.Waar blijft de vloot van de Ver. Staten? Auditie-middag Ned. Omroep 2000 K.G. menschenhaarper week NIEUWE INSPECTIEDIENST VOOR DE DISTRIBUTIE Geen enkele actie Bij Hoest DE VERDEDIGING VAN NED. INDIE Veel leven om een kwartje! BLOKZIJL'S ERVARINGEN BIJ HET NED. LEGIOEN VERWERKING TOT VULMATERIAAL Nog 14 dagen kinderpostzegels Ruilverkaveling op groote schaal PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DINSDAG 6 JANUARI 1942 V GENÈVE, 5 Jan. (A.N.P.). De bekende Engelsche militaire publicist, kapi tein I.iddell Hart, schrijft in een beschouwing over den algemeenen toestand en over de gebeurtenissen in Oost-Azië o.a. het volgende: In het zuidelijke deel van den Stillen Oceaan is de toestand in de afgeloopen jiwee weken voor de Engelschen en Amerikanen voortdurend slechter geworden. Nog steeds is niets te bemerken van de een of andere actie van de Amerikaan- sche vloot in den Stillen Oceaan, die alleen nog den toestand zou kunnen redden. De Japanners hebben daarom zoowel te land, alsook met hun verschillende overzeesche aanvallen groote -successen behaald. Zij zetten hun opmarsch voort. Britsche en Amerikaansche gebieden zijn dSor hen zonder bedenken bezet. Hoongkong is gevallen, de Philippijnen verkeeren in ernstig gevaar en de ver binding met Noord-Borneo is afgesneden. Op Malakka heeft de vijand reeds jcvaardevolle rubberplantages en tinmijnen bezet en Nederlandsch Sumatra als mede Singapore komen steeds meer in het gebied der krijgsoperaties te liggen. Het i9 zelfs mogelijk, dat de Japanners eerst door luchtaanvallen en later door aanvallen van hun leger met succes zullen trachten de Engelsch-Amerikaan- sche leveranties voor China in Rangoon af te snijden. Het gevaarlijkste is echtex de Japansche opmarsch op de Philippijnen en in het noorden van Borneo. Zou den deze krijgsoperaties op Nederlandsch-Oost-Indië overslaan, dan zou zelfs Engeland's weertandsvermogen hierdoor verzwakt worden, daar de geheele rubberproductie der wereld den Japanners in handen zou vallen. Deze bedrei ging had door Engeland en Amerika vermeden kunnen worden. Japan heeft intusschen in het westelijke deel van den Stillen Oceaan een zoodanige over- heerschande positie als zeemogendheid veroverd, dat het moeilijk zou zijn deze aan Japan te ontnemen. De sleutel voor de oplossing van dit voor Engeland en Amerika ernstige vraagstuk ligt bij de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan. Bevindt zij zich op weg naar Singapore of houdt men deze als gevolg ,Van de in Pearl Harbour geleden verliezen achter? OOR het uitbreken van den oor log in den Stillen Oceaan was berekend, dat de Amerikaansche vloot in den Stillen Oceaan onge veer veertien dagen noodig zou heb ben voor den overtocht van Pearl Harbour naar Singapore. Intusschen zijn reeds drie1 weken verstreken en nog nergens is iets van een actie van deze vloot te bespeuren. In de zen tijd hebben de Engelschen en Amerikanen aan alle fronten in den Stillen Oceaan nederlaag na neder laag geleden, zoodat de tijdf waarin men Japan nog doeltreffend het hoofd zou kunnen bieden, 6teeds korter wordt. Gaat echter het weste lijke deel van den Stillen Oceaan .verloren, dan zal het zeer moeilijk zijn dit in een tegenoffensief te herr overen. Wat betreft de krijgsoperaties in INoord-Afrika, is het duidelijk, dat zoo lang niet de vijand geheel uit Noord- [Afrika verdreven is, het Britsche offen sief in breed strategisch opzicht g'een [volledig succes-kan zijn. Aan het Oostelijke front, zoo schrijft ILiddel Hart, zijn de oorlogskansen voor ide Duitschers ook maar bij benadering niet op zoo beslissende wijze gekeerd, 'dat de toon gerechtvaardigd zou zijn, waarop van geallieerde zijde over de ge beurtenissen aan het oostelijke front ge- Schreven en gesproken wordt. Diegenen, idie hun oordeel óver militaire gebeurte nissen vormen op grond van de gewel dige koppen in de bladen, zouden