Bolsjewisten lijden weer zware verliezen Nieuwe landing op Philippijnen KLOMPERÏJE KLOMP pagina 2 ;~f~1 amersfoortsch dagblad maandag 12 januari 1942 „Bolsjewisten maken groote strategische fout" Fransch passagierschip vergaan Eervol ontslag aan Mr. A. Brants Van wachtmeester tot officier bevorderd De kleer en-inzameling voor het Oostfront 3 broertjes en 2 zusjes waren héél erg verkouden, RADIOPROGRAMMA 3e Hoeve DU1TSCHE WEERMACHT SBE RICHT EN HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 11 Januari (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht deel de Zaterdag mede: „Op de Krim en in de Zuidelijke zóne van het Oostelijke front slechts geringe gevechtdactie. Bij Sebastopol en Feodosia hebben gevechtsvliegtui gen en Stuka's een transportschip van 4.000 ton tot zinken gebracht en twee vrij groote koopvaardijschepen alsmede een lichten kruiser door bommen beschadigd. Voor de oostkust van de Zwarte Zee werd een koopvaardijschip in brand gehombardeerd. In de centrale en een deel van de Noordelijke zóne houden de zware afweergevechten met onverminderde hevigheid aan. In Noord-Afrika heeft de vijand zijn artillerievuur en zijn luchtaan vallen in het gebied van Solloem ver sterkt In het gebied van Agedabia wederzijdsche verkenningsactie. De aanvallen op vliegvelden op Malta werden met succes voortgezet. Bij pogingen van Britsche bommen werpers om de Fransche kust aan (e vallen, werden vier vijandelijke bom bard emenlsvliegtuigen ncergescho. ten." Het weermachtbericht van Zondag luidt: „In den central en en Noorde lijken sector van het Oostelijke front hebben de Duitsche troe pen den vijand bij het afweren van talrijke aanvallen.'die ten deele met samengeraapte strijd krachten en met steun van pant serwagens werden uitgevoerd, Zaterdag bijzondere zware ver liezen aan menschen en mate riaal toegebracht. De luchtmacht bombardeerde ha venwerken te Feodosia, alsmede aan de Oostkust van de Zwarte Zee en greep in de overige sectoren van het Oostelijke front met succes in den strijd te land in. In den nacht van Zaterdag op Zondag werden belangrijke militaire havenwerken op het. Britsche eiland met hommen bestookt. In Noord-Afrika duurt de druk van den vijand op de stellingen bij Sol loem voort. In het gebied van Agedabia leven dige activiteit van verkenners. Duit sche formaties duikbommenwerpers en gevechtsvliegtuigen vielen troe penconcentraties van den vijand aan in het gebied van Agedabia alsmede Britsche vliegvelden in de Marma- rica. De aanvallen hadden goed succes. In luchtgevechten werden vier vij andelijke vliegtuigen neergeschoten. De luchtaanvallen op vliegvelden van het eiland Malta werden over dag en des nachts met goede uitwer king voortgezet. Britsche bommenwerpers vielen in den nacht van Zaterdag op Zondag plaatsen in het Noordduitsche kust gebied aan. De bevolking leed eeni- ge verliezen aan dooden en gewon den. Zes der aan\allende bommen werpers werden neergeschoten. In den tijd van 3 tnt 9 Jan. verloor de Sovjet-luchtmacht 112 vliegtuigen. Daarvan werden er 82 in luchtge vechten en 12 door luchtdoelartillerie omlaag gescholen. De rest werd op den heganen grond vernield. In den zelfden tijd gingen aan het Oostelijke front 16 eigen vliegtuigen verloren. BERLIJN, 11 Jan. (D.N.B.) De toe stand aan het Oostelijke front wordt eveiials voorheen gekenmerkt door de volgens de plannen verloopende Duit sche afweergevechten ter dekking van de. naar de winterstellingen teruggaan de voorste aanvalsgroepen, zoo ver klaart men in welingelichte militaire kringen in de. Duitsche hoofdstad. Hier en daar zijn deze gevechten bui