£inncttJattbsc(tc JScrigtctt. gereed is de Concession te bevestigen en naar Rome wil tcrug- keeren. Ook bestaan er geschillen tusschen den Paus en de Kardinalenzoo zoude de Kardinaal Ostini ten gevolge van een geschil, aan een beroerte zijn bezweken. Lambruchini en Cinto- iielli sporen den Paus aan, tot bet aannemen van eene gewa pende tusscbcnkomstterwijl andere Kardinalen zulks afkeuren. Er loopt een gerucht dat de Paus genegen iszich naar Frankrijk en Duilschland te begeven, ten einde daar het Gods dienstig beginsel te herstellen, bet lot van den Kerkdijken Staat aan de Voorzienigheid overlatende. De Kardinalen, die belang hebben bij bet behoud van de Geestelijke heerschappij zijn bier tegen, de Mogendheden raden den Paus, de zaak in der minne bij te leggen. Brieven uit Milaan van 5. dezer meldendat de Veldmaar schalk Radetzkg (die zoo als men weet door den Keizer van Oos tenrijk tot bclooning zijner verdiensten tot Prins van Custozza is benoemd)in eene dagorder aan bet leger den oorlog als op banden heeft voorgesteld. Men zoude aan den Picinoaan den Po en tegen Venetië te gelijk opereren en vader Radetzhj zoude zijne soldaten binnen twee dagen naar Turijn brengen. Tc Milaan moet uit Weencn de tijding ontvangen zijndat bet Russische kabinet eene in zeer duidelijke bewoordingen ver vatte nota aan de Fransche regering had doen toekomenwaarin bet Russische kabinet zich zeer sterk ten behoeve van de, op verdragen steunende regten van Oostenrijk op Lombardijë en Venetië verklaart en te gelijk te kennen geeftdat Rusland de Oöstcnrijksche regering met alle magt zal ondersteunen wanneer de eene of andere mogendheid in Italië inogt tusschen beide komen. Amersfoort. Uit een brief uit Venlo blijkt, dat de Heer Scherpenzeel Heusclidie in twee districten van bet Groot hertogdom Limburg gekozen is, voornemens zijn, om daar bij bet mandaat van Volksvertegenwoordiger kan noch wil aan nemen zich niet te verklarenwelke van de beide keuzen hij aanvaardt, ten einde daardoor de Regering in verlegenheid te brengen en de Provincie Limburg gedeeltelijk onvertegen- woordigd te laten. Te Heilbron is een man van 70 jarendie zich steeds aan misbruik van sterken drank schuldig maakte, op zijn bed dood gevonden, ten gevolge van zelfontbranding. De verbran ding is veroorzaakt door de ontvlamming van den adem. Het hemd was van voren verbrand, bet bed was slechts weinig verkoold. Volgens ofliciele berigten zullen wat de infanterie be treft met Mei aanstaande de volgende garnizoensveranderingen plaats hebben alshet 2de regem. thans te Maastrichtzal Bergcn-op-Zoom Brielle Hellevoetsluis en het fort Bath gaan bezetten bet 5de regem.thans te Bcrgen-op-Zoom zal naar Maastricht vertrekken; het 4de regem., thans in Middelburg, Vlissingcn, Veere, Rammckens, Breskens, Sluis, Neuzen, enz., gaat naar 's Hertogenbosch Heusdcn en Woerden en het 6de regem.thans in laatstgemelde plaatsen zal het 4de regem. gaan vervangen. Den 4. dezer heeft de Chirurgijn Hessingte Utrecht, in tegenwoordigheid der Medicinae Doctoren Koning en Ooyhaas en van den Chirurgijn van den Bergde regterdij geamputeerd der 52jarigc Weduwe J. Knijpers. Bij deze patient werd ook de chloroforme aangewend en nadat de operatie in haren ge- heelen omvang was verrigtontwaakte de vrouwen wilde aanvankelijk niet gelooven dat baar been reeds geamputeerd was. Naar men verneemtzou tot de ontworpen plannen van de Regering bij de voorgestelde vernietiging van de Utrechtschc Hoogcschool behooren het uitbreiden van de Leijdsche Academie en het voorloopig op den ouden voet laten van de Groningsche. Wanneer het verschil tusschen de overblijvende Academiën regt groot en in het oog vallend wordt en de Groningsche School daardoor bij de Leijdsche verre achter komt te staan dan zal de opheffing van de Hoogcschool te Groningen later zooveel te gemakkelijker zijn. Men beeft dan zoo meent men bet voorbeeld van Utrecht, en zeker, men zal dan met Gronin gen zeer gemakkelijk even zoo kunnen handelenals men met Utrecht gehandeld heeft. De beide Academiën te gelijk op te heffen dat durft men niet. Nu meent men zich ligter eene meerderheid in de Kamers te kunnen verschaffen. Ziedaar een voorbeeld van het weinig döorzigt dat de Ministers bij de Natie onderstellen. (De Nederlander.) Ook de oude Ulreclitsche Courant verheft hare stem luid tegen de opheffing dier