na tuurlijk kunnen gelooven, dat de Russen rondom Moskou zich in vollen opmarsch én de Duitschers zich op de vlucht be vinden. Beziet men echter met aandacht iden Duitschen térugtocht op een eenigs- ains behoorlijke landkaart, dan is hier van nauwelijks iefe te zien. Op enkele punten in de buurt van Moskou hebben ide Duitschers zich slechts zoo ver te ruggetrokken als een man in een uur kan afleggen. In werkelijkheid is dus de zoogenaamde Duitsche terugtocht over het geheel gezien e^n zeer geleide lijk en gering wijken. Het geschiedde ook in een tempo, dat geheel en al in overeenstemming was met het voorne men der Duitschers om een geschikte iwinterstelling te betrekken. Tenslotte waarschuwt Liddel Hart zijn lezers er Voor overdreven verwachtingen te koes feren van de militaire gebeurtenissen aan het oostelijke front, want zij zijn, zoo zegt hij, in haar eindresultaat ge vaarlijk voor. het moreel. Reactie in 'Amerika De reactie van de Amerikaansche be volking op den val van Manila is des ie grooter, daar, zooals bekend, enkele ''dagen geleden nog van officieele Ameri kaansche zijde was verklaard, dat de [Amerikaansche troepen op de Philippij nen een verbitterden tegenstand boden met kans op succes, zoo verklaarde de correspondent van Hotsji Siimbocn in een telefonisch interview uit Buenos Aires. Overal wordt kritiek gehoord op de verantwoordelijke militaire instan ties, daar het Amerikaansche volk klaarblijkelijk de gevolgen van het ver loop van den oorlog tot dusver, vooral échter de gebeurtenissen op de Philip pijnen geenszins onderschat. Het mi nisterie van oorlog probeert thans de bevolking te kalmeejen door te verkla ren, dat de terugtocht der Amerikaan sche strijdkrachten uitsluitend om tac tische redenen is geschied en dat van uit de eilandvesting Corregidor nieuwe tegenstand geboden zal wordpn. Vol gens de tot dusver opgedane ervaringen echter, heeft het Amerikaansche volk weinig vertrouwen in d?ze verklaring. [Men rekent er veeleer op, dat in de naaste toekomst ook de laatste verdedi gingslinies op de Philippijnen in Ja pansche handen zullen vallen. Ook onder de bevolking van Zuid- Amerika heeft de val van Manila, naar [de correspondent verder meldde, zeer groote verrassing gewekt, Na de eer6te. zware nederlagen op Hawaii heeft men aldaar opnieuw de zwakheid van de Amerikaansche oorlogvoering moeten fconstatecren. SOCIALISTISCHE LEIDER GEARRESTEERD BANGKOK, 5 Jan. (D.N.B.) Naar Uit Calcutta wordt gemeld, heeft de Britsche politie vandaag den secretaris generaal van het nationale congres der socialistische partij, Jisoef AU, gear resteerd. De socialistische partij is een van de Britsch-Indische organisaties, die een volledige vrijheid voor Britsch-In- dië eischen. GENEVE, 5 Jallu(D.N.B.) Naar de -imes meldt, heeft generaal H. ter Poorten, de opperbevelhebber van Nederlandsch-Indië, te Ban doeng verklaard, dat de verdediging van Nederlandsch-Indië ervan af hankelijk is, of de Vereenigde Sta ten Nederlandsch-Indië vliegtuigen zullen sturen. Honderd vliegtuigen in de komende weken zijn voor de strijdkrachten in het Zuidelijk deel van den Stillén Oceaan van meer waarde dan duizenden vliegtuigen in latere weken. De Japansche luchtaanvallen plaatsen Nederlandsch-Indië voor een zeer ern stig vraagstuk, niet alleen, omdat de Japansche vliegtuigen van goede kwali teiten hun bemanningen goed geschoold zijn, maar ook, omdat de Japanners erin geslaagd ziin, de superioriteit in de lucht in het Zuidelijke deel van den Stillen Oceaan te veroveren. De Japan sche bomaanvallen op Nederlandsch- Indisch gebied zijn zeer nauwkeurig uit* gevoerd. Het zou een groote fout zijn, zoo verklaarde generaal ter Poorten, in dien de Japanners onderschat werden, Een ander tekort in de verdediging van Nederlandsch-Indië noemde de generaal het ontbreken van tanks. De Vereenigde Staten hebben welisw-aar beloofd tanks te zullen