Boedjenny en Timosjenko zijn verslagen Tal van Britsche schepen tot zinken gebracht Veel luchtactie boven Afrika Plechtig afscheid van li N.S.B.-bataljon JAPANSCHE SCHEPEN NAAR AMERIKA Front van 1200 K.M. in beweging Slag aan Zee van Azof ten einde De toestand te Moskou Engelsche bommen WINTERHULP 1 Rijkscommissaris en ir. Mussert voerden het woord JANTERHAARf Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 13 OCTOBER !Li BERLIJN 12 Oct. (D.N.B.). In aanvulling op de weermachtsberichten ver neemt hel D.N.B. van militaire zijde het volgende: De operaties hebben reeds than6 de omsingeling en vernietiging van de legers van Boedjenny en Timosjenko ten gevolge gehad. Men kan niet meer spreken van legers van Boedjenny, want zijn hoofdmacht is reeds in den geweldigen omsingelingsslag ten Oosten van Kiëf vernietigd. Maarschalk Boedjenny hield nog met enkele bolsjewistische troepen buiten het gebied van den slag in de bocht van den Dnjepr en Desna een aantal divisies ten Noorden van de Zee van Azof bereid om vooral het Donetzbekken tegen een Duitschen aanval te beschermen. Deze groep van Boedjenny is thans eveneens vernietigd. Hierdoor is de laatste bolsjewistische troepenmassa voor het Donetzbekken uit den weg geruimd. Den bolsjewisten wordt thans door de spoedige uitschakeling van het Donetzbekken het vooruitzicht ontnomen, ooit ook maar slechts een gedeelte lijke vervanging van het verloren oorlogsmateriaal te kunnen produceeren Ook de vernietiging van de in het gebied van Brjansk en Wjasma ingesloten sterke bolsjewistische troepen legt een ander groot industriegebied voor de be wapening der bolsjewisten bloot, nl. Moskou en het gebied rondom Moskou. Rekent men hierbij nog de omsingeling van Leningrad, dan ziet men, dat de laatste groote operatie van de Duitsche weermacht zich sinds 2 October van dit jaar niet alleen beperkte tot de vernietiging 'van de drie nog geheel voor den strijd geschikte legers van Boedjenny. Timosjenko en Worosjilof, doch tevens ook de drie groote bewapeningscentra der bolsjewisten omvatte. Duitschland strijdt voor Europa UIT HET HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 12 October. (D. N. B.) Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag be kend: Ten Noorden van de zee van Azof staat de vernietiging van den vij and, die in een zeer klein gebied is samengedrongen, voor de voltooiing Op het slagveld werd het lijk van den opperbevelhebber van het 18e bolsjewistische leger gevonden. De vernietiging van de strijdkrach ten die in het gebied van Brjansk en Wjasma zijn ingesloten, maakt eveneens snelle vorderingen. Wan hopige doorbraakpogingen van den vijand werden overal in den aanval van de Duitsche troepen gesmoord. Het aantal gevangenen en de hoe veelheid buit nemen voortdurend toe. Voor Leningrad mislukten ook gisteren alle uitvalspogingen van den vijand. In gevechten van drie dagen werden alleen 'in den sector eener divisie infanterie 2§ zeer zwa re pantserwagens kapot geschoten. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in den nacht van Vrijdag op Zater dag helangrijke militaire doelen in Moskou en Leningrad alsmede spoorlijnen. In een haven der Faroer-eilan- den bracht een gevechtsvlieg tuig overdag twee koopvaardij schepen met tezamen ruim 2-500 b.r.t. tot zinken en trof twee an dere schepen ernstig. Tn" den nacht van 10 op 11 Oct. bombar deerden gevechtsvliegtuigen een belangrijke haven aan de Brit sche oostkust alsmede haven werken in Zuidwest-Engel and. In Noord-Afrika vielen Duitsche gevechtsvliegtuigen in don nacht van 9 op 10 Oct. het Britsche vlieg