Voorsteden van Leningrad reeds zwaar beschadigd Controle en bemiddeling l| elk goederenvervoer De strijd aan de Finsche Golf KLOMPERTJE KL01 JE,' De Sovjets verloren weer 116 toestellen VOLTREFFER OP EEN BRITSCHE RADIOBARAK Landingspoging afgeslagen Tobroek gebombardeerd Druk op Afghanistan BOMMENREGEN OP TOBROEK FEUILLETON PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 7 OCTOBER i| BERLIJN. 6 Oct. (D.N.B.). Vol gens mededcelingen van gevangen genomen bolsjewistische' soldaten, zijn de voorsteden van Leningrad reeds zwaar beschadigd. Vele fa brieken cn bedrijven zijn volkomen afgebrand. Een fabriek waarin ruim 30.000 werklieden bezig waren met de vervaardiging van tanks, werd tot op de grondvesten ver woest. De ijzeren ring der Duit- schers en der Finscho bondgeiioo- ten nfeakt, naar het D.N-B. van mi litaire zijde verneemt, elke uitvals- poging onmogelijk en hun artillerie bestookt in samenwerking met het luchtwapen de instellingen welke voor de oorlogvoering van belang zijn. Daar komen no? bij de moei lijkbeden der verzorging welke er reeds toe hebben geleid, dat de rant soenen voor de bewoners van Le ningrad verminderd zijn. Het mag kort of lang dhren. de positie van Leningrad is in ieder geval hope loos. De verwoesting van het spoorwegsta tion van Charkof, waarvan door het Duitsche luchtwapen melding wordt gemaakt, is voor de bolsjewisten een zware slag. Charkof is een belangrijk spoorwegknooppunt, waarop acht lij nen samenkomen. Een der drie lijnen die Moskou met het Zuiden verbinden loopt over Charkof, een andere loopt van hier over Brjansk naar Leningrad en naar het Zuiden is Charkof zoowel met het Donetzbekken als met het reeds veroverde ertsgebied van Kriwoi-Rog vrbonden. Zoowel uit militair-technisch oogpunt, als uit het oogpunt der econo mische oorlogvoering moet het verdwij non van dit station dus'als een gevoelig verlies voor de bolsjewistische leiding beschouwd worden. Naar van militaire zijde wordt mede- gedeeld, hebben de bolsjewisten in den Noordelijken sector van het Oostelijk front gisteren zonder succes verschei dene aanvallen ondernomen op de Duitsche stellingen. De aanvallen wer den allo afgeslagen. De bolsjewisten le den zware verliezen aan menschen en verloren bovendien verscheidene tanks o.m. tanks vah 52 ton. In den Zuidelijken sector van het Oos- stelijk front hebben oprukkende Duit sche troepen op 5 October plotseling een Sovjet-vliegveld gevonden, zoo wordt van militaire zijde aan het D.N B. mee gedeeld. Daarbij maakten de Döitschers door snel ingrijpen twee Sovjet-vlieg tuigen buit. Ook de in den Zuidelijken sector van bet Oostelijk front in den strijd gebrachte formaties van bet Roe- meensche luchtwapen hebben op 5 Oc tober weer succes gehad. Zij schoten in luchtgevechten drie Sovjet-vliegtuigen neer. De Roemecnsehe troepen hebben in den loop van gisteren in denzelfden sector opnieuw terreinwinst behaald. Tijdens de gevechten brachten zij 300 gevangenen binnen. De strijd tegen de Baltische eilanden BINNEN 3x24 uur hebben de bols- jewiki 116 vliegtuigen verlort^n. Daarvan werden er 66 in luchtge vechten door Duitsche jagers neer geschoten, acht andere werden door luchtdoelartillerie omlaag ge- haald. Bij aanvallen op vliegvelden en hangars in de verschillende frontscctoren vVerden 22 vliegtuigen op den grond vernield. In dezelfde periode zijn slechts 7 Duitsche toe stellen niet terugggekeerd. Bij den strijd tegen de Baltische eilan- 'den hebben vier bolsjewistische motor- torpedobooten