Het requisitoir voor het Vredegerechtshof DE DOOD VAN PETER TON Dr. M. Noordewier Keuring van tooneelstukken Zes dooden door Britsche bommen Minister Fischböck Tandverzorging voor school kinderen in Limburg DE VERJAARDAGS STORTING Geen alcohol w as voor hen veilig Fietsers op spoorbrug onder locomotief GESPRONGEN HANDEN KL00STERBAISEM WEGENS DUBBELEN KEOMPERTJE KLOMP MOORD TWINTIG JAAR GEEISCHT RADIOPROGRAMMA Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JANUARI 194; 's-GRAVENHAGE. 16 Jan. - Het Vrede-gerechtshof heeft heden de behandeling van de zaak tegen den 48 jarigen agent van politie S. J. B. voortgezet Zooals wij reeds in ons blad van gisteren meldden, werd door den procureur-generaal op deze zitting ontslag van rechtsvervolging gerequireerd. Voorlezing werd gedaan van een door getuice De Kanter voor den rechter commissaris afgelegde verklaring, dat de W.A.-mannen. die zich vedetten, door de politie met de blanke sabel de Balistraat werden ingedreven. Deze ge tuige die thans in Frankrijk vertoeft had Peter Ton op een drafje naar de poort zien loopen, waar het slachtoffer, door het doodeliik revolverschot getrof fen. voorover viel Verder werden enkele agenten van politie nogmaals gehoord in verband met ie vraag of zij op de hoogte waren van de instructie van den toenmaligcn hoofdcommissaris van politie, inzake het optreden hij ordeverstoringen, waar bij nationaal-sociali^en betrokken zijn De toen in dienst geweest zijnde agen ten bleken te weten, dat zij soenelor dan voorheen behoorden op te treden ten opzichte van de N.S B Voorts wordt in die instructie meer de aandacht op be paalde leden der toenmalige N.S.N.A P. gevestigd. Het requisitoir Thans is het woord aan den fungee- rend-procureur-generaal, rnr. Hoekstra. Deze vangt zijn requisitoir aan met. de opmerking, dat dit een buitengewoon ernstige zaak is. In het bijzonder moet worden betreurd, dat de leiding op het tijdstip van het gehpurde hij de politie niet deugde. Eerst toen een inspprteur verscheen, verbeterde de situatie. De ge tuigen verklaringen ten opzichte van bet gedrag dei^betrokkenen loopen uit een, hetgeen begrijpelijk is, want er was wanorde. Vast is komen te staan, naar sprekers mepning, dat de kogel, die in het ach terhoofd van den verslagene werd aan getroffen en die de oorzaak van den dood was. afkomstig is geweest uit den revolver van verdachte. De politie heeft in geval van ver storing der openbare orde het recht tot gebruikneming van haar slag- of vuurwapenen. De vraag is nu: was hier versto ring van de openbare orde? Spr. meent, dat uit de getuigen verklaringen voldoende is gebleken, dat dit. inderdaad het geval was. Hij heeft niet de overtuiging, dat verdachte opzettelijk Peter Ton heeft willen treffen. De ten laste ge legde doodslag zal niet kunnen wor den gehandhaafd. Wel echter meent soreker. dat art 307 van het Wet boek van Strafrecht (het veroorza ken van dood door schuld) hier van toepassing is. De sfeer was verre van rustig in die Oogenblikken. Het ging er erg warm •toe. Uit getuigenverklaringen blijkt, dat er reeds geslagen werd voordat de po litie tot schieten kwam. Spreker citeert het oordeel van prof. Novon omtrent het recht van noodweer, als in art. 41 is omschreven. Wanneer men diens opvatting huldigt en dit zou in overeenstemming zijn met een dcor spreker aangehaald arrest.van dit hof in een vorige zaak dan zou men kunnen aannemen, dat in dit geval sprake is geweest van noodweer en niet van noodweer-exces.'Zoo ver meent spr. echter niet te moeten gaan. Wel meent spreker, dat verdachte zich ter plaatse heeft moeten verdedigen om redenen van lijfbehoud. Verdachte is daarbij