FILMS voor deze week: Uit het oog, maar niet uit het hart, Fa. Duim Burger STADSNIEUWS .HOEST ABDIJSIROOP CtcfSinda Zwarte handel „De Schouw" Student zijn zal meer een plieht dan een recht moeten zijn Ergerlijke prijsopdrijving )iefstal van levensmiddelen .Beloof me niets" Het jubileum der drie brigadiers m alle vormen akker's Tochten per schaats Hardrijden op de schaats MEDISCHE HULP Qrand-Théatre City-Theater Prof. dr. T. Goedewaagen: I Uit den Omtrek I Mantelcostuums op punten, Mantels op speciale vergunning en punten Nog slechts enkele weken verkoop van Vilthoeden 2e BLAD PAG. 1 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 17 JANUARI 1942 300 cigaretten, een4 partij koffie, bon ons, shag en een bedrag aan geld, aarvan men vermoedt, dat het van ivarten handel afkomstig is. De winkelier R. is door de politie in rre6t gesteld. De processen-verbaal zul- d ter behandeling gesteld worden van en inspecteur van den prijsbeheer- :hingsdienst. In verband met klachten over prijsop- rijving en zwarten handel heeft de po- itie gisteren huiszoeking verricht bij n tweetal bewoners van de Puntenbur- erlaan. Het betrof hier den winkel van en het huis van S. Uit het onderzoek leek, dat verschillende artikelen voor bnormaal hooge prijzen, verkocht wer en. 1 Zoo verkocht men stukjes zeep voor 1.80, koffie voor 22 per pond, sigaren an tien cent het stuk voor veertig cent. eper voor 15 per kilo etc. De politie heeft een groqten voorraad beslag genomen, o.a. 30000 6igarcn, Het publiek zij ge waarschuwd In den nacht van Woensdag op Don- erdag is er ongewenscht bezoek ge pest in het levensmiddelenmagazijn 3e Vel uwe" aan de St. Agathastraat- en heeft zich toegang weten te ver- haffen door het indrukken van een lit. Uit het politieonderzoek is komen ast te staan, dat men de plaat gepoetst eeft met een flinke partij kazen, rook- orsten, suiker, puddingpakjes en kin- irmeel. De hoeveelheden konden nog et precies vastgesteld worden. Tot. nu ie heeft men de daders nog niet weten vatten. De politie verzoekt ons er de aan- icht op te vestigen, dat men vermoe- >lijk zal trachten deze gestolen goede- n zoo snel mogelijk in den zwarten andei te brengen. Het publiek, dat zich >t aankoop van dergelijke goederen at. verleiden, maakt zich schuldig aan iling en gerechtelijke vervolging. Het ;cuus van onwetendheid is dus bij jorbaat uitgeschakeld. Men zal er dus 3ed aan doen, zich met dergelijke prac- jken niet in te laten ep de politie te aarschuwen, zoo men iets ter oore omt over een „handeltje". „Beloof me niets" zegt Monika Pratt gen haar man, den schilder, als hij an liet eind van het stuk, dat het Resi- ntie Toorieel (directeur Dirk Verbeek) k - Woensdag 21 Januari in Amersfoort il speten, 'bezweert zijn karakter te. zul- n verbeteren, want zij kent >hem en eet., dat het nu eenmaal ihaar taak is e dagelijksche zorgen voor hem op te ingen, opdat hij gelegenheid heeft zidli ;heei en al te wijden aan zijn kunst, 'elk een man deze Maarten! Hij eeft een diepe verachting voor de prak- sche eischen des levens en hij brengt Pi ju vrouw dag in dag uit tot. wanhoop razernij met de lichtzinnigheid, aarmede hij al Tiaar pogingen om ook t >ns wat geld te verdienen, teneinde o', ikker en huisbaas te betalen, dwars- ïonit. Eigenlijk zou bij onuitstaanbaar jn, ware hij niet zulk een voortreffelijk tist, wiens armoede alleen voortkomt t de gestrengheid, waarmede hij zijn igen werk beoordeelt. Het is de verdienste van Charlotte ïszmann, de schrijfster van dit blij- >el, dat zij de karakters van Maarten, en consequenten Bohemien en Monika, ijn pittige, jonge