STADSNIEUWS tTqsmda G. G. VEENENDAAL Waarschuwing Amersfoort telt 50123 inwoners feurgerlijke Stand Openbare Leeszaal en Bibliotheek Concours op den weg S. Streuvels 70 jaar LOUIS SCHMIDT ALS COMPONIST De Nederlandsche kunst in Duitschland Elke poetsing met IVOROL is een ware mondwassching, TUCHTHUISSTRAFFEN TEGEN COMMUNISTEN Is rooken verkeerd KENNISGEVINGEN EVERT ZANDSTRA'S VERKOOPINQEN FEUILLETON e BLAD PAG. 3 I AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 19 SEPTEMBER 1941 )e Directeur van den Keuringsdienst i Waren voor het gebied Utrecht te 'echt vestigt de aandacht van het pu-. >k op het volgende: ;r wordt hier en daar plakmeel, dal rdt gebruikt, om behangselpapier te estigen, voor consumptiedoeleinden kocht. Verschillende van deze plak- ïlsoorten zijn echter, teneinde bederf aantasten door muizen en insecten 1 hef daarmede behandelde behang lapier.te voorkomen, met kleine hee lheden van zeer giftige s t o f - i gemengd. oor consumptiedoeleinden lit plakmeel ongeschikt en kan 't de pst nadeelige gevolgen voor de ge ilheid veroorzaken. In het bijzonder •dl de aandacht gevestigd op een der kmeelsoorten met, giftige chemicaliën ipngd, dat misleidend is geètiket- •d als volkorehmeel, terwijl hts uit de gebruiksaanwijzing blijkt, het als plakmeel moet worden aan- -en d. g loop der bevolking in de maand Augus- was als volgt: M. V. Totaa tal geboorten 57 39 96 tal overledenen 27 13 40 r ceboren dan ovèr- den 80 26 56 estig'd 156 200 356 rokken 123 175 298 r gevestigd dan ver- okken 33 25 58 ile vermeerdering 63 51 114 olking op 1 Sept. 24468 25655 50123 _J< EBOREN: Anna Maria Cornelia, d. van «ui bert van de Blankevoort en Petronella anna van Oogen. Cornells, z. van Evert Vaal en Clasina de Gans, NDERTROUWD: Arnoldus Hermanus [agedoorn en Heintje Blieken-daal. Pieter irand van den Broek en Paulina Josepha [agebeuk Abe Ljikle "Wiersma en Maria Ja- oba Riuls. Petrus Christiaan Oosterberg n [Petronella Schut. Hendrik van Roosen- !aaj en Gerritje G^erling. Cornelis Alber us! van de Riet cn Cornelia Hiemstra. Cor- lelis Plug cn Hendrik» Johanna Langras. OVERLEDEN: Jo'hanna van den Ham, 69 èchtg. van Gerreben Willem Bennink. VERGOEDING VOOR INGELEVERDE METALEN R Maandag a.s. wordt in gebouw* Achter Pavidshof 2 begonnen met de uitbetaling aan particulieren van de vergoeding voor de ingeleverde me- j talen. I Nadere bijzonderheden daarover leze men in de desbetreffende ge meentelijke publicatie in dit blad. Uitdrukkelijk zij er op gewezen, dat de gerechtigde, rlie zijn vordering niet binnen den bepaalden termijn en op de voorgeschreven wijze ter verzilvering indient, zijn aanspraak op vergoeding verliest. RIJWIELDIEF IN ARREST De Amsterdamsche recherche heeft gisteren een zekeren O. uit Ensche dé aangehouden, verdacht van dief stal van ëen heerenrijwiel te dezer stede. De man is ter beschikking van de Amersfoortsche politie ge steld. MARKTBERICHT "AMERSFOORT, 19 Sept. Hcysndereieren 1.05 per ky., kippen 2.25S, tamme konijnen B.506.50 jonge konijnen 1.251.75, biggen 1622 alles, per stuk. Aangevoerd waren on geveer: 3000 stuks hoendereieren, 50 big gen. Overzicht over Augustus. Aantal uitge leende banden: 4984. Aantal bezoekers aan lees- en studiezaal: 1152. Eenige nieuwe aanwinsten: Adriani, J. H. Voorlezingen over ar menzorg en maatschappelijk w'erk. 339 Adri. 1. Allena Czn., J. van Handboek voor den kruidenier. 664 Alt. 1. Andel, M. A. van Chirurgijns, vrije meesters, beunhazen en kwakzalvers. 610 And. 1. Bakker, G. P. Het wondere jaar; his torische roman. 