STADSNIEUWS Üqsnda De taak van den medicus in het nieuwe Europa Waarschuwing Gooisch Museum A.M.H.C. boekte 6 winstpunten nische Noodhulp in actie Vielrijcfer had pech et Roode Kruis Jaarvergadering van „Werkt'met macht" Gereformeerde Kerk KENNISGEVINGEN Druk concertseizoen in het Gooi Ir. Mussert sprak op landdag van het Medisch Front LAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 OCTOBER 1941 stormde: lRDAGMIDDAG moest de plaat- ki' groep van de „Technische ilp" voor het eerst in actie Tengevolge van den Novemher- tsaren namelijk een beuk en een oote hommen op het terras van krakend en kreunend omge- let hun kruinen bleven ze rusten ak. Een wirwar van takken ver den toegang. Terecht meende' er zoo snel mogelijk maatrege- roffen moesten worden om de orde in dien chaos te brengen preien de betroffen instanties gé ent Daartoe wendde men zich niet alleen tot de gemeente, ok tot. do onlangs opgerichte ran de Technische Noodhulp, de alic. waaraan wij in ons blad Juli reeds een uitvoerige bespre ijdden. herinneren er aan, dat deze^ïn- kortweg de T. N. genoemd, spe- i 't leven werd geroepen ter ver- van hulp in gevallen als deze. aat uit verschillende kaders van aliseerde, goed opgeleide en uit- i vrijwilligers, die als de nood aan an komt zjch op de bres stellen hnjsche hulp te bieden. En Zater- leefde deze organisatie dus haar in onze stad. In voorbeeldige sa. rking met de gemeente werd het langepakt. De boutbakkers kap- hun bijlen een bres in de plotse- tstane versperring en weldra was. rang weer vrij. Toen was de toe- dat niet meer voor onmiddel- pvaren gevreesd behoefde te wor- )ndat men de zware stammen tot sg in hun vreemde houding, over- naar heA dak van „Amicitia" ten rusten. De T. N. heeft een ehuut gemaaktf «rtusschen is er nog wel iets meer t omwaaien van die enorme boo- erhonden. Een melkventer, die op tale moment met zijn driewieler iet terras reed, mag van geluk dat bij er zonder kleerscheu- k»vam: Toen de val der hoornen akend en wiegend in de kruinen idigde, was hii vlak bij de plaats heils. Met een snellen sprong wist a in veiligheid te stellen. Doch lij er onmogelijk in slagen kon, likel op tijd. tot stilstand te bren- errl dit voertuig door den zwaren ;pgrepen en gekraakt, op ander? plaatsen w.erden er in tad hoornen'door den storm geveld iar beschadigd. Op de Barchman erdaan, tegenover het pensionaat >zpf", kantelde er een dwars over vielpad. Ook deze verkeershinder- ?rr] opgeruimd. He.tzelfde moest rien op den Weverssingel, waar rcoto tak als een dwarsligger op tfkeersweg werd geworpen. Ten zij vermeld, dat óok in't Laantje wra sneuvelde. Het was een vrij fauk, waarvan de kop er finaal ukt werd en in de beek terecht- al een Zaterdagmiddag, die naties niels te. kort kwam. Laat inkbnar zijn, dat alles zonder per ils ongelukken mocht afloopen. flapochtend had op den Utrecht egeen aanrijding plaats ter hoog- perceel 108. Een chauffeur uit ken vroeg aan een langs het trot- 'aanden groentenboer naar den weg. De aangeroepene was zoo "zichtirr om snel den rijweg over ken. waarbij hij gegrepen werd en van den berg komenden wiel- Beiden sloegen tegen den grond ntenboer. kwam er heelhuids af, de fietser had een hoofdwond en over inwendige pijn Hii werd Jies van een dokter in een zie- 's opgenomen. Bovendien kreeg pen proces-verhaal, daar zijn en niet deugden. -> 5 Zaterdag gehejiden bijeenkomst p afdeeling Amersfoort van het rlandsche Roode Kruis zijn door 'oorzitter namens het Hoofdbestuur !9'gende onderscheidingen uitge- voor 20-jarigen trouwen dienst H. de Gan^ ploegcommandant M. v. d. Pijpekamp, lid der col. daille voor lOdarigen trouwen t aan: Dr. N. H. Arkema, en H. F. Slooten. bestuursleden der afd. en v. Bronswijk, .T. Morren, W. van leden der transportcolonne. oh den gewonden soldaat I Comité voor den gewonden en zie- soldaat meldt ons: dag gingê'n de patiënten naar ^kjesland". De directie van het Théatre zorgde voor zeer mooie n. heer en mevrouw v D. zonden romans en tijdschriften, mej. E. ;°nd tijdschriften en een puzzle, omv v. d. S.van Sw.