vrouw zoo raak wist teekenen. Bovendien zorgde zij voor n intrige met verrassende wendingen, ie de aandacht prikkelt en vasthoudt. De voorstelling, die het Haagsche ge- elschap Woensdag 21 Januari in het rand Théatre geeft, vangt om halfacht an. Onder regie van Johan de Meester 'eden op: Paul Steenbergen, Ca.ro van -yck, Theo Frenkel, Eric van Ingen, Jan filing, Annie van Duyn, Jantien van ck, Jan Hagéboud, Hans v. d. Werff, van Zandbergen, Chris van Ees, lob Schootemeyer en H. Duiveman. ORKEST VEREENIGING „AMERSFOORT'' Door het overlijden van den heer W. Dwars heeft de Orkestvereeniging ier. ter stede haar sympathieken en, ndanks zijn hoogen'leeftijd, nog vlotten actieveen. voorzitter \erloreh. Zijn eengaaiV wordt door de leden ten zeer- te betreurd. Gisteravond werd in zijn plaats bij ac- amatie'benoemd dr. F. G. I ns i n g e r, ie zich bereid verklaarde, de hem aan- eboden functie te. aanvaarden. Na door en secretaris, den heer J. Aevee, ge- P'Jn^tallcerd te zijn, dankte hij n%et een :ort woord de leden voor. het in hem lestelde vertrouwen. AANVULLING PREDIKBEURT N. P. B. Zondagsschool Heeren-straat 12 uur, van larnixlaan 10.30 en Waalstraat 10.30 uur. Zooals we gisteren reeds meldden vond in De Wapenroem een receptie plaats ter eere van het zilveren jubi leum der brigadiers Jorritsma, Kenken en Monkhorst. Te dezer gelegenheid hield loco-burgemeester B. Noorde wier een korte rede, waaraan we gaar ne nog het een en ander ontleenen. Hij schetste de drie .jubilarissen als man nen van de daad en niet van het woord. Defeondanks mochten er giste ren wel eens een paar woorden aan hen gewijd worden! Er is wel eens gezegd: Onderofficie ren vormen de ruggegraat van het le ger. Welnu: de brigadiers vormen de ruggegraat van het politiecorps. Het is dan ook /.cker voor een deel aan deze drie jubilarissen te danken,.dat er zoo'n hecht en sympathiek verband bestaat tusschen onze politie en onze burgerij. Na ook de echtgenooten van het trio in zijn hulde betrokken te. hebben reik te de heer Noordewier de zilveren me dailles voor een kwart eeuw trouwen gemeentedienst uit. De corpschef. commissaris G. Goor- huis, die hierna sprak, zegde allereerst den loco-burgemeester dank voor zijn lof, het politiecorps toegezwaaid. Om brigadier te worden, zoo zei hij, moet men over tal van goede eigenschappen beschikken. De jubilarissen hebben zich in het bezit daarvan getoond. Per soonlijk wil ik hen hartelijk dank zeg gen voor den grooten steun, aan ons corps en ik mag wel zeggen: dus ook aan mij verleend. De hartelijke woorden van den cpm- missaris werden besloten met de uitrei king der geschenken, alsmede met de overhandiging der enveloppes met in houd namens de gemeente. Nadat brigadier J. v. d. Bunt gespro ken had zooals wij reeds gisteren be richtten, nam jubilaris Monkhorst na mens de jubilarissen en hun echtgenoo ten het woord. Hij bracht dank aan al len, die op eenigerlei wijze voor dit feest belangstellnig hebben getoond. En vervolgens, herinneringen ophalend aan vroeger, schetste hij de belangrijke rol, welke hoofdinspecteur D. P. van Rooijen op zoo sympathieke wijze ten aanzien van hun opleiding heeft, vervuld. De receptie droeg een besloten karak ter, doch zij werd toch door de noodige „buitenstaanders" bezocht, hetgeen na tuurlijk zeer op prijs werd gesteld. On der meer kwam het dagelijksch bestuur van V.V.V. geluk wepschen. Mr. Kool uitte zijn waardeering en ook de heer Spoel sprak enkele woorden, welke hij besloot met de aanbieding van drie pij pen en drie pakken tabak. Voorts gaf de oud brigadier-majoor v. d. Horst van zijn belangstelling blijk. Tenslotte zij vermeld, dat de politieklerk F. Spijker met een aardig gelegenheidslied je de goede stemming heeft verhoogd. LICHTUITSTRALING De politie heeft processen-verbaal op gemaakt wegens lichtuitstraling tegen bewoners van de Aucubastraat, Laurus- straat en Klimopstraat. veroorzaakt door een kou gebruike men Abdijsiroop die de vastzittende slym zal doen loskomen en Uw hoest snel zal verdrijven. Vanouds beproefd bij hoesé* griep, bronchitis, asthma. 