Koning Faroek in conflict met zijn ministers Critiek van Liddell Hart op de oorlogvoering As-troepen rukken op naar Derna HETBESTUUROVER BRITSCH-INDIE Levendige gevechts actie aan Oostfront UIT DE STAATSCOURANT THANS 71 DOODEN TE ROTTERDAM Wijziging van de pensioenwet AARDAPFELS EN SCHILLEN W.A. verleent ljoilp Or' -gst kirder- postz-gels Och kom, landgenoot PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG S FEBRUARI 1942 Italiaansch u-eermachfshericht MADRID 4 Febr, (DN B.). De loestand in Egypte wordt van dag tot dag kritieker, daar ei geen mogelijkheid bestaat tot het vormen van een nieuwe regeering. die de volle instemming van het volk heeft, zoo constateert het blad iYa in een eigen bericht uit Londen. De politieke groep, die de werkelijke sym pathie van het Egyptische volk bezit, die der Wafdisten, is, naar in het bericht verder gezegd wordt, in het parlement, niet vertegenwoordigd. De openbare meening in Engeland richt zich eenstemmig tegen koning Faroek. Alle bladen vijzen erop, dat de thans afgetreden minister- president steeds goede betrekkin gen met Engeland heeft onderhouden. De Dailv Herald noemt koning Faroek een arroganten heerscher. die zijn macht ten koste van dp Egyptische grondwe- yv-1 vcrgrooten, Het hlad besluit met het dreigement, dat in geval van een conflict tusschen den Koning en het parlement Engeland zijn volle gewicht, in de schaal zal werpen om, zooals de Daily Herald het uitdrukt, de grondwet te beschermen. Dit is. zoo constateert het blad Ya. dezelfde toon. dien de Brit scha bladen voor de onttroning van den laatsten Iraneeschen Sjah aansloegen De News Chronicle schrijft, volgens een Reuter bericht uit Londen, dat de Engelschen zeer geïnteresseerd ztjn bij de Egyptische crisis. Het blad voegt hieraan toe: Egypte vormt de basis voor onze operaties ln het midden Oosten. De voortzetting der vriend schappelijke betrekkingen met de Egyptische regeering Is belangrijk zoowel van Egyptisch als van ons standpunt. Het blad wijst er drin gend op. dat de tijd gekomen is om de vorming der regeering toe te vertrou wen aan de WafdpartU en zegt: de leden van deze party zijn weliswaar meer pro-Egyptisch dan pro-Britsch, maar onze ware belangen loopen zoo evenwijdig, dat het goed. zijn zou. wan neer men de Wafdpartij de vrije hand zou geven. Ten aanzien van de regeeringscrisls meldt de Neue Züricher Zeitung uit Londen In Londen wist men reeds voor het uit breken van de regeeringscrisis ln Cairo, dat koning Faroek ontstemd was over het besluit van zijn regeering om de diplo- onatieke betrekkingen met Vichy te ver. breken, zonder zijn meening daaromtrent te hebben gevraagd. De Koning was van meening, dat dit optreden van zijn ka binet een inbreuk vormde op de priviliges van de kroon en eischte derhalve het aftreden van Sail Sami Pasja, tot dusver minister van buitenlandsche zaken. De eerste minister. Sirry Pasja, stond echter achter den minister van buiten landsche zaken en wees er op. dat Koning Faroek afwezig was uit Cairo, toen het door hem betwiste besluit door het ka binet was genomen In Brltsche kringen, zoo meldt de cor respondent verder, hoopt men de span ning tussch enden Koning en zijn minister te kunnen opheffen. Nu is echter Sirry Pa-=ja en zijn kabinet afgetreden, hetgeen klaarblijkelijk er op wijst, dat het tusschen hem en den Koning tot een definitieven breuk is gekomen. In Londen wijt men deze