockholm was in dezen nacht vol van zoekende politieman nen. Op ten'minste drie vei? van el kaar gelegen punten had de auto scherpe schoten met zijn revolvers ge wisseld, maar het was niemand ge lukt, hem aan te houden. Kort na twee uur stootten zo op de resten v«an een vernielde auto aan den voet van een bprg en het vertwijfelde gezicht van Aspeland dook in 'het licht van hun lantaarn op. „Ik- was hem op de hielen!" riep hij. „Neemt u me mee en zet hem na!" Ze namen hem mee en reden ver der. Aspeland hoog zich tot Wallion over cn riep, terwijl de auto steeds weer verder suisde. (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2