tengewoon hevig en verbitterd, hetgeen in de vijandelijke pers veelvuldig de vraag heeft opgeworpen, waarom de opperste Duitsche leiding niet, zooals Hindenburg en Ludendorff in 1917 in het Westen hebben gedaan, het ver- plaatsen van het front naar een strate gisch gunstigere afweerlijn bij nacht en ontij, en met een zoo onopvallend mo gelijk losmaken van den vijand onder neemt, om gevechten met zware ver liezen te vermijden. Naar aanleiding hiervan verklaart men te Berlijn, dat reeds de vergelij king met de Duitsche positie in 1917 de tegenwoordige positie totaal onjuist be oordeelt en klaarblijkelijk overeenkomt met den wensch van den vijand- Waren toentertijd twee Europeesche fronten, waar gestreden werd, en waar op de Duitsche strijdkrachten, na de voorafgaande oorlogsjaren met zware verliezen, verdeeld moesten worden, thans in 1942 bestaat er slechts één Europeesch front, waarop de Duitsch0 militaire kracht zich alleen behoeft te concentreeren. Hierbij komt echter een afweertac- tlek tijdens den Russischen winter, waardoor het contact met den vijand niet verloren wordt en waarhij de vijan delijke aanvallen worden toegejuichd. De vijand maakt hier een van zijn grootste fouten, die hij echter op grond van zijn geheele houding begaan moet, nl. het voortdurend in den strijd werpen van al zijn mi litaire machtsmiddelen. De latere geschiedschrijving zal de ontzaglijke verliezen, van de bolsjewis ten in deze gevechten oin terrein, dat zij op grond van het verschuiven van het Duitsche front in bepaalde frontscc- toren toch verkregen zouden hebben, met verbijsterende getallen opteekenen. Deze cijfers zullen eens ontzetting veroorzaken. Deze cijfers thans Ie noe men. zou bij de duizelingwekkende hoogie van dergelijke zinlooze offers slechts beteekenen. dat men deze, als propagandacijfers van een der oorlog voerende partijen, voor ongeloofelijk zou houden. De roekeloosheid, waarmede de bolsje wisten met hun Siberische en Kaukasi- sche divisies omgaan, gaat alle begrip te boven. Hierin ligt ook het antwoord op de vraag, waarom de Duitsche troe pen zich niet zonder strijd van den vijand losmaken en niet zonder strijd hun winterstellingen betrekken. Het voorjaar zal bewijzen, dat de bolsjewistische divisies, die thans verbloeden, dat het bolsjewistische materiaal, dat thans opgebruikt wordt, dringend noodig zullen zijn. De Duitsche verliezen tijdens de af weergevechten tegen den stormloop van de bolsjewistische machinerie bewegen zich tusschen geheel andere grenzen dan de bolsjewistische. Het staat den vijand vrij andere cij fers te noemen. Hij zal over enkele maanden heieven, in hoeverre zij met de werkelijkheid overeenstemmen. De^e werkelijkheid zal nog vreesehjker zijn dan de winterstormen, die thans over de slagvelden der Sovjet-Unie razen. TOKIO, 11 Jan. (D.N.B.). Japan- sche strijdkrachten zijn Vrijdag ge land op het eiland Masbate (Philip pijnen) op ongeveer 400 km. ten Zuid-Oosten van Manila. Zij-hebben daar 65 onderdanen der spilmogendheden bevrijd, die bij het uitbreken van den ooriog waren geïnterneerd. Het eiland heeft ongeveer 44.000 in woners, die in hoofdzaak aan landbouw doen. Behalve suiker brengt het eiland ook goud op. Japansche keurtroepen hebben de eer ste verdedigingsstellingen van de Ame- rikaansche troepen op hPt schiereiland Bataan bestormd en een belangrijke sleutelpositie veroverd, vanwaar uit de vijandelijke 6teljingen zwaar onder vuur genomen worden. De Japanners pogen thans den tegen stand van den vijand op het schiereiland met behulp van zware artillerie te bre ken. terwijl de luchtmacht tegelijkertijd tracht den terugtocht van den tegen stander naar nieuwe stellingen te ver hinderen. Tijdens een nachtelijken aanval vie len den Japanners zes 6tukken geschut met, munitie in handen, die reed6 weer voor de beschieting van de vijandelijke stellingen gebru'.kt worden. 