Uiterste tegenstand op Java verwacht Een Britsch-bolsjewistisch complot, aldus Berlijn VMÏÏtijphaïuM* maoMibgced! De Lagerhuis-debatten begonnen Luchtaanvallen op Sebastopol REDE VAN CRIPPS DE MISLUKTE AANSLAG OP VON PAPEN Churchill's exposé in bet Lagerhuis AMER5FOORTSCH DAGBLAD DONDERDAG 26 FEBRUARI 194; SJANGHAI, 25 Febr. (D.N.B.). Met da geluk? toenemende spanning venvacht men te Batavia een Japanschen aanval op lava waarvan de val zou beteekenen. dat het geallieerde Zuidzee-front naar Australië moet worden teruggetrokken Ondanks het ernstige gebrek aan vliegtuigen, zoo wordt uit Batavia gemeld, heeft men de hoop nog niet opgegeven, dat op Java tot het uiterste tegenstand zal worden geboden Men wijst er te Batavia verder op. dat er in Nederlandsch- Indië practisch geen linie meer is. waarop men zich kan terugtrekken. •Uit Tokio wordt voorts bericht, dat een Japansch vlooteskader. dat aan den aanval op Koepang (Nederlandsch Timor) heeft deelgenomen, een Nederlandsch Indisch tankschip heeft buitgemaakt. De bemanning nam de vlucht; het schip kreeg echter geen schade. Naar de Britsche berichtendienst uit Canberra op grond van een communiqué van de Australische luchtmacht nog meldt, hebben Japansche bommenwerpers Woensdagmiddag Port Moresby (Nieuw-Guinea) aangevallen. Nadere bijzon derheden ontbreken nog TOKIO. 25 Febr. (D.NE) Om trent de groote actie van de Japan sche luchtmacht tegen vliegvelden op het eiland Java. in verloop waar van. zooals gemeld 68 vijandelijke vliegtuigen vernield werden, meldt Domei nog in een verslag van het front, dat de eerste golf Japansche gevechtsvliegtuigen onder bescher ming van jagers om 19 30 Bandoeng aanviel, waarbij 25 vijandelijke vlieg tuigen op dpn heganen grond in brand geschoten werden De aergezcllende jagers daaeden vij andelijke vliegtuigen, die opgestegen waren; tot het gevecht uit en schoten daarvan vijf omlaag; 10 minuten later werden op het vliegveld van Kalidiati nog 25 vijandelijke machines met machi- nêgeweervuur vernietigd. De tweede reeks aanvallen begon om 17.30 uur met een actie tegen het vliegveld Tjililitan bii Batavia, waar Japansche gevechts vliegtuigen acht toestellen vernielden en waarbij de hangars en andere inrichtin gen van het vliegveld in brand geraak ten. Ten noorden van Buitenzorg geraak ten Japansche jagers met tien Hurrica nes in gevecht, waarbij een Hurricane werd neergehaald. Tevens werd een aan val op de basis voor marine-vliegtuigen te Batavia uitgevoerd, waar behalve de aldaar gestationneerde vliegtuigen een in de haven liggende lichte kruiser en twee koopvaardijschepen van 3 000 ton elk met bommen bestookt werden. Bii dezen aanval werden twee marinevlieg tuigen vernietigd. Twee andere toestel len. die bii den terugkeer naar het vlieg veld werden neergeschoten, brengen het totale aantal vernielde vijandelijke ma chines op 68, Voorts werd pen Blenheim- machine boven Palembang en nog een andere boven een niet genoemd vlieg veld neergehaald, waardoor het totale aantal van den dag tot 70 is gestegen De bedreiging van Rangoon Nu de eeheele burgerbevolking en de regeering Bangoon hebben verla ten. heeft thans ook radio-Rangoon haar uitzendingen gpstaakt. zoo meldt, D.N.B. uit Bangkok De Bir- maansche radio zal voortaan op de golflengte van Mandalav uitzenden, dat rond 700 kilometer ten noorden van Bangoon ligt en de zetel van de regeering en het hoofdkwartier is geworden. Zoodoende heeft men Bangoon. naar uit de berichten uit Birma blijkt, zoo goed als opgege ven. ■Volgens berichten uit Delhi is de be velvoering in Birma, die tot dusver be rustte bii