OLS f2.25 Nieuwe overeenkomsten Londen-W ashington J. A. SCHOTERMAN Zn. KLOOSTERBALSEM Verbitterde afweergevechten aan het Oostfront Het Duitsche „warmte-offensief" KLOMPERTJE KLOMP Gemeenschappelijk opperbevel Felle gevechten bij Bardia PANTSERGEVECHTEN BIJ AGEDABIA DE BESPREKINGEN MOSKOU IN 3834 Britsche vliegtuigen vernietigd in 1941 BRAND wonoen THAILAND'S HULP Luchtmacht is zeer actief Dr. van Mook benoemd tot luitenant-Gouverneur- Generaal LIMONADE SIROOP GRENADINE Verwarring in de V.S. Nieuwe vordering op Malakka RADIOPROGRAMMA Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 3 JANUARI 1942 STOCKHOLM. 2 Jan. (D.N B.). De Ensclsche berichtendienst meldt, dat tusschen het Britsche empire en de Vereenicde Slaton eon overeenkomst is gesloten inzake den Stillen Oceaan Bin nenkort zullen bijzonderheden worden gepubliceerd. De Overeenkomst is klaar blijkelijk op crrpnd van de jongste- be- snrekinsren tusschen Churchill en Roo- èe\e|f tot stand eekomen United Press meldt tegelijk dat Groof Brittannie. het plan betreffende opstel- line van een Britseh front in de Sovjet unie. beef* verworpen teneinde alle be schikbare krachten van bet empire te kunnen dirigeeren naar de door Japan bedreigde posities in Oost Azië. De Britsche imperiale troepen, die men anders naar de Sovjet-Iknie zou hebben gezondpn om het Sovjetleger te versterken, zullen in plaats daarvan naar Malakka en andere plaatsen in Oost Azië gaan. Generaal Wavell zal waarschijnlijk tot chef van de gealljeerde legcrstrijdkrach- ten in Oost Azië en de Amerikaansehe admiraal King tot chef van de zeestrijd- krachten in dat gebied benoemd wor den. zoo mcldl Svenska -Dazhladet uit Londen. Naar bet blad verder hericht. meent men in Londen te weten, dat Washing ton bet hoofdkwartier der operaties op de Stille Zuidzee zal worden en Londen het hoofdkwartier voor de gevechtshan delingen der geallieerden op de andere fronten. De Londcnsche correspondent van Storkholms Tidningen meldt over het zelfde onderwerp dat de oorlogvoering van de tegenstanders der as in do ge-, heele wereld zal worden ingedeeld in ednes onder eenhoofdige leiding. Wavell zou opperbevelhebber war den van alle geallieerde legers in het Verre Oosten van Irak on de grens van den Kaukasus over ïndië, Birma r.n Ma lakka tot Nederlandse h-I n djl en 'den Birma weg. De verdediging van China zal echter ook in de toekomst onder leveling blij ven staan van Tsjang Kai Kick. Wa vell en Tsjang Kai Sjek zouden echter de plannen voor de verdediging van den Birma-weg gemeenschappelijk op stellen. Generaal Dill zal waarschijnlijk vertegenwoordigen van 'de opperste le gerleiding te Washington wordn. Intusschen is. als eerste schrede op 'den weg naar nnifieate van de lucht macht der Ver. Staten, de generaal-vlie- ger Weaver tot' opperbevelhebber van dit wapen benoemd. De Londensche correspondent van Goeteborgs Posten in Londen meldt ech ter. dat men thans in Londen onomwon den toegeeft, dat het lang kan duren voor de Engclsche^ en Amerikaansehe weermachten zich tot een aanval kun nen concentreeren. Voorloopig kan er slechts sprake zijn verdediging van de belangrijkste steunpunten. ROME. 2 Jan. Stefani). Het Itali- aansche weermachtbericht van heden luidt: Geen gebeurtenissen van beteekenis bij Agcdabia. Formaties van het lucht- wapen hebben me' succes tijdens de vo rige dagen verslagen vijandelijke strijd krachten. dih naar K-et Noordoosten terugweken aangevalten. De felle ge