„Luchtbrug" Amerika-Af rika Nieuwe successen in de Oekraine en bij Leningrad BOMMEN OP HAVENWERKEN VAN ODESSA „Japan gereed voor den strijd" KLOMPERTJE KLOMï r V.. Ook Moskou werd weer aangevallen DE STRIJD OM LENINGRAD DE LUCHTAANVALLEN OP ENGELAND De nieuwe sjah van Iran De staking te Kansas City De toestand in Egypte DE VESTING TOBROEK GEBOMBARDEERD Hongersnood in Syrië? De conferentie te Moskou Afrika achter Pétain Oproep Tsjang Kai Tsjek Staat van beleg in Canton Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 SEPTEMBER 194IB DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 18 Sept. (D N B.) Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: In de Oekraine paan de aan- valsoperaties ten Oosten van den Dnjepr onweerstaanbaar voort. In den strijd om de ver dedigingsinstallaties van Le ningrad werden groote succes sen behaald. Onderdeelen van een enkele divisie infanterie hebben alleen 119 kazematten bestormd. In het zeegebied van de Krim, voor het eiland Oesel, in het Ladogameer aan de mon ding van de Wolchof en in de Witte Zee heeft de luchtmacht drie transportschepen, in totaal metende 3.000 brt. tot zinken ge bracht en 16 andere 6cjiepen zoo zwaar beschadigd, dat aan genomen kan worden, dat een groot deel van deze scheeps- ruimte verloren is gegaan. Bo vendien werden een torpedoja ger, twee duikbooten en vier motortorpedobooten der Sovjets vernietigd. Motortorfiedobooten hebben voor de Engelsche kust een door torpedo- jagerè. en bewakingsvaartuigen krachtig beschermd Britsch con- vooi aangevallen en ondanks de krachtige afweer vier vijandelijke koopvaarders met een totalen in houd van 25.000 brt. tot zinken ge bracht. Na een succesvol gevecht met de Britsche torpedojagers keer den alle booten onbeschadigd terug. Bij de Faroër-eilanden werd een groot koopvaardijschip door vlieg tuigen, welke uitgestuurd waren voor gewapende verkenning der zee, in scheervlucht zwaar beschadigd. Gevechtsvliegtuigen hebben in den afgeloopen nacht havenwerken in Zuid-Oost-Engeland gebombar deerd. Bij pogingen om gisteren de bezette gebieden aan het Kanaal aan te vallen, verloor de Britsche luchtmacht achttien vliegtuigen. Hiervan werden 15 in luchtgevech ten en drie door de luchtdoelartille rie neergeschoten. Drie eigen vlieg tuigen worden vermist. Een gering aantal Britsche bom menwerpers heeft in den afgeloo pen nacht storingsaanvallen onder nomen op Zuidwest-Duitschland. "T BERLIJN, 18 September (D.N.B.). De havenwerken van de omsingelde stad Odessa zijn, naar aan h^et D.N.B. van militaire zijde wordt medegedeeld, in den loop van 1? September door Duitsche gevechtsvliegtuigen gebombardeerd, waar bij talrijke voor de ravitailleering der bolsjewisten bijzonder belangrijke pak huizen in brand werden geworpen. In het gebied ten Oosten van den Dnjepr werden talrijke gemotoriseerde co lonnes der Sovjets aangevallen, waarbij zij zware verliezen aan menschen en materiaal leden. De Duitsche luchtmacht heeft talriikp stations en spoorweginstallaties in den centralen 6ector van het front, in den rug van de bolsjewisten gebombardeerd, waardoor verscheidene lavitailleeringswegen der Sovjets op verschillende plaat sen werden vrbroken. Door een dapperen duikaanval werd een met vloeibare brandstof geladen trein tot ontploffing gebracht. Hierdoor werden enkele wagons totaal uiteengereten, terwijl de overige ontspoorden en uitbrandden. J^E Duitsche luchtmacht en het afweergeschut hebben gisteren 69 Sovjetvlieg'uigen vernield, waar van 41 bij luchtgevechten, 13 op den grond en 15 door afweergeschut. Vier Duitsche vliegtuigen worden vermist. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche vliegtuigen met goed gevolg mili taire doelen to Moskou en Odessa aan gevallen. In den centralen sector steun de de luchtmacht op operaties van het landleger door het bombjjrdeeren van vijandelijké troepenconcentraties, goede, rentreinen en belangrijke aanvoerwe- gen. De Sovjets leden hier zware verlie zen. Duitsche Stuka's brachten gevoe lige schade toe aan kazematten en veld- stellingen. Voor de kust der Zwarte Zee werden oorlogs- en koopvaardijschepen der Sov jets door gevechtsvliegtuigen en Stuka'e aangevallen. Westelijk van de Krim werd een koopvaarder van 5000 ton zóó em6tig beschadigd, dat het verloren ge acht kan worden. Een schip van 1000 ton werd tot zinken gebracht. Twee koopvaarders van 1000 4on werden ern stig beschadigd, terwijl ook een torpedo, kruiser der Leningrad-klasse met suc ces werd gebombardeerd. Drie koopvaarders beschadigd /"*\P het Ladogameer werden drie koopvaarders en in een rivier monding eveneens drie schepen zwaar beschadigd. In het Westelijk deel van het Ladogameer werden vijf Sovjetscbepen met goed gevolg bestookt. Op 16 September hebben de Sovjets de stellingen van een Duitsch regiment in fanterie in den centralen sector van het front aangevallen. Het doel van den Sovjet-aanval, welke door pantserwa gens werd ondersteund, was de herove ring van een door de Duitsche troepen .veroverd plaatsje. De bolsjewistische aanval werd met zware, bloedige verlie zen voor den vijand afgeslagen. De bolsjewisten verloren in totaal 18 pant serwagens en vier stukken geschut, wel ke door de Duitsche troepen buitge maakt of vernietigd werden en hoven dien verscheidene honderden gevange nen. Voorposten van een Duitsche divisie infanterie zün op 16 September bi} de gevechten in den centralen sector van het Oostelijk front diep in de formaties der Sovjets doorgedrongen. De Soviets boden slechts weinig verzet, dat door de Duit sche troepen snel gebroken kon worden- Er werden hierbij twaalf stukken geschut buitgemaakt Fcn andere Duitsche voor post maakte elders negentien stukken ge schut der Sovjets buit. De gevechten in de lucht OFFICIEEL wordt uit Helsinki mede gedeeld: In een luchtgevecht met 14 vijandelijke vliegtuigen boven het mid dengedeelte van de Swir. werden zeven daarvan neergeschoten. Ook boven de Biestarjoki op de landengte van Kare- lië werd een Sovjettoestel ten val ge bracht. Bovendien hebben Finsche jachtvliegtuigen in verscheidene lucht gevechten tien machines van den tegen stander beschadigd. Door het afweerge schut werd eveneens een vliegtuig om laag gehaald, zoodat de vijand vandaag in totaal negen vliegtuigen heeft verlo ren. Op den 17en September heeft de Duit sche luchtmacht, naar het D.N.B. ver neemt, in de Zwarte Zee een bolsjewis tisch transportschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Een ander transport schip van 6000 brt. bleef door zware bomtreffers beschadigd liggen. En tijdens uitgestrekte vluchten over het Noordelijkste deel van het Oostelijk front, hebben Duitsche gevechtsvliegtui gen dienzelfden dag een Sovjetkoop vaarder ontdekt, groot 4000 brt., bij de kust van de IJszee. Verscheidene bom treffers beschadigden den koopvaarder zwaar. Aan het Finsche front hebben de ver bonden Duitsche en Finsche