generaal Wavell. overgenomen door den opperbevelhebber in Voorin die. generaal Hartley. Deze wisseling, aldus radio-Delhi is noodzakelijk gemaakt door de gewijzigde oorlogssituatie in de Stille Zuidzee. De nieuwe verbindingsweg tusschen China en Voor-Indie. die den thans on- bruikbaren weg door Birma moet ver vangen. is nog geruimen tiid onberijd baar. hoewel het bewind te Tsioengking reeds thans veel reclame voor deze route maakt, aldus de woordvoerder der Ja pansche regeering Deze weg. die zou leiden van S.adiva in de Voor-Indische provincie Assam naar een plaats ten Westen van Tsioengking biedt onge hoorde terreinmoeiliikheden. die vrijwel onoverwinnelijk zijn. Militaire bases aan de kust aan Siberië? De wo ordvoerder van het Japan sche bureau van voorlichting. Horl. heeft, od de persconferentie welis waar geweigerd geruchten uit het buitenland, als zouden de Ver. Sta ten probeeren het gebruik van mili- tire bases aan de kust van Siberië -te verkrijgen, te bevestigen of te ont kennen. maar hij eaf uiting aan de overtuiging, dat het uitermate on waarschijnlijk is. dat de Sovjet-Unie bereid is aan een dergelijk verzoek gehoor te geven, daar zii te verstan dig is om zulke dwaze stappen te ondernemen. Bovendien zouden deze bases weinig zin hebben, aangezien toch eeen kans bestaat om materiaal naar de Sovjet-kust te brengen Belastingverhooging in de Ver. Staten GENEVE. 25 Fbr. (D N.B.). Uit Washington wordt gemeld: De minister van Financiën. Morgen- hau. heeft verklaard, dat. hii volgende week de betrokken commissie van het Huis van Afgevaardigden voorstellen van ziin departement zal doen toekomen omtrent een belastingwet ten bedrage van zeven milliard dollar. Vijandelijke vliegtuigen boven Amerika's westkust STOCKHOLM. 25 Febr. (D.N.B.). De woordvoerder van het Witte Huis heeft, medegedeeld, naar de Britsche berichtendienst uit Wash ington meldt, dat zich in den vroe gen ochtend van Woensdag twee golven vijandelijke vliegtuigen bo ven de Westkust van Amerika be vonden. Naar de Britsche berichtendienst uit de Vereenigde Staten meldt, is voor de kust van den Atlantischen Oceaan een tank schip van S0U0 ton tot zinken gebracht. Slechts 25 leden der bemanning konden gered worden. Duitsch Weermachtbericht HOOFDKWABTIEP VAN DEN FUEHBEB, 25 Febr. (D.N.B.). Het opperbevel der weermacht maakt be kend: In den Zuidelijken sector van het Oostelijk front, werden Bolsjewisti sche aanvallen door Duitsche, Boe- meensche en Hongaarsche troepen afgeslagen. In den centralen en den Noordelijken sector van het front du ren de gevechten, beurtelings in de afweer en in den aanval, voort. Luchtaanvallen in snelle opeenvol ging op Sebastopol veroorzaakten uit- gebreide branden in het stad- en het havengebied. In de wateren der ves ting werd pen Bolsjewistische kruiser door bommen ernstig getroffen. In Noord-Afrika w ederzijdsche ver- kenningsacfiviteit. Duitsche jagers schoten vier Britsche vliegtuigen neer. Op Malta troffen bommen van zwaar kaliber duikbontligplaatsen in de haven van La Valetta. In het zeegebied ten Noorden van Cromer dreef de luchtmacht in dpn afgeloopen nacht een Britsch con- vooi uiteen. Twee vrij groote koop- aardijschepen werden zoo zwaar ge troffen, dat aangenomen kan wor den. dat zij verloren ziin gegaan. Bij aanvallen van Britsche bom menwerpers op de Duitsche bocht verloor de vijand in den afgeloopen nacht 3 vliegtuigen. Feldwebel Koerpel, vliegtuigbe stuurder in een jachteskader heeft gisteren 4 tegenstanders neergescho ten en daarmede zijn 72ste overwin ning in de lucht behaald. Italiaansch legerbericht ROME, 25 