De gli imworm Wordende Germaansche kameraadschap Wat wel en wat niet mag 1 uur tot 5 uur n.m. Doel en methode der prijsbeheersching Eerste „bedrijfsappèl" te Haarlem (Janaft OiwdsiAdaq. 26 JsJbAoaM, AMERSFOORT Haard of Haardkachel OFFICIEELE NOTEERINGEN WELKE PARTICULIER heeft GEBRUIKTE SCHRIJFMACHINl TER OVERNAME? Dagbladreclame is ruet te vervangen Bedrijfsleider krijgt f 25.000 boete PAGINA 4 AMERSFOORTSCH DAGBLAD WOENSDAG 25 FEBRUARI 1942 Brief van een Ned. soldaat aan het Oostfront II ET u>as eigenlijk een zonderling gezel- schap, onze compagnie, een we reldje op zichzelf. Riep de „spies" (adj. onderofficier) 's morgens bij het appèl de namen af, dan weerklonk het „hier". In zoo'n drie, vier verschillende talen. Was er tijdens den dienst vijf minuten cigarettcn- pauze, of werd er „kok in de keuken" ge blazen, dan hoorde men vreugdekreten uit zes verschillende landen; en kwam men 's avonds zoo eens onverwachts de verschil lende soldatenkamers door, dan waande men zich hcelemaal in een internationale ne derzetting Ja, daar was de heele kazerne het roerend over eens, de „Ausbildungszug" van de SS-Kriegsberichterabtcilung was een buitenbeentje Nu, in liet begin, was het dan ook wel wat vreemd. Zelfs de onder-officie ren, die toch al heel wat contingenten kerschversche recruten de kazernepoort hadden zien binnenmarcheeren. lieten voor een oogenblik den „dienst-plooi" varen en keken geïnteresseerd, om niet te zeggen nieuwsgierig, naar de nieuw- aangekomenen. Van dit „allegaartje" dat daar thans nog onwennig in 't ge lid met koffers en andere burgerba gage stond le schutteren, zouden zij in de 'Komende weken bruikbare soldaten moeten maken. liet leek hun geen gemakkelijke taak. En dat was het ook niet. Want uit alle windstreken waren deze vrijwilligers gekomen, schier alle loten van den Germaansehen stam wa ren vertegenwoordigd. Daar waren behalve de Rijksdnitschers Nederlan ders. Vlamingen. Denen, Noren, Finnen, om de grootste groepen maar eens te noemen, en voorts volksduitscliers uit de vroegere Baltische staten. Roemenie en andere Balkanlanden. Zelfs Rusland was vertegenwoordigd: één wit-Rus prijkte op den lijst van den Stabsschar fuehreren lang niet allen beheersqh- ten naast hun moedertaal ook nog de Duitsche die uiteraard d e omgangstaal moest zijn Er waren er zelfs, wier lip pen nog nimmer een Duitsch woord ge sproken hadden. Zoo op het oog zou men stellig niet opgemerkt hebben, dat in dit handjevol vrijwilligers vrijwel alle Germaansche volkeren van Europa vertegenwoordigd waren. Want zooals ze daar stonden, wa ren het stuk voor stuk groote gezonde kerels, met blonde haren en een vrijen open blik, echte zonen van het Noord ras, ongeacht of hun wieg nu in Duitsch land of Scandinavië in de Nederlanden of op den Balkan stond. De stem van het bloed had in ben gesproken, nu Europa zich voor de keuze gesteld zag: onder te gaan in den joodsch-bolsiewis tischen chaos, of Ie leven in een hechte lotsgemeenscbap. ongenaakbaar voor welken vijand dan ook. De totale ver nietiging van beschaving en cultuur, van leiderschap en scheppingskracht eenerzijds, een nieuwe opbloei in volkschen zin. in hechte samenwerking en eensgezindheid, met behoud van eigen aard en eigen tradities, anderzijds: „Moskou of Berlijn". Zij kozen Berlijn, en dat was werke lijk niet hef gemakkelijkste, want dat beteekende haat, hoon. smaad, laster, verdachtmaking en terreur, het achter laten van vrouw en kinderen in een uit gesproken vijandelijke omgeving. In het vaderland namelijk, dat zij wie weet voor hoelang? vaarwel zei den. hadden velen, onbewust helaas van hun eran:woordelijkheid iegens Euro pa. in hun harl ..Moskou" gezegd en zich bereid verklaard het nieuwe naar vermogen te bestrijden. Twee kampen waren ontstaan: de nationaal-socialisten 'die het als vanzelfsprekend beschouw den lijf en goed voor hun overtuiging in te zetten, ook al zouden ze daarvoor op de barre slagvelden van het