290 personen verdronken VICHY, 11 Jan. (D.N.B.) Vol- gens betrouwbare gegevens hebben 290 menschen het leven verloren bij den ondergang van het Fransche passagiersschip „Lamoricière" in de Middellandsche Zee. De Fransche admiraliteit heeft de volgende bijzondevheden over de scheepsramp bekend gemaakt: Aan boord van de „Lamoricière" be vonden zich 272 passagiers en ruim een honderdtal leden der bemanning. Een deel daarvan is aan boOrd genomen Nan het passagiersschip „Gouverneur de Geydon"; 25 geredden, van wie twee inmiddels gestorven zijn, zijn aan boord van het s.s. „Gouverneur Chancy" naar Algiers gebracht en een ander deel der geredden bevindt zich aan boord van een Aviso der Fransche marine. De „Compagnie Transatlantique Ge nerale". die eigenares van het vergane schip ïs, heeft een lijst gepubliceerd met de namenvan 96 geredden, van wie tijdens het vervoer 3 gestorven zijn. Op het schip bevonden zich 16 kinderen met tw ee verpleegsters, die- op de thuis reis waren van een vacantieverblijf in Algiers. Tot de vermisten behoort ook de kapitein van het vergane schip, com mandant Joseph Miliasseau. Nog een schip vermist Sinds Vrijdagavond wordt nog een Fransch schip vermist, dat op reis was van Marseille naar Noord-Afrika en noodseinen heeft, uitgezonden. Het is het vrachtschip „.Tumièges" van 509 ton dat behoort aan de „Compagnie Worms"te Marseille. Aan boord bevond zich een bemanning vaVi veertig kop pen. Gevreesd wordt, dat ook dit schip is ondergegaan. 42 FRANSCHE GENERAALS MET PENSIOEN VICHY, 11 Januari (D.N.B.) In het kader van de reorganisatie, van het Fransche leger, die op initiatief van den plaatsvervangenden premier en minister van verdediging, admiraal Darlan. en onder zijn toezicht geschiedt zijn met ingang van 1 Januari 19-42, 42 generaals op pensioen gesteld. Het motief voor dezen maatregel is, dat de reorganisatie van het leger en de militaire adrninisl.ralie ook een aan zienlijke verjonging van het. corps der hoogere officieren en van de admini stratie behelst. BINNENLAND 's GRAVENHAGE, 11 Jan. Het Riikscomissariaat. deelt mede: De Rijkscommissaris voor de be zette Nederlandsche gebieden heeft op grond van paragraaf 1 van zijn verordening no. JOS/iO (vierde veror- ordenincr over bijzondere bestuurs rechtelijke maatregelen) den procu- reur-gnceraal. mr. A. Brants te 's-Gravenhage op zijn verzoek eer vol ontslag verleend. Tegelijkertijd heeft de Rijkscommis saris onder dankzegging voor de bewe zen diensten de opdracht teruggenomen, waarmede hij op 9 September 1940 den procureurgeneraal mr. Brants heeft, be- Mast met het voorloopige waarnemen van de zaken van den directeur-gene raal voor het politiewezen in het minis terie van Justitie. WIJZIGING AUTEURSWET 's-GRAVENHAGE. 11 Jan. Het nieiiwe verordeningenblad bevat eën besluit van de secretarissen-ge neraal van de departementen van Volksvoorlichting en Kunsten en van Justitie waardoor de auteurswet van 1912 gewijzigd wordt. De nieuwe tekst van de gewijzigde we-t'bcpaalt, dat voor het verieenen van bemiddeling inzake auteursrecht bij wijze van beroep of. bedrijf al of niet met hej oogmerk om winst te maken voorzoover het betrokken werk voor let terkunde. wetenschap of kunst onder de competentie valt van het departe ment van Volksvoorlichting en Kuns- DEVENTER, 11-' Jan. Gisteren heeft in de kazerne van het