De Führer herdenkt den grootsten Duitschen organisator KLOMPERTJE KLOill Bandjermasin bezet Vice-admiraal Helfrich Nieuwe aanvallen der Sovjets afgeslagen Italiaansch legerbericht DIEFSTAL VAN 29.000 TEXTIELPUNTEN Nieuwe haringprijzen De dag der Duitsche politie Sanapirin aaa RADIOPROGRAMMA Lager prijzen van gort, gortmout en gortbloem Officieele Landbouwmededeelingen PAGINA 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD VRIJDAG 13 FEBRUARI 194 STAATSBEGRAFENIS VAN DR. TOPT BERLIJN. 12 Febr. (D.N.B.). I Onder groote belangstelling van de Berlijnsche bevolking is hedenmid dag dr. Todt ten grave gedragen. De Fuehrer zelf gaf tijdens de plechtig heid in de nieuwe rijkskanselarij, welke de hoogste autoriteiten bij woonden. in warme bewoordingen uiting aan den diepen rouw van het geheele Duitscbe volk De Fuehrer noemde den overledene een scheppende persoonlijkheid, in wien Duitschland tegerliikertijd een trouw man en een onvergetelijken kameraad verloren heeft. In korte schetsen be schreef de Fuehrer vervolgens het optre den van dr Todt voor het nationaal so cialisme reeds in den eersten tijd van dep strijd. Terstond na de opheffing van het verbod der partij van November 1023 tot 1025. werd dr Todt weer partij lid. In dien tusschentijd ageerde hij on afgebroken. Verschillende op grond hier van tegen hem aanhangig gemaakte strafvervolgingen werden eerst in 1024 gestaakt. In 1031 kwam hij bij de S.A., beginnende als eenvoudig S A -man Zijn activiteit in de partij ging niet alleen on in den dienst der SA. hii was eerst medewerker van den strijdhond van Duitsche architecten en ingenieurs in Muenchen en deskundig adviseur voor wegenbouw in het toenmalige bureau voor economische techniek en werkver schaffing der N.S.P A P, In 1034 werd toen de door hem geleide afdeeling aan eengesloten met die van den strijdhond van Duitsche architecten en ingenieurs in het bureau voor techniek en tenslotte in den nat. soc. bond voor Duitsche tech niek. welke onder zijn leiding stond. In 1036 werd de bond wegens bijzondere prestaties verheven tot hoofdbureau voor techniek. Intusschen. zoo ging de Fuehrer ver der. begon dr. Todt met het werk. dat hem voor de eerste maal niet alleen aan het Duitsche volk. maar aan een groot deel van de overige wereld zou laten kennen In aansluiting op de in 1033 plaats gevonden opening van de auto tentoonstelling trachtte ik de toen afge kondigde beginselen ook te verwezenlii ken op het gebied der schepping van nieuwe, speciale autowegen Een door dr Todt uitgegeven brochure over nieuwe gezichtspunten in den aanleg van we gen. gaf aanleiding hem de taak van het aanleggen der nieuwe rijksautowe- gen en in verband daarmede de hervor ming van het geheple Duitsche wegen net op te dragen als Oeneral-Bauinspek tor voor het Duitsche wegennet. De Duitsche rilksautowegen zijn in hun ont werp en uitvoering het werk van de unieke, technische en artiestieke talen ten van dr. Todt. Het is derhalve niet meer dan natuurlijk, dat deze man toen ook tot algemeen gevolmachtigde werd benoemd voor de regeling van het ge heele bouwbedrijf en in het vierjaren plan een speciale positie kreeg IN het vervolg van zijn toespraak be schreef de Fuehrer dr. Todt als den eenigen man. die in staat was tegenover de maeinot-linie een vesting te houwen, die onder alle omstandigheden het vita Ie Westen van het rijk tegen iederen aanval kon beschermen, zelfs in geval groote Duitsche strijdkrachten in het Oosten zouden ziin gebonden. Ook de ervaringen, die thans ziin opgedaan hebben de overtuiging nog slechts ver sterkt. dat het geen macht Ier wereld zou zijn gelukt door deze meest geweldi ge vestingzone van alle tijden heen te breken. Het uitbreken van den oorlog gaf dr. Todt een nieuwe taak. In zeer korten tijd moest een systeem van groote ou- marschwegen gereed komen. Toen de strijd begon, marcheerden de door dit unieke organisatietalent in het leven ge