'sWerelds beste Hoestsiroop De schaatsliefhebbers kunnen morgen volop genieten. Heeft men tot op heden grootendeels op banen moeten rijden, morgen vallen er vele tochten te maken. Zoo wordt op de Loosdrechtsche Plas sen reeds druk gereden en ook de ijs- zeilsport beoefend. De restaurants zijn vrijwel alle open en het. loont de moeite om hij voorbeeld van Manten uit naar het Piashuis te rijden. De Eem is, zooals wij reed© vermeld den, grootendeels berijdbaar. Een uit-' 6tekende haan is geveegd tusschen Baarn en Soest. Van Soest tot Amers foort is het ijs minder mooi. Vermoede lijk is dit gedeelte nu beier geworden, zoodat men een mooien tocht naar Baarn en zoo mogelijk naar den mond van de Eem kan maken. By aanhoudende vorst zullen op de ■banen van de Ainersfoortsche IJsvereeni- ging aan de -Ruben&straat Dinsdagmiddag wedstrijden in het hardrijden worden ge houden voor dames en lieeren boven de 15 jaar. De afstanden voor de heeren be dragen 500 en 1500 gieter, voor de dames 500 en 1000 Meter. Zondag hebben dienst de volgende genees- heeren: Hartog, Utrechtscheweg 35; tel. 5469. Hendriks, Tesselsthadelaan 3; tel. 6013. Hulp wordt alleen verstrekt voor ziekte gevallen, die medische Ihulp dringend noodig hebben. Zondag heeft dienst de apotheek van Cra mer, Utrechtscheweg 93; tel. 3498 en Kraan, Oude Soesterweg 89; tel. 4893. Zondag hebben dienst de vroedvrouwen: mej. v. d. Grient, Breestraaf 8b, lel. 6830; mej. de Leuw, Soesterweg 15, tel. 4973. Burgerlijke Stand Geboren: Wulphert Gijsbertus, z. van Hen drik Hoefsloot en Teuntje Bouwman; Her- manus Frans, z. van Frans van' Binncndiik en Luitje van den Berg; Robbert Alfred, z. van Harmen Overbeek en Wilhelmina .Tacoba Havelaar; Janna Lamberba Maria. z. v.Güs- bertus van Beek en Adriana Philippina van Bemmiel; Jcannette, d. van J. A. J. van Door nik en J. D. Spierenburg; Gijsberta, d. van P. Geurtsen en G. van Voorst. Overleden: Willem Mattheus Marinus Meu'er, oud 68 jaar, echtgenoot van Antje Pilger; Arnoldus Nicolaas Pegtel, 25 jaar, ongehuwd; Johannes Schoef, oud 3 mnd.; Bauwina Hin'derika Velthuis, 70 jaar, echtge noot® van Theunis van der Velde. „So ertdete eine Liebe Karl Hartl, verantwoordelijk zoowel voor manuscript als regie van deze film, heeft de wereldhistorische stof van Napoleons echtscheiding en twee de huwelijk eenerzijds vereenvoudigd en anderzijds verromantiseerd. Zijn dichterlijke vrijheid 6peelt en goochelt met de authenticiteit, en met de men- schelijke logica zoodat historici en psy chologen door dik en dun zich handen wringend zullen afwenden. Maar het resultaat is een volwaardig en imposant werk. De charme van deze film: het menschelijke. Het suggcreerende: de monumentaliteit De inhoud: een wereldhistorische lief destragedie. Zij is wel hekend... Napo leon heeft een zoon noodig die zijn troon en zijn wereldrijk erven zal. Jo sephine is reeds jaar en zal dat verv langen niet meer vervullen. Echtschei ding. En Talleyrand schrijft aan Met- ternioh: „Ik deed wat ik kon, nu is het Uw beurt" Strijd der intriges... strijd tusschen het belang van een staat en het hart van een