Het „Nederlandsch Auteurs rechtenbureau" opgericht Boodschap van Stalin en Molotof aan Ankara Buma opgeheven Betrekkingen Japan— Sovjet-Unie ongewijzigd Hevige gevechten nabij Koersk PROCES TE RIOM WEER UITGESTELD IVOROL: De KwaEiteits-tandpasta. Vorming van kader voor den middenstand „OP DEN STEIGER" 3e Hoeve AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 15 JANUARI 1942 konden vallen, te vermijden, en daar door moesten zij een omweg van meer dan honderd en vijftig kilometer ma ken. Soms moest het gezelschap een of twee nachten in een herberg doorbren gen, waarbij vergeleken de eenvoudige, zuinige inrichting van het zendingsge bouw luxueus was Af en toe kwamen zij aan een andere zendingspost en wer den dan hartelijk onthaald. Toen zij tenslotte dc rivier bereikten en plaatsen kondon vindon op een 'woe- pan, begon het laatste traject \an hun lange reis en omstreeks het midden van Maart kwamen zij in Nanking aan. De plaagduivel, die in Brakman huis de. deed zich tijdens deze lange reis weer hooren. Meer dan een half jaar was hij in de oogen van de wereld dood en jhij meende, dat het geen kwaad kon om een maand ianger dood te blijven. Bovendien, als hij zich in China voor een Chinees kon uitgeven, zou dit ze ker in Nederland kunnen. In Nanking kocht hij kleercn, zooals een welgestelde Cnineesche koopman, die naar Europa gaat. draagt, en hij nam afscheid van,zijn vrienden, schonk eeh flinke gif^aan het zendingsgezelschap en nam den trein' naar Shanghai. Daar boekte hii passage naar San Francisco en reisde per vliegtuig naar New York verder. Tenslotte kwam hij in Amster dam aan, na een reis om de aarde te hebben volbracht. De man, op uien Jacob Brakman in de heele wereld het meest gesteld was, was Maarten en zoodoende begaf op een goeden dag een lieer in een Chvnecsch gewaad zich per tram naar de Phoenix- garagc, in de verwachting, daar Maar ten de Roo\ee aan te treffen. Mcnsink was stóm-verbaasd, toen de bezoeker met de dikke hoornen bril Jacob Biak man bleek te zijn, cn zij drukten elkaat hartelijk de hand. „Waar is Maarten?'' vroeg Brakman lachend. „Ik zal hem niet in zijn werk storen, maar misschien mag ik hem es^n zien?" Mcnsink deed aarzelend het verhaa' Maarten was ontslagen, maar het raad scl was thans opgelost» „Ik heb hem verzekerd, dat hij altijd terug kan komen als hij om werk ver- legen zit. meneer Brakman. De man. die alle schuld droeg, heette wacht even. tk heb zijn naam genoteerd, voor het ge val dat ik hem nog eens- tegenkom. Het is Louis Windman." Brakman greep zijn opschrijfboekje en noteerde den naam van Louis even eens. „Hij beweerde, dat bij een vriend van Maarten was, en ik geloof, dat hij zei dat hij getrouwd was met eens kuken, ik geloof dat die vrouw Nora heette." „Maar dat kan Nora toch niet zijn!" riep Brakman uit. „Zij is mijn nicht en zal het toch niet met een dergelijkon schurk hebben aangelegd!" Denzelïden middag bezodit Brakman notaris Beverwijk en diende zich aan als Li-Yan. Hij genoot van ziin bedne gerij en meneer Beverwijk vzei. „alle machtig", loen hij vernam, dat Li-Yan in werkelijkheid zijn oude cliënt was. IIet nieuws van den no'aris beroofde Brakman echter aanmerkelijk van zijn genoeglijke stemming. Hij was tot ecu wereld teruggekeerd, waarin heel wal veranderd was. „I'w nicht is getrouwd," sprak meneer Beverwijk, „en met een van de grootste schelmen, die ik ooit gezien heb." Hef nieuws over de boerderij kon niet slechter zijn. Nora's echtgenoot had zich ingespannen om de zaak Ie gelde Ie inn- ken en de voorman. Van Waveren ge- hectcn, had zijn