troepen nieuwe terreinwinst behaald. Een Sov- jetgevechtgroep werd ingesloten en staat op het punt vernietigd te worden. Tevens werd bij deze gevechten oorlogs materiaal buitgemaakt of vernietigd. BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.). De strijd om de versterkingen van Lenin grad is den 17en September onder taaien tegenstand van de Sovjets door de Duitsche troepen met succes voort gezet. naar aan het D.N.B. van mili taire zijde wordt, medegedeeld. Op ver scheidene plaatsen poogden de Sovjets door tegenaanvallen, die door zware pantserwagens werden gesteund, den Duitschen opmarsch to stuiten. Desom danks gelukte het den Duitschen troe pen, nieuwe terreinwinst te behalen. In een kranigen opmarsch rolde een Duit sche divisie infanterie een sterk verde digde stellincr der bolsjewisten op en stelde zij talrijke bunkers buiten ge vecht. Na de doorbaak door deze stel ling veroverden de troepen dezer divi sie een vrij groote plaats en maakten zij een groot aantal gevangenen. Te vens werd oorlogsmateriaal buit ge maakt. De Duitsche troepen bij Leningrad hebben, naar een oorlogscorrespondent meldt, een telegram opgevangen, dat uit de ingesloten stad naar Moskou was gezonden en dat den volgenden inhoud heeft: „Wij hebben geen brood en geen levensmiddelen meer. Waarvan moeten wij leven? Het volk kan niet langer honger lijden, het volk houdt het niet uit". Het antwoord uit Moskou luidde: „Wij zullen zien, dat wij jullie brood en levensmiddelen sturen". De Duitsche soldaten konden in dit verband alleen maar vaststellen, dat er voor Leningrad geen enkele toevoerweg meer is. De Sovjet-radio publiceert een op 1 October van kracht wordende verorde ning van den oppersten verdedigings- raad der Sovjet-Unie. volgens welke de eeheele mannelijke bevolking in de Sovjet-Unie van 16 tot 50 jaar, een mi litaire opleiding zal ontvangen. Voorloopig zullen de lichtingen 1923 en 1924, evenals de burgers welke tot dusver nog niet voor den militairen dienst waren opgeroepen en de mannen tot den leeftijd van 45 jaar. die vroeger geen opleidincr hebben gekregen, wor den opgeroepen voor een militaire op leiding. BERLIJN. 18 Sept. (D.N.B.). Het Duitsche luchtwapén heeft Engeland ook de laatste dagen met succes aan gevallen. Terwijl de verkenning boven zee rondom Engeland overdag en het leggen van mijnen voor Engelsche ha vens bij nacht, voortdurend werd voort gezet. hebben bommenwerper* ten Westen van de Hebriden een tankboot van 7300 brt. en aan de Oostkust uit een convooi een transportschip van 10.000 brt. tot zinken gebracht. Voorts beschadigden zij vijf koopvaarders, ge deeltelijk in scheervluchten. en een tor- pedobootjager zwaar. Behalve 'de vlieg velden waren de haveninstallaties van het eiland aan de Oost- en Zuidoostkust bij dag en Ijij nacht het doel van de Duitsche (bomaanvallen. Even aofief waren de Duitsche gevechtsvliegtuigen op de Middellandsche Zee. Tobroek en Mersa Matroe werden verscheidene ma len gebombardeerd, het vliegveld van Cairo werd zwaar getroffen, troepen concentraties en colonnes vrachtauto's bij Bir Habata werden uiteengedreven en de reede van Suez en de haven van Alexandrië, benevens Port Taufio wer den aangevallen. De Britsche vliegers vertoonden zich. naar aan het D.N.B. gemeld wordt, slechts in geringe mate boven het Kanaal en het bezette gebied. Zij hebben het niet eewaagd ook maar te trachten hun mislukt non-stop-offen sief te hervatten. Zij