[ar saneering der ïd. orkesten KLOMPERTJE KLOMP De vrije dag voor amusementsmusici Te hooge prijzen, gevolg: hooge boeten Avontuurlijke tocht van de Meppel II NOODZAKELIJKE OVERWEGING KEURINGEN VOOR WAFFEN SS. Uitkeering ziekengeld Collecte Roode Kruis RADIOPROGRAMMA .AD PAG. 3 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 20 OCTOBER 1941 BINNENLAND ^aanleiding van de gepubliceer- tenoeming van een gemachtigde It Residentieorkest, is door het lent van Volksvoorlichting en i (ie volgende toelichting gege- I oncer ins van het orkestwezen in een reeds lane sekoesterde Wf.ij de noodzakelijkheid er van is \zezien door hen. die deze materie Ërd hebhen. Daarom heeft het de- 1/ van Volksvoorlichtine en Kun- 1 initiatiej eenomen tot oprichting 'Centraal Bureau voor het Orkest- mat tot doel heeft de economische Ie belangen van de gesubsidieer den en de daarbii werkzame kun- ic behartigen en te coördinee- ixplnitatie der orkesten in grooter Itc brengen en zoo noodie leiding zeven. De thans ten opzichte IResidentie-Orkest genomen maat hei dan ook in dat licht worden leze toelichting blijkt dus. dat len opzichte van het Residentie- lenomen' maatregel niet op zich It. doch gezien moet worden als Ite stap op den weg tot saneering 1 ceheele orkestwezen in Neder- loals wij reeds schreven, is het Ir orkesten van een dusdanfgen 1 geworden, dat het op den duur ■ger zal kunnen blijven in de der bestuursleden die dit werk In geheel con amore verrichten Itureele belangen vereischen dan I de verantwoordelijkheid wordt i andere handen, i.e. in die van len administrateur, zooals trou- Jactisch al bij de meeste orkes- fceval is. tt in de bedoeling van het Cen- Ireau voor het Orkestwezen, de Ir bestuursleden te maken tot |?iseerende. waardoor hun Jeencrzijds en hun contact met ■iek anderzijds bewaard blijft en J kan worden gemaakt aan het ■le doel dat de orkesten zich stel- 1 overheidswege is men nu bij 't (tie-Orkest begonnen. De andere i zullen volgen. J de zeven symphonie-orkesten Jkeons landjelt, is dit alles van lot belang. Nu de overheid zich leiding ervan gaat bezig houden. Jde orkestpn ook meerdere werk- iheden Zoo zullen zij vaker dan rer. optreden voor den Neder- In Omroep en daar gezamenlijk Ihonrlerd concerten per jaar ge- Isubsidias en de honoraria welke Ineerten opleveren, zullen naar J over de verschillende orkesten ■verdeeld. Zooals wij verder reeds Tblad van 6 dezer schreven, zal Imitatie der orkesten loononder ldoor dat het Centraal Bureau |t Orkestwezen het den orkesten maakt, concerten te geven in lincie" lerhpidsbemoeiingen zijn onge- 1 verheugend en zij zullen het Msche cultureel® leven ortmis- t in belangrijke mate ten goede C. H. jikomst der N.S.D.A.P. te Haarlem fLEM. 20 Oct. - In een druk be- I bijeenkomst der Ortsgruppe t van de N.S.D.A.P. heeft gister- Jberdienstleiter dr. M. Seidel, ge- figde van den rijkscommissaris provincie Noord-Holland, een |nnu'den over de beteekenis van Jdigen oorlog. lenige ware oorlogsdoel van I cs., zoo zeide spr. o.m., is de |z van het joodsche wereldrijk, |pt internationale jodendom over ycren kan regeeren. Wat revolu. ppnt, aldus spreker, hebben wij Mchland aan den lijve ondervon- l°ok de Sovjet-Unie heeft er tref- tcorbpplden van gegeven. Dosto- I verklaarde reeds: wanneer de |e komt, zullen de proletariërs frdp wereld storten en alleen de lillen de overhand behouden, |zij zelfs uit de ineenstorting 1 zullen weten te hehnten. Zoo fpt ook Goethe, Arndt, Bismarck. IMomsen. Pestalozzi, Voltaire en De jood kan niet anders dan [cldrevolutie najagen; de inner- jhfetuur van zijn geest, dwingt [arroe. Zij dwingt hem tot uitzui- [nalle andere volken: Zij, die he- Mat in Nederland geen joden- luk bestond, vergissen