Febr. (St-efani). Het Italiaansche weermachtlbericiht no. 634 luidt als volgt: Een formatie vijandelijke verken ningsvliegtuigen heeft een van onze versterkte stellingen ten Oosten van Mechili aangevallen. De aanval werd afgeslagen en de formatie werd na een kort gevecht tot de aftocht gedwongen. In Cyrenaica werd de activiteit van de luchtmacht hier en daar gehinderd lonr hevige zandstormen. Vier vijande lijke vliegtuigen werden door Duitsche jagers neergeschoten Overdag en 's nachts werden de lucht aanvallen op Malta voortgezet. Belang rijke doelen werden getroffen. Enkele op den grond staande vliegtuigen wer den vernield. STOCKHOLM. 25 Febr. (D.N.B). Tijdens het debat van heden in het Lagerhuis beeft, naar de Brit sche berichtendienst meldt. Sir Staford Cripps zijn eerste rede als speaker en leider van het Huis ge houden. Hij zoide. dat men er niet voor terug mag schrikken de Britsche democrati sche machinerie na te zien. Evenmin mag men toestaan, dat onvolmaakthe den of verouderde methoden haar bij haar werk storen. Persoonlijke buiten sporigheden moeien uitgeschakeld wor den. evenals iedere soort verkwisting. Zonderrekening te houden met de belan gen van enkelingen moet het tempo der Britsche oorlogsinspanningen overal op gevoerd worden. Ingaande op den tegenwoordigen oor logstoestand zeide Cripps, dat het. deel nemen \an Japan aan den oorlog Enge land een last heeft opgelegd, die zwaar der is dan welke ook. dipn het tot nu toe te dragen heeft gehad. Cripps deelde mede. dat op het oogenhlik vooral pogin gen worden gedaan om de samenwer king der drie onderdeelen van de weer macht te verbeteren. Hij eindigde met de woorden; „Wij maken thans een pe riode van moeilijkheden en bezorgdheid door. die waarschijnlijk in de geschiede nis van ons land haar weerga niet heeft. Wij zulen ons noch door deze moeilijk heden laten neerdrukken, noch door on ze zorgen laten vermoeien, want wij zijn allen eensgezind en vastbesloten in ons plan de eindoverwinning te bevechten". Talrijke sprekers aan het xvoord Omtrent den eersten dag der debatten in het Lagerhuis meldt de „Nya Dag- light Allehanda": James Griffith heeft verklaard, dat men in Engeland algemeen overtuigd is, dat het eeheele systeem heeft gefaald en dat vele mannen, die de productie controleeren. tegelijkertijd denken aan de behoeften van het volk en de belan gen van hun firma's. Kolonel Rayner zeide, dat de regeering het volk ook het ergste moet mededeelen. Het Engeische volk weet niet, waarvoor het strijdt. De conservatieve óf ge vaardigde sir Archibald Southbv. heeft volgens Affonbladet gezegd te kunnen mede deelen, dat niets het Engeische volk in den geheelen oorlog zoo heeft ver ontrust als de doortocht der Duit sche slagschepen door het Kanaal. Bovendien kon hij nog mededeelen, dat den Woensdag tevoren drie Duitsche torpedojagers het Kanaal onbeschadigd in Westelijke richting waren gepasseerd. Naar dit blad verder meldt, heeft de vertegenwoordiger van de universiteit van Cambridge, prof. Hill, verklaard, dat Engeland weet, dat de resultaten van het bombardement van Duitschland uiterst onbelangrijk waren. Volgens „Nva Daglicht Allehanda" heeft hij nog gezegd, dat dp bommen nooit iets van beteekenis troffen. De Britsche bombar- demcntspolitiek is even zinloos als ver kwistend. De vroegere Engeische minister van oorlog. Hore Belisha. heeft in het La gerhuis verklaard, dat de opneming van Cripps in het oorlogskabinet in alle klingen tevredenheid heeft verwekt. In zake den oorlogstoestand verklaarde Hore Belisha. dat het welicht te laat is om in Birma iets te ondernemen, ten