Hevige gevechten in de bocht van de Donetz Bolsjewisten lijden zware verliezen in tegenaanval bij Rostof Stilstand in den slag in de Marmarische woestijn Activiteit in het Kanaal De bezetting van Suriname Terreinwinst bij Moskou VERKLARINGEN VAN ROOSEVELT ROEDNIK VEROVERD OP SERVISCHE BENDEN Britsche generaal gevangen genomen RADIOPROGRAMW De Hoeve Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD MAANDAG 1 DECEMBER 1 HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 30 Nov. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakte Zaterdag bekend: Bij den aanval op Moskou zijn verdere vorderingen gemaakt. Bij Rostof en in het Donetsbek ken heeft de vijand bij nieuwe, onder sterke concentratie en meedoogenloos gebruik van zijn krachten uitgevoerde aanvallen zware, bloedige verliezen gele den. De bezettingstroep van Ros tof ontruimt op bevel het nau were stedelijke gebied óm de noodzakelijk* vergeldingsmaat regelen tegen" de bevolking thans meedoogenloos te ondernemen, welke bevolking in strijd met het volkenrecht in den rug van de Duitsche troeppn aan den strijd heeft deelgenomen. Voor Leningrad zijn krachtige uit- braakpogingen van den vijand afge wezen. In Noord-Afrika staan de verbon den troepen in concentrischen aanval op sterke Britsche strijdkrachten, di* opnieuw uit het Zuidoosten opge rukt zijn naar Tobroek. Duitsche gevechtsvliegtuigen heb ben met goed gevolg spoorweginstal laties bij Sidi Barani gebombardeerd. PatrouiHebooten hebben in het ka naal een aanval van een Britsche flottielje motortorpedolmoten met succes afgeslagen. De- voor een deel reeds beschadigde vijandelijke booten werden door Duitsche torpedobooten achtervolgd, waarbij een Britsche mo tortorpedoboot tol zinken gebracht en twee andere in een strijd van na bij zoo zwaar beschadigd werden, dat aangenomen kan worden, dat zij ver loren zijn. Alle Duitsche schepen zijn hun bestemmingshaven binnengeloo- pen. Het Duitsche weermachtbericht van Zondag luidt: Bij Rostof en in de bocht van de Dónets hebben de Duitsche troepen in samenwerking met de luchtmacht den vijand bij den afweer van zijn ook Zaterdag herhaalde massale aanvallen we derom de zwaarstp verliezen toe gebracht. Gevechtsvliegtuigen bombardeerden in het Oostelijke deel der baai van Taganrog een petroleumopslagplaats in brand. In de omgeving van Moskou heeft de aanval der infanterie- en tankfor. malies opnieuw terrein gewonnen. Voor Leningrad is een vrij sterke uitvalspoging van den vijand met steun van tanks afgeslagen. In het hooge Noorden hebben for maties gevechtsvliegtuigen de ver nieling van belangrijke trajecten der spoorlijn van Moermansk voortgezet. Andere doel'reffende luchtaanvallen waren gericht op vliegvelden cn spoorwccinstallaties in den Zuidelij ken en midden-sector van het front. Leningrad en Moskou werden over dag gebombardeerd. Aan de Britsche kust hebben snel- booten in den nacht van Vrijdag op Zaterdag een aanval gedaan op een krachtig beveiligd vijandelijk convooi en een tankboot van 7.00 hrt. tot zin ken gebracht. Een ander groot schip werd getorpedeerd en waarschijnlijk tot zinken gebracht. In Noord-Afrika hebben de Duitsch Italiaansche troepen hun tegenaan val voortgezet. Daarbij werden nieuwe vijandelij ke tanks vernietigd. Duitsche ge vechtsvliegtuigen henevens formaties jagers en torpedovliegtuigen dreven Britsche colonnes en