zich. Ook pland waren de joden reeds tot p cn hoogste plaatsen doorge- F1 cn men mag de bezettende M dankbaar zijn. dat zij hier- eindp heeft gemaakt. [in in Nederland nog steeds He le meenen. dat zii en hun land M den oorlog tq maken hebben. !'en niet inzien, dat Nederland [hjdig kon blijven bij een strijd, dom het zijn af niet ziin van het nendom of om het zijn of niet ln den eeuwieen iood. Want in 'nd waar gestreden werd en noc 'pn wordt, staat de iood achter. r|o? en nrobeert dé touwtjes in '.te houden. Tha'fts is echter de liTi? gekomen, want de joodsche 'enen. de sovjethorden, worden vernietigd. 'N BIJ DTSTRTCTSBUREAUX VAN DE N.S.V. WENHAGE Er zijn thans aangewezen, die de leiding op 'uilen nemen over de „afdeeling beid" in de districtsbureaus van in Nederland en die de gehee- Peskundige behandeling zullen :en op elk gebied, dat de N.S.V. "zien van maatregelen voor ge- 'd en herstel bestrijkt. AMSTERDAM. De persdienst van het N.V.V. schrijft ons: Het uitvoeringsbesluit van den waar nemend secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken, waarbij nan dp amuseméfttsmusici een vriie dag per week wordt toegekend, maakt een einde aan een jarpniangen s'rijd. die met name door den Ned. Toonkunste naarshond sinds ongeveer 1925 werd gevoerd. Nadat deze hond een enquête had ingesteld en het onderwerp ook in de Tweede Kamer ter sprake was geko men, werden eindelijk in Februari 1928 door den minister van Arbeid hij den Hoogen Raad van arbeid de ontwerpen van algemeene maatregelen van be stuur betreffende den wekeliikschen rustdag voor ♦oonkunstenaars aanhan gig gemaakt. Toch moest eerst nog een commissie van advies worden benoemd. Dit geschiedde in Mei 1928. Op 1 Januari 1990 trad dan het rust dagbesluit voor toonkunstenaars in werking, echter uitsluitend voor mu sici, werkzaam in de bioscopen, terwijl de minister hetzelfde besluit op advies van den Hoogen Raad niet voor de ove rige musici van kracht verklaarde, om dat daarvoor eerst de arbeidswet 1919 ^ou moeien worden gewijzigd en wel in dien zin. dat artikel 62, dat voorschreef, daf tenminste 17 maal per jaar dien rustdag op een Zondag zou vallen, voor deze groep musici niet zou gelden. In derdaad werd de arbeidswet nog gewij zigd en kwam bij artikel 62 de toevoe ging: van de laatste bepaling kan ten aanzien van toonkunstenaars, werk zaam in koffiehuizen en hotels bij al- gemeenen maatregel van bestuur wor den afgeweken". Hierdoor was hPt dus mogelijk geworden het rustdagbesluit voor de bioscoop-musici ook voor de musici, werkzaam in het café-restau rantbedrijf, van kracht te maken zon der dat het noodzakelijk zou zijn den vrijen dag voor deze musici 17 maal per jaar op een Zondag te doen vallen. Hiermede was de activiteit van den minister en van de Kamer te dezen op zichte evenwel volkomen uitgeput. De doorvoering van den wekelijkschen rust dag voor de musici kwam er niet. Bo vendien had het rustdagbesluit voor musici in bioscopen practisch geen en kel resultaat. Ons land werd over stroomd met musici van vreemde natio naliteit en tengevolge van de musicee- rende en sprekende film werden de mu sici, nog zoo kort geleden in het genot gesteld van een wekelijkschen vrijen dag, bedreigd met zeven vrije dagen per week. Het rustdagbesluit was in de practijk dan ook zeer moeilijk door te voeren. Het is de heer A. Vermeulen, leider van de sociaal-economische afdeeling van het N.V.V., geweest, die zich, op verzoek van den Ned. Toonkunstenaars- bond, in April -1.1. weder op dit vraag stuk heeft geworpen, met als gevolg, dat deze afdeeling een ontwerp-.rustdag- besluit voor musici, dat. feitelijk in houdt verdere doorvoering van de ar beidswet 1919 ten opzichte van de mu