einde de inlanders tot den strijd tegen de Japanners te brengen. In Indië is er echter nog voldoende tijd, om de bevol king tegen de Japanners op te zetten. BERLIJN, 25 Febr. (A.N.P.). De opvatting van de Duitsche politieke krin- gen over den aanslag op von Papen te An kara is deze, dat men het aan geen twijfel onderhevig acht, dat hier sprake is van een aanslag in samenwerking tusschen den Britschcn en den bolsjewistisclien geheimen dienst. Voorts is men er van overtuigd, dat ambassadeur von Papen als overbrenger der inlichtingen aan de Turksche regeering inzake de door Eden te Moskou gevoerde onderhandelingen, moest worden geliqui deerd. In deze overtuiging wordt men ver sterkt door het feit, dat er de laatste weken veelvuldig pamfletten in Istanhocl en An kara verspreid zijn, waarin stelling geno men werd tegen den heer von Papen in het bijzonder en tegen het Duitsche rijk in het algemeen. Overigens wacht men te Berlijn hel re sultaat af van het door de Turksche re geering geopende onderzoek, en verwijst men hoogstens nog naar le talrijke ont ploffingen der laatste maanden, waaruit een hijzonder groote activiteit van Britsche agenten is gebleken. Tegelijk met het bericht over den aan slag op ambassadeur von Papen in An kera. wordt uit Istanboel vernomen, zoo meldt verder een D N B.-bericht, dat daar eenige dagen geleden in verschil lende stadswijken anti-Duitsche pam fletten verspreid ziin. De Turksche poli tie heeft gisteren in een Grieksche club als vermoedelijke daders twee Engel- schen en een aanhanger van den verra- dersgeneraal de Gaulle gearresteerd. Ook dit bericht toont aan. hoe Britsche agenten overal in Turkije werkzaam zijn Inmiddels is dit slechts een voor beeld, vele andere gevallen blijven ge heim, daar de secret service gewoonlijk slechts in 't geheim spionneert, omkoopt, afperst en moordt. Turksche verontwaardiging Het tooneel van den aanslag op am bassadeur von Papen ligt halverwege tusschen zijn particuliere woning en de Duitsche ambassade, op den boulevard Ataturk, in de wijk de buitenlandsche. legaties. Het bericht an den aanslag deed te Ankara snel de ronde. Talrijke mcnschen dromden samen voor de plek van den aanslag, waar de politie en militairen nog met het ondrzoek be zig waren. De knal van de explosie werd in het op ongeveer 300 meter afstand ge legen gebouw der Duitsche ambassade duidelijk gehoord cn men gevoelde zelfs een trilling. Onmiddellijk na den aanslag bracht de'Turksche minister van Buitenlandsche Zaken, Saradjogloe, in gezelschap van staatssecretaris, Memendzjogloe een officieel bezoek aan den ambassadeur. Hii deelde von Papen mede, dat de Turksche regeering onder geen voorwaarden zou dulden, dat haar land 't tooneel van dergeliike misdaden zou worden Hij verklaarde voorts, dat een nauwgezet, onderzoek wordt inge steld en dat alle maatregelen geno men zijn. De Fuehrer heeft von Papen telegra fisch gelukgeweoscht. evenals minister von Ribbentrop. Het Turksche blad „Oeloes" brengt groot opgemaakt een uitvoerige uiteen zetting over den bomaanslag op den Dwitschen ambassadeur von Papen en diens echtgenoote. In een eigen korten commentaar merkt het blad op, dat Tur kije dergelijke gebeurtenissen in geen geval mag toelaten. De bevolking van Ankara en van heel Turkije is veront waardigd en verheugt zich tevens op recht over het feit, dat de ambassadeur van het bevriende Duitsche rijk geluk kig aan den aanslag is ontsnapt Bij de ze gelegenheid komen de gevoelens van hoogachting pii saamhoorigheid die het Turksche volk koestert ten aanzien van de Turksch-Duitsche vriendschap en