leveren, doch tot dusver is er nog geen enkele aangekomen. AMSTERDAM, 5 Jan. Zaterdag avond wierp een wandelaarster in de Leidschestraat, verleid door de aan lokkelijkheden, welke een automaat, voor een banketbakkerswinkel staande, tentoonstelde, een kwartje in dat appa raat. De automaat was er echter een van een behouilgezinde soort en hoe de juffrouw ook trok en morrelde, de automaat gaf noch de verlangde lek kernijen, noch het geld terug. In ietwat opgewonden stemming trok de gedu peerde dame daarop den winkel bin nen en eischte herstel van het haar aangedane onrecht. Toen dit haar niet onmiddellijk gewerd, trachtte zü zich zelf recht te verschaften, nam een Resell op van de toonbank en sloeg daarmede een ruit stuk. waarna zij den banketbakker te lijf ging. Deze laatste sneuvelde minder snel dan het glas, weerstond den aanval en belde de politie op. Het einde van het drama was. dat de Juffrouw haar kwartje niet terug kreeg, doch i plaats daarvan een proces-verbaal. Waarschijnlijk zal liet grapje, haar op verscheidene veelvou den van dit geldstuk komen te staan. HILVERSUM, 5 Jan. De persdienst van d.n Nederl. Omroep meldt: Zooals vrjj on langs meldden, zal de Xederl. Omroep zoo genaamde auditie-middagen organiseeren Jonge componisten, wier werkt nog nimmer uitgevoerd werden, zullen in -de gelegenheid gesteld worden een voorloopige uitvoering van hun werk door het Omroep Symphonie- orkest bij te wonen. Daartoe behoeven z\j slechts hun partituren tjjdig in te sturen, mits in voldoende mate uitgewerkt, (d.w.z. 7 eerste violen, 6 tweede violen, 5 alten, 4 celli en 3 contrabaspartyen). Deze stukken worden niet ingestudeerd, doch op de auditie-middagen a prima vista gespeeld. De componisten kunnen, wanneer z'u zulks verkiezen, zelf het orkest dirigce- ren, terwijl, indien zü 'daartoe geen lust ge voelen, de heer Leo Ruygrok, dirigent van, het omroep orkest, de directie voeren zal. De toegang is vry voor belangstellenden, leeraren, leerlingen, vrienden en bekenden van den compo* ist. De jury, bestaande uit 'de heeren Pierre Reinards, Arend Koole en Louis Schmidt, zal de werken beoordeelen, op hun geschiktheid Voor uitzending. Het ligt in de bedoeling eens per maand een dergelyken auditie-mid dag te houden, waarvan de eerste is vastge steld op Maandag, 12 Jan. van 3.005.00 uur id {de groote concertzaal van studio b, Em- mastraat 53, te Hilversum. Voorloopig heeft de jury nieuwe stukken uitgezocht, welke dien middag behandeld zul len worden en wel composities van Anton EfVnmmert, Giltay, Bonsel en ir. King. Na afloop van het doorspelen zal er ge legenheid bestaan om onderling van gedach ten te wisselen o^cr den aard der composi ties". Griep, Influenza, gevatte Koude. Rheumati- sche pijnen, Hoofdpijn cn Kiespijn, zullen Mijnhardt's Poeders U spoedig helpen, Doos 45 ct. By Uw Drogist BINNENLAND '"PERUG uit Duitschland heeft Max A Blokzijl aan een aantal journalisten iets verteld over de ervaringen van zijn jongste reis naar het Ned. Legioen. Met de Blocq van Scheltinga was hij den Leider van de N.S.B. en de andere kop stukken uit de beweging op 27 Decem ber vooruit gereisd naar Oost-Pruisen, waar zich het Ned, Legioen nog altijd in een oefenkamp bevindt. Dit énorme kamp, bestaande uit kazernes, barak ken, houten gebouwen en oefenterrei nen, bevat sinds een aantal weken de officieren en manschappen van tiet Vrij willigerslegioen, dat uit Den Haag over Brabant naar Duitschland is getrokken en dat grootendeels uit W-A. lieden be staat. Onder opperbevel van een Duit schen Oberfuhrer s*aan hier de Neder- landsche vrijwilligers onder regelrecht commando van officieren der Waffen S.S. en worden afgericht door een aan tal Duitsche onderofficieren, speciaal met de instructie belast. De drie Neder- landsche oud-beroepsofficieren hebben evenals de gewezen reserve-officieren uit het Ned. leger, die deel uitmaken van het