De overheid en de schilders Haar moeder doodgestoken Politievaria KLOMPERTJE KLOMP Verbitterde gevechten aan Oostelijk front De strijd in Afrika en de Krim Brand in Japansche ministerie van r buitenlandsche zaken Belangrijke steun Doodslag te Heerlen Straatmakersbedrijf en „Zwart Corps" Prijsopdrijving van nul tot één gulden N.A.S.B.-competitie Schaaktournooi te Leeuwarden Afgelaste wedstrijden Giften aan Winterhulp RADIOPROGRAMMA PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 9 JANUARI 1942 Duitsch weermachtbericht HOOFDKWARTIER VAN DEN FÜHRER, 9 Januari. (D.N.B.) Het opperbevel der weermacht deelt mede: In de Centrale en Noordelijke zóne van het Oostelijk front duren de ver bitterde af weerge vechten voort. Daarbij zijn gereedstaande vijandelij ke strijdkrachten door geconcen treerd artillerievuur vernietigd en talrijke vijandelijke aanvallen afge slagen. Afdeelingen gevechtsvliegtui gen, jagers en Stuka's ondersteunden de afweergevechten van het leger. In Noord-Afrika hield het vijande lijke artillerievuur op de Duitsch— Italiaansche stellingen bij Solloem aan. In het gebied van Agedabia we- derzijdsche verkenningsbedrijvigheid. Duitsche gevechtsvliegtuigen en Stu ka's bombardeerden Britsche autoco lonnes. Bij luchtgevechten hebben Duitsche jagers, zonder verliezen te lijden, zes vijandelijke vliegtuigen neergeschoten. Overdag en des nachts zijn Britsche vliegvelden op Malta met succes ge bombardeerd. BERLIJN, 8 Jan. (D.N.B.). In aan vulling op het Duitsche weermachtbe richt verneemt het D.N.B. nog het vol gende: De haven van Feodosia op de Krim, 'die de bolsjewisten niet alleen voor het ontschepen gebruikten, doch voor hun ravitailleerine noodig hebben, was op* tnieuw het aanvalsdoel van de Duitsche luchtmacht. Het buitenland orakelt, welke doelen de bolsjewisten bij hun landingsacties op de Krim voor oogen hebben. Dat deze moesten dienen om het omsingelde Sebastopol te ontlasten, kan als zeker worden aangenomen. Dat totdusver dit doel nog niet bereikt is fen dat het bombardeeren van de ont- Bchepingsplaatsen den bolsjewisten op zware verliezen is komen te staan en moeilijkheden veroorzaakt, is zonder eenige twijfel. In Noord-Afrika zijn de bestaande moeilijkheden, waarmede de Engel- echen hebben te kampen, door het weer tiog vergroot. Hun achterwaartsche ver bindingen zijn langer geworden en staan bloot aan aanvallen van de Duit sche luchtmacht. Op vele plaatsen vin- 'den zij de wegen in slechten toestand. Hun „zegetocht", die met zooveel pro pagandistisch lawaai en overmoedige voorspellingen was aangekondigd tot ean de Westelijke grens van Itali- aansch-Lybië is opnieuw vastgeloopen. Er zijn geen belangrijke krijgsoperaties gevoerd, alleen in het gebied van Sol loem. waar zich in den rug van de En- gelschen nog Duitschers en Italianen bevinden, ontstond een levendig artil- lerieduel. Op 19 November, dus reeds anderhalve maand geleden, begon het tweede Britsche offensief tegen Itall- aansch Noord-Afrika. Ondanks het feit, 'dat veel meer troepen in den strijd wer den geworpen en ondanks een veel grondigere voorbereiding is dit offen sief nog eerder vastgeloo.pen dan het eerste. Generaal Rommel heeft in deze gevechten zijn strategische superiori teit. zijn vermetele en snelle besluitvaar digheid, alsmede zijn soldateske hard heid bewezen. Hij heeft' ontzaglijke prestaties van de Duitsche en Italiaan sche eenheden geëischt, doch zij hebben aan zijn eischen voldaan. Bij het begin van het offensief ver- Klaarde Churchill, dat thans voor de êerste maal Britten en Duitschers met een gelijkwaardige uitrusting tegenover elkaar stonden, en dat de Britten veel sterker waren. De Britsche openbare meening geloofde derhalve een snelle en zekere overwinning te kunnen verwach ten. Het is alles geheel anders geloo- pen. Onder de heldendaden van dezen oorlog zal datgene, wat