geprobeerd formaties van de Duitsche marine aan te vallen. Ter wijl groote eenheden van de Duitsche marine den strijd voerden tegen ver strooide bolsjewistische strijdkrachten en tegen kazematten te land, br&chten kleine Duitsche vlooteenheden drie bolsjewistische motortorpedobooten tot zinken. De vierde boot ontkwam met groote vaart onder de bescherming van een rookgordijn. Van bevoegde zijde verneemt het D.N. B. voorts dat in den loop van de opera ties tegen de Baltische eilanden. Duit sche mijnenvegers Sovjetbatterijen heb ben beschoten en tot zwijgen gebracht. Resten der Sovjetbezetting werden door de Duitsche mijnenvegers opgevangen cn in de pan gehakt BERLIJN', 6 OcHD.N.B.). In de Finöche Golf heeft het Duitsche luchj- wapen gisteren twee bolsjewistische transportschepen van 3000 ton in totaal gebombardeerd en zwaar beschadigd. Bovendien werd de spoorlijn van Moer- mansk door de vernietiging van een brug en een andere belangrijke spoor weg aan het IJ6zee-front door voltref fers op de haan geteisterd. Ook elders aan het front heeft het luchtwapen gisteren de spoorwegen zwaar getroffen. Daarbij werden 78 transport- en maferinaltreinen onbruik baar gemaakt en 55 treinen werden zelfs volkomen vernietigd. Vele belang rijke stations werden door. bommen ge troffen, waardoor het verkeer ernstig stagneerde. Tenslote zijn 34 sfukken geschut, 20 tanks en 650 voertuigen van allerlei slag vernietigd. In den afgeloopen nacht hebben Duit sche gevechtsvliegtuigen behalve een aanval op Leningrad, waarbij overal in de stad brand ontstond, nog overal aan het. Oostelijk front aanvallen gedaan op haveninstallaties, spoorwegdoelen en vliegvelden, waarbij treffers cn verwoes tingen werden waargenomen. In een Finsch frontbericht over. de ge vechten. welke geleid hebben tot de ver overing van Petroskoi, wordt geschil derd hoe een vijandelijke divisie aan den Moermanskspoorweg werd versla gen. Welke een groote militaire waarde de bolsjewisten aan de stad Petroskoi toekenden, blijkt uit bet feit, dat Sta lin persoonlijk het bevel had gegeven in Zuidelijke richting door te breken en den weg naar Leningrad weer vrij te maken, waarbij iederen deelnemer aan 'deze gevechten een eeretecken werd be loofd. Slowaaksch legerberifhi PRESBURG, 6 Oei. (D.N.B.). Het 10de Slowaaksche legerbericht luidt als volgt: In de afgeloopen week hebben onze gevechtsafdeelingen aan den l^njepr en ten Oosten van deze rivier geopereerd. Zij namen deel aan defensieve en offen sieve operaties, waarbij vooral de lucht doel. cn andere artillerie met succes op trad. Enkele vijandelijke aanvallen wer den afgeslagen. De Slowaaksche mili tairen maakten allerlei oorlogstuig bait en namen 1400 vijanden gevangen, wier aantal nog toeneemt bij onaanzienlijke eigen verliezen. In totaal zijn-onze troe pen deze week 450 km. gevorderd. BERLIJN, 6 Oct. (D.N.B.). Bij de reeds in het weermachtbericht vermel de Duitsche luchtaanvallëh op installa ties aan de Noord-Oostkust van de Shet- landeilanden, is een voltreffer geplaatst op een radiobarak, zoo wordt van mili taire zijde aan het D.N.B. medegedeeld. Bovendien werden treffers geplaatst tusschen de radiomasten cn op verschei dene onderkomens. Duitsche batterijen verdragend ge schut hebben, naar het D.N.B. verneemt, in den nacht van 5 op 6 October scheeps doelen in het Kanaal beschoten. In^snel- le opeenvolging vuurden de Duitsche batterijen op de aangegeven doelen. Een Duitsch patrouillevaartuig heeft op 3 October in het Kanaal een