werk voltooid. „Uw boerderij zou op het oogenblik al failliet gegaan zijn, maar tot uw,geluk, meneer Brakman, deed uw fiicht. nog maar juist op tijd, een zeer verstandige daad. Zij liet Maarten de Roever komen cn de wolken trekken al eenigszins wez. Het is het beste, (lat u er zelf eens een kijkje gaat nemen." Den volgenden morgen droeg Jacob Brakman een costuum met een brogk en een jas en een vreemden hoed, dien hij op de boerderij dikwijls had gedragen. Jacob Brakman kwam in het dorp aan. twee dagen voordat Eva Langeveld verlaten moest voor -haar laatsten ter ISTANBOEL. 14 Jan. (D.X.B.). - 1 De uit Moskou teruggekeerde Brit- sche ambassadeur in Ankara, Knatchbull Hugessen, heeft tegen- over de pers verklaard, dat bij de Moskousche besprekingen ook latere 1 vredesplannen ter sprake zijn geko- 1 men. Knatchbull Hugessen verklaar- 1 de, dat hij den Turkschen minister 1 van Buitenlandsche Zaken een mon delinge boodschap van Stalin en Mo- 1 lotof heeft overgebracht. Gisteren is te Ankara een bijeenkomst teer Turksche volkspartij gehouden, die grootendeels gewijd was aan eèn uit eenzetting van den minister van Bui tenlandsche Zaken, Saradzjogloe aan gaande de gebeurtenissen in de afgeloo- pen drie weken. Tevens gaf Saradzjog loe daarin een uitvoerige schildering Van het onderhoud, dat hij heeft gehad met. den Eneelschen ambassadeur na diens terugkeer uit Moskou. Verschil lende afgevaardigden stelden den mi nister daaromtrent vragen, die hij be antwoordde. Duitsch commentaar op Edens besprekingen Naar het A.N.P. uit Berlijn meldt, zien bevoegde Duitsche kringen.geen aanlei ding. zich tiarler met de vraae bezig te houden, of bij de besprekingen van Eden te Moskou ook het vraagstuk van de Middellandsche Zee is aangesneden, hoewel verscheidene persberichten op de mogelijkheid duiden, dat ook Portu gal resp. de Portugeesche eilanden in den Atlantischen Oceaan in bepaalde militaire combinaties een rol schijnen gespeeld te hebben. De diplomatieke correspondent van bet D.N.B. schrijft o.a.: De wereldecho op de onthullingen over Edens machi naties in Moskou toont aan, dat het be grip voor den afweerstrijd van Duitsch- land en zijn bondgenooten in Oost-Eurq- pa groeit. Ook de landen van het Noor den hebben zich terstond positief uiige sproken voor de definitieve uiischake- ling van het bolsjewisme, het heldhafti ge Finland voorop. Wanneer Edens droom, om na den zegevierenden afloop van den oorlog, de Sovjet-Unie tot orde nende moeendheid in Oost- en Midden- Europa te maken, in vervulling zou gaan. zou zulks voor het Noorden ge volgen hebben, welke reeds thans vrij wel te onderscheiden zijn. t.w.: 1. De volledige onderwerping van Finland onder bolsjewistische heer schappij met de vernietiging van den kern van het Finsche volk. 2. De bezetting van de Aalands-eilan. den. 3. De bolsjewistische opmarsch door het Noorden van Zweden naar het Noor den van Noorwegen tot den Atlantischen Oceaan, hij gelijktijdige bezetting van de ertsmijnen in het noorden van Zwe den en te Narvik. 4. Da onbeperkte behcersching van de Finsche en de Botnische golf, als mede de bolsjewistische overheersrhing in de Oostzee en haar ui'gangen. Wat voorts de uitvoering van het En- gelsch-BoIsjewistische plan voor de be schaving van Scandinavië zou bcteeke- nen. hebben o.a. de Baltische. staten en ten deele ook Finland aan eigen lijf on dervonden. KOEIBISJEF, (Samara) 14 Jan. (A.N.P.)De leider van den Sov jetinformatiedienst Losofski heeft medegedeeld, dat de onderhandelin gen tusschen Japan en de Sovjet- Unie over verlenging van het vis- scherij-accoord nog aan den gang zijn. Op vragen betreffende den aard der betrekkingen tusschen Ja pan en de Sovjet-Unie antwoordde Losofski:. Hierop is geen commen taar noodig, want deze betrekkin gen zijn onveranderd. BERLIJN. 