beperkten zich in het duister van den nacht, tot aanval len op Noord-, West-, en Zuidwest Duitschland. Daarbij leden zij door nachtjagers en afweergeschut echter «eer zware verliezen, n.l. 14 bommen werpers in twee nachten. De verliezen van de Britten stegen in het Westen, boven Duitschland en de Middelland sche Zee tot de opmerkelijke hoogte van 21 bommenwerpers in vier dagen, ter wijl het Duitsche luchtwapen in het zelfde gebied en denzelfden tijd slechts 5 toestellen bedroegen. Volgens de tot dusverre ontvangen be richten. hebben de Engelsehen vandaag 16 vliegtuigen verloren, nl. 3 bommen werpers en 13 jagers. Ook vanmiddag verloren zij weer veel materiaal, toen bommenwerpers onder krachtige be scherming van jagers, de Fransche kust trachtten aan te vallen. Daarbij werden 13 Spitfires en een Handey Page neer geschoten. Verder poogden de Engel- schen in het Kanaal 'n Duitsch schip te bombardeeren, doc^i zij werden onmid dellijk door Duitsche jagers verdreven. Twee Bristol-Blenheims werden neer geschoten. Daily Mail heeft door een specialen correspondent een overzicht laten schrij ven van de gevolgen der Duitsche lucht aanvallen op Manchester, het belang rijke Engelsche industriegebied. Het En gelsche blad constateert, dat zoowel ge meentebestuur als inwoners van Man chester er verontwaardigd over zijn, dat de officieele Engelsche berichtgeving in strijd met de waarheid, de verwoestin gen als onbeteekenend heeft voorgesteld. De correspondent stelt vast dat 3000 ge zinnen moesten verhuizen en 3300 al- leenwonenden onder dwang elders wor den ondergebracht. BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.). Naar Reuter uit Teheran meldt, heeft de nieu we Sjah na het afleggen van den feed* in afwijking, van het gebruik, een korte rede gehouden, waarin hij samenwer king vAn zijn regeering beloofde met Groot-Brittannië en de Sovjets. Verder verklaarde hij, dat de regeering voor nemens is, in' samenwerking met het parlement, hervormingen in te voeren en gaf hij te kennen vast. besloten te zijn in overeenstemming met het parle ment te regeeren. Evening Standard schrijft, dat Groot-Brittannië en de Sovjet-Unie den nieuwen Sjah van Iran aanvaarden. Zijn status zal echter zeer verschillen van die van zijn vader. Het Iraansche parlement zal een nieuwe grondwet moeten opstellen, welke de rechten van den Sjah nauwkeurig omschrijft. De nieuwe Sjah krijgt, a.h.w. een proeftijd en moet gedurende dezen tijd de geal lieerden ondersteunen. NEW YORK, IS Sept. (D.N.B.). Teil- gevolge van de staking bij de electri- sche centrale te Kansas City, was. naar United Press meldt, de stad met haar 550.000 inwoners van middernacht af in een volledig duister gehuld. De water leiding functionneerde niet meer, ter wijl de trams bleven staan. De automa tisch sluitende deuren konden niet ge opend worden, zoodat de passagiers door de ramen naar buiten moesten klauteren Ook in de staalfabriek, dip wapenopdrachten tot een bedrag van vele millioenen heeft, moest het werk gestaakt worden. De ziekenhuizen kon den hun eléctrische operatie-instru menten niet gebruiken. Vier uur na het uitbreken van de sta king werd op hevel van den gouver neur een bataljon der nationale garde gemobiliseerd, die met hulp van de po litie de stakingsleiders arresteerde. Pas bij het aanbreken van den dag werd er weer stroom geleverd. De meeste ar beiders echter weigerden het werk te hervatten. ISTANBOEL,. IS Sept. (D.N.B.). De