Oosten het leven moeten laten, en de negativisten, die hun stook-en hetz-arheid vanuit, hun villa's' en bureau's, in de veilige nabij heid van hamstervoorraad en centrale verwarming in versterkte mate voort zetten. En van die eerste categorie, van die vele tienduizenden, die zich vrijwillig gemeld hadden voor den strijd tegen het bolsjewisme, stond hier nu een handje vol Met elkaar zouden zij den. waarlijk niet lichten-recrutentijd in een SS-ka- zerne meemaken: samen zouden zij eeni- ge maanden karene-lief en -leed deelen, om dan. na volbrachten opleidingstijd, naar hun onderscheidene legioenen te- rug te keeren. Samen tenslotte, in het kader der Germaansche vrijwilligersle gioenen, zouden zij dan tegen den ge- rneenschappelijken vijand ten 6trijde trekken. I") E eerste tijd viel werkelijk niet mee. JS voor recruten noch voor instructeurs Aan den beproefden Pruissischen „dril" moet men eerst danig wennen en vruchtdra gend onderricht in een compagnie, waar vaak een babylonische spraakverwarring heerschte, eischte ook stalen zenuwen, als mede een groote dosis geduld. Zoo waren er wel eens scherpe kantjes. Dat was echter goed, want de ware kameraadschap, van man tot man en van leider tot troep, wordt niet gepro clameerd. doch eerst zeer geleidelijk ge hore n. En ook tusschen ons mengel moes van Duitschere, Vlamingen, Denen, Nederlanders. Noren en Finnen kwam dat besef van een lotsgemeenschap, die alle bestaande of schijnbare tegenstel lingen overbrugt, eerst langzaam, hoe wel een elk onzer vanaf den eersten dag met de beste bedoelingen in die richting bezield geweest moet zijn. Wij hebben echter tezamen in den modder gelegen met ons juist zoo zorgvuldig afgeschuier de uitgaansuniform en tezamen kou ge leden. tezamen aan 6port gedaan en te zamen gezongen, en ook hebben wij veel met elkaar gepraat, 1 e e r e n praten. Niet slechts over alledaagsche dienstza ken, maar ook over andere dingen, vragen, die het leven en de toekomst van onze volken beroeren. Daar is gesproken over verleden, heden en toekomst, en daarbij zijn wel eens harde dingen gezegd. Maar vóór alles hebben wij begrip gekregen voor eikaars inzicht en gevoelens, voor de nooden en behoeften van eikaars volken. Een hand is hier gelegd, die zich niet zoo licht meer laat losmaken. En dat gene. dat ons. Noordsche legionnairs, bindt ons bloed, ons gemeenschap pelijk ideaal, ons-geloof in den Führer aller Germanen in de samenwerking van alle Germaansche volken en in de volksche wedergeboorte van ons eigen volk is, meer nog dan de militaire „dril", het kostbaarste, wat wij uit onzen recrutcntijd in ons verdere leven mee nemen. Reeds hebben wij velen onzer kame raden, met een Noorsch, Deensch of ander nationaliteits-vlaggetje op den mouw, uit ons midden zien vertrekken. Ze zijn teruggegaan naar de legioenen, waartoe ze behooren. om mét hun volks- genooten daar te worden ingezet, waar de Führer hen zal bevelen. Ook wij zullen eens - vroeger of later, de kleine gemeenschap der SS- K B A. verlaten om onze taak voor lichting van het Nederlandsche volk over het oorlogsgebeuren in het Oosten te vervullen. En onze Duitsche, Vlaamsche Noorsche, Deènsche en Fin- sche vrienden zullen we misschien nooit meer terugzien. De hier geboren kame raadschap echter blijft hun en ons on vervreemdbaar eigendom, een bouw steen aan het nieuwe Europa. Wij van de P.K. zijn slechts wei nigen; ons aantal is niet doorslagge vend, nu niet en straks niet. Maar wat bij ons in het klein lol levende werke lijkheid geworden is gebeurt elders in het groot. Ginds, ver in het Oosten, slaan tienduizenden legionairs uit West-, Noord- en Midden-Europa, het gezicht naar den vijand, het geweer in den aanslag. Dagelijks reed6 wordt in hun rijen de kameraadschap hunner volken beleefd en in zich verdiept. Samen strijden zij, samen zullen zij overwinnen, samen ook zullen zij bouwen Mussert heeft ons. legionnairs. eens mede .de dragers van den nieuwen