verscherping van het conflict vooral aan zekere raad- gevers van den Koning, die naar men in Londen zegt nu en dan een ..koorts achtige politiek bepleiten en zich daarbij bedienen van de jeugdige stormachtigheid" van den vorst. Men gelooft in Londen in ieder geval niet els oorzaak van de kabinetscrisis een wer kelijk ernstig politiek meenlngsverschil te moeten aannemen, aangezien de Koning uitdrukkelijk 'in zijn protest de kwestie van zijn grondwettige rechten op den voor grond heeft geplaatst, doch niet de aan gelegenheid zelf. welke de aanleiding vormt tot de crisis, n.l. het verbreken der betrekkingen met de regeering van Vichy. Weliswaar herinnert men zich daarbij, dat eenige lieden uit de naa-rte omgeving van Faroek indertijd duidelijk aarzelden om de betrekkingen mei Italië af te bre ken. In ieder geval verwacht men echter, dat de formatie van een nieuw babinet in Cfciro een zekere kalmeering zal brengen. ROME, 4 Febr. (Stefani). Het 601e Italiaansche weermaehtbericht luidt: De Hindoe-etrijdkrachten, die tot taak hadden den Engelschen terug* tocht in Oostelijk Cyreneica te be schermen, hebben een zware neder laag geleden. De opmarsch der troe pen van de as, die krachtig door de luchtmacht gesteund worden, gaat voort in de richting van Derna. Duitsche vliegtuigformaties hebben militaire werken, hangars en opslag plaatsen op Malta gebombardeerd; in die doelen, welke verscheidene malen getroffen werden, werden branden en ontploffingen waargenomen. (Derna ligt ongeveer halverwege tus schen Benghesi en de Egyptische grens Red.) Verstrekkende concessies in Hoogerhuis STOCKHOLM, 4 Feibr. (D.NB.) Naar de Londensche correspondent van de Nya Dagligt Allehanda meldt, werd de gisteren gehouden bijeenkomst van het Hoogerhuis gekenmerkt door een leivendig debat over het vraagstuk Britsch-Indië. De onderstaatssecretaris voor Indië, de Hertog van Devonshire, deed, nadat de leden van het Huis had den verlangd, dat er een einde zou kamen aan „de politieke hulpeloosheid in Indië" de „definitieve belofte" dat de Britsdhe regeering bereid is, het bestuur over Britsch-Indië in handen der In- diërs te leggen. De Britsche regeering, aldus De vonshire, zou na den oorlog toe stemmen in de vorming van een commissie, welke de voornaamste elementen van het Indische natio nale leven zou vertegenwoordigen. Deze commissie zal de groote lij nen eener nieuwe grondwet moe ten vaststellen. Bij het debat huldigde Lord Catto de opvatting, dat Engeland niet kan verwach ten. dat Indië geestdriftig aan den oorlog zal deelnemen, wanneer het constitutionee- le vraagstuk van Eritsch-Indië niet wordt opgelost en de belofte, dat Indië dominion zal worden, niet nagekomen wordt. Lord Wedgwood verklaarde, dat het Indische leger op 5 millioen man moest worden ge bracht. Men moet. aldus Wedgwood, niet met politieke beloften bij de Indiërs aan komen maar doen als Churchill cn hun bloed, tranen en zweet bieden. Een belangwekkend punt in het debat vormde ook het verlangen van verschei dene leden, dat de „kleurllngenwetten, die het imperium ten val dreigen te bren gen", moeten worden opgeheven. BEKENDE ENGELSCIIE VLIEGER GEVANGEN GENOMEN BERLIJN. 