Geen „Duitsche voelhorens", die naar vrede tasten Japan en Churchills rede JAPANS PROTEST TE MOSKOU Roosevelt spreekt Opmarsch naar Kertsj en Sebastopol Weer luchtaanvallen op Brindisi en Napels Aanslag te Spalato DJIBOETI ZAL ZICH VERDEDIGEN' HET INFLATIEGEVAi IN AMERIKA RApiOPROGRAMM DOOR O.R. PAGINA 2 I" H AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 12 NOVEMBER is BERLIJN, 11 November (A.N.P.). „In dezen oorlog zijn er geen Duitsche voelhorens, die naar den vrede taslen. Zij zullen er ook niet zijn. Deze oorlog .wordt door ons onverbiddelijk tot aan het zegevierende einde voortgezel. Hieraan kan noch de opvatting van Churchill noch die van zijn bondgenooten iets veranderen Wanneer eens de geschiedenis van dezen oorlog geschreven zal worden, zal men daarin tevergeefs het woord „Duitsche voelhorens" zoe ken. wel echter lezen van „Engelsche voelhorens, die naar den vrede tasten" ien steed6 weer van een „Duitsche overwinning". Het is n.l. niet alleen onze vaste overtuiging, doch ook ons onwrikbare doel. dat Duitschland don oorlog wint. Of deze overwinning door "de vernietiging van Engeland of door een Engelsch verzoek om vrede zal worden verkregen, is het ecnige vraagstuk dat op de agenda staat". Aldus de woordvoerder van het Duitsche ministerie van huitenlandsrhe zaken, gezanl dr Schmidt, voor vertegenwoordigers van de huitenlandsrhe pers in antwoord op de van Amerikaansche zijde steeds weer verspreide geruchten over zoogenaamde Duitsche voelhorens en op de ook gisteren weer door Churchill in zijn rede vernielde, bewering over dit zelfde onderwerp. Op het repertoire van Churchill komen, naar van dezelfde zijde werd op gemerkt, zeer klaarblijkelijk dergelijke „Duitsche voelhorens" voor. omdat hij de noodzaak gevoelt hel verlangen naar vrede en de oorlogsmoeheid van het Engelsche volk door dergelijke voorspiegelingen te neutraliseeren. In bevoegde Duitsche kringen is men niet van zins steeds te reageeren op dergelijke hpweringen en de bronnen van dergelijke geruchten op te sporen om toch steeds weer te moeten constateerpn, dat het grove leugens zijrr, die de wereld worden opgedischt Men neemt derhalve in politieke kringen alhier aan. dat de categorische verklaringen van den woordvoerder van het minis terie van huitenlandsche zaken eens en voor altijd dergelijke beweringen te niet doen. Op de vraag of het sluiten van een vrede met een persoonlijkheid als Churchill in het geheel niet in aanmerking komt, wees men in de Wilhelm strasse op de uitdrukking „krankzinnige drinkebroer", die de Führer in zijn jongste rede heeft gebruikt. De A.N.P.-correspondent meldt nog: Bij het vergelijken van Ame- rika's en Engelands houding van de laatste weken '-omt men tot merk waardige. 7'i het niet nieuwe of ver rassende conclusies, zoo meende men in de Wilhelmstrasse naar aan leiding van dt jongste redevoerin* gen van Roosevelt en Churchill. Van Engelsche zijde stelt men het voor, alsof een oorlog in de Pacific on vermijdelijk en direct op handen zou zijn, terwijl men in Amerika bespre kingen met Japan voert. Na het op treden van het kabinet Tojo ver kondigde men in Londen, dat zulks oorlog heteekende, in Amerika stelde men eenvoudig vast. dat Koeroesoe naar Washington zou komen, om de hangende onderhandelingen over het doode punt heen te helpen. Thans komt Churchill zonder eenige aanleiding en terwijl Koeroesoe nog onderweg is, in zijn rede in Mansion house mededeelen, dat „mocht Amerika met Japan in een oorlog verwikkeld ra ken, de