813.6 Bakk. 1. Boerderijen in Nederland; onder redactie van de Nederlandsche Heidemaatschappij. 728 Boe. 1. Bothcnius Brouwer,. A. J. Historische figuren. 929 Bot. 2. Buskes, Jr., J. J. In nacht en stormge- bruis. 215 Bus. 2. Carossa, H. Der Artz Gion. D 833.7 Car. 2. Christie, A. Murder in the news. E 823.7 Chr. 3. David-Neel, A. Mystiek en magie in Thibet. 180 Dav. 1. Dorgelès, R. Quand j'étais Montmar- trois. F 843.7 Dor. 6. Dreikurs, R. Hoe voed ik mijn kind op? 370.4 Dre. 1. - Heinen, W. Agrion, uit het leven van een libel. 591 Hein. 1. Hoe bewaar ik mijn levensmiddelen in oorlogstijd? 641 Hoe. 1. Hoogstraten-Schoch, A. van Marijse- het moet. 813.6 Hoog; 11. Josselin .de Jong, G. de De taal der dieren. 591 Jos. 1. "Kat, C. G. de Hoe wü vliegen, theorie van de luchtvaart. 629 Kat. 1. Kelk, C. J. Reis door de wolken. 813.6 Kei. 5: Kuyk, J. van Oude politieke spotpren ten. 741 Kuy! 1. Lehmann, L. Th. Subjectieve reportage. 811.6 Leh. 1. Luger, J. Naar wü vernemen... roman uit de krantenwereld. 813.6 Lug. 2. Mulder, A. H. Zeven eeuwen Nederland sche levenskunst. 390 Mul. J. Norel, K. Janmaats en sinjeuren. 813.6 Nore. 5. Nostradamus, M. de De profetieën. 183 Nos. 1. Oever, F. van den Casper van Adel, 813.6 Oev.' 2. Révész, G. De mensdhelyke hand. 132 Rev. 2. Schoevers, A. A. Dictcerboek Engels. 653 Sch. 6. Shepherd, W. De triomftocht der we tenschap. 500 She. 1. Vasalis, M. Parken en woestyn. 811,6 Vas. 1. Vestdyk, De zwarte ruiter. 813.6 Vcs. 5. Wessem, C van Slauerhoff. 928 Wes. 1. Winkler, J.' Oogst der tijden. 808 Win. 1. SPORT EN SPEL Zondag a.s. wordt er in Hilversum een groot e open wegwedstrijd gehou den, waarin de beste Nederlandsche nieuwelingen, amateurs en onafhanke lijken zullen starten. Ook de Amers foortsche renners zullen hun krachten in dit nationale milieu eens meten. Bij de amateurs en onafhankeliiken komen de Gans. v. d. Panne, Cornelis- sen Pol. en v. d. Laan uit. Een sprinter als de Gans, kan in de bovenste regio nen eindigen, vooral daar in dezen wed strijd aankomst in groep te venvachten is. Het komt er voor hem dus op aan, tijdig positie te kiezen en in de eind spurt zijn krachten te ontplooien, vvaar- bii wij hem den raad geven geen te la ge versnelling te monteeren. Van v. d. Panne. Pol en Cornelissen zijn ongetwijfeld in staat het tot een goed einde te brengen en onder- hen kon wel eens ae verrassing van den dag schuilen. DE PEDAALRIDDERS De Pedaalridders hadden met hun ploeg ingeschreven voor de Nederland sche club-kampioenschappen. Intusschen is er van de N.W.U. be richt gekomen, dat. het aan de renners v. d. Panne, Pol en Cornelissen verbo den is in dezen wedstrijd uit te komen. Zoodoende moesten de Pedaalridders noodgedwongen hun inschrijving' in trekken. KUNSL VGRAVEXHAGE, 18 Sept In Oc tober zal Vlaandereys groote proza schrijver Stijn Streuvels zijn zeventig- sten verjaardag vieren. Streuvels, dek- naam voor Franciscus Petrus Maria La tent', werd op 4 October 1871 te Heule, hij Kortrijk, in Wesf-Vlaanderen gebo ren uit een eenvoudig bak'kersgezin. Zijn moeder, was een zuster van Guido Gezelle. Aanvankelijk volgde hij het be roep van zijn vader, doch geleidelijk aan ontwaakte, door hef lezen en lee- reh van vreemde talen, de behoefte in hem om zelf tegaan schrijven. In .1805 begon hij zijn medewerking aan een tijd schrift en in 1800 verscheen zijn eerste hoek „Lenteleven". Streuvels' verdiensten voor de litera tuur zijn naar waarde geschat, ook in Duitschland, waar tal van vertalingen verschenen. In 1005 werd aan Streuvels voor den