4 Febr (ANP). Een der bekendste Engelsche jachtvllegers. Robert Roland Stanford-Ruck. Is dezer dagen T*et rijn toestel boven de bezette gebieden in het westen omlaag geschoten De 25-jarige Engelsche vlieger geraakte ongedeerd in Duitsche krijgsgevangenschap. Duitsch Weermaehtbericht HOODKWARTIER VAN DEN FUEHRER, 4 Febr. (DN.B.) Hel opperbevel der weermacht maakt bekend: Aan het Oostelijk front levendige gevechtsactiviteit Gevechtsvliegtuigen hebben in den nfgeloopen nacht havenwerken in Z.W. Engeland gebombardeerd. In Noord Afrika werden Indische strijdkrachten, die den Britschen terugtocht moesten dekkpp, versla gen en teruggedrongen. Duitsche ge- vechtsvlipgtuigen hebben autocolon nes in het cehied rond Tohroek. als mede vijandelijke opslagplaatsen van materiaal nabij Mersa Mat.roch niet bommen bestookt. De luchtaanvallen op vliegtuig steunpunten, luchtafweerstellingen en andere militaire werken op de eilanden Malfa en Gozo werden voortgezet. BINNENLAND Bjj beschikking van den secretaris-gene raal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Cultuurbescherming is met gang -tan 30 Januari 1942 benoemd tot lid der commissie van toezicht op de rjjksland- bouwwinterschool te Drachten, B. Hopperus Bums te Drachten. Bvi beskuit van den secretaris-generaal van het departement van Waterstaat is, te reke nen van 1 Febr. 1942 bevorderd tot hoofd commies P. Krulder Jr., thans commies. De inspecteur van 's Ryks belastingen A. A. Idema, hoofd van de inspectie der belas tingen te Harder^'iik, is verplaatst naar Alk maar en aangewezen als hoofd van de in spectie der tweede afdecling aldaar. 's-GRAVEXHAGE, 4 Febr. Het aan- lal slachtoffers van den Britschen luchtaanval op de Rotterdamsche be volking dato 28 Januari i.1. is opnieuw gestegen. Doordat enkele, zwaargewon den bezweken zijn ie het aantal dooden thans 71. terwijl nog 56 zwaar gewon den in de ziekenhuizen liggen STOCKHOLM, 4 Febr. (A.N.P.) In een critisohe analyse, van den oorlogstoestand en van de algeheele geallieerde strategie keert de beken de Engelsche militaire deskundige Liddell Hart zich in de Daily Mail tegen den algemeenen eisch tot het voeren van een offensieven oorlog. Daarbij oefent hij vrij onverbloemd critiek op de strategie van Churchill uit. Liddell Hart schrijft, dat de geallieer den, naar het schijnt, de stelling aan* vaard hebben, dat de aanval de beste verdediging is. Deze stelling vormt in laatste instantie de oorzaak van de voortdurende tegenslagen der geallieer den. De democratische regeeringen heb ben, naar 'het schijnt vergeten, dat zij eerst in staat moeten zijn om zioh te verdedigen. l>at- is reeds in het begin van den ooidog zoo geweest en dat is thans nog precies zoo. De Franschen hebben in den eersten oorlogswinter al hun energie gewijd aan de vervaardi ging van zwaar aanvalsgeschut en daar. voor de productie van kleine wapens voor den afweer van een Duitschen aan val verzuimd. De oorlogsgebeurtenissen in Frankrijk hebben toen in Engeland den indruk gewekt, alsof Frankrijk de fout had begaan zich te concentreeren op de verdediging en alsof het alleen den oorlog verloren had, omdat het geen bescherming van jagers tegen de Duit sche bommenwerpers bezat. Inlusschen, zoo gaat Liddell Hart ver der, hebben de gebeurtenissen in Libye de vraag beantwoord, of het juister was een aanval .voor te bereiden, in plaats van Libye zoowel als Singapore in staat van verdediging te brengen. Wanneer men dat had gedaan, had men een groot deel der niet gemotoriseerde troepen kunnen gebruiken voor de defensie van Malakka. Men zou dan niet wapens naar Malakka gezonden hebben, die in Libye dringend