Engelsche oorlogsverklaring aan Japan binnen het uur zou volgen" Het is hier weer als overal, zoo'consta teert men hi.er, van Polen af tot de Sov jets toe: Engeland zal helpen, als de anderen maar den oorlog verkaren. .doch als die anderen dan in den strijd ten onder gaan. steekt Engeand geen vinger uit om hen te helpen. Churchill hoopt nog op het gezonde verstand dpr Japan6che staatslieden, zoo zeide hij in zijn rede, en hij voegde eraan toe, dat Japan met zijn sfaalproductié van millioen ton per jaar, toch niet legen een Amenkaansrhe staalproductie van jaarlijks 90 millioen ton zou kunnen uitrichten. Doch de Engelsche premier hoopt geenszins' op een vreedzame houding van de groote Pacific-mogendheden en haakt er integendeel naar, dat Amerika in den oorlog zal gaan. Hij verzwijgt daarom, dat de Amerikaansche produc tie nog niet eens genoeg is voor eigen binnenlandsch verbruik, dat zij de ver- eischte hulp aan Engeland en de bolsje wisten niet kan leveren en dat. de mees- TOKIO. 11 Nov. (D.N.B.). De woord voerder der regeering heeft op de pers conferentie verklaard, dat de regeering nog geen antwoord van de Sovjet Unie heeft ontvangen op haar protest betref fende den ondergang van de Kehi Ma- roe. Toen men zijn aandacht vestigde op berichten, volgens welke een Ame- rikaansch vrachtschip zwaarbeschadigd te Wladiwostok was aangekomen, zeide de woordvoerder, dat hij niet oyer offi- cieele berichten beschikte. Met het oog op het groote gevaar, dat door de tal- looze drijvende Sovjetmijnen wordt ge vormd, achtte hij een dergelijk voorval zeer waarschijnlijk. Hij zeide, dat het hem Jeed deed, dat de Amerikanen door de Sovjet-Unie zoo slecht over de ge vaarlijke zóne waren ingelicht. te leveranties de plaats van bestemming nooit zullen hereiken. Hij zweeg ook over dat andere punt, dat Roosevelt zelf wèl aanroerde n.l., dat der enorme Ame rikaansche staatsuitgaven, waardoor thans opnieuw do belastingen gevoelig moeten worden verhoogd. Op zichzelf beschouwd, als helastingpolitiek, grijpt Roosevelt hier ter afweering van het dreigende inflatiegevaar naar specifiek nationaal-socialistische middelen. Maar toch zou het goed zijn, als het Ameri kaansche volk zich- eens afvroeg, waar om zijn levensstandaard eigenlijk ver laagd moet worden. Alleen ten bate van Engeland, dat niettemin zijn lot niet zal ontgaan, aldus*de Wilhelmstrasse. De nolitiek van Churchill is er een van uit stel en afleiding van het oorlogstoon^el van het Britsehe eiland Doch de oorlog zal slpchts eindigen met de volledige nederlaag van Engeland. WASHINGTON, 11 Nov. (D.N.B.). In een rede naar aanleiding van den wapenstilstandsdag heeft Roosevelt ver klaard, dat deze dag dit jaar een bij zondere beteekenis heeft, daar gebleken is waarvoor Amerika in den wereldoor log heeft gestreden. De gevallenen van den wereldoorlog hebben het land. zoo zeide hij, gered van een vreeselitk ge vaar. Het ging er toen om do wereld veilig te maken voor de democratie en (hans is het de taak van de Amerikanen er voor te zorgen, dat de gesneuvelden in den wereldoorlog niet tevergeefs wer den geofferd. L)o opperbevelhebber der Slowaaksche weermacht, generaal Catlos, Is door den Führeronderscheiden met het Grootkruis der Orde van den' Duitschen Adelaar met de zwaarden (Orbis-Holland) Duitsch legerberichf HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 11 Nov. (D.N.B.)