sici, verliet. Besprekingen volgden en thans is hieruit het uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het de partement van Sociale Zaken gevolgd. De ontknooping van een jarenlange actie is uiterst eenvoudig geworden. Een eenvoudig verbod betreffende het uit voeren of doen uitvoeren van amuse mentsmuziek op iederen Maandag doet automatisch alle musici i$ den vervolge op dezen dag vrij zijn. Deze methodg N.V.D. met tandverzorging op scholen begonnen EMMEN. Een duidelijk bewijs, dat de Nederlandsche Volksdienst voor het geheele volk wil werken is wel het feit, dat hij met zijn arbeid van de tandver zorging op de scholen niet in een van onze groote steden begonnen is, maar dat hiervoor de aandacht gericht werd op de uitgestrekte gemeente Emmen. wier bevolking steeds in de meest zor gelijke omstandigheden verkeert. Vrij- dagmiddaer had in de school van den heer E. Vegter te Emmen de officieele .opening van de tandverzorging op scholen plaats, voor welke belangrijke gebeurtenis verschillende autoriteiten aanwezig waren; o.m. gaven van hun belangstelling blijk de Beauftragte voor de provincie Drenthe, Gau-inspektor Thiel. de cürecteur van de W.H.N. en N.V.D. de neer C. Piek, verscheidene burgemeesters uit de omliggende ge meenten, hoofden van scholen te Em men en andere genoodigden. De heer C Piek zette uiteen waarom bij juist Emmen uitgekozen had om met dezen arbeid te beginnen. Spreker had eens nagegaan wat de provincie Drenthe voor de W.H.N. had opge bracht. Het bleek toen, dat Drenthe ongeveer de helft opleverde van de to tale opbrengst in Den Haag met zijn norme rijkdommen. De Drenthen ble ken dus met beide beenen op den grond te staan. Hier heerschf een geest die gezond is. Daarom verdient Emmen het, dat hier met dit werk begonnen wordt. 's-GRAVENHAGE. Een zakkenhan- delaar te Vleuten werd dezer dagen door den inspecteur voor de prijsbeheer- sching te Amsterdam tot ƒ9.000,boe te veroordeeld. Hij had groote hoeveel heden zakken verhandeld tegen veel te hooge prijzen. Voor den zakkenhandel, waarin vrijwel uitsluitend tweede- handsch goed wordt verhandeld, zijn weliswaar nog geen vaste prijzen voor geschreven, echter zijn er wel richtprij zen bekend gemaakt. De handelaren we ten dus in elk geval hoever zij gaan mogen. De man had zich evenwel ook aan deze richtprijzen niet gestoord en was er nog ver bovenuit gegaan. Bij het vaststellen der boete werd re kening gehouden met dc gemaakte ex tra-winst en tevens met het feit, dat hier een ernstige overtreding der prijs- voorschriftcn had plaatsgevonden. Ook een Alkmaarsche manufacturicr had zich voor dezen inspecteur te ver antwoorden. Hij had vrij spoedig na den oorlog de prijzen van diverse goederen verhoogd, zonder cfr&t de prijs voorschrif ten hem hiertoe het recht gaven. Bij het verhoor gaf hij toe in het algemeen in dep laatsten tijd een 10 hooger winst percentage te berekenen. De inspecteur hield rekening met de omstandigheid, dat de manufacturicr de prijzen onmiddellijk tot het toegestane peil had verlaagd en veroordeelde hem tot ƒ2.500,boete, hierbij de onrecht matig verkregen winst in aanmerking nemende. is veel eenvoudiger en dioelmatiger, dan dat. de musici een niet nader genoem den dag per week vrij zouden hebben gekregen, omdat liet dan voor de ar beidsinspectie practisch onmogelijk zou Tijn geweest te controleeren of hieraan de hand wordt gèhouden. AMSTERDAM, 20 Oct. Twin tig passagiers en de bemanning van het stoomschip „"Mepper heb ben een avontuur meegemaakt, dat zij wel nimmer zullen verge ten Op weg van Meppel. dat zij 's mor gens om S uur hadden verlaten, naar Amsterdam raakte het vaartuig Zater dagavond nabij „Pampus", dus kort voor dat het einddoel was bereikt, aan den grond. Na