De eerste- aanval op Java President Ryti spreekt in het parlement De heer Piek over Volksdienst en Winterhulp KLOMPERÏJE KLOMP Pootaardappelvoorziening voor volkstuinders e.a. De benoeming van Quisling Abessinië een Engelsche kolonie Sovjet-aanvallen afgeslagen ACTIE TEN OOSTEN VAN CIRENE AUTO DOOR TREIN GËGREPEN Zwem-onderwijs te Amsterdam Failisseinentsstatistiek RADIOPROGRAMMA PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 4 FEBRUARI 1942 BATAVIA, 3 Februari. (A.N.P.) Heden zijn verschillende plaatsen in Oost Java uit de lucht aangevallen. Te Soerabaja is schade aangericht, bepaaldelijk aan marine inrichtingen. Ook hestond groote activiteit in de lucht boven de vliegvelden van Malang, Madioen en Dagetan. (Alle plaatsen in Oost Java). Het Nederlandsch-Indische vlootsteunpunt Soerabaja is Dinsdagochtend voor den eersten keer door Japansche bommenwerpers aangevallen, naar officieel te Bata via is medegedeeld. Omtrent den Japanschen luchtaanval op Java maakt het te Batavia gepubliceerde legerbericht bekend, dat 26 Ja pansche bommenwerpers, geëscorteerd door tal van jagers, de vlieg velden in de omgeving van Soerabaja hebben gebombardeerd en wel Malang en Madioen benevens verscheiden andere kleinere vliegvel den. Daarbij is aanzienlijke materieele schade aangericht- In Soerabaja hebben bovendien marine-installaties eenige schade geleden- Ook tal rijke watervliegtuigen zijn beschadigd. Naar de zender van Tokio meldt is bijna het geheele eiland Borneo in Japansche handen. Alle vliegvelden staan reeds onder Japansche controle. Volaens den Britschen berichtendienst heeft de Gouverneur-Generaal van Nederlandsch-Indië in een radiorede toegegeven, dat iedere verbinding met het eiland Ambon verbroken is en verder verklaard, dat reeds vijf gebieds- dee]en in handen van den vijand rijn gevallen. Naar de Fingelsche nieuws dienst verder meldt, hebben de Japanners een belangrijke havenstad in het Zuidoosten van Nieuvv-Gninea aangevallen. Voorts ronden aanvalllen zijn ge daan op het Nederlandsehe gedeelte van Timor Aan de kusten van Sumatra lijn. aldus meldt Tokio. in*de afgeloopen week 1.3 groote vijandelijke koopvaar- d<>e's ,ot ïinken sehrarht. deels zwaar beschadigd. In totaal werd innoo hrt. tot zinken gebracht Onder de zwaar beschadigde schepen met een ?£^!nh'ken inhol"i van SiOOO hrt.. bevinden zich twee groote schepen van JOflOO hrt,, een van S.OOCI brt. en een van 6.(100 hrt. r HELSINKI, 3 Febr. (D.N.B.). Na een godsdienstoefening heeft pre sident Ryti de eerste werkzitting van het Finsche parlement in 1942 geopend met een rede, waarin hij zich uitvoerig bezig hield met de buitenlandsche politiek. Ryti sprak van den „overval der Sov jet-Unie" op Finland en zeide. dat de Sovjet-Unie ook na den ge'dicteerden vrede van Moskou heeft getracht. Fin land als vazalstaat te behandelen en zich mengde in de binnenlandsche aan gelegenheden. Het. verdrag van Versail les is er niet in geslaagd een veiligen volkenrechtelijken toestand of een doel treffend uitvoerend gezag tot ondersteu ning van het volkenrecht te scheppen. Het optreden der Sovjet-Unie tegenover Finland, de randstaten en Roemenië toont aan.' dat onder zulke omstandig heden het volkenrecht vaak niets anders dan een vuistrecht is. Het Finsche volk moet in dezen toe stand zijn kalmte bewaren, aldus ver volgde Ryti, en slechts op feiten bou wen. Met vermijding van berekeningen, welke op het oöeenblik gebaseerd zijn, moet Finland zonder aarzelen voldoen aan de eischen van recht en eer. In ver wonderlijke mate heeft men begrip ge toond voor het strevep en de moeilijk heden van Finland. Met groote voldoening maakte Ryti melding van de sympathie en de hulp vaardigheid. op economisch gebied be toond vooral door Duitschland en ook door Zweden. Denemarken, Italië, Zwit serland en Hongarije. De geschiedenis en onze ervaring. aldu6 