veld Aboer Smeith aan. Een andere krachtige luchtaanval was gericht op het Britsche petroleumcentrum Haifa in Palestina. Bij luchtgevech ten in Noord-Afrika werden zonder eigen verliezen drie Britsche vlieg tuigen neergeschoten. Britsche bommenwerpers wierpen in den nacht van Vrijdag op Zater dag brisant- en brandbommen op verschillende plaatsen in Noord- West- en West-Duitschland. De burgerbevolking leed geringe, verlie zen. Op enkele plaatsen werden hui zen verwoest of beschadigd. Lucht doelartillerie schoot zes der aanval lende bommenwerpers neer. Zondag maakte het opperbevel hekend: Zooals Zaterdag in een extrabe- richt beloend is gemaakt, is de slag ten Noorden van de zee van Azof geëindigd. In samenwerking met de luchtvloot van Gcneralobersf Loehr he^ft het leger van den generaal der infanterie von Manstein, het R°e* meensche leger van den corpsgene raai Doemitrescoe en het pantsrle- ger van Generaloberst von Kleist het gros van het negende en acht tiende bolsjewistische /leger versla gen en vernietigd. 1 Bij zeer zware, bloedige verliezen heeft de vijand 64.325 gevangenen, 126 pantserwagens. 510 stukken ge schut en onoverzienbare hoeveelhe den ander o'orlogsmateriaal verlo ren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaansche, Hongaar- sche en Slowaaksche troepen heef' de legergroep van generaal-veld maarschalk von Rundstcdt sedert 26 September thans in totaal 106.365 gevangenen gemaakt, alsmede 212 pantserwagens en 672 stukken ge- schut buitgemaakt Zooals eveneens reeds in een ex- trabericht gemeld is, hebben de zware vernietigingsslagen, die se dert het begin van deze maand aan dc Sovjetweermacht zijn toegebracht geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties. Van de zee van Azof tot het Waldaj-gebergte ten Zuidoosten van het Urnen meer, d-w.z. over een breedte van 1200 km., zijn de Duit sche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging' naar het Oosten De slagvelden van Brjansk cn Wjas ma ligeen reeds verder achter bet front. Ondanks wanhopige tegen stand, voortdurende uitbraakpogin- gen en de hoogste offers aan bloed vermogen de hier ingesloten strijd krachten van den tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen gemeld. Dit aantal neemt voortdurend toe. Gevechtsvliegtuigen hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag met goed gevolg vijandelijke colon nes en spoorwegtrajecten in den centralen frontsector bestookt. An dere succesvolle luchtaanvallen wa ren gericht op ravitailleeringsinstal- laties in Leningrad. In den strijd tegen de Brit sche ravitailleeringsscheepvaart hebben duikbooten op den At- lantischen Oceaan drie schepen met 23.000 hrt. tot zinken ge bracht. Een gevechtsvliegtuig bracht bij de Faroer drie vijan delijke koopvaarders met in to taal ongeveer 3000 brt. tot zin ken. In den nacht óp 12 October heeft het luchtwapen in de wate ren om Engeland twee koop vaarders tot zinken gebracht met tezamen 9000 brt. Een groo te koopvaarder werd in brand geworpen. Andere doeltreffende luchtaanval len waren gericht op vliegvelden en op voor den oorlog belangrijke in stallaties aan de Zuidoost en Zuid- wpstkust van het Britsche eiland. Eenige Britsche bommenwerpers hebben in den nacht van Zaterdag op Zondag op verscheidene plaatsen in Noordwest-Duitscliland brisant- cn brandbommen neergeworpen, die slechts onaanzienlijke schade ver oorzaakten. TOKIO, 12 Oct. (D.N.B). Naar het Japansche ministerie van bui- landsche zaken mededeelt, heeft de Japansche regeering besloten, op grond van een overeenkomst met Amerika, \drie schepen naar de kust van