roepen formaties achter en niet de troe pen op. ruimden hindernissen op en herstelden bruggen, verbeterden wegen, bouwden nieuwe overgangen over dalen, kloven, rivieren, kanalen enz De overwinning in Noorwegen en het Westen bracht nieuwen arheid. Dr. Todt was intusschen tot minister van wape ning en munitie benoemd en kreeg bo vendien tot taak. de veroverde kusten tegen vijandelijke aanvallen te bescher men door den aanleg van geweldige versterkingen. Voorts moesten bouwwer ken voor actieve en passieve luchtbe scherming worden tot stand gebracht, die eveneens eenig in de geschiedenis zijn. De totale afstand der verbeterde we gen in het Oosten en het aantal nieu we bruggen daar ziin enorm. Dit geheele werk. met inbegrip van de taak. die hii als minister van wapening en munitie bad te volbrengen, verrichtte deze man met een minimale hulp. On dit gebied was hii ongetwijfeld de grootste organi sator. die het Duitsche volk hpeft beze ten Veel van wat hij tot stand heeft ge bracht, zal eerst na den oorlog ter ken nis van het Duitsche volk komen en dat zal zich daarover verbazen. Hitier sprak daarna over Todt als mensch en zeide dien mensch niet beter Ie kunnen tvpeeren dan niet de verkla ring. dat Todt. in de beweging nóch on der ziin medewerkers ooit een vijand heeft gehad: hii heeft steeds gestreefd naar verbetering der levensvoorwaarden van zijn arbeiders. Hitler zeide reeds, eerder het nlan gehad te h ihhen. een Duitsche orde te stichten ter erkenning van de hoogste verdiensten, die een Duit scher iegens ziin volk kan hebben. Ik verleen thans, aldus de Fuehrer, de nieuwe orde aan dr. Todt als eerste, den inspecteur-generaal onzer wegen, den bouwer van onzen Westwall. den orga nisator van wapening en munitie in den grootsten oorlog, die het Duitsche volk ooit voor ziin vrijheid en ziin toekomst heeft gevoerd Ik zelf heb in dezen man een mijner trouwste medewerkers en vrienden verloren. Ik beschouw ziin dood ook als een bijdrage der nationaal socia listische beweging aan den vrijheids strijd van ons volk. Een parade Na de officieele plechtigheid, waaraan ook door generaal-veldmaarschalk Doe ring werd deelgenomen, vond een para de plaats. Behalve door de weduwe, den zoon en drie dochters van dr. Todt. werd deze bijgewoond door de generaals-veld- maarschalken Milch en Keitel, groot- admiraal Raeder. Reichslelter Stabschef Lutze. dr. Lev. Reichsarbeitsfuehrer Hierl. de Rijksministers Rust. Schwerin von Krosigk en Ohnesorge en den opvol ger van den overledene. Rijksminister Speer. TOKIO. 12 Febr. (D.NB) Het kei zerlijk hoofdkwartier heeft Donderdag middag om 6 uur Japanschen tpd be vestigd. dat het Japansche leger de stra tegisch belangrijke stad Martaban aan den westelijken oever van de rivier de Salwin. na den vijandelijken tegenstand te hebben gebroken, volledig bezet heeft. Voorts heeft het hoofdkwartier mee gedeeld. dat Japansche troepen op 10 Februari de bezetting van Bandjermasin aan de Zuidkust van Npderlandseh-Bor neo hebben voltooid. Bandjermasin. een versterkte havenstad aan de samen vloeiing van de rivieren de Martapoerfi en Barito. op 20 K.M. van de zee. is de hoofdstad van Nederlandsch-Borneo. De -tad. die zetel is van den resident van Zuid- en Oost-Bornoo. heeft ongeveer 65.00ft inwoners. De voornaamste uit- voerproducten van de residentie Band- iermasin ziin petroleum, steenkool en rubber. Hef keizerlijk hoofdkwartier heeft ons medegedeeld, dat een speciale lan- linesdivisie der marine op 9 Februari volledig Makassar bezet heeft. Ook Gasmafa aan de Zuidkust van New Bri tain is geheel bezet. STOCKHOLM, 12 Febr. (D.NR). - De Londensche correspondent van Nya Daglict Allehanda meldt, dat generaal Wavell na zijn bezoek aan het fruit van Birma teruggevlogen is naar ilJn hoofdkwartier op Java. De correspon dent wijst er on. dat hpm daar moeilijke problemen wachten, want Java bereidt zich voor op een Janatiseh offensief van erooten