vrouw, van Marie- Louise. De staat wint: So endete eine Liebe... Paula Wesselv munt in de rol van Marie Louise uit door frisch en natuur lijk spel. Zij brengt het liefdesoffer zon der in het profaao-theatrale te verval len. Grtindgens schept een Metternioh, die men onthouden zal. En Willy Forst, als hertog van Modena speelt met élan en veel variatie: zooals Forst dat kan. Het verhaal, dat door Günther Rittau tot een film werd omgewerkt, luidt in korte trekken als volgt: Een duikboot vaart de thuishaven binnen: Vërlof! De bemanning verspreidt zich in de stad, zoekt, vrouw en liefde op. Ietwat frag mentarisch laat de film zien. hoe dit bij de verschillende leden van de be manning toegaat. Het verlof duurt echter maar heel kort. De commandant van een voor uit varen gereed liggende U-boot is ziek. Kapitein Hoffmeister (Herbert Wilk) zal het commando overnemen en hij neemt heel wat vrijwilligers mee op die reis. Die reis vult het belangrijkste deel van de film: torpedeeringen... aanval len met dieptebommen... wilde jach ten... ontsnappingen ternauwernood... Een duikboot is een klein omsloten wereldje vol gevaren. v. d. Kraan Jr< Duikbootenkoers West!" Deze film geeft een kijkje op het le ven in een duikboot. Het is een oorlogs film, die in vergelijking met aridere films van dien aard minder rijk aan spanning i6. Eensdeels ligt dit aan het draaiboek, riiaar anderdeels èn meeren- deels aan de regie, welke zich tevreden stelde met enkele zware accenten, zon der al te veel acht te slaan op de mo gelijkheden der variatie. Josef Sieber als bootsman in de film Duikbootenkoers West!" (Foto Ufa City Theater) GRAND VHéSTRE. Van Vru'das t/m. Don- derctag vertooningvan „So endete eine Liebe." Voorstellingen: 2 .erdag 6 en 8.15 uur doorl. Zondag 1.45, 4, 6.15 en 8.39 uur. Andere avonden 8 uur, nam. Zaterdag ea Woensdag matinée om 2.30, CITY THEATER. Van Vrtfdag t/m. Don derdag vertooning van „Duikbooten.... koerst West!" Voorstellingen als in Grand Théatre. REMBT.ANDT THEATER. Vertooning van 'de film „Robert Koch". GILDEHUI?. 10 t.m. 24 Januari. Amersf Kunstkring. Tentoonstelling van reis' schefcen van architecten. Dag: 101 uur. Zaterdag opening 3 uur nam. 's-PRINSENHOF. 17 Jan. Ned. Ver. van Huisvrouwen, Kin'dermiddag. 2.30 uur. GRAND THéaTRE. 21 Jan. Residentie Tooneel voert op „Beloof me niets". 7.30 uur. MONOPOLE. 21 Jan. Ned. Duitsche Cultuur gemeenschap Prof. Hans Merx over het Ned. en Duitsche volkslied. 8 uur n.m. DE VALK. 24 Jan. Nieuwjaars-Variété van het N.V.V. district Amersfoort. 7.30 uur. Bij „FRANK" op koffietafel en avonddisch Alleen het beste wat er is BINNENLAND ,De Schouw", het veertiendaagsch tijd schrift van de Nederlandsche Kultuurka mer, gewijd aan het kultureele teven in Nederland, heeft zijn geboorte beleefd: Het eerste nummer is verschenen. Br is alle reden om dit nieuwe tijdschrift, dat onder hoofdredactie staat van professor dr. T. Goedewaagen, te verwelkomen. Niet slechts wijl het krachtens den door bekwamen hand geschreven, inhoud van het eerste nummer „een uitgave van klasse" blijkt te zijn (en belooft te blijven), dóch ook en vooral omdat men mag hopen aan dit or gaan de functie van wegwijzer te mogen toekennen. „Wegwijzer" naar de doeleinden, welke liggen binnen het voor talloos veten nog onscherp omlijnde arbeidsveld van de Nederlandsche Kultuurkamer. Bij het openvallen van „De Schouw" ont moet men op pagina 1 al direct het artikel, dat inderdaad als een schouw van die be doelingen, als een „wegwijzer" mag worden opgevat. Onder den beteekenisvollen titel .Wedergeboorte" geeft professor Goede- waagen