l STADSNIEUWS Dragen van NSB uniform en -insigne Tentoonstelling Arbeidsdienst officieel geopend 1» Tooneelhuwelijk in het Grand Théatre Politievaria 2e BLAD PAG. 1 4» AMERSFOORTSCH DAGBLAD ZATERDAG 14 FEBRUARI 1942 i Donderdag a.s. de première in Amersfoort DONDERDAG 19 Februari vindt in het Grand Théatre de première plaats van een blijspel van Kurt Sellnick, geti teld ..Tooneelhuwelijk", waarin zullen optreden: My ra Ward Aline Markus Tilly PérinBouwmeester. Marie Faas sen, Henri Eerens en Jan van Ees Het zal opgevoerd worden door het Gemeen telijk Theaterbedrijf, afdeeling tooneel int. Cor van der Lugt Melsert. In „Tooneelhuwelijk" zijn vier belang rijke motieven tot een hechte eenheid (versmolten. Daar is ten eerste de stelling, dat het leven, hoe de vorm ook verschillen mag steeds hetzelfde blijft. Er is liefde en hu welijk tusschen kunstenaars er is liefde en huwelijk tusschen twee wetenschap pelijke menschen. Beide loopen evenwij dig in geluk en ongeluk, worden door de zelfde innerlijke gevaren bedreigd, wor den door dezelfde middelen gered. Dit doordat zoowel de kunstenaar achter zijn kunstenaarschap, als de wetenschaps man achter zijn wetenschap toch mensch is. Ten tweede is er. even aangestipt, het probleem der werkende vrouwen. Zoo wel de actriGb als de ehemica geven haar beroep op ter wille van het huwelijk. Bei den gaan dus aan het gebrek lijden, dat zij een groote hoeveelheid overtollige energie bezitten, overtollig omdat deze in het huwelijk geen gelegenheid vindt ge bruikt te worden Beiden, maar vooral de chemical gaan nu de energie verkeerd gebruiken, niet op het geëigende terrein der energie, de arbeid, maar in de liefde, in flirt, intrigues en wat het leven meer aan gevaarlijke spelletjes heeft Het der de motief vloeit eenigszins met het twee de samen want het spreekt vanzelf, dat het resultaat van zoo'n huwelijk naast veel moois toch per slot van rekening een onder alles doorsluipend gevoel van on bevredigdheid geeft. Dit gevoel wordt nog versterkt, doordat mannen het. hu welijk niet ondergaan als een esscn- tieele verandering van hun innerlijk, maar verder leven in hun egoisme, al leen terwille van hun eigen ik, zooals zij hef vroeger als vrijgezel deden. En ten slotte het vierde mrtief: de ge nezing tof uiteindelijk geluk, door de vrouwen haar arbeid terug te geven en vooral door de prachtige menschelijk- heid van haar. die gebruikt werd als middel om de onderlinge intrigues te verwezenlijken, do collega-actrice Elli- nor. In haar overwint de waarheid en de menschelijkheid. De acteur en de actrice gaan bij wijze van nroef van elkaar weg. do dokter en de chcmica vervreemden ongemerkt. Een harde leerschool de sterkte hunner persoonlijkheden doet hen den goeden weg weer vinden. Gisteren heeft de politie een rijwiel- dief op heeterdaad betrapt. De man was juist bezig in het Bergkwarticr zijn slag te slaan. Hij is naar Utrecht vervoerd om voor den Officier van Justitie ge leid te worden. Gistervond laat werd in een hotel te dezer stede een negentienjarig meisje uit de hoofdstad aangehouden, dat zon der voorkennis de ouderlijke woning had verlaten. Zij kreeg een kaartje en kele reis naar Amsterdam. ZWARTE HANDEL Ambtenaren van den C. C. C. D. heb ben gisteren weer eens enkele aanhou dingen verricht! Zoo werd er een Nij- kerker gearresteerd wegens het verbo den vervoer van varkensvlcesch. Boven dien werd de hand gelegd op iemand uit Driebergen, die ongemerkte boter transporteerde. Laatstgenoemde is na zijn verhoor weer op vriie voeten ge steld. GRAND THéaTRE. Van Vrijdag af vc'- tooning van „Mijn chef is een vrouw". Voorstellingen: rdag 6 en 8.15 uur doorl. Zondag 1.45, 4, 6 15 en 8.30 uur Andere avonden 8 uur. nam Zaterdag en Woensdag matinée orr 2 30 CITY i.'EATER Van Vrijdag t/m. Don- 'derdag „De vrouw met den blauwvos". Voorstellingen als in Gran Théatre REMB ANDT THEATER. Vertooning van „Congo-exprcs". GRAND THéaTRE. 