vechten hij Banlia duren voort. Een vijf andcliike scheepsfornvatie beeft de be- schie'ing van Bardia 'ingezet. Artillerie vuur in liet gebied van Solloem-Halfya. Een van onze op Alrambin bij Tripo lis gestarte jagers heeft twee vijandelij ke vliegtuigen van. bet type Bcaufightor neergeschoten. Twee andere vijandelij ke vliegtuigen zijn, na door bet afweer- vuur getroffen te zijn. ten Ooslen van \gednhia neergestort. Door vijandelijke aanvallen weivl schade aan gebouwen in Misurafa en Mellaha (Tripolis) aan gericht Twee slachtoffers onder de be volking. Formaties van het Duitsche luchtwapcn bebben dag en nacht liet eiland Malta gebombardeerd. Er ver den brandfcn en explosies waargenor men. ROAIE, 2 Jan. (D.N.B.). Ten aanzien van fte gevechten in Noord-Afrika meldt Steöani. dat de vijand na talrijke .cti'6 vaverkenningétroepen in de afgeloo- Pon dagen een omsingelingemanoeavre tegen den Zuidelijken vleugel beeft on dernomen, waarbij een groot aantal pantserwagens in den strijd werden ge worpen. In een snellen aanval vielen gemoto riseerde Duitsche en Italiaansche forma ties de vijandelijke strijdkrachten in de flank aan. In een aantal hevige gevech ten in het gebied van Aged a Ui a verlo ren dc Engelschen behalve een aanzien lijk aantaj gevangenen 136 pantserwa gens en gepantserde verkcnnhigswa- gens. Op deze wijze is, naar Stefani ver klaart, jjiet alleen de actie van den vij and tot' mislukken gebracht, doch hij heeft tevens een zeer zwaar verlies aan pantserkrachtcn geleden. Dc 136 vernie tigde pantsereenheden moeten geteld worden bij de 1110 pantserwagens die reeds oen tijd geleden vernietigd zijn. In het commentaar van den Londen- schen berichtendienst, wordt er wegens den bijzonderen toestand in Libye op ge wezen, dat men daar niet op een onmid dellijke beslissing mag rekenen. ANKARA, 2 Jan. (A.N.P.). Het thans ook van Britsche zijde bevestigde bericht, volgens hetwelk de Britsche ambassadeur te Ankara, Knatchbull Hugessen, na de conferentie in Cairo de besprekingen van Eden in Moskou met Stalin heeft bijgewoond, heeft in Ankara zeer groot opzien gebaard. De aanwezigheid van den ambassa deur bij deze besprekingen wordt aldus uitgelegd, dat tusschen Stalin en Eden niet slechts problemen betreffende ge heel Europa besproken zijn, maar ook aangelegenheden, die rechtstreeks Tur kije raken. Daarbii denkt men in Turksche krin gen vooral aan het probleem der zeeëngten. In dit verband herinnert men aan de verschillende gelegenheden, waarbij de Sovjet Unie aanbraak heeft gemaakt op de zeeëngten en beschouwt men de mo gelijke resultaten van de Moskousche conferentie met wantrouwen. Dit wantrouwen wordt nog versterkt 'door het feit, dat de Britsche propagan da reeds bij het vertrek van Knatchbull Hugessen uit Ankara getracht heeft het reisdoel van den ambassadeur geheim tehouden. BERLIJN, 2 Jan. (D.N.B.). De Duit- sche weermacht heeft tusscheif 1 Ja nuari en 31 December, naar het D.N.B van bevoegde zijde verneemt, in totaal 3834 Britsche vliegtuigen in de lucht vernietigd. Daarbii komen nog de Brit sche machines, die op vliegvelden, op den grond of op vliogtuigmoctflertsche- pen zijn vernietigd, wier aantal niet nauwkeurig kan worden vastgesteld. De totale verliezen der Duitsche lucht macht in den strijd tegen Groot-Érittan- nie met inbegrip van Afrika en het ee- bied der Middellandsche Zee bedragen in hetzelfde tüdvak 1016 vliegtuigen. Sedert den 3den September 1939. het begin van