opgestelde tanks uiteen. Ravitailleeringswegen van den vijand werden met succes gebom bardeerd bij Mersa Matroe. In lucht gevechten schoten Duitsche jagers zonder eigen verliezen vijf Britsche vliegtuigen neer. In de periode van 22 tot 28 Novem- her heeft de Sovjet-luchtmacht 207 vliegtuigen verloren, waarvan 79 in luchtgevechten, 53 door luchtdoelar- tilierie en de rest od den grond. In hetzelfde tijdsbestek gingen aan het Oostelijk front 24 eigen vliegtuigen verloren. Opmerkelijk commentaar der Amerikaansche bladen NEW YORK, 30 Nov. (D.N.B.). - Noar Associated Prees meldt, zijn te Parrma- ribo drie Amerikaansche troepentrans- portschepen met manschappen en ma teriaal voor den houw' van barakken aangekomen. Zoodra er een kamp is in gericht, zullen meer troepen volgen, ai- dus het agentschap. De commentaaiwhrijvers Pearson en Allen doen in de New York Daily Mil- ror onthullingen over den achtergrond van de bezetting van Nederlandsch Guyana. Volgens deze onthullingen hebben de Nederlanders zich aanvankelijk tegen de bezetting verzet, daar zij vrees den, dat dit het begin zou zijn van een' nieuw, Amerikaansch wereldrijk c ze geen mogelijkheid zagen, de kolonie te rug te krijgen, wanneer de Vereenigde Staten voornemens waren deze kolonie in te palmen. Deze tegenstand is eerst door Chur chili gebroken; ook president Roosevelt heeft korten tijd geleden in dezelfde richting gewerkt tijdens het bezoek van Prinses Juliana aan Hydepark. De wer kelijke reden voor de bezetting van N e- derlandsch Guyana is, naar de com- mentaarschrijv^rs verklaren, de weige ring van Brazilië om de 12 luchtbases, die op zijn gebied in aanbouw zijn, door strijdkrachten der Vereenigde Staten te laten bezetten. Dientengevolge heeft men de troepen der Vereenigde Staten gestationeerd in een aan Brazilië gren zend gebied. Ook de isolationistische New York Daily News juicht de bezetting van Su riname door de Ver. Staten toe. Het Mad stelt den eisph, dat de kolonie na den oorlog niet zal worden teruggegeve De bezetting vormt een imperialis tische, opportunietische manoeuvre der machtspolitiek der Ver. Staten en dus een bouwsteen in den op bouw van het Empire. Het is ook onverstandig en huichelachtig Su riname en anderen bezetten landen den status te geven van een Arr.e- rikaanschen etaat. Zij moeten veel eer behandeld worden als Britsche koloniën, want wanneer eenmaal de koers is ingeslagen van het impe rialisme, moet men ook imperialis tisch handelen. Daarom io het ook moeilijk in te zien, waarom de Amerikaansche regeering wacht met de bezetting van Fransch Guyana, Martinique en Guadeloupes. Dc rol vort wolf in schaapsvacht, die Roosevelt nog steeds poogt te spelen, ligt de redactie van de New York Daily News blijkbaar in het geheel niet. Het isolationis tisch karakter, dat den koers van dit blad kenmerkt, is reeds een aanwijzing, dat du redactie de leuze America first' zonder er doekjes om te winden in practijk wil bren gen. ..Schei foch uit met alle plirasen al dus roept zij Roosevelt toe nu Gij ccii- maal den impcrialistischen weg hebt be treden. moet Gij dien ook ten volle cn zon der camouflage gaan." Bovenstaand be richt uit New York bewijst eens te meer hoe welwillend God's own country jegens Nederland staat De Nederlanders die oogen hebben om te lezen, weten thans, dat de bezetting van Suriname niet anders is geweest dan een b'jdrage lot de vorming van een Amerikaansch imperium. Arm Suriname! WASHINGTON EN VICHY WASHINGTON. 