eersten keer een Belgischen vijfjaarlijkschen prijs voor letlerkunde toegekend, dien hij in 1911 voor den tweeden keer mocht ontvangen. In het zelfde jaar verwierf hij tevens den „Nieuwen Gids"-prijs. In 1907 werd hij ridder in de Leopold orde, in 1911 cor- respondeerend lid van de Vlaamsche academie, in 1034 commandeur in de Leopold orde. In 1935 ontving hij een groot en staatsprijs voor letterkunde. In Duitschland werden zijn verdiensten er. kend door hét toekennen van den Rem brandt prijs van de Hamburgsche üni- versiteit, welken prijs hij in 1936 teza men met Cyriel Verschaeve en wijlen René de Clerq ontving. HILVERSUM, IS Sept. De pers- dienst van den Nederlandschen Omroep meldt: Tot een van de bekendste figuren uit de Nederlandsche radio-muziekwereld behoort Louis Schmidt, die jaren ach tereen triomphen oogstte onder zijn toenmaligen schuilnaam Kovacs Lajos. In het programma van Zaterdag 20 September a.s. 17.3018.10 uur voor den zender Hilversum I treedt het omroep orkest onder zijn leiding op met de so listen Harry Creriiers, cello, en Hans Osieok. piano. Uitgevoerd worden de concertouverture van Jean Bernhard van Bree, een nocturne voor colon-cello van Louis Schmidt, variaties o'p het volksliedje „In een blauw geruit-en kiel" en oud-Nederlandsche dansen van Ju lius Röntgen. Tijdens dpze uitzending kan men van I.ouis Schmidt een werk,beluisteren, dat door hem werd geschreven in het jaar 1921. De tentoonstelling van Nederland sche schilderwerken, welke eerst in Hagen i6 gehouden en daarna in Keu len, heeft veel succes, hetgeen kan blij ken uit het groote aantal aankoopen. In Hagen, waar de expositie reeds is gesloten, zijn werken verkocht van de schilders: J. Bakker, K. Brinks, N. Bulder, JE. Gerdes. J. v. d. Guchte-van Hoboken, E. Hooyberg, H. Hulsbergen, H. Ielingcr, J. H. van Meegeren, F. A. Mooy, A. B. -T. Mulder, J. C. Naghenius, W. N. Noordijk, J. Ouwersloot, J. Ponsioen. G. F. van Schagen. R. P. Schotel. J. van Tongeren. Y. Wenning, G. Westermann, H. Yke- lenstam, M. Croin-Engelhardt, HET SOESTERKWARTIER—S.K.V. Het eerste Uyaalftal van de korfbal vereniging „Het Soesterkwartier" zal Zondag op het sportterrein Birkhoven een -wedstrijd spelen tégen S.K.V. 1. Daar heide twaalftallen vrij sterk en goed tegen elkaar opgewassen zijn, kan een móóie en spannende wedstrijd tege moet gezien worden. „Het Soesterkwar tier b" speelt tegen „Jong Leven b". Waarschijnlijk zullen onze stadgenoo- fen in dezen strijd wel winnaar wor den. De korfbalvereeniging Amersfoort" zal nog niet in het strijdperk treden. "want^lvorol geeft een zeer actief zacht en geurig schuim. Heerlijker tandpasta is er niet. Ivorol in tuben van 60-40 en 25 ct. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 18 September. In het proces tegen communisten uit Amsterdam, heeft het Deutsche Obergericht in Den Haag, Donder dag vonnis geveld. 22 beklaagden werden veroordeeld tot tuchthuis straffen tot 12 jaar. Van het uitspre ken van nóg zwaardere straffen heeft men alleen afgezien, omdat de beklaagden geen leidende functio narissen waren en hun daden ge pleegd zijn Y^r 22 Juni 1041, den dag waarop de oorlog met de Sovjet- Unie begon. Wie na den 22en Juni 1941 oommunistische actie voert, heeft, zooals reeds bekend is ge maakt, de doodstraf te wachten. Het tabaksverbruik neemt, over de ge- heele wereld voortdurend toe. Vooral in de groote steden is dit. het geval, omdat juist daar- de mensch behoefte, heeft aan een genotsmiddel, dat een zekere afwisseling geeft gedurende het inge spannen werken. Rooken