19 Februari. Gom. Theaterbedrijf Amsterdam, afd. Tooneel. Première van „Tooneelhuwelijk". 7.30 uur. HOE KOMT HET TOCH. DAT ZIJ DIE T WETEN STEEDS WEER OPNIEUW BIJ „FRANK" GAAN ETEN? Burgerlijke Sfand Geboren: Dirkje, d. van Hendrik Ernsten en Geurtje van den Heuvel; Abraham zoon van Th. Muijs en J. v. d. Berg; Robbert Jan, zoon van F. v. Beek en J A. Kreupeling; Henrietta Cornelia Maria, doch ter van C. van Hoeven en C. Reinhard; Eve- rardus, zoon van J. Sleeking en 'C. Langras. Overleden: Wilhelmus Arnoldus Josephus l.arie Oostvcen, oud 58 jaar, ongehuwd; Eli sabeth van Es, oud 75 jaar, weduwe van Peter Kuyt; Geertruida Petronclla Willems van Bevcren, oud 46 jaar; Jannetje Berg, oud 71 jaar, ongehuwd; Rijkje Hofland, oud 76 jaar, weduwe van Gerrit van Dijkhuizen; Adelaide Innocentia Kraal, oud 76 jaar, u-eduwe van Maurice Gerard Molenbroek; Olasina Johanna Seholte, 21 jaar, ongehuwd; Anna Geertrui Wolbers, 75 jaar, gehuwd met Douwe de Haan. „DE MAGNEET" is ideaal 'n kruidenier voor allemaal PAARD EN WAGEN TE WATER Tijdens het lossen van sneeuw is gis teren een wagen van cle Gemeentereini ging op den Weverssingel ter hoogte van de Breedesteeg in het water gegle den. Het paard werd megeesleurd. Met beJiulp van een takel heeft men het span weer op het droge gebracht. Het paard liep een weinig kreufiel, doch overigens had het ongeval geen nadeelige gevolgen. BINNENLAND BRIEVEN VOOR NAAR „OSTLAND" VERTROKKEN LANDBOUWERS 's-GRAVENHAGE, 13 Febr. - Met on middellijke inwerkingtreding worden in het verkeer met de naar de bezette Oostelijke gebieden vertrokken Ncder- landsche landbouwers en hun familie leden alsmede vrienden en bekenden in Nederland en omgekeerd, gewone en nangetopkende brieven tot '250 gr. toege laten. Een bijzondere behandeling (ex presse. enz.) is niet toegelaten. De zen dingen moeten geschieden volgens tus- sclicn Nederland en Duitschland gel dende post tarieven. Op de adreszijde moet de afzender het kenmerk „land- wirtschaftspost" vermelden. Bovendien moet het nauwkeurige adres van den afzender op de zendingen worden aan geduid. Bij de voor de bezette Oostelij ke gebieden bestemde zendingen moet aan de plaats van bestemming ook al tijd de aanduiding „Ostland" worden toegevoegd. Om er zeker van te zijn, dat de zendingen geen vertraging on- devindon. is het zaak deze voorschrif ten heel nauwkeurig in acht te nemen. Bij Apoth en Drogisten 's-GRAVENHAGE, 14 Febr. Van bevoegde zijde deelt men het vol gende mede: Nu de N.S.B. de eenige politieke partij is, die"in het bezette Neder- landsche gebied bestaat, kan het verbod tot het, in dienst of bij ge kleed gaan in uniform, dragen van insignes van de N.S.B.van haar nevën-organisaties en van de door den Rijkscommissaris erkende licha men, niet gehandhaafd worden. Ook het in dienst dragen van de uniformen van de N.S.B., van haar ncven-orgauisaties en van de door den rijkscommissaris erkende li chamen dient te worden toege staan, tenzij voor het verrichten van den dienst (b.v. bij P.T.T. of spoorwegen), bepaalde uniformklec- ding voorgeschreven is. In verband hiermede hebben de se cretarissen-generaal van het departe ment van Binnenlandsche Zaken en van Opvoeding, Wetenschap en Kui tuurbescherming, in opdracht van den commissaris-generaal voor bestuur en justitie, beschikkingen uitgevaardigd, waarbij in het vervolg insignes