tijd in Nederland" genoemd. Trotsch als het legioen is op deze betiteling, weet liet ook welke verplichting deze hem oplegt. „Alles voor het vaderland", beteekcni ook „alles voor Europa". De strijd in het Oosten is het-begin der Europeesche verbroedering. Dat is het. wat wij iede- ren dag weer beleven. De legioenen ver persoonlijken als het ware dezen Euro- peeschcn wil lol samenwerking. Dat is de diepere zin van ons soldaat-zijn. Schouder aan schouder strijdend leggen ij reeds thans de grondslagen van hel Europa der kameraadschap, van de groote bloods- en lotsgcmeenschap der Germaansche volkeren. W VERG RAGT. P.K. NED. LEGIOEN AMSTERDAM, 21 Febr. Het was een goede gedachte van het bestuur der al- gemeene winkeliersvereeniging in de hedenmiddag in Krasnapolsky gehou den ledenvergadering door een deskun dige een uiteenzetting te doen geven over „doel en methode der prijsbeheer sching" een onderwerp, waarover ook bij den middenstand veel verkeerd in zicht bestaat De heer J. Koops, van den dienst van den gemachtigde voor de prij zen, wees er in zijn causerie aller eerst op. dat de prijsbeheersching tweeërlei doel heeft: de prijzen te bepalen en te handhaven, overtre dingen op te sporen en te bestraf fen. Na Mei 1910 moest voor het bcheeren der prijzen alles nog worden opgebouwd en de eerste prijzenbeschikking bepaal de zich er daarom toe .een zg. prijsstop in het leven te roepen, d.w.z. dat geen winstmarge in welken vorm ook in geld uitgedrukt mocht stijgen boven het peil van 9 Mei 1910. Daarvan was niet de bedoeling de prijzen definitief op dat peil te houden, maar om geleide lijk aan de prijzen le kunnen regelen. Dit is inmiddels grootendeels gebeurd, waar bij hef vaak noodig was oude besluiten door nieuwe te vervangen. Het ,detailprijzenbcsluit", dat voor schrijft. dat de winst op een artikel in geld uitgedrukt niet hooger mag zijn dan op 9 Mei 1940, is langzamerhand uitgehold, doordat er voor tal van arti kelen gespecificeerde prijsvoorschriften zijn gegeven De groote moeilijkheid vormden daarbij de niet te vervangen en de volkomen nieuwe artikelen, doch ook dit probleem is langzamerhand op gelost. Spreker somde vervolgens enkele vra gen op welke in dit verband gerezen zijn: mag een winkelier de ledige verpak king lerugeischen? Als deze verpakking waardeloos is voor den gebruiker, bijv. tuben, moet deze vraag bevestigend be antwoord worden. Niet echter wanneer een verpakking bijv. flesch of pot in den prijs is begrepen en daarvan geen statie geld is geheven. Op de vraag of kortingen gehandhaafd moeten worden, luidt het antwoord: dit hangt af van de prijsvoorschriften, wel ke voor het betrokken artikel gelden. De prijsbeheersching kent nl. drie groepen van prijsvoorschriften: a. vastgestelde prijzen, b maximum prijzen, c. maximum- en minimumprij zen. In groep a. vervallen alle kortingen. Voor groep b. vervallen zij eveneens, ten zij in het prijsvoorschrift vermeld staat, dat de vroegere leveringsvoorwaarden moeten worden gehandhaafd. Groep c. behoudt de korting behalve wanneer en voor zoover de prijs daardoor onder het vastgestelde minimumbedrag zou ko men. Dit alles geldt dus ook voor kas sabons. Deze mag een winkelier behoudens de genoemde uitzonde ringen niet laten vervallen .daar zulks prijsverhooging zou beteeke- nen. Prijsaanduiding en -vorming WAT het prijsaanduidingsvoorschrift betreft, deelde spr. mede, dat tegen de talrijke overtreders hiervan in de toekomst streng zal wordpn opgetreden. Voor een artikel, dat onder dit voor schrift valt. geldt zulks ook als bijv. in een etalage ledige verpakking wordt uit gestald. Ook deze moet dan geprijsd xvor- den. Goederen op rollen, in vakken ge borgen. of bijv. doozen met schoenen be hoeven daarentegen slechts normaal te worden geprijsd, zoodal men den prijs kan zien als men het goed uit het vak haalt. Zulke artikelen zijn nl. niet ten verkoop uitgestald. Ook het. prijsvormingsbeslüit noemde spreker van