noodig waren. Om in Lybië een overwinning te bevechten ert te verzekeren, zou men meer tanks en meer moderne wa pens noodig hebben gehad dan voof- dit doel vervaardigd konden wor den. Wat aan wapens en materiaal beschikbaar was, had men met be tere kansen op succes kunnen ver- deelen over Libye en Malakka en daarmede had men dan op heide oorlogstooneelen een doelmatige verdediging kunnen verzekeren. Ten aanzien van den Libyschen veld tocht verklaart Liddel Hart verder, dat reeds in 'het begin van het Engelsche of fensief bekend is geweest, cjat de vijand numeriek ongeveer even sterk was en beschikte over een betere artillerie, zoo dat een aanval uiterst gewaagd moest lijken. In Lybië is de juistheid gebleken van het oude strategische beginsel, dat tegenaanvallen meer kans op succes hebben dan loutere aanvallen. Over de ontwikkeling op Malakka verklaart Hart, dat het schiereiland met een zeker minimum aan troepen en wapens had kunnen worden behou den, en zelfs een stellige overwinning in Lybië had niet kunnen opwegen tegen het verlies van Singapore. Churchill en het empire Onder (het opschrift „Churchill en het empire" schrijft de bekende diploma tieke medewerker van de Berliner Bör- senzeitung Karl Megerle over het dis puut van Churchill met het. Lagerhuis. In zijn inleiding wijst Megerle erop, dat de Duitsoh-.Tapansch-Italiaansche diplomatie alle Engelsche oorlogsplan nen overhoop heeft, geworpen. Om zijn positie te redden heeft Churchill echter in het Lagerhuis moeten trachten te bewijzen, dat hij desondanks de juiste strategie en het juiste oorlogstooneel heeft gekozen. Er bleef hem ook niets anders over, zoo sohnjft Megerle, wan neer hij niet zijn geheele politiek en daardoor zich zelf walde prijsgeven. Het is voor het eerst, dat Churchill zioh in deze positie van totale verdediging he> vond. Warneer het Churchill door zijn eeheele gewicht in de schaal te werpen, gelukt is nog eens kritiek in het voor terrein het zwijgen op te leggen, dan is dit niet een bewijs van innerlijke snerk te, doch van zwakte. Hij moest afzien van do truc om zondebokken uit te le veren. Hij moest ook een motie van ver trouwen eischen om de oppositie tot zwijgen te brengen. Dat de critiek halt heeft gehouden voor den persoon van Churchill vindt zijn oorzaak, aldus Me gerle, in het feit, dat. Churchill thans onontbeerlijk is, omdat niemand in staat is hem te vervangen. Di'entenge volge heeft het echte gezag, dat Chur- chili 'heeft genoten, plaats gemaakt voor een gezag, dat slechts is te verklaren uit den noodtoestand, waarin Engeland zich tegenwoordig bevindt. Wat Engelands ongeluk is, zoo verklaart Megerle, werd Churohills geluk. n.l. het gebrek aan politieke persoonlijkheden aan formaat en het feit, dat het bwustizijn van het Engelsche volk een wereldrijk te ibezit ten na den wereldoorlog is ingedom meld. Het kraken van in de Ineenstor tende deelen van jiet. Rijk zal op zeke ren daz Churchills parlementaire be wijsvoering overstemmen. Het onder werp „Churchill en het. empire" zal der halve niet meer verdwijnen van de agenda van de Engelsche natie en de nieuwe slagen vaii de spilmogendheden zullen er voor zorgen, dat de vraag in Engeland op zekeren dag luidt"- „Chur chill of het empire". 