den oorlog, heeft de Britsche luchtmacht met stelligheid meer dan 87^7 vliegtuigen van alle soorten verlo ren. In dit getal zijn niet begrepen de successen van de Italiaansche en Ja- pan6clie luchtstrijdkrachten. De totale verliezen van de Britsche luchtmacht zijn dus nog aanzienlijk grooter. eischcn onmiddellijke verzor ging Vaak vormen zich pijnlijke brandblaren. Zorg dat die niet stuk gaan. Bedek de brandwond direct met 'n flinke laag Kloos terbalsem en wég is dc pijn! Kloosterbalsem vervangt tijde lijk de vernielde huid,kverzacht en zuivertis een ware balsera door zjjn weefsel-herstellende werking, zonder litteekens na te latenGebruik dus AKKER's BANGKOK, 2 Jan. (D.N.B.). Uit naam van den Koning van Thailand heeft de regentschapsraad naar aanlei ding \an de jaarswisseling een geluk- wenschtelegranv aan den Führer van het Groot-Duilsche rijk gezonden. In een rede voor bet Thailandschc le ger heeft cle Japansche opperbevelheb ber in Thailand, generaal Ida, crop ge wezen, dat de strijd van Japan in liet belang is van den opbouw. Japan wenscht, dat Thailand deelneemt aan de verantwoordelijkheid voor den op bouw van groot Oost-Azië. Azie heeft 200 jaar lang onder den ge- meenfichappelijken vijand Groot-Brit tan nic en de Ver. Staten te lijden gehad. De. Thailandsche minister-president heeft in een rede voor de Japansche troepen gewezen op de een eeuw oude band tuschen Japan en Thailand en de hoop uitgesproken, dat het Thailand sche en het Japansche leger nauw zul len samenwerken. BATAVIA. 2 Jan. (A.N.P.). Dr. van Mook, die kort geleden benoemd werd lot leider van de afdeeling koloniën van de geemigreerde Nederlandsche regee ring te Londen, doch deze functie niet aanvaardde, is thans benoemd tot luite- nant-gouvtrneur-generaal. Hij kan daardoor het presidium van den Raad van Indië op zich nemen, als mede belast worden met he? dagelijksch beleid. PER LITERKRUIK WIJNHANDEL UTR.STR. 17 TEL. 3450 BERLIJN, 2 Jan. (D.N.B.). In aan vulling op het weermachtbericht ve.- neernt het D.N.B. van militaire zijde het volgende: Elke dag en elke nacht geven de bols jewisten zich de grootste moeite om door het in den strijd werpen van zeer sterke strijdkrachten en het gereed hou den van omvangrijke reserves, de Duit sche linie£ aan het Oostelijk front in te drukken. Zoo probeerden ook op 1 Ja nuari een groot aantal bolsjewistische troepen op verscheidene plaatsen aan het Oostelijk front een bres in het Duit sche front te slaan, waarbij op meedoo- genloozc* wijze menschen en materiaal in den strijd geworpen werden. Waar op enkele plaatsen de bolsjewis ten, als gevolg van een geweldige over macht kleine, plaatselijke 6ucces6en konden behalen, werden deze bressen onmiddellijk gesloten. Overigens wer den de bolsjewistische troepen in ver bitterde afweergevechten teruggewor pen, waarbij dc vijand talrijke gevange nen in Duitsche handen achterliet. Deze zware afweergevechten van het leger werden ondersteund door de Duit sche luchtmacht die op sucesvölle wijze zich in den strijd mengde, vooral in dén centralen en Noordelijken sector van het Oostelijke front. Zij bestookte bolsjewistische artillerie, stellingen en colonnes met bommen en vernielde de achterwaartsche verbindin gen van den vijand voor geruimen tijd. Heele munitieopslagplaatsen werden in brand geworpen en tot ontploffing ge bracht. Tengevolge van goede treffers stonden binnen korten tijd op een groot station verscheidene treinen, bestaande