£imtcnlattb£?ït£ ftcrigtcm hebbed afgelezen hebben de vlugt moeten hemen hel protest is met onverschilligheid ontvangen. De Oostenrijkers concentreren zich aan de oevers van de Po hun hoofdkwartier is te Ariano. De Italiaanschc berigten behelzen weinig nieuws. Meer en meer begint men te geloovendat de Paus zonder vreemde interventie door zijne eigene onderdanen in het wettig gezag zal hersteld worden. Het verbod, om kerkelijke plegtigheden te vierenmoet vooral groole vrees verwekt hebben. De radicale comités stellen alles in bet werkom cene constituerende ver gadering bijeen te krijgen, maar bet is zeer twijfelachtig of zij nog bij lijds in hunne pogingen slagen zullen. De hladen van die kleur wedijveren in het geven van berigtenwaaruit blijken moetdat de bedreiging met den banvloekniet den minsten indruk gemaakt heeft. In den morgen van den 13. Jan. vond men te Livorno de navolgende dwaze en ergerlijke aankondiging aangeplakt «Wij, souverein volk, door de gratie Gods, enz., hebben besloten en besluiten: «Alle Pausen, te beginnen met Pius IX., zijn vervallen van het wereldlijk gezag, alsmede allen, die zich toonen vijanden te zijn van de ltaliaansche Unie. Wij volkvoorzien van de inagt, die altijd,was en zijn zal, die van God en het volk, spreken onze vcrwciiscbingen over Pias IX. uit en verklaren hem daarmede plcgtig vervallen van den troon. «In naam van God en volk, verklaren wij de excommunicatie voortaan voor nietig en tevens, dat liet collcgic van kardinalen den naam zal dragen van collegie der hel! Collegio del inferno'. Het gouvernement van Sardinië heeft liet voornemen om den Paus weder op den troon te plaatsen en is begonnen met te protesteren tegen de tnsschenkomst van elke vreemde Euro- pcschc Mogendheid in cene uitsluitend ltaliaansche zaak. Indien het ministerie Giobcrli sterk genoeg is, om de Itomeinsche Staten onderling te bevredigen en aan den Paus ecne eervolle terug komst, zoo als hij die te eischcn heeft, in Rome te verzekeren, dan zal wel niemand met het Hof van Turyn twist zoeken over den naauwen kring dien het om de ltaliaansche zaken trekt. Het gerucht van het protest des Konings van Sardinië tegen de tusschenkomst der vreemde Mogendheden in de Pauselijks aangelegenheden is zoo goed als zeker. Van verschillende kanten wordt deze tijding bevestigd. Indien men sommige bladen mag geloovenzoude Koning Karei Albert niet alleen protesteren tegen die tusschenkomst, maar ook tevens aan den Paus zijne eigene bemiddeling en zelfs, zoo noodig, zijne gewapende tus schenkomst aangeboden hebben. Amersfoort. Door Z. M. is benoemd tot Wethouder der Stad Amersfoortde Heer H. G. van den Bergh. In den nacht van den 22. op den 23. Januarijis door den hevigen wind een der wieken van den Runmolen buiten de Utrechtsche poort afgeslagen. Men verneemt uit Utrecht, dat aldaar plan bestaat, om, in navolging van hetgeen in Engeland met zoo gunstig gevolg plaats beeft, zich hier ter stede, het lot der meest verarmde of tot de bedelarij vervallen kinderen aan te trekkendoor oprigting van zoogenoemde scholen of liever verzamelplaatsen van havclooze kinderen, strekkende tot het aanleeren van eeni- gen arbeid, zoo als dit ecnigermate gedurende de laatste maan den aanvankelijk was beproefd. Sedert jaren heeft het buis van burgerlijke en militaire verzekering te 's Hertogenbosch op één oogenblik niet zoo vele gevangenen in zich vereenigdwelke tot de kapitale straffen zijn veroordeeld of vermoedelijk zullen veroordeeld worden, als thans. Niet minder dan drie doodvonnissen zijn geslagen, als door den krijgsraad in het provinciaal kommandement van Noord- Braband, écn ten laste van J. van Gkanonnier bij het tweede regement artillerie, om te worden onthoofd, een ten laste van Slansier bij het eerste regement, om te worden gefusilecrd, beide wegens insubordinatie; en door het provinciaal geregtshof van Noord-Braband een ten laste van W. van den Berg te Hapert, wegens moord met voorbedachten rade en geleider lage, aan den openbaren weg, om te worden gehangen. Het hof voornoemd zal vermoedelijk in de volgende maand regt doen in de zaak van Hs, uit het arrondissement Breda, be schuldigd van brandstichting in de hoeve van Z. K. II. Prins Frederik. Deze was na zijne bekentenis zinneloos en als zoodanig in het gesticht van krankzinnigen alhier opgesloten waaruit bij dezer dagen hersteld naar de gevangenis is overgebragt, terwijl iederen dag dc moordenaar der oude vrouw uit Liempde ver wacht wordtom mede voor