14 Jan. (D.N.B.). In het gebied ten Oosten van Koersk zijn de laatste' dagen hevige gevech ten geleverd Steeds weer trachtten de bolsjewisten van een veroverd plaatsje uit het front van de .Duit sche troepen te doorbreken, of in te drukken. Toen Duitsche eenheden tot een tegenaanval op de vijandelij ke strijdkrachten overgingen, nam de hevigheid der geveohten nog toe. Verscheidene dagen herhaalden de Duitsche soldaten in weerwil van de strenge vorst hun aanvallen op het plaatsje, dat door den vijand taai verde digd werd, tot het hun tenslotte gelukte de bolsjewisten uit de huizen en straten te jagen en naar het Noordoosten terug te slaan. Op het slagveld in en rondom het plaatsje werdén meer dan driehon derd dooden geteld. Bovendien moest de vijand pantserwagens, lichte en zwa re mitrailleurs, granaatwerpers en tal rijke handvuurwapens achterlaten. Voorts wordt bericht, dat Duitsche ge vechtsvliegtuigen Dinsdag de h&venin stallaties van Feodosia op de Krim ge bombardeerd hebben, waar verscnepin- gen der bolsjewisten en opstapelingen van oorlogstuig van allerlei aard met bommen werden bestookt. In den centralen sector Aan het Oos telijke front bestreden sterke formaties gevechtsvliegtuigen, duikboinmenw er- pers en jagers bolsjewistische aanvals- formaties. ravitailleeringscolonnes en veldstellingen. Behalve zware verliezen aan mansohappen verloren de bolsjewie ken vijf stukken geschut, twee batterijen veld- en twee batterijen afweergeschut, benevens een groot aantal vrachtauto's en heiaden en bemande sleden. De bolsjewieken hebben op 13 Januari neeentien vliegtuigen verloren. In lucht gevechten tusschen Duitsche en bolsje wistische vliegers wprden twaalf sovjet toestellen neergeschoten. Door het steeds voor de afweer gereedstaande afweerge schut werden drie sovjet-machines ver nield en vier toestellen der bolsjewieken werden bij een aanval op een vliegveld verwoest. Het Finsche legerbericht Oo de Karelische- en Aunus-landengte nieti an beteekenis. In den Zuidelijken sector van het Oostelijke front, hebben troepen hier en daar de zuivering van het terrein van kleine verstrooide vijandelijke afdeelingen voortgezet. In de overige sectoren niets nieuws. BERLIJN. 14 Jan. (V P B.) Hét Fran. sche hooggerechtshof te Rlom is Zondag bijeengekomen. Nadat de nieuwe president Caous, die tot nu toe het openbaar minis, terle heeft waargenomen, was beëedigd, werd het begin van het proces tegen Dala. dler, Reynaud. Gamelln e.a. persoonlijkhe den uit het Fransche bewind, voor vóór de ineenstorting uitgesteld tot 19 Februari a s. Aangezien onlangs was vastgesteld, dat het langverwachte proces eindelijk den 15 Januari zou beginnen, betcgkent dit op nieuw een uitstel van 5 weken. Men wijst er in Parijs overigens op, dat deze verdagingen niet van invloed zullen zjjn op de eindbeslissing. Toen in October J.l. de voormalige ministers en generaals door het Fransche staatshoofd tot vesting straf werden veroordeeld, verklaarde deze tevens, dat de normale procedure moest voortgaan en dat een uitgesteld vonnis voor het land een valsch vonnis zou zijn. De vestingstraf was slechts een tijdelijke oplossing, gebaseerd op Pétains juridische volmachten, die hem in het begin van 1941 waren toegekend. Een juridisch-politieke raad .samengesteld uit oud officieren, stond- hem bij deze beslissing