het Duitsche corps in Afrika en zijn Italiaansche hondgenooten in Noord-Afrika hebben gepresteerd, steeds worden vermeld. Finsch legerbericht Het Finsche legerbericht van 8 Jan. luidt als volgt: x Karelische landengte- Niets van betee- Kenis. Landengte van de Aunus: De vijand heeft op één plaats een aanval onder nomen. Hij werd teruggeslagen. De eigen troepen veroverden gelijktijdig 'een stuk gebied, dat door den vijand was bezet, waarbij de vijand meer dan 400 gesneuvelden op het slagveld ach terliet. Oostelijke front: In den Zuidelijken sector vernietigden onze troepen een vijandelijke afdeeling, die, ongeveer ter sterkte van een bataljon, op een schier eiland aan den Noordwestelijken oever van het Onega-mecr was gedrongen. De vijand verloor hierbij 450 dooden. Ook op twee andere plaatsen deden oe bolsjewisten vergeefsche aanvalspogin- gen. Van de overige sectoren valt niets nieuws te melden. Luch tstrij dk rach t enVij andelij k e vliegtuigen, die gisteren tot boven de streek ten Zuidwesten van LoviUa waren doorgedrongen, veroorzaakten o.a. ook in Helsinki luchtalarm. Bom men werden niet neergeworpen. De eigen luchtstrijdkrachten hebben vijan delijke afdeelineen op het ijs van de Finsche golf onder vuur genomen, waar bij deze verliezen aan dooden leden. TOKIO, 9 Jan. (D.N.B.) Heden- ochtend vroeg is in het Japansche minsterie van buitenlandsche zaken brand uitgebroken, welke snel om zich heen greep. Bijna de helft van de tot het ministerie van buiten landsche zaken behoorende gebou wen is afgebrand. De oproep van den Föhrer voor de Inzameling van wol en bont heeft vele harte« en kasten geopend, om gaven af te staan voor de soldaten aan het front Tijdens het dames-uurtje wordt hard gewerkt voor het gevraagde offer. Hoewel nauwelijks tien jaar oud, helpt zus ook een handje mee (Polygoon-Sagers, Pax M.) 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. (A.N.P.). De schilderkunst is in het verleden niet een van die kunsten geweest, die zich in een overdadige weelde mocht verheu gen. Mochten er al enkele, rijke begunstigers zijn, het groote publiek had voor een schilderij slechts matige belangstelling. Naast vele andere oorzaken is dit dan ook een van de gronden, waarop het contact tusschen den schilder en het publiek strandde. Want de kunstenaar, die geen begrip tneer vond bij zijn land- genooten, gaf zich over aan zijn ongebreidelde fantasie, die hem met een rijke techniek gewapend, tot de meest onwaarschijnlijke kunstuitingen dreef zoo dat zij amper dien naam nog waard zijn. Dat echter die belangstelling van het publiek zoo gering is, mag geen wonder heeten, wanneer wij ons herinneren, welk voorbeeld de overheid hierin gaf. De grootste som werd bijeengebracht door den verkoop der zomerzegels een geldwinning overigens, die aan het loffelijk initiatief van den algemeen secretaris der posterijen, mr. van Royen, moet worden toegeschreven. Tevens moet hierbij wórden opgemerkt, dat ter aanwending van de opbrengst hiervan de nood van den kunstenaar soms meer gewicht in de schaal legde, dan de kunstzinnigheid van zijn werk. Voorts was er nog een bedrag uitgetrokken op de rijksbegrooting van zegge en schrijve 10.000.Reeds jaren geleden werd daar door critici van naam, o.a. door den heer Plasschaert tegen getoornd, maar bij een nauwkeurig nagaan der stukken over deze aangelegenheid bleek, dat den heer Visser, het toenma lige hoofd van dc afdeeling kunsten en wetenschappen, eerder hulde moet wor den gebracht voor het feit. dat hij voor de kunstenaars nog een zoo groot bedrag uit het vuur wist te sleepen. Tenslotte waren er nog enkele kleinere bedragen van particuliere of semi-particuliere zijde, waarmede de' schilderkunst het leven gelaten werd. "^"U mag het anderzijds een stand punt heeten, dat het rijk zich 6lechts interesseerde voor klassieke kunst, terwijl de gemeenten