's-GRAVFMI \GE. 4 Febr. ln de staatscourant is opgenomen een be schikking van den secretaris-generaal van het departement van Binnenland sehe Zaken lol w ijziging en'aanvulling van eenige artikelen der pensioenwet 1D22, welke wijzigingen in werking tre den met ingang van 1 Maart a s. In de eerste plaats zal dan hei tweede lid van artikel 2 als volgt luiden: „In vasten dienst worden voor de toe passing van deze wet mede geacht te zijn personen, die in pen betrekking of achtereen volgens in twee of meer be trekkingen zonder wezenlijke onderbre king een tijrlelijken dienst van tenmin ste twee jaren hebben vervuld, tenzij zij belast zijn met werkzaamheden, rlle een tijdelijk knrakfer dragen.- Wezen lijke onderbreking wordt geacht niet aanwezig te zijn, indien de onderbre king ten hoogste ppn maand en, voor zomer het betreft onderwijzend perso neel hij inrichtingen van onderwijs ten hoogsip twee maanden heeft geduurd Volgers de tot duiver geldende redactie was het zjjn van ambtenaar in den sin der pensioenwet verbonden aan de betrekking, welke men bekjeedde, waarvan het gevolg was, dat iemand, die na twee jaren tyde- ljike dienst in d e z. c 1 f d e betrekking het ambtenaarschap bad verworven, dit ambte naarschap weder verloor, wanneer h'ii naar een andere betrekking overging, cn dan in zjjn nieuwe functie eerst weer twee jaren werkznam moest ztfn, om opnieuw ambte naar in den zin der pensioenwet to worden. Hierin is thans verandering ge komen, waardoor men ambtenaar, wordt, na twee jaren tijdelijken dienst, ook al is deze dienst tn ver schillende betrekkingen vervuld terwijl men ambtenaar blijft ook bij latere verandering van functie in tijdelijken dienst. Voorts is de uitreiking van een schrif telijke aanstelling meer algemeen ge steld. Volgens het gewijzigde artikel 27 zal voortaan een schriftelijke aanstel ling worden gegeven aan ieder, die in rec.htstreekschen of zijdelingschen dienst, vast of tijdelijk, een bezoldigde of onbezoldigde betrekking bekleedt in dienst van de in de pensioenwet ge noemde lichamen. In geval de tewerk stelling op arbeidsovereenkomst naar burgerlijk recht heeft plaats gehad, geldt als zoodanig een afschrift van die overeenkomst. ONGEWENSCHTE GAST GE ARRESTEERD AMSTERDAM. 4 Fehr. Juist, op den dag, dot de politie de aanhouding ver zocht \an Jozef Izaak Basting, chauf feur, die er zijn werk van maakte, een slaapkamer voor eén nacht te huren en er don met de dekens vandoor ging, is de man, op aanwijzing van een burger, op het Cornelis Troostplein aangehou den. De recherche onderzoekt thans, hoe veel van deze diefstallen de nian wel gepleegd heeft. JAPANSCHE VISSCHERS GE ARRESTEERD TOKIO. 4 Fébr. (D.N.BVolgens uit Sjanghai komende berichten zijn 500 Japansrhe visschers, die aan het strond nabii Los Angelos woonden, in den nacht van Maandag op Dinsdag door de Amerikaanse he politie gedwongen on middellijk hun woonplaatsen te verla ten. Zij zijn door de politie gearresteerd en naar het binnenland overgebracht. De visschers bezitten de Amerikaanöche nationaliteit. HONGERIGE WOLVEN IN GRIEKEN LAND ATHENE. 