mmm Singapore is verloren door Britsche werkloosheid Churchill wordt De slag in het Kanaal De plannen van „Nederland film CECIL BROWN ZEGT: verantwoordelijk gesteld STEMMEN UIT HET VOLK roepen der V.S. naar Curacao en Aruba Verkenningsactie bij Mechili Vorderingen aan het Donets-front Het treffen in het Kanaal WAPENFABRIEKEN IN LENINGRAD BESCHOTEN Quisling bij den Führer DE TOESTAND IN AUSTRALIË DE STRIJD IN BURMA Ie BLAD PAG. 2 AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG J4 FEBRUARI 194 SJANGHAI, 13 Febr. (D.N.B.). Cecil Brown, vroeger correspondent van de Co.lumbia Broadcasting, Company, heeft voor den omroep te Sydney verklaard: „Singapore is verloren gegaan door de Britsche werkeloosheid, de nalatigheid en het gebrek aan voorzorgsmaatregelen." Brown werd eenige weken geleden door den omroep te Singapore ontslagen, omdat hij aanklachten van dezen aard aan het adres van Churchill uitte. Hij zeide thans, dat de geallieerden niet in staat zullen zijn, den Japanschen opmarsch ergens tegen te houden. Reeds bevinden zich Japansche duikbooten op den In- dischen Oceaan. De toestand van Rangoon is kritiek. Sumatra verkeert in ernstig gevaar: over het lot van Java zal weldra beslist worden en dan zal de aanval op Australië volgen. Alle vliegers, die Brown in Singapore had ontmoet, hadden ge zegd. dat de Japansche luchtmacht verre in de meerderheid was. Het duurde drie weken, aldus Brown, alvorens de Britsche militaire deskundi gen hadden ingezien, dat de onder water staande rijstvelden voor de lichte Ja pansche pantserwagens geen obstakel beteekenden. De Engelsche soldaten waren in het geheel niet voorbereid voor een oorlog in de wildernis. Voorts zijn talrijke vaartuigen, zelfs stoomschepen, onbeschadigd in Japansche handen gevallen. De autoriteiten tc Penang lieten slechts het vertrek van Europeanen toe. hetgeen ernstige ontstemming wekte bij C.hincezen, Maleiers en Britsch-Indiers. De censuur te Singapore was uiterst streng, omdat men de wereld onkundig wilde laten van den waren stand van zaken, die thans door het Japansche offensief bekend is geworden. T N verbana met den aanstaanden defi- nitioven val van Singapore, merkt de Tokio Asahi Sii m b oen op. dat Churchill op 27 Jan. in het Lager huis heeft verklaard, alle verantw- or delijkheid voor alle nederlagen op zich te nemen. Nu het Britsche riik in Oost- Azië on het punt staat ineen to storten moet de Britsche openbare meening. naar het Japansche blad meent, than; natuurlijk tot de conclusie komen, dat Churchill ook hiervoor verantwoordelijk is. De correspondenten hebben het ge voel. dat dc val van Singapore de En gelsche openbare meening moer heeft geschokt dan Duinkerken, dat door offi cieele manoeuvres in een glorierijke En gelsrhe overwinning was veranderd. Ditmaal heeft men niet getracht de gebeurtenissen in Oost Azië te verdoeze len. Tn tegendeel de regeeringsleiders en de dagbladen hebben de openbare meening er op opmerkzaam gemaakt, da misschien nog meer nederlagen ver wacht kunnen worden. De strijd om Sin gapore. dat bijna ieder schoolkind be kend is als een welhaast legendarisch bastion van het Engelsche empire, heeft het Engelsche volk in de afgeloonen dagen zeer aandachtig gevolgd De val van Singapore bereidt den 46 millioen Engelschen harten zeer veel zorg. doch hij zal het Engelsche volk sterken in de overtuiging, dat de oorlog niet verder met ontoereikend troepenma teriaal gevoerd kan worden, doch dat de geheele kracht en den striid van iederen man en iedere vrouw is vereischt. Ja zelfs do kinderen moeten meehelpen bii de pogingen der geallieerden om do suc cessen van de spilmogendheden tot staan te brgen en de stroom van neder Jagen in een overwinning te veranderen De Sydney Morning Herald schrijft, dat Singapore voor Australië van dezelfde beteokenis was als do Ma- ginot-linie voor Frankrijk De val van Singapore brengt geheel Azië aan het schokken