daar verslag van den stand van zaken en van waar het heen moet. Na de levenshouding van den Nederland- schen miensch voor 10 Mei 1940 in korte, heldere woorden te hebben weergegeven overziet de schrijver wat daarna geschied de: „Wat gebeurd was, viel met meer onge daan de maken en men zette zich in af wachtende houding neer, hopend op rusti ger dagen, waarin het leven als vanouds weer door zou gaan. Men was boos en ver drietig géwordén en begreep den nieuwen toestand niet. Men had in het tumult zijn positlviteit verloren en bleef dn het nega tieve steken. Het is een stemming, die te begrijpen is, ate de noodzakelijke reactie van een oud geworden cultuur op de niets ontziende vaart van een nieuwe." „Maar," zoo zegt prof. Goedewaagen een regel ver der, „even noodzakelijk Is de kracht, waar mee een nieuwe wereld zoo thans als steeds haar recht van bestaan opeischt en de ge vestigde rechten van den ouderdom met voeten treedt." In deze woorden leeft een gedachte, die nog wel eens voor .den geest gebracht mag worden, als aanloop tot een sprong in: ,Het nog onontgonnen land eener ver jongde Nederlandsche cultuur, verjongd in de beproeving,van een wereldrevolutie, die lichaam ziel en geest zal teisteren èn zui veren." En dus: „Niet een cultuur van be- hagelfjk en subtiel genieten, maar een van lijden en strijden, waarin de scheppen den zullen verbeelden, verklanken en verwoor den, wat de groote schare onbewust en vormloos beleeft." In deze woorden vervat vindt men de sleutel van het vertrek, waarin, volgens het standpunt van de, Nederlandsche Kultuur kamer de kunstenaars huizen. Zoo kan men in dat eerste artikel van het eerste nummer van „De Schouw" een belangrijke verhel dering begroeten rondom een probleem, dat waarlijk niet voor niets veler gespannen aandacht heeft: Het probleem van het .volksche". Professor Goedewaagen zegt daarover onder meer dit: „Een volksche cultuur heeft altijd fcwee aspecten: eenerzijds zijn er de „persoonlijkheden" de tot een eigen vorm gekomen enkelingen die scheppen op „de hoogten waar het eenzaam is" en veel al slechts in verwijderd contact tot de schare leven; anderzijds zijn er de „naam- loozen" als bodem voor elke cultuur, üd onbekende bewaarders vap eeuwenoude cultuurtradities, de eenvoudige ambachts lieden, bij wie handwerk en schoonheid vanzelfsprekend samenhangen, de dansers, muzikanten en spelers, voor wie de cultuur meer „spel" dan „vak is." „Op beide, de naamloozen en de mannen van naam, berust iedere volksche cultuur. Ook ons volk zal straks beide in eere hou den en beide tot elkander brengen, omdat het uit bittere ervaring geleefd heeft, dat het persoonlijke scheppen zonder den voe dingsbodem der onpersoonlijken verijlt en verstart." Beperken wij ons voor het overige tot te vermelden, dat aan dit eerste nummer medewerking werd verleend, naast prof. Goedewaagen, door jhr. mr. S. M. S. de Ranitz, door dr. H. Hannema, die schrijft over een nieuwe schepping van Pjjke Koch, door. Jan Goverts, wiens bijdrage handelt over de ontwikkeling der muziek in Neder land. door prof. dr. J. M. N. Kapteyn. die aandacht vraagt voor het cultureele stre ven der stichting Saxo-Frisia. door Henri Bruning en F. Primo, die respectievelijk schrijven over den diohter Werumeus Bu- ning en het volksch tooneel, door dr. Frans Vermeulen, die de nieuwe Duitsche bouw- kunst .beziet als uitdrukking der Duitsche wemdbeschouv/ing en tenslotte door mr. Johan Huyts, hoofdredacteur van de N.R.C. die het hedendaagsche probleem van „de krant en haar lezers" bespiegelt. Zoo is het met het prachtige zelfwerkend waschmiddel