Hoogeschoolen rigt een ernstig woord lot de Ingezetenen met name lot de handel- en neringdoende burgers om ben aan te sporen met elkander te raadplegen en zich te verccnigenten einde gebruik te maken van bun regt tot bet inzenden van verzoekschriften aan den Koning tot afwering van den gedrcigden slag. Die oproeping eindigt met deze woorden: «Als burgers, als eebtgenooten als vaders zijl «gij dat verpligt. Waakt op uit uwe zorgeloosheidDraalt niet! laat dë ure waarin gij nog werken kuntniet voorbij gaan «eer de ure komt, dat gcene magt meer u zou kunnen terng- schenken wat gij onherstelbaar verloren hadtuw bestaan. Onbeschrijfelijk is de indrukwelke bet door ons mede gedeelde berigtomtrent de voorgenomene vernietiging der Utrechtsche Hoogeschoolgemaakt heeft. Men ziet in de gedreigde besnocijing van bet Instituut en in de ontworpen opheffing der Academiewat de wetenschappen en bet onderwijs van een Ministerie te wachten hebben het welk op deze wijze liet stelsel zal toepassen of trachten toe tc passen dat de vrijheid van onderwijs tot grondslag beeft. De kerk, die vroeger de heerschende was, en wier regten op ondersteuning van Staatswege bij de Grondwet verzekerd zijn, ziet zich met bet verlies van eene barer theologische faculteiten bedreigd Groningen zoo het voor het oogenblik in schijn nog bewaard blijft ziet zich bare toekomst voorgespiegeld en Leijden zal zich zal er werkelijk ecnige geldelijke be sparing plaats hebben -slechts zeer tijdelijk in cenige uit breiding van liet onderwijs mogen verblijden om op den duur een zeer groot getal Studenten bij een zeer beperkt getal Hooglecrarcn te tellen. AVij willen voor bet oogenblik den indruk van smart en waarom zouden wij bet vcrgoëlijken van verontwaardiging die inzonderheid te Utrecht hcerschtniet vermeerderendoor óf over de gegrondheid dezer klagten óf over liet ijdcle der bezuiniging uit tc weiden liever willen wij onze stadgenooten waarschuwen dat zij bij bet lucht geven aan bun gevoel zich door de rede laten leiden en dus de grenzen der wettig heid en van den eerbied aan de Regering verschuldigdniet overschrijden. De eerste vrucht der verlichting en beschaving, uit het bezit cencr Academie gedurende meer dan twee eeuwen ontsproten, zij voor de Ingezetenen van Utrecht: gehoorzaamheid aan de AVct en eerbied voor den Koning'. (De Nederlander.) De Gouverneurs der provinciën hebbenop last des Ministers van Binncnlandsche Zaken de Militie-Commissarissen aangeschre ven om ter gelegenheid van de in Maart aanstaande tc houden loting de belanghebbenden op de meest nadrukkelijke wijze tc waarschuwendat ten aanzien van hendie zich na den daartoe gesteldcn tijd te hebben laten voorbijgaan, ter vergunning van speciale vergunning tot remplacement mogtcn aanmelden, gcene toegevendheid zal worden gebruikt, en die verzoeken, slechts in zeer weinige en zeer buitengewone en dringende gevallen uit een gunstig oogpunt zullen worden beschouwd. Thans zijn al de verkiezingen tot Leden van de Tweede Kamer bekend. Alleen ontbreekt er nog eene nieuwe keuze in de plaats van den Baron van Scherpcnzeel Ileuschdie zoowel te Sittard als te Heerlen tot Lid des Tweede Kamer gekozen is. AVij zullen tot zoo lang zulks bekend is met de mede- deeling wachten. Berigten nopens het nieuwe goudland C Calif'omië Den 5. dezer zijn met de Canada, le Londen weder berigten ontvangen uit New-York. Zij behelzen weder een aantal bijzonderheden omtrent het vinden van goud in Californië. Al de daaromtrent ontvangene mededee- lingen bevestigen de opgaaf, dat de voorhanden zijnde hoeveelheid van dat metaal zeer groot is. In de Munt te Philadelphia zijn reeds 1,804 oneen goud uit de stad St. Franciscoover de landengte van Panama, ontvangen. De Luitenant Loeser is te Washington aangekomen met depêches van den Kolonel Mason, Gouverneur van California, en tevens met 20,000 dollars in goud. Hij heeft verklaard, dat de goudstreek zeer groot is, en dat er genoeg goud-erts voorhanden is, om 100,000 menschen gedurende vele volgende geslachten voordeelig bezig te houden; dat het goud, voor zoo veel tot dus ver bekend is, gevonden wordt in eene uitgestrektheid land van 400 mijlen lang en 150 mijlen breed; dat in de rivieren en in de vlakten het goud in kleine korrels voorhanden is, maar op de rotsen en in het gebergte

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 3