bijzonder belang voor dpn winkelier. Dit schrijft voor, dat de prij zen zoodanig gevormd moeten, dat zij in overeenstemming zijn met het maat schappelijk belang. Dit besluit behelst ook de bepalingen i.z. verkoop-weige ring en koppelverkoop. Wanneer bij dit laatste de bedoeling voorzit om ongew il- de artikelen te verknopen met gewilde goederen, is het strafbaar e\enals ver koopweigering met de klaarblijkelijke be doeling, de goederen later of langs on geoorloofde wegen tegen hoogeren pi ijs te verknopen. Na zijn uiteenzetting, gaf de spreker gelegenheid tot het stellen van vragen, waarvan een tiental aanwezigen gebruik maakte. Enkele dier vragen en het antwoord daarop samenvattend bleek, dat bijv. voor brood en boter vaste prijzen gelden, zoodat daarbij geen kassabons mogen worden gegeven. Luxe artikelen worden in het algemeen vrij gelaten hetgeen niet impliceert, dat daarvoor maar wil lekeurige prijzen mogen worden gere kend. Een winkelier, die klaagde dat hij zijn voorraad moet verkoopen tegen la- geren prijs, dan waartegen hij thans kan inkoopen, krpeg ten antwoord, dat dezelfde moeilijkheden zich in tal van bedrijven en industrieën voordoen. W anneer deze crisistijd voorbij is cn de goederen weer in prijs dalen, zal ook waarschijnlijk de overheid in het dan komende overgangstijdperk prijsregelend optreden, om al te groote verliezen te voorkomen. Enkele winkeliers wier zaken door verminderden omzet en verbod van prijsverhooging niet meer ren dabel waren, ontvingen den raad, zich rechtstreeks of via de organisa tie tot den gemachtigde voor de prij zen te wenden, onder overlegging van bewijsstukken Als verhooging van hun winstmarge noodzakelijk zou blijken te zijn zal men zeker een willig oor vinden. Indien men bijv. kaas of peulvruchten verkoopt en zijn klanten slechts half om half wil verkoopen, bijv. groene erwten en capurijners of kaas 20 plus met vol vette kaas, is dit volkomen geoorloofd. Den winkelier is een billijke distri butie van zijn goederen pnder zijn cliënten toegestaan. Zoo mag hij den verkoop van een bepaald artikel weigeren bijv. aan iemand, die hij nooit tevoren in zijn winkel gezien heeft, ten einde zijn goederen voor zijn vaste klanlen te bewaren. Slechts het maken van meer winst dan geoorloofd is, is hem verboden. HAARLEM. 24 Febr. Op 16 Febr. heeft de Beauftragte van den Rijkscom missaris voor de provincie Noord-Hol land. Gau-inspecteur Unger. in een bij eenkomst van leiders van groote bedrij ven het houden van z.g. bedrijfsvergade ringen („Betriebsappelle") aangekon digd. Maandag is in ons land het eerste be- driifsappel gehouden en wel voor het personeel van de N.V Holland-Nautic te Haarlem, dat daartoe in het fraaie ontspanningslokaal der fabriek bijeen gekomen was. In een inleidend woord heette de be- driifsvoorman. de heer P. N. Kruyer de heeren Luettgcn. Referent voor sociale aangelegenheden. Eggert. Referent voor volksopvoeding en propaganda, beiden bij den Beauftragte van den Rijkscom missaris. welkom. De heer Luettgen her innerde er aan. dat van den Beauftragte het initiatief is uitgegaan om bedrijfs vergaderingen te houden, welke iets nieuws zijn voor Nederland. Vroeger was het. organiseeren van dergerliike bil eenkomstcn niet mogelijk, doch door de opheffing van politieke partijen en vak bonden en door de reorganisatie xan het X.V.V. is hierin verandering gekomen, Spreker schetste de ontwikkeling van hel Duitsche Arbeidsfront en verklaarde dat thans in Nederland het N.V.V reed staat, de arbeidersbeweging op te bouwen op socialistischen grondslag. In dien de arbeiders meewerken zal het ware socialisme tot stand komen. Hierna sprak de provinciaal leider van het N.V.V.C. A. Fuenckler, die ver klaarde, dat dank zij de medewerking der bedrijfsleiding der N.V. Holland Nautic dit hedriifsappel gehouden kon worden. Er zijn in Haarlem andere be- driivcn. waar die medewerking niet ver leend wordt. Blijkbaar beseffen de direc ties