Bnit- schen bommenwerper omlaaggeschoten die het vaartuig prdbeerde aan te val len. Twee andere Britsche vliegtuigen werden op 4 October bij een poging, de kust van 'het bezette gebied aan te val len, door Duitsche mijnenvegers neerge schoten. Do Britten hebben in de week van 19 tot 26 September 50 vliegtuigen en in de week van 27 September tot 4 October 76 machines verloren. DUITSCHLAND STRIJDT VOOR EUROPA HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 6 Oct. (D.N.B.) Het op perbevel der weermacht deelt ons mede: De aanvalsoperafies in het Oosten hebben gisteren nieuwe successen ge bracht. Ten Westen van Leningrad is een door het vuur van alle for ten van Kroonstad en scheeps- cn kustartilleric gesteunde landings poging van sterke Sovjetstrijd krachten door vastberaden optre den der tot afweer gereed zijnde Duitsche troepen volkomen afge slagen. Tegelijkertijd stortten de felle aan vallen ineen, waarmede het omsin gelingsfront van binnen- uit moest worden verbroken. De vijand leed zware, bloedige verliezen. Gelande troependeelen werden in de pan ge hakt of gevangen genomen. Verschei dene volle schepen werden tot zinken gebracht, 22 tanks, onder welke zeven zeer zware, werden vernield. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht, van 5 op 6 October met goed gevolg een haven aande Zee van Azof gebombardeerd, benevens een •belangrijk verkeersknooppunt ten Westen van Moskou en militaire in stallaties in Leningrad. In den strijd tegen Groot Brjttan- <mië hebben gevechtsvliegtuigen over. 'dag op 400 K.M. ten Westen van Brest een koopvaardijschip van 2500 brt. tot zinken gebracht en voor den 'oorlog belangrijke installaties op de Shetlandeilanden gebombardeerd. In den afgeloopen nacht zijn luchtaan vallen gericht op havens in Zuidoost Engeland. In Noord-Afrika hebben Duitsche duikbommenwerpers in den nacht van 4 op 5 October voltreffers ge plaatst op de stad en de haven van Tobroek. Een andere luchtaanval was gericht op de reede van Suez. Vluchten van den vijand naar het rijksgebied zijn overdag noch des nachts voorgekomen. ROME, 6 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 491 maakt het Italiaansche opperbevel het volgende "be kend: Gistermiddag hebben eenige Britsche vliegtuigen boven de stad Catania ge vlogen. Zij lieten eenige brandbommen en bommen van klein kaliber vallen. Vier bewdners werden gewond on er werd eenige schade aangericht. Een bommenwerper een jager werden resp. door het luchtdoelgeschut en door onze jagers neorgehaald. In Cyrenaica bombardeerden vij andelijke vliegtuigen opnieuw de ste den Benghasi en Barca, waarbij schade werd aangericht aan huizen en zeven bewoners gewond werden. Eenige dor pen in Dsjebel werden zonder resultaat met machinegeweren beschoten. Ons luchtdoelgeschut haalde twee aanvallen de vliegtuigen neer. Een ander toestel werd omlaag gehaald in Trjpolitanië, eveneens door ons luchtdoelgeschut. Tijdens een optreden van vooruit geschoven Italiaansch-Duitsche afdee- lingen aan het front van Solloem wer den talrijke gevangenen gemaakt en werd veel oorlogsmateriaal buitge maakt, Duitsche jagers haalden in lucht gevechten twee Hurricanes omlaag. Formaties bommenwerpers van de ko ninklijke luchtmacht en Duitscho ge vechtsvliegtuigen vielen verscheidene malen de havenwerken van Tobroek aan, waarbij de kaden, barakken en pakhuizen getroffen werden. Eenige vooruitgeschoven vijandelijke vliegvel den werden eveneens met succes ge bombardeerd. O o s t-A f r i ka: Engelsche vliegtui gen lieten bommen vallen op een in- landsche markt van Gondar, waarbij negen personen gedood en 18 gewond werden. In de Middellandsche Zee heeft een van onze eenheden een. Britsch vliegtuig neergehaald. Een van onze bommenwerpers trof een vijandelijke tankboot van 12.000 ton. ANKARA. 