Egyptische regeering heeft, naar uit Cairo gemeld wordt, op instigatie van den senaat, de Brioche militaire auto riteiten uitgenoodigd de inkoopen voor het leger ter plaatse te staken. Tenge volge van het ontbreken van transport middelen ter zee, hebben de inkoopen van de Britsche militaire autoriteiten ter plaatse de laa'6te maanden zulk een omvang aangenomen, dat de Egyptische markten leeg zijn en de prijzen voor in- heemsche producten een duizelingwek kende hoogte hebben bereikt. ENGELSCHE VERKIEZINGEN EERST NA DEN OORLOG STOCKHOLM, 18 Sept. (D.N.B.). De diplomatieke correspondent van de Daily Telegraph meldt, dat de re geering voornemens is, een wetsont werp in te dienen tot verlenging van den zittingsduur van het parlement met één jaar. Sedert het uitbreken van den oorlog is de politiek der regeering er op gericht geweest, de verkiezingen tot na* den oorlog uit te stellen. GERECHTELIJK OPTREDEN TEGEN ENGELSCHEN GEESTELIJKE IN FRANKRIJK VICHY, 18 Sept. (D.N.B.). Tegen den geïnterneerden Engelschen geeste lijke uit het departement der hooge Py- reneeen zal een proces aanhangig wor den gemaakt, wegens tegen, den 6taat gericht optreden en beleediging van den chef van den slaat, maarschalk Pétain. Hij voerde als hoofdpersoon een tegen de Fransche regeering gerichte pro-En- gelsche propaganda in de streek van Lourdes en strooide lasterlijke bewerin gen rond over de regeering van maar schalk Pétain. BOUWER VAN BOLSJEWISTISCHE VERDEDIGINGSLINIE GEVANGEN BERLIJN, 18 Sept. (D.N.B.). Duit- sche troepen hebben, naar een oorlogs correspondent meldt, den chef van het Sovjet bureau voor den bouw van de verdedigingslinie aan het Zuidweste lijke front, hoofdmajoor Pawel Tsjistof, gevangen genomen. Hij had van het bolsjewistische verdediginjsscomité, aan welks hoofd S'alin staat, opdracht ge kregen langs de Desna tot aan de mon ding van den Dnjepr met gebruikma king van een millioen mannen vóór 1 October een nieuwe verdedigingslinie te bouwen. Bij een inspectiereis in het voor de verdedigingslinie aangewezen gebied viel hij in Duitsche handen. Over de Duitsche luchtaanvallen op Moskou verklaarde hij o.m. dat door het bom bardement de Stalinfabrieken, die auto's, tractoren en thans in hoofdzaak- tanks vervaardigen, zwaar getroffen zijn. DE NIEUWE SYRISCHE REGEERING ISTANBOEL, 18 Sept. (D.N.B.). Bij de vorming van de nieuwe Syrische re geering onder Haged-din al-Hassani, is de invloed van de grootste Syrische par tij van het nationale blok totaal uitge schakeld. De reeds aangevangen bespre kingen van generaal Catroux met den leider van het nationale bLok, Atassi. zijn op niet6 uitgeloopen, als gevolg van den Britschen eisch om Haged-din al Hassani, die voor het uitbreken van den oorlog in Syrië een agitator was ten gunste van de Engelschen en Gaullisten, in de regeering op te nemen. TOKIO, 18 Sept, (D.N.B.). On der het opschrift: „De alarmklok luidt in het Oosten", publiceert ma joor Tominaga van het persbureau van het ministerie van oorlog een „oproep aan alle onderdrukte vol ken in Oost-Azië", waarin zij wor den aangespoord alles op 'het spel te zetten voor dezen vrijheidsstrijd. „Japan v<fèrt dezen strijd, zoo wordt gezegd, voor de verdediging van de ge meenschappelijke rechten en belangen van alle Aziatische volken en voor de bevrijding van de 1100 millioen Ooster lingen. Japan zal nooit den dag verge ten, waarop het als de trouwste bond genoot van Engeland ondraaglijke