(B.) tijd- ften. gironummér 2504? van den heer H. "klier, Mauritslaan 4. werd gestort den heer en mevr. van D. 10 door 1 en door D. v. S. Jr. 2.50. mijn en dijn-variaties kleine diefstallen van het afgeloo- bekend waren weer „gevarieerd", erdwenen twee rijwielen, een dyria van een electrischen motor, een 'sregenjas en een nieuwe binnen- De plaatselijke distributiedienst ver zoekt ons opname van het volgende: Bij het niet juist invullen van aanvraagformulieren of het niet juist verstrekkeh van inlichtingen alsmede het doen van aangifte van verloren distributiebescheiden, ter wijl deze zijn vefkocht. wordt ter stond proces-verbaal opgemaakt. Hierbij zij nog opgemerk, dat in dien distributiebescheiden te koop worden aangeboden, 'deze meestal van diefstal afkomstig zijn of door armlastige personen te gelde zijïi of worden gemaakt. Het onbevoegd voorhanden hebben van cfeze distributiebescheiden is straf baar en wordt mei zware straffen be dreigd, zoodat epn ieder wordt aangera den, wanneer hem distributiebescheid den te koop worden aangeboden, hier* van aangifte te doen bij de plaatselijke politie. Eveneens zijn straffen gesteld op het niet inleveren van distributiebeschei den bij vertrek naar hef buitenland. Nogmaals wordt er de aandacht op gevestigd, dat verloren geraakte distri butiebescheiden slechts bij hooge uit zondering worden vergoed, zoodat bij de bevolking wordt aangedrongen zeer zorgvuldig hiermede om te gaan. Het is dan ook gewenscht nimmer de geheele bonkaart mede te nemen om inkoopen te doen, doch^slechts de losse bonnen waarop men wenscht te koopen. Een eventueel verlies beperkt zich dan altijd tot de bonnen voor 1 week en is men niet voor een half jaar gedupeerd. Een uitzondering vormt de textiel- kaart, welke wel in zijn geheel moet worden medegenomen, omdat de win kelier de puntep van de kaart moet. af knippen en er* geen losse punten kun nen worden aangenomen. Zaterdagmiddag werd in „Monopole" eenv jaarvergadering gehouden door „Werkt met macht", de vereeniging van oud-leerlingen der Handelsdagschool. De voorzitter, de heer Salomons^jnoest we gens ongesteldheid verstek laten gaan. Zijn plaats werd ingenomen door den vice-voorzitter, den heer A. Hollander Jr. Deze' deelde in zijn openingswoord mede. dat de heer J. Peper wegens ambtsbezigheden verhinderd was de bij eenkomst mee te maken. Om toch z'n erkentelijkheid te betuigen voor het véle door „Werkt met macht" verricht ter ge legenheid van zijn afscheid als direc teur, had de heer Peper naar de pen gegrepen. En zijn brief werd ter verga dering voorgelezen. Het verslag van den tweeden secreta- is. den heer J. de Jager, memoreerde de moeilijkheden, die er in dezen tijd op doemen wanneer men trachten wil het contact met alle oud-leerlingen in bin nen- en buitenland, te behouden of te herstellen. Maar men poogt er in ieder geval het beste van te maken. Met waar deering herinnerd? het jaarverslag aan de bereidwilligheid van de drukkersfir ma de Jong te Hilversum, die na bemid deling van het vercenieingslid Brattinga er zorg voor droeg, dat alle leden van „Werkt met macht" een reproductie van het portret van „den baas", in kleuren, ontvingen. Het aantal leden steeg van SO tot 107. Hierna bracht de penningmeesteresse, mej. J. W«k, verslag uit. De ontvangsten over de voorbije twee jaren bedroegen 225,18; de uitgaven 198,76. Het. batig saldo is dus f 26,42, waarvan de helft gestort werd in het J. Peper-boeken fonds. Vervolgens