is eigenlijk een specifiek mannelijke bez-igheid. maar ook op dit terrein hebben de vrouwen, vooral de jonge, zich ingedrongen. Wie neemt nog, zooals vroeger, aanstoot aan in het openbaar rookende meisjes? Hoe onschuldig nicotine in kleine, hoe veelheden ook zijn kan, toch treden bij normale rookers na verloop van jaren verschijnselen op, die een grondig on derzoek van den invloed van nicotine op het menschelljk lichaam rechtvaar digen. Reeds lang heeft de, medische we tenschap op dit gebid belangrijke resul taten bereikt, maar een systematisch onderzoek op groote schaal was nog niet verricht. Onlangs is nu aan de universiteit te Jena een wetenschappelijk instituut voor het onderzoek van de uit. tabaks verbruik voortvloeiende gevaren opge richt. Bij de opening hield prof. Reiter, president van het. rijk.shureau voor volksgezondheid, een rede. waarin hij verklaarde, dat het onderzoek in de la boratoria met reageerbuisjes en Guinee- sche biggetjes niet voldoende is. Het. doel van het. instituutjavoét zijn pen uit voerige statistiek der ziektegevallen op Ie stellen met medewerking van zieken huizen, sanatoria., enz. Zeer noodzakelijk noemde prof. Reiter ook een onderzoek der stoffen, die bij de verbranding van tabak vrijkomen en een schadelijken in vloed hebben. Dit zijn o.m. koolzuur, blauwzuur, en teerproducten. die. even als nicotine, invloed uitoefenen op de nieren, schildklier en andere organen Verder moet het verhand tusschen het. tabaksverbruik en ziekten als jicht, rhpumatiek en diabetes onderzocht wor den. terwijl tenslotte ook bepaalde psy chopathische verschijnselen in verhand met het rooken kunnen staan. Hier ligt een grootendeels nog onont gonnen terrein voor het onderzoek braak. Ongetwijfeld zullen millioenen rookers met. belangstelling van de. re sultaten kennis nemen, maar of zij even tueele raadgevingen om minder te roo ken zullen opvolgen? DE DYSENTERIE TE AMSTERDAM AMSTERDAM. 18 Sept. Bij de. afd volksgezondheid van den gemeentelij ken geneeskundigen en gezondheids dienst te Amsterdam heeft men den indruk, dat men wat de dysenterie be treft. nu op het hoogtepunt is of er mis schien al iets overheen. In het algemeen verloopt de ziekte goedaardig, al rijn wel enkele sterfge vallen voorgekomen. Er komen wel meer gevallen voor dan het vorige jaar, maar voor ongerust heid bestaat, in het geheel geen reden. De aandacht wordt in dit verband nog e-ens gevestigd op de mededeeling van de directie van den geneeskundi gen dienst in de kranten ven eind Augustus, waarbij in het bijzonder aan gedrongen wordt op het betrachten van de grootst mogelijke reinheid vooral na het gebruik van de toiletten. Gemeente Amersfoort IINLEVERING METALEN Uitbetaling vergoedingen aan par ticulieren. Publicatie no. 36. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat op Maandag. 22 Sep tember a.s. ten kantore Achter Davids- hof no. 2 (ingang bureau Sociale Aan gelegenheden) des voorm. van 912 uur en des nam. van 2—4 uur de ver goedingen voor ingeleverde metalen zullen worden uitbetaald aan hen. die ten tijde van de inlevering in de navol gende straten woonachtig waren: Dr. Abr. Kuyperlaan, Achter da Arn hemsche Poortwal, Achter Davidshof Achter den Kamp. Achter den Koppel- poortwal, Achter het Oude Stadhuis, Adm. de Ruytcrstraat, Albert Cuyp- straat, Albert Hahnstraat., Albert Neu- huysstraat, Aldegondestraat, Ampère- straat, Amst.elstraat, Anemoonstraat, Anjerplein, Anjerstraat, Anna Pa ulo w- nalaan, Anthonie v. Djjckstraat, Anton