uit tankwagons, in lichterlaaie. Doeltreffende aanvallen van de Duit sche luchtmacht waren verder gericht op het ontschepen van troepen en ver dedigingsstellingen der bolsjewisten aan de Zuid-Oostelijke kust van de Krim. Daar trachtten de bolsjewisten steeds opnieuw troepen en materiaal aan land te zetten. Hierbij gelukte het de Duitsche lucht- acht een bolsjewistisch koopvaardij schip van middelbare grootte en een klein oorlogsschip tot zinken te bren gen, alsmede enkele vrachtschepen in brand te werpen en verscheidene tran sportschepen zwaar te beschadigen, zoo dat op deze plaats op de Krim de bolsje wistische pogingen om vrij fterke een heden aan land te zetten, met zware erliezen voor den vijand werden afge slagen. Andere formaties van de Duitsche luchtmacht bestookten de vesting Sebas. topoi met bommen, vernielden verdedi gingsinstallaties en moderne artillerie- fabrieken en vernietigden munitie- en benzincopslagplaatsen. Het feit. dat de Britsche luchtmacht in de laatste week van het jaar 1941 van de 58 verloren gegane vliegtuigen er 33 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika heeft verloren, bewijst Een blik op een der slagvelden in Noord-Afrika. Rookwolken op den achtergrond duiden in brand geschoten Britsche tanks aan. (P.K. Kriegsberichten Tressier Scherl m.) PORTUGAL EN LONDEN STOCKHOLM, 2 Jan. (D.N.B.). De Britsche berichtendienst meldt, dat de Britsche ambassadeur te Lissabon, sir Robert Campbell, spoedig voor een be- sprekine naar Londen zal vertrekken Deze reis houdt, naar men aanneemt, verband met kwesties, die gerezen zijn door het zenden van geallieerde strijd krachten naar Portugeesch Timor. BERLIJN, 2 Jan. De speciale A.N. P.-correspondent meldt: Evenals h«ft heele Duitsche rijk staat de hoofdstad sinds eenigje dagen in het teeken van de inzameling van pelzen, Bont, wollen goederen en andere tot een winteruitrusting behóorende artikelen. Indien ooit een oproep met algemeene instemming en vreugde beantwoord is. dan wel deze: letterlijk uit elk huis worden de bijdragen in ongedachte hoe veelheid te voorschijn gebracht, de groote magazijnen hebben speciale eta lages ingericht, waar men de oogst van bijzondere groepen en sportverenigin gen kan bewonderen, en in partijloka len. vereenigingshuizen en particuliere woningen zijn ijverige handen bezig de gulle gaven zoo noodig te herstellen of te veranderen, zoodat zij gebruiksklaar naar het front kunnen worden gebracht. Reeds zijn on oudejaarsdag de eerste wagons naar het Oosten verzonden en het ziet er naar uit, dat de toch al zoo wonderbaarlijk aan alle eischen tege moetkomende verkeersinstanties met name de spoorwegen, voorloopig de han. den extra v6l' zullen hebben met de ver zending van de opbrengst van het „warmte-offensief". Sokken en kousen, ondergoed en spe ciale artikelen als kniewarmers en oor kleppen, handschoenen en wanten, mut sen en kragen, pull-overs, truien en trainingsbroeken, moffen< bonten en bontmantels, heele 6port-uitrustingen van wintersportslieden. vooral van skiers, en de ski-latten zelf, dat alles ziet men met vergenoegde gezichten •naar. de verzamelplaatsen gedragen. Hedcnmaddig was door de persafdee- ling der rijksregeering een autotocht voor de journalisten georganiseerd langs der verschillende centrale ver gaarplaatsen in de hoofdstad, waar men een ondubbelzinnigen kjjk kreeg op de verbluffende offervaardigheid der bur gerij jegens haar strijdende zonen aan het Oostelijke