echter te ver geeaan en heeft zoodanig geschoten, dat Peter Ton doo- delijk werd getroffen. Tevens echter is hier het tweede lid van art. 41 van toepassing, volgens welk lid niet strafbaar is de overschrijding van de grenzen van noodzakelijke ver dediging. indien zij het onmiddellijk ge volg is van een hevige gemoedsbewe ging, door de aanranding veroorzaakt. Spreker concludeert derhalve tot be wezenverklaring van dood door schuld, doch met ontslag van rechtsvervolging. Pleidooi De verdediger, mr. W. Francken, be gint zijn pleidooi met woorden van deelneming aan het adres der familie van Peter Ton. De verslagene had zich naar hehoorén gedragen en zijn moeder en ziin zuster hebben een sympathieke houding aan genomen in de heoordeeling van het ge- heurde. want zij hebben erkend, dat geen opzet of grove schuld aanwezig is geweest en zij hehhen den vvensch ge uit, dat de zaak niet' zou worden ver volgd. Deze wensch is niet in vervulling gegaan, want na bijna anderhalf jaar is het toch tot deze rechtszaak gekomen. De houding van bepaalde leden der nationaal-socialistische beweging heeft wel tot het incident bijgedragen, dat zijn aanvang had in het gebeurde met den wielrijder, die het verband van den troep Jeugdstorm in de Javastraat door een samenloop van Omstandigheden ver stoorde. Daarvan werd proces-verhaal opeemaakt en tevens werd van politie zijde voldaan aan het verzoek om de menschenmenigte tot doorloopen aan te manen. Pleiter wijst erop, dat enkele leden der W.A. tegen de politie zijn opgetre den én hij meent, dat ook wel uit de ge- tu'genverklaringen is gebleken, dat di verse W.A.-leden met den gummistok gewapend waren. Er was een gevecht ontstaan tusschen politie eener- en W.A.-anderzijds. In zulk een geval is er geen sprake meer van optreden tegen een bepaalde persoon. Pleiter concludeerde tot vrijspraak, al thans t£t ontslag van rechtsvervolging. Het vrede-gerechtshof zal Donderdag 29 Januari te tien uur uitspraak doen in deze zaak. HILVEgSUM. 16 Jan. Dezer dagen is op bijna 7-4-jari.gen leef tijd in het diaconessenbuis alhier overleden de classicus-kunstschil der dr. AI. Noordewier. Dr. Noordewier werd 23 Januari 1868 te Dordrecht geboren. Hij studeerde klassieke letteren te Leiden en promo veerde aldaar op een dissertatie „De metaphoris Aristophaneis" in 1891. Aanvankelijk was hij leeraar aan het gymnasium te Delft, waar zijn vader rector was. doch later trok hij naar Pa rijs, waar hij zich aan de schilderkunst wijdde. Daar heeft hij ook samenge werkt met den bekenden kunstenaar M. W. van der Valk. Na zijn terugkeei in Holland werd bij intiem bevriend met de groote kunstenaars Herman Gorter en Alphons Diepenbrock, met >vie hij zich aan de kunst wijdde; alle drie gaven zij overigens privaat lessen in de klassieke talen. In dezen zelfden tijd had de thans overledene ook veel omgang met bekende kunstenaars als Kloos. van Deyssel en Boeke en de schil ders W. B. Tholen en W. de Zwart Na den vorigen wereldoorlog werd dr Noordewier leeraar in de klassieke ta len aan hot christelijk lyceum te Bu9 sum. welke functie hij tot 1933 ver vulde. Dr. Noordewier was sedert enkele ja ren voorzitter van de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars Hilversum, ter wijl hij als lid zijn werk ook exposeer de op de tentoonstelling van St. Lucas te Amsterdam en van de Vereeniging van Beeldende Kunstenaars Laren-Bla- ricum te Laren. De overledene was gehuwd met de bekende zangeres mevrouw Aaltje NoordewierRedingius. De teraardebestelling heeft heden op de Nieuwe Algemeene Begraafplaats aan de Boschdrift in alle stilte plaats gehad. 