stijl, dat elk oogenblik kan be- STOCKHOLM,' 12 Fehr. (A.N.P.) - Reuter meldt, dat in Londen officieel ha kend is gemaakt, dat He commandant der gecombineerde A B.C.D -marine- strijdkrachten (d.w.z. de vlootstrljd- krachten van Engeland. Amerika. Ne- derlandsch-ïndië, Australië en Nieuw- Zeeland), de Amerikaansche admiraal Hart. om gezondheidsredenen van zijn commando is ontheven. Tot zijn opvolger is benoemd de com mandant. van de zeemacht in Neder- landscb-Indië, vice-admiraal C. E. L. Helfrich. Naar de Britsche berichtendienst uit Washington meldt, heeft de woordvoer der der Amerikaansche marine ver klaard. dat vice-admiraal Helfrich op grond van de overeenkomsten, die ge leid hebben tot ziin benopming. waar schijnlijk de operaties van een plaats te land zal leiden, terwijl schout hii nacht Glassford, dp commandant der Ameri kaansche vlootstrijdkrachten in het Zuidwesten van den Stillen Ocpaan de operaties ter zpp zal leiden. DUITSCH WEERMACHTS- BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FUEHRER. 12 Febr. (D.N.B.). - Het ipperhevel van de weermacht maakt bekend: ,In het Oosten werden nieuwe, talrijke aanvallen van den vijand afgeslagen. Aan het Donetzfront wierpen Duitsche. Roemeensche en Kroatische troepen tijdens de voortzetting van hun aanval den vijand in weerwil van dpn taaien tegenstand verder terug. In den centralen sector van het front werd een sinds dagen ingesloten vijandelijke groep na hevige gevech ten nog nauwer ingesloten. In N^ord-Afrika aan beide zijden levendige activiteit van verkenners. Duitsche formafips jachtvliegtuigen en gevechtsvliegtuigen bestookten doeltreffend gemotoriseerde colonnes van den vijand In het zeegebied rondom Malta werd een kruiser van de Dido-klasse door bommen van Duitsche gevechts vliegtuigen getroffen. Aanvallen van de luchtmacht overdag en des nachts waren gericht op vliegvelden, haven werken en benzine-opslagplaaUen van het eiland. Aanvallen van Britsche bornmen- wiTper* op het Zuidwestelijke Duit sche gebied veroorzaakten in den nfeeloopen nacht geringe verliezen onder de burgerbevolking. In de periode van 31 Januari tot 10 Februari verloor de Britsche luchtmacht 67 vliegtuigen, waarvan 38 boven de Middellandsche Zee en in Noord-Afrika. In dpzelfde periode gingen in den strijd tegen Groof- Rrit'annië 13 eigen vliegtuigen ver loren. Kapitein Baer, „Staffelkapitaen van een jachteskade»* behaalde, ziin s9e en 90e overwinning in de lucht. HOME, 12 Fehr. (Slefanit. I et 621e 'twliaansche weermachtbericht luidt: In Cvrenaica niets belangrijks te mel- len. Concentraties van vijandelijke ge motoriseerde middelen in de buurt van KI Aden werden door formatie© van de uchtmacht aangevallen en gedeeltelijk vernield. Een Curtiss werd door Duit- r ,e Mvliegtuigen nepreehaald. D óanks de ongunstige weersometan- ligheden hebben Duitsche vliegtuigen overdag en des nachts vernietigingsac tie© ondernomen tegen vliegvelden op Malta en in de nabijheid van het eiland met hommen van zeer zwaar kaliher et voorschip van een Britschen krui ser getroffen. /Viandelijke toestellen hebben zonder succes een aanval ondernomen op en kele onzer eilanden in de Egeïsche Zee BINNENLAND ZWOLLE 13 Febr. Een niet alle- Jaagsche verduistering heeft H. Tiche laar uit Oldebroek gepleegd. De politie is er n.l. achter gekomen, dat hij zich niet minder dan 29 000 textielpunten beeft ioegeeigend. welke de Berghuizer papierfabriek te Wapenveld, waar de man als arbeider werkzaam was. ter vernietiging ontvangen had. T. heeft deze textielpunten in commissie gege ven aan H. J. Ramaker te Hattem. Deze heeft zich in verbinding gesteld met den Zwollenaar W. Pool, en die weer met. H. Sëlhorst uit Zwolle, die de pun ten, tegen den prijs van 5 centen per stuk aan den man zou brengen. De po litie kwam echter op de hoogte eri zoo kon het grootste deel der verduisterde punten nog worden achterhaald, De drie mannen zijn ter beschikking gesteld van de Rijks centrale recherche. 