Mauvestraat, Appelmarkt, Appelweg, Archimedesstraat, Arnhemschestraat, Arnhemscheweg, v. Asch v. Wijckstraat, v. Assenraadstraat, Asterstraat, Aucubd- straat. Balisrraat, Bankastraaf. De uitbetaling geschiedt tegen inwis seling van het door do inleveringsnlich- tigen terugontvangen deel B. van de oproepingskaart. In het belang van een vlotte uitbeta ling is het noodzakelijk, dat de deelen B. geteekend ter verzilvering worden aangeboden. De ondcrteekèning kan thuis geschieden door den rechthebben de of diens vertegenwoordiger. De aandacht van belanghebbenden wordt gevestigd op de bepaling, dat. de gerechtigde, die zijn vordering biet bin nen den bepaalden termijn en op de be paalde wijze ter verzilvering heeft in gediend, zijn aanspraak op vergoeding verliest. De uitbetaling der vergoedingen van door bedrijven ingeleverde metalen ge schiedt op nader aan te kondigen tijd stippen. Amersfoort, 19 Sept. 1941. De Burgemeester voornoemd. NOORDERWIER. 1 B. De Burgemeester van Amersfoort maakt bekend, dat hij heeft besloten te belasten met zijn vertegenwoordiging in de volgende aangelegenheden: a. den Chef van de afdeeling Gemeen te-eigendommen der Gemeente-secreta rie. of wien hem vervangt, met. de ver tegenwoordiging van de gemeente Amersfoort bij alle buitenrechtelijke rechtshandelingen, welke voor de ge meente moeten worden gedaan, voor zoover daarvan een notarieele akte wordt opgemaakt,; b. den Chef van de afdeeling Bevol king, Burgerlijke Stand. Verkiezingen en Militaire Zaken, of wien hem ont vangt met het. teekenen van legalisaties van handteekeningen. van attestation de vita, van buitenlandsche paspoorten cn van bewijzen van Nederlanderschap, voorts niet. het feekenen van de stuk ken, hpdoeld in artikel 4 van hei., Dienstplichtbesluit: c. dpn wethouder H. van Galen Last met. het teekenen van de in artikel 261 der Gemeentewet bedoelde, bevelschrif ten van betaling en van de aan den gemeenteontvanger te verstrekken stort ingsbesluit en.. d. de wethouders, ieder voor zoover betreft, het hem toegewezen arbeidsge bied, met 'het onderleekenen van de be talingsopdrachten betreffende* diensten en bedrijven, ten aanzien waarvan art. 122 der gemeentewet is toegepast; e.. den directeur van openbare werken, of wien hem vervangt, met. het. houden van de openbare aanbestedingen van onder toezicht van den dienst van' openbare werken uit te voeren werken en (hem mitsdien aan te wijzen om bij de daaruit voortvloeiende overeenkom sten de gemeente te vertegenwoordi gen, zulksmet dien verstande, dat. de beslissing over de gunning bij den bur gemeester berust; f. den stadsarchitect, of wien hem vervangt, met het houden van de open bare aanbestedingen van onder toe zicht van het. bouwbureau uit te voe ren werken en hem mitsdien aan te wijzen om bij de daaruit, voortvloeien de overeenkomsten de Gemeente te ver tegenwoordigen, zulks met dien ver stande, dat. de beslissing over de gun ning bij den burgemeester berust.; g. den gemeente-secretaris, den di- romans van het Hollandsere en Friescho landschap. HET KLOTSENDE MEJER DE WIJDE STILTE Gebonden 410 BOEKHANDEL LANGESTRAAT 33 Tel 3232 GRAND THëaTRE. Van Vrijdag of ver tooning van de film „De Zweedsche Nachtegaal". Voorstellingen: Zaterdag 6 cn 8.15 u,ur doorl. Zondag 1.45, 4, 6.15 ën 8.30 uur doorl. Andere avonden 8 uur n.m. Op Woensdag en Zaterdag matlnéc om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrifdag af ver tooning van „Carnaval in Venetië". VoorstellingenZaterdag 6 en, 8.15 uur doorloopend. Zondag 1.45, 4, 6.45 cn 8.30 uur doorloopend. Andere avonden 8 uur nam. "Woensdag cn Zaterdag matinée om 2.30 uur. REMBRANDT THEATER. Van Vrijdag af vertooning van „In de schaduw der ber gen". Voorstellingen ale In Grand ThéfttrO| behalve de matinde's. GRAND THë&TRE. 1 Oct.. Het Neder- landsch Tooneel. Opvoering van Maria Stuart. AMERSFOORT. 