bij. Daladier, Blum en Gamelin zijn toen naar Fort Portale overgebracht, terwijl Pierre Cot, de vroegere luchtvaartminister, bij verstek tot vestingstraf werd veroor deeld. Ook Reynaud en Mandel, die langen tijd met vrU groote bewegingsvrijheid in Vals les Bains waren geïnterneerd, werden in de vesting opgesloten. Het advies van den juridlsch.politieken raad sprak in hun geval slechts van ern stige verdenkingen zonder de uitvoerige motiveering. die over de andere beschuldig den werd gegeven. Tenslotte waren ook Guy La Chambre en generaal Jacomet, respectievelijk voormalig Luchtvaartminis ter en secrelaris-generaal voor de bewape ning. voor de nederlaag verantwoordelijk gesteld, maar zij bleven op de plaats, waar zij geïnterneerd waren. Overigens ls het aantal beklaagden on langs nog toegenomen. Léon Jouhaux is te Marseille gearresteerd, maar het is nog niet geheel zeker of hij eveneens voor het ge rechtshof te Riom zal verschijnen. Hittegolf in Australië STOCKHOLM. 14 Jan. (A.N.P). In Australië heerscht. naar de Britsche be richtendlenst meldt, een vreeselijke hitte, golf. In Melbourne woeden zeer zware zand. stormen. Auto's moesten des middaes reeds de koplampen aansteken. Tevens zijn over al ,,bush"-branden uitgebroken. Zij hebben vooral in Zuid-Australiè groote schade aangericht. Heele kudden vee. groote uit. gestrektheden grasland en landbouwmachi nes zijn ^verbrand, In Sydney is het water, gebrek zóó ernstig, dat men slechts des ochtends tusschen 6 en 10 uur en 's middags I van 4 tot 8 uur water kan krijgen. BINNENLAND 's-GRAVENHAGE, 14 Jan. In het verordeningenblad komt voor het besluit van de secretarissen-generaal van de de partementen van Volksvoorlichting en Kunsten en van Justitie houdende wijzi ging van de Auteurswet 1912. Op grond van par. 1 der verordening no. 3/1940 en in overeenstemming met para- rraphen 2 en 3 der verordening no. 3/1940 an den Rijkscommissaris voor het bezette Nederlandsche gebied wordt bepaald: Art. 1; De Auteurswet 1912 (Staatsblad no. 308 wordt gewijzigd als volgt: le. Artikel 30a wordt als volgt gelezen: Artikel 30a: Voor het als bedrijf verlecncn van bemiddeling in zake auteursrecht al of niet met het oogmerk om winst te maken, is. voor zoover het werk van letterkunde, weten schap of kunst valt binnen het gebied waar voor de zorg is opgedragen aan het departe ment van Volksvoorlichting en Kunsten de toestemming vereischt van den secretaris generaal \an dat departement. Onder het verlecncn van bemiddeling in zake auteursrecht ^ordt verstaan het al of niet op eigen naam, ten behoeve van de ma kers van werken van letterkunde, wetenschap of kunst, of hun rechtverkrijgenden, sluiten of ten uitvoer leggen van overeenkomsten betreffende dc overdracht van het auteurs recht in ziin geheel of gedeeltelijk óf de openbaarmaking van die werken of hun ver- eelvoudigingen of de vcr\eclvoudiging van die werken, in hun geheel of gedeeltelijk. Overeenkomsten, als bedoeld bij het tweede lid, welke worden aangegaan zonder dat 'dc ingevolge het eerste lid vereischte toestem ming is verkregen, zijn nietig. Bbeschikking van d"cn secretaris-generaal van het departement \an volksvoorlichting cn kunsten worden verdere voorschriften gege ven tot uitvoering van dit artikel. 2e. In het tofste lid van artikel 35a worden de woorden „Onzen minister van Justitie" vervangen door de woorden „den secretaris generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten". 