van deze bedrijven niet. dat er iets veranderd is en wcnschen zij. evenals vroeger, de arbeiders uit te buiten, Voorts besprak de heer Fuenckler de reorganisatie van het N.V.V. en de soci ale maatregelen welke reeds genomen zijn. Hij wees den arbeiders op hun rech ten en plichten en wekte allen op het N.V.V. te steunen. G. A. VAN SWIETEN-TUINBOUW- SCHOOL GEOPEND FREDERIK.SOORD, 2i Febr. Gister morgen is de bekende G. A. van Swieten- Tuinbouwschool alhier, welke ongeveer 2V2 maand gesloten is geweest, her opend met een rede xan den directeur- generaal van den landbouxv. de heer G, J. Ruiter, die de verwachting uitsprak. zijn onze magazijnen, wegens kolengebrek, met toestemming van de overheid tot nadere aankondiging GEOPEND /an GOEDE GEBRUIKTE te koop gevraagd. Br. ouder No. 636 bur. Arnersf. Dagbl. Vereeniging voor den Effectenhandel AMSTERDAM, 24 Febr. '42 AANDEELEN (AFD. A) ACTIEVE FONDSEN (Notccringen na Groep A) STAATSLEENINGEN 'Nederland lel. 1940 O. 101' 101 Vt 2e 1. 1940 4 100 100»; m.b.f. 2c 1. '40 4 101 101', Ned. L. 1941 4 100' 100', ïoo»; id. 1911 3% 97 97;1C id. Grb. O. 3 Vi 95' id. Ree. 1941 1000 3& 97' 98 97*; id. '96-'05 O. 3 92 i 92^ id. e.vinschr. 3 92» 92V5 id. Gr.b. O. 3 92' id. '36 1000 3 97' id. '37 1000 3 91' 92 \'t id. 1938 f 1000 (3%) S 95'- 95*i 95',; id. N.W.S. 2 \t) 79 791» id. Grb. O. 2C; 79' k 79 Vt Oost-lndië id. 1000 '35 3% 92 id. 1000 1937 3 84' 84 Vu id. 1000 '37 A.3 821 82,-j BANK- EN CREDIETINSTELL. 'Koloniale B. A. 95 95 'N.I. Hflnd.b. Id. 70' 69 IN. Handelmij. 1000)C.v.id. 100 100 INDUSTRIEELE ONDERN. A.Kunsti.U. A. 1511/3 150»; 149»; v.Berkcl's F. id. 136 136», 133', Calvé-D. C.v.id. 105'; 101 90 Ccntr.Suiker id. 24l- 240 yt Fokker N.V he*- tuigenfabr. A 178 Lever Br. en 1*5", Unil.N.V.C.v.A 148', 143'. N.Fort-Aut. Jd. 330 310 Phil.a.G.B.v. id. 270 255 235 id.afg.P.W. id 181 175 M1JNBOUW-ONDERN O.BorncoMij. A. 79 79 id. p^ef. aand. 95 95 PETROLEUM ,Dordtsche G.A. 162 155 Kon. P. Mij. id. 201 196»; 187»', RUBBER A'dam Rubb. Cult a/ 1000 A. 112 Vi 109 100 >4 BandarRubb. id. 95 87 85 iDeli-Bnt. R. id. 8114 75 77 ;Kendeng L. id. 91 92 1 Ma jan gland Id. 49 44'; 47 |0.J3vaRubb. id. 75»; 76 IOostkust A ƒ500 C. v. id. 60 53 iSerbadjadi id. 55»; 56 54 jSilau Sum. id. 49 46'.; 45'/, Sumatra Rub- ber Cult. Id. 90 9.% 80 90 IVer.Ind.C.O. id. 83 SCHEEPVAART iHoll. Am. L. A. 110'/, 107 110 i Java-China- 1 Japan-Lijn A. 85»; 81 Vt IK. N. St.b. N.B. Id. 138 123 12914 iKon.Paketv. id. 122 125 Ned. Scb.U. id. 1)4'; 113 109 Rotterd. LI. id. 1C0'-, 100 St.v.M. Ned. id. 99'; 94 SUIKER .Hand. A'dam A. 196 178 188 iJava-C. Mij. id. 130 120 'N.I.Suik.Un. id. 135 126 'Ver.Vorst.C. Mij./ 250-500 A. 57»; 57 53'i AMERSFOORTSCHE CONCERTVEREENIGING VIERDE ABONNEMENTSCONCERT UTRECHTSCH STEDELIJK ORCHEST Solist JAN KEESSEN (viool) GRAND THEATRE DONDERDAG 26 FEBRUARI 7Vi UUR PRECIES. ANTON IN D WORS J AK HERDENKING o.a. Slavische Dansen cn Vioolconcert op. 53. Voorspel Lohengrin, Siegfried Idyll, Rich. Wagner. Piet Hein Rhapsodic, Peter van Anroov. Losse kaarten slechts 1.75 inch hel. 's axmnds vanaf 7 uur am de kassa van het Grand Theatre. Mag ook koffermodel zijn. Br. met opgaaf meuk en prijs aa N.V. „DE KROOXDUIF", Phswcg 48 Soest Telefoon 2'2i E Exdividcnd. GELDKOERS OFFICIEELE PUBLICATIE VAN HET DEPARTEMEN! VAN HANDEL. NIJVERHEID EN SCHEEPVAART. Inschrijvingsplicht van ondernemingen met vijf werknemer ol minder, welke machines, werktuigen of apparaten voa den land- en tuinbouw of veehouderij vervaardiqen. Blijkens een bekendmaking van «ion secretaris-generail van hel departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaaij in de Nederlandsche staatscourant van 17 Februari 1912 zij] ondernemingen, welke \.jf of minder dan vijf werknernrn in dienst hebben en welke haar bedrijf maken \an het Af vaardigen van machines, werktuigen of apparaten voor den landbouw, tuinbouw of veehouderij, dan wel van die onder deden van deze machines, werktuigen