zich mochten toeleggen op de belangstel ling voor den levenden kunstenkar, de groote lijn in de houding van het publiek werd, zooals gezegd, hier door toch volstrekt ten nadeele be- invloed. Het departement van volksvoorlich- tng en kunsten is dan ook van meening, dat de belangstelling voor den levenden kunstenaar en zijn werk overheidszaak is. De heer Gerdes, leider van de kunst- afdeeling van genoemd departement, verstrekte ons daarover eenige inlich tingen. In de eerste plaats dan iets over de geldbronnen. Naast een belangrijk bedrag, dat als subsidie ter beschikking i6 gesteld, be ijvert het departement zich voor de in richting van tentoonstellingen, waar het door. aankoopen, eenige leiding tracht te geven en het publiek voort helpt in die uitingswijze van belangstel ling. Dat deze wijze van werken vrucht dragend is, moge blijken uit het feit, dat op de laatstgehouden tentoonstelling te Amsterdam voor ruim 11.000.— i6 ver kocht, terwijl de tentoonstellingen van Nederlandsche kunst in Duitschland, ook op instigatie van het departement gehouden, een verkoop meebrachten van f 40.000.—. Voorts kreeg het de beschikking over een 60.000.uit schenkingen. Door het wekken van belangstelling voor en kele kunstenaars is ook nog voor een 20.000 verkocht. Hierbij komen de be dragen, die ook vroeger ter beschikking werden gesteld tot steun aan jonge kun stenaars uit de baten der zomerzegels, die in 1941 ondanks allerlei tegenwer king nog meer dan het dubbele opbrach ten. t,o.v. vorige jaren, zoodat, globaal gesproken, meer Tlan hef 10-voud van de vroegere sommen kan worden be steed voor de beeldende kunst. Vervolgens enkele mededeelingen over de besteding zelf. In de eerste plaats geeft het departement aan kun stenaars, die het daartoe in aanmerking acht te komen, opdrachten. Ook onder steunt het die schilders, die aanleg blij ken te bezitten, maar wier techniek niet i»p gelijke hoogte is van hun gaven. Naast de bijzondere opdrachten, waaraan een f 40.000 is besteed, zijn tot verfraaiing der wederopbouwgebicden, met name voor Rotterdam en voor andere gebie den tezamen telkens 30.000 uitgetrok ken. Hecht contact Deze wijze van werken heeft tot gevolg gehad, dat het contact tus schen schilders en overheid zeer sterk is geworden. Naar de heer van Anrooy ons mededeelde, komen da gelijks 3 4 aanvragen om hulp binnen. De eenige maatstaf, die hier bij wordt aangelegd, i6 de kunst waarde van het werk van den aan vrager. Het doet ons genoegen, dat Hugo Brouwer, een dergenen, die op grond van deze beoordeeling, voor. een 6tudie aan de beroemde Akademie te München in aanmer king kwam, daar door een der pro fessoren de beste leerling der aca demie werd genoemd. De practische aanleiding tot dit on derhoud was het besluit. Jos van Schayk, een Peelwerker, die zich in zijn vrijen tijd op de schilderkunst had toe gelegd. te subsidieeren. Het werk van dezen kunstenaar ..Een man met kom" dat door het departement is aangekocht en dat wij konden aanschouwen, ver toont inderdaad een dergelijke gave in het. beheerschen der, kleuren, een zoo groot gevoel voor harmonie der tinten, dat een subsidie aan dezen jongen schil der. dat hem in staat zal stellen de noo- dige techniek te veroveren, alleszins ge rechtvaardigd is. 's-GRAVENHAGE. 8 Jan. - Vanmorgen omstreeks halftwaalf kwam de 27-jarige mej. P. H. J., wonende in de Goudenregen- straat, aan het bureau van politie in de Achimedesstraat melden, dat zij vanmorgen haar 62-jarige moeder, mevr. I. R.. weduwe van Th. C. J., door messteken van het leven had beroofd. Onmiddellijk na deze aangifte spoed de de politie zich naar het aangegeven 'perceel en wist via een ander pand de eerste étage daarvan te bereiken. In de keuken trof zij het slachtoffer aan. ba dende in bloed. Een dokter van den ge neeskundigen dienst, die inmiddels ook ter plaatse was verschenen, moest