en de bevolking van Australië zou wel blinu ziin. wanneer zii geen oog had voor het doodeliik gevaar, dat is op gedoemd. De ware Australische geest aldus het blad. moet thans den partij striid en de moedeloosheid overwinnen." Naar Tassia^in het Spaansche blad Y a schriift, worden in Londen in verband met den val van Singapore opmerkelijke conclusies getrokken ten aanzien van de gevechtsvaardigheid van het Britsche rijk. Men gaat uit van het feit. dat op Kreta en Singapore de superioriteit in do lucht beslisend is geweest voor de Britsche nederlaag. In Libye echter, zoo verzekert mon in Londen, is deze perioriteit in de lucht aan Engelschen kant aanwezig en toch moet men daar tegenslagen en nederlagen incasseeren Dit feit heeft in Londen tot nadenken en beschouwinge» aanleiding gegeven over do gevechtsvaardigheid van het Britsche imperium. STOCKHOLM. 13 Febr. (D.N.B Vol gens een bericht- van den Engelschen be richtendienst uit Washington, heeft het ministerie van Bultenlandsche Zaken meegedeeld, dat de V.S. een contingent troepen naar Curasao en Aruba, gelegen de nabijheid van Nederlandsch Guy ana. hebben gestuurd om de Nederlandsche strijdkrachten te steunen bij de verdedi ging van deze eilanden. Voorts wordt nog uit Buenos Aires ge meld dat. in verband met de bezetting van Curasao en Aruba door Amerikaan- sche troepen, het Amerikaansche minis terie van Buiten la ndsche Zaken, naar uit Washington wordt gemeld, heeft verklaard, dat nu ook Venezuela zal medewerken aan de zoogenaamde beschermingsmaatregelen, Dienovereenkomstig heeft Venezuela met de Nederlandsche emigrantenregeering een overeenkomst gesloten, die ongeveer gelijk Is aan de overeenkomst, welke Brazilië kort geleden met Washington heeft aan gegaan In Washington is voorts medegedeeld, dat de Amerikaansohe republieken van dit be sluit in kennis zijn gesteld, dat ln het be lang is van het geheele Amerikaansohe con tinent. In welken vorm Venezuela aan de bezetting van Curasao en Aruba zal deel nemen, is uit de Amerikaansohe verklaring niet op te maken. Ook uit Caracas is hier omtrent tot dusver nog niets vernomen. JAPANNERS GAAN MEER HOUTEN SCHEPEN BOUWEN TOKIO. 13 Febr. (D.N.B.). - Teneinde aan de dringende vraag naar seheeps ruimte te komen, ligt het. naar de mi nistcr van verkeer Terasiima in het La gerhuis heeft medegedeeld, in het voor nemen, voortaan een erooter aantal hou ten schepen te bouwen. Het bureau voor marine-aangelegenheden werkt op het oogenblik een plan uit voor een stan daardtvpe voor houten schepen en treft maatregelen om hout ter beschikking te stellen. Het voordeel van houten sche pen is. dat zii meer lading kunnen in nemen, gemakkelijker en sneller to bou wen ziin en een grootere snelheid heb ben. KWATERNIK TE ROME ROME. 13 Fehr. (StefaniMaar schalk Kwaternik, de Kroatische opper bevelhebber, is met zijn gevolg en den leider van de ïtaliaansche militaire mis sie in Kroatië, te Rome aangekomen waar Hij o.a. door den chef van den Ita liaanschen gcneralen staf, generaal Ca- vallcro werd ontvangen. „Ik doe niet aan politiek".- zoo schreef een eenvoudige boer uit Zeeland aan de Nederlandsche ambulance. „Maar ik heb de oorlogsdagen meegemaakt en gezien wat het betcekent gewond te ziin en op hulp te moeten wachten. Ik kan me du: indenken wat het zeggen wil bii een vorst van tientallen graden ergens in het Sovjetland met een schot in het been te liggen." „Gewonden moeten geholpen worden, van welke pajrtii ze ook ziin." schreef een arbeider uit Utrecht. JBeide manen maakten een bedrag over voör de Nederlandsche ambulance. Zii konden het misschiens heel wat minder misen dan u. lezer. Waar blijft uw storting toch? Hier het gironummer: 8 7 6 0 0 Nederlandsche ambulance, Koninginne gracht 22, 's-Gravenhage. ROME, 13 Febr. (Stefani). Het 622ste ïtaliaansche weermachtbericht luidt als olgt: Ten Oosten en ten Zuiden van Mechili (dezè plaats ligt circa 160 km