3a. In artikel 35a wordt na het eerste lid n lid ingevoegd luidende: Indien het feit wordt begaan door of van wege een rechtspersoon, wordt de strafver volging ingesteld en de straf uitgesproken tegen hem, die tot het feit opdracht, gaf of die de feitelijke leiding had bü het verboden handelen". Art. 2. Dit besluit treedt in werking op den dag zuner afkondiging. Opheffing van het „Buma' Tevens verscheen in de Nederland scl e Staatscourant het besluit van den secretaris-generaal van het de- oartement van Volksvoorlichting cn Kunsten, houdende mantre?e|pn ten aanzien van auteursrechtenbemid- delaars, waarbij het bureau voor muziekauteursrecht „Buma" te Am sterdam werd opgeheven en het Ne- derlandsrhe Auteursrecht enbureau te Amsterdam werd c^'.icht. De artikelen luiden als volgt: Artikel 1. le. Op den dan van in werkinclreding van dit besluit wordt de vereeniging: „Hef bureau voor muziek auteursrecht ..Buma" te Amsterdam", ontbonden. Het tot het „Buma" behoo- rende vermogen gaat on dien dag in eigendom over op de stichting „Neder landsch auteursrechten bureau" welke ook alle civielrechtelijke rechten en ver plichtingen voor het „Buma".overneemt 2e. Van alle leden Van het hedrijfs- en administratief pprsoneei van het bureau voor muziek-aifieursrecht „Buma" zal, voor zoover zij op dep dag van afkondi ging van dit Hesluit bij het Buma in diens4 waren., worden aangeboden in dienst van de Stichting „Nederlandsch Auteursrechten-bureau" te treden, voor zoover zij daarbij passende werkzaam heden kunnen vinden. 3e. De secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten stPit zoo mogelijk in over eenstemming met de belanghebbenden de schadevergoeding vast, welke in het geval, bedoeld in het eerste lid van iit artikel aan het bureau voor muziek auteursrecht „Buma" err in de gevallen als bedoeld i<i het tweede lid van dit artikel, aan de daar bedoelde personen, die niet in dienst van de stichting „Ne ierlandsch Auteursrechten-bureau' overgaan, wordt toegekend. 4e. De stich'ingen „Nedorland- sche Muziekhelaneen" en „Maneto" worden op den dag van inwerking treding van dit bpslui4 ontbonden. Het aan deze stichtingen behoorende vermogen gaat met ingang van dien dag over in eigendom van de stich- 'ing „Nederlandsch auteursrechten bureau". welke ook alle civielrech telijke rechtpn en verplichtingen Van deze stichtingen overneemt. Art. 2. Wettelijke bepalingen, wel ke met dit besluit in strijd zijn, treden in zooverre buiten werking. Art 3. Dit besluit treedt in werking op den dag van zijn afkondiging. Het eerste uitvoeringsbesluit van den secretaris-generaal van het departement van Volksvoorlichting en Kunsten, ver schenen in de Staatscourant van 12 Ja nuari, ter uitvoering van artikel 30a der Auteurswet 1912 luidt: Op grond van artikel 30a der Auteurs wet 1912, in overeenstemming met de par. 2 Pr) 3 van de verordening no 3/1940 van den Rijkscommissaris voor het be zette Nederlandsche gebied wordt be paald: Art. 1. De stichting „Nederlandsch auteursrechtenhureau" verkrijgt de toe stemming. als bedoeld in het eerste lid van art. 30a van de Auteurswet 1912. Art. 2: le. Ten aanzien van dt be middeling in zake het auteursrecht met betrekking tot andere werken dan die, welke vallen onder het mu ziekauteursrecht, moeten degenen, die zich met deze bemiddeling bezig houden, binnen veertien - dagen na afkondiging van dit besluit, een ver zoek om toestemming, als bedoeld in rtikel 30a der Auteurswet 1912, indienen bij den secretaris-generaal van het departement van Volksvoor lichting en Kunsten. 