politie- opleidingsbataljon te Schalkhaar bij Deventer, de installatie plaats gehad van den tweeden luitenant der marechaussee C L. Schols, wiens benoeming van wachtmees ter tot officier eerder een feit werd. Dat een onderofficier tot officier be vorderd wordt is een geheel nieuwe fi guur in ons land. Vroeger immers was het bereiken van den officiersrang af hankelijk van zekere omstandigheden o a. het bezit van bepaalde diploma's. De tegenwoordige opvattingen daarom trent zijn gewijzigd. Gewicht in de schaal leggen thans ook andere eigen schappen, die elke man voor zijn taak geschikt doen zijn en de juiste man op de juiste plaats brengen De installatie geschiedde op de bin nenplaats, waar de compagnieën in carré-vorm stonden opgesteld. Nadat de bataljonscommandant, kapitein Don ders, het bataljon had geïnspecteerd en het benoemingsbesluit had voorgelezen, beloofde luitenant Schols. terwijl een koor, gevormd uit de recruten van het politie-opleidingsbataljon, het zesde couplet van het Wilhelmus zong, in handen van deu bataljonscommandant zijn land en zijn volk als officier der marechaussee onder alle omstandighe den naar eer en geweten trouw te zul len dienen. Kapilein Donders sprak daarna luite nant Schols toe, en zeide o.a. dat deze thans definitief opgenomen is bij het of ficierskorps der marechaussee. Bijzon dere vermelding verdient het, aldu6 spreker, dat hij de eerste van het wa pen der marechaussee is, die als wacht meester bevorderd wordt tot officier. In den komenden nieuwen tijd zal ieder de functie vervullen, waarvoor hij naar eigenschappen en karakter geschikt is. Vroeger was dit niet het geval, maar thans i6 de ban gebroken. Ieder die zijn best doet, die op zijn wijze land en volk trouw wil dienen, is een goede toekomst beschoren. Tenslotte wenschte kapitein Donders luitenant Schols geluk- en heette "hem welkom in het officierscorps. Namens de onderofficieren heeft op perwachtmeester De .Tong den nieuwen luitenant een wandeteabel met toebe- hooren aangeboden. De officieren hebben vervolgens lui tenant en mevrouw Schols geluk ge- we nscht. Tenslotte heeft het bataljon in parade pas voor den bataljonscommandant en den nieuw benoemden luitenant gedéfi- leerd. Aanmelding particuliere cursussen 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Aan de bekendmaking van den secretaris-gene raal van het departement van opvoe ding, wetenschap en kuituurbescher ming, waarbij alle particuliere cursus sen verplicht wrorden, om zich voor 1 Februari 1942 op te geven bij dif afdee ling volkskultuur en volksontwikkeling van genoemd departement, is de mecle- deeling toegevoegd,dat ook zij. die par ticulier opleiden voor het een of ander diploma, onder deze verplichting val len. Dit kan aanleiding geven tot mis verstand. Hef is niet de bedoeling dat ieder die privaatlessen geeft, zich aan meldt.. De grens tusschen de systematisch gegeven privaatles en den particulieren cursus, gegeven door een persoon, is soms moeilijk te trekken. In het alge meen zal een cursus uiterlijk een meer officieel karakter hebben en zich b:jv. bedienen van eigen drukwerk en brief papier, voorts dikwijls gebruik maken van vaste advertenties. F,r zullen ge woonlijk vaster omschreven voorwaar den bestaan en vooral zullen de ver plichtingen van den leerling duidelijk zijn vastgelegd. In twijfelgevallen zorge men voor aanmelding,ten einde eventueele latere moeilijkheden te voorkomen. ten de toestemming vereischt wordt van den secretaris-generaal van dat de partement. Overeenkomsten betreffen de auteursrecht die zonder deze toe stemming worden aangegaan, zijn nie