1 Dec. (D.N B.) Het ministerie van huitenlandsche za ken heeft bekend gemaakt, dat de Amerikaansche regeering hoopt de on afhankelijkheid van Syrië en den Li banon te erkennen, zoodra de inter nationale situatie zulks veroorlooft. BERLIJIST, 30 Nov- (D.N.B.) Van mifitaire zijde wordt mede gedeeld: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front hebben de bolsjewisten in den loop van 29 November met alle beschikbare strijdkrachten hun massale aanvallen op de Duitsche stellingen in het gebied van de bocht van de Donetz hervat. De bolsjewis ten, die in breede aanvalsgolven steeds weer tegen den krachtigen Duitschen afweer inrenden, leden buitengewoon zware verliezen. Van militaire zijde verneeiét het D.N.B. het volgende: De bolsjewis ten hebben in de week van 2229 November de sterkste strijdkrach ten in den strijd geworpen tegen de Duitsche aanvallen in het gebied van Rostof en in de bocht van de Donetz. Hun tegenaanvallen wer den zonder rekening te houden met verliezen, mèt steun van artillerie, zware en zeer zware pantserwagens, alsmede vantalrijke vliegtuigen uitgevoerd. De Duitsche troepen versloegcudicn in zeer hevige gevechten van man tegen man. De bolsjewistische infanterie, die in dichte golven werd voortgedreven, leed door het Duitsche afweervuur on gewoon hooge verliepen. Alleen in den sector van ëén verkenningsafdecling werclen meer dan 1000 gesneuvelde bolsjewisten geteld. Dit aantal wórd in den sector van een infantericbataljon nog overtroffen. Ook de bolsjewisti sche luchtmacht leed soortgelijke, -zware verliezen. De Duitsche jagers schoten alleen in hot gcvechtsgcbicd van één corps op een dag 22 bolsjewistische vliegtuigen neer. De terreinwinst, die de aanvallen van de Duitsche troepen in den centra- len sector van het Oostelijk front tij dens deze week opleverden, was aan zienlijk. Solnctsjnogorski, vijftig kilo meter ten Noordoosten van Moskou, werd genomen en ten Noorden hiervan de stad Klin, die vooral als verkeers knooppunt van belang is. Sterke bolsje wistische verdedigingsstellingcn, bij welker aanleg het gunstige terrein ten volle was uitgebuit, werden doorbroken, waarbij de bolsjewisten zeer zware, bloedige verliezen leden Een bolsjewistische devisiestaf, die zich met de zwaarste pantserwagens te gen de Duitsche omsingeling verdedig de. werd eerst, nadat do pantserwagens op dramatische wijze huiten gevecht waren gesteld en het huis was opgebla zen, vernietigd. In denzelfden sector werden alleen in vier dagen 3498 gevan genen gemaakt en 24 pantserwagens, 12 stukken geschut. 13 stuks pantseraf weergeschut en 10 stuks luchtdoelge schut buitgemaakt, resp. vernietigd Een ander corps veroverde binnen drie dagen 1089 versterkte kazematten steunpunten, maakte 1390 gevangenen en zuiverde het terrein van 2924 mij nen. Bii de hier geleverde gevechten in de bosschen werden 2200 gcsnpuveldpn geteld. De Duitsche troepen hebben dezo successen behaald ondanks 'n vorst van tien graden, ondanks slecht zicht en on danks sneeuw en ijs. Ook in den Noordelijken sector van het front sloegen de Duitsche formaties alle uitvalspogingen der bolsjewisten uit Leningrad en alle tegenaanvalloYi op de Duitsche linies af. Toen ongeveer 100 bolsjewisten over de dichtgevroren Ncwa tracht ten te