vervolgde hii. hebben ons geleerd, mpf welke staten de betrekkingen belangrijk zijn. -In den loop van onze historic is er, van Rus land afgezien, geen vijand geweest, die getracht heeft ons land door oorlog te veroveren. Maar Rusland heeft daarvoor ongeveer 25 oorlogen tegen ons gevoerd. Ook in de toekmst behoeven wij van an dere zijde geen veroveringspogingen te yreezen. Het Finsche volk moet de geestelijke nalatenschap van de „meest kritieke pe riode in de verdediging van het land", den oorlog in den winter van 1939/40. on aangetast bewaren in den verdedigings strijd van thans, dien het voert aan de zijde van Duitschland en zijn bondge- nooten, vol vertrouwen voert tegen het aggressieve bolsjewisme. De strijd, welks doel voor ons bestaat in de beves tiging van onze eigen veiligheid, moet thans tot een zegevierend einde gebracht worden, want het bolsjewisme is voor ons en geheel Europa nog steeds het grootste gevaar. De Britsche minister van buiten landsche zaken, aldus vervolgde de president, heeft blijkbaar geen enkel bezwaar tegen het programma van Stalin, zooals ook blijkt uit de laat ste besprekingen tusschen Stalin en Eden. Uit de Sovjet-Brit6che formu leering van de regeling der Europee- sche aangelegenheden is gebleken, waarnaar de bolsjewisten streven en waartoe Engeland bereid is. zijn toe stemming ten ko6te van anderen te geven. Ryti sprak yervolgens over de betrek kingen met Zweden en Duitschland. Ge durende 650 jaar heeft Finland de lot gevallen van Zweden gedeeld en door rallooze banden is het met dat land ver bonden. Duitschland is de eenige groote mogendheid, die in oostelijke richting dezelfde belangen als Finland heeft. Te vens kan het in het oosten op doelma tige wijze voor Finland optreden. Daar bij komt, dat Finland sedert eeuwen nauwe cultureele en economische be trekkingen met Duitschland heeft on derhouden. De trouwe wapenbroeder- sohap tegen het imperialistische bolsje- wisme is dan ook onder alle omstandig heden een natuurlijke zaak. Aan het eind van zijn rede zeide Rvti, dat de voorwaarden van het verdrag van Versailles door haat en wraakge voelens gedicteerd zijn. Finland moet hopen, dat de mannen, die na dezen oorlog over de vredesvoorwaarden zul len beslissen, erin zullen slagen, zonder haat en wraakzucht een hlijvenden rechtstoestand te scheppen, onder welks bescherming ook kleine volken zonder vrees en ellende kunnen leven en wer ken. BERLIJN. 3 Febr. 'D.N.B.) De uit roeping van Vldkun Quisling tot Noorsch minister president noemt Deutsche Di plomatisch Politiesche Korrespon denz een ..belangrijk hoofdstuk In de geschiedenis der Europeesohe reorganisatie van den oorlog." De benoeming van Quisling, zoo schrijft de Korrespondenz, is een practische en symbolisohe gebeurtenis in den loop van een proces, dat de continentale landen van Europa losmaakt uit de Angelsaksische hoe righeid en moet beschermen tegen verder misbruik. De Korrespondenz schrijft vervolgens, dat Engeland het plan had opgevat om Noor wegen als Noorsche vastelanddbasis te ver werven in zijn strijd om de heerschappij over Europa en als zoodanige vastelands basis uit te breiden. Na gewezen te hebben op de-Engelsche gezinde houding van de vroegere Noorsohe regeering en van het vroegere Noorsche Koningshuls. welke een keten van neutraliteitsschendingen ten ge volge had. kenmerkt de Korrespondenz Vid- kun Quisling als een Noorschen politicus, die evenals talrijke andere Noren niet van zins was. de onschenbaarheid en de eer van de Noorsche natie te laten aantasten. Vidkun Quisling was het. zoo betoogt de Korrespondenz. die in den zin der volkschc vernieuwing, ziin volk toeriep, niet verder te gaan, en die de machtige beweging schiep die de solidariteit van Noorwegen met de mogendheden der ordening van het nieuwe Europa, vooral met Duitschland als de grootste Germaahsche natie, op haar