je gens den ambassadeur van het Duitsche rijk, opnieuw tot uiting. De Berlijnsche pers over den aanslag De Berlijnsche avondbladen behelzen in den scherpsten toon commentaar op het bericht over den mislukten bomaan slag op den Duitschen ambassadeur Franz von Papen te Ankara. Naar de meening van de Berliner Nachtausgabe is hot aan geen twijfel onderhevig, dat deze misdadige aanslag een schakel is in de lange keten van de Britsche cn bolsjewistische pogingen om Turkije on der druk te stellen en bij den imperia- listischen oorlog van het jodendom cn de plutocratie te betrekken. De misdaad van Ankara, aldus het blad is niet an ders dan eon gemeenschappelijk stukje werk van Gepeoe en secret service en werpt weer pen schel licht op de niets ontziend methoden, waarmede de beide hondgenooten in neutrale landen wer ken. De Berliner Lokal Anzeiger acht het zeker, dat hier spreke is van een poli- lieken aanslag. De Deutsche Allgemeine Zeitung vermoedt, dat von Papen voor al daarom zich den toorn der Engel- schen en bolsjewisten op de hals heeft gehaald, omdat hij de Turken erop ge wezen heeft, dat Eden met Stalin de uit levering van Europa aan de bolsiewisti- lische heerschappij heeft afgesproken. Nadere bijzonderheden om trent den aanslag Omtrent de bomontploffingen zijn te Ankara later nog de volgende bijzonder heden bekend geworden: Zooals iederen morgen verliet de Duit sche ambassadeur von Papen om tien uur zijn woning en sloeg den weg in naar het ambassadegebouw. De aanslag werd gepleegd op SO meter van de Duit sche ambassade. Von Papen had den in druk op het mechanisme \an een hel- sche machine getrapt te hebben. Om 10 10 uur ontstond er een ontploffing, die den Duitschen ambassadeur en zijn echtgenopte tegen den grond wierpen. Von Papen vertelde dat hii achter zich een man bespeurde. Deze werd door de explosie in stukken gereten. Von Papen's jas «was bedekt met bloedvlekken \an dit slachtoffer. De explosie was zoo hevig, dat de ruilen van alle in de buurt gelegen huizen sprongen. Verscheidene per sonen, die zich in de nabijheid be vonden. onder wie drie jongemeis- jes, werden door scherven gekwetst. Von Papen begaf zich vervolgens naar de in de omgeving gelegen Italiaansche ambasade. Hij verloor geen oogenblik zijn koelbloedigheid en lie! terstond de politie waarschuwen, die de huizen in de buurt ging bewaken. Sommige getuigen hebben een man zien vluchten. Er bestaan twee lezin gen wat den aard van den aanslag betreft nl. een. dat er sprake was van een op de boulevard liggende helsche machine, en een, dat er een bom werd geworpen. Zoodra von Papen in zijn bureau was aangekomen zond hij 'n ambassadaraad naar den Turkschen minister van Bui tenlandsche Zaken, Saradzjogloe. om over de gebeurtenis verslag uit te bren gen en een onderzoek te eischen. De Turksch minister van Buitenlandsche Zaken begaf zich terstond naar dc Duit sche ambassade en feliciteerde den am bassadeur. dat hij aan den aanslag ont komen was. De president der republiek en de minister-president zonden hun ka binetchefs. Von Papen is volkomen on gedeerd. Hij had slechts eenige schram men in het gelaat. Het door het ministe rie \an Binnenlandsche Zaken geleide onderzoek wordt voortgezet. Frankrijk en Anglo-Amerika PARIJS, 25 Febr. (D.N.B.) Jean Luchaire waarschuwt In Les Nouveaux Temps tegen de inblazingen \an den In telligence service en den Amerikaan schen ambassadeur, admiraal Leahv, waarvan Fransche officieren, politie functionarissen en industrieelen het voorwerp ziin. De auteur verklaart o.a dat vooral in liet onbezette gebied een sterke stroo ming beslaat