's'-GRAVENHAGE, 16 Januari. Het departement van volksvoorlichting en kunsten, afdeeling theater en dans brengt ter kennis van alle amateurtoo- neelvereenigingen, rederijkerskamers en zangvereenigingen, dat tooneelstuk ken, revues, voordrachten en liederen, welke voor 1 Maart 1942 zouden moeten worden gespeeld of gezongen, na 19 Ja nuari niet meer ter keuring kunnen worden aangenomen. SUBSIDIE VOOR T.B.C.-BESTRIJDING 's-GRAVENHAGE, 16 Jan. Blijkens een rondschrijven van den secretaris generaal van het departement van So ciale Zaken moeten verzoeken om rijks subsidie voor de tuberculosebestrijding voor 1942 voor 1 Maart a.s. worden in gediend. 's-GRAY LN HAGE, 16 Jan. - Gis teravond en -nacht zijn talrijke En- gelsche vliegtuigen naar Neder- landsch gebied gevlogen Een vrij groot aantal brisant- en brandbom meri werd lukraak, meestal van groote hoogte en in hoofdzaak op open terrein, neergeworpen, maar ook op woonwijken. In een plaats in Noordholland werden eenige woonhuizen volkomen vernield, ver scheidene andere werden zwaar be- schadigd. Van de( bewoners dezer huizen vonden zes den dood, twee werden zwaar, zeven licht gewond. In een stad in het Zuiden des lands ontstond tengevolge van het neerwer pen van bommen op woonwijken deels zware, deels lichte schade aan gebou wen. Een persoon kreeg daarbij zwa re verwondingen. Benoemd tot rijkscommissa ris voor de prijsvorming BERLIJN, 16 Jan. (D N B.) - De Führer heeft op voorstel van den ge machtigde voor liet vierjaarplan, rijks maarschalk. Göring, den minister b.d. dr. Ilans Fischböck met den titel van staatssecretaris benoemd tot rijkscom missaris voor de prijsvorming. Dr. Hans Fischböck werd 2-4 Januari IS93 te Geras in de gouw Neder-Donau .'Pboren. In den wereldoorlog streed hij aan het front in het Tiroolsche ge bergte. Na den oorlog voltooide hij zijn juridische studie en wijdde zich ver volgens aan het practische economische leven. Bij de overeenkomst van Berch- tesgaden werd dr. Fischböck op ver zoek der Duitsche regeering belast met de behandeling van de economi sche betrekkingen tusschen het Duit sche rijk en Oostenrijk. In de eerste na tionaal-socialistische regeering van dr Seyss-Inquart was dr. Fichbock Oosten- rijksch minister van handel en had als zoodanig deel aan. het besluit der Oostenrijksche regeering tot aanslui ting bij het Duitsche rijk. De liquidatie van de Oostenrijksche regeering stond onder leiding van dr. Fischböck. Als commissaris-generaal in het kader van 'net rijkscommissariaat nam hij de lei ding der economische en financieele aangelegenheden voor het bezette Ne- derlandsche gebied op zich. Nader deelt het rijkscommissariaat mee, dat dr. Fischböck zijn ambt als commissaris-generaal van financiën en economie in het rijkscommissariaat voor het Bezette Nederlandsche gebied blijft waarnemen. MAASTRICHT, 16 Jan. In Heer is Donderdagmiddag het eerste instituut voor tandverzorging van schoolgaande kinderen in Limburg door den Nederl. Volksdienst geopend. De burgemeester van Heer, de heer Rösener Mans, aan wien6 initiatief de keuze van Heer als eerste gemeente in Limburg voor dezen dienst van'tand verzorging aan schoolgaande kinderen te danken is, sprak over het mooie werk van rlen Ned. Volksdienst op so ciaal gebied. De heer Piek gaf een uiteenzetting van de wijze, waarop Winterhulp en Ned. Volksdienst hun taak hebben op gevat in het belang van het geheele volk. Met klem weersprak de heer Piek de verdenking, dat de Ned. Volksdienst met dezen dienst voor tahdverzorging, van het schoolkind iets anders of meer zou beoogen dan alleen en uitsluitend goede, vakkundige'hulp te verleenen. CLEARINGKOERSEN 's-GRAVENHAGE, 16 Jan. Koersen voor stortingen op 17 J.anuari