- Het opperbevel der weermacht maakt be kend: Op de Krim hebben de Duitsche en Roemoensche troepen den opmarsch tegen Sebastopol en Kertsj 'voort- gezèt. Beide havens werden met succes door de luchtmacht gebom bardeerd. In de omgeving van Moskou heeft de vijand door luchtaanvallen aan merkelijke verliezen aan zware wapens en rollend materieel geleden; militaire installaties in de Sovjet hoofdstad werden met hommen be stookt. In Noord-Karelië hebben Duitsche en Finsche troepen onder moeilijke omstandigheden van het terrein en voor den strijd sterke onderdeelen van een vijandelijke divisie vernie tigd. Hierbij 'werden 700 kazematten in. den strijd veroverd, 1200 gevange nen eremaakt, vier tanks, 30 stukken geschut, meer dan 100 mitrailleurs en granaatwerpers en veel ander oor logstuig buitgemaakt of vernietigd. De hloedige verliezen van den vijand bedragen een veelvoud van het aan tal gevangenen. Aan de Zuidoostkust van Enge- knd hebben gevechtsvliegtuigen overdag homtreffers geplaatst op drie vrij groote vrachtbooten. Deze schepen werden* zoo zwaar be schadigd, dat zij verloren kunnen worden geacht. Ten Oosten van Easton werd een hoogoven door bommen van zwaar kaliber ge troffen. In Noord-Afrika hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen een Britsch vliegveld ten Oosten van Mersa Ma- troe met brisant- en brandbommen aangevallen. De.vijand heeft geen vliegtochten naar Duitsch gebied ondernomen. ROME, 1-1 Nov. (Stefani). Het. 527ste communiqué van het Italiaansche hoofdkwartier luidt: „In den afgeloopen nacht hebben Britsehe vliegtuigen opnieuw bommen op Brindi6i en Napels laten vallen. Er is eenige schade aangericht, geen slachtoffers onder de bevolking. Te Napels zoowel als te Brindisi heeft de afweer een vliegtuig neergeschoten. Het aantal dooden, gevallen hij den vorigen aanval op Brindisi, is gestegen van 40 tot 96- Het aantal gewonden tot 102. Geen enkel militair object is getroffen. Aan het front van Tohroek in Noord- Afrika hebben de troepen van eenige versterkte stellingen snel gereageerd op vijandelijke aanvalspogingen: de vijand was gedwongen^ zich terug te rekken en leed aanzienlijke verliezen aan dooden en gevangenen. Afdeelin- gen Duitsche vliegtuigen hebben her haaldelijk de vesting gebombardeerd en vernielingen en branden teweeg ge bracht. .Bij een vijandelijken luchtaan val op Benghazi werd een woonhuis be schadigd. Ónder de Mohammedaansche bevolking zijn vier slachtoffers te be treuren. In Oost-Afrikg zijn nieuwe aanvallen 'op onze stellingen te Koelkwabert af geslagen. Een vijandelijk vliegtuig werd getroffen en stortte achter onze linies n^eer". d'è toestand van koning faroek ISTANBOEL, 11 Nov. fü.N.B). Naar de omroep te Caïro meldt is in den toe- stand van Koning Faroek, die «enige dagen geleden ziek is geworden; nog geen verbetering gekomen. De opening van de nieuwe zitting van het parle ment is daarom van Woensdag tot Za terdag uitgesteld. Over den aard der ziekte van den Koning is nog steeds niets medegedeeld. TOKIO. 11 Nov. (D.N.B.). „Ik zou verrast geweest zijn; als Chut chili dit niet had gezegd", zoo heeft de woordvoerder der regeering verklaard in antwoord op een vraag omtrent het Japansche stand punt nopens de uitspraak van Churchill dat Engeland in geval van een botsing lusschen Amerika en Japan in den Stillen Oceaan terstond den oorlog zou ver klaren aan Japan. De woordvoerder wei gerde nader hierop in te gaan. Kolonel Akijama heeft als woordvoer der van het Japansche leger de rede van Churchill een spiegelgevecht en een bedreiging jegens Japan genoemd. Churchill anoet toch weten, zoo zeide hij, dat