's-GRAVENHAGE, 13 Febr. Met ingang van 15 Februari 1942 zijn er maximumprijzen vastgesteld voor haring en haringproducten, die aanzienlijk lager liggen dan die. welke tot nu toe in den winkel werden gevraagd. Voor nadere biizonderheden wordt venvezen naar de officieele publicatie, die binnen kort in de bladen zal verschijnen. Nederlanders. Ook Uw vaderland Is In gevaar. Helpt mede, het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Waffon SS. Voor aanmelding en Inlichtingen wende men zich tot de Waffen SS, Stadhouderslaan 32, Den Haag Foto Felllnga-Peters 's-GRAVENHAGE. 13 Febr. Socia lisme van de daad is in de Duitsche volksgemeenschap evenzeer een begrip geworden, als het ook voor de Duitsche Ordnungspolizei mogelijk is geweest voor haar voortdurende bereidheid in het leven van allen dag het motto in te voeren: ..de politie uw vriend en hel per". Dit ziin geen holle leuzen. Het be wijs daarvoor zullen op den dag der Duitsche politie, 14 en 15 Februari, de mannen der in Nederland optredende politietroepen leveren. De taak. die aan bet Winterhilfswerk van het Duitsche volk tijdens den oorlog wordt, gesteld, is aanzienlijk omvang rijker dan in vredesjaren. De verzorging van volksgenooten. die om redenen hui ten hun schuld ondersteuning behoeven, kan en mag niet achtergesteld worden, ondanks de toegenomen aandacht, die juist dezen winter in bijzondere mate is gericht, op de strijders tegen het. bolsje wisme aan het Oostelijk front, en de zorgen, die daaruit voortvloeien. De oorlog heeft overal leemten teweeg ge bracht. die tijdens zijn duur niet. anders kunnen worden aangevuld dan door de offervaardigheid en door de gemeen schap van allen in het socialisme van de daad. De strijd van Duitschland tegen het Bolsjewisme en tegen de Anglo-Ameri- kaansche plutocratie is tot den strijd van geheel Europa geworden. Hoezeer dit het geval is en hoe ook het motto „de politie uw vriend en helper" de grenzen heeft overschreden zal de dag der Duitsche politie ook in Nederland bewijzen. De afzonderlijke politieafdelingen hebben omvangrijke ïirogramnia's opge steld. Door de bank beginnen deze dagen met de groote. militaire aubade, waarbij zal aansluiten eerbetoon aan de gesneuvelden, propaganda- en parade- ma rschen. Naast deze militaire evenementen staat de spijziging van kinderen door Duitsche politiesoldafen in het middel punt. Duizenden kinderen, vooral Neder- landsche. zijn uitgenoodigrl voor de stamppotmaaltijden in Den Haag. Am sterdam. Arnhem, Tilburg en Heerlen. Daarbij moet er vooral op gewezen wor den. dat het voedsel, dat hierbij wordt uitgedeeld, geen extra rantsoenen levensmiddelen en vleesch ziin. die dus aan de genieenschap ziin onttrokken, maar dp leden der politietroepen in Nederland hebben reeds tevoren afstand gedaan van hun rantsoenen om zoo. me( voorbeeldig socialisme van de daad. aan' de kinderen van Nederlandsche ouders op dezen dag een smakelijk, overvloedig maal te kunnen aanbieden „Wij offeren om te helpen" is het parool, en de vreugde, die uit onschuldige kinder- oogen straalt, zal een rijke belooning voor dit offer zijn. In alle politiestandplaatsen. zullen den veertienden of den vijftienden Februari „bonte avonden" gehouden worden. Politiesoldafen stellen hun artistiek ver mogen in dienst lan het Kriegswinter- hilfswerk Ook is gezorgd voor gepast vermaak tijdens de. kindermaaltijden, die 's middags worden gehouden. Het stafmuzfekcorps van den bevelhebber der Ordnungspolizei geeft openlucht concerten en vergezelt de marrheerende troepen. Daarbij zal dit muziekcorps voor het eerst in Nederland de parade uninform der Deutsche Ordnungspolizei dragen. Begin van Griep houdt een dreigend begin tegen. NederlandschBuisje 4-0ct. ZATERDAG 14 FEBRUARI HILVERSUM I. 415.5 M. 7.15 Gram.mu ziek. 7.45 Ochtendgymnastiek. 7.55 Gram.mu ziek. 8.00 Causerie „Brandende kwesties" (opn.). 