tegen verplichtin gen luidende in: Bclga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche francs 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 36.37 Noorsche kronen 42.82 Zweedsche kronen 44.85 Finsche mark 3.82 Dinar (oude schulden) 3.43 Dinar ïhiemve schulden) 3.77 Turksche ponden 1.4534 Lewa 2.30 Pengö (oude schulden) 36.519 PengÖ (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37 68 Lei 1.28 Slowaaksche kronen 6.4S Drachmen 1.26 Kl ia 3.77 Er zijn gisteren heel wat Nedcrlan ders jarig geweest. Vandaag zullen er ongetwijfeld niet minder hun geboorte dag \ieren. U kent de verjaardagsstor- ting? De verjaardagsstorting is een bij drage voor de Nederlandsche Ambulan ce. De verjaardagsstorting is een bijdrage die bestaat uit evenzoovele dubbeltjes, kwartjes, of guldens al noar gelang de beurs het toelaat als men jaren telt. Wel nu, is u vandaag jarig? Van harte gelukgewenscht, ook na mens de jongens in de veldlazaretten en ziekenhuizen acnter het Oostfront. Maar... begin uw nieuwe levensjaar met een goede daad: Doe mee aan de verjaardflgsstortin? op gironummer 87600 Nederlandsche Ambulance. Ko ninginnegracht 22. 's-Gravcnhage. SCHIE/DAM. 16 Jan. - De laatste weken werd Schiedam onveilig ge maakt door inbrekers, die het spe ciaal op den waardevollen inhoud van distilleerderijen voorzien had den. Dank zij ijverig speuren, waarbij het geheele Schiedamsche recherche-appa raat in werking werd gesteld is het ten slotte gelukt het geheele complot, dat talrijke liters alcohol en vele flesschen wijn had bemachtigd, achter slot en grendel tc krijgen. De hoofddader bleek ie zijn de 37-jarige recidivist A. J. de H., die de initiatiefnemer en tevens de leider van liet complot was. De gebroe ders J. J. O. en A. O. waren zijn voor naamste handlangers. Zij bepaalden zich er hoofdzakelijk toe den buit aan te pakken en deze op de snelst mogelij ke wijze naar hun vader, den 4S-jarigen L. O. te vervoeren. Deze zorgde dan dat de gestolen jenever aan deri man ge bracht werd, waarmee hij niet veel moeite had, daar hij hij verscheidene caféhouders te Schiedam gereede af trek vond De caféhouder J. D. heeft in middels bekend een hoeveelheid van den drank gekocht te hebben. Als ver- kooper trad ook op de 28-jarige chauf feur en tyofmeesterbediende L. S. Tenslotte werd nog gearresteerd de 32-jarige recidivist H. M. die minstens een inbraak mede op zijn naam heeft staan. Na de arrestatie van dit complot zul len de Schiedamsche distillateurs wel een zucht van verlichting slaken, daar de meest uitgebreide veiligheidsmaat regelen tegen deze inbrekers niet vol doende bleken te zijn. Zij zijn aan het politiebureau ingesloten en zullen voor den officier van justitie worden geleid. GENNEP, 16 Januari. Vanmorgen ■omstreeks zes uur zijn drie arbeiders uit Beugen, die met hun fietsen op de spoorbrug over de Maas reden, door een locomotief aangereden. De arbeiders re den tusschen de rails en hebben, ver moedelijk doordat zij oorkleppen droe gen, de naderende locomotief niet hoo- ren aankomen. Toen de machinist, die een fiets hoorde kraken, de locomotiel deed stoppen, was het ongeluk Teeds ge beurd. Hierbij werd een zekere J. uit Beugen, gedood. Een andere arbeider werd zwaar gewond en per auto naar het ziekenhuis te Nijmegen vervoerd. De deixle kon, na verhouden te zijn, huis waarts keeren. zjjn pijnlijk, lastig en leeljjk om te zien. Maar dé&raan sukkelen ls niet meer noodig. Ge kunt er dan ook dadelijk vanaf zijn! Gebruik daarvoor de Klooster balsem, een bijzondere balsem die niet bijt, heerlijk verzacht: Uw huid als 't ware verjongt en weer prachtig glad maakt. Ook tegen wintervoeten en ruwe schrale huid en kloven is het beproefde middel: AKKER's HAARLEM. 