komen, bleven vijftig gesneu velden op het ijs liggen. De rest nam de vlucht. De voor den oorlog belangrijke insta! laties in Leningrad en Kroonstad wer den door de artillerie van het 'leger doeltreffend beschoten, als ook het scheepvaartverkeer tusschen deze beide plaatsen. Ook hier kon de winter ge-*n paal en perk stellen aan de succesvolle gevechten van de Duitsche troepen. De Duitsche luchtmacht ondersteun de de geyechten van het Duitsche legpr zoowel hij den afweer van bolsjewisti sche tegenaanvallen als ook de eigen aanvallen op zeer doeltreffende wijze door het bestoken van bolsjewistische veldstellingen, colonnes, troepcnconcen traties cn ravitailleeringswegen. De bolsjew isten verloren als gevolg van het ontreden van de Duitsche luchtmacht in deze week alleen vijftig pantserwagens, meer dan 1250 voertuigen. 1173 treinen met nicer dan 10.000 waeons cn in do periode van 22 tot 28 November 270 vliegtuigen. Ook de Duitsche marine heeft in dc afgeloopen week vele successen be haald. Zij bracht door middel van mo- tortorpedobooten vier Britsche koop vaardijschepen met eert gezamenlijken inhoud van 16.500 brt. en een Britschcn motortorpedoboot tot zinken, en bescha digde twee andere motortorpebooten zwaar. Bovendien verloren de Britten al6 gevolg van het optreden van Duit sche duikbooten in deze week een krui ser van de Dragon-klasse en een torpe dojager van de Jerverklasse. Een Britsch slagschip werd door een torpe do zwaar getroffen. Vier Britsche motor- torpedohooten werden zoo zwaar be schadigd, dat aangenomen kan wor den, dat deze zijn vergaan. Hiertegen over ging slechts één Duitsche motor torpedoboot verloren, nadat de beman ning gered was. VERLOVEN INGETROKKEN STOCKHOLM, 30 Nov. (D.N.B.) De Engelsche berichtendienst meldt, dat alle troepen te Singapore bevel hebben gekregen £ieh gereed te houden. In de bioscopen verschenen op het witte doek .oproepen aan de soldaten zich in de ka zernes te verzamelen. - Ook voor alle leden van do Britsche luchtmacht in het gebied van Malakka zijn de verloien ingetrokken. NEW YORK, 30 November (DNB) - Uit een specialen trein, waarmede Roo sevelt naar Warm sprints onderweg was, heeft de president, na^ir Associa ted Press meldt, een proclamatie ge richt tot het Amerikaansche volk, waarin hij den vijftienden December tot „Bill of Rights Day" verklaart. Hij roept het Amerikaansche volk op om op dien dag de groote voordeelen indachtig te zijn. welke dc Bill of Rights waarborgt. Voorts wrordt in de proclamatie gezegd, dat de 15e Decem ber een dag der mobilisatie moet wor den voor vrijheid cn rechten van den rnensch. Er is vergeten, dat menschen hun leven geofferd hebben voor deze rechten. Het Amerikaansche volk moet er voor zorgen, dat deze rechten niet verloren gaan of verzwakt worden. Na zijn aankomst te Warmsprings heeft Roosevelt in een officieuze rede aan een feestmaaltijd ter gelegenheid van Thanksgiving Day verklaard, dat het alleszins mogelijk is. dat den vol genden Thanksgiving Day Ameri kaansche soldaten en zeelieden strij den ter %crdediging van de Ameri kaansche levensvormen en dat de vol gende viering van dezen dag voor Amerika slechts een herinneringdag zal zijn aan een vredig verleden. BELGRADO, 30 Nov. zuiveringsactie tegen (DNB). De de communis tische benden in centraal Servië wordt met succes voortgezet. Bij de inneming van de plaats Roednik