6 Oct. (D.N.B.). Volgens berichten uit Kaboel, wordt de druk van Engelschen en Sovjets op de Afgliaan- schc regeering grootcr. Dc zoogenaamde „gevaarlijke werkzaamheid" van bur gers der spiimogendheden dient daar bij weer tot voorwendsel. In politieke kringen hier geLooff men, dat een over val op Afghanistan gelijk aan dien op Iran, verwacht kan worden. De Turk- scho omroep maakt melding van een gemeenschappelijke Sovjet-Engelsche nota aan de Afghaansche regeering, waarin bezwaren worden gemaakt te gen aanwezigheid van Duitschers in Afghanistan, en legt er den nadruk op, dat de nota gelijkt op die, welke vroe ger aan Iran werd overhandigd. De Turksche omroep heeft nader ge meld, dat de Sovjet-Engelsche nota, die zich keert tegen de aanwezigheid van Duitschers en Italianen in Afghanistan, door de Afghaansche regeering bestu deerd wordt. De voor beantwoording ge steld termijn is nog niet verstreken. BERLIJN, 6 Oct, (D.N.B.). Naar het D.N.B. van militaire zijde verneemt, heeft de Duitsche lucht macht haar activiteit opnieuw ver hoogd. Duitsche gevechtsvliegtuigen hebben op 5 October hun aanvals- actie tegen de reede van Suez voort gezet. De aanvallen waren voorna melijk gericht op schepen. Twee vijandelijke koopvaardijschepen met een gezamenlijken inhoud van_ 10 tot 20.000 ton, werden vernietigd." Ook de haven, kwartierruimten en pakhuizen va nTohroek liggen dagen nacht onder den bommenregen der Dujtsche vliegtuigen. Do kustwate ren van Egypte 6taan onder voort durende bewaking en de voor de ingesloten bemanning van Tobroek bestemde ravitailleeringsschepen be reiken hun doel niet. Daarenboven hebben Duitsche ge vechtsvliegtuigen hun aanvallen over dag ook uitgestrekt tot de Britsche stel lingen in W.-Egypte, in het bijzonder tot Sidi el Barani en Mersa Matroe. Voor zoover de Britsche piloten luchtgevech ten aangaan, blijkt steeds weer, de su perioriteit van de Duitsche jagers. Zoo werden bij een luchtgevecht tusschen vijf Duitsche en negen Hurricane-vlieg- tuigen op 3 October bij Sidi el Barani twee Brit6che jachtvliegtuigen door de Duitschers zonder, eigen verliezen neer geschoten. De zeven andere Britsche vliegtuigen namen hierop ondanks het feit, dat zij numeriek in de meerderheid waren, de vlucht Aangaande het door Italiaansche zee- en luchtstrijdkrachten in het midden van de Middellandsche zee op den 27sten Sepemher, bevochten succes wordt van bevoegde zijde me degedeeld: Er is geconstateerd, dat aan de Brit sche poging tot actie in de richting van de Straat van Sicilië de drie sterkste Engelsche slagschepen, die op het oogen "blik in dienst zijn, de Rodney, Nelson en King George hebben deelgenomen. De Rodney en de King George waren uit den Atlantischen Oceaan, begeleid door. talrijke kruisers en torpedojagers naar, de Middellandsche Zee geko men en hebben in normale omstandig heden Gibraltar niet als steunpunt. Een zoo groot krachtvertoon kan niet een voudig gemotiveerd worden door de noodzakelijkheid om gen zeer klein, slechts uit. acht negen schepen be staand convooi te beschermen. Uit de organisatie van de vloot in afzonder lijke groepen en uit de bijzonderheden der actie, die ten doel hadden ons te misleiden (gesimuleerd