8.15 Gram.muziek. 8 20 Ochtendgym nastiek. 8,30 BNO: Nieuwsberichten. 8.45 Gram.muzic-k. 9.15 Voor de huisvrouw. 9.20 Gram.muziek. 10 00 Ernstige muziek (opn.). 11.00 Voor de vrouw. 11.20 Pianovoordracht. 12.00 Ensemble Rentmeester. 12.40 Almanak. 12.45 BNO: Nieuws- en economische berich ten. 13.00 Dc landarbeider is boer. 13.15 Or kest Willy Ebcrle. 14.00 „Waarom leeren wij eigenlijk?" 14.20 Na gedanen a/oeid... mu ziek en vrooliikheid". 15.50 Gram.muziek. 16.00 Bijbellezing. 16.20 Cello, piano en gram.muziek. 17.00 Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, economische- en beursberichten. 17.30 Gram.muziek. 17.15 BNO: Nieuws-, eco nomische- en beursberichten. 17 30 Gram.mu ziek. 17.35 Duitsche taalcursus. 18.00 Gram. muziek. 18.15 Het kwartier van den arheid. 18.30 Spangens koor. 19.00 Actueel halfuur. 19,30 Stedjik orkest van Maastricht en so list. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Cen trales, die over een lijnverbinding met de Studio beschikken. 20.15 Gram.muziek. 20.30 Stedelyk orkest van Maastricht en solist. 21.15 Gram.muziek. 21.45 BNO: Nieuwsbe richten. 22 0024.00 Gram.muziek. HILVERSUM II. 301.5 M. 7.15—8.00 Zie Hilversum I. 8.00 Gram muziek. 8.15—8.45 Zie Hilversum I. 8.45 Gram.muziek. 10.00 Morgenwijding. 10.15 Gram.muziek. 10.30 Lichte muziek fopn.t. 12.00 Zang met pia nobegeleiding. Als intermezzo: Viool en piano (opn.). 12.45 BNO: Nieuws- en eco nomische berichten. 13.05 Orgelconcert. 13.40 Jeugd draagt voor. 14.00 Utrechtsch Stedelijk Orkest en solist: 14.45 Spitten en mesten in den groententuin. 15.00 Utrechtsch Stedeljik Orkest en solist. 14.45 Hier W.A. 16.00 Omroeporkest. 16.45 Gram.muziek. 17.00 Voor dc binnenschippers. 17.15 BNO: Nieuws-, economische en beursberichten. 17.30 Orgelspel. 18.00 Cyclus „In een nieuw licht bezien" (Voorbereid door de NSB). 18.15 Roemeensch orkest Gregor Serban. 18.45 AU ik 't voor 't zeggen had. 19.00 BNO: Groningsoh praatje. 19.10 BNO: Nieuwsberichten: 19.20 Het kleine Omroep- mannenkoor. 19.45 Wat zal ik komende week beluisteren. 20.00 Gram.muziek. Vanaf 20.15 alleen voor de Radio-Centrales, die over een lijnverbinding met. de studio be schikken. 20.15 Revue-programma. 21.30 Filmpraatje. 21.45 BNO: Nieuwsberichten. 22.00 BNO: Toelichting op bet weermachts- bericht. 22.1022.15 Avondwijding. •s-GRAVENHAGE. 13 Febr, De, prijs van gort, gortmout en gortbloem is thans opnieuw vastgesteld en zelfs lager dan hij tot. nu toe geweest is. Per rantsoen, d.i. per 250 gram. zijn gort producten 1 töt 5 cent goedkooper ge worden al naar gelang het om mindere of hetere soorten gaat. De gemachtigde voor de prijzen vestigt de aandacht op de officieele 21so. Upveits. duur kwum nog'meer U ven in het ding. De toren werd over. gemaakt en ging met een zwaai in de hoogte. Klompertie maakte een lucht sprong, maar hii had de tegenwoor. digheid van geest, om de tasch ma documenten stevig in zij'' harden i houd''!) vtaoao e»oa»i Ctt** 6CLU« Tt nr e»:t^ 287Dut moest er nu nog hii komen. Daar had me die Klompertie geluk kig de tasch te pakken kunnen krijgen en nu dit weer. Je zou er tureluursch van worden. Het scheen wel, f Klom pertie vandaag de gekste ding"n moest beleven. Daar ging hij weer publicatie, die dezer dagen in de bladf zal verschijnen en waarin de prijzi voor Zaanlandsche en Groningsche gort producten bekend worden gemaakt. voor de Provincie Utrecht Zegelt voor brood en vleeech. Er wordt de aandacht op gevestigd dat gcorgani- Feorden, die graan van eigen oogit toegewe-#n heb ben gekregen en hun broodkaarten hebben moeten Inleveren, er niet altijd om denken de tegels, welke ze tn de plaats van de broodkaarten hebben ontvan gen, bij hun Plaatselijken Bureauhouder in te leve ren. Zonder Inlevering van deze zegels, zal geen maalvergunning meer worden uitgereikt. Ook de vleeschsegels. welke zijn verstrekt bij dc inlevering van de vleeschkaarten. moeten bij den Plaatselijken