4 Febr. (D.N.B.). Uit Patras wordt gemeld, dat in de nabij heid van Kalawryta troepen hongerige wolven ziin verschenen, lie onder, de kudden schopen in de omgeving groote schade hebben aangericht. Ook een jeug dige herder, die ziin schapen tegen de wolven wilde beschermen, viel ten prooi aan de roofdieren. Kou gevat O O O llliinfiaidtfeo Helpen veilig en vlug. Doos 10en50ct. Eet u graag ln de schil gekookte aard appels? „Ja, als mijn vrouw ze voor mij sohilt" zoo luidt hot antwoord van den dapperen heer des huizes. Om dat menigeen niet graag in de schil gekookte aardappels pelt. mogen we er ons niet van laten afhouden, in de schil gekookte aardappels of nog bBter: gestoomde aardappels op tafel te brengen Wanneer men in het oog houudt. hoevele waardevolle voedings middelen we kunnen besparen, indien we de aardappels niet vóór het koken schillen. Immers, al schillen we de rauwe aard appels ook nog zoo dun. een zeer groot deel van de aardappelsubstantie gaat toch ver loren, dan zal men de kleine moeite van het pellen der in de schil gekookte aard appels gaarne op den koop toe nemen. Dik wijls zal de vrouw des huizes vóór het op doen ook de aardappels voor hare familie leden pelFn, vooral, wanneer kleine kin deren mede eten. Doch met het parool: „.Eet ln de sc.hiJ gekookte aardappels" wegens de besparing aan aardappel-substantie" is nog niet allea gezegd. Van evenveel belang is. dat in de schlr gekookte aardappels veel meer vita mine C bevatten dan op de gewone wtize gekookte aardappels. Deze vitaminen ztjn echter voor het behoud van de gezondheid en de werkkracht van het grootste gewicht. Derhalve zouden wij alle gercohten, waar bij wij gewoon waren op de gewone wijze gekookte aardappels te nemen, beter met m de schil gekookte aardappels kunnen serveeren en het tot een gewoonte maken, op z'n minst op enkele vaste dagen der weck in de schil gekookte aardappels te eten. Juist, de ..fijnproevers" zullen kunnen coristateeren. dat ih de schil gekookte aard appels, tengevolge van hun hooger gehalte aan aardappelsubstantie, veel hart.iger sma ken dan de voor het koken geschilde aard appels, die immers waardevolle bestanddee- len aan het kookater afstaan. Als er eenmaal een begin ls gemaakt, dan zijn wij overtuigd, dat ook de meest conservatieven aanhanger van op de ge wone wijze gekookte aardappels, langza merhand tot de eenvoudige, ln de schil gekookte aardappels zal worden bekeeerd. 's-GRAVENHAGF, 4 Febr. De pers dienst van de N.S.B. meldt: De Amsterdamsche W.A. heeft heden den dJSnk van een groot deel van de Amsterdamsche burgerij geoogst. Reeds vroee togen een aantal W.A.-mannen aan het werk om, voornamelijk in het centrum der stad, alle hoofdwegen zoo veel mogelijk voor het rijverkeer be gaanbaar te maken. Later op den dog werd hun aantal aanmerkelijk uitgebreid en droegen de manschappen in aanzienlijke mate bij om alle rijverkeer zoo vlot mogelijk te doen voortgaan. Vooral bij de opritten van bruggen werd doorloopend assis- tenlie verleend. Deze hulp werd alge meen ten hoogste gewaardeerd. Zonder de W.A. zouden ongetwijfeld vele huis gezinnen hun brood, melk, aardappelen enz. enz. heden niet bezorgd hebben ge kregen. Het succes, heden bereikt, is aanlei ding tof het besluit om morgen een nog grooler aantal W.A.-mannen op te roe pen. Ook in vele andere plaatsen in ons land is een dergelijke vorm van hulp verlening uitgewerkt, zoodaf daarmede ook onverwijld een begin kan worden gemaakt AMSTERDAM. 4 Februari. De secretaris van de centrale prapazanda- comnVs.