legioen, denzelfden rang in het Duitsche verband behouden, maar hun bevoegdheid is niet dezelfde. Dit staat in verband met het karakter der oplei ding, welke voor Nederlandsche militai ren in den heginnp ongemeen moeilijk is. Er zijn Ned. officieren, die Blokzijl verklaarden, dat zij om de Duitsche op leiding volledig deelachtig te worden, eigenlijk 't best als gewoon soldaat alle oefeningen van meet af konden meema ken.Ileeft de Nederlandsche officier een maal dezelfde routine als zijn Duitsche collega, dan zal het ongetwijfeld de be doeling zijn hem ook dezelfde comman do's op te dragen. Eerst langzamerhand went men als Hollander en individualist aan den ..toon" van de instructie, en aan de lichamelijke inspanning, welke de oefe ningen vergen. Ondanks de strenge vorst Blokzijl maakte temperaturen mee van 15 tot 23 gr. C. beneden nul worden nachtdiensten gehouden van 6 k 7 uur, waarbij dekking gezocht moet worden in het open veld. Weliswaar is deze vorst door de grnotere droogte be ter te doorstaan dan in ons eigen land het geval zou zijn. m'aar het bevriezen van onbeschermde lichaamsdeelen kan hier vrij gemakkelijk voorkomen. zdf> dat het zenden van wollen kledingstuk ken ook voor onze Nederlandsche jon gens geen overbodige weelde is. On danks den straffen dienst is de stem ming uitstekend zingend kwamen de vrijwilligers van de nachtelijke oefenin gen terug. Te begHjpen is. aldus Blokzijl, dat de deelnemers aan dit legioen, maan denlang ver van huis, onder de tucht EENIGEN tijd geleden werd gewag gemaakt van plannen, die het rijksbureau voor oude materialen en afvalstoffen uitwerkte, teneinde menschelijk haar- afval te verzamelen en tot vulmateriaal te verwerken. ^Inmiddels zijn verschil lende instanties in het leven geroepen, die tot taak hebben het materiaal op. een centraal punt te Verzamelen, te sorteeren, te wasschen en ten slotte te verwerken. In een onderhoud met den heer J. F, van Hees. van het rijksbureau voor oude materialen, werd medegedeeld, dat de inzamelingsactie in Nederland een vlot verloop heeft. Het spreekt haast vanzelf, dat de ophaaldiensten in de steden heel wat doelmatiger konden worden georganiseerd dan op het platteland, \saar men niet alleen met groote afstanden, maar tevens met vervocrstechnische moeilijkheden te kampen heeft. het haar een chemische behandeling had ondergaan, bij een mengsel van 60% men- schenhaar en 40% kochaar, een garen kon worden vervaardigd, dat in de practijk bruiRbaar was. Het aldus vervaardigde ga ren is reeds gebruikt als kettinggaren voor boucletapijt. Een andere bestemming zou het- haar kunnen vinden wanneer het zou kunnen worden geperstOp deze wijze zou het een nuttige functie hunnen verrichten verwerkt in triplexplaten als geluid dempend en ibolcercnd materiaal. De heer Blom sprak in dit verjyand dc verwachting uit. dat de Nederlandsche industrie bij het nemen van verdere proefnemingen bij het particuliere initiatief, dat in dit opzicht bij de inzamelingsactie tot dusverre werd be toond, niet ten achter zou staan. an een uiterst strenge discipline, over gelukkig waren, toen zi| ervoeren, dat Holland hen niet heeft vergeten, en dat hun politiek Leider op Oudejaar in hun midden wenschte te zijn. Men kon hen verrassen met cigaretten. pijpen, tabak en andere versnaperingen, cn de Oude iaarsavond werd doorgebracht in het of ficierscasino. waar ook van de man schappen, die uiteraard op de cham- hrée's bleven, een aantal vertegenwoor digers aanwezig was. Tooneelstukjes wérden opgevoerd en om kwart voor twaalf hield Mussert een toespraak, welke diepen indruk maakte. Op het middernachtelijk uur knalden van vele chambrée's de schoten in de lucht, en Mussert ging de soldatenkamers af. hij mocht -er geen enkele overslaan! om de jongens persoonlijk te fclicitee- ren. Iedereen kreeg een 'beurt en den vol genden ochtend elf uur stond het heele regiment buiten