front. De heele tijd van „Heiligen Abend", 24 December, tot het nieuwe jaar, waar in alles wat Duitsch is, zooveel mogelijk vrijen tijd geniet om de bij uitstek hui selijke feestdagen in den huiselijken kring ie kunnen vieren, was dit jaar nog meer dan anders een periode van intiem bijeen-zijn. -van het gedenken van afwezige huisgenooten en familie loden cn dan vooral natuurlijk van de dappere soldaten. Dc leiding had waarlijk geen beteren tijd kunnen uitzoeken om deze wolinza meling te houden. Berlijn had, gelijk nu al sinds maanden, gelukkig geen 'last van luchtalarm, en men kon zich met een beetje fantasie in vredestijd wanen: een prachtige witte kerst en daarop da gen van betrekkelijk zacht weer, welke benut werden om de straten rlV hoofd stad in ongelooflijk korten tijd te reini geu. De wolinzamoling dat kan men nu reed6 zeggen is een overweldigend succes en binnen 6nkele dagen zullen de strijders aan hef Oostelijk front zich kunnen warmen aan de rijke, gaven en nog meer aan de daaruit blijkende lief- dp van het Duitsche volk voor zijn sol daten. wel zeer duidelijk, hoe het de Duitsche luchtmacht gelukt is in het gebied van de Middellandsche Zee het initiatief in handen te houden en de superioriteit in de lucht te veroveren. De hiermede vergeleken geringe Duitsche verliezen weerleggen het beste de door Churchill in het Lagerhuis af gelegde verklaringen, waarin hij me» veel grootspraak beweerde, dat de Brit sche luchtmacht *op de talrijke vluchten boven Noord-Afrika en boven de Middel laudsehe Zee slechts zelden Duitsche vliegers had ontmoet. Het verliep van 33 vliegtuigen in Noord-Afrika en boven de Middelland sche Zee is voor de Engelschen des te zwaarder, daar het hun groote moeite kost lang6 buitengewoon lange en tijd- roovende wegen een aanvulling voor de verloren vliegtuigen aan te voeren. Bij dc betrekkelijk hevige plaatselijke gevechten aan het Oostelijke front op 1 Januari zijn, naar verder van militaire zijde verluid;, op verschillende nlaatsen ook luchtgevechten geleverd tusschen Duitsche en bolsjewistische vliegprs. Duitsche jagers leverden een gevecht met bolsjewistische bommenwerpers waarbij zij dertien bolsjewistische vlieg tuigen neerschoten. De ondersteuning van de troepen te land door dc luchtmacht was gisteren bijzonder intensief. Alleen in een ge- vechtssector werden honderd bolsjewis tische voertuigen door de. aanvallen der Duit6che vliegers vernietigd. Meer dan 200"paarden werden gedood. Een geheele munitiecolonne werd door voltreffers opgeblazen. Behalve de reeds gemelde acties tegen ravitailleeringsw e. gen in het achterland der bolsjewisten hebben Duitsche gevechtsvliegtuigen ook een nachtelijkeiKaanval onderno men op voor den oorlog belangrijke doe len in Moskou. Naar het D.N.B. van bevoegde zijde verneemt., zijn in den nacht van 1 op 2 Januari hevige gevechten ontbrand om een door de Duitsche troepen beze' bruggehoofd in het Zuidelijk deel van het Oostelijk front. De bolsjewisten vielen met ongeveer 1000 man aan en poogden tevergeefs door hun opmarschen uit verschillende richtingen de Duitsche stellingen aan het wankelen te brengen. Tijdens hevige gevechten van man te gen man Werden de verschillende aan valsgolven afgeslagen. Een zwakkere poging, die de bolsjewisten ten Noorden van dit bruggehoofd ondernamen werd eveneens afgeslagen In gevechten van man tegen man Duitsche verovering In den centralen sector van het Oos telijk front hebben troepen