kwam de bestuursverkie zing aan de orde. De eerste secretaris, de heer R. v. d. Waal, had bedankt en werd opgevolgd door den heer de Jager. De heer A. Hollander, vice-voorzitter, werd herkozen. Aangezien het bestuur prijs stelde op „jong bloed" werden er nog drie leden benoemd, te weten: mej A. Bekink en de hcoren C. Pries en J. v Schaik. Na de pauze was het woord aan den heer S. van Zijl die een causerie hield over reken- en boekhoudmachines. Tot besluit der vergadering bleef men nog eenigen tijd gezellig biieen. Ds. E. T. v. cl. Born Heemstede heelt zijn beroep naajr de Gerefor meerde Kerk te dezer stede aange- nomei). kaasmarkt amersfoort AMERSFOORT, 2(V October. Ter kaasmarkt werden aangevoerd 14 wa gens, bevattende 2800 k.g. kaas. Prijs 5061.50 per 50 k.g. Handel vlug. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag t.m. Woensdag vertooning van „Kleeren. ma ken den man." Anöere avonden S n m.. Woensdag en Voorstellingen: Zaterdag 6 en 8.15 uur doorl., Zondag 1.45, 4. 6.15 en 8.30 uur doorl. Andere avonden 8 uur nam. Woensdag en Zaterdag matinee om 2.30 uur. CITY THEATER. Van Vrijdag af vertoo ning van „Moederlied". Voorstellingen als in GrancKThéütre. REMBRANDT THEATER. -• Vertooning van de film „Vijanden". Voorstellingen als in Grand ThéStre, behalve de matinée's. SIERKUNST. Tentoonstelling Edith Pij pers. 29 October. GILDEHITIS. Herfsttentoonstelling A.K G zt 12 November. GRAND THé&TRE. 23 October. Centraal Tooneel „Adriaan en Olivier". 7.30 uur. Gtmeente f*~l Amersfoort De Burgemeester v^n Amersfoort brengt ter openbare kennis, dat de jaarlyksche uit loting van obligatiën van geldleeningen door de gemeente aangegaan, zal plaats hebben op 4 17ovembor 1941, des namiddags 3 uur ten Gemeentehuize. Amersfoort 16 October 1941. De Burgemeester voornoemd, .NOORDEWIER 1 B. De Secretaris, TC. KAAN JZN. KUNS1 Het Gooische Symphonie-Orkest, di rigent Kees Hartvelt, heeft groote plan*v nen voor het komende seizoen. Er zijijn thans plannen voor het ge ven van 27 abonnements-concerten en wel te Hilversum, Bussum, Laren en Baarn. Vele bekende solisten verlep pen hun medewerking, onder wie Wil lem Andriessen, Charlotte Kohier, Henk van Wezel George van Renesse, Theo van der Pas, Gerard Hengeveld, Ferd. Helmann, Willem Noske, Hen drik Rijnbergen, Helene Ludolph, Re- ginal Boulier van de Metropolitan Opera en Marisa Mari, van de taliaan- srhe Opera. .Behalve deze concerten in abonne ment, zal het orkest ook'andere concer ten geven. De klassieke meesterwerken van Beethoven, Mozart, Haydn e.a. zullen op den voorgrond staan, terwijl boven dien de sterfdag van Mozart herdacht zal worden. Daaraan zullen zelfs spe ciale concerten worden gewijd met in Bussum de violist Willem Noske als solist, te Laren Jan Ke essen, te Hilversum Piet Hartvelt en te Baarn Ferdinand Helmann. Een Mozart-noviteit is de eerste uitvoering van diens Svrnphonia concertante voor viool, alt, violoncel en orkest. Doch ook de Nederlandsche muziek wordt, niet vergeten. Van Landré wordt de suite voor strijkorkest uitgevoerd, voorts werken van Wagenaar, Diepen- brock. Rud. Mengelberg, Hendrik An- driessen, e.a. Een andere noviteit welke het orkest in studie heeft, is een werk van den Ifaliaanschen componjst Leonardo Leo, ül een concert voor, vier violen en strijkorkest. Het Gooi gaat een zeer belangwek kend muziekseizoen tegemoet. Het Gooisch Museum, dat door om standigheden vele maanden gesloten is geweest, is dezer dagen heropend. De inventaris heeft een belangrijke uitbrei ding ondergaan. Dit in het oude raadhuis te Hilver sum gevestigde streekmuseum, dat. voor de Gooische geschiedenis en kolflore van belang is, heeft de beschikking ge kregen over beide verdiepingen van het oude raadhuis, waardoor in een