m'èt dreigementen tegen Japan niets valt te beginnen. De Japansche re geering zoowel als het volk hoopten weliswaar den vrede in dén Stillen Oce aan te bewaren, doch deze vrede mag geen vernedering voor Japan zijn. Ove rigens heeft Churchill in zijn rede ver zuimd naar voren te brengen, dat met het deelnemen van Engeland aan den oorlog in den Stillen Oceaan, de oorlog in den Indischen Oceaan uitbreekt en de verbindingen van Britsch ïndië met Engeland verbroken zullen worden. Naar de Britsehe berichtendienst meldt, juicht de Britsehe pers de „waarschuwing" van Churchill aan het adres van Japan toe. De Daily Telegraph schrijft onder meer. dat de rede in de eerste plaats ten doel had de leiders der Japansche poli tiek te waarschuwen. De woorden van leden der Japansche regeering deden vermoeden, dat zij hadden besloten zich te laten verwikkélen iti een conflict met de Vereenigde f Staten en het Britsehe gemeenebest. De Daily Mail schrijft, dat Churchills openlijke taal komt juist op het oogen- blik, dat'de Japansche speciale afgezant zich op weg heeft begeven naar de Ver Stalen. Engeland erkent het leiderschap •van de Ver. Staten in de kwestie van het Verre Oosten en zal niet toelaten, dat een militaire actie onbeantwoord blijft. De Yorkshire Post is van mee-1 ning. dat zoowel de Britsehe als de Amerikaansche regeering haar besluit bekend moeten maken ten aanzien van het probleem der Birma-route. en wel met „volkomen duidelijke woorden". Wheelers commentaar WASHINGTON. 11 Nov. (D.N.B.)." Het is vermakelijk van mijnheer Chur chill te hooren. dat, hij de Vereenigde Staten wil helpen, terwijl hij voortdu rend om een stijging van de Ameri kaansche hulp,aan Engeland bedelt, zoo verklaarde, volgens Associated Press, senator Wheeler naar aanleiding van de gisteren door Churchill gehou den rede. Vervolgens vraagt Wheeler irorrisch: waarom doet Churchill niets voor de Sovjet-Unie. wanneer hij iemand wil helpen? Churchill belooft in zijn recje den zegen voor Amerika, wanneer, zoo merkte de democratische senator Clark op. de Amerikanen be reid zijn voor Engeland de veldslagen te leveren. Hij. Clark, heeft steeds ge loofd, dat Engeland Amerika tegen Ja- jan in den oorlog wil drijven. Clark noemde de jongste réde van Churchill een bewijs voor zijn stelling. Het is de hoogste tijd, dat de Vereenigde Stalen hun lot zelf in handen .nemen, zoo ver klaarde de democratisohe senator Mc Carran. De Engelschon dienen thans eindelijk in té zien. dat de Amerikanen hiertoe in staat zijn Engeland heeft geen enkele poging pedaan om zijn zno- gertaamden bolsiewistischen bondge noot door het oprichten van een tweede front te helpen. Blijkbaar wenscht Churchill, zoo meende de senator, dat de Vereenigde Staten een tweede front in het Verre Oosten opriohten. ROME, 11 Nov. (D.N.B Offi cieel wordt medegedeeld, dat ^ïaan- dagmiddag te Spalato drie bommen zijn geworpen naar het muziekcorps der oude jagersdivisie. "Daardoor werden 24 soldaten en 25 burgers gewond. Een der soldaten is aan zijn verwondingen bezweken. Tege lijkertijd weril een vrachtauto, waarop zich soldaten bevofiden, door machinegeweervuur getroffen. Eenige soldaten werden licht ge wond. Men heeft 150 personen, bijna zonder uitzondering communisten, gearres- Bolsjewistisch legermaleriaal langs de terugtochtswegen aan het Oostelijk front. (P. K.