16 Jan. In den mid dag van 26 Augustus jl. heeft zich in een woning aan de Wijkerstraat- weg te Velsen een drama afge speeld, waarbij twee menschen het leven hebben verloren. De 39 jarige J. K. Heykoop uit v Muiden bracht daar zijn echtgenoote. de 32-jarige A. C. van H. en den man. met wien zij samenleefde, den 32 jarigen A. B.. met een mes zoodanige steek wonden toe, dat beiden korten tijd later overleden. Voor de Haarlemsche rechtbank had thans de dader zich te verant woorden voor dezen tweevoudigen moord. De officier van justitie eisch- te tegen hem een gevangenisstraf \an twintig jaar. Het bleek, dat A. B. tijdens de mobi lisatie in Muiden vertoefdp en vaak bij het echtpaar H. op bezoek kwam. Ei ontstond een verhouding tusschen H.'s vróuw en B., die niet verbroken werd, toen B. weer naar Velsen terugkeerde Doordat hij correspondentie van het tweetal in handen kreeg, ontdekte H., dat zijn vrouw hem ontrouw geworden was en daarmee begon het conflict. Op zekeren dag liep de vrou,w weg. om haar intrek te nemen in de woning van B. te Velsen. Na eenigen tijd probeerde H. zijn vrouw weer terug te krijgen, maar zijn pogingen hadden geen resultaat. Hij scheen zich daarna in den nieuwen toe stand te schikken en vroeg echtschei ding aan, welke op 1 September voor de rechtbank behandeld zou worden. Zes dagen voor dezen datum, reisde hij naar Amsterdam, kocht daar een mes en ging vervolgens naar Velsen. Door een zijdeur kwam hij de woning van B binnen, waar hij zijn vrouw, B. en diens moeder in de kamer aantrof. Hij vroeg zijn vrquw, even mee naar bui ten te gaan. hetgeen zij weigerde. H. werd hierop kwaad, haalde het mes te voorschijn en stak haar eenige malen in de borst. Vervolgens bracht H. zijn medeminnaar, die wilde vluchten, eenige steken in rug en armen toe, waarna hij de straat op snelde. Een politieman, die toevallig even na het drama passeerde, kon hem weldra ar resteeren. Bij zijn verhoor voor de» rechtbank verklaarde verdachte, niet naar Velsen gegaan te zijn met de bedoeling, zijn vrouw en B. te vermoorden. De commissaris van politie te Velsen, die verdachte na den moord een verhoor had afgenomen, verklaarde dat deze tenslotte steeds had toegegeven, uit wraak gehandeld te hebben. Zoo. ver telde hij, dat hij een enkele reis ge kocht had, omdat hij wel vermoedde, dat hij nog in Velsen aangehouden zou worden Een psychiater verklaarde vervolgens dat verdachte volkomen toerekenbaar is. Alleen bij zeer sterke spanningen blijft hij zichzelf niet meester, hetgeen in dit geval tot noodlottige exc'essen heeft geleid. ZONDAG 18 JANUARI HILVERSUM I. 415.5 M. S.00 Gewijde muziek (gr.pl.). 8.15 De zin van het boer zijn. 8.30 Gram.mtfZiek. 9.00 BNO: Nieuws berichten. 9.15 Voor de jeugd. 9.45 Gram.- muziek. 10.00 Zang en piano (opn.V 10.30 Het Strijkorkest van het „Zaansch Kamer orkest". 11.30 Omroep-Mei3jeskoor. 12.00 Gram.muziek. Zangvogels, SpaanstSh pro gramma. 12.45 BNO: Nieuws- en economi sche berichten. 13.00 Gram.muziek. 13.05 Ne- derlandsch Verbond voor Sibbekunde: Wie en wat waren onze voorouders. 13.20 Het Sylvestre Trio. 14.00 Klaas van Beeck en ziin orkest. 14.25 Accordeon vereeniging „Oefening na arbeid". 14.45 Radiotooneel. 16.00 Omroep-Operette-Orkest en solisten. 17.00 Zondagmiddagcabaret. 17.45 Clavecim. bei-Voordracht. 18.20 Sport van den dag. 18.50 G^am.muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Zang met pianobegeleiding. 20.00 Gram. muziek. Vanaf .20.15 alleen voor de Radio- ccntrales die over een lu'nverbinding met de studio beschikken. 20.15 Bonte klankenwer veling. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Engelsche uitzending: ,,An American sees Holland" of gram.muzick. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 8.00 Gram.mu- ziek. 9.00 BNO: Nieuwsberichten. 9.15 Vroeg dienst. 10.15 Zondagmorgen zonder zorgen. 11.30 Gevraagde platen. 12.00 Cyclus: «God en het kwaad in de wereld" (opn 12.15 So listen. het Paaschbergkoor en de Arnhem- sche Orkestvereeniging (onp.) 12.45 BNO: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Amusementsorkest en soliste, en zang met guitaarbegcleiding. 14.00 Cyclus: „Neder landsche schrijvers spreken over eigen werk". 14.20 Omrocp-Symphonie-Orkcst (In de pauze: Toelichting en gesproken Berlijnsche Theaterbrief). 16.00 Causerie: Woningin richting. 16.15 Jeugdconcert. 17.00 Duitsche taalcursus. 17.25 Gram.muziek. 17.30 Voor- dracht met muzikale omlijsting. 17.45 BNO: Nieuwsberichten en sportuitslagen. ltf.OO 241. Puim. goed geraakt jawelmaar het ballonnetje viel niet op de kade maar in liet water. Jongens, dat wus Jammer Maar met het bootje kon Ie er zoo ziin Klompertle bedacht zich geen oogenblik en rende Int trapje al. want dat briefje moest hij hebben. 242En roeien, dat die Klompertje kon. Het was een lieve lust. om hem de spanen te zien hantceren. Dat deci de sterkste jongen van Palingdam hem niet na. Nu moest hij het ballonnet ie. dat daar op het water dreef, goed in de gaten houden en er op af roeien. Ramblers (opn.). 18.30 Onze Nederland;, taalclub. 19.00 BNO: Nieuwsberichten. 1? Vierhandige pianovoordracht en zang 20 Spiegel van de week. Vanaf 20.15 alleen vt de Radiocentralcs die over een lynverb; ding met de studio beschikken. 20.15 Kami muziek (gr.pl.). 21.00 Gram.muziek. 21. BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toelic ting op het weermachtbericht. 22.1022 Gram.muziek. ik MAANDAG 19 JANUARI HILVERSUMI. 415.5 M. 7.15 Gram.i ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.t ziek. 3.30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gra muziek. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gra: muziek. .11.00 Voor de kleuters. 11.20 Ar. bile Setxet. 12.00 Zang met pianobegcleid; en gram.muzick. 2.40 Almanak. 1,2.45 BNf Nieuws- en economische berichten. 13 PractiSche wenken aan boer en tuindi 13.15 Strijkkwintet. 14.00 Otto Hendriks zy'n orkest en gram.muziek. 15.00 Voor vrouw. 15.45 Gram.muziek. 16.00 Godsdiens ge lezing. 16.20 Drie fagotten. 16.45 Voor jeugd. 17.15 BNO: Nieuvys-, economische beursberichten. 17.30 Musettc-orkest cn list. 18.00 Landmans Lust. 18.30 Roemeen? orkest Gregor Serban. 19.00 Actueel halfu: 19.30 Residentie-Orkest en solist. Vanaf 20. alleen voor de radiocentrales, die over c lijnverbinding met de studio besdhikh 20 15 Gram.mu7iek. 20.35 Residentie-orkc 21.30 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuws) richten. 22.00 BNO: Engelsche uitzenditj „Things worth knowing about Holland", gram.muziek. 22.1524.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.45 i Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 M: genwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.40 Lczi: 10.50 Orgelconcert. 11.30 Reportage. 11 Cello cn piano. 12.00 Ensemble Joan Lan 12.45 BNO: Nieuws- en economische beri: ten. 13.05 Om en Om-programma. 14.00 B novoordracht. 14.30 Gram.muziek. 15.00 I semble „De Kwintslag". 15.45 Boekbesp: king. 16.00 Salonorkest. 16.45 Gram.musii 17.15 BNO: Nieuws-, ^eonomische- en beu: berichten. 17.30 Zang en piano. 18.00 0 rocporkest, solist en gram.muziek. 19. BNO: Fricsch praatje over actueele vragf 19.10 BNO: Nieuwsberichten. 19.20 Kli van Beeck en zijn orkest. 19.45 Politi weckpraatjc. 