opgesteld, waar Mus sert voor het front van de troep de be- teekenis van den strijd nog eens uiteen zette. Den dag tevoren had Mussert een be zoek gebracht aan Himmler. en was in een houten barak een noenmaal gehou den. \yaar Himmler zich met de Hol- landsche gasten levendig onderhield, en waar op de meest vriendschappelijke en openhartige wijze allerlei actueele pro blemen ziin besproken. Op zijn terugreis heeft Mussert te Ber lijn op den Alexanderplatz een toe spraak gehouden tot circa 2000 Neder landers, waarin hij op allerlei vraag stukken dieper inging. Terwijl Blokzijl op zijn heenreis van Berlijn naar het Oosten niots dan sneeuw en vorst had aangetroffen, was de temperatuur gaandeweg wat zachter geworden, van de sneeuw was op de te rugreis weinig meer te bespeuren ge weest, en hoe meer hij Holland naderde, hoe meer het lente leek BUITENGEWOON HOOGLEERAAR BENOEMD AMSTERDAM. 5 Jan. De burge meester heeft. gezipn de voordracht van den president curator der universiteit ter voorziening in de vacature-prof. dr. J. L. Palache, benoemd tot buitenge woon hoogleeraar in de Hebreeuwsche taal en letterkunde, de Israëlitische oudheden en het uitleggen van het oude testament aan de gemeentelijke univer siteit: dr. A. W. Groenman te Zaandijk. PERSCHEF NEDERLANDSCHEN OMROEP 's-GRAVENHAGE. 5 Jan. Met in gang van heden, 5 Januari, is tot pers chef van den Xederlandschen Omroep benoemd de heer H. M. C. Schroder, voofdien perschef van de N.V. „Koolho ven-vliegtuigen" te Rotterdam en laat stelijk werkzaam als afdeelingschef hij den pers- en propagandadienst van den Nederlandschen omroep. De heer Schrödef is tevens benoemd tot hoofd van den persdienst van den Nationalen Jeugdstorm. Velke funotie door hem als eere-ambt wordt ver vuld, A ANVANKELIJK was men er in de stedefi toe overgegaan wijk- ophaaldiensten te organiseeren. Spoedig evenwel bleek, dat van zijde der ingeschakelde kleinhande laren en opkoopers hiervoor te wei nig belangstelling bestond. Men ging derhalve er toe over de proef te nemen met speciaal voor het in zamelen van haarafval aangewezen personen. Dit bleek al gauw gun stige resultaten af te werpen. In hooge mate werd daarbij medewer king verkregen van de zijde der betrok ken kappers, die meerendeels het be lang van de inzamelingsactie inzagen. Groote steun werd tevens verleend door den Kappersbond in Nederland, die in een circulaire de leden opwekte, daad-v werkelijke steun aan de actie te verlee- nen. Thans kan worden geconstateerd, dat van zijde der kappers zonder dat voor. het haarafval wordt betaald over het algemeen een vlotte medewer king wordt verkregen. Het centrale punt, vanwaar de inza meling van haarafval in Nederland uit gaat, is in Amsterdam. Door den heer G. C. Blom van wien het initiatief is uitgegaan werd de mogelijkheid van verwerking van haarafval recd6 lang geleden onder de oogen gezien. Al vele jaren hield dit plan hem bezig, daar hij in de verwezenlijking hiervan, niet alleen voor zichzelf, maar ook voor anderen, een goede bestaansmogelijk heid zag. De heer Blom stelde zich in het midden van het vorige jaar met het rijksbureau voor. afvalstoffen in verbin ding. ontvouwde zijn plannen en toog aan het werk. Tal van moeilijkheden moesten evenwel aanvankelijk worden over wonnen, alvorens een organisatie tot stand kon komen, die een be hoorlijk hoeveelheid ingezameld haarafval waarborgde. Vooreerst was het noodzakelijk, de kappers van het nut te overtuigen het haar niet weg te gooien, maar te bewa ren. Van begin af aan #was men daarbij op vrijwillige, belangelooze medewerking aangewezen, want, moest bet materiaal worden ge kocht, dan zou het voor een verwer king veel te duur worden. Hoe de ophaaldienst werkt Met behulp van bovengenoemd rijks- biireau werd in iedere gemeente in Ne derland met meer dan 10.000 inwoners een ophaaldienst georganiseerd. In iedere plaats werd een handelaar aan