ten Wes ten van Tobroek Red.) plaatselijke ac ties van onze afdeelingen verkenners. Langs de Via Balbo en in de buurt van Bardia werden vijandelijke troepencon centraties met goed succes door forma ties van onze luchtmacht aangevallen. Enkele tankauto's en talrijke motorvoer tuigen vlogen in brand. Tijdens luchtgevechten boven Malta en het centrale gedeelte van de Middel- landsche Zee schoten Duitsche toestel len drie Engelsche vliegtuigen neer. De Duitsche luchtmacht heeft belangrijke militaire objecten doeltreffend aange vallen. Een benzine opslagplaats bij La Valotta werd door bommen van zwaar kaliher getroffen en vloog in dc lucht, Bij een aanval op Tripolis werden eenige gebouwen beschadigd. Er vielen zeven gewonden onder do inlandsche bevolking. Vijandelijke vliegtuigen heb ben in den nacht van 11 op 12 en van 12 op 13 Februari brand- en brisantbom men neergeworpen in de omstreken van Cafana. Er wprd geen schade aangericht. ENGELSCHE VLOOTBEWEGINGEN IN DE MIDDELLANDSCHE ZEE ALGECIRAS. 13 Febr. (D.N.B.) Sterke Britsche vlootformaties zijn te Gibraltar aangekomen en stoomen, na dat zii brandstof en levensmiddelen had den ingenomen, onmiddellijk op in de Middellandsche Zee. Een vliegkamp schip en twee gepantserde kruisers maakten deel van deze formaties uit. DUITSCH WEERMACHT- BERICHT HOOFDKWARTIER VAN DEN FuHRER. 13 Febr. (D.N.B.) - Het opperbevel van de weermacht maakt bekend: „In het Oosten heeft de vijand zijn aanvallen op talrijke plaatsen van het front voortgezet en hierbij opnieuw zware, bloedige verliezen geleden. Aan het Donets-front maakt onze aanval in weerwil van taaien, vijandelijken tegenstand, nieuwe vor deringen. In de wateren ten Oosten van de Krim heeft de luchtmacht met bommen een groot transportschip be schadigd. Op 12 Februari ontstond in het ka der van operaties van Duitsche zee strijdkrachten in het Kanaal, alsme de in het westelijk gedeelte van de Noordzee gevechtscontact met Engel sche strijdkrachten.Door de formatie onder bevel van vice-admiraal Ciliax, bestaande uit de slagschepen „Scharnhorst". „Gneisenau" en de kruiser „Prinz Eugen". werd volgens de tot dusver ontvangen berichten een Engelsche torpedojager tot zin ken gebracht en een andere Britsche torpedojager in brand geschoten. De aanvallende sterke forniaties van de Engelsche luchtmacht werden met zware verliezen afgeslagen. Slechts een Duitsche torpedoboot werd door bomtreffers licht bescha digd. Een oatrouillevaartuig is ge zonken. De operaties van onze zeestrijd krachten werden door sterke forma ties van de luchtmacht, onder het opperbevel van generaal-veldmaar- schalk Sperle ondersteund. De ver liezen* van de vijandelijke lucht macht bedragen, volgens de totdus- ver ontvangen berichten, 43 vlieg tuigen. waarvan het meerendoel loor'Duitsche jagers en de overige door de luchtdoelartillerie van de zeestriidkrachten en de luchtmacht werden neergeschoten. Tijdens de hevige luchtgevechten gingen 7 eigen vliegtuigen verloren. Aan de Engelsche Zuidkust heb ben gevechtsvliegtuigen in scheer- vlucht havenwerken en vliegvelden met bommen van zwaar kaliber be stookt. In Noord-Afrika wederzij dsche ac tiviteit van verkenners. Duitsche gevechtsvliegtuigen en duikbommenwerpers wierpen bij aanvallen overdag en des nachts voor den oorlog belangrijke installaties van dch aven Tobroek in brand en stelden door bomvoltrcffers batterijen luchtdoelgeschut buiten gevecht. Op Britsche vliegvelden in de Marmarioa werden verscheidene vliegtuigen op den grond vernield of beschadigd. Tijdens luchtgevechten verloor do vijand nog vijf vliegtuigen. Bij aanvallen van Duitsche ge vechtsvliegtuigen op lucht- en vloot- 6teunpunten op Malta schoten de ter bescherming meevliegende Duitscho jagers twee vijandelijke vliegtuigen neer. STOCKHOLM, 13 Febr. (D.N.B.). United Press meldt uit Londen, dat men aldaar toegeeft, dat de Engel schen in het Kanaal 42 vliegtuigen hebben