Burrauhouder worden ingeleverd. Zij. die nog zegels In hun bezit hebben, dienen deze In hun eigen belang, zoo spoedig mogelijk bij hun riaatselijken Bureauhouder In te leveren. Ltverinotbtwijzen van rundvee en schapen. Het schijnt nog niet voldoende bekend te zijn, dat de nieuwe bonnen, welke sinds 5 Januari 1942 wor den uitgeschreven voor de levering van runderen en 'chapen. niet meer zooals vroeger bij den Plaatse- lijken Bureauhouder moeten worden ingeleverd. De veehouders ontvangen evenals voorheen van den handelaar, door wiens bemiddeling werd gele verd, een levenngsbewijs. welke zij zorgvuldig die nen te bewaien. Op dit leveringsbewijs dient He handelaar zijn gemaakte kosten en provisie in re kening te brengen. Verder komt het veelvuldig voor. dat de handelaren aan de marktadmlnistratie ver keerde organisatienummers opgeven, wat aanleiding tot verkeerde afboeking kan geven. Het is van groot belang voor de veehouders, dat xlj hun handelaar hun volledig adres, organisatie- nummer en diitrictsnummèr opgeven. Tevens is het gewenscht, dat zij de afrekening, welke zij na de levering van den handelaar krijgen nauwkeurig con troleeren en Indien hlciop een onjuistheid voor komt, dit direct aan hun Plaalselilken Bureauhouder opgeven. Indien alle veehouders hierop letten, wordt voorkomen, dat leveringen op een verkeerden naam worden afgeboekt. Kunstmest. Er is heel weinig patentkali beschikbaar. Telers doen goed niet te wachten, tot de tijd voor het uit strooien van kali 40 en kali 20 |s. verstreken, in H» hoop toch nog patentkali te kunnen krijgen, maar spoedig hun kali te koopen. Kalkstikstof wordt over 't algemeen niet veel ge bruikt. Aangezien de voorraad stikstof niet zoo groot Is. zullen zij. die voorheen kalkstikstof ge bruikten. dit jaar verplicht zijn op een deel van hun bonnen kalkstikstof te nomen. Ten aanzien van de fosforzuurstoffen wordt be langhebbenden aangeraden, deze zoo spoedig moge lijk te betrekken, ook al kunnen zij slechts samenge stelde meststoffen krijgen. Het Is niet mogelijk een ieder voor zijn bonnen thomasslakkenmeel en super fosfaat te verstrekken. Een gedeelte der fosforzuur stoffen zal in den vorm van samengestelde meststof fen moeten worden betrokken. Pootgordvoorziening Volksluinderg, Tot 21 Februari kunnen volkstuinderi, die bij een Pl.iatr-elijke Vereeniging zijn aangesloten of zich!: een groep hebben gevormd, door middel van bet h stuur of van één uit hun midden gekozen genui tigde tot den Plaatselijken Bureauhouder in hun trlct wenden, ter verkrijging van een bestelbon ir pootgood. Aangeraden wordt zooveel mogelijk groep te vormen, als de tuinen In één complex gen. Dit bevordert de vlotte voorziening van ptf goed. Alleenstaande volkstulnders en houders van cullere tuinen, geen lid van de Landbouw-Criu Organisatie zijnde, dienen zich n& 21 Februari IJ den PlaatseliJken Bureauhouder te wenden, teneisj in het bezit te komen van een bon voor pootgoed. Alkalisch mineralenkoekje. Veehouders, die volgens de Finsche methode e hebben ingekuild, worden in de gelegenheid ge:* hierbij een alkalisch mineralenkoekje te vervoederr. Het Is wel algemeen hekend, dat bij voederen u Finsrh kuilgras een mineialenmengsel wordt tc?j voegd. Voegt U dit nu bij In den vorm van een koel dan nemen de dieren de mineralen veel beter or een normale gift Finsch kuilgras, is één koekje dag voldoende. Veehouders, die deze koekjes v sehen te betrekken, dienen een aanvrage hiervoor! bij hun Flaatselijken Bureauhouder, waarbij tct lijk de gewone toewijzingsbon voor rundveevoci' moet worden ingeleverd. Zij ontvangen dan een 'r zondere toewijzing voor alkalische mineralenkoes) In de hoeveelheid, die zij wenschen, terwijl voor 1 re6teercnde deel gewoon rundveevoeder wordt totf wezen Er wordt op gewezen, dat 1 kg gewoon ruri veevoedci gelijk is te stellen aan 2 kg alkalische r neralenknrkjes. Deze alkalische niineralenkoe!;! dienen