tig. Verdere voorschriften ter uitvoering van dit besluit worden gegeven hij be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlich ting en Kunsten. DU besluit treedt in werking op den dag van afkondiging. s-GRAVENHAGE, 11 Jan. De in zamel ing van kleercn. wol enz. voor ne soldaten aan het Oostfront heef) ook in Nederland een zeer goed resultaat op geleverd, waarbij in hel bijzonder ge noemd kaji worden de brei act ie, welke door Duitsche en Nederlandsche vro.i wen is gehouden. In totaal zijn hieroij ongeveer 10 000 kg. wol verbruikt, die verwerkt zijn tot pullovers. ;?>okken kniebeschermers. oorbeschermers enz. Wanneer men aanneemt, dat een zeei goede breister 10 gr. wol per uur ver werkt, dan zijn hievoor ongeveer een niillioen arbeidsuren noodig geweest, waarvoor duizenden vrouwen in alle deelen van ons land zich beschikbaar hebben gesteld. Deze vrouwen werkten gedeeltelijk thuis en gedeeltelijk in ge meenschappelijke hreibi jeen komst en Het laatste was vooral in de groote ste den het geval. Daarnaast hebben vele vrouwen zich nuttig gemaakt bij hel sorteeren, verpakken en eventueel repa- ieeren van de geschonken kleedingstuk ken. Gebleken is, dat onder de geschon ken voorwerpen zeer kostbare stukken zijn, zooals damesavondbontmantels, pelsdekens, en pelzen en dekens van zeer goede kwaliteit. Het groote resultaat van de inzarne ling blijkt wel het duidelijkst uit het feit, dat reeds niet minder dan negen tien wagons uit Nederland naar het Oostfront konden worden gezonden, ter wijl thans nog iederen dag twee of drie wagons uit ons land daarheen gaan, «;e vuld met gaven voor de strijders in het Oosten. Tn het bijzonder is het opgevallen dat de geschenken, die van Nederland eche zjjde binnenkomen, dikwijls verge zeld worden door kleine „Liebesgaben" zooals sigaretten en bonbons, terwijl ook dikwijls brieven zijn bijgevoegd, waarin de soldaten voor een bezoek worden uit genoodigd. In een van de verzamelplaatsen in een groote Nederlandsche stad ver scheen een echtpaar, dat aan den op roep gevolg gaf door het inleveren van een wollen vest. Hierbij was een brief gevoegd, gericht aan den soldaat, aan wien het vest zal worden uitgereikt. In dezen brief wordt medegedeeld, dat dit vest den vroegeren bezitter op talrijke wereldreizen beeft vergezpld en hem al tijd geluk hpeft gebracht. De nieuwe be zitter van dit „geluksvest" wordt daar na op hartelijke wijze uitgenoodigd om, na ^den oorlog, den schenkers een be zoek te komen brengen, daar dan een bedrag van 10.000 mark tot zijn beschik king staat. c In het algemeen kan men zeggen, dat deze inzameling en de wol- en brei-actie een offervaardigheid in groote kringen aap het licht heeft gebracht, die te waardevoller beoordeeld mag worden, nu gebleken is, dat er onder de ingele verde voorwerpen vele stukken zijn, af komstig uit minder bedeelde kringen, en- in sommige gevallen zelfs werd af gestaan van eigen nooddruft. Aanspraken op uitkeering rijksverzekeringsbank 's-GRAVENHAGE, 11 Jan. Het nieuwe verordeningenblad bevat het tweede besluit van den secretaris-gene raal van het departement van sociale zaken betreffende de tvoorloopige rege ling van bepaalde aanspraken op uit- keering terzake van renteverzekering. Het eerste besluit (nr. 61/1941) bepaal de, dat Nederlandsche werknemers, die op grond van ambtelijke arbeidsbemid deling in het Duitsche rijk werkzaam zijn geweest en gedurende dien tijd on der de Duitsche renteverzekering vie len, en hunne weduwen en weezen, wan neer aanspraak op invaliditeits-, ouder- doms-, weduwe-, of weezenrente' ont stond. in afwijking van het hepaalde in de