tegen Europeesche samen werking met Duitschland en dat het alle middelen wordt gepoogd vriendschappe liike Duitsch Fransche samenwerking te verijdelen. Wie aan de overzijde der de marcatielijn hulp verleent, als Duit schers iets op touw zetten, wordt als ver rader beschouwd, maar wie viendschap pelijke betekkingen ondehoudt met En gelsche of Amerikaansche officieren, wordt door officieele instanties ontzien. Ee bestaat een soort Fransch-Anglo- Amerikaansche samenwerking on eco nomisch en militair gebied, die ten doel heeft de voorschriften van maarschalk Pétain omtrent Europeesche samenwer king te doorkruisen. Daarbij bemerkt men over welken invloed de Engeische intelligence service en de Amerikaan sche secret service te Vicliv beschikken. Daarbij kan hii leidende figuren le Vi- chv een zeldzame passiviteit worden cc constateerd. hoewel zii elk oogenhlik den wensch uiten de Fransch-Duitsche samenwerking te organiseeren. JAPANSCHE SCHOUT BIJ NACHT GESNEUVELD TOKIO. 25 Febr. (Domei). Het mi nisterie van Marine deelt mede. dat de Japansche schout hij nacht Sjocsaka Sii- boeja tijdens de operaties van 24 Febru ari ter hoogte \an Borneo gesneuveld is. STOCKHOLM, 25 Febr. (D.N.ö.,. Churchill heeft in zijn reeds vermeld rede voor het Lagerhuis een overzie! gegeven over den gang van den oorlo; De Catastrophe in Pearl Harbour en oi ze scheepverliezen. zoo verklaarde <j premier, hebben Japan voorloopig d heerschappij, of ten minste de superior teil op de zeeën in Onst-.AzJc erzekor Het Britsche rijk, zoo gu g Churr1 voort, was bijna to de limiet van ;i prestatievermogen en zioi bewapening materiaal bezig met Duitschland op rif Atlantischen Oceaan. Bovendien v? ons rijk tegelijkertijd de P-g*n«t«r.ir van Duitschland en Italië in de T.ih sche woestijn, w elke Fgvplr rp het Sur kanaal beschermt, r'-^at c!e scherp vrachten voor de voedir g vin hef gpy, Engeische leger in het M: i l-»n Osfrn m de*Kaap heen moeten varen. h°!eecn r srhip slechts driemaal per jaar ka doen. Terugblikkend op de oorlogspebeurl nisen aan het einde van het vorige ja; verklaarde de premier vervolgens, ri de Engeische verdedigingskrachten in alleen tot de limiet van het mogehri verdeeld moesten worden, maar in f<?; al te zeer ingespannen waren. Het lage huis en het volk, aldus Churchill, m ten onbarmhartiep en brutale feiten r. der oogen zien Wanneer men on lev» en dood strijdt met twee grootelJjks |i wapende landen, waarvan het eene oorlogsmachine bezit, en wanneer rlr tijdens de worsteling pen derde, belan rijke tegenstander plotseling op den latief onhesrhermenden rug springt de taak stpllig zwaar en de onmiddell ke daarop volgende ervaringen zijn o aangenaam. Terugkomende op den val van Sin pore, verklaarde de premier, de ze spaarzame berichten van de Engelscl pers niet met nieuwe bijzonderheden kunnen aanvallen. „Ik kan", zoo z»ir hij woordelijk, „daarover in het gebf geen verklaringen afleggen pn ik hi ook niet de mogelijkheid mij" met bijzo derheden in tp laten. Dp vpIp tragedie die wij in het Oost-Azië beleven en croote gevaren, die on« op 'I oogpnl omringen, doen het niet genn«t voork men. Hat wij ons al te vrijmoedig ui spreken. Op dit oogenblik kan ik slecht= weinig zeggen, wat nuttig zou zijn, omtrent den gang van den aleemee nen oorlog. Wij hébben niet zooveel divisies in 't A.B.D.A.