den SÈïllen Oceaan van Ameri ka te sturen. Op 15 October zal' als eerste schip de Tatsoeta Maroe vertrekken. Volgens Do mei zullen kort daarop nog twee Japan sche schepen naar San Francisco varen via Honoloe'.oe. Deze drie schepen zou den bestemd zijn voor'het terugbrengen van Japanners uit verschillende streken langs de kust van den Stillen Oceaan, alsmede voor het postverkeer naar en van Japan, doch-niet voor het goederen verkeer. Naar het D.N.B. uit Washington meldt, heeft staatssecretaris Hull in de pers conferentie bevestigd, dat met de Japan sche regeering een overeenkomst is aan gegaan betreffende het zenden van drie Japansche schepen naar San Francisco en Los Angeles om Japanners naar het vaderland terug te halen. Huil wees er op, dat de schepen geen commercieel? lading zouden mogen meebrengen of mee terug nemen. Volgens een bericht yan Domei uit To kio wordt daar van officieele zijde ech ter categorisch tegengesproken, dat de drie schepen gezonden worden om de in de Ver. Staten wonende Japanners te evacueeren.-Men wijst er op, dat de ver klaring van het departement van Bui tenlandsche Zaken uitdrukkelijk ver meld heeft, dat de schepen alleen zullen dienen om passagiers, die met gewone schepen den Stillen Oceaan hadden zul len oversteken en die thans gestrand zijn. te vervoeren. Het bladVKokoemin Sjimboen schrijft, dat men niet meer kan aannemen, dat de Ver. Staten de onderhandelingen met Japan tot een bevredigend einde willen brengen. De veronderstelling, dat Japan door druk van het driemogendhedenpact zou kunnen worden losgemaakt, is vol V Victorie, Duitschland wint op alle fronten HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER. 12 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel der weermach, maakt bekend: De zware vernietigings slagen, die sedert het begin van deze maand aan de Sov jetweermacht zijn toegebracht hebben geleid tot een nieuw hoofdstuk in de operaties- Van de zee van Azof tot het Waldaj-gebergte ten Zuid oosten van 'het Ilmenmeer, d.w.z. over een breedte van 1200 k.m„ zijn de Duitsche en verbonden troepen in volle aanvalsbeweging naar het Oosten. I Dc slaKvcIden van Brjansk en Wjasma lippen reeds verder ach ter het front. Ondanks wanhopi- gen tegenstand, voortdurende uit- iiraakpopinpen en de hoogste of fers aan bloed vermogen do hier ingesloten strijdkrachten van dpn tegenstander geen wijziging meer te brengen in hun lot. Reeds thans zijn ruim 200.000 gevangenen ge meld, Dit aantal neemt voortdu rend toe. V Victorie, Duitschland wint op alle fronten HOOFDKWARTIER VAN* DEN FÜHRER. 12 Oct. (D.N.B.) Het opperbevel van de weermacht maakte Zaterdag bekend: „De slag aan de zee van Azof is geëindigd. In samen werking met de luchtvloot van Generaloberst Loehr heeft het leger van den generaal von Manstein, het Roemeensche leger van den corpsgeneraal Doemitrescoe en het pantser- leger van Generaloberst von Kleist, het gros van het ne gende en achttiende bolsje wistische leger verslagen en vernietigd. Bij zeer zware, bloedige verlie zen heeft de vijahd 64.325 gevange nen, 126 pantserwagens, 510 stuk-, ken geschut en onoverzienbare hoeveelheden ander oorlogsmate riaal verloren. Met de genoemde legers en de verbonden Italiaansche, Hongaar- sche en Slowaaksche troepen heeft de legergroep van gencraal-veld- maarschalk von Rujidstedt sedert 26 September thans in totaal 106 36." gevangenen gemaakt, alsmede 2<J2 pantserwagens en 672 stukken ge schut buitgemaakt. In gezelschap van een aantal journalisten bracht de generaal-arbeidsleider van den Nederlandschen Arbeidsdienst, L A, G Böck, een