reeks van kamers vele voorwerpen, schilde rijen, boeken, prenten en geschriften, alle betrekking hébhend op Gooiland's historie, konden worden tentoongesteld. Onlangs is de collectie uitgebreid met vele belangwekkende 6tukken uit de kostbare verzamelingen van wijlen nota ris Perk en den heer Heek, beiden be kende verzamelaars. Daarbij is o.m. een collectie ,,Koptienden"-boeken, welke eonige honderden deelen omvat. Dit zijn aangéteekend. VoOrts is o.m. als eeuw, waarin de belastingen „kop- tienden" wil zeggen: van eiken schepel graan één tóop der Gooische burgers ziin aangeteekend. Voorts is o.m. els nieuwe aanwinst te noemen een hand schrift van Lambertus Hortensius van 1572, waarin deze de gruwelen, welke Naarden in dat jaar beleefde, beschrijft. Verder een zeer merkwaardig doopre gister der R.K. kerk te Hilversum van 1676, vele zeldzame kaarten, prenten en boeken. In verband met de kolonschaarschte zal het museum tot 1 April a.s. slechts gedurende vier dagen per week ge opend zijn, nl. Dinsdags, Woensdags, Vrijdags en Zaterdags van 10 tot 4 uur. Stoottroepen voor blanke wapenen man tegen man Steunt de Nederlandsche ambulance van het Oostfront. Giro: 87600 Koninginnegracht 22, 's-Gravenhage Waarheid en werkelijkheid in de kunst In een rede ter gelegenheid van de opening der tentoonstelling van Ween- sche kunst te Diisseldorp, heeft rijks leider Baldur.von Schirach de gelegen heid aangegrepen, stelling te nemen te gen een opvatting in de Duitsche kunst- critiek". die wel eens als de opvatting van het nationaal-socialisme of van de kunstenaars in het Duitsche rijk wordt beschouwd. Ecnige dagen geleden had Von Schirach in een litteraire cnUek den zin aangetroffen: „Wij echter ken nen alleen de waarheid der werkelijk heid!" „Wanneer deze zin, zoo zeide spreker letterliik. tot maatstaf van onze neeldende kunst en letteren werd ver heven, dan zou dat den ondergang be tepkenen van de Duitschè kunst" Het zou betcekenen, dat de fotografie-in kleuren, die l.et meest aan het dogma van d waarheid der werkelijkheid beantwoordt, als de hoogste kunstuiting van onzen tijd beschouwd moest worden! Wij citeeren ver der uit de rede: „Er zijn in dezen t'\jd schilderijen, die de fotografie-in-kleuren zoo nabij komen, dat men bijna geneigd is. met de hand de op pervlakte aan te raken, om zich ervan te overtuigen, dat werkelijk een wezen van vleesch en bloed en niet de- lens van een camera het wonderwerk heeft gemaakt. Maar, het is in net beste geval een wonder der techniek en niet der kunst, dat ons aldus in verbazing brengt". Ook voor de dicht kunst kan werkelijkheidsbenadering geen eisch zyn: moet men het Schiller dan soms euvel duiden, dat in zijn balladen de hande lende personen elkaar in rijmende taal toe spreken? Niemand zal er ook maar iets af keurenswaardigs in vinden, dat de werke lijkheid hier niet getrouw is gevolgd. „De kunst dient niet do werkelijkheid maar de waarheid", zoo vervolgde Baldur von Schirach. En verder:- „Dc appel van den Ne- derlandschen stilleven-schilder is net zoo min werkelijk als die van Courbet of van Vincent van Gogh. Maar al deze appelen zijn waar". Immers, het z\jn niet de werkelijke appelen van 'die of die, maar de appelen der Nederlandsche of Fransche schilderkunst. Rembrandt's Nachtwacht werd door de tijd- genooten afgewezen, omdat z\j „werkelijk heid" eischten. Heeft Rembrandt dan tever geefs geleefd cn geleden? max prick van wely Op een concert van cle Limburgeche Kamermuziek Vereeniging, Woensdag 22 October in de Redoute zaal te Maas tricht, zal van den Nijmeegschen pia nist Max Prick van Wely en door hem voor de L.K.V. gecomponeerde vierdee- lige suite (voor fluit, klarinet en piano) haar eerste uitvoering beleven. BINNENLAND Te hooge prijzen voor wild 's-GRAVENHAGE. Naar uit ver- schillende klachten blijkt, worden er in den wildhandel soms prijzen gevraagd, die ver boven de toegestane liggen. Zoo komt het b.v. voor, dat kooikers wilde eenden aanbieden tegen 1.50 a 2.