en uni formen van de N.S.B., van haar neven- organisaties en van de door den Rijks commissaris» erkende lichamen door ambtenaren, hoogleeraren, onderwijzers, enz. in dienst mogen worden gedragen, Voorts (\s> door dén secretaris-generaal van het departement van Opvoeding, Wetenschap en Kultuurbescherming be vorderd, dat het aan studenten van uni versiteiten en hoogescholen, zoomede aan leerlingen van onderwijsinrichtin gen in den uitgebreidsten zin des woords is toegestaan de evenbodoelde insignes en uniformen te dragen in de gebouwen en op de terreinen der uni versiteiten en hoogescholen en inrich tingen van onderwijs. Nederlanders. Ook Uw vaderland is in gevaar. Helpt mede, het bolsjewisme te vernietigen, door dienst te nemen bij de Waffen SS. Voor aanmelding en inlichtingen wende men zich tot de Waffen SS, Stadhouderslaan 32, Den Haag Foto Fellinaa-Mattes Qrand'Théatre „Mijn chef is een vrouw CLARISSA licoft alle eigenschappen, welke een chef van een belangrijk Berlijnsch bankgebouw van nooile heeft Het personeel noemt haar „Hoogheid de hoeren zijn niet tegen haar opgewas sen en de dames moeten wel een likje inloersch zijn, omdat zij niet alleen ge reserveerdheid en bewonderenswaardige ietwat onvrouwelijke, accuraatheid ten toon spreidt, maar ook een bepaalde mate van charme neeft. De directeur is onder invloed van deze beide factoren, de vroolijke Lutz Bornhoff alleen onder het laatste. Op bijzonder onderhoudende vijze vertelt de film ons, hoe deze drie hoeksverhouding zich verder ontwikkelt. Het blijkt, dat Clarissa tenslotte niet uit sluitend een cheffin is. haar vrouw-zijn krijgt dc overhand en den immer vol hardenden Bornhoff komt de eer toe, dat hij het pleit op waarlijk sympathieke viize wint. al heeft 't er door de schuld van een speculeerenden collega, nog wol een zwager van Lutz. een oogenhlik don schijn van, dat het spinsel der liefde ver stoord zal worden. Gustav Froelich spoelt in deze film een knappe rol, hij is charmant in zijn hofmakerij, geestig en kameraadschap pelijk. Hei vrouwelijk personeel is weg van hem en dat begrijpen wij allen! Gustav Diessl is als bankdirecteur zijn tegenspeler, eveneens uit het goede hout gesneden, ernstig in zijn optreden cn toch ook sympathiek. Sybille Schmitz verpersonifiëert Clarissa, als chef is zij goed, als vrouw nog boter. Do andere medewerkenden zorgen er voor, dat deze vlotte en aardige film een werkelijk hoog peil bereikt heeft onder regie van Gerhard Lamprecht. R. LEENKNEGT City-Theater Gustav Fröhlich. die een hoofdrol speelt in de film „Mijn vrouw is een chef" (Foto Terra-Grand Théatre)- De vrouw ruet den blauwvos llonka (Zarah Lcandcr) is een iaar getrouwd, maar de koudbloedige profes sor blijkt haar ware Jozef niet. Hii ver geet zijn huwelijksdag en ook den blauw vos, dien hii llonka beloofde, vervluch tigt in professorale verstrooidheid. Ëcn toespeling van llonka doet hem alleen bedenken, dat hij op dezen dag de tem peratuur van zijn aquarium mopt vcr- hoogen. Waarop llonka een vinnigheid- je loslaat over zijn eigen temperatuur en een held-vliegenier-charmeur plotsklaps kansen bij haar maakt. Maar wat te doen als deze nu juist do beste vriend van den proffessor blijkt een zoo goed vriend ia, dat komt voor dat hij de vrouw van zijn vriend vóór alles respecteert? Dan zouden we, indien de vrouw niet duizend mannen te erg zou zijn. schaakmat staan. llon ka is een vrouw, cn ze maakt haar vlie genier zoo jaloersch, dat hii op haar „Kann rlic Liebe Sünde sein?" een zeer duidelijk antwoord geeft: Hij ontvoert zijn llonka kalm per vliegtuig. Voor ge voelige harten zii meegedeeld, dat de professor er ook