door dc Ser vische vrijwilligers zijn groote hoeveel heden materiaal, zooals geweren, bom men, een opslagplaats van levensmid delen en medicamenten, die uit ver schillende ziekenhuizen geroofd waren, buitgemaakt. Ten Wekten van het dorp Josjanitza bij Sokobanja is een commu nistische bende verstrooid. Met achter lating van dertig dooden namen do communisten de vlucht. ROME, 30 Nov. (Stefani). In zijn Zaterdag uitgegeven weermachtsbc richt no. §45 maakt het Italiaansche op perbevel het volgende bekend: Vrijdag, den elfden dag van den slag in. de woestijn van Marmarica hebben opnieuw van den vroegen ochtend tot het aanbreken van den nacht hevige ge. vechten gewoed. Aan het front van Sol- locm artillerie-actie en vergeefsche aan- valspogingen van den vijand. Bij To broek werd een nieuwe door den vijand in Oostelijke richting ondernomen aan val, die ten doel had den om hem lig- genden ring te doorbreken door de troe pen der divisie Bologna volkomen afge slagen. In den centralen sector verbitterde ge vechten met pantser- en infanteriestrijd- krachten van den tegenstander, die ge steund werden door artillerie en lucht macht. In het verloop van deze gevech ten werd een geheele gemotoriseerde brigade van den vijand vernietigd Bij Duitsche en Italiaansche troepen meer dan 1900 gevangenon, waaronder ook de F,ngelsche generaal. James Kar ges, die hpf hevek voerde over die bri gade. F,r werden meer dan vijftig Brit sche par/tsprwagens vernietigd. Verder ♦werden talrijke gemotoriseerde eenhf- den en vrachtauto's van dPn vijand in brand geschoten of onbruikbaar ge* maakt. Sterke bedrijvigheid der Duitsch-ïta- liaansrhe luchtstrijdkrachten. F.enige escadrilles vallen nog voortdurend de vijandelijke gemotoriseerde penherien in het gebied van de Oase Gialo hevig aan. In den namid lag van den 27sten No vemher hebben twee Britsche vliegtui gen MV'irata met hun hoordwanens be schoten. Een der vliegtuigen werd bran dend ten val gebracht. Twee andere vliegtuigen werden aan het front in de woestijn van Marmarica neergeschoten Hef Italiaansche weermachtbericht van Zondag luidt als volgt: De slag in Marmarica werd Za terdag over het geheel gekenmerkt door een periode van stilstand. Plaatselijke gevechten werden gele verd in den centralen sector en aan het front van Solloem. Van Tohroek en Bardia niets te melden. De vij and deed luchtaanvallen op Derna, Tripolis en Bengazi. In den loop van deze aanvallen schoot de Italiaansch-Duitsche luchtdoelartille rie vier toestellen neer: een te Derna, een te Tripolis, waar de bemanning werd gevangen geriomen, en twee te Benghazi, die brandend in zee stortten. In den loop der luchtgevechten schoot de Duitsche luchtmacht zeven toestel len neer. De Italiaansche luchtmacht bombardeerde het spoorwpgcentrum Mersa Matroe en voerde haar aanvallen Uit op gemotoriseerde afdeolingen van den vijand in de oase Gialo. Een onzer zeevprkenningsvliegtnigen werd door drie vijandelijke vliegtuigen aangevallen cn schoot er een van neer In het Centrale deel der Middelland sche Zee is Zaterdagmiddag een vijan delijke vlootformatie aangevallen door twee vliegtuigen onder hevel van kapi tein-vlieger Marino Marini en luitenant vlieger Saverio Mayer. Een kruiser werd zwaar getroffen door twee torpe do's Naar het D.N.B. uit New York meldt, hebben toonaangevende kringen te Cairo verklaard, dat de Britsche