van een Duitsche divisie infanterie de# lsten Januari een vijandelijken aanval tot "slaan gebracht. Zij gingen daarop tot den tegenaanval over en een regiment der divisie slaagde erin, een door sterke bolsjewistische strijdkrachten bezette plaats en verscheidene ten Zuiden daar van gelegen hoogten te veroveren. LISSABON, 2 Jan. (A.N.P.). Om trent de stemming en de houding van de bevolking in de Ver. Staten wordt het volgende meegedeeld: te Seattle kan men de houding der bevolking slechts als hysterie kenmerken. Vrouwen lie pen met behuilde'oogen rond cn school jongens moesten luchtbeschermings- wacht spelen. Te Los Angeles waren alle telefoon leidingen geblokkeerd en de paniek bij het uitbreken van den oorlog had ver om zich heen gegrepen. De verkeerschaos was bij de verduis tering enorm. Te St. Louis werkte de op winding aanstekelijk al6 een besmette lijke ziekte. De New York Times houdt zicli in een hoofdartikel bezig met de toene mende verwarring in het economische leven. Het blad zegt, dat twintig procent van alle New Yorksche arbeiders binnenkort hun betrekking zouden verliezen, in dien het niet gelukt ord^te scheppen in het systeem der prioriteiten. Eind November reeds hadden 117 van dc 142 bedrijfsleiders, bij wie door de New Yorksche kamer van koophandel en industrie een onderzoek werd inge steld, groote moeilijkheden met de -aan schaffing van voldoende hoeveelheden grondstoffen, die voor het bed rij 1 van belang zijn. Vooral bestond er een sterke schaarschte van metalen önderdeelen, chemicaliën voor de industrie, papie»*, karton, glas, garen, laken, rubber leer en hout. 91 bedrijfsleiders verklaarden, dat zij binncn-drie maanden hun bedrij ven sterk inkrimpen, in plaats van deze. zooals de regeering, dat van hen ver langde. uit te breiden. DE BEZETTINGSTROEPEN OP IJSLAND KOPENHAGEN, 2 Jan. (D.N.B.). De IJslandsche autoriteiten hebben, naar hekend wordt, de volgende maatregelen genomen* 1. Instelling van een commissie van onderzoek naar den invloed van dc vreemde soldaten op de volksgezond heid. 2. Voorbereiding van een wet tot evacuatie der vrouwelijke jeugd uit Reykjavik en andere havenplaatsen, die roegankelijk zijn voor de bezettingst'roc pen. Verder ligt het in het voornemen een corps vrouwelijke poliie op te richten tot controle van de betrekkingen tus schen de soldaten der Engelsch-Ameri- kaansche bezettingstroepen en de vrou welijke IJslandsche bevolking. DE VERDEDIGING VAN BIRMA LISSABON. 2 Jan. (A.N.P.). De En- celsche berichtendienst meldt uit New Delhi, dat het hoofdkwartier van gene raal Wavell aldaar bevestigt, dat ..elite troepen" van Tsjoengking naar Birma onderwee zijn om deel te nemen aan de verdediging van Birma. De vijandelijke verdedigingslinies zijn reeds doorbroken, naar van het front op Malakka wordt gemeld. Militaire kringen merken naar aan leiding hiervan op, dat de zoogenaam de Popham-linie, welke bestond uit ver. sterkte stellingen in Noord-Malakka en die gericht was tegen een uit Thailand naar het Zuiden oprukkenden vijand, niet meer bestaat. De nog aanwezige achterwaartsche linies bestaan voorna melijk uit krachtig versterkte wegver sperringen, die aan beide zijden be grensd worden door het oerwoud of dichte rubberplantages. Nadat de Japanners de heuvelstellin gen bij Ipoh veroverd hadden, werden de vijandelijke formaties in het sulta naat Selangor gedreven. Bijna tezelfder tijd bereik en de aan de Oostelijke kust Oprukkende Japanners in