gewezen, belast met het ophalen. De in gezamelde hoeveelheden worden niet een minimum van 50 kg. in jutezak ken verpakt, en vervolgens, hetzij per 6poor, hetzij per expeditie-firma, naar Amsterdam getransporteerd. In Amsterdam zelf is de ophaaldienst over een 12-tal wijken verdeeld. *Door middel van een „wijkboekje" waarin de gegevens over adressen en ingeza melde hoeveelheden worden bijgehou den worden de kappers regelmatig bezocht. Alhoewel door tal van kappers het nut van een inzamelingsactie wordt ingezien, toch gaat nog veel verloren door het deponeeren van haar in den vuilnisbak. Daarnaast wordt nog te wei nig gelet op het schoonhouden van het geknipte haar. Teveel beschouwt men het nog als „afval", te weinig als „pro duct" dat nog een nuttige bestemming voor den boeg kan hebben. Op het oogenblik wordt per week in ons land ruim 2000 kg. bruto in gezameld, waarvan een goede 300 kg. alleen in Amsterdam. De ver wachting bestaat, dat dit cijfer 6poe- die tot 3000 kg. zal stijgen. In een centraal punt, gelegen aan de Haarlemmerhouttuinen te Amsterdam, wordt het afgeleverde t materiaal door tal van nijvere handen gesorteerd. Na de sorteering wordt het haar voorloopig opgeslagen, om straks wanneer- vol doende hoeveelheden zijn verzameld te worden gewasschen. Het wasschen is opgedragen aan een inrichting, welke gespecialiseerd is in het wasschen van de grondstof voor de wollen stoffenindustrie: de Tilburgsche wolwasscherij. Deze instelling ging in op het voorstel van het Rijksbureau voor afvalstoffen om als proef een partij menschelijk haar te wasschen. Een eer ste partij van 60000 kg. werd door haar behandeld. De proef slaagde naar wensch. Het staat buiten betoog, dat er natuurlijk een groot verschil bestaat tusschen het bewerken van wol en haar afval. De bewerking van het laatste is vrij ingewikkeld, zoodat het haanvas- 6chcn ongeveer het dubbele personeel vergt als bij het wolwa66chen. Regelma tig kan de wasscherij nog niet met het wasschen beginnen, want pas bij een constante aanvoer van minstens 2000 kg. per. week kan met nuttig rendement worden gewerkt. Verbruiksmogelijkheden Het gewasschen haar komt voorloopig slechts in aanmerking als een welkom vul materiaal voor autokussens, spoorwagen- kussens e-d. maar er zijn nog andere mo gelijkheden. Zoo heelt men geprobeerd het mmscheiijk haar te mengen met een hoe veelheid verspinbaar materiaal, zooals b-v' koehaarIn de practijk bleek, dat wanneer AMSTERDAM. 5 Jan. Zaterdag is gemeld, dat de termijn voor den ver koop van de kindeVpostzegels en de prentbriefkaarten voor het kind met veertien dagen verlengd is en thans zal eindigen op 20 Januari a.s. Naar aan leiding van dit bericht, hadden wij een onderhoud met den secretaris van de Centr. prop. commissie voor de welda digheidspostzegels, den heer Koning te Amsterdam, die ons het volgende me dedeelde: - Het is thans de eerste maal, dat voor de termijn van uitgifte van ze gels en briefkaarten verlenging werd gevraagd en verkregen. De Centrale Commissie heeft zich den dertigsten December j.l. met een verzoekschrift dienaangaande tot den directeur-generaal der P. T. en T. gewend, waarop Zaterdag goed gunstig beschikt is. In het verzoekschrift heeft de com missie doen uitkomen, dat door enkele omstandigheden, niet van haar wil af hankelijk. een vrij groote teleurstelling ondervonden'is bij de aflevering van de prentbriefkaarten en vanzelfsprekend daadoor ook bij den verkoop. Op meer, dan een wijze bleek, dat deze late ver krijgbaarstelling voor het publiek een teleurstelling is geweest, wijl velen deze kaarten gaarne als een aandenken be waren. Uit ingewonnen inlichtingen is voorts gebleken, dat over het algemeen groote vraag naar de weldadigheids- postzegels bestaat. Ook uit het buiten land. in het bijzonder van philatelisti- sche zijde, is er groote vraag naar. Voorop heeft evenwel gezeten de meening van de