den dood constateeren. Uit het onderzoek bleek, dat de moord hedenmorgen om streeks acht. uur moet hebben plaats ge had. Moeder en dochter bevonden zich beiden in de slaapkamer en de dochter moet daar de oude vrouw met messen hebben aangevallen en het slachtoffer daarna door liet geheele huis daarme de hebben vervolgd. Overal werden bloedsporen aangetrof fen. Verscheidene messen werden hier voor gebruikt en zelfs een zaag. Deze voorwerpen zijn in beslag genomen. De moeder is in de keuken ten slotte in elkaar gezakt. De jongedame is na haar daad gaan fietsen en heeft zich ten slotte bij de politie gemeld. Beide vrouwen woonden alleen in het perceel. Hoewel over de motieven nop niets met zekerheid bekend is, is toch wel gebleken, dat de verstandhouding, voor al den laatsten tijd. buitengewoon slecht was. 's-GRAVENHAGE, 9 Jan. Over den ipoord op de 62-jarige weduwe Th. C. J., geboren R-, in het perceel Goudenre genstraat 41 te 's-Gravenhage. kan thans worden medegedeeld, dat een ge loofskwestie de oorzaak is geweest van de slechte verstandhouding tusschen de vermoorde én haar 27-jarige dochter, mej. P. II. J. Uit het voortgezette onder zoek is gebleken, dat het slachtoffer een streng geloovigc vrouw was en dat haar dochter geen geloof beleed. De verhouding tusschen moeder en doch ter was in den laatsten tijd aanmerke lijk slechter geworden, totdat gister- ochend de dochter, nadat zij was opge staan en naar de slaapkamer van haar moeder was gegaan, die nog te bed lag, zonder bijzondere aanleiding in woe(le ontstak. Zij nam een knipmes en stak hiermede haar moeder, die hierdoor aan hoofd en hals werd gewond. Dcw eduwe slaagde erin, ondanks haar verwondingen, op te staan en de slaapkamer uit te loopen, gevolgd door haar dochter, die uit de keuken een zaag haalde, waarmede zij haar moeder nog verder aan den hals verwondde. De moeder poogde toen de trap af te gaan 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. Twee N.S.B.-ers, W. R. en zijn broeder J. M. R.. beiden zonder beroep en wo nende te Heerlen, hadden zich te verantwoorden voor het Vredege rechtshof. De eerste wegens dood slag, de tweede wegens poging tot zware mishandeling. De rechtbank te Maastricht heeft W. R. veroor deeld tot 8 jaren. J. M. R. tot 1 jaar gevangenisstraf. Het slachtoffer was zekere Spork wonende te- Nieuw Einde, een buurtschap bij Heerlen. (Verdachte W. R. vertelde, dat hij steeds politiek ruzie had met Spork. die een tegenstander van de N-S.B. was. Vroeger was Spork communist geweest. Spork achtervolgde en bespuwde hem. Spork was een zeer groote kerel en ver dachte was bang voor hem. Hij werd genoemd „de schrik van Nieuw Einde". Op een dag. 8 April, is er een vechtpar tij ontstaan toen verdachte in gezel schap was van zijn broer. Verdachte heeft toen, ziende, dat Spork zijn broer omklemd had, Spork op het hoofd ge slagen met een gesloten zakmes. Spork had een open mes in de hand. President: Er staat niets in de stuk ken over een mes, dat Spork zou gehad hebben. U moet het niet mooier maken. Verdachte zag. dat Spork wilde ste ken met het mes. Verdachte kan zich niet herinneren, wat er toen gebeurd is. President: U heeft vroeger wel duide lijker verklaard. U heeft uw mes open gemaakt en Spork gestoken. Verdachte bekende dit. Hij had geen idee, dat het zóó ernstig zou aankomen, dat Spork aan de gevolgen zou overlij den. Het was hem alleen er om te dóen, zijn broer te ontzetten. Advocaat-generaal mr. Polman: Spork heeft zelf gezegd, dat hij was opgewacht door u beiden. Verdachte: Het was de bedoeling, Spork op te brengen naar het politiebu reau. Als getuige werd o.m. gehoord de in specteur van politie te Heerlerheide T. H. H. Kroll, die den verslagene even vóór deze overleed, een verslag van het gebeuixje had hooren doen. Blijkens dit verslag hadden de gebroeders R. hem opgewacht en toen zij Spork zagen, uit geroepen: „Daar heb je dien rotzak, steek hem neer". De inspecteur zeide voorts, dat Spork lid van de Nederlandsche Unie was. De erdachten staan beiden ongunstig be kend. De 18-jarige dienstbode mej. M. A. van Wenkop verklaarde de vechtpartij ge zien te hebben van een balkon af. Ter wijl een W.A.