Jjuitcnifitibscïic Beften. Bimtjcnlattbscitc Befigtem Dultsclilanrt. In de oostelijke cn zuid-oostelijke gedeelten van den Wcichsel in Rusland heersebt een volslagen opstand, zoodat benden van 5 tot C000 lijfeigenen moordende cn bran dende gewapend het land afloopen. Zelfs Kasanccnc stad van 60000 zielen, is geplunderd cn in brand gestoken. Het negende legcrberigt deelt eene belangrijke overwinning mede, welke Jellachich behaald had op het corps van den ge- vlugten Perezel8 a 10,000 man sterk. Jellachich had hem een uur voor Moor ingehaald, geheel geslagen en hem 6 ka nonnen 1 houwitser cn ccnigc duizenden gevangenen afgenomen. Het overige van het geslagen corps was naar Stuhlweissenburg terug getrokken. Overal ook in Zevenbergen zijn de Keizerlijke troepen zegevierende. De arméc van Kossuth is verslagen en verstrooid zoodat hij zich niet naar Turkije zal kunnen doorslaan. De laatste uit Frankfort ontvangene Oostenrijksche nota behelst, dat de oude Duitsche Bond, de voormalige Staatsbe trekkingen en het Oostenrijksche Voorzitterschap als voorlbe- staande worden beschouwd; dat hetgeen in dit opzigtin Frankfort is besloten, slechts als een ontwerp, een plan van nieuwe Constitutie moet beschouwd worden, en was de benoeming van eencn Rijksbestuurder slechts ccne bloote formaliteit. De lieer Gabelsbergeruitvinder der Stenographic is den 4 Jan. te Munchen plotseling aan eene beroerte overleden. In de zitting der Nationale Vergadering te Frankfort heeft ccne gewigtige discusic plaats gehadbetredende de afschafling der Speelbanken en Loterijen. Er waren vele petitiën voor cn tegen de afschafling van alle zijdenuit verschillende Bad plaatsen, vooral uit Homburg, ingekomen. Vele redenaars, vooral de beroemde regtsgeleerde Millermaierstemden voor de afschafling dcrzelve. De Rijks Minister van Justitie Mohl beslistedat deze verderfelijke volkskanker onvermijdelijk be hoorde uitgeroeid te wordenen dat de met ondernemers of pachters gesloten contracten uit een reglspunt beschouwd, zonder verbindende kracht warendoor dat zij met de openbare zedelijkheid in strijd waren. Alle openbare Speelbanken worden dus met 1. Mei 1849 afgeschaft en de deswege bestaande con tracten vernietigd. Wijders besloot de Vergadering, dat de Loterijen met eene verbeterde inrigting voorloopig in stand zullen gehouden wordendoch zullen ook deze zoo mogelijk afgeschaft worden. Het lotto zal in alle Duitsche Staten zoo spoedig mogelijk afgeschaft worden. Frankrijk. Het Italiaanscbe blad Resorgimenlo behelst een protest van Paus Pius IX. tegen de onlangs te Rome in gestelde opperjunta van Staat. In dit gewigtige, den 17. December uit Gacta gedagteekende stuk verklaart de Pausna met waardigheid: maar in bittere bewoordingen, de daden herinnerd te hebben, die op het initiatief van vrijgevigheid, hetwelk bij geoordeeld had bij het beklimmen van St. Pieters zetel te moeten nemen, gevolgd zijn, en de gewelddadigheden, misdaden en moorden, die de hoofdstad der Christenheid bezoedeld hebben, nul en in alles onwettig alle, ten gevolge dier gewelddadighe den, gedane handelingen, gelijk ook die, welke uitgegaan zijn of nog zouden kunnen uitgaan van de junta van staat, ingesteld te Rome, waar gcene andere magt bestaan kan, dan de tijdelijke commissie, bij bet souvereine motu proprio van den 27. No vember benoemdtot dat daaromtrent door hem zeiven anders zal zijn beschikt. De jongste tijdingen uit Rome zijn van den 26. Decem ber; de toestand wordt er gedurig moeijelijker. Het ministerie dien dag, op aandrang der opperjunta, bet ontwerp tot eene constituerende vergadering aan de kamers voorgedragen heb bende, is dit voorstel door de meerderheid der afgevaardigden verworpen, welk besluit op de tribunes der toeschouwers zulk een' geweldigen storm van geschreeuw cn gefluit heeft doen ontstaandat do leden de zaal hebben moeten ontruimen. Volgens de Alba van Florence hadden de ministers hierop besloten, voortaan alleen, zonder de kamers, te zullen han delen, en men dacht, dat zij levens besloten hadden de kamers te ontbinden. Naar men zcide, had het volk 's Pausen protest, dat te Rome aangeplakt wasvan de muren gescheurd. Uit Spanje schrijft men: de Generaal Karcaez had ver nomen, dat men zamenspande om het ministerie te doen vallen. Er moest in een hotel r.abij het paleis eene bijeenkomst plaats vinden en II. M. moest zich vermomd derwaarts begeven. De dictator, in woede ontstoken, gaf heimelijk bevel alle vermomde personen te arresteren. Op het bepaalde uur verlaat de Koningin het paleis door eene geheime