commissie, dat het in dezè» dagen meer dan ooit gebiedende eisch is een zoo hoog mogelijke opbrengst van kaarten en postzegels te verkrijgen. Degenen, die dit ongetwijfeld zullen beamen, zijn de bijna vierhohderd vereeni- gingen in den lande, die over enkele maanden haar aandeel in de totaal opbrengst zullen vragen, en die in de maand December haar aanvraag formulieren met de noodige gege vens zonder uitzondering hebben in gezonden. Toen wij den eersten December j.l. met de actie begonnen, waren wij er van overtuigd, dat de zegels het wel zouden ..doen", gezien de aantrekkelijk heid ervan: de Titus-figuur van Rem brandt. Eveneens zouden de over het algemeen goed gekozen briefkaarten het hunne daartoe kunnen bijdragen. Ik wil niet verhelen, dat ccitiek op de affiche, welke door Aart van Dobben- burgh geteekend werd, in vele gevallen nie-t ongerechtvaardigd was. doch ik •moge u opmerken, dat de centrale com missie voor deze affiche niet aanspra kelijk gesteld kan worden, omda_t zij de goedkeuring verkreeg van een commis sie. welke na dien eenige wijziging heeft ondergaan. Heeft u reeds gegevens over den ver koop van zegels en -briefkaarten? zoo vroegen wij vervolgens den heer Ko ning. Bepaalde cijfers vallen nu eenmaal onmogelijk ,te geven. Wel heb ik hier voor mij een opgave van het kantoor Hinniken, waar in het tijdvak 20-12-'41 tot l-l-'tö 210.05 aan zegels verkocht werd. tegen 243.88, in een gelijk tijd vak van het vorige jaar. Ook in andere plaatsen zal misschien de verkoop wel iets achteruitgegaan zijn. Een overigens merkwaardig verschijn sel bij onze actie is intusschen de vrij groote animo van zeer velen om de kinderpostzegels te koopen uit een oog punt van belegging. Vooral in de groote steden, meer nog dan ten plattelande, is dit verschijnsel aan den dag getre den. Men ziet dus thans in de kinder postzegels een object, waarmede geld te verdienen valt. De heer Koning besloot het onderhoud met zijn bijzondere erkentelijkheid te uiten jegens de Nederlandsche radio en de pers voor den krachtdadigen steun tijdens de actie ondervonden. WAALWIJK. 5 Jan. De besturen van den N.C.B. hebben ruilverkaveling aan gevraagd voor twee groote objecten, die tezamen de heele Boven-Langstraat vor men. Daar zoowel de binnenpolders als de buitenpolders, waarvoor de aanvra gen zijn ingediend, veelafgemeenschap pelijke belangen hebben, heeft de' cul tuurtechnische dienst beide aanvragen samengevoegd tot één groot object, dat meer dan 8000 ha beslaat, het grootste, dat tot op heden in ons Jand werd be handeld. Het blok wordt begrensd door Bergsche Maas. Maas, Dieze en Dron- gelsch kanaal. Het omvat niet minder dan de totale reorganisatie van het grondbezit in de geheele Boven-Lang straat. een radicale verbetering van ves- tingsmoglijkheid voor 100 boerenbedrlj ven. s-GRAVENHAGE, 5 Januari. Ons heid worden verleend, zoodat, in geval distributie-apparaat, waarmede wij dage rijks te maken hebben, tracht met allerlei persoonlijke omstandigheden zooveel mo gelijk rekening te houden. Soepele toepas sing van de voorschriften kan daarom vaak gewenscht ziin. Dit kan echter een gevaar met zich brengen, indien de beoor deeling van bepaalde gevallen aan het in zicht der uitvoerende organen dus aan het persoonlijk inzicht wan de leiders der distributiediensten wordt overgelaten. Dc interpretatie van de voorschriften van het centrale orgaan, het centraal distribu tiekantoor, zou daarmede kunnen verschil len, waardoor de rechtvaardige verdeeling der rantsoenen in het gedrang zou kunnen komen. Daarom tracht het C.D K. een soe pele toepassing der bepalingen te bevorde ren zonder tevens afbreuk te doen aan de gewenscht e uniformiteit. Hiervoor is in November van het vorige jaar een nieuwe buitendienstingesteld: de inspectiedienst voor de distributie. Deze dienst zal een nauwgezette con trole gaan uitoefenen op de toepassing der voorschriften