vaan schreef. Het is gemakkelijk te begrijpen, zoo vervolgt de Korrespondenz. dat dit waarlijk revolutionaire werk van Quisling vooral bij de vijanden van het Dultsche rijk scherpe afwijzing ontmoette. Zii zien thans in Noorwegen een bolwerk verloren gaan. dat zij reeds meenden te bezitten. Terwijl het oude met zijn vooroordcelen en illusies onherroepelijk vergaat en "in den persoon van de vertegenwoordigers van dit systeem letterlijk uit het land gegaan is. bouwt Quisling zijn land ni°uwe wegen naar een nieuwe toekomst. Deze toekomst zal ge grondvest zijn op vertrouwen en saamhoo- rlgiheidseevoel. dat weer berust op de ge meenschap van denzelfden Germaanschen volksaard. ROME. 3 Febr. (D.N.B.) De di plomatieke medewerker van Stefani schrijft omtrent een te Addis Ahbe- ba onderteekend Engelsch-Abes- sijnsch verdrag, dat dit een overeen komst is waarbij Tafari (vroeger Haile Selassie genoemd) toestemt in wijziging van Abessinië in een En gelsche kolonie. In het verdrag wordt bepaald, dat En gelsche ambtenaren, troepen en rechters naar Abessinië worden gezonden en dit is een schending van alle beloften, die Engeland eens aan Tafari heeft gedaan. Het verschaft Engeland beslissenden in vloed op tip binnenlandsche aangelegen heden des lands, dat daarmee zijn sou- vereine rechten heeft verloren. De aan Tafari toegestane leening bedoelt slechts zijn afhankelijkheid van Ergeland te voltooien. Terwijl Engeland zich zooveel rechten voorbehoud!, aldus Sfefani. neemt het anderzijds geenerlel verplichtingen op zich Jegens het Ahps^iinsche volk. voor al nopens voorlzetting van het cultuur werk, dat Italië ondernomen en den oor log onderbroken heeft. Nogmaals toonl Albion daardoor, dal bef slechts denkt aan uitbuiting van het Ethiopische volk. Engeland beeft zich ditmaal evenwel le zepr gehaast de hand te leggen op iris. dat het niet toebehoort. Al heeft bei in Tafari ook epn v.olsrzampn mede plichtige gpvonden. toch duurt het con flict met ..Italië nog voort. Abéssinlë •\va?y [falie zijn civiliseerenden arbeid is begonnen, zal te zijner tijd bevrijd worden van de slavenhandelaars en An gelsaksische uitbuiters en zijn ware vrij heid en welvaart onder bescherming van de ïfaliaansche vlag hervinden. DE JAPANSCHE BEGROOTING TOKIO. 3 Febr. (D.N.B.). Het Lager huis heeft. Dinsdag-met algemeene stem men de voorloopige begrooting over het jaar 1942 tot een totaal bedrag van 8.7 milliard aangenomen. Uuitsch lusvrbvticht HOOFDKWARTIER AAN DEN FUEHRER, 3 Febr. (D.N B). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In verscheidene sectoren van het Oostelijk front, in het bijzonder ten N.O. van Taganrog, zijn aanvallen dpr bolsjewisten met groote verlie zen voor den vijand afgeslagen. Op andere plaatsen leidden eigen aan vallen ondanks taai verzet van den vijand en moeilijkheden tengevolge van den sneeuwval tot plaatselijke succeseen. De bolsjewistische luchtstrijd krachten verloren in luchtgevechten en door aanvallen op vliegvelden 23 vliegtuigen, zonder dal aan onze zijde verliezen werden geleden. Voor de Britsche Z O.-kust hebben gevechtsvliegtuigen uit beschermde convooien 3 vrachtschepen van 10.000 brt. in totaal en een bewakingsvaar tuig tot zinken gebracht. Een ander vrij groot koopvaardijschip werd zwaar getroffen. In het bestek van de gewapende verkenning heeft de luchtmacht overdag met goed gevole een fabriek aan den Schotsche Oost kust gebombardeerd. In Cvrenaica werd de terugtrek kende vijand opnieuw tot den strijd gedwongen en teruggeworpen. Ilij leed verliezen aan menschen en ma teriaal. Bij aanvallen van Puifsche gevechtsvliegers op vliegvelden, ha venwerken en andere militaire doe len ven het eiland Malta werden bomtreffers van zwaar kaliber ook op een munitie- en torpedo-depot ge-# olaatst. Aan de kust van de bezette gebie den in het Westen hehben Duitsche jagers gisteren drie