20.00 Klaas van Beeck en orkest. Vanaf 20.15 alleen voor de Radioc; trales die over een lijnverbinding met studio beschikken. 20.15 Orkest Malando solist. 20 45 Muzikale actualiteiten van week. 21.00 Melodisten. 21.45 BNO: Nieu* berichten. 22.00 Gram.muziek. 22.1022. Avondwyding. Hoofdredacteur: R. LEENKNEGT. Amersfoort Naast den hoofdredacteur is verant woordelijk voor de rubrieken Stads nieuws en Sport: H. A C. VAN DER KRAAN Jr.. Amersfoort jr FEUILLETON HOOFDSTUK I. Ruzie In Marseille Het was wel een vreemde plaats om ruzie te hebben.. de catacomben var» de kerk van St. Catharina. Meer dan vijftien meter boven onze* hoofden zwoegde Marseille in het bran dende zonlicht. Boven de stad van hon derd talen en duizend ondeugden bad de zon haar hoogste punt bereikt, maar ik bevond mij in een ondoordripgbare duisternis, een duisternis, die benauwd en vaag deed cjenken aan dood en ver derf. ..Hier hoor ie niet." fluisterde Luc mij in het oor „Vreemde plaatsen, vreemde schouwspelen, tranen en rampen, op winding, roof plundering, afpersing de hemel weet wat. .Te kunt bet beter toegeven. Agnes je hebt heelemaal den verkeerden weg gekozen." Het was prettig, zijn stem in mijn oor te hooren. het stelde me gerust op die donkere plek „Je bent idioot," zei ik. „Ik ben een verslaggeefster, net zoo goed als iij ver slaggever bent." „Verslaggeefster," zei bij minachtend. Je bent niet anders, dan al die tantes Bettv of Amalia die in de krant vertrou welijke vragen beantwoorden en daar ben je nog niet eens bijzonder goed in. Het eenige, wat je doet. is den menschen voor de voeten loopen. mij in den weg zitten, me in mijn haren vliegen. „En jij," zei ik. „vliest mij in de ba ren. Zou je daar misschien mee willen ophouden?" „Maar kijk nu'eens naar vandaag. Er in geloopen. Volslagen fiasco geleden. Eerlijk, Agnes. ik vind het werkelijk nief prettig om bet op mijn geweten to hebben, dat jij naar Pariis teruggeroe pen zult worden, dat ze ie zullen ont slaan. alleen omdat ik handiger was dan jij „Handiger." siste ik. bevend van nijd. „Jou zelfingenomen, opgeblazen penne- likker. Omdat jij nu toevallig geluk ge had hebt? Omdat ie met een vrouw te doen had. en kans zag haar te betoove- ren met je filmacteursprofiel? Zóó heb iij je nieuwtje veroverd, jij kwast. Als ik het was geweest, ik bad je nog lie ver je gezicht in elkaar geduwd." „Dit," zei Luc, „is geen taal, die imen bezigen kan in de kerk. Ik géneer me voor je. Agnes. Laten we den gids op zoeken en naar hem luisteren." Hij nam mijn arm en wij gingen nog een paar treden naar beneden in de vochtige duisternis. Ik duwde hen^weg. „Pas maar op je zelf," zei ik. „Je be hoeft bij mij niet aan te komen met die maniertjes van den vaderlijken vriend." Hij liet me los en liep vooruit. In het donker klonk zijn stem hol en veraf. „Je hebt een humeur als een slang, Agnes. Ik vermoed dat ie van plan bent mij, als we beneden zijn. een dolk in mijn rug te planten?" „Zooals jij met mij gedaan hebt met dat nieuwtje?" zei ik bitter. ,.Het zou niet meer zijn. dan je verdient." „Misschien zal bedelen langs de hui zen je een beetje zachter maken," zei hij. „Ik heb je altijd gezegd. Agnes, dat Je niet deugt voor de journalistiek Wat ga je doen, als je ontslagen bent?" „Hou je mond," zei ik, nijdig. Het verschrikkelijke was. dat het eigenlijk waar was en dat het zou kun nen gebeuren. „Als het mezelf betrof, zou bet me weinig kunnen schelen." ging hij vroo- lijk door. „Ik ben er zoo vaak» uitgesme ten. dat dat voor mij geen verschil meer uitmaakt. Maar voor een meisje. Ik moet er niet aan denken. Wat moet Je beginnen?" „Wil Je alsjeblieft je mond houden?" „Ik acht bet verstandig om aan de toekomst te denken," zei LucLuc Simon, die nooit over Iets anders denkt dan hoogstens over de krant van mor gen. Zooiets is echt iets voor een man! Beneden aan de trap was een lange uit steen gehouwen gang. Deze werd verlicht door wapperende gasvlamme tjes. Aan het emde zagen we een hel derder licht. Daar bevond zich een gids met zijn gezelschap. Hij liet hun de ca tacomben zien? Wij gingen hun kant op om ons bij hen aan te sluiten, maar Luc was nog altijd aan het redeneeren. „Natuurlijk bestaat er een kans.