bezoek aan enkele arbeids kampen en werkobjecten van den Nederlandschen Arbeidsdienst In het werkobject te Nistelrode 'bezichtigden de generaal-arbeidsleider en de commandant van het derde hoofdcorps, Hamerslag (links) de werkzaamheden (Polygoon-Zeijlemaker^ ROME, 12 Oct. (Stefani). In zijn weermachtbericht no. 406 (van Zater dag) maakt het Italiaaneche opperbevel het volgende bekend: Tijdens een plaatselijke actie voor To- broek hebben onze troepen eenige gi vanggen gemaakt. Luchtformaties van de as hebben nieuwe aanvallen onderno men op de vesting Tobroek en de zóne van Mersa Matroe. waarbij zij met tal rijke bommen van verschillend kaliber havenwerken, batterijen, opslagplaatsen van materiaal, automobielen, spoorweg complexen, kampen en vliegvelden trof fen. Er werden branden en ontploffin gen waargenomen. Britsche vliegtuigen lieten weer eenige bommen vallen op de stad Benghasi en omgeving, waarbij ma terieel? schade werd aangericht-. Er vie len geen slachtoffers. Van de fronten in den sector van Gon- dar valt niets belangrijks te vermelden. Het Zondag uitgegeven weermachtbe- richt no. 497 luidt als volgt: In Noor d-A f r i k a heeft de vijande lijke infanterie, gesteund door gemecha niseerde strijdmiddelen onze stellingen in een sector aan het front van Tobroek aangevallen. Onze troepen deden het op treden van den tegenstander volkomen mislukken. Hij werd met verliezen te ruggeslagen. Italiaansche- en Duitscho vliegtuigen hebben opnieuw met bonVmen van zwaai en middelzwaar kaliber doelen aange vallen in de zones van Tobroek cn« Mer sa Matroe, waarbij nieuwe en aanzien lijke verwoestingen werden aangericht in de installaties» en vijandelijke verde digingswerken. Alle toestellen, waarvan sommige zonder ernstige gevolgen' ge troffen waren, zijn op hun basis terugge keerd. Britsche vliegtuigen hebben een aan val gedaan op Derna: eenige burgerlijke gebouwen zijn beschadigd. Twee door ANKARA. 12 Oct. (D.N B Naar radio-Ankara op grond van de laatste berichten meldt, is de Sovjetregeering ree de uit Moskou vertrokken, dan wel op het'punt dit te doen. Ook het corps diplomatirrue zou voorbereidingen heb ben getroffen om het voorbeeld der Sov jetregeering te volgen. De Britsche berichtendienst meldt, dat de Sovjets er geenszins* toe overhellen de moeilijkheden te verkleinen. De pers commentaren bereiden de bevolking op ..alle eventualiteiten" voor komen onjuist. ïn elk geval ziin de kan sen op onderhandelingen „heel duister". Er moet op worden gewezen, aldus het blad ten slotte, dat Japan tot elk offer bereid is, als de hinderpalen op d<m Stillen Oceaan niet uit den weg geruimd kunnen worden. het afweergeschut getroffen toestellen zijn brandend neergestort. Drie andere vijandelijke machines zijn door Duitsche jagers neergeschoten boven de Marma- rische woestijn en boven zee. In Oost-A frik a hebben onze kolo niale bataillons, die ter offensieve ver kenning uit de redoute Celga waren ge trokken. een ontmoeting gehad met een groote vijandelijke formatie, die. na door onze detachementen krachtig te zijn aangevallen, uiteengedreven werd en talrijke dooden op het slagveld achter liet. Op Sicilië hebben bij het aanbreken van den llden October vijandelijke vliegtuigen verscheidene malen gevlogen over het plaatsje Vittoria Ragusa waar zij bommen van klein kaliber lieten val len; schade aan woningen en vier ge wonden onder de bevolking. Op de Middellandeche Zee hebben tor pedobooten, die onze convooien escor teerden. drie toestellen neergeschoten: de vijandelijke vliegers werden deels ge vangen genomen, deels kwamen zij