mo- reele beleedigingen juist van Engeland heeft moeten dulden," aldus wordt ver der in dezen oproep gezegd. „Hoewel Japan in den oorlog van 1914 tot 1918 zijn verplichtingen, voortspruitende uit het bondgenootschap, trouw heeft ver vuld. heeft Engeland na den wereld oorlog het alliantieverdrag met Japan als een vodje papier weggeworpen." Overgaande op de anti-Japansche kui perijen van Engeland en Amerika, wijst Tominaga op het uitbreken van het Mandsjoerijsche incident,«dat tengevol ge had, dat Japan uit den Volkenbond trad. „Tsjiang Kal Tsjek had, zoo gaat. To minaga voort, het plan van derde mo gendheden om China te koloniseeren, niet. doorzien en is in een steeds ster kere afhankelijkheid van Engeland en Amerika geraakt. Daarom was ook het conflict met China onvermijdelijk". Üe oorlogen in het Verre Oosten noemde Tominaga een poging om de onderdruk te Oostersche volken van het juk der blanken te bevrijden en volkomen on afhankelijk te maken. Vervolgens wijst Tominaga erop, dat Japan's weermacht, ondanks het staken van den Japanschen buitenlandschen handel, nog over voldoende grondstof fen béschikt om zelfs nog op verschei dene fronten met succes te strijden. De gespannen toestand in het Zuiden besprekende, verklaart To minaga, dat wanneer de een of an dere mogendheid Nederlandse h- I n d i zou dwingen de levering van belangrijke grondstoffen aan Japan te weigeren, de tijd gekomen is om de dwaasheid van deze kui- perijeri te bewijzen. Tenslotte verklaart Tominaga: „Er blijft voor Japan slechts over een vast beraden stap voorwaarts te doen om zich eervol in de geschiedenis te kun nen handhaven, voor het geval Japan aan een nieuwe economische worging blootgesteld zal worden. Sedert tien jaar luidt „de alarmklok in het Oos ten" voor een nieuwe wereldvrede. In het Oosten en In het Westen gaan Ja pan. Duitschland en Italië vastberaden in den strijd tegen verouderde stelsels voorwaarts. In vertrouwen op eigen kracht is thans voor Japan de tijd ge komen om op te rukken en iederen te genstand, dien hij op zijn weg ontmoet, te breken". ROME, 18 Sept. (Stelani). In zijn weermachtbericht no. 471 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende bekend: Aan het front van Tobroek in Cyre naica zijn aanvallen van vijandelijke afdeelingen afgeslagen. Duitsche vlieg tuigen hebben de vesting Tobroek ge bombardeerd, waarbij automobielen en barakken getroffen werden. Ook in den afgeloopen nacht zijn Tripolis en Beng- hasi het doel van vijandelijke luchtaan vallen geweest. Er vielen eenige slacht 'offers en er werd lichte schade aange richt. De bevolking van -deze heide ste den, die steeds bijzonder het doel zijn van de óanvallen der vijandelijke lucht macht, onderscheidt zich door haar rus tige en waardige houding. In de ver schillende sectoren van het gebied van Gondar was activiteit van onze voor uitgeschoven posten en van de artille rie. Vijandelijke vliegtuigen hebben stelllingen in Woltsjefit aangevallen. Een der machines werd door ons lucht doelgeschut neergehaald. Gisteren heb ben Engelsche vliegtuigen bommen la ten vallen en met machinegeweren ge schoten op Licata (Agriéento). waardoor 'n tiental personen gewond werd en on- beteekenende schade werd aangericht. Een van onze koopvaardijschepen heeft een vijandelijke machine brandend om laag gehaald. Een duikboot onder bevel van den corvettenkapitein Emilio Be- rengan, heeft in de Middellandsche Zee met kanonschoten een