het sultanaat Jahang de belangrijke sleutelpositie Koeantan. Aan de Westelijke kust zullen de ko- mende gevechten om Kwala Loempo-r. de hoofdstad van Selangor met ongeveer 150.000 inwoners en een sterk -Britseh garnizoen, geleverd worden. In dit ver hand is reeds een aanval op Port Swot- tenham ondernomen, die eenige militai re schade veroorzaakt heeft. Deze aan vallen zijn waarschijnlijk in het bijzon der gericht geweest tegen den rubberuic- voer, want deze haven Is de hoofduit- voerhaven van Kwala Loempoer. Volgens verdere berichten van het front op Malakka hebben Australi sche troepen onder bevel van luite nant-generaal Bennet op een onge noemde basis aan dit front een zwa- ren nederlaag geleden. Naar Domei hieromtrent heficht, gaat het bij deze strijdkrachten om de over gebleven gemechaniseerde epnheden van de elfde Britsche divisie, die in het gv- bied van de rivier de Perak vernietigd is. Daarmede heeft de vijand een klap gekregen, die des te ernstiger gevolgen heeft, daar gemechaniseerde troepen iuist op Znid-Malakka wegens de gun stige weptoestanden een doorslaggeven Ie rol kunnen spelen. Tegelijk maakt het keizerlijke hoofd kwartier hekend: Japansche legervliegtuigen hebben op den eersten Januari een groep vijande lijke transportschepen in de straal van Malakka aangevallen Zii brachten daar •ij een schip van 2 000 brt. tot zinken en beschadigden een schip van 3.000 brt. Domei meldt van het front op Malak ka, dat tweederden, der Britsche strijd krachten op Malakka door de gevechten som Kwantan in de pan werden gehakt In hoofdzaak is de elfde Britsche divi sie. aan de Westkust van Malakka. ge troffen. Aan de Oostkust heeft de ne gende divisie in het gebied ten Zuiden van Inoh omstreeks 3000 man. met in oegrip der Schotsche afdeelingen, ver loren. 215. Wat moest hij doen? De boter ham was natuurlijk al lang nat ge worden en niet meqr te gebruiken. Hij troostte het lieve meisje en stapte op huis aan. Onderweg dacht hij er nog eens over. hoeveel hü straks wel aan moeder zou hebben te vertellen. 216. Daar was het huisje ui. Klom- pe'rtje slapie parmantig naar binnen, maar, waar hij ook keek. moeder u-as nergens te bekennen. Zou ze zijn uit gegaan? Dat kon niet, want ze wi>i. dat Klompertje leder oogenblik thuis kon komen met dc visch voor het eten. ZONDAG 4 JANUARI HILVERSUM I, 415.5 M. 8.00 Gev[l muziek (pr.pl.). 8.30 BNO: Nieuwsbericht»! 8.45 Gram.muziek. 9.00 Voor de jeugd. 9.51 Gram.muziek. 10.30 Strijkorkest van hr Utrechts Stedelijk Orchest. .11.30 Omroep Jeugdkoor. 12.00 Frans Wouters en zjjn o: kest. 12.45 BNO: Nieuws- en economisch berichten. 13.00 Grani.muziek. 13.05 Kede: lands Verbond voor Sibbckunde: Wie en waren onze voorouders? 13.20 Sylveetre Tji« 14.00 Orkest Malando. 14.40 Accordeon H»f monie „Apollo". 15.00R-diotooneel. 15.1 Radio-potpourri „Allerhand von Stadt m Land". 16.55- Gram.muziek. 17.00 Zondagm.i dagcabaret. 17.45 Gram.muziek. 18.20 Spci van den dag. 18.30 Gram.muziek'. 19.00 Al tueel halfuur. 19.30 Radiotooneel met mum! (Vanaf 20.15 Alleen voor de Radio-Centrali die over een lijnverbinding met de Studio bi schikken). 20.15 Gram.muziek. 20.45 0l!i Hendriks en zijn orkest. 12.30 Gram.muziei 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO Engelsche uitzending: An American set Holland of gram.muziek. 22.1524.00 Grair. muziek. HILVERSUM n, 301.5 M. 8.00 Grar muziek. 8.30 BNO: Nieuwsberichten. Stf Gram.muziek. 