scheep vaart thans toenemende verliezen lijdt op de Middellandsehe Zee. De scheeps- verliezen van de spildaarentegen zijn geringer geworden Volgens een bericht van Stefani uit Rome hebben politieke kringen daar het volgende verklaard: „Met trotschen rouw en onbuigzamefi wil tot ovenvin nen heeff de Italiaansche natie het ha- richt ontvangen van het einde van den roemrijken tegenstand in Gondar". Italië heeft in dezen oorlog de zware taak gekregen zoo merkt men verder in de genoemde kringen op, steeds een naar het aantal verre superieuren te genstander te hebben, die bovendien nog over gemakkelijke ravitailleerings- mogeliikheden beschiet Met trots moet men derhalve vaststellen, dat de vast beradenheid en hechtheid, \vaam\odc ïta!ië zich aan deze zware taak heeft onderworpen, den hoogen grand bewijst van de door de fascistische scholing ver kregen politieke rijpheid. 163. Daar begon tne die vem verhaal op te hangen, over deze sir uit loo pen. rechts om. dan weer I. om. van een dertiende straat, Kh pertje kon er geen touw meer vast knnopen. Wat een vree snoeshaan. Als die hier iemand weg moest wüzcn kwam hij cr li>4. ue agent huil zeker wel uun verbaasde gezicht vun Klompertie zien, dat deze er niets van bey en of hij onzen hekl nu eerst den gek had willen houden? Hei er veel op, want opeens zei hij. Klompertie de eerste de beste in moest- gaan. dan was hij er ft DINSDAG 2 DECEMBER HILVERSUM I. 415.5 M. - 7.15 Boe1 in boek cn krant. 7.30 Gram.muzit Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.muziei BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Politie! praatje (opn.). .8.30 Gram.muziek. 8 tendgymnastick. 8.45 Gra.w.muziek. 9.1} de huisvrouw. 0 25 Gram.muziek. 11 de vrouw. 11.20 Ensemble Rentmeester Boy.d Bachman en zyn orkest. 12.40 Al: 12.45 BNO: Nieuws- en economische ten. 13.00 Orgelconcert. 13 30 EnsembI: der -Kinderen, solist en gram.muziei De lichte toets. 15.30 Pianov oordr'achl Bijbellezing 16.20 Gram.muziek. 16 de Jeugd. 17.00 Gram.muziek. 17.1 Nieuws-, economische- en beursher 17.30 Schrammelkwartet en soliste. Voor de plattelandsvrouw. 18 15 Jo«hn en zjjn orkest cn solist. 10.00 Actuct' uur. 19.30 Amusementsorkest, Figu tet-en solisten. Vanaf 20.15 alleen Radio-Cenlralcs, 'die over een hint ding met de studio beschikken. £0.15 muziek. 20.45 Zang met pianobcce! 21.10 Gram.muziek. 21.45 BNO: N richten. 22.00 BNO: Engelsche uiu Economic News from Holland, óf Gri ziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.11 muziek. 7.308.15 Zie Hilversum Gram muziek. 8.308.45 Zie Hilv 8.15 Gram.muziek. 10.00 Morgenw \jdin: Grammuziek. 10.40 Vroeger en nu. 11 novoordracht en gram.muziek-. 12.00 hie Jean Lancé. 12.45 BNO- Nieuw- nomische-'berichten. 13.05 De Melod liste en gram.muziek. 11.00 Groningi kestvcreeniging en solist. 15.30 Voor ken. 1600 „Groote Mozart-interpreten serie met gram.muziek. 16.45 Schnc:'1 kwartet (opn.). 17.15 BNO: Nieuws-, mische- en beursberichten. 17.30 Gri ziek. 17.45 De Ramblers. 18.15 Causer: Jodenvraagstuk". 18.30 Gram.muziek Cyclus „In een nieuw licht bezien" bereid door dc NSB). 19.00 BNO: allerlei. 19.10 BNO: Nieuwsberichter. Koor vai) „Zanglust" met pianobcg» (opn.). 19.40 Reportage. 20.00 Gram* (Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cet die over een lijnverbinding met dc beschikken). 20.30 Omroeporkest en 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Ni< richten. 