vijandelijk vrachtschip van 3000 ton. geladen met automobielen, tot zinken gebracht. Duitsche vliegtuigen hebben in den nacht van 17 op 18 September het vlieg veld Aboekir in Oost-Afnka succésvol aangevallen. Zij wierpen verscheidene duizenden kilo's brisant- en brandbom men met goede uitwerking op dc opge geven doelen neer. VICHY, IS Sept (D.N.B.). Volgens hier ontvangen berichten bestaat er in Syrië gevaar voor een hongersnood, nu de bezettingsautoriteiten alle graan voorraden in beslag genomen hebben om hun eigen behoeften te dekken. Als gevolg van de 6chaarsphte aan levens middelen in den vrijen handel, is de sluikhandel een plaag voor het geheele land geworden. De prijzen s'ijgen snel. Dientengevolge zijn reeds betoogingen gehouden, welke op vele plaatsen ont aarden in daden van geweld. Kinderhoekj\ 37 Zou vutter welen, wuur hit nu wei was? Zou hii Klompen ie kunnen vut den? Nou. reken maar, want nauwe lijks had Janus Stcelgraag met zijn kornuiten overlegd, wat ze zouden doen. of daar hoorde hij al gerucht ii huis. Daar kwam iemand aan en daai moest de boef niets van hebben. 38Dut kun best zün vader zijn meenden ze, want die zou het er wrl niet bü laten zitten, dat zijn zoon zoo maar op klaarlichten dag ontvoerd werd. Maar ze zouden dien Klomp wel eens even krijgen. Drie tegen één. dat ging best. dat konden ze best klaar spelen. WASHINGTON, 18 Sept. (V.P.B.) Voortaan zal dus de „brug door de lucht" tusschen Brazilië en West- Afrika het Engelsche front in het Nabije Oosten voorzien van Ameri-' kaansch materieel. Door,het pach ten van elf vliegvelden in Brazilië heeft men reeds een bruggehoofd gevormd op het Zuid-Amerikaan- sche continent. Aan de West-Afri- kaansche kust,zal *bet. bruggehoofd, naar uit Amerikaansche berichten blijkt, voornamelijk in Liberia wor den opgericht. Reeds langen tijd was bekend, dat er Amerikaansche ingenieurs waren aan gekomen in Bathurst, in de Britsche ko lonie Gambia, om daar vliegvelden aan te leggen. Ook is er een Amerikaansche expeditie gearriveerd in Freetown (Sier ra Leone) met hetzelfde doel. En nu zijn er eveneens Amerikaansche ingenieurs in Liberia aangekomen, om een vlieg tuigbasis in orde te maken, waarmede een milliren dollars is gemoeid. Door deze plannen is Liberia weder eens aan de vergetelheid ontrukt. Alleen in den loop van het conflict tusschen Italië en Abessynië is het zeer terloops genoemd. Wel is waar hebben Euro- peesche organisaties zich stdeds weder met de negerrepubliek moeten be moeien, maar gewoonlijk alleen op grond van haar financieele debacles. Verder hebben de Engelschen en de Amerikanen er gummiplantages aange legd, waarbij het vooral Amerika er om te doen was. zich onafhankelijk te ma ken van de Engelsche concurrentie. Zoo doende is er vrij wat Amerikaansch ka pitaal in gestoken. Thans, nu dit zwarte land weder van zeer actueele beteekenis is geworden voor de Amerikaansche politiek, herin nert men zich in de V.S. plotseling we der de „verantwoordelijkheid", die men indertijd tegenover Liberia op zich 'heeft genomen, niet alleen voor zijn fi nancieel beheer, doch ook voor zijn po litiek en moreel welzijn. In elk geval zegt een van de Amerikaansche bladen is Liberia in moreel en technisch op zicht altijd een Amerikaansch protecto raat geweest en door de andere volken ook als zoodanig beschouwd, het kan dus bij niemand verwondering wekken, als de V.S. dit protectoraat verder ont- wikkelen. Deze woorden