9.00 Studiovroegdienst. IOjW Gram.muziek; 10.05 Zondagmorgen zond' zorgen. 11.30 Gram.muziek. 12.00 Cyclus ,.G: en het kwaad in de wereld" (III). 12.15 Hrt Zutfcnsch Vrouwenkoor en orgelconcert (o; n.). 12.45 BNO: Nieuws- en economische bi richten. 13.00 Amusementsorkest, solist i gram.muziek. 14.00 Nederlandsche schriiver 'spreken over eigen werk. 14.20 Omroep-Sy2 phonie-orkest en solist (In de pauiti Gram.muziek cn gesproken ^Bcrljjnsche The aterbricf). 16.00 Woninginrichting in deze tiid, causerie. 16.15 Clavocimbclvoordract! 16.50 Gram.muziek. 17.00 Duitsche taalea: sus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 Voordrach: 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitsli gen. 18.00 Klaas van Beeck en zjin orke«' 18.30 Onze Nederlandsche Taalclub. 19.C BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Orgelconcert 19.45 Spiegel van de week. 20.00 Gram.mi ziek. (Vanaf 20.15 Alleen voor de-Radio-O' trales die over een lijnverbinding met Studio beschikken). 20.15 Zang met pianebi geleiding. 21.00 Gram.muziek. 21.20 Zang m pianobegeleiding. 21.45 BNO: Nieuwsberid ten. 22.00 BNO: Toelichting op het wee: machtbericht. 22.1022.15 Gram.muziek. MAANDAG 5 JANUARI HILVERSUM I, 4ÏS.5 M. 7.15 Gnm.lr! ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.rc; ziek. 8.00 BNO: Nieuwsberichten. 8.15 Gran. muziek. 8.35 Ochtendgymnastiek. 8.45 Gran muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gran muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Enses ble Rentmeester. 12-00 Viool met pianobep leiding en gram.muziek. 12.40 Almanak. 12 BNO: Nieuws- en economische bericht' 13.00 Practische wenken aan boer cn tu:ndi 13.15 Pianovoordracht. 13.45 Gram.muzia 14.00 Otto Hendriks cn zyn orkest. 14.30 0: gelconcert. 15.00 Voor de vrouw. 15.1 Gram.muziek. 16.00 Godsdienstige leziï 16.20 Zang met pianobegeleiding. 16.45 Vo» de Jeugd. 17 15 BNO; Nieuws-, economisc'ai cn "beursberichten. 17.30 Roemeensch or\f' Gregor Serbar. 18.00 Landmans lust. 1?' Ramblers. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 R« dentie-orkest. (Vanaf 20.15 Alleen voor 1 Radio-Centrales die over een hjnverbindit met de Studio beschikken). 20.15 Gram ziek. 20.30 Residentie-Orkest en'solist. 21 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbericht*: 22.00 BNO: Engelsehe uitzending: Thir: worth knowing about Holland of het Rocot! Octet (opn.) 22.30 Gramnuziek. 22.50 0" reporkest (opn.). 23.3024.00 Gram.muzid HILVERSUM II, 301.5 M. 7.15—8.45 Hilversum I. 8.45" Gram.muziek. 10.00 Mt: genwüding. 10.15 Gram.muziek. 11.30 Repf: tape. 11.40 Zang met pianobegeleiding. 12' Orkest Malando en solist. 12.45 BNr Nieuws- en economische berichten; 13.05 M lodist-en en solist en gram.muziek. lU' Viool, cello en piano. 14.45 Utrechtsch St«5 Ujk Orchest (opn.) 15 00 Gram.muziek. 1* Romancers. 16 45 Gram.muziek. 17.15 BNP Nieuws-, economische en beursbericht*' 17.30 Het Anthonie Reicha-Kwintet. 18.1 Amusementsorkest, solist en zang met pia" begeleiding. 19.00 BNO: Friesch praat 19.10 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Gra'" muziek. 19.45 Politiek weekprratje. 20 Gram.muziek. (Vanaf 20.15 Alleen voor Radio-Centrales die over een lijnverbindit met de Studio beschikkend. 20.15 Klaas vi Beeck en z\in orkest. 20 45 Muzikale actus teitfcn van de week. 21-.00 Gram muziek. 21.' BNO: Nieuwsbcriehtenr 22.00 Gedeelten t de Bachcantate No. 65 (gr.pl.). 22.1022. Avondwjjding.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2