uitsluitend naast Finsch kuilgras te word' vervoederd. Tuinbouwteeltver gunningen. Da aandacht wordt er op gevestigd, dat aanvmc om nieuwe teeltvergunningen en overdrachten vi vergunning niet tneer in behandeling worden o-~" men. Alleen in bijzondere gevallen, zooals algchc hedrijfsoverdracht, sterfgevallen en dergelijke, well n& 31 Januari zijn Ingediend, kan van deze regclic worden afgeweken. Vordering van paarden. Door verschillende paardenhoudere worden vrsffl gesteld, omtrent levering van paarden. De praktij heeft geleerd, dat als regel dragende merries n! worden afgenomen. Als de meirie niet kennelijk dr» gend Is. zal het gewenscht zijn. dat de eigenaar bewijs van drachtigheid vraagt van zijn dlerennrti Paarden die in aanmerking komen voor vordenr zijn als zoodanig geregistreerd en de eigen*rr hebben bericht ontvangen, dat zij het betreffen: paard ter beschikking moeten houden. Paardenhco ders, die een dergelijk herirht niet hebben ontvsr- gen. behoeven geen paard ter beschikking te houdt' DE PROV. VOEDSELCOMMISSABIJ VOOR UTRECHT. FEUILLETON Maar ik vertelde hem niet. wat hem te wachten slond. „Ik heb nog niet eens de kracht om iden toets van een schrijfmachine neer te drukken", bromde hii nijdig. „Anders zou ik zeggen, laat ze maar opkomen." „Maak je niet boos, Luc". zei ik. ^„Er Is één ding. dat we doen kunnen." „Trachten hier vandaan te komen." Hii knikte toen hij uitsprak, wat ik ge dacht. had. We gingen naar de deur en hij liep naar de trap. Ik vlak achter hem aan. Sluipend en voorzichtig om ons heen kijkend gingen we naar beneden. De verkooping was nog aan den gang 'Achter de gesloten deur hoorde ik de stem van den veilingmeester. „De voordeur", fluisterde ik „Laten we trachten eruit te glippen". In de hall waren een paar werklieden met groene schorten aan bezig, maar ze keken ons amper aan en ik Was over- luigd, dat ze met de bende, die blijk baar wel in contact stond met de be roemde firma Mnrlay. niets uitstaande hadden. Voor hen behoefden we niet he. vreesd te zijn. De voordeur kwam uit on een met glas gedekt terras, de deur zelf was voorzien van een groote spiegelruit, waardoor we konden zien, dat bulten een chauffeur in livrei op en neer liep, de handen op den rug, kennelijk wach tend op zijn baas. Ik keek naar Luc en Luc keek mij aan. De voordeu'- was de laatste hindernis, die wij moesten nemen. Eenmaal buiten, zouden we ons heel wat veiliger voelen Met een onverschillig gezicht stapten we naar buiten. Veel gevaar konden we trouwens niet meer Inopen Het was een openbare verkooping en een aanval op ons, op klaarlichten dag, aan den voor kant van liet huis. zou zelfs voor e°n bende als deze wel wat gewaagd zijn De chauffeur keerde zich om en keek ons aan. „Kunt u nie misschien zeggen, waar we een taxi zouden kunnen vinden?" vroeg Luc hem. „Dat. weet ik niet", was het antwoord „Wij hebben haast", zei ik. „We moe ten hier vandaan zien..." Luc schopte me gevoelig tegen mijn enkel en ik zweeg nijdtg. ,,Deze dame moet zoo gauw mogelijk in de stad zijn", zei Luc vriendelijk. „Een geval van ziekte, ziet u." „Alle menschen. meneer, ik wou, dat ik ii kon helpen." Zijn stem klonk of hij werkelijk be reidwillig was en een gevoel van op luchting kwam over mij. Wij hadden opn oogenblik gevreesd, dat ook hij een lid van de bende was, die het huis van buiten moest bewaken. Maar wij kregen den indruk, dat hij werkelijk niets an ders was dan een gewone chauffeur, die daar wachtte tot zijn haas klaar was om weer naar de stad te worden gereden. Hij kwam wat dichter hij en sprak zachtjes: „Misschien kan ik u helpen, door u even tot aan lipt station van den onder* grondsche te brengen? Dat durf ik er wel op te wagen. U zegt. dat het drin gend is, en mijn meneer zal toch nog wel niet zoo gauw komen." Hij keek on© vriendelijk aan met een paar scherpe, donkere oogen. Een ty pisch vogelengezicht. „Luc, dat is ppii prachtig aanbod," zei