vertrek van schepen uit Gibraltar naar het Westen, gesimuleerd overdracht van de admi raalsvlag van het eene slagschip op het ander en verdere misleidende ma noeuvres), kan men de gevolgtrekking maken, dat het hoofddoel der actie was, onze in dit deel der zeo aanwezige vlootstrijdkrachten in een gevecht tegen sterkere strijdkrachten te verwikkelen. De poging, die dank zij onzen luchtr strijdkrachten en onderzeeërs duur moest worden betaald, eindigde in een volledige mislukking cn het eenige in Gibraltar aanwezige droogdok zal lan gen tijd bezet zijn om de zware schade, die dc schepen, welke, zich konden red den, opliepen, te herstellen. BINNEblU 's-GRAVENHAGE. 6 Oct, Om trent het goederenvervoer langs den weg bericht men ons nader: In de Staatscourant van heden is het uitvoeringsbesluit van den se cretaris-generaal van het departe ment van Waterstaat gepubliceerd houdende de regeling van het goe derenvervoer langs den weg (auto- bevrachtingsbesluit II). Dit besluit vervangt het Autobevrach- tingsbesluit I. dat 13 Januari jl. in wer king is getreden en dat herziening be hoefde op grond van de ervaringen sinds 13 Januari met den autobevraab tingsdienst (a.b.d.) opgedaan en op grond van de op 1 October ingetreden sterke vermindering van de beschikba re hoeveelheid motorbrandstof. Om laatstgenoemde reden en gelet op de zorgwekkende bandenpositie van Ne derland, was het onvermijdelijk het goederenverkeer langs den weg aan strenge voorschriften t® onderwerpen. Het hierboven genoemde autobe- vrachtingsbesluit II berust op de vol gende beginselen: Allesomvattende controle le. Het goederenvervoer langs den weg zal in zijn geheelen omvang aan de leiding en het toezicht van den A.B. D. zijn onderworpen. Deze leiding zal zich in enkele geval len bepalen tot het controleeren van de uit te voeren ritten, in andere gevallen zal de A.B.D. op ruimere schaal dan voorheen zijn bemiddeling verleenen bij het tot stand brengen van vervoeren. Alleen aan de controle door den A.B.D. zullen in beginsel worden onderworpen de vaste lijn- en bode^ diensten en de afhaal- en bestel diensten, voor zoover deze stuk goed vervoeren, plaatselijke ver voeren, voor zoover hiervoor nog toe stemming zal worden verleend om deze per motorvoertuig te bewerk stelligen: het eigen vervofer. voor zoover nog vergunning voor het ver voer van eigen goederen wordt af- gegeven. Vooral het overige vervoer zal de A.B.D. zijn bemiddeling verleenen, d.w.z. dat geen rit per motorvoer tuig plaatsheeft, zonder dat. de A. B.D. hiervoor zijn toestemming heeft gegeven. Aanbieding van lading 2e. Een noodzakelijk gevolg ^an het bovenstaande is, dat in den vervolge de verladers hun lading aan den A.B.D. zullen moeten aanbieden. Geschiedt dit niet, dan zal de lading niet voor ver voer in aanmerking kunnen worden ge bracht. 3e- De tot heden in het autobevrach- tingsbesluit van de bemiddeling, uit gesloten transporten,' zooals vervoeren over korten afstand, veevervoer, melk- vervoer. vervoer van versche visch en vingvervoer zijn thansook aan de be middeling van den A.BD. onderworpen. 