deze gruweldaad tcregt te slaan. De drie ter dood veroordeelden hebben zich om gratie aan Z. M. den Koning gewend. Een vreemdeling heeft een middel aan de hand gegeven om de vertraging voor te komen welke bij ijsgang op onze rivieren in het vervoer der brieven plaats vindt. Men rigt name lijk aan weerszijde van bet bruggenhoofd een dennenmast op verccnigt de beide toppen met een touw of ijzerdraad over de rivier gespannen hangt daaraan in een ring een goed gesloten mand of kist: men trekt die mand of kist met dc brieven er in over en weder in eenc minuut tijds. Tusschen Baltimore en Philadelphia moeten op die wijze de brieven wel over een zee-arm gaan van 1700 yards breedte. Men schrijft uit Gorinchcm, dat bij den boogen vloed van 23. Januarij het water over den Dinterscben dijk is heen ge- loopen waardoor de Dintersche polder is onder geloopen. Uit het jaarboekje over 1849 dat thans het liebt ziet blijktdat op den 1. Januarij 1848 de bevolking des Rijks bedroeg 3,050,840 zielen als Noord-Braband 403,723 zielen Gelderland 373,000Zuid-Holland 5G4,454 Noord-IIolland 462,851, Zeeland 157,774, Utrecht 153,366Friesland 246,636, Overijssel 212,636Groningen 190,096 Drenthe 83,570 en Limburg 202,734. De bevolking des Rijks is, door het meer der aantal sterfgevallen dan geboorten verminderd met 7785 ziel. In 1847 zijn geboren in Noord-Braband 10,283 Gelderland 9895 Zuid-Holland 20,078, Noord-Holland 15,083 Zeeland 5583, Utrecht 4593, Friesland 6939, Overijssel 6068, Gronin gen 5262 Drenthe 2228 en Limburg 5658 te zamen 91,670 kinderen. Dat getal was verder aldus verdeeld: wettige geboor ten 87,242 en onechte geboorten 4428. In 1847 zijn overleden 99,457 personen, als 41,242 in de sleden en 58,215 ten platten lande. Dat getal gestorvenen is: in Noord-Braband 10,022 Gelderland 9369Zuid-Holland 21,145 Noord-Holland 20,570, Zeeland 6345, Utrecht 5253, Friesland 7115, Overijssel 5969, Groningen 5720, Drenthe 2498 en Limburg 5451. Het getal doodgeborenenbegrepen onder de sterfgevallen, beliep 4367, als: in Noord-Braband 467, Gelder land 474, Zuid-Holland 1016, Noord-IIolland 765, Zeeland 301, Utrecht 234, Friesland 253 Overijssel 301; Groningen 226, Drenthe 68 en Limburg 262. Het getal huwelijken heeft in 1847 beloopen als volgt Noord-Braband 1924, Gelderland 2103, Zuid-Holland 3797, Noord-Holland 3549Zeeland 1064Utrecht 864 Friesland 1672, Overijssel 1391. Groningen 1275, Drenthe 528 en Lim burg 1113. Het getal echtscheidingen heeft in 1847 bedragen: in Gelder land 2, Zuid-Holland 24Noord-Holland 24, Zeeland 4, Utrecht 2, Friesland 4, Overijssel 4, Groningen 1 en Drenthe 1te zamen 66. Men leest in het Provinciaal Anlwerpsch Nieuwsblad; In Holland, even als in België, beijvert zich de Regering, bezuinigingen in te voeren. Dezelve zijn daar nog dringender dan hier; maar die, welke de Hollandsche Regering vóór heeft, zijn op verre na allen niet goed te keuren. De Belgische Rege ring heeft dc uitgaven voor Letteren, Kunsten en Wetenschap pen ontzienmaar in Holland daarentegen gaat men er vrij ruw mede te werk, en de bezuinigingen zouden van zulken aard zijndat de drie aldaar bestaande Hoogescholen met ver mindering, of eene dcrzelve met vernietiging zouden worden bedreigd. Welk vandalismus! Ook het Koninklijk Nederlandsch Instituuteene Instelling gelijk slaande met de Koninklijke Akademie van België, en welk ecne dotatie van slechts elf duizend guldens beeft, zou insgelijks met vernietiging bedreigd worden, doordien men de helft dier som er op wil uitsparen. In België eerbiedigt men meer de Wetenschappen. Te Amsterdam worden drie brikschepenvarende onder Nederlandsche vlag, naar Californië, het goudland, uitgerust, om eerstdaags te vertrekken. Zoo is ook te Rotterdam eene expeditie ophanden. Als cene ondervinding van belang wordt in de Nijmeeg- sche Courant opgegevendat bevrozene aardappelen en aard appelen, wanneer zij in duisternis ontdooijen, onveranderd blij ven, terwijl zij, bij daglicht ontdooid zijnde, eene verandering ondergaan, die dezelve onbruikbaar maakt. Men leest uit de berigten van Batavia ontvangen dat de grootc versterking van troepen en oorlogschepen naar Bata via aldaar genoegen doetwant het is allernoodzakelijkst dat de expeditie naar Bali hervat worde: het is echter te wen- schendat men dat eiland nu ook geheel ten onder brenge en onder Nederlandsche heerschappij hehoudchetgeen noodig is om ons ovcrwigt alhier te herstellen.

Arrondissementsbode van Amersfoort | 1849 | | pagina 2