2e. Zij, die tot op heden in Nederland zich plachten bezig te houden met de hierbedoelde bemiddeling en tevens bin- AMSTERDAM, 11 Jan. - In „Kras- napolsky" is vanmiddag een cursus geopend voor middenstandskador- vorrning, zooals deze tegelijkertijd op 27 plaatsen in ons land is be gonnen. De voorzitter van den Kon. Ned. Mid"' denstandsbond. dc heer L. de Groot, hield de openingsrede. Zoolang de mid denstandsorganisaties bestaan, is de be hoefte gevoeld aam bekwame bestuur ders. In de eersle periode konden deze hun functie in hoofdzaak als een eere- plicht beschouwen, hun taak was in hoofdzaak propagandistisch Dit veranderde in den vorigen wereld oorlog en vooral na 1918 maakte de snel le sociale e\oIutie in ons land de vroege re methoden steeds -meer ondoelmatig. Immer grootor bleek de noodzakelijk heid van studie cn voorbereiding voor den middenstander en hoewel velen zich deze door eigen initiatief wisten te ver schaffen, heeft het aan een systemati sche scholing eigenlijk steeds ontbro ken. Toewijding, ijver en a/inleg bieden thans geen voldoende waarborgen meer, wijl het bedrijfsleven z.oo omvangrijk en ingewikkeld Is geworden, dat de leiders zich terdege moeten voorbereiden. Voor de publiekrechtelijke bedrijfsorganisa tie. in handel en ambacht is het noodig. dc beschikking te hebben over gesehik- nen den jn het eerste lid bedoelden ter mijn een xeczoek'tot. toestemming-.'als bedoeld in artikel 30a der Auteurswet ■1912. hebben ingediend, kunnen zich met de bemiddeling blijven bclastgn. totdat door dcri secrelaris-generaal op het ver zoek is beschikt. Art. 3. Dit besluit treedt in werking op den dag zijner afkondiging. le krachten. Dit is dan ook het doel van deze kadervorming. Prof. R. Casimir, voorzitter van het Instituut voor Middcnstandsontwikke- ling, ving \ervolgcns zijn eerste-les aan handelende over de maatschappelijk beteekenis van den middenstand, welke tevens als algenieene inleiding bedoeld was. De middenstander, zoo betoogde spre kor, moet zich van zijn roeping bewust zijn en niet individualistisch ter zijde jlijven staan; daartoe dienen ook de essen, om zoo een kader te vormen, dat een goede leiding weet te geven. D> middenstand heeft zijn eigen wgzen. zijn eigeri psv'che en heeft laarom menschen noodig, die zijn behoeften kennen en.be grijpen. HIL\ ERSl M. li Jan. De persdiens: van den Nederlandschen Omroep meldt Op iederén laatsten Zondag van de maand, te beginnen 25 Januari a.s., zal prof. dr. T. Goedewaagen, secretaris-ge neraal \an het departement van Volks voorlichting en Kunsten, des middag gedurende de pauze van het svmphonie- coneert een radio-causerie houden oncjer den titel: „Op den steiger". Deze cause rie wordt'uitgezonden over den zender Hilversum 2 te 16.00 uur. VELDKEUKENGERECHT IN DUITSCHLAND BfeRI.IJN, li Jan De A.N.P.-cor- respondent meldt: Gisteren werd voor de eerste"maal in alle restaurants in Duitschland hij uitsluiting het veld keukengerecht geserveerd, hetgeen voortaan tweemaal wekelijks zal ge schièden. Deze pot schaft precies het zelfde als de ©oklatvn aaji het front be komen en draagt er alzoo mede toe bi) de gedachte aan den heldenstrijd der soldaten onder de burgerij voortdurend levendig te houden en den band tus schen front en vaderland te versterken. Onder leiding van het Rijksinstituut voqr drinkwatervoorziening is te Beilen een aanvang gemaakt met den bouw van een pompstation, dat de gemeenten Beilen, Westerbork en Smilde van drinkwater zal voorzien. Het eerste vlechtwerk in wording Van Buiten De heer H. W. T. Tydeman, stedelijk directeur van Winterhulp-Nederland sprak het welkomstwoord op de t« Amsterdam gehouden bijeenkomst va« den NecIerlandschenVolksd'enst,waarop