-man het slachtoffer sloeg, riep iemand: „Steek hem kapot!" De advocaat-generaal oordeelde, dat nergens gebleken is, dat Spork aanleiding gegeven heeft voor de beide verdachten om zóó op te treden. Ook is niet gebleken, dat Spork van eenig wapen was voorzien Spr. wees ook op de geuite woorden: „Steek hem kapot'' en op het steken met een mes in den rug van verdachte. De be doeling moet wel geweest zijn Spork te dooden. De oiiicier had tegen de verdach ten respectievelijk 15 en 4 jaar geëischt. In verband met den gezondheidstoestand van den hoofdverdachte eischte spr. tegen hem thans 6 laar gevangenisstraf en ten aanzien van diens broer bevestiging van het vonnis. Als verdediger trad op mr. P. J. J- van der Hove, die uiteenzette, dat de dood van Spork te wijten is aan een ongelukkigen samenloop van omstan digheden. Spork was een fanatieke ter rorist met een hysterische haat tegen de N.S.B. De verdachten schold hij voor landverrader en hij bedreigde hen. Spork was leider van een ferroriseeren- de bende. Juridisch achtte pleiter geen enkel bewijs geleverd ten aanzien van den hoofdverdachte. Hij concludeerde ten aanzien van beide verdachten tot vrij- sp ra ak Het Hof zal uitspraak doen op Dins dag 20 dezer. 's-GRAVENHAGE, 8 Jan. De bedrijfsraad voor het bouwbedrijf heeft zich tot het college van rijks- bemiddelaars gewend met verzoek tot algemeen verbindendverklaring van de collectieve arbeidsovereen komsten voor het straatmakersbe drijf en het „zwarte corps". Aange zien "in het eerste geval niet vast stond, dat de vereischte meerderheid van werkgevers en werknemers in het bedrijf aanwezig is en in het tweede geval deze meerderheid zeer zeker niet aanwezig is, heeft het col lege van rijksbemiddelaars de aan vrage moeten weigeren. Evenwel achtte het college, blijkens een in de Staatscourant, van heden versche nen beschikking, het wenschelijk, •xlat de bepaling van beide collectieve arbeidsovereenkomsten zullen gel den voor alle in het bedrijf werk zame werkgevers en werknemers. Het college heeft mitsdien deze be palingen bindend vastgesteld. om zich in veiligheid te stellen. Haar dochter belette dit echter en dreef haar naar de keuken, waar zij uit een kastje een tafelmes groep, waarmede zij haar moeder verschillende steken in het lichaam toebracht. Tenslotte heeft zij met een gummistok haar moeder op het hoofd geslagen. Zij heeft het bloed van haar handen .afgewischt met een doek en is toen op de fiets vertrokken. Zij he^ft eerst een kort, bezoek gebracht aan een kerk en heeft toen, zooals reeds eerder gemeld werd, eenige uren rond gefietst, totdat zij in het politiebureau in de Archimedesstraat haar vreeselijke daad aangaf. Het knipmes, waarmede de dochter den aanval op haar moeder was begon nen, werd onder een mat in de woning teruggevonden. Buren hebben gisteren verklaard, dat zij des morgens wel onge wone geluiden hebben gehoord, maar dat deze biet. van dien aard waren, dat zij het noodig vonden de politie te waarschuwen. „Vleesch zonder bon, één gulden per half kilogram". Wien zouden deze woorden niet trekken in dezen distributietijd, wanneer men ze leest op een wagen, staande op een week markt te Rotterdam, aldus de Tel. Zoo ook een dame en even later een heer. De heer liet de dame voor zijn oogen een hoeveelheid van de „lek kernij" koopen en informeerde toen eens, wat voor vleesch het was. „Van een hond en een paar katten, mijnheer," antwoordde de man, een pluimveehandelaar. De heer ontpopte zich toen als politieman en het vleesch werd in beslag genomen. En toen