- per stuk, terwijl de prijs niet hooger mag zijn dan 1.35. Hef. is voor den poe lier onmogelijk om dan nog winst te maken, zoodat een dergelijk aanbod ge makkelijk tot het vragen van te hooge prijzen van zijn kant aanleiding geeft. In enkele gevallen heeft men zich op een „misverstand" beroepen. Merkwaar dig genoeg vallen deze misverstanden meestal in bet voordeel en vrijwel nooit in bet nadeel van de betrokkenen uit. Er zij hier nogmaals opgewezen, dat in de prijzenbeschikking 1941 wild, van 11 Augustus 1941 duidelijk Jagers, groot handelaren, opkooners en daarmede ge lijk te stellen personen genoemd wór den. Het spreekt van zelf. dat ook de kooikers hieronder vallen en het is in het belang van den goeden gang van zaken en tevens in hun eigen belang, als ook zij zich aan de gegeven prijsre geling houden. Ned. Duitsche kuituur gemeenschap 's-GRAVENHAGE. Als orgaan van de Nederlandsch-Duitsche kultuurge meenschap wordt een tijdschrift onder denzelfden naam uitgegeven, waarvan waarvan Zaterdag j.l. het eerste num mer is verschenen, in dit nummer heeft de rijkscommissaris voor het bezette Ne derlandsche gebied eenige woorden van instemming met deze uitgave geschre ven. ambtsaanvaarding prof. dr. j. h. brouwer GRONINGEN. Onder zeer groote belangstelling vond Zaterdagmiddag in de aula van de rijksuniversiteit alhier de ambtsaanvaarding plaats van psof. dr. J. H. Brouwer, hoogleeraar in de fa culteit der letteren en wijsbegeerten Prof. Brouwer hield daarbij een rede over den Fricschen taalkundige Joost Hiddes Halbertsma. VERBOUWT MEER HAKVRUCHTEN OOGST IN MILL.TONNEN 1933 i939' AARDAPPELEN SUIKERBIETEN VOEDERBIETEN 41.5 31 XFoto Polygoon-v. Bilscn), ITAAK en plicht van den Nederland- schen medicus, thans en in de toe komst, tegenover het Nederlandsche volk cn de wijze waarop de Staat de bevorde ring der volksgezondheid zal ter hand ne men. vormden het onderwerp van de hoogst belangriike redevoering, welke ir. A. Mussert gistermiddag hield in het ka der van de viering van den eersten land dag van het Medisch Front. Daarbij ont wikkelde de leider der NS.B. in het bii- zonder de gedachte, dat de medicus bij ziin strijd voor de bevordering der gezond heid van ons volk een belangrijk aandeel bijdraagt om ons volk zijn plaats in het nieuwe Europa waardig te doen zijn. In de zaal van „Dc Harmonie" te Maarssen waar de middagvergade ring van den landdag .werd gehou den, hadden zich zeer vele belang- tsellenden verzameld om dit hoog tepunt in de herdenking van het éénjarig bestaan van het front mede te maken. Ir.. Mussert werd bij zijn aankomst hartelijk begroet, terwijl hij zich naar het met vlaggen en runen versierde podium begaf. SPREKER ving zijn rede aan met het schetsen van de toekomstige ontwik keling van Europa ten einde de beteekc- nis van den medicus in ons land als dat van het nieuwê Europa te kunnen definieeren: Na de ontwikkeling van do staten te hebben nagegaan, waarbij in ons land uit de heerlijkheden, de graaf schappen en uit. deze weer een éénheid: Nederland is ontstaan, wees ir. Mus sert er op, dat thans het ontstaan van de Europeesche eenheid aan de orde is. de afzonderlijke eenheid der staten wijkt thans voor de eenheid der conti nenten. Op het Europeesche continent, ons continent, zal een nieuw Versailles, een nieuwe vrede welke de kiem van een nieuwen oorlog in zich draagt, niet te verwachten zijn. Europa zal een mili tair en economisch onaantastbare een heid worden, waarin ook de Nederlan ders in staat zullen zijn in vrede te leven. De plaats van