zoo erg niet aan toe is hij is tovreden met haar. die zich vol vrouwelijk begrip over den eenzame ont fermen gaat. Naast Zarah, die bekoorlijk zingt en zingende bekoort, speelt Paul Hörbiger den rol van den drogen prof met fan tasie en een lichten toets van fiine grap pigheid hii zijn onbeholpenheid. Willy Birgcl is het vrouwenideaal, de men- schelijke projectie van den gedroomden man. De veroveraarsallure gaat hem beter af dan die van den jaloerschen minnaar. Deze film. geregisseerd door Tourjanski, is charmant-frivool, zii werkt mousseerend. opwekkend en voor alontwapenend. v. d. Kraan. OMTREK UTRECHT, 14 Febr. T N het Jaarbeursgebouw is hedenoch- tend de tentoonstelling van den Reichs-Arbeitsdienst en den Nederland- schen Arbeidsdienst "onder groote be langstelling geopend. Tot de" talrijke aanwezigen behoorden de Beauftragte ies Reichskommissaris für die Provinz Utrecht. Bercichsleiter Sommer. die ver gezeld was van zijn referenten, de com missaris der provincie, de heer W. B Engelbrecht. de Ortskommandant ma- ioor Creutzinger. prof. dr. O. Nieschulz Kreisinspektor rler N.S.D.A.P, de bur gemeester van Utrecht, mr. dr. G. A. W ter Pelkwijk. en de burgemeesters von gemeenten in de provincie Utrecht, o.a. van Maartensdijk, Zeist, Driebergen. Doorn, Vecntmdaal, Amerongen. Leer- sum en Rensvvoude. De leider der N.S R. van welke beweging vele functionaris sen aanwezig waren, werd vertegen woordigd door den secretaris-generaal der N.S.B., ir. Huygcn. Voorts zogen wij den provinciaal directeur van Winter hulp Nederland, den heer B. J. E. cle Blank, den hoofdcommissaris der Utr politie, den heer D. Schuitemaker, ter wijl uiteraard vele officieren van den \Tederland6chcn Arbeidsdienst tot de aanwezigen behoorden. Prof. dr. O. Nieschulz, Krcisinspektor der N.S.D.A.P., opende dc bijeenkomst. Hij begroette de Duitsche en Nederland sche genoodigden, waarna hij er in een korte rede op wees, dat de moeilijkheden die de N. A. D. thans ondervindt den tijd toen de Duitsche Arbeitsdienst zich nog Ie gunst van het Duitsche volk moest verwerven, in herinnering terugroepen. Spreker hoopte dat eens de Nederland sche Arbeidsdienst voor het Nederland- deu huidigen tijd en het nieuwe Euro pa op te voeden. Dc Arbeidsdienst zal de school der natie zijn. Zoo zal de jeugd moeten worden opge leid tot een volk, dat een gelijkwaardig lid van de Germaansche volkerenge meenschap zal kunnen zijn, een opgave welke bijzonder eervol is. Spreker wees er tenslotte op, dat degenen die thans reeds in den Arbeidsdienst hebben ge werkt en de politieke scholing hebben ontvangen, de inzichten in den nieuwen tijd ook aan de ouderen, die thans nog afwijzend daartegenover staan kunnen verhelderen, waarna hij de tentoonstel ling voor geopend verklaarde. Hoofdarheidsleider .1. F C. B. C 1 e- ton sprak vervolgens uit naam van den waarnemend commandant van den N.A.D., generaal-orhej rist ei rler Dc Bock. die tot zijn leedwezen niet in persoon aanwezig kon zijn. De heer fjpton be tuig le zijn dank aan ie mannen van het Arheitsbereich der N. S. D. A. P.. dank zij wier medewerking een hechte samenwerking tot stand kwam tusschen den Nerlerlondschen en den Duitschen arbeidsdienst. Dank zij deze samenwer king bleven wij gespaard voor het ma ken van fouten, welke iedere nieuwe or ganisatie aankleven. Bij een beschouwing van hetgeen thans plaats grijpt op maatschappelijk, sociaal cn economisch gebied zoo vervolgde spreker maakt men vaak de fout, zich blind te staren op bijkom stige verschijnselen, terwijl men dc groote lijn uit het oog verliest. Daarom wordt iederen iongen. die bij den N.A D. in dienst treedt, ingeprent, dat