eenigen tijd herleefde de hoop aan boord. Het water steeg. Doch hij de pogingen om het schip weer vlot te brengen, geraakte een ka bel in de schroef. Stuurloos dreef de „Meppel" in de richting van het klei ne eiland Pampus, zonder dat de be- mapning onder leiding van kapitein De Bruyn er ook maar iets aan kon doen. Andermaal raakte het schip aan den grond. Bovendien bleek) echter al zeer spoedig, dat een lek was ontstaaif en dit dwong alle opvarenden om zoo spoedig mogelijk van boord te gaan. Talloos waren de moeilijkheden, waarvoor men zich bij het verlaten van de boot zag gesteld. In allerijl werden met behulp van battings vlotten samengesteld, waarmede men trachtte het eilandje Pampus te bereiken. De overtocht was ech ter zeer moeilijk. Een der vrouwe lijke passagiers 6loeg overboord, doch door doortastend optreden van een der matrozen gelukte het haar weer op het vlot te hijs<?hen. Duizend en één angsten stonden de opvarenden, onder wie een aantal kinderen, uit. Uiteindelijk bereik ten allen evenwel goed den wal. Op het onbewoonde Pampus ging het gezelschap een wonderlijken nacht tegemoet. Met behulp van zeilen wer den tenten opgeslagen, waaronder al len gedurende de donkere uren een onderdak vonden. Weinigen konden den slaap vatten. Eerst den volgenden dag, Zondag middag, kwam hulp opdagen in den vorm van het zusterschip de „IJssel" dat op zoek naar de reeds verloren ge waande „Meppel" al heel spoedig het steeds dieper zinkende vaartuig vond. De „eilandbewoners" werden uit hun isolement verlost en naar de hoofdstad overgebracht. De sleepboot „IJsbeer" en de bok van de Amst. Droogdok) Mij. voeren ter assistentie uit pompten de Meppel II leeg, waarna het tegen half negen in den avond in de Oranjesluizen arri veerde. WAARSCHUWING 's-GRAVENHAGE. Dc commissaris van politie van den justitieelen dienst alhier maakt bekend, dat het gewensch1 is groote voorzichtigheid te betrachten bij het aangaan van zakelijke of finan- cieele relaties met Jan Eskelhoff Cars- jen Gravemeijer, geboren te Oosthcm (Fr.) op 27 Juni 1888, zonder beroep, en zijn gescheiden echtgenoote Hendrika, Catharina van der Heide, geboren te 's-Gravenhage, 20 November 1901. Zij woonden tot voor kort samen te 's-Gra- venhagc en tc Amsterdam. Aan een artikel van den heer H. C. v. Maasdijk in de N. Rott. Courant (^nder het opschrift „Noodzakelijke overwe ging" i6 het volgende ontleend: Op D dezer heeft hef Nationale Dag blad onder het hoofd „Een blijde mare" een van gezaghebbende zijde geautori seerde, voor het geheele Nederlandsche volk bijzonder belangwekkende mede- deeling gepubliceerd. Zij luidde al6 volgt: Vast 6taat, dat zij, die spreken over of 6treven naar aansluiting van Neder land door Duitschland of over annex atie van Nederland door Duitschland handelen in strijd met den uitgesproken wil van den Fuhrer. De Nederlandsche pers heeft, over het algemeen gesproken, aan deze publica tie niet die aandacht geschonken, welke zij verdiende. Wellicht heeft men zich op het standpunt willen 6tellen, dat de strekking van deze mededeeling eigen lijk van zelf sprak, of wel men heeft gemeend het alternatief daarvan niet in beschouwing te willen nemen. Hoe dat ook zij, het bagatelliseeren van deze pu blicatie bcteekent een verzuim tegen over het Nederlandsche volk. In een strijd om zijn of niet zijn, dien Duitschland opgedrongen werd door een cömbinatie van mogendhe den, die er niet aan wilden denken het Duitsche volk den bevochten weg van doelbewusten opbouw op vernieuwden hechten grondslag ongestoord te doen vervolgen, heeft de Duitsche weer macht zich genoopt gezien o.m. Neder land militair te bezetten. Het verloop van den oorlog bewijst, dat deze bezetting door Duitschland een