Persil, maar de andere schitterende Persil-producten Henco, Ata, iMi en Sil bren gen nu uitkomst voor de huisvrouw, meer dan ooit De vraag wordt echter steeds grooter, zoodat hieraan niet steeds door Uw winkelier kan worden voldaan. De Persil- fabriek doet haar uiterste best, zooveel mogelijk en regelmatig' te leveren. Nederlandsche Persil-Maatschappij N.V, Amsterdam. Fabrieken te Jutphaas bi] Utrecht 's-G-RAVENHAGE17 Januari. Vandaag hebben de secretaris-generaal van het departement van Volskvoor- lichtlng en Kunsten, prof. dr. T. Goe dewaagen, en de heer L. J. van Apel doorn Jr., afdeelingsleider van het Studentenfront Amsterdam, in de aula der Universiteit van Amsterdam rede voeringen gehouden. Aan de rede van professor Goedewaagen ontleenen wij het volgende: „In het kader van een universitaire week voor vrijheid en wetenschap, gehouden in verschillende universiteitssteden in het na jaar 1937, heeft prof. Hoet-ink, blijkens een krantenverslag in Utrecht, o.a. verkondigd, .,3at volkomen vernietiging der weten schappelijke critiek en objectiviteit het doel is van de (in het Derde Rijk) heerschende machten", zoo ving prof. Goedewaagen zijn rede aan. Als antwoord op die universitaire week, waarachter het befaamde comité van waakzaamheid van anti-nationaal-soclalls- tische intellectueelen stuwde, ben ik toen op liet oorlogspad gegaan en heb ik voor studenten de vraag opgeworpen, in, hoe verre wetenschap vrij en gebonden is en vooral de vraag: of de waakzame intellec tueelen eigenlijk wel het recht hadden, zich als verdedigers van tie vrijheid der weten schap op te werpen. Het antwoord was ontkennend, maar te gen de bierkaai van professor Zelfingeno menheid was het kwalijk vechten. Na een algemeene beschouwing over de onverbrekelijke verbondenheid en organi sche saamhoorigheid van universiteit, ge meenschap en wetenschap, storfd professor Goedewaagen stil bij het groote proces, waarin in onze generatie de wereldgeschie denis zich duidelijk hoorbaar manifesteert, Wij zien dan deze trits van cultureele grootheden op- en medegenomen in één al gemeene omwentelng, die zich op elk ge bied in bepaalde vormen uitwerkt, maar waarvan de verschijningswijzen tot een zelfde grondkracht te herleiden rijn, zoo zeide spreker. „Het is de tijdgeest en zijn omwenteling die in gemeenschap, univer siteit en wetenschap naar buiten treedt en zich doet kennen als een ontwikkeling van het individualistisch naar het totalitair be ginsel. De negentiende eeuw is gekenmerkt door het overheerschen van het middelpuntvlie dende beginsel op heel het terrein der cul tuur. Dit kenmek vindt men terug in de samenleving: economisch in het beginsel van het kapitalisme, het individualisme, het parlementarisme, het liberalisme, het partijwezen in het vrijheidsbeginsel, dat gezin en volk ontbindt. Hetzelfde zien wij -in de wetenschap in de overt) eersch in g van het positivistisch emperisme. Engelsch van origine en uitvoe. ring. in 't zweren bij de inductie als denk methode bij uitnemendheid, in het zoeken naar een - z.g. wetenschappelijke wereldbe schouwing op de basis van ervaring. Wij zien dit middelpuntvliedende begin sel in de elndelooze en zonder plan voort woekerende speciaiseering der vakken van onderzoek en in het gemis van een wijs begeerte. die b^t totale begrip der weten schap ontwikkelt. l EN nu de universiteit. Ook zij gedemo cratiseerd en ten prooi aan het mid delpuntvliedend zoeken naar steeds nieuwe mogelijkheden en vormen. Ook zij versplin terd naar confessies en met haar studenten organisatie losgeraakt van het bloedwarme lichaam der