houden niets anders in dan een bemanteling van de werkelijke bedoelingen van de regee ring van president Roosevelt ten aan zien van Liberia. Men legt er geen vlieg velden aan, omdat Liberia een z.g. Ame rikaansch protectoraat is, doch alleen, omdat het in Afrika ligt. HELSINKI, 18 Sept. (D.N.B.). De bolsjewistische radio heeft de namen bekend gemaakt van de leden der Sov jet-delegatie voor de conferentie van vertegenwoordigers der Sovjet-Unie, En geland en de Ver, Staten te Moskou. Voorzitter van de bolsjewistische dele gatie is volkscommissaris Molotof. Voorts maken er deel van uit maar schalk Worosjilof, de volkscommissaris voor den buitenlandschen handel, admi raal Kusnetzof, do volkscommissaris voor den vliegtuigbouw, de chef van de artillerie-inrichtingen in het volkscom missariaat voor defensie en de volks commissaris voor de bewapening. VICHY, 18 Sopt. (D.N.B.). De gou verneur-generaal \an Fransch-Wcst- Afrika, generaal Boisson, heeft ophelde ringen verschaft omtrent, den toes'and in Dakar. Nadat hij den aanval der En- gelsch-Gaiillistische strijdkrachten had geschilderd, betoogde hij. dat Afrika eensgezind en vastberaden achter maar schalk Pétain staat. Het is mogelijk, dat Dakar opnieuw wórdt aangevallen, ,doch in dat géval zal de aanval ver sterkten en hechten tegenstand ontmoe ten. De trouw van het imperium en de inspanningen, welke Frankrijk zich reeds getroost heeft, zijn de heide ele menten waarvoor de toekoms' gewaar borgd wordt. SJANGHAI, 18 Sept. (D.N.B.). Uit Tsjoengking wordt, gemeld, dat. Tsjang Kai Tsjek aan den vooravond van den tienden verjaardag van het incident van Moekden, een open blief heeft ge richt tot. het Chineesche volk. Hij roept hierin het leger en het volk op, de in- *panningen om de afgescheiden gebie den definitief terug te winnen, te ver dubbelen" en herhaalt opnieuw: „China legt de wapens niet eerder neer, voordat alle Japansche troepen zijn ♦enigge trokken en de territoriale onschend baarheid en administratieve souvereini- teit van China zijn hersteld." SJANGHAI, 18 September (D.N.B.). Als gevolg van een homaanslag zijn te Nanking twee Japanners ^n vier Chi- neezen gedood en veertig personen ge wond. De onbekende daders wisten' te ontsnappen. Te Canton zijn door een bomaanslag in een bioscoop in de buurt van het hoofdkwartier der Japansche marine, twintig personen gedood. Door een anderen bomaanslag werden een restaurant en twee auto's waarin Japan ners gezeten waren, vernield. Daar al leen in den afgeloopen nacht inciden ten zijn voorgekomen, is in de stad de staat van beleg afgekondigd. Te Sjanghai is gistermiddag een vuur. gevecht geleverd tusschen terroristen en manschappen van de Japansche ma rine landings brigade. Drie Japanners werden gewond, een Chinees gedood. VERKLARING VAN MACKENZIE KING BERLIJN, IS Sept. (D.N.B.). Reuter meldt uit Ottawa, dat de Canadeesche minister-president, Mackenzie King, in zijn eerste redevoering na zijn terug keer uit Engeland, verklaard heeft, dat het zeer gevaarlijk is wanneer men hoopt of meent, dat de Sovjet-Unie de oorlog voor Groot-Brittannië kan win nen. GENERAL-OBERST VON FALKEN- HORST ONDERSCHEIDEN HELSINKI, IS Sept. (D.N.B.). De Finsche staatspresident heeft den bevel hebber der Duitsche troepen in Finland, General-Oberst von Falkenhorst, de hoog6te Finsche orde, het grootkruis van Finlands witte r.006, met. de zwaar den verleend.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2