-dat je niet wordt ontslagen." zei hij, „wan neer je* op goeden voet staat met den hoofdredacteur, tenminste. Anders weet ik het zoo net niet." Hij zweeg en keek mij aan. „Jij moest trouwen," zei hij. „Dat ls de heele kwestie. Ik heb er den heelen morgen over loopen denken, hoe goed een schort je zou staan. .Te zou er best uitzien met een glirnmenden neus, ge bogen over een fornuis en wachten op het oogenblik. dat ie man het tuinhekje dichtgooit. Een tuintje zou er bij moeten ziin met een kinderwagen in de zon en klimrozen tegen het hek. „Nonsens," zei ik, „allemaal nonsens. Houdt alsjeblieft op met Ie geleuter, Luc Simon. Mijn plan is om jou een nieuwtje af te snoepen, al zou dat mijn laatste daad moeten zijn." „Voor je die kans krijgt, ben le al aan het sprookjesschrijven toe", was het neerbuigende antwoord. „Ik wou. dat ik nooit met je was meev- gegaan," zei ik. „Als je niet ophoudt met, praten, dan zal er spopdig nog een doode meer zijn in deze afschuwelijke spelonk!" „In plaats dat ie blij bent! Het is een kans voor je om je geest wat te ontwik kelen! Mijn conversatie en mijn raad gevingen en alle bezienswaardigheden van Marseille Het ls trouwens heel goed mogelijk, dat je Marseille nooit te rugziet. Vanneer je getrouwd bent met een klerkje van een bank. en er is een kleine dwarskijker bijgekomen, zul je je hcusch geen buitcnlandsche reisjes meer kunnen veroorloven. Dat ls Iets, wat je nooit moet vergeten. Agnes." Ik dankte den hemel dat we einde lijk bij het gezelschap ■waren aangeko men. Dat legde ziin ongebreidelde, bru tale en verwaande tong tenminste even aan banden. Als ik ook maar vaag had kunnen vermoeden, dat het zón zou zijn. was i|< nooit met hem meegekomen. Ik werkte voor ..T.e Clairon" in Parijs hij voor „lTnformé". We waren dus ri valen en wij waren beide uitgezonden om te zien de juiste bijzonderheden om trent den dood van monsieur Paul Poi- rier. den Marseillaanschen bewapenings fabrikant te pakken te krijgen. Ik had het een en ander kunnen verzamelen, maar Luc had kans gezien mij de ld af te steken. Hij was er in geslaagd ee onderhoud te hebben met het vriendi' netje van Poirier, een kleine Parijscb midinette. die meer van den kanonne koning afwist, dan zijn particulier s cretaris. Mijn verslag zou zoo ongeve? een kwart kolom in beslag nemen, h' zljna natuurlijk over de heele eerste pi gina prijken. Luc was niet onknap. Eigenlijk vi ére knap Véél te erg. Zijn charme, zij1 vlotte manieren, hielpen hem door moeilijkheden heen. Taal. noch vreen de gewoonten waren voor hem ooit eeni bezwaar. Hij betooverde 'r midinettet eenvoudig en had onmiddellijk een b lofte van haar te pakken, dat ze nie" aan een anderen journalist zou verte len. Ja, hij had me dat geval wèl mooi s gesnoept. /Ik kneep mijn nagels in de palmf van mijn handen En ik kreeg een ras gevoel in mijn ma'ag, als ik er aan dacb hoe ik dien middag mijn hoofdreda' teur. Arthur Haynau. met zijn scherp tone zou moeten ontmoeten. Hij zou wel het een en ander te ze: gen hebben. En mij waarschijnlijk deur wijzen, als hij daarmee klaar w (Wordt vervolg el

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2