Britsche vlieg tuigen néergehaald. De strijd tegen de vijandelijke verzorgingsscheepvaart is in Januari op verschillende zeeën met goed ge volg ^voortgezet. Marine en lucht macht bracht 63 koopvaardijschepen van 400.600 brt. in totaal tot zinken. Hiervan hebben alleen duikbooten 56 schepen van 367 000 brt. vernietigd. De .Britsche marine verloor in het zelfde tijdvak in den strijd met een heden der Duitsche marine 3 torpe dojagers. een duikboot en een mo tortorpedoboot. Bovendien werden een kruiser, 4 torpedojagers, 1 duik boot. 1 mijnenveger en een bewa kingsvaartuig alsmede 23 koopvaar dijschepen. door bommen of torpedo treffers beschadigd. De verliezen der bolsjewisten zijn in deze cijfers niet begrepen. De strijd in Noqrd-Afrika ROME. 3 Febr. (Stefani). Het Itali- aansche weermachtbericht van heden luidt als volgt: Gemotoriseerde Italiaansch-Duitsche pantserafdeelingen rukken ondanks den weerstand van den tegenstander op ten Oosten van Clrene. ,Luchtformatles zijn tusschenbeide gekomen in. den slag. waar. bij zij doeltreffend bommen wierpen op ra- vitailleeringscentra en matêriaaldepóts van den vUand. terwijl gemotoriseerde strijdmiddelen en vliegtuigen op den grond met mitrailleurvuur werden bestookt en in brand gestoken. De ongunstige weersom standigheden hebben het offensief van de Duitsche luchtmacht op het eiland Malta niet vertraagd, waar vliegvelden en haven- Installaties het voorwerp vormden van verscheidene aanvallen. Britsche vliegtuigen hebben in den af geloopen nacht aanvallen ondernomen op Napels en Palermo. Zij wierpen eenige bri sant- en brandbommen neer. Onbelangrij ke schad. geen enkel slachtoffer in Na pels. drie gewonden in Palermo. Een menschenmolen Door troepen van generaal Rommel ge vangen genomen Britten noemden Ltbye een „menschen-molen". Zij vertelden, dat bij de Emplre-troepen groote verbittering bestaat over de leiding, welke na de voort durende groote verliezen steeds weer nieu we menschen en nieuw materiaal inzet om de uitgedunde rijen te versterken. Maar even, snel als generaal Auchinleck zijn troepen op peil brengt, worden ze door ge neraal Rommel weder gedesorganiseerd. Toen kort geleden bij Zuid-Afrikanen, die steeds naar de gevaarlijkste punten wor den gestuurd, muiterij uitbrak, liet gene raal Auchenleck 26 man fusilleeren. Die daad zal de stemming onder de soldaten heusch niet verbeteren, zoo verklaarden deze krijgsgevangenen. Den eersten Februari heeft een Duitsche verkenningstroep, naar het D.N.B. van be voegde zijde verneemt, in de Noord-Afrl- kaansche woestijn ten Oosten van El Abiar een troep Indische soldaten ont moet. die deel hadden uitgemaakt van de bii Bengasi zoo zwaar getroffen zevende brigade Indische infanteri. De Indiërs hadden zich op de vlucht reeds van de voornaamste wapens ontdaan en beschik ten nog slechte over enkele pistolen, waar van zij echter bij de nadering van de Duitsche soldaten geen gebruik maakten Zij hieven mechanEch de handen omhoog cn gaven zich over. Daar zij door uitput ting na den langen marsch en het gebrek aan water en levensmiddelen niet in staat waren den weg naar het naaste Duitsche troepenonderdeel te voet af te leggen, moesten zij voorloopig worden achtergela ten en later met voertuigen worden afge haald. Het is onzin, zoo schrijft de Dally Mail, de inneming van de hoofdstad van Cyre- nalca als onbelangrijk voor te stellen. De verovering van Benghazi kan zeer gemak kelijk het begin van een nieuwe periode van stabiliteit in Noord-Afrika heteeke- nen. zoo beweert het blad. De beide eer-te ronden zijn zonder eenlgen twijfel In het voordeel van Rommel verloonen. Hiermede breekt het blad met de "oude Engel-che traditie om iedere positie, die verloren wordt, onbelangrijk te noemen. RINNENLANL) AMSTERDAM, 3 Februari, In het American Hotel Is vanmiddag een bijeen komst gehouden van hoofdambtenaren