om. BINNENLAND 's-GRAVEJNHAGE, Na enkele da gen van „rust" zijn in den nacht van Vrijdag op Zaterdag weer Engelsche vliegtuigen boven ons land verschenen. Zij wierpén op verschillende plaatsen in ons land brisant- en brandbommen omlaag. De meesten vielen op het open veld of ontploften in bet water en richt ten geen schade aan Echter werd op nieuw aan de burgerbevolking, tenge volge van de bij de Engelsche vliegers gebruikelijke methode om vanuit zeer groote hoogte willekéurig bommen te strooien, hier en daar schade van be teekenis toegebracht. In totaal werden in plaatsen in het Westen van het land 18 woonhuizen vernietigd en kreeen eenige dozijnen woonhuizen lichtere schade, hoofdzakelijk glasschade. Voorts werd nog een boerderij door brandbommen getroffen en liepen, een garage en een schuilkelder schade op Bij deze bombardementen zijn er 4 doo den. vijf zwaar- en vijf lichtgewonden te vermelden. Een eerezaak is het Winter hulp te steunen. Gironummer van de W.H.N.: 5553- BIJ 'de vele duizenden Nederlanders, die zich reeds vrijwillig in de darle Westland naar het Oostfront hadden begeven om daar deel te aan den strijd onder leiding van Adolf Hitler voor Europa tegen het bolsp. heeft zich Zaterdag het eerste zuivere N.S.B.-bataljon, ten getale van duizend man, gevoegd, om in handen van den algemeen-leider dezer be? ir. Mussert den eed af te leggen op den Germaanschen fuehrer. Deze p! heid geschiedde Zaterdagmiddag te vier uur op het historische Binnen Den Haag. Het is een indrukwekkende gebeurtenis geworden, die om. zinnig getuigde van Germaanschen broedertrouw en van de nauwe ver'? heid tusschen de Duitsche en de Nederlandsche nationaal-socialisten strijd tegen alle volksontbindende elementen. Ic TE half vier werd het Nederlandsche bataljon in carré-vorm met een eere-compagnie van de Duitsche weer macht, en met een militair muziek corps op den rechtervleugel, op het Binnenhof opgesteld. Links en rechts van het bordes der Ridderzaal bevonden zich vele vooraanstaande figuren uit officieele kringen en uit N.S.B. en N.S. D A.P., onder wie commissaris-gene raai Schmidt, eenige provinciale gevol machtigden van den Rijkscommissaris, de" commissaris der provincie Limburg, graaf de Marchant et d'Ansembourg, de nieuwe burgemeester van Rotterdam, ir. F. E Mueller, de procureur-generaal bij het Haagsche gerechtshof, prof, dr. R. van Gencchten. de president%der Ne derlandsche bank en wnd. secretaris generaal van financiën, mr. M. M. Rost van Tonningen, de gemachtigde van den leider der N.S.B. voor Zuid-Holland, baron van Haersolte, de commandant van de Nederlandsche S.S. en die van de W.A. Precies te vier uur werd dc komst van den Rijkscommissaris en van den leider der N.S.B. aangekondigd. Terwijl de muziek een begroetingsmarsch deed weerklinken, namen beiden, vergezeld van generaal Sevffardt, bevelhebber van het vrijwilligerslegioen Nederland, en van de henren Rauter, van Geelkerken en Zondervan. de voor hen gereserveer de plaatsen in. waarna een inspectie langs de stram in de houding staande troepen volgde. Rede van ir. Mussert De leider van de N.S.B. sprak vervol gens het bataljon als volgt toe: „KAMERADEN, GIJ staat op het punt het^vaderland te verlaten en Oostwaarts te trek ken. Dit is een daad van de grootste «beteekenis, een daad, die richtinggevend is voor het leven van ons volk, voor de verzekering van zijn toekomst- Wij weten allen, dat de oorlog een nevenverschijnsel is van de geweldige révolutie, die wij beleven, doordat de oude democratisch-kapitalistische we reld en de nieuwe nationaal-socialisti- sche-fascistische