22.00 BNO: Toelichting wecrmaehtsbericht 22.1022.15 Avondi Hoofdredacteur: J. VALKHOFF, Amersh Redacteur Stadsnieuws en Uit Omtrek: R. LEENKNEGT. Amcrslc Redacteur Sportrubriek: H. A. C. V DER KRAAN Jr.. Amcrsl' FEUILLETON DOOR N.K. Een klein stukje van den tuin van de boerderij, werd met sierbloempn be bouwd en Nora had Maarten gevraagd om iederen morgen wat bloemen naar de boederii te zenden. Wanneer ze naar het dorp ging droeg ze er een paar van hi haar knoopgnt, ten einde den indruk te geven dat Maarten ze haar geschon ken had. Natuurlijkerwijs waren ze dikwijls sa men en de menschen begonnen al te zeg gen: „juffrouw Brakman en meneer De Roever schijnen bijzonder goede vrien den te zijn. Misschien zullen we op een goeien dag wel iets over een trouwpar tij hooren. Tk vraag me af wat juffrouw Eva ervan denkt." Sommige van deze nieuwtjes bereikten Eva zelf, en Nora schepte een zeker he hagen in de gedachte dat Eva dit niet prettig zou vinden. Het zou dwaasheid zijn om zich mef Maarten's beheer van de boerderij te be moeien. maar Nora brandde van ver langen om zich ergens mee te bemoeien en haar aandacht concentreerde zich op den winkel. Zij wcnschtc Maarten te be wijzen', hoe verst'andig zij wel Was. Dien middag wandelde zij naar het dorp en kreeg juist de kans waar zij op gewacht had. Zij bereikte den winkel juist toen me vrouw Laarman, de vrouw van den dokter, tot het koopen van een stuk goed had besloten. De winkel bevond zich in een hevige verwarring, want alles was, op zoek naar het goed, overhoop ge haald en de arme juffrouw Trever had geen tijd gehad om alles weer op te bergen. „Dit i? meer dan ik verdragen kan. meneer Trever!" zei Nora verstoord. „Ik heb nog nooit zoo'n rommel gezien!" De oude Trever trachtte haar uit te leggen, dat alles in een paar minuten weer in orde £Ou zijn. maar Nora legde alle? wat hij zei in zijn nadeel uit. „Geen verontschuldigingen alstu blieft!" riep zij „De waarheid is dat jij en je vrouw lui zijn en onbekwaam. Er is hier geen eysteem. geen methode! Het huis is niet goed schoon cn ik veraf schuw vuil en vuile menschen." Trever trachtte tegen te spreken, maar zij wilde niet luisteren. .,F.r moet iets achter steken", ver volgde zij. „Drinkt u?" Eindelijk had ze hem boos gemaakt, wat ook haar bedoeling was. „U hebt niet het recht om zoo iets te zeggen, juffrouw Brakman!" wierp hij tegen. „Mijn vrouw en ik zijn ons heelo laven geheelonthouders geweest." „Werkelijk? Nu, dat zal ook wel een praatje zijn," antwoordde zij snijdend. „Persoonlijk gploof ik niet dat je op recht bent. Luie menschen snreken nooit de waarheid. In ieder geval kan ik jul lie niet langer gebruiken. Jullie moeten weg en hoe eerder dat gebeurt hoe be ter!" Zij stapte heen, hen stomgcelageh achterlatende. De oude Trever liep door den winkel als iemand die droomt, ter wijl hij allerlei dingen doelloos verleg- d.. Zijn vrouw zat op een van de ouder wetsche stoelen, haar gezicht verborgen in haar handen en begon te huilen. Iels dergelijks had ze gedeeltelijk gevreesd, maar er waren verscheidene weken voorbijgegaan sedert Nora de haas op (te boerderij geworden was en zij had weer hoop gekregen dat haar vrees on gegrond was. „Kop op. oudje, wij wij moeten he* niet zoo zwaar opnemen!" troostte Tre ver haar. die zelf de traocn nauwelijks kon bedwingen, al