militaire noodzakelijkheid was. Wie daaraan op heden nog twijfelen moge, leze de verslagen der publieke oehattén die op het oogenblik in Enge land worden gehouden omtrent de mo gelijkheid van operaties op het Euro- ppesche vasteland van Engeland uit. Hij stelle zich voor, dat Engeland thans nog een niet-oorlogvoerend, aan Duitschland-grengend Nederland met goed geoutilleerde havens en vliegvel den als mogelijke operatiebasis ter be schikking had. De blokkade, die het Britsche Impe rium en de Vereenigde Staten tegen over Europa voeren eenerzijds, de stra tegisch noodzakelijke bezetting van de West-Europeesche kusten door de Duitsche weermacht anderzijds hebben de voorwaarden geschapen voor een nieuw hoofdstuk in de geschiedenis der volkeren van het Europeesche con tinent De blokkade noodzaakt deze vol keren gezamenlijk doeltreffende mid delen te vinden, zich zonder overzee- schen handel van beteekenis in het le ven te houden; de bezetting door de Duitsche weermacht noopt het Groot- duitsche Rijk erti, bij dit streven der in één lotegcmeenschap geraakte vol keren leiding te geven en verantwoor delijkheid voor die volkeren te aan vaarden. Leiding geven cn verantwoordelijk heid aanvaarden kan op tweeërlei ma nieren gaan. Door het uitoefenen van een uitsluitend op den machtsfactor gegrondvest proteq/oraat-svsteem, doch ook op een principe van loyale samen werking met- en gelijkberechtiging van het desbetreffende land, waarvan men de bezetting als tijdelijk beschouwt, in de overtuiging, dat het volk tijdig de bezetting (ie ten dage getreden lotsver bondenheid zal gaan aanvaarden. De door het Nationale Dagblad onder gezag gepubliceerde mededeeling houdt in. dat het Grootduitsche Rijk onder Adolf Hitler de bezetting van Neder land onder' den laartstgenoemden ge zichtshoek wenscht. te zien. Dat wil zeg gen, dat het Nederlandsche volk nog tijdens dc bezetting ervan *uit kan gaan dat Duitschland aanneemt en er op re kent dat in de thans groeiende ge meenschap van solidaire Germaansche 6taten het Nederlandsche volk doelbe wust, zelfbewust en voortvarend de taak waarvoor het is bestemd, zal aan vaarden. Deze taak luidt: tijdens de huidige worsteling om de toekomst onzer ko mende geslachten alle krachten inzet ten bij den opbouw van een strategisch en oeconomisch onaantastbaar cultuur dragers werelddeel, na dezen oorlog 't land maken tot een poort naar het Wes ten van een straf geordend continent. Is het vanzelfsprekend dat wij reeds thans de zekerheid hebben, na den oor log als vrij volk aan onze toekomst te kunnen bouwen? Is het de verdienste van onze onverbeterlijke Engelsche-ra- dio-luisteraars dat wij die zekerheid hebben? Hebben itfij het aan de lijde- lijken, aan de kat-uit-den-boom-kijkers en geruchtenverbreiders te danken, dat Duitschland ons reeds (hans toczeggin- cen van zulk een draagwijdte kan doen? Neen, dat is zeer in het bijzonder te danken aan de offers, den onversaag- den. onvermoeiden arbeid van een min derheid van ons volk. van onze Natio- naal-Socialisten en aan die andere groep Nederlanders, die. hoewel zij dpn weg tof de Nationaal-Soeialistische Be weging niet of nog niet gevonden hen- ben, persoonlijkheid en arbeidskracht inzetten bij een loyale samenwerking met de bezettende overheid in het wel begrepen belang van hun volk. Het z.jn, dit is ons uit den in ons land meest gezag hebbenden Duitschen mond na drukkelijk verzekerd, met name de thans reeds 10.000 Nederlanders, die aan en achter het front in het Oosten mede voor Nederland's toekomst strijden, het zijn de tienduizenden N.S B-ers die, al len smaad en hoon ten sr>üb, onveistopr baar staan achter hun Leider. Zij zijn het, die voor Duitschland de veilige waarborg zijn voor het