wereld botsen. Het be sef daarvan is bij ons ontwaakt in 1931, toen de N.S.B. werd gegrondvest op haar program, dat tot op den huidigen dag onveranderd zijn waarde heeft behou den. Daarin werd kloek stelling geno men tegen de democratie en het geloof geuit in het ontstaan van een nieuwe wereld. In 1935 verklaarden wij ons soli dair met het fascistisch Italië en het na- tionaal-socialistische Duitschland, toen de Volkenbonds-sancties in werking tra den. Deze solidariteit heeft onzen vijan den tot grondslag gediend om te agee- ren en op te hitsen tegen ons. Het was op grond van deze soli dariteit, dat de eerste honderden van onze kameraden in den zomer van 1940 naar Muenchen vertrokken om tot goe de militairen te worden gevormd bij de „Standarte Westland der SS". Daarna trokken duizenden kameraden uit de W.A. naar het N.S.K.K. Een nieuwe mogelijkheid tot deelneming aan den oorlog werd geopend door dienstneming bij de „Nachrichtentrup pen". Een nieuwe stap werd gedaan toen luitenant-generaal 'Seyffardt het .Nederlandsche Legioen oprichtte. We derom meldden zich honderden W.A.- mannen. Wij behoeven het waarlijk niet onder stoelen of banken te steken, in tegendeel, wij zijn er trotsch op, dat na de duizenden, die zich reeds hebben in gezet, wederom het leeuwendeel door de W.A. werd geleverd voor het Legioen. Nu staat gij hier, aangetreden, het eerste zuivere W. A.-bat^Jjon. Gij maakt de 10.000 vol, die nu deelnemen aan den oorlog aan den goeden kant. Zooals gij gisteren hebt vernomen, heeft uw comman dant, onze kameraad Zondervan, mij verlof gevraagd om u te kun nen volgen. En na hem zullen weer duizenden anderen volgen. Het spreken over de solidariteit, - over de lotsverbondenheid, wordt in de daad omgezet en met het bloed van Neerlands beste zonen bezegel d. Het doel GIJ weet waarom gi] gaat. Gij gaat als strijdende nationaal-socialisten in het onwrikbaar geloof, dat er zal zijn pen nationaal-socialistisch fascistisch Europa, dat een rechtvaardig Europa zal zijn.- Gij gaat als Europeanen ter be scherming van onze bakermat, ons oude werelddeel. Gij gaat als Germanen, als levend bewijs', van het ontluikend Germaansch saanihoorigheidsbesef. Gij doet dit onder de leiding van de onover winnelijke Duitsche weermacht en gij zijt er diep van doordrongen, dat Adolf Hitler, als Germaansch Fuehrer zonder weerga in de geschiedenis, u een waar borg is, dat gij opgeleid en aangevoerd zult,worden door de beste soldaten tèr wereld. Gij gaat als Nederlanders om een be gin te maken met de herrijzenis van ons volk, door als pioniers te dienen in de nieuwe weermacht, die ons volk weerbaar zal doen z"iJtk Gij gaat, tenslotte, als mannen, als va ders, ter bescherming van uwe gezin nen, in de volle wetenschap, dat alleen de overwinning van de nationaal-socia- listische wapenen uwe gezinnen veilig heid en toekomstmogelijkheid waarbor gen zal. De taak, die gij op u neemt, is in de eerste plaats het vak van eoldaat' ren. Daartoe moeten wij onze eigi, heid te dien opzichte thuis lal? blindelings gehoorzamen aan d& nTeesters, die aan de wereld hebben, dat zij het vak kennen als ander. Zij, die u voorgingen, de vele; uw kameraden, die in Rusland den hebben en nog strijden, hebbi goed geweerd, hebben getoond kende soldaten te zijn, dapper en zichtig. Ik heb over hun gedra* strijd niets dan lof vernomen. Gij zult toonen, dat de Nederlai soldaat met eere zal kunnen naa6t den Duitschen soldaat en voor hem zal behoeven onder te In de vaste overtuiging, dat uw taak zult opvatten, dat gij plicht zult doen, laat ik u met. heid gaan, wetende, dat de