4e. Gelet op de bepalingen van het tweede en derde uitvoeringsbesluit mag een eigen vervoerder alleen eigèn goede ren in eigen voertuigen met eigen per soneel vervoeren en is het een beroeps- goederenvervoerder alleen toegestaan vervoeren ten behoeve van derden te verrichten. Het nieuwe autobevrachtingsbe- sluit geeft den ambtenaren van den A- B. D. de bevoegdheid om een eigen vervoerder te ver plichten goederen ten behoeve van derden te vervoeren en een beroeps- goederenvervoerder toestemming te verleenen goederen voor eigen be drijf te transporteeren. Bij dit laatste in bijv. gedacht aan het vervoer van brandstof voor generato ren, welke in gebruik zijn bij de be- roepsgoederenvervoerders. Provisie voor den A.B.D 5e. Voor zoover de A.B.D. het ver voer alleen controleert worden de ta rieven niet door den A-B.D. vastgesteld. Vervoeren, welke door bemiddeling vand en A.B.D. tot stand komen, heb ben plaats op de tarieven en voora den, welke door den A.B.D. zijn gesteld. De eerst bedoelde vervoeren ge$fl den gonder dat hiervoor provisie! schuldigd is. Van de laatst bed" vervoeren is de vervoerder aan 1 een provisie verschuldigd, welke ii algemeen is gestled op 10 pet. vrachtprijs. Een uitzondering op dezen re^J het geval, waarin een eigen vervo» voor een rit wördt belast met fransporten, terwijl do rit in on-igeJ de richting voor het eigen bcdrijl schiedt. In een dergelijk geval gesel het vervoer wel tegen de normale! D.-tarieven. doen is de eigen ver der een provisie van 25 pet. vrachtprijs verschuldigd. 6e. In het autobevrachtingsbi is de mogelijkheid open *geia!cn.| zoowel een eigen vervoerder al beroepsgoederenvervoerder met dere toestemming van den A.B. durende een zeker tijdsverloop* ren ten vervoer mag aannemen, bemiddeling van den A.B.D. Zij zijn dan evenwel toch ond pen aan de controle van den j zoowel wat betreft de vraag, ii verre een lading per motorvoertui mogen worden vervoerd, als zien van de provisiebetaling A.B.D. 7e. Ten slotte bevat het auM vrachtingsbesluit strafbepalingen,! wel tegen verladers en vervoerder tegen hun personeel, wanneer de j lingen van het autobevrachtingsw niet. of niet voldoende of niet door hen worden nagekomen. •v 69. Daar zie te, hem zitten. Hij li zijn Zondagsche gezicht en zit zoo als een muis. Maar die fotograaf toch eigenlijk wel een beetje voort ken. want moeder zou zoo onder hand wel met het eten op hem zit te wachten cn dat mocht toch nu 70. En opeens, daar trok de fotoï het zwarte' dock van het toestel en toen zag Klomperlje. dat hij lei beet-genomen was. Want het was j lemaal geen fototoestel en de fologt was niets anders dan een gemeend die het op de taartjes gemunt htA 13. Go berichtte zijn wedervaren. „Niet allemaal even aangenaam,11 zei Alf, toen de ander zweeg. „En toch, mis schien „Hoe gaat het toch met de Pisiani's, met Fred en Tullio," onderbrak Go hem; hij moest daar nu eindelijk zeker heid over hebben. „ITitstekend! Uitstekend!" antwoord de de Zweed levendig, „voor hen is. jouw ongeluk een geluk geweest..." „Hoe. dat?" „Ja. fuister maar eens. Dc Pisiani's hadden nogal veel geld. want zij hebben jarenlang goede engamenten gehad en waren spaarzaam bovendien. Toen jij gevallen bent en Fred zijn schouder zoo leelijk verrekt heeft, hebben zij het kunstrijden eraan gegeven en zijn een circus begonnen. Het is niet groot, maar zij verdienen er een aardige duit aan en zij reizen er op het oogenblik mee door Italië en zijn gelukkig en tevreden." .Go had met open mond geluisterd. „Gelukkig! Wat zijn de Pisiani's geluk kig," stamelde hij zachtjes voor zich heen. Alf die niet weten kon wat er op dit oogenblik in Go omging en welk een zware last hij van zich afzette, zei: „Ja, je hebt gelijk Go. met een circus reizen dat is misschien wel het heer lijkste wat er bestaatl Wie weet of ik zelf er op een goeden dag ook niet van doorga uit dit burgerlijk bestaan en het circus