kwam de puzzle, want voor welke overtreding moest de man geverbaliseerd worden? Inderdaad, vleesch zonder bon ver- koopen, mag niet, maar hoe is dat met honden- en kattenvleesch? De Vleesch- keuringswet verstaat onder vleesch slechts dat, afkomstig van éénhoevige dieren, runderen, schapen, geiten en varkens; van honden en katten wordt niet gesproken en dit vleesch valt niet onder de distributiebepalingen. Dit leidde tot de volgende conclusie: vóór 10 Mei 1910 is honden- en katten vleesch niet in den handel gebracht. Had dus een prijs van 0.00. Thans biedt de pluimveehandelaar het voor ƒ1 per half kilo aan. Ergo: prijsopdrij ving voor het geheele bedrag. De man zal zich daarvoor te verantwoorden heb ben. SPORT EN SPEL Volgende week wordt het competitiepro gramma van den N-A.S.B., district Utrecht voortgezet met de sabelontmoetingen. Deel. genomen word door: één equipe van de S.V. Utrecht, twee équipes van de S.V. Amers foort en twee équipes van d'Artagnan. Het wedstrijdprogramma luidt als volgt: 14 Jan. te Amersfoort uit en thuiswed strijd van Amersfoort A tegen B. 15 Jan. te Utreoht de uit- cn thuiswed strijd van d'Artagnan A tegen B. 24 Jan. te Utrecht in de schermzaal van Hulssen Amersfoort 1 en 2 tegen dc S.V. Utrecht. Dc uit- en thuiswedstrijden. 31 Jan. in de schermzaal Spronk te Utrecht d'Artagnan A en B tegen Amersfoort A en B. 3e Febr. in de schermzaal van Hulssen S.V. Utrecht tegen d'Artagnan A en B. 14 Febr. te Amersfoort S-.V. Amersfoort A on B tegen d'Artagnan A en B. 19 Februari in de schermzaal Spronk te Utrecht d'Artagnan A en B tegen de S.V. Utrecht. Ook op dit wapen wordt getrokken om vier treffers. Het bestuur van den N.A.S.B. heeft be slist, dat de degencompetitie gewonnen werd door de S.V. Utrecht, die dus in den eindstrijd zal uitkomen om het clubkam pioenschap van Nederland. S.V. Utrecht en d'Artagnan behaalden ieder twee équipe punten, zoodat de door de schermers totaal behaalde persoonlijke punten de eindklas- seering bepaalden. De S.V. Utrecht behaalde in totaal 20 en d'Artagnan 16 punten. SCHAKEN De stand na de vierde ronde is: Kmoch 4, Kortlever 4, Kortlover 4, Kramer 2 plus 2 afgebroken partijen, Van der Tol ltf, Spin hoven 1, Ploegh 1„ plus een afgebroken par tij, Hokwerda H plus een afgebroken partij, Mulder van Leens Dijkstra 0. Naar wij vernemen zijn voor Za terdag en Zondag a.s. alle Wedstrij den van de afdeeling Utrecht van den N.V.B. afgelast. DISTRICTS- EN BEKERWEDSTRIJDEN N.V.B. Blijkens de officieele mededeelingen in de Sportkroniek zullen aan het einde van dit seizoen districtswedstriiden worden gehouden in 'den vorm van een halve competitie. Dis trictselftallen van het Noorden, Oosten, Zui den en Westen zullen deelnemen. De distric ten I en II zullen in één elftal vertegenwoor digd zjjn. Ook zal 'de Nederlandsche Voetbalbeker verspeeld worden. Het aantal deelnemende ploegen is op maximum 512 gesteld. De wed strijden der eerste ronden worden zooveel mogelyk 'distri.ctsgewyze gespeeld. STADSNIEUWS Is Uw woning al voldoende verduis terd Gisteren vielen er wegens verboden licht weer processen-verbaal in de Pie ter Pij pe red raat en in de Gerrit van Stellingwerfstraat Een brigadier van politie heeft gister avond in onze stad een minderjarig meisje uit Baarn aangehouden, dat om streeks 10 uur nop in de stad zwierf. Zij js weer onder ouderlijke hoede gesteld. Drie wielrijders kregen een bekeu ring wegens ondeugdelijke - erlichting. Door Winterhulp werden ia de periode van 22 tof en met 27 December 1941 gif ten ontvangen van o.a. A. de Geus v. d Heuvel, Hilversum 100: N.V. van Son's inkt- en verffabrieken, Hilversum f 1576: Th. van Pembroek. Utrecht, 100. N.V. Apex Lampenfabriek. Utrecht 100; N.V. Uzermij. „Ferrum", Utrecht f 100; mej. C. Kramers, Amersfoort f 100; Po- la k's Frutal Works. Amersfoort 5000; Noack's Vleeschwarenfabriek. Amers foort f 1000; N.N., Utrecht 262.49: mevr. Twaalfhoven. Utrecht f 102.10: batterijen fabriek C. Herberhold. Utrecht 100. In *otaal werd ontvangen op hoofd- en provinciale kantoren 68.7S1.56. 