verloren en wel 20 bommen werpers, 16 jagers en 6 Swordfish- vliegboooten. Volgens een bericht van United Press uit New York, heeft de tijding van het zeegevecht in het Kanaal en hét Westen der Noordzee de grootste verbazing bij het Amerikaansche publiek teweeg ge bracht. Aanvankelijk wilke men dit be richt amper gelooven daar van Britsche zijde herhaaldelijk was gemeld ,dat de Duitsche slagschepen Scharnhorst en Gneisenau niet meer capabel waren tot den strijd. De wederverschijning van de ze Duitsche oorlogsschepen heeft nog bijgedragen tot de neerslachtige stem ming onder het Amerikaansche publiek, Het bericht van de groote Duitsche overwinning in het Nauw van Calais BERLIJN, 13 Febr. (D.N.B.). Duit sche legerartillerie heeft opnieuw met succes de Worosjilof-fabrieken te Lenin grad. een der belangrijkste wapenfa brieken der Sovjet-Unie beschoten. In deze fabrieken worden tanks en afweer geschut geproduceerd. Zij zijn z.g. ge heime fabrieken en zoo goed gecamou fleerd. dat zii pas eenigen tijd geleden herkend werden. De strenge geheimhou ding bewijst, hoe belangrijk deze fabrie ken zijn. In den centralen sector hebben Duit sche infanterietroepen zich gehand haafd in een plaats, die tien dagen ach tereen door de bolsjewisten werd aan gevallen. In dien tijd verloren de aan vallers 3100 man aan dooden. Een Duitsche legerformatie heeft Woensdag j.l. bolsjewistische stellingen in een sector aan het Zuidelijk deel van het Oostelijk front aangevallen. De Duit sche soldaten, die ondanks den aanhou denden dooi en het spiegelgladde ter rein de bolsjewistische stellingen bin nendrongen. brachten den vijand hooge verliezen toe en maakten veel oorlogs materiaal. waaronder vele machinege weren. granaatwerpers, geweren, paar den en groote hoeveelheden munitie, buit. Als gevolg van hun hardnekkigen tegenstand hadden de bolsjewisten hoo ge verliezen aan menschen. Op het bij den aanval gewonnen terrein werden eenige honderden gevallen bolsjewisten geteld. Van militaire zijde verneemt het D.N.B. het volgende: Zooals uit de rapporten van talrijke bolsjewistische overloopers en gevan genen blijkt, heerscht in Leningrad sinds begin Januari een masa sterfte onder de burgerbevolking. Een uit Le ningrad afkomstige overlooper raamt het aantal slachtoffers, dat van honger en koude sterft op 2.000 per dag. Iedere gevangene weet te vertellen van sterf gevallen onder zijn naaste blocdverwan- len. Bijna uit ieder huis moeten dage lijks lijken weggehaald worden, die dan meestal op sleden, die met de hand wor den voortgetrokken, worden vervoerd, Lijkkisten zijn wegens het gebrek aan hout en de hooge kosten voor het volk onbetaalbaar. De lijken worden óf massagraven gelegd óf op binnenplaat sen en omheinde plaatsen begraven, Een arbeider vertelde, dat op een af- deeling van een fabriek van optische in strumenten van de 400 daar werkzaam zijnde personen, in de periode van No vember tot Januari meer dan 100 men schen zijn gestorven. Op de binnenplaats van een huizenblok werd een stapel lij ken gezien, die twee meter hoog en twin tig meter lang was. Op een andere plaats werd waargenomen, dat de lijken uit een ziekenhuis aan de achterzijd van het gebouw werden opgestapeld vele gevallen worden de lijken naar het kerkhof gebracht, waar zii echter weken lang in de ópen luchfrblijven liggen, daar het onmogelijk is in den hard bevroren grond een graf te graven. De beste behandeling 1st onder de wol, eens flink transpireeren en drie maal daags,n"AKKERTJE"nemen. "AKKERTJES"bevorderenten zeerste het zweeten, gaan do koorts tegen, verdrijven het ellendige pijnlijke gevoel en bestrijden de infectie. "AKKERTJES" zijn beroemd om hun snelle, uitstekende Werking. Vaak nagemaakt, /maar nog nooit geëvenaard. Op elk "AKKERTJE" staat 't AKKER-merk: Uw garantial tegen pi jnen, hoofdpijn, "nare da jen" heeft in Italië groote geestdrift en vreugde gewekt. Uit het communique van de