weer opzoek Zij zaten nog langen tijd samen; Alf nadenkend en wat weemoedig gestemd, Go glim lachend in het geluk van zijn hervonden gemoedsrust. Toen hij den volgenden morgen naar de ,zaak' ging vond hij de deur nog gesloten. En er voor stonden twee da mes te wachten, die eergisteren zoo plotseling gekomen waren. Go boog beleefd en noemde zijn naam, „Mijnheer en Mevrouw Wichtlmeyer moesten nog naar de Bank toe en schij nen daar te zijn opgehouden," zei de gouvernante. „Bent u dus Go?" vroeg Florence lachend aan den jongen man, die haar onophoudelijk en in verrukking aan- starde. En toen hij knikte, ging zij voort: „Dan bent u dus de heer. die ik twee maal heb moeten schrijven weet u nog wel, over de Pisiani's?" „U U hebt mij geschreven?" sta melde Go. Florence kleurde. „In opdracht van mijn gr.ootvader natuurlijk," zei ze. „Ik hoefde maar een- paar regels over te schrijven en de brieven in Möenchen en in Praag op de post te doen. Was het niet aardig van hem om u zoo gerust te stellen? U moet niet boos zijn, omdat ik zoo nieuwsgierig ben. maar hoe zat dat eigenlijk met de Pisiani's? Ik heb ei niets van begrepen Op dat oogenblik verscheen directeur Wichtlmeyer ten tooneele. Reeds van verre had hij Go bij zijn kleindochter zien staan en snauwde hem nu toe: „Hoe kom je erbij, juffrouw Florence aan 1e spreken? Ik ben niet gediend van jouw brutaliteit!" „En ik ben niet gediend van uw be drog!" riep Go. Wichtlmeyer draaide zich ontsteld om. Was die vlegel gek geworden? Er bleven al een paar voorbijgangers staan, nieuwsgierig wat er hier aan dc hand was. Gelukkig: daar had hij dc deur al open, nu kon hij tenminste de zaak bin nenshuis afhandelen. „Jij brutale vlerk! Ik zal je bij de po litie aanbrengen, jij bandiet!" Verder kwam hij niet, want met een enkele groote sprong stond Go naast hem, pakte hem bij den arm. schudde hem door elkaar en schreeuwde: „U bent. de bandiet! Ik heb een van sde Pisiani's getroffen en ben achter het heelc bedrog gekomen... En uw klein dochter heeft mij die schurkenstreek van de brie\en verraden!" „Leugens!" hijgde Wichtlmeyer. „En nu mij nog van leugens beschul digen I" riep Go weer, die buiten zichzelf was, met opgeheven vuist. Wichtlmeyer hief dc handen op om een slag af te weren. Maar opeens stond Florence tusschen de beide man nen: „Halt Go! Je wilt toch geen ouden man slaan?" De jongen liet zijn vuist zinken. Nu haalde Wichtlmeyer een paar bankbiljetten uit zijn zak. hield ze Go voor en drong aan: „Hier, neem dat! En maak, dat je wegkomt! Laat ik je nooit meer terug zien!" Maar Go bleef staan en staarde naar Florence. Zij. raakte met haar fijne, zachte vin gers zijn arm aan, legde toen haar handje op de zijne hij voelde haar warmte cn zei met een lieve, rustige stem: „Kom Go, ga nu weg! Alsjeblief tl" Toen draaide hij zich vlug om en ging heen. Naderhand zag hij' pas. dat Wichtl- mever hem achthonderd Oostenrijksche gulden in de hand had gestopt Nog nooit had hij zooveel geld gehad! Maar hii ging er zuinig mee om en kocht en kel dingen vooral kleeren die hij werkelijk noodig had. terwijl hij dadelijk op een nieuw baantje uitging. Natuurlijk dacht hij allereerst aan circus Central, dat sedert enkele weken in het gebouw van Renz optrad? hij kon zich nu einde lijk weer onder circusartisten vertoonen zonder het hoofd te moeten buigen als een schuldige! Hii vond in het gebouw geen enkele kennis. Toch ging hii van garderobe tot garderobe, door de bu reaux, de stallen, om naar werk te vra gen. Bij