vertrouwen. <iat reeds thans in het Nederlandsche volk kan worden uitgesproken, omdat de lei ders van het Duitsche volk uit eigen er varing weten, dat niet zulk een kleine, maar beproefde kern als krachtpool. aan den uiteindelijken koers van het •geheele volk niet behoeft te worden ge twijfeld. Indien er geen Nationaal-Socialisti- sche kern van Nederlanders geweest ware mei wie de bezettende overheid van den aanvang der bezetting af een innig contact heeft kunnen leggen, in dien er geen Nationaal-Socialisten voorhanden waren geweest, in wier handen men geleidelijk verantwoorde lijke overheidsambten kon leggen, in dien er geen onvoorwaardelijke mede werkende Nederlanders te vinden waren geweest, die op belangrijke pos ten in het bedrijfsleven, in het cultu reele leven en op zoovele andere essen- tieele punten een vruchtbare taak te vervullen hebben hij do inschakeling •van Nederland in dezen grootsehen tijd van samengroei van het waardevolste continent der aarde, ja dan zou de Föhrer van het ^Groot-Duitsche Rijk geheel andere maatregelen in dit land hebhen. moeten nemen. Dan zou een systeem van onbeperkte overheersching op alle vitale gebieden in dit land door de Duitsche overheid moeten worden ingesteld en als een instelling van lan gen duur moeten worden uitgebouwd. Aan Nederlanders zou niets van be lang kunnen worden overgelaten, de Nederlanders zouden als overwonnen volk zonder rechten worden behandeld. Het is voor ons Nederlanders een groot geluk dot aan het hoofd van het Groot-Duitsche Rijk een man staat, die beter dan wie ook weet wat of er met een aanvankelijk in aantal geringe, in geloof en daadkracht sterke minderheid in een volk te volbrengen valt. Het in de Nederlandsche Nationaal-Socialisten en hun Leider uitgesproken vertrouwen is de eenige waarborg voor de toekom stige vrije ontwikkeling van het Neder landsche volk. Een vriie ontwikkeling als gelijkgerechtigd bondgenoot van her Groot-Duitsche Buk. aanvaardend de grootsche doelstellingen van een hecht samenstel van solidaire Germaansche volkeren. 's-GRAVENHAGE. - Het aanmel dingsbureau van de Waffen-SS. bureau' Xordwest,'Stadhouderslaan 132 te Den Haag, deelt mede, dat nieuwe keuringen van aanmeldingen voor de S.S.-regimen. ten „Westland" en „Noordwest" in de hieronder vermelde plaatsen gehouden worden: Nederlanders van 1740 jaar, die min stens 1.65 meter lang ziin, kunnen hiervoor in aanmerking komen. Voor hun familiele den voor zoover het kostwinners betreft wordt gezorgd. Gratis reisbiljetten voor de reis van hun woonplaats naar de plaats van de keuring kunnen worden aancpèvraagd Mi het bureau Nordwest, Stadhouderslaan 132 te Den Haag. Biljetten voor de terugreis worden na de keuring onverschillig of de candidaat wordt aangenomen of niet verstrekt. Rooster voor aanmeldingen in Nederland in den tiid van 20 tot 31 October 1041. Op 20 Oct. van 1013.00 uur in Rotterdam. Deutsehes Haus, en van 1513.00 uur in Den Haag, Stadhouderslaan 134. Op 21 Oct. van 1013.00 uur in Utrecht, Deutsehes Haus en van 1518.00 uur in Am sterdam, Deutsehes Haus. Op 22 Oct. van 1114 00 uur in Leeuwar den. huize Schaaf, Breedstraat cn van 16 19.00 uur in Groningen. Concertgebouw, Poo- 1 est raat. Op 23 Oct. van 1114.00 uur in Hengelo. Deutsehes Haus en van 1619.00 uur in Arn hem, Deutsehes Haus. Op 24 Oct. van 10—13.00 uur in Eindhoven,* huize Maria, Kruisstraat en van 1619.00 uur in Maastricht, hotel Momus, Vrijthof. Op 28 October van 1114.00 uur in Til burg, werkliedenverceniging, Tuinstraat 68. Op 81 October van 10—17.00 uur in Den Haag, Stadhoüderslaan 134. 