of apparaten, van welke het gewicht grootor is dan 10 kg. verplicht zich 'i laten inschrijven bij het bureau voor de metalen verwerk de industrie. Riomx straat 174—186 Den Haag. Zij dienen zich daartoe ten spoedigste tol bovengenoemi burpau Ip wenden met hei xerzoek een inschrijvingsformuliw le mogen ontvangen. Deze inschrijvingsplicht heeft fteen betrekking op onder nemingen. die zirli uitsluitend bezig houden met het vef vaardigen van bovenvermelde machines, xverktuigen of ap paraten, die geheel uit hout zijn vervaardigd. Ifpt niet nakomen van deze verplichting is strafbaar. Officieelc publicatie van het Departement van Handel, Nijverheid en Scheepvaart INDUSTRIEDIAMANT Verplichting tot inschrijving en voorraadopgave door industriecle bedrijven De directeur van het Rijksbureau voor diament. daart gemachtigd door den secretarisgeneraal van het depart ment van Handel. Nijverheid en Scheepvaart, maakt heken dat ingevolge wijziging \an de diamanlbeschikking 1940 n 1 d.d. 25 Februari 1942, welke wijzigings beschikking op Februari 1942 in werking treedt, de bepalingen dezer li schikking thans ook gelden ten aanzien van gebruikers v industriediamant \oor zoover de diamant in het eigen indu trieele bedrijf wordt aangewend. Deze gebruikers van indi triediamant zijn verplicht zich lui het rijksbureau voor di mant, Wecsperplein 4 te Amsterdam le doen inschrijven vóór 7 Maart a s. opgave te doen van hun voorraden indu triediamant, hetzij in lossen vorm dan wel gezet of verwer in gereedschappen of xverktuigen. Bovendien is het thans ook voor gebruikers \an industri diamant verboden zonder vergunning van den directeur va het rijksbureau voor diamant gereedschappen" of xverktuigei waarin industriediamant is gezet of bewerkt, al dan niet eigendom voorhanden of 111 voorraad te hebben, te koopi te verkoopen en te gebruiken. Vergunningen moeten worden aangevraagd bij bovenp noemd rijksbureau. In afwachting van de ontvangst daar\ wordt van deze verboden dispensatie verleend tot maximi een maand na inwerkingtreden der wijzitrings-beschikkin HAARLEM. 21 Febr. D. van Boelen, bedrijfsleider van een handel maatschap pij in visscheri.jartikelen te IJmuiden, had 111 het afgeloopen jaar aan dc vis- scherijschool in Katwijk opdrcht gege ven tot het vervaardigen van netten uit door hem beschikbaar gesteld ma teriaal. In totaal werden daar voor hem 366.000 M2 netten vervaardigd, xvaarvan een gedeelte door hem xverd verhandeld en de rest in zun pakhuis in ITmuiden xverd ongeslagen. Naderhand bleek ech ter. dat het bedrijf niet xvas ingeschre ven bij het betreffende rijksbureau en dat dus geen netten vervaardigd noch verhandeld hadden mogen xvorden. Als gevolg van deze overtreding der vis- scherij beschikking stond de bedrijfslei der heden voor den econornischen rech ter terecht. Hij beweerde, dat een in schrijving niet verplicht xvas gesteld en dat hij geheel te goeder trouxv had ge handeld. hetgeen o.a. moest blijken uit het feit. dat hij geadverteerd had en zich meteen opgegeven toen hem achteraf bleek, dat inschrijving xx*el verplicht was. De officier van justitie xvas het niet met den verdachte eens. aangezien vol gens hem iedereen, die een bedrijf heeft, zich nauwkeurig van de bepalingen be treffende dat bedrijf op de hoogte dient te stellen. De officier eischte een boete van 30.000 gulden, subs, een iaar hechte nis, in aanmerking nemende, dat hij op legging van een gevangenisstraf het be drijf stil zou komen te liggen, hetgeen ongewenscht zou zijn. De verdediger, mr. Jonker, achtte de ten laste gelegde overtreding niet bexve- zen en vroeg ontslag van rechtsvervol ging De economische rechter veroordeel de den bedrijfsleider tot een boete van 25.000 gulden, subs, een iaar hechtenis. Oproep inzake moord te Amsterdam AMSTERDAM, 24 Febr. In verband met den op of omstreeks S Februari jl. in de van Hilligaerstraat gepleegden moord, verzoekt de plv. commissaris van politie van het