invaliditeitswet een voorloopige uit levering van de rijksverzekeringsbank konden ontvangen, onder voorbehoud van de latere regeling der renteverzeke ring bij samenloop van Duitsche en Ne derlandsche verzekeringen. Volgens het nieuwe besluit geldt deze bepaling thans ook voor alle Nederland sche werknemers, die in het Duiieche rijk werkzaam zijn in djenst van werk gevers of ondernemingen, welke in Ne derland hun woonplaats of zetel hebben en in het Duitsche rijk werkopdrachten uitvoeren, ook indien zij niet op grond van ambtelijke arbeidsbemiddeling in het Duitsche rijk werkzaam ziin. Ne derlandsche werknemers, die ün het Duitsche rijk werkopdrachten uitvoeren (bij zoogenaamden „Firmeneinsatz") kunnen, derhalve, wanneer aanspraak op invaliditeits-, ouderdoms-, weduwe- nf weezenrpnte ontstaat, eveneens aan spraak maken op een voorloopige uit- maar Moeder wist raad. Z'ü haalde 's avonds de doos Dampo voor don dag en den volgenden morgen waren 7,e alle 5 weer beter. Doos 30 ctf. 231. Annelicsle ontvoerd, meegeno men door leclijke bandieten, hier in Palingdam? Klom pert je kon zijn oor en niet gelooven. Dat moest er nog bij komen. Het liefste meisje van het heele dorp zoo maar weggeroofd. Maar dat n'ns verschrikkelijk- 232- In zijn opgewondenheid zag Klompertje niet, dat hij met ziin beentje vlak voor de zware tuinslang stond, waarmee hij nog steeds bezig was. om het waschgoed schoon te spulten. Maar heel het waschgoed ivas hij opeens vergeten en van den schrik viel hij ineens voorover. DINSDAG 13 JANUARI HILVERSUM I 415.5 M. 7.15 Gram.mu- ïiek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram. muziek. 8.00 Politiek weekpraatje (opn.). 8.15 Gram.muziek. 8 20 Ochtendgymnastiek 8.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 'Gram.mu. ziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.25 Gram.mu ziek. 10.00 Pianovoordracht en gram.muziek 10.35 Gram.muziek. 11.00 Voor de vrou*. 11.20 Ensemble Jack der Kinderen en solist, 12.00 Roemeensch orkest Gregor Serbar, 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.00 Boerenland in boek en krant. 13.15 Zang met pianobcgeleidiu; en granrïmuziek. 13.45 Gram.muziek. 14.3r De lichte toets. 15.30 Fluit, viool en altviool Ca 15.50 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing 16.20 Gram.muziek. 16.45 Voor de jeugd. 17.09 Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economl sche- en beursberichten. 17.30 De Rambler». 18.00 Voor de plattelandsvrouw. 18.15 De R- maneer* en solist. 19.00 Actueel halfuur, 19.30 „Het A.B.C. in de Lichte Muziek." Van af 20.15 alleen voor He Radio-Centrales, di« over een lijnverbinding met de Studio be schikken. 20.15 Klaas van Beeck en ziin or kest. 20.45 Amsterdamsch Trio. 21.30 Gram. muziek. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.W BNO: Engelscbe uitzending; „Economl1 News from Holland" of Gram.muziek. 22.11 24.00 Gram.muziek. - HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.00 Zit programma Hilversum I. 8.00 Gram.muziek. 8.158.45 Zie programma Hilversum I. 8 4! Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Or gelconcert (opn.). 10.40 Vroeger en nu. 11.05 Zang met pianobegeleiding en gram.muziek. 11.39 Gram.muziek. 12.00 Frans Wouters en ziin orkest. 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten. 13 05 Orkest Malando, solist en gram.muziek. 14.00 Arnhcmsche Orkest- vercenigin-g. solist en gram.muziek. 15.30 Voor de zieken. 16.00 „Jules Massenet", cau serie met gram.muziek. 16.45 Viool met pia nobegeleiding. 17 15 BNO: Nieuws-, econo mische- en 'beursberichten. 17.30 Otto Hen driks en zijn orkest. 