en heeft daarbij het recht, bij onjuiste toepassing in te grij pen, teneinde aldus een tot het uiterste» doorgevoerde rechtvaardigheid bij de behandeling van bijzopdere gevallen te verzekeren. De nieuwe inspectiedienst zal zich aanvankelijk beperken tot de voor schriften t.a.v. bijzondere arbeidsvor- men en „zeifverzorgers". Vooral bij de toekenning van extra rantsoenen voor zwaren en zeer zwaren arbeid en voor Ianedurigen. giftigen, vuilcn en nachtarbeid, deed zich 6teede meer behoefte gevoelen aan een rege ling, die niet meer speling toeliet dan beslist onvermijdelijk was. Ook wat de voorschriften voor .Tfcelf- verzorgers" betreft (huisslachters e.d.) zullen de puntjes thans op de i worden gezet. Voor de genoemde categorieën zijn den laatsten tijd verschillende nieuwe regelingen en bepalingen van kracht ge worden, terwijl nog andere zullen vol gen. Deze moeten van meet af aan strikt en volgens vaste normen worden uit gevoerd en hiérvoor zal de nieuwe bui tendienst hebben te waken. De controle van de inspecteurs zal zich daarom allereerst richten op de plaatselijke distrihutiediensten, doch "te vens op de belanghebbenden. Wat de bijzondere arbeidsvormen aapgaat, zijn dit doorgaans de werkgevers, die, zooals vanzelf spreekt, gehouden zijn aan den inspectiedienst alle gewenschfe inlich tingen te verstrekken en medewerking te verleenen. Aan het personeel van den inspectiedienst zal opsporingsbevoegd- van onjuiste opgaven, procesverbaal kan worden opgemaakt. Zooals gezegd, behoeft de inspectie, zich niet te beperken tot .controleeren en consfateeren, doch heeft deze ook het recht, indien noodig, in te grijpen cn beslissingen te nemen. Dit bcteekent niet, dat de inspecteurs zelf nieuwe be palingen kunnen scheppen, of bestaan de voorsohriften kunnen wijzigen of aanvullen. Dit recht heeft slechts het C.D.K. De inspectiedienst is echter wel bevoegd, onjuiste toepassingen van be staande voorschriften ongedaan te ma ken en de goede toepassing te vorderen Het behoeft wel geen betoog, dat aan de verantwoordelijkheid en bevoegd heid der plaatselijke diensten niet in het minst zal wordJn getornd. De be oordeeling en beslissing ten aanzien van nepaalde aanvragen blijft, voor zoover deze daartoe gemachtigd zijn, bij de lei ders ook de verantwoordelijkheid hiervoor. De inspectie heeft alleen oen repressieve en adviseerende taak. Uiter aard dient zii hierbij ten nauwste «amen te werken met de arbeidsinspectie eener- zijds en de provinciale voedselcommifr sarissen anderzijds. De inspectiedienst bestaat uit 5 hoofdinspecties, n.l. West (Noord- Holland, Zuid-Holland en Utrecht, met uitzondering van de groote ste den). Noord (Groningen, Friesland en Drente), Oost (Overijssel en Gel derland) en Zuid' (Zeeland, Noord- Brabant en Limburg) en de groote steden (Amsterdam, Rotterdam, 's-Gravenhage, Utrecht en Haarlem). Er zijn 5 hoofdinspecteurs. 15 in specteurs en een aantal adjunct inspecteurs. Deze laatsten, die ieder een bepaald inspectie-gebied hebben, doen niets dan controleeren, con6tateeren en rapporte ren. Hun werkzaamheden worden W leid door inspecteurs, die kantoor hou den bij een der grootere diensten in hun inspectie D?ze insnecteurs hebben o.m tot taak, het treffen van beslissingen, naar aanleiding van de resultaten def gehouden contrflle. Tegen hun beslissin gen staat beroep open bij de hoofdin specteurs. De hoofdinspecteurs hebben voorts de algemeene leiding in hun west. Zooals uit het bovenstaande bliikt, het' de nieuwe dienst een geheel andere too dan de buitendienst contróle overtredingc van het centraal distributiekantoor, al de nieuwe dienst hiermede dikwijls sarnt" werken. Het doel. waartoe deze is int1 steld. is dus niet zoozeer het betrapt op ongeoorloofde praktijken dan wel ftl' bevorderen van een stipt rechtvaardige t'lC passing der bepalingen.

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2