buerau Pieter Aertsz- straat te Amsterdam, aan houders van wasscheriien. stoomeriien en dergelijke inrichtingen, na te gaan. of na genoem den datum, kleedingstukken met bloed vlekken ter re.iniging zijn afgegeven en zoo ia. hem daarvan ten spoedigste te berichten Vermoedelijk heeft de dader een aan het slachtoffer toebehoorend heérenrii- wiel meegenomen, laag model, 22 inch, zxvart gelakt, op halhoofd. schuine fra mebuis cn achterspatbord gemerkt „Dis rus". Op de staande framebuis hot Ne derlandsche xvapen. onder het zadel, op het frame, genummerd 29564, zwart lede ren zadel, gemerkt „Discus" achterbaga gedrager gemerkt „IJopmv". torpedo- naaf. Bij aantreffen van dat rijwiel ver zoekt de politic eventueel bericht. Een ieder, die inlichtingen omtrent dezen moord kan verstrekken, gelieve zich te vervoegen aan genoemd politiebureau. dat thans op deze school verder zal xvor- den gewerkt in den geest van het nieu we wordende Europa en in den geest van gezonde Nederlanders, zooals c.ok verleden grootsche eeuxven die ons de den kennen. 7 OOALS de weegluis geen luis. maar een wants en zooals de bakkerstor geen tor. maar een kakkerlak is. zoo is de glimworm geen worm. maar een kever ter lengte van ongeveer anderhalven centi meter en wel een z.g. zachtschildkever; de ze naam wijst er reeds op, dat in dit ge val de dekschilden zacht zijn, terwijl zij. zooals men weet, bij het meerendeel der kevers hard aanvoelen. De glimworm nu. die wetenschappelijk te boek staat als Lampyris noetiluca, is een uiterst merkwaardig en beroemd ge worden dier. waarbij sterk in het oog loo pende sexeverschillen kunnen worden vast gesteld: dc mannetjes gaan getooid met vleugels, terwijl de wijfjes deze moeten mis sen. zoodat zij een made- of larveachtigen Indruk maken. Bovendien zfjn de oogen der mannetjes aanmerkelijk grooter; het aantal hunner oogfacetten moet achtmaal dat der andere sexe bedragen. De glimwormen hebben ondertusschen hun eigenaardigen naam te danken aan het feit, dat er een vrij sterk groen- of blauwachtig licht van hen uitgaat, waar mee ook de stedeling, die zijn vacantie buiten doorbrengt, wel eens kennis heeft gemaakt. Het zal soms op een zomeravond in Juni. Juli of Augustus, als de duister nis zich reeds van de aarde heeft meester gemaakt, zijn aandacht hebben getrokken, dat er in het gras of tusschen het oude. dorre blad iets vonkt, net alsof er kort te voren iemand voorbij is gegaan, die zijn sigaar of cigaret heeft weggegooid, welke nog even nagloeit. Overigens dienen wij op te merken, dat ook de poppen, larven en eieren der glimwormen lichtgevend zijn. De eerste vraag, die rijst, is uit den aard der zaak: hoe ontstaat dat glimmen? Het antwoord, dat hierop moet worden gege ven, zal den lezer niet in allen deele be vredigen: er moet namelijk naar waarheid worden getuigd, dat degenen, die deze kwestie hebben onderzocht en er hun ge dachten over hebben laten gaan. het on derling niet eens zijn. Wel ls het een feit. dat de organen, waarin het vermogen ze telt, om een phosphoresceerenden glans uit te zenden, zich bevinden in de achterlijfs segmenten en dat de wijfjes veel lichtge vender zijn dan de mannetjes. Volgens sommigen nu bevatten 6 onge noemde organen een stof. waaraan men den naam luciferine heeft gegeven; wan neer nu een bepaald ferment, luciferase. die stof ontleedt, zonder de voorwaarden zijn geschapen voor het branden van "het geheimzinnige nachtpitje. Ook wordt wel gewaagd van een fluoresceerende stof in het bloed der glimwormen, pyrophorine genaamd, terwijl juist het ferment met den naam luciferine wordt aangeduid. Weer anderen stellen het zóó voor. dat het lichten het werk is van bacteriën in de zooeven vermelde organen en dat men hier te doen heeft met een geval van on derling dienstbetoon: de bacteriën, aldus de strekking der redeneering. zijn in het genot gesteld var> kost en inwoning en op haar beurt zorgen zij voor de verlichting van den