-fota Jörgensen-Scherl Plafon verklaart: VICHY, 11 Nov. (D.N.BDe Fran- sche minister van koloniën, schout hij nacht Platon, die vandaag uit Djiboeti in. Vichy is aangekomen, heeft bij zijn aankomst tegenover persvertegenwoor digers een verklaring afgelegd. Het doel van mijn reis was te bewijzen, zoo zeide hij, dat wij niet de schuld dragen aan den tegenwoordigen toestand, doch dat het standpunt der Fransche regeering bestaat in het feit. dat Frankrijk zijn politieke vrijheid herkregen heeft en dat de tijd voorbij is, dat de Fransche regeering willoos ieder bevel van Enge land uitvoerde. Vervolgens gaf schout bij nacht Pla ton oen uiteenzetting van de geschiede nis van de blokkade van Djiboeti, waar: in hij wees op den rigoreuzen eisch van de Engelschen om de haven van Dji boeti af te staan voor de ravitailleering van de Engel9che troepen in het bezette Abessinië, terwijl de Engelschen tevens, naar Platon verklaarde, alles doen om de bevolking van Djiboeti door den hon ger tot een overloopen naar de Gaulle te dwingen. Schout-bij-nacht Platon herhaalde in dit verband de reeds door den gouver neur van Djiboeti toegezegde bereidwil ligheid de liaven en den spoorweg van Djiboeti voor de ravitailleering van Abessinië en het transport van vluolv telingen ter beschikking te stellen on der voorwaarde, dat de. Engelschen de blokkade zouden opheffen en de ravi tailleering van Fransch-Somaliland zou den garandeeren. Daar dp Engelschen aan den een en kant hun afwijzende houding tegenover dezen rechtvaardi gen cisch handhaven en de Fransoho bemanning van Djiboeti niet zal toege ven, kan men verwachten, zoo verklaar de de-minister, dat de Fransche vlieg tuigen. die op het oogenplik de kolonio voorzien van de noodzakelijke levens middelen en medicamenten door de En gelschen zonder, scrupules zullen wor den beschoten. Onze troepen in Djiboeti. zoo ver klaarde Platon, zijn bereid om aan een Britschen en Gauillistischen aanval het hoofd te bieden. Zij zullen tot het uiterste tegenstand bieden en eerder de haven- en spoor- weginslallaties vernielen dan deze in handen van de Engelschen laten val len. Wat'er ook mag gebeuren, zoo ver klaarde schout-bij-nacht platon tenslot te, nooit zullen de troepen van Djiboeti hun plicht van trouw jegens Frankrijk verzaken. Deze reis heeft mijn trots, Franschman te zijn, opnieuw versterkt Ik heb een bevolking gezien, die on danks haar groote leéd het vaderland trouw blijft, ik zal den maarschalk rap port uitbrengen over den eed van trouw van generaal Triiffel. den opperbevel hebber van de Fransche troepen in Djiboeti. dien hij hpeft afgelegd ten overstaan van alle officieren en waarin hij zwoer- Djiboeti tot het uiterste te zullen verdedigen. teerd. De gearresteerden zijn grooten- deels afkomstig uit een andere streek in den Balkan. Zoolang de schuldigen gezocht worden, zullen in overeenstem ming met de instructies uit Rome de 150 gearresteerden als gijzelaars be schouwd worden. De schuldigen zullen terechtstaan voor de speciale rechtbank ter verdediging van den slaat. BERLIJN, 11 Nov. (A.N.P.). waarschuwing van Roosevelt voor inflationistisch gevaar in de Vereen Staten acht men ijl Duitsche poU: kringen volkomen gegrond, hoewel j de door president Roosevelt tot ds toegepaste en voorgestelde nieuwe tlioden om dit gevaar te vermijden gens haar totalitaire karakter wtj geschikt acht voor een democra; economisch stelsel zooals in Amt| bestaat. Van Berlijn uit gezien krijg, feit een bijzondere beteekenis. rui lied oogenblik, waarop Roosveelt volk oproept om ernstige offers tel gen Churchill verklaart: „Wij wills: niet. van hooren. dat het geld de staf is voor het