tocko: de eer van ons volk veilig zullen uwe handen. Wij danken u voor de offers, brengt. Wanneer gij terug zult komen persoonlijk sterker en ervarener Maar bovenal, gij zult u de rechti beheerders weten van het erfgoe onze vaderen, omdat gij u hebt tot. het behoud ervan. Nog zijn er velen, die uw gaa: inzet niet begrijpen. Het is aat thuisfront der Beweging om me grip te brengen^pm de harten vi volk te winnen, want als gij strak thuis komt, moet er een volk zij op u wacht 'en een vaderland, da kentelijk zal zijn. Zoo scheiden wij dan nu van der, maar de trouw, die ons bindt en is onverbrekelijk, hoe groot stand in kilometers ook zal zij: hopen elkander terug te zien, ei het Oosten en tenslotte op den landschen bodem, waarmede wij verbonden^ zijn. Mijne kameraden, mijn beste schen vergezellen u. Vervolgens las deze de eedsfo voor, terwijl voor iedere compagn het bataljon een viertal mannen Nederlandsche troepen de syroh handelingen voor deze plechtighfi richtte. Alle duizend leden van taljon herhaalden in koor de v< -zen woorden, waarmede zij hun vestigden. Plechtig speelde de muziek hiei Wilhelmus, waarvan de woorden het zesde vers (Mijn Schild endeF wen) door alle aanwezigen werd* gezonfen. W.A.-commandant mr. Zoni overhandigde hierop den driehc migen bataljonsstandaard aan eer. voor aangewezen drietal uit den Het bataljon werd nu aan den defuehrer overgedragen. Toespraak van den commissaris DC Rijkscommissaris, rijksmt Seyss-Inquart, hield daarna ee: te toespraak tot het bataljon. Gij hebt, zoo zeide spreker, thai eed van trouw aan den Fuehrer, Hitler,-in handen.yan uw leider M afgelegd en daarmede zijt gij in gesteld als soldaten in het groote die recht hebben op gelijke plaat* uw Duitsche kameraden, want gij dat leger met gelijken inzet binne opleiding zal geschieden volgens den, dje de Duitsche soldaten o: winnelijk voor alle vijanden hebt» maakt. Maar één ding moet ge zei brengen en dat is een moedig en ten hart. Wanneer ik thans den) uw Nederlandsche kameraden Standarte Westland, die reeds voorste gelederen staan en hun heid in het gevecht toonen. dan.' hen aan u ten voorbeeld. Tussclv vijand en u dient alleen de- inzet vi geheel© persoon te staan. In deze! wordt het hart groot en sterk, was gaat om de toekomst van het g« Germaansche volk. De gebeilrteni beden zal u en ons voor altijd kander verbinden en daarvoor i thans aangetreden. Ik dank uw ik dank de N.S.B. en de W.A. dank de kameraden, die aan bet staan. Gij allen zijt de dragers i nationale en politieke verantwo: in dit land. Ik wensch u veel sut< met d© wapenen. Nog eenmaal het vaderland, het Nederlandse^ waarvoor gij u hebt ingiet om r der opperste leiding van den P een schoone toekomst t© verzeker De Rijkscommissaris eindigde zq spraak met een driewerf Heil Adolf Hitler. De plechtigheid op het BinnenM digde met het. door het muziekkoij gehoore brengen .van het DeutscJ lied en het Horst-Wessellied. Te halfzeven vertrok van het He sche Spoor-station de lange trcl het bataljon naar zijn plaats yj' stemming brengt. Bij het afscheid perrons waren ir. Mussert, Seyffardt en eenige andere staande personen uit de N.S.B. zig, terwijl het muziekkorps eemi deren deed weerklinken. AMSTERDAM, 12 October. - daag is te zijnen huize in den I* van 73 jaren overleden d© heer 1' Haar, oud-lid van den raad en wethouder van de gemeente Ai dam. lid der Eerste Kamer der - Generaal. De heer Ter Haar was de hoofdstad zeer op den voorgr°n dende figuur in het openbare lev' vele vereenigingen vervulde M stuursfuncties.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2