en directeuren van gemeentediensten en -be drijven en hoofdambtenaren van rijksin stellingen. In deze bijeenkomst, die o.m. werd bijgewoond door den secretaris-gene- ral van het departement van financiën. ,mr. M. M. Rost van Tonningen, den bur gemeester van Amsterdam, den heer E. J Voüte. den vertegenwoordiger van den ge- volmaohtige van den Rijkscommissaris voor de stad Amsterdam, den heer Arauner. wethouder ir. C. J. Nieszen en den stede lijk directeur van de W.H.N., den heer H. W. Tydetpan. heeft de directeur-generaal van de Winterhulp Nederland, de heer C. Piek. een uitvoerige uiteenzetting gegeven van de groote sociale werken van Neder land: de winterhulp en d§n Nederland - sohen volksdienst. Aan het begin van den middag voerde ook burgemeester Voüte het woord. De burgemeester zeide, dat aan het werk van do W.H.N nog steeds afbreuk wordt ge daan door fluistercampagnes. Dat is be treurenswaardig. Om de onwaarheid van geruchten te bewijzen, heeft de burgemees ter thans door den gemeentelijken accoun tantsdienst een onderzoek doen instellen Uit het rapport, waaruit de burgemeester gedeelten citeerde. Is komen vast te staan, dat Rl het geld aan de armen ten goede komt en dat er van exhorbitant hooge sa larissen absoluut geen sprake is. De burge meester sprak de verwachting uit. dat de aanwezigen hun volle medewerking zuilen geven om voortzetting van dezen eoht- socialen arbeid mogelijk te maken. De heer Piek zette vervolgens aan de hand van officleele regeeringsputblicaties uit 1936. 1937 en 1938, uiteen, hoe de toe stand hier enkele jaren geleden was. Uit deze documenten bleek, dat er nijpende armoede heerschte in talloos vele gezinnen op het platteland en in de steden. Wel werd er aan bedeelende armenzorg en so ciale zorg gedaan door vereenlgingen en particulieren, maar van de 80 miïlioen gul den. die deze vereenlgingen uitkeerden, werd door de staat via subsidies 68 mil- lioen betaald. Wanneer men nu met trots wijst op de overige 12 millloen gulden, die de 400 vereenlgingen bij elkaar brachten, dan mag Winterhulp Nederland met nog meer trots wijzen op de 7 millloen. die zy. ondanks hevige tegenwerking, wist in te zamelen en uit te keeren. Het Winterhulpwerk. zoo zeide de heer Plek. heeft men als bindend orgaan in de samenleving willen brengen. Men heeft door dit werk een hechte eenheid willen vormen in ons volk en met diezelfde ge dachte zal men verder arbeiden. De Ne derlandsehe Volksdienst. die het geheele Jaar werkt, wil hulp brengen, waar dit noodzakelijk is en voorkomen, dat het volk krachten verliest. Op de eerste plaats zorgt de N.V.D. voor moeder en kind, die de draagster van de toekomst cn de eerste erf genaam zijn. De W.H.N. zal daarnaast den nood in den winter lenigen. De heer Plek betreurde het. dat de kerkelijke autoriteiten blijven tegen werken. Men heeft steeds samenwer king gezocht met de kerkelijke vereenl gingen, doch deze bleken onwifllg. Toch wilde de heer Piek blijven hopen op een beter inzicht. Wat de staats- apparatuur betreft, zeide de heer Piek, dat de onwillige elementen tenslotte uitgerangeerd zullen worden. Tegen de groote Instellingen, die niet mee wil len werken, zullen tenslotte eveneens maatregelen worden getroffen, waar door de leiders van deze instellingen zullen gaan begrijpen, dat men zich niet straffeloos kan onttrekken aan de sociale verantwoordelijkheid. De vele aanwezigen volgden met zeer veel belangstelling de boeiende uiteenzet tingen van den heer Piek. 270. De ezel kon voor zijn doen wel hard loopen, maar wat was dat in vergelijking met een auto. Door de smalle paadjes en de vele bochten, die Klompertie nam. kon de auto niet zoo snel vooruit Dat was een geluk, want daar kwam reddingNog één hoek en Klompertie. was bij de ophaalbrug. Hier moest het gebeuren. Nu of nooit. LUCHTDIENST NEW YORK— LISSABON INGEKROMPEN LISSABON. 2 Febr. 