-gebied als de vijand. De vijand heeft op het oogen blik tijdelijk de heerschappij.tér zep Hii heeft ook de heerschappij in dr lucht. Wij moeten derhalve voorbe reid zijn op vele erge en afschuwe lijke ervaringen." Duitsch comments In politieke kringen te Berlijn, vpi klaart men. aldus A.N.P.. dat de ionc ste rede van Churchill blijkbaar op ri methode \an coué berust. In weerw van alle feiten die van het tegendeel p tuigen, beweert ChurchilL het gaat on van week tot week heter. Hii heeft ge dachten ontwikkeld, die men nauwëlijk nog normaal kan noemen en klaarbli keljjk liidt hij aan dwangvoorstellingen aldus verklaart men. Op politiek eh ni litair terrein bevat de rede in het pp heel niets nieuws: zij wordt gekenmerk door de ps\ chologische verwardheid rii argumenten. HET GEBEURDE MET D STROEMA ANKARA, 25 Febr (D.N.B.). M betrekking tot het zinken \an het Bi gaarsche stoomschip Stroema meldt he Turksche telegraafagent&chap, dat d Stroema, die op 23 Februari den Bosp' rus had verlaten. Woensdagochtend tei gevolge van een ontploffing ter hoogti van Yon met 769 Joden aan boord i$ pf zonken. Er werden onmiddellijk rei dinghootcn uitgezonden ën het zoekei duurt nog voort. Van bevoegde zijde verneemt hp Turksche agentschap de volgende bii zonderheden: I-Iet stoomschip Stroeni; kwam den 14en December 1941 te Istar. boel aan en verlengde ziin verbluf in ri« Turksche wateren voor het uitvoert van herstellingswerkzaamheden aan ri machines. In tusschen werden stappei ondernomen hij de mogendhedeen. w ke eventueel deze joden kon opnemen zoomede in Roemenië zelf, orn rie jodel naar het land van hun afkomst terug brengen. Doch sommige landen toonde! generlei belangstelling, terwijl liet ant woord van andere negatief was. De Roe mcensche gezant verklaarde, dat dez joden, die het land op onwettige wijz hadden verlaten, niet meer naar Roem' nie konden terugkeeren. Daar dus gen andere mogelijkheid overbleef, moe: hef schip terugkeerde naar de Zwaï Zee. vanwaar het gekomen was, het eer den kapitein van de Stroema op 23 Fe bruari werd medegedeeld. FEUILLETON 35. „Wacht tot ik het portier open heb," hijgde de man. „De hemel weet waarom ik dit voor je doe. Ik had je moeten ach terlaten. Eindelijk was het portier open en tui melden we de gang op. Bevend hield ik me vast aan den ver chroomden stang, die lanes de vensters liep. Ik voelde me duizelig van de op winding en van die laatste wanhopige inspanning. „Dank u," zei ik met onzekere stem. Mijn heele lichaam deed piin, ik zat waarschijnlijk vol blauwe plekken, mijn arm voelde aan of mijn schouder ont wricht was, zoo had mijn helper me voortgerukt en mijn haar slierde langs mijn voorhoofd, kletsnat van den regen. Mijn kleeren waren besmeurd met wa gensmeer en modder Mijn hoofd suisde en bonsde, maar ik was zelfs op dat oogenblik nog vast besloten niet op te geven. ..Wat nu?" vroeg ik „Ik zou, voor den duivel niet weten wat jij daar mee «e maken hebt." zei de man, maar zijn toon was niet onvriende lijk en maakte zijn harde woorden goed. „Krant," mompelde ik. „Ik ben van de pers." „O. ben je dat kind van Gratrv?" Nu. je hebt ons aardig geholpen Ik heb je verslag in Le Clairon gelezen. Kom maar mee, dan zullen we een eind maken aan de carrière van mijnheer Pierre Brisson." „Ik wil hem nog eens terugzien." zei ik. „Ik heb beweerd, dar ik hem overal zou herkennen, onder iedere vermom ming. Maar ik vrees, dat ik mijn woor den zal moeten terugnemen." De man luisterde niet naar me, maar stapte snel de gang door. Ik zorgde er voor. vlak achter hem te blijven en loerde in iedere coupé. Eindelijk zag ik Luc. Hii zat met ziin handen in zijn zakken en zijn kin diep in zijn kraag gedoken. Maar zijn onpen waren wijd open en scherp En tegenover hem zat de vrien delijke oude priester, die me zooveel had verteld over zijn missie in Conslantino- pel. En toen rukte de