de laatste roofdierenkooi trof "hii eindelijk een manjan, die hem tenmin ste rustig liet uitpraten. Hij zat op een kist en rookte tiit een Shagpiio met een fantastisch bewerkte meerschuimen kop; hii Was misschien een jaar of viiftig. slank en schraal qji met een klein rood blond snorretje in ziin mager gezicht. Zijn haar. dat al tamelijk dun was, droeg hii in een scheiding. Zijn geheelo wezen straalde opgewektheid uit. Go dacht, dat bet wel een jongleur of een koorddanser zou zijn. „Is dat alles wat je te zeggen hebt?" vroeg hij aan Go toen deze eindelijk zweeg. „Jawel." „Kun ie een stootje verdragon?" Go knikte. „Nu, kom dan maar eens mee zei de man zonder zijn pijp uit den mond te nemen. En hii stond op om hem voor te gaan. Achter een tentwand hieven zij staan voor twee kooiwagens. Er zaten vijf bruine beren in, kolossale beesten, de grootste die Go cpoit gezien had. „Alles in orde?" vroeg de tengere man aan den oppasser, die bii de wagens stond, en nu stak hij ziin hand door de spijlen en krauwde de beren, terwijl hii. hen met goede woorden toesprak. „Kijk eens hier, voor deze beren zou ik nog wel een oppasser kunnen gebrui ken," verklaarde hij. terwijl zii weer te* rugliepen. „Goed baas, als u mii wilt hebben, ik wil well" „Nog een oogenblikie," zei de man steeds op dezelfde rustige en zachte toon. Hii stroopte zijn rechtermouw op. toen de linker en knoopte daarna zijn hemd open: .Jviik eens even!" Go schrok. De man zat vol litteekens! „Dat zijn van die kleine herinneringen aan mijn lieve beren!" glimlachte hii. „nu, hoe is het. denkt ie er nu niet an ders over?" „Als u mij wilt hebben, dan wil ik ook wel," herhaalde Go eenvoudig. „Goed dan! Je bent dus vanaf van daag oppasser en verdient dertig roebels per week. Ja. ik reken met roebels om dat ik een Rus hem en van hieruit weer naar Rusland ga. Mijn dochter zal dat in Oostenriiksch geld omrekenen zoolang als we hier zijn. Vraag dadelijk in het bureau maar eens even waar juffrouw Marfa Rasumow is!" „Rasumow? Bent u Rasumow de beroemde Rasumow?" riep Go. „Hée, wist je dat nog niet?" glimlach te de dompteur. „Nu, ik ben dus Rasu mow en ik hoop. dat ik een flinken op passer aan je heb.:. Om halfnegen van-, avond moet je present ziin daar achter bij miin berenwagens!" En hij gaf Go met zijn pijp een wenk, dat hij nu wel kon verdwijnen. Go was zielsgelukkig. Hij had geld cn hij had werk, en dat bij een groot reldberoemd nummer, bij Rasumos wilde hij toch nog eens naar W meyer toegaan om hem zijn gek vertellen en om Florence ten zien. Maar toen hij aan 'de zaak kwam ren de jaloezieën neergelaten en winkelier, die er naast woonde, ver hem, wat Wichtlmeyer vanochtend voorstelling meer gegeven had cn pak en zak vertrokken was. hij niet waarheen. Nu, om mijnheer Wichtlmeyer de Go heelemaal niet, maar zijn kt kleindochter Florence had hij graag weergezien. Toen dacht hij aan Alf Söderi' Dien moest hij de gelukkige wefi van zijn lot toch. mcedeelen. Hij naar een café en belde op. Alf was blij iets van Go te lw en wenschte hem veel geluk. Hij ontschuldigde zich ietwat verlegen dat hij hchi alweer niet bij zich kon uitnoodigen en beloofde hem! dit in het circus te komen bezoek' Go had het gevoel alsof Alf hem wilde herbergen of mét zorgen rond Mejuffrouw Marfa Rasumow geenszins de volwassen jongedame. Go verwacht bad te ontmoeten, een kind vnn hoogstens veertien i Doch zij gedroeg zich als een getr* kantoordamc. (Wordt vervi

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2