was het alleen maar omdat hij haar zag huilen. „Wij zullen ons wel door dezen tegenslag heenslaan, wees daar gerust op". Zijn vroolijke optimisme was echter vermorzeld, en hij sprak slechts uit ge woonte hoopvol. Hij wist dat cr geen uitweg bestond. Alleen de bitterste ar moede restte hen. Er kwamen geen klanten cn h j trachtte tevergeefs zijn vrouw tc troos ten. maar, hoewel zij haar tranen droogde, zei zij: „Wij zijn te oud om nog eens opnieuw te beginnen. Jan. We hebben daar de kracht niet meer voor" HOOFDSTUK VIII. Moeilijkheden. Toen kwam Eva binnen. „Wat is dat nu?" riep ze uit. „Wat Is er gebeurd?" Het nieuws deed haar schrikken en zij gelastte Trever op den winkel te letten, terwijl zij met zijn vrouw nanr boven ging om alles 4e bepraten. Zij kende deze twee b.ina haar leven lang maar. zooals zoo dikwijls geheurt^ er waren enkele dingen, waarvan ze niets afwist. Ze meende stellir dat ze wal haddpn overgespaard. Juffrouw Trever vertelde haar van de dochter in Ame rika. „Ik herinner mij haar", zei Eva. „Ze vertrok toen ik nog een klein meisje was. Ze trouwde, is het niet?" „Ja, juffrouw, maar haar echtgenoot hleék geen goede man te ziin cn hij is nu dood en zii is met de drie kleinen achtergebleven. Het is daar even moei lijk als overal voor een alleenstaande vrouw. Wij moesten haar helpen". „Natuurlijk moesten jullie dat'', stem de Eva toe, maar ze zag er van" op, toon ze hnonle dat ze de helft van hun inkomen had-den overgemaakt „Heb ben jullie hier met Tpenecr Brakman over gesproken?" vroeg zij. „Neen, juffrouw. Dat kon niet Jacob Brakman is zoo goed voor Jan en mij geweest dat we niet durfden", was het antwoord. „Hij is zoo edelmoedig, dat hij zich verplicht zou hebben gevoeld om ons te. helpen en dat zou niet goed gevvees' zijn. Daarom vertelden we er niemand iets van, opdat het hem niet langs een omvcg ter oore zou komen". Eva glimlachte „Je bent een dapper vrouwtje geweest en het is een schande dht je daar nu voor moet lijden", zei zij. „Maar wat moeten we n\i doen? Laat me een oogenhlik nadenken." Eva zou het liefst onmiddellijk naar Nora zijn gegaan, maar ze voelde in stinctief dat zij de laatste was naar wie Nora Brakman zou luisteren. Het zou «le /aak alleen maar bemoeilijken Maar Maarten! Ja Maarten zon iets kunnen doen. Zij moest met hem gaan praten en zijn hulp winnen Intusschen had ze thee gezet en stond erop dat juffrouw Trever en haar echt genoot ze zouden drinken Daarop over woog ze dat het, voor alles, noodi cm den winkel geheel op orde gen en zoodoende elke nnnleidir ontevredenheid weg te nemen. H sprek had een langen tijd gedu toen de winkel gesloten werd ging alle drie aan den arbeid Eva deed vele voorstellen om lossing te vergemakkelijken. Hifi een weinig ruimte worden nitge en elders wat meer De wink overvol, want het was geen stad gazijn, waar voor elke soort artik' speciale afdeeling beslaat en vnH ruimte is. Tegen acht uur waren ret-cj on vertrok Eva naar Maar trof hem hij het afwasschen van vaatwerk, terwijl Hector lui naa^ haard lag. Het was een onaanzi huisje, maar Maarten had er een lig tehuis van gemaakt. „Maarten we zitten in groote lijkhoden Juffrouw Brakman hef' ouden Trever en zijn vrouw en ze zijn heelemaal in de war" de F.va hem. „Waarom heeft juffrouw Nora daan?" (Wordt vervi opc

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1941 | | pagina 2