geweten en de h van de Amerikaansche burgers", wijl de hoogste ambtenaar der Vere.; de Staten, "gebukt onder den druk ernstige economische zorgen, zich zijn volk wendt om het tot spare bewegen en nieuwe belastingen u brengen, beschikt dus. naar men verklaart, de Britsehe minister^ dent reeds over geldsopomcn, die Amerijcaansche belastingbetalers n het geheel niet betaald hebben, z aan de -terugbetaling te denken, hij het recht en billijk acht, dat As ka den gemeenschappelijken oorty nanciert. In Duitsche politieke krinp meent men in het bijzonder te mi ten wijzen op het gevaar, waar bet Amerikaansche volk, ook ecos misch gezien, zich' bij deze I gelsch-Amerikaansche coalitie vindt. Men ziet daarbij niet de onve woordelijkheid over het hoofd, mede de Britsehe minister-pres! door zijn uitdagende uitlatingen het adres van Japan en de arrog bewering, dat Engeland voor een tueelen Amerikaansch-Japanscih flict een groote vloot gereed houdt, welzijn van talrijke volken op het zet. Churchill weet precies, naar nu de Wilhelmstrasse verklaart, dai den oorlog nooit kan winnen. Heti ge, wat hij nog hereiken kan. is een stel, zooals Engeland'S politiek over algemeen een politiek van het va gende moment is gebleken. Hierdo: het ook het zoeken naar nieuwe oor! toon eel en verklaarbaar. LITWINOF PLV- VOLKSCOMMli RIS VAN BUITENLANDS CHE ZAi STOCKHOLM, 11 Nov. (D.NB Reuter meldt uit Moskou, dat de Soi «ambassadeur te Washington, Litwi door, den raad van volkscommlssaré benoemd is tot plaatsvervangend commissaris van huitenlandsche zd DONDERDAG 13'NOVEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. f.45 Gril ziek. 6.50 Ochtendgymnastiek. 7.00 Grai ziek, 7.15 Morgeogesprckken voor den 7.30 Gram,muziek. 7.45 Ochtendgynmn 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Grac ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9 25 C-: muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 met pianobegeleiding en gram.muziek Amabile-scxtct. 12.ït) Almanak. 12 45! Nieuws- en economische berechten. Salonorkest en solist. 14.00 Gram.rei 15.00 Orgol en viool. 15.30 Voor .de i. 16,00 Bijbellezing. 16.20 Gram.muziek. BNO: Nieuws-, economische- en beursbi ten. 17.30 De Romancers en gram.ci 18.30 Sport en lichamelijke opvoeding Gram.muziek. 19.00 Actueel halfuurtje, Omroep-symphonie-orkest en solist. Causerie „Wat in een menschenleven dween". 20.45 Gram.muziek. 21.00 Or* symphonieorkest en solist. 21.30 Grar ziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. BNO: Engelsche uitzending: „National turesof the Netherlands" of Voor dc o'. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301,5 M. 6.45 Gras ziek. 6 50 Ochtendgymnastiek. 7.00-Gr.ii ziek. 7 45 Ochtendgymnastiek. 8.00 Nieuwsberichten. 8.15 Gram.muziek. Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. Fluit en piano. 10.40 Voor de plattel vrouw. 11.00 Ensemble Jonny Kroon. Gram.muziek. 12.15 Klaas van Beeck n orkest. 12.45 BNO: N>euw3" en econoc berichten. 13.00 Harmonie-orkest van hc: derlandsch orkest 's-Gravenhage", Voordracht. 14.00 Gerard Lebon en zfea kest en gram.muziek. 15.00' Voor de v; 15.30 Gram.muziek. 16.00 Zang met pin geleiding en pianosoli. 16.30 Gram.m 16.45 Voor de jeugd. 17.15 BNO": Nk economische- en beursberichten. 17.50 poeporkest. 18 15 Causerie „Sociale ook voor U". 18.30 Omroeporkest. 19.001 Wat Nederland schrijft. 19.10 BNO: Ni' berichten. 19.20 Radiotooneel. 19 40 C muziek. 19.45 „Brandende kwesties", rie. 20.00 Orgelconcert. 20.15 Gevarieerd grama. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. BNO: Toelichting op het weermachtsbe' 22.1022.15 Avnndwijding. FEUILLETON 2. Op het tooneel, dicht voor het voet licht, vstond een groep mannen, onder Wie eenigen in rok, neer te kijken in de diept© van het orkest. Vele stemmen antwoorden hol van heneden. Uit de rij achter hem kwam een hijgend snik ken, en over zijn schouder zag hii de silhouet van een jong in 't wit gekleed meisje, dat door een dame teeder en verschrikt in de armen geklemd werd, het blonde van tranen overstroomd ge zichtje dicht tegen haar horst. Vlak hij hem zat ^een zeer elegant heeptie jn smoking, nog met de binocle aan ziin oogen en den mond wijd open in een schaterlach. ïjiaar Van Mieth hoorde geen geluid, en nu vloog de man op het, gezicht vertrokken In panischen schrik hij wilde er uit, ripp en schold en stompte met zijn ellebogen in de zij van degenen, die hem niet door wilden laten. Van Mieth baande zich met moeite een weg door de rijen heen. In het. gang pad van het parket was het vol heeren, die zich energiek in de richting van het orkest voorthewogen. Een controleui kwam aanloopen met een karaf water, knikkend in zijn knieën en onverslaan bare woorden prevelend. Het water plas te uit de karaf terwijl hij liep. Ilier! Hier! Overal klonken stei^- men. Is hier een dokter? Verscheidene heeren in 't parket ston den op: Hier! Hier! Ik ben dokter! Maar dan zag van Mieth dr. Charbin voor zich. De geneesheer greep hem ruw hij een arm: „Stroganoff is doodgeschoten. Meer weet ik niet. De zaak in handen nemen? Ja, jij en ik de menschcn kalmeeren. Ja, kom mee, dit is de weg naar het tooneel." Op dit oogenblik stonden naast van Mieth twee politiemannen in burger, ■die frroetlen en afwachtten. „Zet een wac.ht hij den uitgang van het theater", zei van Mieth. „Zie, dat je de menschan op hun plaatsen houdt. Jullie moeten hulp requireeren. Vlug!" Na een haastigen tocht over trappen en door gangen kwamen ze door een paneeldeurtje op het tooneel. De dokter knikte een kort vaarwel en sloeg af naar rechts, naar een klein wenteltrap je, dat in het orkest afdaalde. Van Mieth zocht zijn weg door de smalle ruimte tusschen de coulissen; hij «lapte over requisieten §n zetstukken, die opgestapeld stonden. De slede uit de eerste acte, van karton en vurenhou ten latje^ en reusachtige hoopen bijeen geveegde papiersnippers van den sneeuwstorm. Gespannen touwwerk, trossen en vloerluiken versperden den weg. Eén sterke reuk van versch hout kwam hem overal tegen in dit haastig ingerichte huitenlandsche tournee-thea ter. Eindelijk kwam hij aan een grooten linnen wand, stootte een deur open en tuimelde het tooneel op. In het flauwe licht van den eenigen schijnwerper zag hij de vier wijduitstaande wanden, die zich van hoven verioren voorhij de zes hersen, die er uitzagen als slap neer hangende vlaggetjesguirlandes in de duisternis van het tooneel. Hij zag niet dadelijk het onderscheid tusschen achterscherm en rideau, tot dat hij de vier Ucht-doorschenen kijk gaatjes ontdekte in het grauwe linnen van het voorgordijn en nu ook in de vale kleuren van de coulissen de met een kwast opgekladderde gobelins en het schril gewitte marmer van het Rus sische vertrek terug vond. Nog steed* ongeoriënteerd 'en daardoor onzeker, liep hij de volkomen verlaten vlakte van het tooneel over. waar een paar losse kunstbloemefi en een hoog,gehakt leeren schoentje neergeworpen lagen als op den dansvloer na ee.n ongemeen wilden bal nacht. Op dit oogenblik