Britsche admiraliteit blijkt duidelijk, aldus zegt men dat de. Engelsche poging den Duit- schers de doorvaart te beletten, geheel mislukt is en dat de Britsche lucht macht en de vlootstrijdkrachten opmer kelijk zware verliezen hebben geleden, die door de Engelschen zijn toegegeven. Men merkt op. dat daarmede is bewe zen, dat de Britsche vloot het Kanaal niet meer kan beheerschen. Volgens radioberichten uit de Ver. Staten heeft het groote Duitsche succes bij den zeeslag in het Kanaal in Enge land een buitengewoon sterken indruk gemaakt. De zender Schenectady meldt: het bericht over den uitslag van hot ge vecht, dat gevolgd is op de catastrophe van Singapore, heeft de Engelsche be volking tot woede gebracht. De zonder New-York zegt. dat het bericht een golf van opwinding in de Britschen openba re meening heeft veroorzaakt. Dc Engel sche pers richt hevige aanvallen op Churchill en zijn oorlogvoering. Uit Stockholm wordt gemeldt, dat de „Nya Dagligt Allehanda" een bericht van United Press bveat, volgens het welk de Engelsche bevolking de mede- deeling over het gevocht in het Kanaal als een „koude douche" op het lijf viel. Dc Londensche correspondent van „Af- fonbladet" meldt, dat men zich thans te Londen algemeen afvraagt, waar de Britsche slagschepen gezeten hebben. BERLIJN. 13 Febr. (D.N.B. De Fuehrer heeft Vrijdag in de nieuwe rijkskanselarij, in het bijzijn van den rijksminister en chef der rijkskanselarij, den leider der partijkanselarij en den rijkscommissaris voor de bezette Noor- sche gebieden, den Noorschen minister president Vidkun Quisling voor een lang durig onderhoud ontvangen. Vervolgens was Quisling de gast van den Fuehrer. FILMNIFAJW 's-GRAVENHAGE, 13 Febr. - Lang zaam begint de nog jonge Nederland- Film, de schepping van den jongen en energieken film-producer Egbert van Putten, vermaardheid in den lande te krijgen. Een van de meest sympathieke verschijnselen aan deze nieuwe productie is wel. dat vele oude Nederlandsche cineasten uit den bloei tijd van de Nedeflandsche avant-garde film er aan medewerken. En onder hen in de eerste plaats de voorman van de oude avant-garde, de oprichter van de vroegere Filmliga, Hendrik Scholte. Hij vervult bij Nederland-Film de taak van leider van de sccnario-afdecling en pers chef, terwijl hij tevens de ziel is van de groep medewerkers. Hendrik Scholte hoeft, ondanks zijn jeugdigen leeftijd reeds zijn aandeel gehad in het Neder landsche culturcele leven. Als student richtte hij de „Distelvinck" op, de kring auteurs om Marsmans „Vrije Bladen". Tevens was hij de uitgever van het jaarboek „Erts" (later „Balans") en tooncelcriticus. In 1027 richtte hij de Amsterdamsche Filmliga op en werd bij de uitbreiding, die deze verceniging vrij spoedig over het geheele land vond. leider ervan en tevens hoofdredacteur van het orgaan. Na zijn studies werd liii tooneel- en filmcriticus aan de Nieu we Rotterdamschc Courant en bleef dit tot 1936. toen een der Amerikaansche filmmaatschappijen hem engageerde als leider harer publiciteits-afdeeling. Een bijzondere medewerker der V.P.B. had een vraaggesprek met den heer Scholte over het streven en de plannen van Nederland-Film. In den herfst van verleden jaar richt te van Putten uit eigen middelen de „Nederland-film" op en wendde zich direct tot ziin ouden vriend Scholte. Sa men hadden zij reeds 15 jaar geleden geijverd voor de goede film (van Putten is met Manus Franken de oprichter van „De LUtkijk". het Amsterdamsche avant- garde theater) en zij besloten opnieuw samen te gaan werken aan een verhef fing van het peil der Nederlandsche filmproductie. Er staan verschillende korte en twee lange „documentaires" op stapel. Om verschillende redenen is het voorloopig nog niet doenlijk een Nederlandsche speelfilm te maken, zoodat men zich tot documentaires heeft bepaald. Als eerste project heeft men een Zuiderzee-film onder handen, die een beeld moei t ven van de