'DN.B.i. De Panamerican Airways hebben, naar de bla den melden, den luchtdienst tusschen New York en Lissabon ingekrompen. Vier der Clippertoestellen zijn gerequireerd door de Amerikaansche regeering. De twee machi nes die nog beschikbaar zijn. zullen voor loopig den luchtdienst handhaven. 's-GRAVENHAGE, 3 Februari. Volks- tuinders en andere kleine aardappeltelers die niet bij een landbouw crisisorganisatie zijn aangesloten, zullen zich reeds hebber, afgevraagd, op welke wijze zij zich dit voorjaar van pootaardappelcn kunnen voor zien, om voor eigen gezinsbehoefte een kleine oppervlakte met aardappelen te be telen. Tot nog toe bestond immers alleen een regeling, welke het aan leden van de landbouw crisisorganisaties (in hoofdzaak beroepstelcrs) mogelijk maakte pooladrd- apnelcn te betrekken- Naar het rijksbureau voor de voedsel voorziening in oorlogstiid mededeelt, is thans een regeling getroffenwaardoor volkstuinders en andere kleine aardappel telers zich van poot goed kunnen voorzien Deze regeling maakt ondersoheid tusschen volkstuin der?, die by een plaatselijke ver- eeniglng van volkstuinders zijn aangesloten of anderszins tot een groep van volkstuin ders behooren en volkstuinders en andere particulieren, die voor eigen gezinsbehoefte aardappelen telen, doch niet bij een plaat selijke vereeniging van volkstuinders of een groep van volkstulnders zyn aangesloten. Deze onderscheiding heeft geen betrekking op verschil in rechten, doch is louter van organisatorlschen aard. Iedere belangheto bende kan dus naar gelang van de te be telen oppervlakte dezelfde hoeveelheid poot goed betrekken. De bestaande vereenlgingen van volks tuinders kunnen zich laten vertegenwoor digen door het bestuur, terwyi de andere groepen van volkstuinders zioh kunnen la ten vertegenwoordigen door één of meer gemachtigden. Zoo'n groep van volkstuin ders moet echter uit tenminste 25 volks tuinders bestaan en kan b.v. worden ge vormd door personen, die elk op een com plex bouwland een volkstuin hebben ot op eenzelfde fabriek werkzaam zyn en van de directie een volkstuin hebben ontvan gen. alsmede door volkstulnders, die een vokstuin bezitten, welke deel uitmaakt van gemeentegrond en waarover toezicht wordt gehouden door een gemeente-ambtenaar. In deze gevallen kunnen deze volkstuinders zich laten vertegenwoordigen door één ol meer gemachtigden, die uit hun midden zijn gekozen, of als fabriekschef of ge meente-ambtenaar In nauw contact met de betrokken volkstuinders staan. De hierboven genoemde volkstulnders dienen zioh te wenden tot het bestuur hunner vereeniging. of tot de(n) ge-" machtigde((n) van de groep, waarvan zU deel uitmaken. Een aparte regeling ls getroffen voor hen, die niet by een plaatseiyke ver eeniging van volkstulnders zyn aange sloten of geen groep hebben gevormd. Onder deze categorie vallen om. ook de particulieren met een tuin bij huis, land arbeiders cn dergelijke. Al deze alleen slaan de volkstuinders en andere kleine telers kunnen zich voor het aanvragen van poot- goed wenden tot den plaatseiyken bureau houders van het district, waarin zy woon achtig zijn. Er zal voldoende pootgoed voor ultpoot in 1942 ter beschikking worden gesteld. Ge zien het groote aantal volkstulnders en andere kEine aardappeltelers dat zich vooral het laatste jaar zeer sterk heeft uit gebreid zal deze rpgellng ongetwijfeld door alle belanghebbenden met vreugde worden begroet. Voor nadere bijzonderheden leze men de in de dag- pn nieuwsbladen op te nemen officleele publicatie. DOODELIJKE VAT. POOR DE GLAD HEID BREDA, 3 Febr. De 61-jarige we duwe van Peppel, wonende aan den Rijsbergpnschen weg onder Breda, kwam door de gladheid te vallen. Zij kwam zoo h,gelukkig terecht, dal zij na enkele oogenbllkken overleed. HARTVERLAMMING DOOR DE KOUDE SCHIJNT)EL, 3 Febr. De 53-jarige postbode P. Coppens, die wegens ziekfp