-le voor de weldadighsidspost- zegels schrijft ons. Gisteren was het veertien dagm ge leden. dat de verkoop der weldadig- hel cispostzegels beëindigd werd. Hoe-cl het uit den aard der zaak nog niet mo gelijk is. de totale opbrengst, te mel- den, zijn tot heden om. wel bekend geworden de voorlooplge cijfers van Amsterdam, Rotterdam. Den Haag Utrecht, Groningen, Eindhoven en Arnhem. *De toeslag op de verkochte zKrels bedroeg in Amsterdam 57.557 00 (v.j. 40 490,29' T) zoodat ditmaal de c^'orengst 17 067,67 hooger was. Rotterdam had een 'opbrengst van 15.07S 14 v.j. f 12.312.19;Den Haag f 33 602,09 (v.j. 21.033.10). Te Utrecht bedroeg de toeslag 11.3?3 37 (vj. 9369 32); te Grnpmgen 5 036.92 '4 (v.j. 5 107,20; te Eindhoven: 2.352.80 (v.,1 1415,77Vi); Arnhem 2.590.42 (v.j. 2235.79' Telt men de cijfers dezer zeven steden bijeen, dan komt men tot hft volgende de opbrengst bedroeg verleden jaar 92.019.10'/; dit jaar 133 339,64S. Er werd dus ruim 41 noo.— meer behaald d3n tijdens de actie 1940—'41. Te Den Bosch liep de opbrengst terug van 2257,94 tot 1.114 04. Maastricht bracht op 2383 88 (v.j. 2264 61'/*; Bussum 1583,41(vorig Jaar 1259.75 *-<Apeldoorn 1556.93',S "(v.j. 1158,03); Leeuwarden 2075,32" (v.j. 2799 72; en Middelburg 583,71 (v. J. 338.95'.:). (~ll I 'anrlgenoot, die meent dat sneeuw- NJ stormen, en vorst een Sovjetoverwin ning zeker maken, die er zoo rotsvast van overtuigd is, dat de Duitsche legers in Afrika verslagen zijn-, die de Japam ners in het verre ooslen tegen hel „machtige" Amerika geen schijn van kans geven, die zeker weten dot mor gen of overmorgen maar stellig de vol gende week, de revolutie in Duitschland zal uitbreken, ach kom „nuchtere" Hol lander. gebruikt uw verstand. Ja, gebruikt uw verstand„ begrijpt dat •alleen liet nationaal socialisme ons volk pen gelukkige toekomst waarborgt en dat daarom onze plaats is naast Duitsch land eh zijn bond gepoot en. En gii, jonge landgenoot, dopt uw plicht, meldt u aan bij hef Vrijwilligerslegioen „Nederland". Koninginnegracht 22 te 's-Grovenhage. LOONREGELING BAKSTEEN INDUSTRIE •s GRAVENHAGE. 4 Febr. Het loon voor de winterwerkzaamheden ir^ de baksteenindustrie is door het colfège van riiksbemiddelaars in November j.1. vastgesteld op 4S cf.nt. In een aanvul lende regeling heeft het college thans bepaald, dal van eerstgenoemde rege ling ontheffing kan worden verleend, indien in een onderneming een door don secretaris-generaal van het departement van sociale zaken goedgekeurde wacht geldregeling bestaat, welke dit recht vaardigt. In dergelijke gevallen kan, met toestemming Van het college van rijksbemiddelaars, van de vastgestelde loonregeling geheel of ten deele worden afgeweken. Het eerste Winterhulp-concert, dat in de totaal uitverkochte concertzaal van Musls Sacrum te Arnhem door de sociale instellingen W.H.N, en W.H.W. werd gegeven, is een groot succes geworden. Een overzicht tijdens de uitvoering, welke een batig saldo van niet minder dan f. 14.000 opleverde Foto Bouvet De Führer overhandigde overste GaL land het eikenloof met de zwaardea en brilianten bij het ridderkruis van het IJzeren Kruis. Bij luchtgevechten schoot overste Galland 94 tegenstanders neer Hoffmann-StepJ „Zonschieten" aan boord van een Duitschen onderzeeër In het Zuiden van den Atlantischen Oceaan. Groote stroohoeden beschermen de manschap pen tegfen de zonnestralen, terwijl zij het sextant bedienen Orbis-Holland Achter de schermen van de „Hohensteiner Puppenspiele", welke onder auspicié" van de Nederlandsch Duitsche Kuituurgemeenschap een tournee door Nederland maakt. Max Jakob, de leider, (in het midden; met zijn medewerkers, Hans Wicker! en Fraulein Schaumann Fax Hólland-De Haan m

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2