kwam echter een lange, bleek uitziende man-in rok, afge: melen en zichtbaar tboneelvast van den achtergrond de schuin afloopende plan ken af en op hem toe, siond stil en vroeg, wat hij wilde. Van Mieth noemde zijn naam. „Ik hen waarnemend inspecteur van politie in dit district. U wilt wel zoo goed zijn, van nu af alles via mij te laten gaanp' De ander stelde zich voor. heel koel heel gereserveerd: „Mijn naam is Te nas. Ik ben niet impressario van mon sieur Strnganoff, maar instructeur, en- sceneur en inspiciënt. Monsieur Stroga noff is was rijn eigen zakenlei dpr." Van achter het scherm, uit de zaal, kwam het drukke, kokende geluid van een beginnende paniek. Door het kijkgat zag Van Mieth de reeds ten deele ontruimde stoelenrijen, waar nog hier en daar enkele toeschou wers op een hoopje zaten als houten kralen op de touwtjes van eon puzzle waarschijnlijk omdat zij bijzonder phlegmatisch waren, of misschien, be ter gezegd, volkomen afgewonden Maar in het gangpad stond een dikke, zwnr te, golvende menschenmassa, die bui ten zichzelf was en rondstommelde en uitroepen slaakte, doch niets verder kwam. Van Mieth keerde zich met een ruk lot den inspiciënt. „Gauw!" riep hij. „nog een paar mi nuten, dap hebben we de paniek gaan de. De monschen moeten gfekalmeerd wordon. Laat het scherm opgaan! Richt een projector op. me volle ver lichting! Vlug!" t Tenas wendde zich om zonder een woord, strekte zijn hand uit en drukte op een knopje in do coulissen. En oogenblikkelijk werd als uit een douche, waaiervormig, een 'geweldig violet licht over Van Mielh uitgegoten Verblind greep hij zich naar de oogen maar Tenas raakte heel bedaard 'n an der knopje van het contactbord aan en het scherm ging op. De sterke zuiging van de uitstroo- inende koudere lucht van het tooneel benam Van Mieth den adern. De toe schouwersruimte kon hij in hot flik kerend duister niet zien. maar voor zijn voeten zocht zijn blik den orkestbak, die als een groote donkere grafkelder voor het voetlicht open lag, en waarin roodachtig gloeiende lampjes zich her en derwaarts bewogen en nu onder scheidde hij op den bodem, onder de versperring van gekraakt^? lessenaars, de hecnen van een liggenden man, en vijf over hem gebogen onrustige ruggen doelloos rondscharrelend. i Maar hij hoorde, dat het in de groote zaal geheel stil was geworden, zag de vele aangezichten naar zich toegewend in het schijnsel van dat vlijmende 1 een panorama van onbewegelijke, ronde rose ballonnen. Hij zei. dat iedereen rustig moest „Er is een ernstig ongeluk gebeur: behoor tot de politie", en hij nof zijn naam. „U moogt aanstonds theater verlaten. Van hen. die dich'tstbij gezeten hebben, zullen men gevraagd worden. We zullen schijnlijk getuigen noodig hebben uit te maken, in hoeverre we hier een misdaad te doen hebben. U verstandig zijn, en doen zooals Ik zegd heb in orde en rust." En vele vragen uit de eerste rijen ve hij er nog aan toe."„De. heer Strogi is dood. Doodgeschoten." Daarop gaf hij orde^. het sclicii laten zakken, doch. ter voork^ van misverstand niet het b scherm. Toen hij zich omkeerde, zag hij T| nor» staan op rijn plaats btj het bord. De kleine toegeknepen oogen den inspiciënt onder hun bQ.lle. leden, lieten de zijne niet lqs, het i geschoren, gedecideerde anathema' gezicht stond onbewogen. Van zeide: „Deze zaak Is dus-van nu af mijn handen. Ik verzoek u elke dering die u zoudt kunnen gevet mijn beschikking te stellen." (Wordt verve

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2