23 September. Do Valk 3 uur n.m. Verknoping van hui- zen Berkenweg 3. Utrechtscheweg 41, 43, 45 en 37. Stoovestraat 24 en een per ceel grond naast Berkenweg 1. SCHERPENZEEL. 24 September Café van Oostrum. Verkooping van huis Stationêweg 116. recteur der^gemeentebedrijven, den di recteur van Openbare Werken, den di recteur van den reinigings- en ontsmet- tingsdienst, den stadsarchitect, den di recteur van het. gemeentelijk slachthuis, den chef der centraio boekhouding, den leider van d-°n distributiedienst, den commissaris van politie, het hoofd van den luchtbeschërmingsdicnsi, of wien hem vervangt, ieder voor zooveel zijn dienst, betreft en den hoofdcommies ter secretarie, voor.zooveel de centrale keu ken betreft, met. het aangaan van ar beidsovereenkomsten naar burgerlijk recht met los personeel. Amersfoort, 12 September 1941. De Burgemeester voornoemd, NOORDEWIER, l.b. KOERSEN NEDERLANDSCH CLEARINGINSTITUUT 's-GRAVENHAGE, 18 Sept. Koereen voor stortingen op 19 September 1941 tegen verplichtingen luidende in:' Belga's 30,1432 Zwilsersche francs 43,56 Fransche francs 3,768 Lires 9,91 Deensche kronen 36,37 Noorsche kronen 42,82 Zweedsche kronen 44,85 Finsche mark 3,82 Dinar (oude schulden) 3,43 Dinar (nieuwe schulden) 3,77 Turksche ponden 1,45V! Lewa 2,30 Pengö (oudo schulden) 36,519 Pengo (nieuwe schulden) 45,89 Zloty (oude schulden) 35, Zloty (nieuwe schulden) 37,68 Lei 1.28 Slowaaiksche kronen 6,48 .Hoofdredacteur: J- VALKHOFP, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort DOOR Niemand waagd© het, het uit te spre ken. Allen hielden Suzanne Chrisman voor verloren. De Fransrhman hield zij» m ericht °P gebogen hoofd van Wallion en durfde Allan niet aan te 'ïien. chef mompelde: i.Niete van hen'irr de auto! Alles met elkaar een verkeerd spoor! Een valsch spoor om ons van het goede weg te lok-, binnen een paar uur..."' jHy sprak dezen zin niet uit, maar Kamhouiiiet. die zijn woorderr hoorde, begreep ]lem en bee( zmet zjjn ster. Re witte tanden "op de lippen. {De klok sloeg halfzeven. Maurice Wal- 10n haakte een onrustige beweging en ze zajjpn een weerschijn in zijn oogen, heen ep weer dwaalden en naar iets s|henen te zoeken. Hij stond moeizaam De uren achter het stuur begonnen h te doen gelden, hij was stijf van irmoeidheid en zijn gang was onzeker. |hhj mug voor den politiechef staan en O0K zacht: "ebt u de beide rechercheurs nog in rklaan 1?" i.Nee, toen ze met het onderzoek van kamer van Leadbitter klaar waren, |]n ze hierheen gekomen. Ze hebben r0rÏRens niets gevonden." £n, daar de chef niet begreep, wat Wallion met zijn vraag bedoelde, voegde hij eraan toe: „Maar in de kamer van Henriques op Parklaan 3 zitten nóg steeds twee man nen op wacht." „Waar is dat voor noodig?" zei Wal lion. „Daar komt hij toch niet!"' „Zoo? Niet? Waar is hij dan? In de auto was hij niet, in zijn woning is hij nietergens .moet hij toch zich zelf en mevrouw Chrisman verborgen houden!" „Als ik u eens zei, waar hij is?" Thans zag Allan Chrisman, da.t et niet alleen het schijnsel van het vuur was. dat in de oogen van Wallion flik kerde. De journalist stond recht op, een lange lenige gestalte, zich donker tegen hét vuur afteekenend, de hoofdfiguur, tot welke allen zich met één slag hadden ge wend, in een