Nederland ïn deze gemeenschap zal afhangen van de sterkte en de hoedanigheid van het volk, van zijn aantal en van zijn gezondheidstoestand. Over eenige generaties zal Gcr- maansch Europa honderdveertig mil- liocn inwoners tellen. Daarvan zullen er. zoo betoogde ir. Mussert,/zeker 20 millioen Nederlanders moeten zijn. Het bereiken van dit aantal is vooral afhankelijk van de ruimte welke ons volk waartoe spreker uiteraard ook de Vla mingen rekende) ter beschikking zal staan. Of deze Nederlanders in een staat worden tezamen gebracht is een vraag die de Fiihrer zal beslissen. Vier problemen T R. MUSSERT ging vervolgens over tot het bespréken van de wijze waar op deze groei van ons volk zal moeten worden gediend. Aan de wantoestan den dat de staat meer uitgeeft voor het onderhouden van een ongeneeslijk krankzinnige dan voor het in leven houden van een behoeftig kinderrijk gezin zal een einde moeten komen, en aan de kinderrijke gezinnen dient alle steun te worden verleend. P\ AARNAAST bestaan er in Neder- land vier problemen bij de oplossing waarvan de leden van het Medisch Front een taak hebben. Als eerste en belangrijkste noemde spreker het rassenvraagstuk. Dit zal wat de joden betreft ongetwijfeld op afdoende wijze van Duitsche zijde wor den opgelost, doch onze verhouding te genover de personen van gemengd Ne- rierlandsch-Indisch bloed raakt recht streeks onze verhouding tot de Indische bevolking, tot onze koloniën dus. Het behoud van Nederlartdsch Indië voor de Germaansche volke ren is van de grootste beleekenis. Een diepgaande studie van deze zijde van het rassenvraagstuk is dus noodzakelijk. Het Medisch Front zal den staat ten deze van advies moeten dienen om tot de beste oplossing te kunnen geraken. Als tweede punt noemde ir. Mussert debevordering der volksgezondheid Dit is uiteraard een gebied waarop het Medisch Front bij uitstelj zal moeten werkzaam zijn. De individueele zorg voor de zieken het werk van den geneesheer en van de verpleegster moet aan de indivi dueele leden worden overgelaten, waar na dan als vierde punt aan de orde komt de leniging van het menschelijl leed, de zorg voor de ongeneeslijke zie ken en ongeneeslijke krankzinnigen, waarbij uiteraard de medicus minder als geneesheer zal kunnen optreden, de verzorging vaji invaliïlcn en ouden van dagen.' Dit laatste zal echter, anders dan tot dusver in Nederland, door den Staat niet als hoofdzaak be schouwd worden. De oplossing van hét rassenvraagstuk, de bevorde ring van de volksgezondheid zullen zonder uitzondering voorgaan, al dus ir. Mussert. Wat den medicus persoonlijk betreft, hit zal zich rrvéer deel van het geheel moeten voelen, en zijn'taak meer als roeping dan als beroep dienen te zien. Deze gemeenschapsgedachte zal het Medisch Front moeten en *>kunnen be vorderen, het Front aldus uitbouwend tot een corporatie met een eigen groot- sche roeping in en voor ons volk. Ais eerste bewijs van dit besef onder de medici zag spreker de uitzending van de Nederlandsche ambulance voor de Neder landsche Soldaten aan het Oostfront. Deze ambulance zal er echter ongetwijfeld ook zijn voor de Duitsche soldaten, aan wie Europa zooveel verschuldigd is. Zoo zal deambulance tevens een bewiis zijn van de broederschap welke groeiende is tus- schen de volken en van den wlh der Ne derlanders om hun bijdrage tot het tot standkomen van het nieuwe Europa te leveren. Ir. Musserts rede werd herhaaldelijk door blijken van instemming onder broken. De Nederlandsche ambulance DR. J. S. GALJART. leider van dd Nederlandsche ambulance, deed gistermiddag eenige mededeelingcn over de ambulance. Na een uiteenzetting over de or ganisatie verklaarde dr. Galjart, dat de ambulance begin November voor de uitzending naar het Ooste lijk front gereed zal