18.15 „Het Jodenvraag stuk", causerie. 18.30 Gram.muziek. 18.45 Cr; chis „In een nieuw licht bezien" (Voorber* door de NSB). 19.00 Actueel halfuur. 1930 Reportage. 20.00 Gram.muziek. Vanaf 20.15 alleen voor 'de Radio-Centrales, die over eeJ lijnverbinding met de Studio beschikken 20.15 Amusementsorkest, het Kleine Omroep- mannenkoor en solisten. 21.00 Gram.muziek 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO Toelichting op het Weermaehtsbericht. 22.15 22.15 Avondwijding. keering van de rilksverzekerineshan':. Yoorzoover tot dusverre, voor hen ge' durende hun werkzaamheid in h?t Tj 'teche rijk premién voor de bii de in v'aliditeitswet geregelde verplichte ver zekering zijn betaald, worden deze op verzoek terugbetaald. Dit besluit treedt in werking op der dag zijnpr afkondiging. L FEUILLETON DOOR N.K. „Wat was er thuis aan de hand?" ,£>at zijn mijn zaken!" De Lang kreeg een booze uitdrukking. „Maar je mng het beet hooren", voegde hij er aan toe. „Mijn vrouw is erg ziek geworden en ik donk dat ze moet worden geopereerd. Zij is vanmorgen naar het ziekenhuis gebracht." „Is het iets gevaarlijks?" „Nog el! Misschien komt ze nooit terug." „Ik begrijp je." Maarten vroeg zich af, wat hij doen zou, als het leven van Eva in gevaar verkeerde. „Je hoeft heusch niet te denken, dat het vrouwtje en ik een uitverkoren stel vormen, waar je in boeken over leest, want dat zï|n we niet!" gromde De Lang. „Tk hen een slechtgehumeurde vent. maar het is iets anders als het zoo erg met Lieze ervoor staat." Maarte# bleef een oogenblik in ga- dachten verzonken; daarna draaide hij het contactsleuteltje om en zette hij den motor aan. „Wat ga Jc doen?" vroeg De Lang. „Dat zul je wel zien, als we op het werk zijn." Maarten reed de garage binnen en de mannen, die er. werkten, knikten hem verheugd toe. „Kom jediier weer werken. Maarten?" vroeg een van hen en wierp een spotr tenden blik op Karei de Lang. Maarten ging voor naar het kantoor en De Lang, die zich weinig op zijn ge- oiak voelde, volgde. „Goeden rïiorgcn, meneer!" groette Maarten in antwoord op Mensink's ga pende verbazing. „Meneer. De Lang heeft iets te vertellen." De voorman keek Maarten-aan <m daarop ziin baas en schraapte zijn keel. Wat*zou hij zeggen? Alles hing er van af en hij bleef bijna een minuut aarze len. Daarop sprak hij nauwkeurig de waarheid. Hij had na zijn vertrek uit de garage een paar glaasjes gedronken en had een ongeluk gekregen. Bij toeval had hij den wagen naar de garage, waar Maar ten werkte, gebracht en tijdens de re paratie had hij nog meer gedronken Maarten de Roever had hem hierheen eereden, omdat hij niet in staat was om te sturen. Maar dat is niet alles! Maarten heeft kwaad met go&i vergolden," vervolgde hij. „Ik vertelde u niet zoo lang geleden, dat hij teveel van dpn drank hield. Dat was een leugen! Ik zei het uit afgunst." De Lang hield stil. „Meer heb ik geloof ik niet, te zeggen." Mensink koos met zorg een sigaar uit zijn kistje en stak hem aan Zijn gladde, bolle gelaat droeg steeds de uitdrukking van ongploorelijke onschuld, maar in werkelijkheid was hij een zeer gevat mcnsch. „Je moet er uit. De Lang," zei hij ten slotte. „Dat verwachtte ik wel, meneer. Ik zal me er in -moeten schikken." Hij keerde zich naar de deur; maar Maarten greep hem bij den arm en hiela hem tegen. „Mag ik iets zeggen, meneer Men sink?" „Zeg op!" antwoorddp Mensink. „Ik dacht wel, dal ik nog niet alles had ge hoord. Ik vermoed, dat jij -hem ertoe bracht om hier te komen en alles op te biechten?" „Nee, meneer! Daar heb ik zelfs niet over gesproken," antwoordde Maarten. „Meneer De Lang