'I 's-GRAVENHAGE. Oovereenkomstig het op 1 November a.s. in werking tre dend artikel 50 der ziektewet mag aan den onder de verplichte ziekengeldver zekering vallenden loonarbeider wegens een na 31 October a.s. ingetreden ziekte geen ziekengeld worden verstrekt, in dien hij niet is aangesloten hij een toe gelaten ziekenfonds. Het moet echter niet geheel uitgesloten worden geacht, dat sommige van de onder de verplich te ziekengeldverzekering vallende loon arbeiders op 1 November a.s. nog niet bij een toegelaten ziekenfonds aanslui ting hebben kunnen vinden, bij voor beeld omdat zulk een for^ds voor de ge meente, waar zij wonen, nog niet aan wezig is, dan wel omdat, hoewel zij zich tijdig als lid van een toegelaten zieken fonds hebhen aangemeld, het bewijs van inschrijving als lid nog niet in hun be zit is gekomen. In zulke gevallen zullen de betrokken loonarbeiders bij ingetreden ziekte, des niettemin het hun toekomende zieken geld ontvangen. De secretaris-generaal vah het departement van Sociale Zaken heeft zich dan ook tot alle uitvoerings organen der verplichte ziekengeldvcr- zekering gewend met een rondschrijven waarin hij die organen verzoekt zich naar het bovenstaande te gedragen. Mosselconservenfabriek geopend KRABBENDIJKE. 20 Oct. Zaterdag middag werd alhier onder groote be langstelling de mosselconservenfabriek an de N.V. Mollusken te Krabbendïjke geopend. Nadat het personeel dezer fabriek, alsmede talrijke genoodigden, onder wie wij o.m. opmerkten den .heer Wouden berg, commissaris van het N.V.V., dr. Kaute, gevolmachtigde van den rijks commissaris voor het N.V.V., den ge volmachtigde van den rijkscommissa ris voor de provincie Zeeland, dr. Mun- zer, den referent bij den gevolmachtig de, Kretschmar, de wnd. commissaris der provincie Zeeland, mr. P. Dieleman, de heer Haasnoot, directeur van de Ne derlandsche Visscherijcentrale, de heer Heimerixs, directeur van Cevemos, den burgemeester van Krabbendijke, jhr. mr. Sandberg tot Essen-burg, alsmede talrijke andere Duitsche militaire en civiele autoriteiten, zich in een der lo kalen van de fabriek hadden verzameld, opende de directeur der N.V., de heer Padmos de bijeenkomst en zeide daar bij o. m.: Na maandenlangen arbeid vindt heden de opening plaats ven een nieuw bedrijf, dat bij uitstek een onderdeel vormt van de economische structuur, van Zeeland. De directie heeft ziclr hij het ontwer pen van deze plannen voor de fabriek op het standpunt gesteld, dat de inrich ting aan de hoogste sociale eischen moet voldoen. Derhalve heeft zij zich in verbinding gesteld met de afdeeling van Schoonheid van den arbeid, onder- afdeeling van Vreugde cn Arbeid van het N.V.V. Uit deze samenwerking is het resultaat voortgekomen, dat u thans kunt bezichtigen. Ik moge hierbij wijzen op het ontgpanningsgebouw dat zich naast de fabriek bevindt en waarbij zeer bijzonder aandacht is geschonken aan waschgelegenheid. klecdgelegenheid en toiletten. De fabriek zelf is ruim van glas voorzien, zoodat het licht vrij kan doordringen in de arbeidsruimte. De jieer Woudenberg wees er o. m op, dat het feit. dat thans plaats vindt, boven de fees elijke opening van een nieuw bedrijf uit gaat. We moeten het eheel zien als een Nederlandsch be lang en in de nieuwe gedachten, die hier worden toegepast, komt iets uit van de lofsgemeenschap die we bouwen. Dr. Munzer, gevolmachtigde van den rijkscommissaris voor de provincie Zee land, zeide o.m. dat hij namens de Duit sche autoriteiten deze eerste daad in Zeeland van harte begroette en de hoop uitsprak, daf er verscheidene zullen vol- cn, niet alleen in Zeeland, doch in ge heel Nederland, waardoor kan worden gewerkt aan de nationaal socialistische idee. Nadat nog eenige snrekers het woord hadden gevoerd, werd een rondgang door de-fabriek gemaakt. Deze zal in den komenden wintèr zeker aan een 150 tot 300 personen werk