belangstelling werd gevraagd voor tapdverzorging Pax-Holland-DeHaan De Rijksarbeidsdienst oefent zich voor zijn werk aan het IJszee front. Een Poolhut is gebouwd en gereed, om in gebruik te worden genomen Orbis-Holland-P. K. Serr Aan het Oostfront. Zwaar Duitsch afweergeschut wordt vereende krachten in stelling gebracht Transatlantic-Recla-P. K. FEUILLETON DOOR N.K. tó) HOOFDSTUK XXXVIII „Mag Ik hen met steencn werpen?" De zendingspost was in rep en roer, want er gingen belangrijke dingen ge beuren. Meneer en mevrouw Wimborn namen afscheid van Han-Lan. want zij waren oud genoeg om zich terug te trekken. De vervangers waren reeds aan gekomen en hadden het werk al over genomen. Het dappere echtpaar had in deze plaats toen jaar lang gezwoegd en liet een prachtig resultaat achter. De af scheidsbezoeken, geschenken en wen- ftchen waren talloos, maar- tenslotte moesten zij zich losmaken en om vier uur 'smorgens vertrok een kleine kara vaan van zes muilpzels drie voor me neer en mevrouw Wimborn en hun be diende en drie voor de bagage. Hun bediende was een bejaarde man. die bekend stónd als Li-Yan, of kortweg Li. Hij werkte langer dan zes maanden op den post, maar tóen bij er voor het eerst kwam. heette hij Jacob Brakman Nu pas oordeelde men het veilig voor hem om naar de kus» terug te keeren en hij reisde als dienaar van de zendelin gen vermomd en als zij vreemden ont moetten mopet bij „doofs'om" ziin. Brakman bad hpel wat Chirieesche woorden opgepikt, al kon hij de taal natuurlijk niet vloeiend spreken. Hij had zich verdienstelijk gemaakt en zijn onderhoud verdiend door in te vallen, toen de Chineesche kok ziek werd. Jacob Brakman was hevig Ingenomen met de rol. die hij spelen moest. Hij bootste alle eigenaardigheden Van Ale inheëmschen na en had geleerd om met een onbewogen gelaat geheel stil te zit ten, waardoor een vreemdeling niet b.e- merkte, dat hij een Europeaan was. Wimborn had herhaaldelijk inlich tingen ingewonnen over de prarftjes van de bevolking van Han I.an en het bleek, da,t de mannen van .Tsji nog steeds op Brakman loerdpn. Daardoor had het zoo iang geduurd, maar tenslotte werd dc achtervolging vergeten, en zij voelden het nu als verantwoord om naar de kust te reizen Zelfs indien men den koristen weg genomen had. zou het nog zevenhon derd kilometer geweest zijn, maar Wim born vond het beter om de streek, waar zij in handen van de mannen van T^i mijn aan de huishoudschool. De lieer vroeg den stationschef zijn met een besteller naar de uui-iucnj laten brengen en hij aanvaardde cE weg, met een stok in de hand, gelijk vroeger tijden. Hij liep hei woonhuis van de door en onderging een verrassing, deur \an het huis stond wijd open aan de tafel zaten twee menschen Maarten en Eva! Maarten zag hem het eerst, omdat tegenover de deur zat. en hij sprong bleef oen oogenblik staan en liep to; op hem toe en greep met zijn sterj handen Brakman bij de schouders, werd geen woord gezegd. Eva was eveneens opgedrongen zij sloeg hun ontmoeting gade. Brakman's oude gezicht was wat se trokken, alsof hij bij deze ontmoetlf met zijn jongen vriend ziin grvoelei nauwelijks beheerschcn kon. Maart; schudde den ander licht bij dc schc ders, alsof hij zeggen wilde „Daar D :k je dus weer!" Maar"het was de stilt die zoo vreemd aandeed, en toen Maa ten tenslotte sprak, schenen de woord' bijna belachelijk. Men zou denken, d er niets ongewoons voorgevallen was. „Neem een stoel, meneer1" „Ik zal nog een bord halen," voec' Eva er buiten adem aan toe. (Slot volgt)

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2