enkele dagen huiten dienst was geweest, deed hedenmiddag wedprom zijn ronde. Hij zalAte hierbij plotseling in elkaar en werd dood opgenomen. Hartverlamming door de koude had een einde gemeakt aan.zijn leven. ZIJPE, 3 Februari. Hedenmid dag, halfdrie, is een zware vracht auto, beladen met kunstmest, ven de N.V. Dekkers' veevoeder en kunstmesthandel, tp St. Maartens brug, gegrepen door een uit Schagen komenden goederentrein. O De auto had moeite om over de hel ling te komen van de spoorbrug aan de groote sloot nabij Schagen. De chauffeur zag den trein niet aankomen, waardoor de vrachtauto midden op de spoorlij;! werd gegrepen. De auto werd vernield. De cahine bleef aan de locomotief hangen. In de cabine bevond zich de chautfeur, de 23-jarige H. Pool uit St. Maartensbrug. Door de ster ke remming derailleerde de iocomotief Wonder boven wonder mankeerde de chauffeur practisch niets. De cabine, waarin zich de chauffeur bevond, is hangend aan de locomotief, ongeveer 300 meter meegesleept en zelfs nog over een spoorbrug gegaan. 271. Hier was de laatste kansDat scheen de ezel ook te begriipen. want hij stond eensklaps stil. zoodot Klom pertie onzacht op den grond tercht kwam. Maar dat hinderde niet, want tot zóóver had het ezeltje hem prachtig geholpen. AMSTERDAM. 3 Februari. Vóór 1934 werd aan leerlingen van openbare lagere scholen van gemeentewege zwemonderwijs gegeven. Ter besparing op ds uitgaven werd dat evenwel stopgezet. In het belang van de volksgezondheid en gelet op de wenscheiyfcheid. dat ln ons wa'terrUk land ieder kan zwemmen, wordt het noodig geoordeeld, dit onder- wys opnieuw voor de leerlingen der openbare soholen in te voeren. By de nieuwe organisatie ls uitgegaan van de gedachte, dat de leerlingen van de vyfde leerjaren der scholen gedurende 7 weken vóór de zomervacantie drie keer per week een les van drie kwartier zullen ont vangen ln de openbare zweminrichtingen. Het zal daardoor mogeiyk zijn, dat de eer ste zwemproef wordt afgelegd enkele dagen voor den aanvang van de zomervacantie Van de leerlingen zal geen bijdrage voor het ondèrwijs worden gevraagd en zij zullen kosteloos tot de zweminrichtingen worden toegelaten. zy zullen echter wel zelf die nen te zorgen voor badgoed en handdoek. De kosten van dit zwemonderwijs worden voor 1942 geraamd op 11.090. s-GRAVENHAGE. 3 Febr. Het over zicht van het aantal uitgesproken vonnissen van faillietverklaring, waarmede de zoo juist verschenen faillissenients3tatistiek over 1910 (bewerkt door het Centraal Bureau voor de Statistiek) aanvangt, doet zien, dat or in den loop der jaren groote schommelingen waren n de cijfer? der uilge^proken faillissemen- en: In 1915 [293. in 1925 3765, daarna Weer Vermindering tot 2589 in 1929: hooge cijfer? n de jaren 1932 tot en met 1935. De in 1926 begonnen daling duurde in 1940 voort: 1939 1978, 1940 1133 Uit de specificatie naar econonv.sch-geo- grafische gebieden bl'u'kt. dat voor 40 van de 42 groepen het rijfer van 1910 gunstiger was dan dat van 1939. Belangrijke daling werd opgemerkt, o.a. voor het industriegebfrd van Twen'he cn Achterhoek van Gelderland (1939 56, 1910 20), Amsterdam (re?p. 276 rn 185), Rotterdam (128 en 52),zandgronden van Noord-Brabant (73 en 19). Noord-Bi abant'? westelijk industriegebied (46 en 15). Het aantal gefailleerde bedrijven bedroeg in 'de jaren 1938 tot en met 1940 resp. 1676. 1465 en 787. Belangrijk lager waren o.a. de cijfer? van de volgende bedrijfsgroepen bouwbedrijven, onderho en reinigen van straten en wegen (1939 173. 1940 134), han del (resp. 614 en 293), verkeerswezen (153 en 96). Zoowel de bedragen der baten als die der schulden van de door insolventie beëindigde faillissementen waren lager dan in 1939: DONDERDAG 5 FEBRUARI HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.ma- ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.mu- ziek. 8.20 Ochtendgymnastiek. 