verschaffen. fcrea 9/ Wat was Anncliesle blij. dat Klompcrtje als redder was komen op dagen. Ze had werkelijk niet geweten, hoe ze anders haar mooie pop had moeten reddenDie Klompcrtje was toch maar een held. Hè. als ze toch eens zoo dapper 'was. Daar gaf ze hem een kusje voor 92. Dc andere jongens uit Palingdam, die gezien hadden, wat Klompertje deed en hoe hij daar zoo ineens in het water was gedoken, hadden wat een pret. dat hij zoo door Anncliesje werd geknuffeld. Eigenlijk waren ze ja- loersch, dat zii niet zoo dapper waren geweest. De Roode Kruis brief van 25 woorden is in vele duizenden gezinnen in Neder land de brenger ^n een lcvenstceken van verre vrienden of verwanten gewor den. Hij is tevens de drager van goede of droeve tijding naar hen. Het correspondentiehureau van het Nederlandsche Roode Kruis werd op 24 Juni 1940 opgericht ten einde mogelijk heid van berichten wisseling te schep pen tuÉlschen de inwoners van Neder land eenerzijds en elders gevestigden, toen als ge\olg van de bezetting en an dere oorlogshandelingen het normale postverkeer niet meer functionneerde. Tot 30 September 1941 werden totaal 94.500 van deze Roode Kruis brieven fcorrespondentieformulieren'l verzon den. Daarop werden tot nu toe ca. 25 000 antwoorden ontvangen. Deze aantallen zouden wellicht nog veel grooter zijn indien niet slechts éénmaal per maand door eenzelfden persoon aan hetzelfde adres een formulier mocht worden ge zonden. Bovendien werden door het correspon dentiehureau vele duizenden formulie ren uit andere landen, waar on soortge- J;jke wijze gearbeid wordt, verwerkt en' na beantwoording weder aan de aan vragers teruggezonden. Ook u kunt uw dankbaarheid voor deze Roode Kruis correspondentie too- ncn door een gift in de collectebus op 25 October. DINSDAG 21 OCTOBER HILVERSUM I, 415.5 M. 6.45 Gram.ma* ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. 9.15 Vooï de huisvrouw. 9.25 Gram muziek. 10.30 Piano- voordracht. 11.00 Voordracht. 11.20 Omroep* orkost cn soliste (opn.). 12.00 De Romancers cn soliste: 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws en economische berichten. 1.00 Altviool en piano. 1.30 Revida-scxtet en gram..nu ziek. 2.30 Cabaretprogramma. 3.30 Zang met piano begeleiding en gram.muziek. 4 00 Wydings* woord. 4.20 Gram.muziek. 4.45 Voor de jeugd. 5.00 Gram.muziek. 5 15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 5.30 Ensemble Bandi Balogh. 6.00 Voor de plattelands vrouw. 6 15 Gevarieerd programma. 7.03 Ac tueel halfuurtje. 7.30 Zang met pianobege leiding. 8.15 Gram.muziek. 8.30 Berichten (Engelsch). 8.45 John Kristel en zjjn orkest en soliste. 9 30 Berichten (Engelsch). 9.45 BNO: Nieuwsberichten 10.1010 15 BNO: Engclschc uitzending: Economie News from Holland. HILVERSUM II. 301.5 M. 6.45—8.00 Zie Hilversum I" 8.00 BNO: Nieuwsberichten. S 15 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding; 10.15 Viotfl cn piano. 10.40 Voordracht. 11.00 Cello cn piano 11.40 Gram.muziek. 12.00 De Gooi- landcrs. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 1.00 Otto Hendriks en zyn orkest en gram.muziek. 2.00 Gram.muziek. 3.30 Voor de zieken. 4.00 „Het volkslied", causerie yiet muzikale illustratie. 4.30 Gram.muziek. 5.15 BNO: Nieuws-, economische, en beursberich* ten. 5.30 De Melodisten en soliste (opn.). 15 Causerie over het landbouwbeleid. 6.35 Gram.muziek. 6.45 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voortereid door de N.S.B.). 7.00 Actueel halfuurtje. 7.30 Gram.muziek. 7.45 Reportage. 8.00 „Paganini" muzikaal pro- rramma 9.00 Gram.muziek. 9 45 BNO: Nieuwsberichten. 10.00 BNO: Toelichting op het Wcermadhtsbericht. 10.10—10.15 Avond- wyding.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 5