hii zijn dienst verricht als deel van het geheel, en dat zijn werk strekt tot meerdere i Hedenmorgen werd onder groote belangstelling van verscheidene bekende per soonlijkheden de tentoonstelling van den Duitschen en Nedcrlandschen Arbeids dienst geopend. De foto toont de belangstelling voor een maquette van een kamp van den Arbeidsdienst. (Foto: Schipper sche volk evenveel zou gaan beteekenen als de R.A.D. thans voor het Duitsche volk. Oberst-Ar'beitsführer Eichmann rióhtte zich vervolgens in een uit voerige rede over het doel en den dieperen zin van den arbeidsdienst in het algemeen tot de aanwezigen. Hij wees er op, dat men op deze tentoonstelling van het innerlijke wezen zich niet op de hoogte kan stellen. Beseffen wat de arbeids dienst feitelijk beteekent kan slechts hij, die het leven in den dienst heeft meegemaakt. Spreker ging in op het ontstaan van den arbeidsdienst in Duitschland, waar het nationaal-socialisme het eerst de op lossing van de groote sociale problemen, welko de industrialisatie met zich had medegebracht, langs dezen weg ter hand nam. De arbeidersmassa vormde voor dien een voedingsbodem voor de onte vredenheid, die het joodsche kapita lisme er te zijnen eigen behoeve in trachtte te zaaien. En waartoe dit jood sche streven uiteindelijk kan voeren, zoo zeide spreker, blijkt in Rusland, waar onder den knoet van het bolsje wisme 180 millioen menschen zuchten. Het joodsche imperialisme is van Rus land uit gericht tegen alle Europeesche cultuur en de Joden zouden in hun stre ven geslaagd zijn, indien niet in Duitschland de arbeidsdienst de sociale problemen uit den weg had geruimd. Deze dienst is dienst aan het volk, en heeft als zoodanig een religieuze betee- kenis. In dezen dienst wordt het volk tot een eenheid gevormd, die ontvanke lijk is voor de politieke opvoeding, welke noodzakelijk is om zich tegen volksvreemde invloeden teweer te kun nen stellen. De heer Eichmann zette vervolgens de grondslagen van den ar beidsdienst: arbeidseer, herstel van den adel van den arheid, en het kweeken i van een waardeering voor de prestaties van den handenarbeid uiteen. Velen mcencn. aldus ging spreker ver der, dat de politieke opvoeding der natie een vergifticing der ieugd beteekent. Deze politieke opvoeding heeft echter niets met de politiek uit den tijd van het parlementarisme te maken De arbeids dienst is dienst aan het volk aan de een heid van de natie Eenzelfde doel heeft uitPraard de Ne- lerlandsche Arbeidsdienst. Ook hier caat het er om de jeugd bewust te ma ken van de in het volk besloten liggen de waarden, welke in den Gouden Eeuw zoo duidelijk aan den dag traden, doch nog in het Noprdsche strijdersbloed moeten aanwezig zijn. Ook hier gaat het er om de jeugd tot een besef van CHR. NATIÓNALE SCHOOL Tot concierge van de Chr. Nat. School (Fred, van Blankenheymstraat, Joan nes van Dieststraat) is benoemd de heer A. J. Borgman. EXAMENS Te Delft slaagde voor het candidaats- cxamen werktuigkundig ingenieur on ze stadgenoot de heer II. Streefkerk. glorie van land en volk. De taak van den N.A.D. is niet in de eerste plaats van materieelen aard, ook al zijn de resultaten van het werk van veel be lang. Maar deze blijven ondergeschikt aan de sociaal-paedagogische taak, den jongeman duidelijk te maken dat hij een plaats heeft in een hechte volksge meenschap. in welke waardeering be staat voor den arbeid in al zijn verschij ningsvormen De N.A.D. is geen terrein, voor partij strijd, maar wel zijn wij dc nationaal- socialistische beginselen toegedaan, dat wil zeggen: wij streven naar een betere samenleving, gebaseerd op de in ons Nederlandsche volk