onwillekeurige beweging van verwachting en hoop. Zelfs dp chef boog zich voorover en liet. de officieele uitdruking op zijn ge zicht varen. „Weet u dan, waar hij is?" zei hij haastig. „Dan weet u ook. waar me vrouw Chrisman is?" „Ja," zei Wallion kalm. Hij strekte zijn hand uit en ging voort.: „Binnen $en minuut zal ik alles be wijzen of alles verliezen! Binnen een minuut, zal ik u de waarheid vertellen of Suzanne Chrisman is voor altijd ver loren!" Een diepe zucht ging door de kamer. Het waö, alsof allen voor hem terugwe ken. Ze wisten immers, dat hun de ne derlaag boven het hoofd hing! De uitgestrekte hand van, Maurice Wallion daalde op de tafel en hij greep naar een envelop. Niemand had bij de algemeene opwinding deze ehvelop tevo ren gezien; zij was onaanzienlijk en vuil, met poststempels bedekt en als toevallig daar neergeworpen. Maar iemand achter in de kamer riep op een toon, alsof hij zich plotseling een kleinigheid van geringe beteekenis her innerde: ja de brief!" „Ja, de brief!" zei Wallion, terwijl hij zich onstuimig tot den spreker wendde. „Ik vermoed, dat u me wel kunt ver tellen, hoe die thier is gekomen!" „Hij werd van de redactie van D e Koerier voor u hier'gebracht, terwijl u weg was," antwoordde de stem ang stig. „Ik héb hem daar op tafel gelegd..." „En u hebt hem vergeten! Monsieur Rambouillet! Dat is de brief uit Parijs! U ziet de eer en het leven van een mensch hangen vaak van onbeteekenen- de dingen af!" Hij scheurde den brief onder het spre ken in razende vaart open, en zijn oogen vlogen over de regels. Niemand wist, wat de volgende mi nuut zou brengen, maar het gezicht van Rambouillet veranderde en straalde, ter wijl hij fluisterde: „Dat moest komen! Het was op het nippertje, maar het moest komen!" De stem van den journalist klonk als een bazuinstoot: „Luistert u eens!" Hij. sprong naar voren en stond mid den in de kamer. „Meneer," zei hij tot den chef der ge heime politie, „u hebt een zekeren Hen riques niet kunnen vinden en dat heeft u tot verbazing gebracht! Maar ik zeg u: u zult hem nooit vinden! Want Hen riques bestaat niet!" De chef hief zijn handen op. Zijn oogen vlamden en hij riep: „Wat bedoelt u? Bestaat hij niet?" „Nee! Én toch heejt u pas geleden nog met hem gesproken, in tegenwoordig heid van mij! U hebt met den onzichtba- ren meester zelf gesproken en hem niet herkend! Stel u gerust, dat is niet zoo iets bijzonders, want niemand van ons heeft nog zijn werkelijke Ik gezien!'" De chef vloog op Wallion toe. „Waar is hij? Wie is het?" De journalist wees in de richting van de stad. „Gaat <u naar Parklaan 1," zei hij, „en neemt u Walter Cray, den philanthroop, gevangen!" HOOFDSTUK XXIV Het verleden van Walter Cray. De aanklacht kwam voor allen, be halve voor Rambouillet, als een donder slag. „Walter Cray?" herhaalde de chef. „Walter Cray? Dat is toch waanzin! Heeft u bewijzen?" „Die heb ik hier!" Een gewirwar van stemmen en uit roepen weerklonk. „Stilte!" brulde de chef buiten zich zelf en het werd rustig. „Leest u het eens voor!" beval hij den journalist kortaf. Wallion wierp een blik naar den Franschman. „De brief is van den chef van de'ge heime politie in Parijs," verklaarde hij in vliegende haast. „ïk zal er u den korten inhoud van vertellen. Het huis van Cray in Parijs iS*van boven tot on der doorzocht. In den tuin heeft men de resten van een menschelijk lichaam gevonden, dat volgens de deskundigen daar ongeveer vijf jaar geleden begra ven moet zijn geweest. Het lichaam was zonder enkel omhulsel en de kleeren als ze aanwezig zijn