ik. „We nemen het maar al te graag aan." „Het is buitengewoon aardig van u," zei Luc dankbaar. „U weet niet, hoe veel dit voor ons heteekent." „Dat is wel in orde. mijnheer," zei d man vriendelijk. „Laten we dan maar gauw gaan." Hij bracht ons naar het gazon. Luc ademde diep de friesche avondlucht in. „Een genot, weer vrij rond te loopen," zei hij. „Klop het maar af." antwoordde ik. „We zijn er nog niet." En ik vermoedde niet, hoe waar mijn woord was De chauffeur bracht ons naar een grooten glanzenden wagen, die wachtte lusschen de vele auto's op lint grasveld „Ik moet er niet aan denken, wat miin meneer te zeggen zou hebben, als hij dit wist." grinnikte hij. „Maar. wat niet weet, wat niet deert, zeg ik altijd maar „Een uiterst verstandige etelregel," zei Luc. terwijl hij naast me ging zit ten „Dat is nu het grootste geluk, dat me kon overkomen. Tot. nu tne is alles me tegengeloopen, maar misschien krijg ik nu nog een goede kans." „Wat ik zou willen weten. is. hoe je in die kast terecht bent. gekomen," ze> ik. Hij glimlachte. „Dat weet ik zelf niet. Ik had een aanwijzing gekregen, dal Morlav ook 'iets niet de zaak te doen had. Ten min ste. dit huis. Er gingen de gekste ver halen, dat het er spookte en z(]0 N i tuurlijk allemaal rondgestrooid door de bende om de menschen er vandaan te houden. Nou, reden genoeg voor mij om er op af tP trekken." „En ze kregen je te pakken. Wie wis er, toen je er kwam?" „Ze hebben me geen kans gegeven om dat t<? ontdekken. Ik was aan het rondsnuffelen en zag een licht in een van de vensters. Toen lk probeerde naar binnen te kijken, moet ik op een of ander aJarm-signaai getrapt hebben In ieder geval gingen de lichten uit en even later kreeg ik een klap op liet hoofd. Waarmee, heli ik nooit geweten Maar dat het hard aankwam, kan ik je verzekeren." „Wat gebeurde er toen je weer bij k w am?" „Ik zat tusschen een verzameling van de ergste schavuiten, die ik ooit in mijn leven gezien heb. Mijn handen wa rrn op mijn rug gebonden en zoo heb ben ze met twee dagen laten liggen Toen hebben ze me gedwongen om je dat briefje te schrijven en daarna iets te drinken gegeven, waarschijnlijk met idts van hun eigen gemeene handels waar er in. Ik hoorde nog iels over een veiling en daarna weet ik niets meer. „Zoo is het gegaan," zei ik. „Er werd een veiling gphouden en op de een of andere wijze hadden ze geen gelearen held meer, je uit die kast lp halen Daarom kwam een van de leden en bood net zoo lang tot hij de kast te pakken had." „Het is een mooi troepje, dat moet ik zeggen." lachte Luc. Hij greep mijn hand. „Nooit is iets me zoo welkom ge weest, als jou gezicht plotseling voor me te zien, toen ik uit die kast rolde," zei hij half schertsend, half ernstie „Luister eens. kindje, ik houd niet van toespraken afsteken, maar ik weet dui veis goed. dat je mijn leven gered hebt En dat. nadat je wel gedacht moet heb bc\, dat ik je gemeen behandeld had Maar geloof me. wat ik ook deed. het w-as alleen voor jou. Ik wa© bang en het scheen me de eenige manier om je er- \an af te brengen, met deze historie door te gaan. Begrijp je dat En gelool je me, dat ik je dankbaar ben?" „Spreek er niet meer over. Luc. La ten we alles vergeten. Ik wilde je le ven niet redden, ik was er wel toe ver plicht." Hij fronste het voorhoofd. „Dus je wilt geen goede vrienden niet me zijn?" „Natuurlijk wel. Als je maar belooft, dat je voortaan met je handen uit mijn taschje blijft." Zon gauw was ik niet van plan hem vergiffenis Ie schenken! „O. dat? Dat was mijn plicht a's krantenman En ook wat dat betref' geldt, wat ik daarnet al zei. Begrijp je dat?" „O zeker," zei ik ijzig. „Wat ik van daag voor jou deed, zou ik voor iedr een doen. Maar toen ik je vanmiddag uit die kast zag puilen, moest ik mijn naastenliefde te hulp roepen, om de deur niet dicht te slaan, voor je er uitviel." (Wordt vervolgd)-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2