gewortelde karak tertrekken.' Daarom trachten wij onze mannen een gepast gevoel van nationa le eigenwaarde bij te brengen, want wij zullen Europa noch ons zelf een dienst hewijzen door te veronachtzamen wat ons volk siert. Zoo willen wij do Ne- derlandsche jengd voorbereiden voor haar taak in een nieuw op te bouwen toekomst, in een herlevend Nederland! Rondwandeling BIJ het betreden van dc tentoonstel ling vindt men aan dc linkerhand het Duitsche, aan dc rechterhand het Nederlandschc gedeelte. Wanneer wij eerst een rondwandeling maken langs de Nederlandsche inzending, dan treft al dadelijk een alleraardigst stuk huis vlijt de aandacht.; met veel talent heeft hier een figuurzagende arbeidsman de dagindecling in den arbeidsdienst in beeld gebracht. Zeer interessant zijn de nauwkeurig op schaal vervaardigde modellen van boerderijen, ccn Saksi sche. een Friesche, een Frankische en een moderne Wieringermeer-boorderij, geplaatst te midden van het landschap, waar deze boerderij-typen thuis hooren. Zoo fraai, cn tot in de kleinste details juist zijn deze modellen vervaardigd, dat van den kant van enkele hooge scholen verzocht is, deze ter beschik king te willen stellen voor het geven van onderricht. Wat doet de arbeidsman, en wat heeft hii reeds bereikt? Enkele, eveneens door de mannen zelf gemaakte model len betreffende de ontginning van woes te gronden (o.a. te Workum) geven op deze vraag een zeer duidelijk antwoord. Op dc eene maquette ziet men don toe stand, zooals die vele jaren bestendigd bleef: moerassig land, dat herhaaldelijk aan overstroomingen blootstond, en dat vrijwel geen enkel nut opleverde voor dc volksgemeenschap, op dc andere kan men het resultaat van het werk van de mannen van den arbeidsdienst be wonderen: wegen werden aangelegd, slooten gegraven, zoodat de waterstand geregeld kon worden, de verwaarloosde grond omgespit, bemest met lupine en vervolgens gereed gemaakt voor den uitzaai van nuttige landbouwgewassen! Wat de arbeidsman in zijn vrijen tijd leest, hoe zijn slaapvertrek er uit ziet welke kleedingstukken hij ontvangt, hoe een arbeidskamp ingericht is. en waar men in Nederland kampen vindt, dit alles kan men op deze tentoonstel ling waarnemen. Ook de vrouwelijke ar heidsdienst is niet vergeten; talrijke fo to's belichten het werk. dat de meisjes op het land, in de boerderij en in de groote sfadsgozinnen verrichten; aange toond wordt, hoe men met betrekkelijk simpele hulpmiddelen een aardige ta felversiering kan maken, en hoc men van eenvoudig materiaal speelgoed ver vaardigt. Wat de Duitsche afdeeling betreft, die uiteraard over meer materiaal de be schikking had, hier kan men van uur tot uur het werk van den arbeidsman volgen. Op zeer aanschouwelijke wijze is dit weergegeven door middel van een klok, waarvan do ronddraaiende wijzer beurtelings licht ontsteekt achter foto's van reveille, ochtendgymnastiek, af- marsch naar hot werkobject enzoo- voorts, lot dc tnptoo den dag besluit. Men krijgt een kijkje in oen troepkamer, waar* de blinkende, glanzendo spaden aan de rekken hangen, en in dc kastjes de uitrusting cn kleeding wordt opge borgen. Door middel van diorama's ont vangt men oen indruk van do werken, welke in Duitschland werden tot stand gebracht, en wie van cijfers houdt, kan lezen, dat van 1933 tot 1939 niet minder dan 733.000 H.A. land werd verbeterd door reguleering van den waterloop, 206.000 H.A door beveiliging tegen hoog water, 118.000 H.A. door omlegging, 73.000 H.A. door grondarheid. Aan het wegennet werd in totaal 6.950 K M. toe gevoegd. een afstand, die overeenkomt met dc cirkel Madrid, Oslo, Riga, Sofia, Rome, Madrid! Hierdoor