is mij vrijwillig naar het kantoor gevolgd en hij heeft u de waarheid verteld. Dat bewijst toch wel, dat hij eerlijk is!" Mensink keek Maarten peinzend aan. „Wat zou je ervan denken om in de plaats van De Lang htcr voorman te worden?, Vijftig gulden per week^s* „Nee meneer! Ik heb een haan aange nomen op een boerderij, waar ik vroeger ook gewerkt heb," antwoordde Maarten. „Ik voel me daar meer thuis." „Wat heb je me dan verder te zeg gen?" „Meneer De Lang heeft iets uit zijn verhaal weggelaten," vertelde Maarten hem. „Zijn vrouw is erg ziek. Zij moest, naar het ziekenhuis en hij isbe zorgd; daardoor kwam hij tot een mis stap." „Dat werpt een ander licht op de zaak! Wat scheelt je vrouw, Karei?" „Men zegt dat zij een tumor heeft, meneer." „Ik heb dezelfde narigheid met mijn vrouw ondervonden," sprak Mensink. ,.Ik kan me nu wel voorstellen, waar door je je zoo te buiten gióg. Je kunt hier blijven en dat heli je aan Maarten de Roever te danken. De volgende maal, dat je je niet tot werken in staat voelt, moet je het rne ronduit zeggen. Ga nu maar naar huis en kom morgen op den gewonen tijd terug." Toen Karei de Lang vertrokken was, bood Mensink Maarten een stoel aan. „Men zegt, dat je vriend, Jacob Brak man, in China om het leven gekomen is," merkte hij op. „Ik mocht hem graag, en hij had ge lijk wat jou betreft. Weet je, wat je zoo juist .hebt gedaan?, Je hebt een men ach van den ondergang gered; je hebt een nieuw mensch van hem gemaakt. Weet je zeker, dat je niet bij me wilt wer ken?" „Ik kan niet. Ik heb beloofd om voor de boerderij van meneer Brakman te zorgen»" „Nu, als je ooit nog eens om werk verlegen bent, kun je mijn werkplaats instappen, je pet op de dichtstbijzijnde haak hangen en je jas uittrekken. Je be trekking staat altijd klaar!" HOOFDSTUK XXXVI Om de boerderij te redden Op Zaterdagavond kreeg Eva een brief van Maarten. Hij berichtte, dat hij Maandagmorgen met den vroegen trein naar de boerderij zou afreizen om zijn vroegere werk te .hervatten. Hij deed haar ook een verslag van de ontmoeting met Karei de Lang en van het gevolg daarvan. Eva dacjit er dankbaar over na. Het karakter van Maarten was van Verden king gezuiverd en meneer Mensink had gezegd, dat hij zijn pet aan een haak kon hangen en- zijn jas uittrekken wanneer het hem beliefde. Bovendien was dit niet teweeggebracht door Ka- rel de Lang te kort te doen, maar. door hem te helpen. Hoe kwam het, èast Maarten zulke dingen doen ken? Waarom had D« Lang zonder dwang de waarheid ge sproken? Alleen omdat hij hang voor Maarten was? Eva was wijs genoeg oni in Ie zien, dat er 'n dieper gevoel in het spp| was. F,r was iets in de persoonlijn- beid van Maarten, dat de menschen op wekte om hun besj tr doen en hun best' zijde te toonen. In Langeveld was dat al gebeurd. Eva had mannen gekend, die onder de leiding van Maarten een ware verandering hadden ondergaan. En den \olg<5ndon dag zou Maarten op de hoeve „Het-Zwarte Paard" terug zijn Daar hoorde hij thuis; van dat wen hield hij. Hij zou vroeg vertrekken waarschijnlijk met den eersten trein Ze zag 'hem al in gedachten over de' weg naar het dorp loopen. zijn koffer In de hand. terwijl iedereen hem hartelijk groette. Haar voorstelling van Maarten\svhan delingen was merkwaardig precies. In derdaad nam hij dpn eeis-ten trein pf hij werd door iedereen met lachen rri grapjes begroet. Hij ging den dorpswin kei voorhij en hief de oogen van ver hazing op De verandering van e*r bloeiende zaak in een die op den rai^ van het bankroet stond was duidebj* genoeg. (Wordt vervolgd'

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2