volksgemeenschap en een beeld van individualistische eigengereidheid. Al leen de intellectueele vorming gold als maatstaf. De democratiseering der univer siteit heeft zich ook gewroken in de over bevolking onzer Instituten van hooger on derwijs. Dat het peil hiermee daalde, be hoeft geen betoog. De student van morgen EN nu de nieuwe tijdgeest in de universL teit ais leerschool. Ook hier weer een reactie tegen de centrifugale krachten en een streven naar binding, naar totaliteit. E>e liberale student voelde zich roman tisch van de kille,maatschappij vervreemd, gelijk zijn broeder, de kunstenaar. De nieu-i we student van onze dagen heeft verant woordelijkheidsbesef en weet zich in zijn volk geborgen. Hij weet zich, als in de res tauratie na Napoleon in Duitschland en tij dens het Vlaamsch activisme, pionier van zijn volk. Maar ook zelf wil hij een geheel zijn van lichaam, karakter en geest. Straks zal hij uit den Arbeidsdienst komen met er varingen, die hem rijker, soepeler en hardef hebben gemaakt en hij zal zijn studie aan-i vatten zonder de andere - zijden van zijn soldatenbestaan te vergeten: het lichaam en het karakter. Wij zullen langzamerhand, weer meer gaan inzien, dat zelfs weten schappelijk werk een zaak van karakter, van oprechtheid en trouw en eenvoud is. De student van morgen zal een elite zijn en hij zal zich daarvan ook bewust zijn. Student zijn zal meer een plicht dan een recht worden. Student zijn zal morgen een zaak zijn, die van boven af, met het oog op het geheel der volks gemeenschap wordt beslist. Ordening is noodig, want ons volk heeft recht op de plicht zijner leden. De student van morgen zal lid fcijn van de eene corporatie, die het geheele studentendom omvat. Wat in de mid deleeuwen mogelijk was, kan ook in modernen vorm mogelijk worden. Al leen zóó heeft het volk de waarborg, dat inderdaad de meest begaafden tot de katheders worden toegelaten. Zoo staat ook de docent van straks, inge schakeld in de hechte binding zijner stands- organisatie, midden in zijn volk, gebonden naar twee kanten, naar die der gemeen schap en naar die der wetenschap. Zoo keeren wij tot ons uitgangspunt terug: de vrijheid der universiteit is geen vrijheid om te doceeren wat men wil of te luieren, zoolang men wil en de beurs van de „oude heer" het toelaat. Dat slechts weinigen de kentering der tij den in de universiteit willen beluisteren en kunnen verstaan qn dat het meerendeel van de hoop des vaderlands afzijdig staat in een hopelooze stemming van afwachten en ne gativisme v/at nood, als een kleine schare vastbesloten jonge kerels klaar staat en een nog kleinere schare van docenten, die den hartklop der tijden kan hooren, bereid is met raad en daad uit langere ervaring bij te staan. Niets groots is in de wereldgeschiedenis zonder hartstocht tot stand gebracht, zegt Hegel, En de Fuehrer heeft begrepen, dat minderheden altijd den doorslag geven. Wij zijn slechts een minderheid, maar de harts tocht om ons in te zetten voor een groot Nederlandsch doel. heeft van ons bezit ge nomen: Of de Nederlandsche universiteit een parel onder de universiteiten' van het nieuwe Europa zal zijn en blijven, hangt van ons, docenten en studenten af. De tijd geest schrijdt voort door ons en over ons. wy willen zUn werktuigen zyn,'" aldus professor Goedewaagen. HOEVELAKEN Een reeds eenige dagen in deze gemeente zwervende her dershond heeft, door bemiddeling van den Inspecteur van de Dierenbescher ming te Amersfoort een goed tehuis gekregen. Dames- en Kind'erconfectie Arnh.weg 26 Tel. 3977

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 3