deur; doch op een9 valt haar een ruwe hand aan om haar aan te houden. De Koningin wil vlugtcn maar de politie-agent trekt zijnen sabel en brengt haar op den schouder eenen slag toe waardoor zij in onmagt valt; terwijl zij uitroeptik ben de Koningin. Een officier laat haar naar het paleis terugbrengenzij klaagt dat zij haar leven moede is en niets meer is dan de schaduw van eene Koningin en niets geene vrijheid geniet. Amersfoort. De streek grond in Californie waar het goud wordt gevonden is zeer uitgestrekt cn er is erts genoeg om 100,000 menschcn gedurende eeuwen met voordeel werk te verschaffen het goud wordt in de rivier cn op het land gevonden, van de groole van een mans hand tot een hagelkorrelover eene grond vlakte van 400 mijlen lengte, cn 150 breedte, alles is massief cn schijnt door vulkanische uitbarstingen opgeworpen. Rusland heeft den uitvoer van granenslagtvce en paar den weder vrijgesteld. Indien men de verspreide geruchten te Utrecht sedert een paar dagen geloven mag, zou er werkelijk aan het Ministerie van Bimiculaiidschc Zaken, aan een ontwerp van wet gearbeid wordenstrekkende lot Opheffing van de Vtrcchtsche Academie. "Wij hebben van die geruchten gezwegenzoo lang wij derzelver gegrondheid meenden te mogen betwijfelen. "Wij wilden niet dan in den hoogsten nood ons Ministerie beschuldigen van een Vadalisme, waarvan onze jaarboeken nog geen voorbeeld opleverden. Voor liet eerst, en in de negentiende eeuw, in de eeuw van verlich ting en beschaving, zal in Nederland eene wetenschappelijke instelling op het tijdstip van haren hoogsten bloei worden opgeheven! Neen zullen Nederlandsche Ministers den moed hebbenden Koning die opheffing vernietiging noemen zij het voor te dragen. En dat zal dan het eerste bewijs zijn van den vooruitgang waarop wij trotsch zijn. Die vooruitgang zal met het afbreken en opheffen van het opènbaar onderwijs eenen aanvang nemen. Het is waar, als men daarbij stelselmatig te werk wil gaan, moet men van boven en alzoo met het hoogcr onderwijs beginnen De Ministers mogen toezienwat zij doen indien zij het gewrocht van eeuwen willen sloopen, niet omdat het vermolmd cn niet meer te behouden is, maar terwijl het meer dan ooit aan het doel der stichting beantwoordt. Men meent te weten, dat de Academische Senaat het bestaand gevaar kent, hetwelk in de Academie, het hooger onderwijs in Nederland bedreigt, cn dat hij dien overeenkomstig handelen zal. Dat én het Provinciaal Bewind cn het Stedelijk Bestuur zich aan deze zaak, in het belang der stad hoogelijk laten gelegen liggenmeenen wij mede te kunnen verzekeren. Met de opheffing der Hoogcschoolzal Utrecht ophouden de bloeijendc Academiestad te zijndie zich te eng gevoelt in hare wallencn waar nijverheid en wetenschap elkaar wederkeerig de hand geven. Het is ons eene pijnlijke gewaarwording, hierbij de opmerking te moeten voegen, dat, zoo als het verslag is ingerigt, de Natie zelve geroepen is, om van hare meening omtrent het ministeriële plan te doen blijken. Nederlander1. De heelmeester Schoevers te 'sHage, beweert in eene pas uitgekomen verhandeling, dat de cholera is eene ontmenging des bloeds door opgeslorpt gezwaveld waterstofgas uit de inge wanden, cn dat plantenkool, als waardoor dat gaz wordt geab sorbeerd, een voorbehoedmiddel moet zijn. Nu juist wordt door een Russisch geneesheer in een Duitsch tijdschrift, op grond zijner in 1832 in Canada gedane waarnemingen houtskoolpoeder met stroop ingenomen, aanbevolen als behoed en geneesmiddel der choleradit middel zou aldaar door een oud Indiaan bekend zijn gemaakt cn de cholera hebben verdreven. Het is algemeen bekend, dat Z. M. de Koning gedurende het zomergetijde een groot aantal personen aan het werk houdt in duinen. Daar die arbeid in dit jaargetijde niet geregeld kan worden voortgezet, zoo zijn zij nu slechts om de andere week werkzaam. 11. M. de Koningin met het lot dier arbeiders be wogen, laat hen echter gedurende de week, dat zij geen werk hebben, op hare kosten arbeid verrigten, om op die wijze in de behoefte hunner talrijke gezinnen te voorzien. De knecht van den huize Engelenburg bij Brummen, die zich tien dagen geleden naar een naburig dorp had begeven, is dezer dagen met bladeren bedekt van zijne kleederen beroofd cn door onderscheidene messteken getroffenterug gevonden. Zijn Heer looft eene bclooning van ƒ200 uit aan iedereen, die cenige naauwkenrige berigten omtrent den moord kan medcdeelen. Men meldt uit Rotterdam, dat er vcrvalschte Cajaput

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2