8.30 BN.O.: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muziek. 9.15 Voor 'de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 10.00 Pianovoordracht. 10.35 Gram.muziek. 11.00 Voor de kleuters. 11.20 Zang met pianobege leiding en gram-muziek. 12.00 Klaas van Beeck en zijn orkest. 12 40 Almanak. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en economische berichten. 13.00 Hoe komen de voorjaarsgroenten op tafel. 13.15 Amusementsorkest en soliste. 14.00 Trioconccrt. 15 00 Zang met pianobege leiding. 15.30 Vreugdes-tonden aan zieken- sponden. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Gram.mu ziek. 16.30 Het Revidn-Sr ;t t. 17.15 B N.O.: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Gram.muziek. 17.45 Nordisk. muzikaal programma. 18.30 Een handarbeider aan het woord. 18.45 Gram muziek. 19.00 Actueel halfuur. 19.30 Het Omroep-Symphonie-Orkest en soliste. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio- Centrales die over een lijnverbinding met de studio beschikken. 20.15 Gram.muziek. 20.45 Causerie: „Uit de werkplaatsen van onze beeldende kunstenaars". 21.00 Het Omroep- Symphonie-Orkest 27.45 B.N.O.: Nieuwsbe richten. 22.0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM IT 301.5 M. 7.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Mor genwijding. 10.15 Geestelijke liederen (opn.). 10.40 Vrouw van Djik. 11.00 Gram.muziek. 11.20 Orkest Willy Ebcrle. 12.00 Ensemble Joan Lancé. 12.45 B.N.O.: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.05 Ramblers. 13.45 Voordracht. 14 00 Omroeporkest cn gr^im.mu ziek. 15.00 Voor de vrouw. 15.30 Zang met oianobegeleiding. 16.00 De Melodisten en so liste (opn.). 16.45 Voor de jeugd. 17.15 B.N.O.: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Viool, piano- en gram.muziek. 18.15 Sport en lichamelijke opvoeding. 18.30 Orgel concert. 19.00 B.N.O.: Wat Nederland schrijft. 19.10 B.N.O.: Nieuwsberichten. 19.20 Gram.muziek. 19.45 Brandende kwesties, cau serie. 20.00 Gram.muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales die_over een lijn verbinding met. de studio beschikken. 20 15 Orgelconcert. 20.40 Rndiotnon'-H 21.00 Ge varieerd programma (opn.). °1 '5 B.N.O.: Nieuwsberichten. 22.00 B-N.O.: Toelichting op het weermachtbericht. 22.10- 22.15 Avond- wjjding. baten resp. 4.380.884 en 7.561.911; schulden 22.762.683 en 41.409.429. Aan de preferente crediteuren in de door insolventie geëindigde faillissementen werd uitgekeerd een bedrag van 1.177.832 of 60,6 pet. Van het aantal hjinn^r vorderingen (in 1939 55.4 pet). Voor de cóncurrerite schuld- eischers kwam in totnal 2234 522 of 10.7 pet. van hun vorderingen terecht. Tn 'de statistiek over 1940 ziin voorloopige ciifers van de maanden Januari tot en met November 1911 opgenomen. Samengesteld was het aantal faillissementen in deze maan den 643 tegen 1186 in 1940. DE ORGANISATIE VAN ONS BEDRIJFSLEVEN HILVERSUM. 3 Febr. Dp persdienst van den Nederlandschen omroep meldt: Op Vrijdag 6 Februari wordt over den zender Hilversum 2 van 18.30—18.4ö uur een zeer belangrijk vmaggesprek tu6- «chën nij" I W. C. Behrends en ir Z. Swar) over hot bedrijfsleven uitgezon den. Het gesprek, dat verscheidene mis vattingen omtrent de organisatie van hel bedrijfsleven 'n Nederland weg neemt, wordt voortgezel op Woensdag 11 Februari van 18.15—18.30 over Hil versum 1. CLEARING Belga's 30.1432 Zwitsersche francs 43.56 Fransche franca 3.768 Lires 9.91 Deensche kronen 39.34 Noorsche kronen 42 82 Zwcedsche kronen 44.85 Finsche mark 3 82 Dinar (oude schulden) 3 43 Dinar (nieuwe schulden) 3.77 Turkschc ponden 1.45% Lewa 2.30 Pengö (oude scholden) 36.519 Pengo (nieuwe schulden) 45.89 Zloty (oude schulden) 35. Zloty (nieuwe schulden) 37.68 Lel 1.28 Slowaaksche kronen 6.48 Drachmen 1.26 Kuna 3.77

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2