vreemdeling de deur van de coupé open en staarde naar den geestelijke. „Pierre Brisson," zei hij rustig. „Ik heb een hevel tot in hechtenisneming legen je. De trein zal binnen eenige minuien aan de grens sloppen en ie zult daar vast gehouden worden, tot je uitgeleverd wordt." „Nee." zei ik ongeloovig. „Hij Is het toch niet Brisson zat onbewegelijk... als het Pierre Brisson was...! Maar zijn ver momming was zóó volmaakten hij had nog kort geleden met me gesproken en me volkomen een rad voor de oogen gedraaid! „Ja, hij is het." Dat was de stem van Luc. Het. was een wonderlijke scène. Geen van beiden had zich bewogen, beiden zaten als ver steend. „Ik herkende hem, Agnes, maar ik wilde je het niet zeggen Ik vond, dat je al genoeg ellende van hem had onder vonden Maar nu hoef je j,e niet onge rust te maken. Ik heb mijn revolver hier in mijn zak Hemel, wat pen sensatiebe- rlcht, Agnes! Bijna had ik het alleen op geknapt. maar natuurlijk moest jij bin nenvallen." Ik slikte bijna over zijn brutaliteit pn dan keek ik naar Pierre Brisson. Zijn onbewogenheid was bijna angstaan jagend. „Kom je rustig meè. Brisson?" vroeg de detective, die een paar handboeien te voorschijn had gehaald. „U behoeft zich niet bezorgd te ma ken," mompelde Pierre. „Het kan me werkelijk niets schelen, of ik in Turkije of in Roemenië wordt begraven. Kiest u zelf maar. Want naar Frankrijk zult u me niet terug brengen Met een vloek boog de detective zich naar hem over en greep hem bij den schouder. Pierre's hoofd rolde achter over en zijn lichaam scheen ineen te schrompelen. Toen zakte hij op zij en viel op den vloer. Toen we hem optilden was hij dood... Luc fluisterde één woord: „Vergif Terwijl ik dit schrijf, stroomt de zon door de glas-in-lood vensters. In gouden vierkantjes ligt het zonlicht op het tapijt. Het is maar een kleine kamer... want het is niet meer dan een gewoon huilenhuisje Dat doet er trouwens niets toe Want langs de rampn bloeit en geurt de kam perfoelie en de tuin ligt frisch en groen in de zon. Het Is stil hier en héél rustig. Dp kranten komen hier allijd den volgen den dag pn als ze hier eenmaal zijn, is de lucht van de drukinkt er wel af. fk wacht nu op bekende voetstappen op het tuinpad. Luc Simon, die thuis komt bij zijn jonge vrouw. Wat is het stil... Ik sluit mijn oogpn en ik hoor weer het dreunen van de grootp persen en ik zie het ronde, ver trouwde gezicht van Arthur Haynau. Zoo gevreesd eens en toch zoo ver trouwd ik hoor zijn sarcastische stem, waarin toch, altijd de ware vriendschap klinkt Ik herinner mij de blauwe zee van Marseille, het feesteliike Parijs, het razen van zware wielen over stalen rails, hot gillen van stoomfluiten, bewe ging. kleur, glans en opwinding. Hoe rustic is het hier. Een schrijf machinp zou in deze kamer klinken als een machinegeweer. Het eenige geluid is het ritselen van papier. Ik lees den brief nog eens ove dien ik kreeg van mijn vroegeren hoofd redacteur. al hen je dan getrouwd, i hemelsnaam, je baan wacht op je... d beste verslaggeefster, die we ooit geha< hebben... kom terug... wees niet zo stom... wensch ie alle denkbare ge luk... maar je bent pas gelukkig je weer in het harnas bent..." Zou ik gelukkiger zijn? Nu verbreekt een geluid de stilt' Eerst een zacht kreetje, dan een wik gebrul. Luc's kinden het mijneis wak ker. Hij wenscht gevoed te worden. F zoo dadelijk komt Luc thuis van d( nachtredactie. Als ik tijd heb. zal ik morgen Arthui Havnau schrijven, dat ik hem heel dankbaar ben. maar dat ik me hier vol komen gelukkig voel. EINDE

Amersfoortsch Dagblad / De Eemlander | 1942 | | pagina 2