historische, zoowel als i culturcele beteekenis. die dc Zuiden gehad heeft in ons nationale beslas De tweede groote film is er een ov onze Gouden Eeuw Van de kleine projecten noemen wij o.a. een rad filmpje „Scherven brengen geluk" reeds gereed gekomen is. een speelqot film „Alles voor het kind', een over wonen „In Holland staat een huis een film over Delft en Delflsch bla en een teekenfilm. die vervaardig wordt in Sludio 64 door de voorma^ George Pal-studio uit Eindhoven. De menschen, die deze films mnkp zijn gedeeltelijk cineasten uit den oud. lijd en gedeeltelijk nieuwa krachii Tot de eersten behooren ongelwuiei Frans Dupont die do film „Giethoorn gemaakt heeft en Reinier J. Meijer; de overigen Walt Verweii. Arsa Vi$«< vooral bekend door eenige opëraii films en Rudi Horneckcr. dio zie een reputatie verworven heeft als srna filmer (zijn film „Fragment eincr lil is bijvoorbeeld te Zürich met een nn bekroond). In voorbereiding is verder een fil over het Nederlandsche lied. die demonstratie moet worden tegen oude spreuk „Frisia non cantat". Nederland-film is in tegenstelling vroegere filmmaatschappijen oen ide listische onderneming, die zich doel heeft gesteld, bij het Ncderlan sche publick de belangstelling tc we ken voor de artistiek verantwoon film. Dit neemt niet weg. dat er bij d oprichter een gezonde productie-en ring bestaat. Voor het eerst staat ee dergelijke onderneming op een nati< naai ideëel standpunt, doch dat niet zeggen, dat men het puhli<$k la laat. Vroeger bestond er hij de avan garde-menschen wel eens te groo! minachting voor het publick. Als reac tie hierop kwam toen de al te comme cieele opzet van de Nederlandsche pi ducfie der laatste jaren. Doch nu men op zoek naar datgene, wat het bliek boeit, terwijl er thans rekenicj wordt gehouden met de eisrhen van toeschouwers, doch deze, worden werkt op artistieke wijze, zóó dat films zelf culturcele waarde hebben een bijdrage zijn tot onze nationale cul tuur. STOCKHOLM, 13 Febr. (A.N.P.). Naar Reuter meldt, is in Australië een decreet gepubliceerd, waardoor de mi nister van oorlog de bevoegdheid heeft den staat van beleg af te kondigen in alle belangrijke deelen des lands, ten- eindo het hoofd te kunnen bieden aan alle bijzondere omstandigheden, voort vloeiende uit den oorlog. Voor Papoea- land (Britseh Nieuw-Guinea) is reeds do staat van beleg afgekondigd. Volgens een bericht van den Britschen berichtendienst heeft de minister van oorlog medegedeeld, dat tusschen acht uur des avonds en vijf uur des morgens in Queensland buitenlanders zich niet op straat mogen bevinden. In verband met de ernstige positie, waarin Australië zich bevindt, is, naar de Britsche berichtendienst uit Camber- ra meldt, het Australische parlement gen 25 Februari bijeengeroepen. Dei zitting, die twee dagen zal duren, waarschijnlijk om veiligheidsreden geheim zijn. SJANGHAI, 13 Fehr. (D.N.B.). Ni alleen de ravitailleering van dc in Bu ma strijdende troepen met oorlogsrn; riaal. genees- en levensmiddelen is mn lijk, zoo verklaarde, volgens een berin uit Tsioengking, de leider van de Er: sche militaire missie aldaar, genera; majoor Lancelot Dennvs doch ook oorlogvoering in Burma wordt bemce lijkt door het feit. dat daar twee allieerde legers strijden, die een verse!-! lende taal spreken, verschillende levea middelen eten en verschillende wapa gebruiken. Zoolang geen maatregel1: worden getroffen om het vervoer n! Burma te waarborgen, is het doello: troenon te sturen Aan het front in Noord Afrika. Man schappen van een Italiaanschen voor post in actie Luce-Holland-P. K. Dessenes Een merkwaardig museum bezit de heer A. C. Muusse te Apejdoorn. In zijn woning aan den Kayersmolenweg bezit hij een uitgebreide verzameling opgezette en levende dieren uit alle streken der aarde. De heer Muusse temidden van zijn typische collectie Pax Holland-De Haan m

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2