zijn. De organisatie, welke hijzonder groo te moeilijkheden met zich bracht, zal dan haar beslag hebben gekregen. DE vergadering welke door ongeveer vierhonderd leden van het Medisch Front werd bijgewoond, stond onder leiding van dr. V. Winters, gewestelijk ieider van het front. De heer K. Kever, leider van het front, besloot de bijeen komst, waarop voorts dr. ,J. van der Pas, algemeen secretaris van het Front, het woord voerde, met een op wekking tot de leden om verder te strijden ten behoeve van het Nederland sche volk. Vele autoriteiten gaven op dezen landdag blijk van hun belangstelling. Tot degenen die de bijeenkomst gister middag bijwoonden behoorden de heer A. Brandos, Stellvertretender Beauftrag- ter des Reichskommissars für die pro- vinz Utrecht, S.S. Obersturmführer Bouscholten, OlWregierungsrat dr. W. Pschorr, Obermedizinrat dr. Reuter, en dr. J. Fry. Pharmazirat en Geschaft- fiihrer J. Erckens, Medizinalrat dr. W< Weigel, dr. Frey, Apothekerfuhrer, als Beauftragter des Reichsapothekerfiih- rers. als ook zeer vele autoriteiten en hooge functionarissen tfer N.S.B. HOCKEY Het waren gisteren alleen het eerste heercnelftal en Dames II, die succes hadden, maar dan ook met cijfers van resp. 6»—3 tegen Laren II en 7—0 tegen Kampong II. Het eerste dameselftal bleef beneden haar prestaties van de vorige week en speelde met. moeite ge lijk tegen Amsterdam II (11), welk resultaat ook Dames III tegen Hilver sum IV -boekte. Het tweede en derdo heerenelftal moesten in Voordaan I en II hun meerderen erkennen (32 en 3—0). De nieuwe opstelling van "A.M.H.C. heeft in Laren uitstekend voldaan, en de 63 overwinning was dan ook te recht. In éen vlot tempo, dat tot het einde werd volgehouden, hadden de roodwitten .voor de rust reeds een 3—1 voorsprong verkregen door treffers van den rechtervleugel VosBeltman. Ha- vinga. Vos en linksbuiten Streefkerk maakten het halve dozijn vol. De wedstrijd Heeren IIVoordaan was daarentegen allerminst indrukwek kend. Wel liepen de gasten verrassend van stapel, door binnen tien minuten twee fraaie doelpunten te scoren, doch daarna verloor het schouwspel alle be koring. Tegen het einde hervond A.M. H.C. eenigszins zijn vorm en kon men den 30 achterstand nog tot 32 redu- ceeren. Van het eerste dameselftal had men eveneens meer mogen verwachten. Dit maal schoten zij tegen de Arnsterdam- sche dames in snelheid en tactiek te kort en het was slechts aan een fraaie doorbraak van mej. G. Garrels te dan ken, dat in de laatste minuten de eer nog gered kon worden. Tegen Be Fair zal de volgende week uit een ander vaatje getapt moeten wor den. A.M.H.C.! ZEILEN NIEUWE BOOT VAN 1 BULTHUIS De bekende kapper uit Bergum (Fr.) H. Bulthuis, die bekend is geworden door zijn „latten" methode en de daar mee gebouwde B.M. jachtjes, is, blijkams een mededeeling in de Leeuwarder Cou rant, bezig met een proefboot van een nieuw type, dat een „zeil-roei-jachtje" zou moeten zijn. Het wordt een bootje met een tuig oorspronkelijk van 8 M2., maar dat op aandringen van de jonge lui, waarvoor het bestemd is. 10 M2 zal worden. Een bootje met smallen kop- 't mag niet buizen met een kuip van 3 M. lengte, voor 1.05 M„ achter (.00 M. breed 't Voordekje zal 1.50 M., 't achter* dekje 0.50 M. lang worden, de diepte zal 13 c.M. bedragep.- Het bootje heeft iets van een jol. De huid wordt gemaakt van latjes van 2 c.M. hoogte en VA c.M. dikte. Het vaar tuig krijgt een gaffeltuig en een diep stekend roer, dat eenigsziog aan een Olvmpia-jol doet denken. Verder is er een forsch midzwaard. Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersfoort Redacteur Stadsnieuws en Uit den Omtrek: R. LEENKNEGT. Amersfoort Redacteur Sportrubriek: H. A. C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 3