227. Toen ze klaar wus en alle visch jes keurig op een schaal had gelegd, ging ze eens even aan de deur kijken, hoe Klompertfe het er wel had afge bracht en of de wasch al bijna klaar zou zijn. Maar, wat zag ze daar? Zc kon haar oogen niet getooven. 228Daar had me die Klompertje ol de stukken waschgoed een voor een aan de lijn gehangen en met vollt kracht, spoot hij het water er tegen aan, zoodat het langs broeken en dt kousen en zakdoeken en handdoeken neerdroop en het een waterpartij van belang werd. ZATERDAG, 10 JANUARI HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gr»! muziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 8.00 B.N.I Nieuwsberichten. 8.15 Brandende kwes'.> causerie (opn.). 8.30 Gramofoonmuziek. s Ochtendgymnastiek. 8.45 Gram.muziek. Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.muziek. 10. Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vroi 11.20 Gram.muziek. 12.00 Otto Hendriks zyn orkest. 12.40 Almanak. 12.45 B.N' Nieuws- en economische berichten. 13.00 K wat geef je? 13.15 Roemeensch orkest G: gor Serban. 13.35 Klaas van Beeck en orkest en soliste. 14 00 Radiotooneel. U Na gedane arbeidmuziek en vrooli heid. 15.50 Gram.muziek. 16.00 Cyclus „G en de Mensch" fill). 16.20 Viool, piano- gram.muziek. 17.00 Gram.muziek. 17.15 B.N Nieuws-, economische- en beursbericht* 17.30 Gram.muziek. 17.35 Duitsche taaie: sus. 18.00 Gram.muziek. 18.15 Het kwart van den arbeid. 18.30 Kamerkoor „Nedi landtsche Sanghersconste". 19.00 Acte halfuur. 19.30 Bonte avond. (Vanaf 20.15 leen voor de Radio-Centrales die over lijnverbinding met de studio beschikk* 20.15 Groninger Orkestvereeniging en list. 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. B.N.O.: Engelsche uitzending: Dutch Ne Reel of Gram.muziek. 22.1524.00 Gram.c ziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.15 1 Hilversum I. 8.15 Gram muziek. 8.308.451 Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mi genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Lid muziek (opn.). 12.00 Zang, viola da gamb» clavocimbel. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eed mische berichten. 13.05 Orkest Malando solist. 13.40 Voor de jeugd. 14.00 Stedeïpi kest van Maastricht en «olist. 14.45 Boek' spreking. 15.00 Stedelijk orkest van M» tricht en solist. 15.45 Hier W A. 16.00 Vri lijke weekeindklanken. 17.00 Voor de binn' schippers. 17.15 BNO: Nieuws-, economise cn beursberichten. 17.30 Orgelconcert. 1? Cyclus „In een nieuw licht bezien". (Voor! reid door de N.S.B.). 18.15 Magnolia's, liaansch programma. 18.45 Als ik 't voor zeggen had. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Zi met pianobegeleiding. 20.00 Wetenswaarc' héden van de week. (Vanaf 20.15 Blleen v' de Radio-Centrales die over een ljjnverV ding met de studio beschikken). 20.15 Gr»! muziek. 20.45 Bonte avond. 21.30 Filmpraa-: 21.45 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B.N'- Toelichting op het weermachtbericht 22.K 22.15 Avondwijding. MARKTBERICHT AMERSFOORT, 9 Jan. Tamme konij: 3.506.50 per stuk. Biggen 1420 per »t Aangevoerd 25 biggen. CLEARING Koersen voor stortingen op 9 Jan: tegen verplichtingen luidende in: Belga's 30.1432 Zwitsérsche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Dccnsche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turksche ponden 1.45Vi Lewa 2.30 Pengd (oude schulden) 36.519 Pengö (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77 Hoofdredacteur: R. LEEN KN EGT, Amersfoort Naast den hoofdredacteur is verant woordelijk voor de rubrieken Stads' nieuws en Sport H. A. C. VAN DER KRAAN Jr., Amersfoort

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2