kever. MEERMALEN is ook opgemerkt, dat de lichtjes na een tijdlang geschenen te hebben, plotseling uitgaan om een poos later weer aan te vonken. Nu zijn er. die het plotseling uitschakelen van het licht toeschreven aan het vermogen van de ke- ver om naar eigen believen den zuurstof- aanvoer. vereischt voor het goed function- neeren der verlichting, stop te zetten. Neen beweren anderen, wanneer plotse ling het licht van een vrouwelijken glim worm lykt te dooven. dan is dit in de mees te gevallen slechts schijn: het licht is al leen niet xvaarneembaar, doordat een be paalde binnenwaartsche kromming van het achterlijf de uitstraling aan de blikken der onderzoekers onttrekt. Onder de normale omstandigheden klau tert het wijfje tegen een of ander plante deel op en heft het achterlijf-uiteinde ot hoog. zoodat het schijnsel duidelijk ziel: baar is. Daar de lichtgevende organen vi het wijfje hoofdzakelijk aan de buitenzi; zijn gelegen, behoeft het geen verwond ring te wekken, wanneer het insect op d rug gaat liggen, omdat het, aldus hand lend, op de meest lumineuze wijze aan sexe mededeehng kan doen, waar het zi bevindt. Een andere vraag, die bij den lezer eve eens opkomt, is de volgende: waartoe dl nen de lichtorganen van den glim worn De idee is wel eens geopperd, dat het lai tarentje van onzen kever een intimideerei karakter draagt, zoodat de vijanden niet de buurt durven komen Tegen deze zier wijze pleit echter het feit, dat b.v. spi: nen, hagedissen en padden zich van vuurdreigement niets aantrekken en glimworven zeer gemoedelijk verslinden, Redelijker komt ons de veronderstellii voor, dat het xvijfje. hetwelk niet kan vli gen. door de lichtseinen, welke het zendt, de aandacht van een mannet tracht te trekken. Wanneer de lamp wordt aangestoken, zou er liefde in het sp zijn. De biologen wijzen er dan ook wel ój dat. terwijl de voortplantingsorganen den aard der zaak als de primaire slachtskenmerken worden aangeduid, in de organen, die het licht verspreide: secundaire geslachtskenmerken moet zie Ondertusschen moge in herinnering wc den gebracht, dat ook de larven en "eieren waarbij nog niet van geslachtsverschil] gesproken kan worden, het lichtend verm gen bezitten, terwijl ook doode ghmwormt zelfs wel een paar weken kunnen nalicl ten. In het buitenland komen nog wel me torren x-oor. welke in den zwarten nac' den merkwaardigen glans verspreiden. Ov rigens zijn het niet alleen kex'ers, die in h donker licht ontsteken. Het mag als bekei worden verondersteld, dat in de ocean« etteliike dieren, vertegenwoordigers verschillende groepen, lichtapparaten werking stellen, die mysterieus brand* in de diepe duisternis van het water. RINKE TOLMAN Ondermaatsche visch than: beter beschermd HUIZEN, 24 Febr. De de vorit week afgekondigde maatregelen verv: in de nieuwe visscheriiregleinenten 1 in het 5 Maart a s. in xverking treden: reeistreerbesluit doen duidelijk uitk men, dat aan de verkeerde practiik! op het LTsselmeer in '41 op het gebii yan het xvegvangen der ondermaatse': x isch een eind zal xvorden gemaakt Dc eerste wijziging beoogt vermink visch. die opzetteliik van kop cn staa is ontdaan om de maatcontrolc te on duiken, als ondermaatsche tc bescho wen. De politie kan hierdoor thans n: meer zekerheid optreden. Voorts is het niet langer toeeelate xvannecr in het ITsselmeer met dwarskuil. een kwakkuil of een gam lenkorf wordt gevischt. de vangst one sorteerd naar de haven te vervoeren eerst daar n a de ondermaatsche exci plaren vrii le laten. Thans moet dad 1 ii k xvorden gesorteerd, alleen gedur? de ile nacht is een uitzondering tone laten. Ook in het voeren der verplichte li ters en nummers voor IJsselmeerbotte i-^ duidelijk de nawerking der verkeer part ijken op het I Jssélmeer tc zien. Voor zoover noodig Slelt de secretin generaal van Landbouw en Visschei ook voor gemeenten langs het IJssf meer een letterteeken vast-

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 4