werd 375.000 H.A. land toegankelijk gemaakt en ge schikt voor den akkerbouw. Voorts werd hij de oprichting van 18.000 landbouw bedrijven hulp geboden, medewerking werd verleend hii den houw van ver sterkingen. van rijksautohancn, hij de bestrijding van rampen en het binnen halen van den oogst. Men wandelt voorts door oen eetzaal, door een zieke pkamert je, en men kan aan de hand van vele foto's zich een indruk verwerven van hetgeen de ar beidsman in zijn vrijen tijd verricht, welke boeken hij loost cn wat dies meer zij. Een speciale afdeeling is gewijd aan dc meisjes van den arbeidsdienst, waar van er thans 100 000, verdeeld over 2050 kampen, wekelijks 45 uren do Duitsche vrouwen helpen. \7 OORTS willen wij. in aansluiting v op hetgeen wij reeds vroeger heb ben gemeld, de aandacht van onze lo zers vragen voor hetgeen zich rond de ti*ntoonstelling zal afspelen in den vorm van zang- en muziekuitvoeringen cn spe ciale bijeenkomsten. Daar is dan in de eerste plaats de groote volkskunstavond welke Zondag in het N.V.-huis (aanvang halfacht) wordt gehouden, en die ver zorgd wordt uitsluitend door loden van den Ncderlandschen Arbeidsdienst Deze uitvoering is gratis voor iedere belang stellende toegankelijk: hii zang. spel en muziek zal men een indruk kunnen krij gen van hetgeen in korten tijd kon wor den bereikt. Op Zondag 22 Februari zal het straat beeld van Utrecht behccrscht worden door de groene uniformen van de ar beidsmannen. Enkele afdeelingen im mers worden dan speciaal naar Utrecht gedirigeerd in verhand met concerten, die vanwege den Arbeidsdienst op stra ten en pleinen zullen worden gegeven. Als waardig slot van deze periode, waar in de Nederlandsche Arbeidsdienst on der de schijnwerpers der publieke be langstelling wordt geplaatst, zal men op Woensdag 25 Februari wederom in het N.V.-huis een concert van het staforkest van den N.A.D. kunnen beluisteren, dat eveneens om half acht aanvangt, door Hilversum .wordt uitgezonden. Do bezoekers zullen uit het repertoire van het orkest een keuze mogen doen: do baten van dezen avond komen aan Win terhulp ten goede. Voor het eerst zal do Arbeidsdienst alzoo met een feestelijk programma van zang en muziek in het open baar optreden. Het Utrechtsche pu bliek krijgt daarvan dc primeur cn wij twijfelen niet. of men zal dit ini tiatief weten te beloonen door een zeer druk bezoek. Alleen voor genoodigden spreekt ko mende week in den Stadsschouwburg de hoogste autoriteit van den Duitschen Arbeidsdienst in Nederland. General-Ar- beitsfuehrer Bethmann Voorts zal men in een zaal naast de tentoonstelling filmvoorstellingen bii kunnen wonen, welke betrekking hebben op den Arbeidsdienst in het algemeen, op het kampleven on op het blusschen van den grootcn boschbrand. verleden jaar in Overijscl, waarbij mannen van den Arbeidsdienst krachtdadigen steun boden. Zoowel de tentoonstelling, de uitvoerin gen in het N.V.-huis als de filmvoorstel lingen zijn vrij voor ieder toegankelijk. Men verzuime niet, op deze aantrekkelijke wijze kennis te maken met het instituut van den Arbeidsdienst, dal slechts dan tot een goede en harmonische ontwikkeling kan komen, indien het zich gedragen weet door de achting en den eerbied van het Ne derlandsche volk in al zijn geledingen. Geen beter middel om dit te bereiken dan een tentoonstelling als deze, die meer dan woord of begrip dit kunnen doen, den be zoeker een inzicht vermag te geven in de oogmerken van den Arbeidsdienst. JVI "Johxj. dt Tl/>H IN 'T VERLEDEN LIGrT HET HEDEN! IN HET NUJ „DE WINTERHULP" WINTERH ULP -COLLECTE 27 EN 28 FEBRUARI

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 3