geweest waren geheel verdwenen. Aan het g*bit en de duidelijke teekenen van een slecht ge nezen beenbreuk hebben egn tandarts en een chirurg, die beiden den heer Cray destijds behandeld hebben, het lijk als ontwijfelbaar van hem herkend. Daaruit blijkt, dat het, individu, dat zich onder den naam van Walter Cray in Stockholm bevindt, deze persoon niet kan zijn. Als de betreffende formalitei ten hiervoor vervuld zijn, zal de politie te Stockholm het officieele verzoek krij gen, den valschen Cray te arresteeren, verdacht, van moorcj op den echten Wal ter Cray." De journalist zweeg, vouwde den brief weer op en stak h^m in zijn zak. „Nu, meneer," zei hij met dezelfde doordringende stem, die als opnieuw in hem was geboren, tot den politiechef, „dat is in één woord een volledig be wijs. Meer hebben we niet noodig. We komen waarlijk op het nippertje! Nu moet er gehandeld worden!" De chef was, als met stomheid gesla gen, zwijgend blijven staan. Thans maakte hij een gebaar de hal rond, als wilde hij met zijn armen cle aanwezi gen naar buiten drijven. „Er uit!" brulde hij. „Naar de auto's!" De mannen snelden naar buiten, als een troep slaapwandelaars, die den toe stand maar half begrepen, maar in stinctief voelden, dat de beslissing voor de deur stond. Allan greep als een drenkeling naar de hand van den journalist Een lange rij van auto's suisde voort in de richting van de stad. Maurice Wallion sprak tijdens den dollen rit tot den politiechef: „Hoe kan men zich midden tusschen zijn medemenschen onzichtbaar maken, meneer? Hoe kan een man zijn eigen lk zoo geheel verliezen, dat hij nooit meer gezien wordt, ofschoon hij leeft en zich midden tusschen ons beweegt? Daar voor bestaat maar één mogelijkheid: in het Ik van een andere identiteit over te gaan, het leven, de eer. het gezicht van een ander te stelen! Dat was het, wat onze groote tegenstander gedaan heeft. Toen Issul Bey uit Turkije vluchtte, wist hij, dat hij zich van alles moest ontdoen, vvSt hem kon ven-aden. En deze man, die volkomen gespeend was van eenig ontzag voor het leven, hot eigendom en de eer van*anderen, keek met koude oogen de wereld rond. Daar bij viel zijn aandacht op den ouden, eerbiedwaardigen philanthroop Cray, die zich tusschen de misdadigers van Parijs bewoog, een sociale zendeling, die schipbreukelingen redde Maurice Wallion hield erven op. Nie mand zei iets. „De schurk glimlachte," ging de jour nalist na korten tijd voort, „de schurk liet zich door Walter Cray redden. Van het eerste oogenblik af had hij zijn uiterlijke gelijkenis meit den ongcluk- kigen philanthroop opgemerkt en diens lot was beslist. Daar was de nieuwe identiteit, die Issul Bey noodig had, dc ideale gestalte, onder welker bescher ming hij zijn handen vrij zou krijgen. Hij dringt, zich bij Cray in en krijgt toegang tot het huis van den philan throop, waarin deze in volkomen een zaamheid woont. Korten tijd daarna ver stopt Issul Bey een lijk in den tuin van het huis en van dat oogenblik af aan bestaat er geen Issul Bey meer •maar wel een nieuwe Walter Cray, dien niemand van den ouden kan onder scheiden, doch die toch zoo weinig op he<m lijkt, als de nacht op den oag. Dat was zijn vreeselijkste, maar ook zijn listigste misdaad. Eenige maanden later werd Alexander Leadbitter bij oen Phi lanthroop Cray aangesteld, daar hij een helper en handlanger noodig had. die door een of ander gemeenschappelijk en vreeselijk geheim tot. stilzwijgen is go- dwongen. Begrijpt u het nu?" (Wordt vervolgd)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3